agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni3132Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-01-2016, 07:43   #2431
Ağaç Dostu

cnrtkt's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi artagnian Mesajı Göster
özelden bana ulaşırsanız sevinirim bu konuda daha önceden yapanların tecrübelerine son derece ihtiyacım var. Marta da bir şey kalmadı :-)
5415161237
5445416837
Sayın artagnian, acele etmeyin bence iyi araştırın. Bahsettiğiniz bölgedeki kurulu bahçeleri mutlaka gezin.Hangi cins olduklarını ve bahçelerinde yaşadıkları sıkıntıları sahiplerine sorun derim.

Altay cevizi hakkında pek bilgim yok, ama forumda daha önceden tartışıldı, mutlaka aşağıdaki linki baştan sona okuyun.
http://www.agaclar.net/forum/ceviz/31071.htm

Tugsad beğendi.
cnrtkt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2016, 13:31   #2432
Ağaç Dostu

cnrtkt's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tugsad Mesajı Göster
Merhabalar. Herkese ilgi ve emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Allah nasib ederse Yozgat'ta 1300 rakimda ceviz yetiştiriciliğine başlamayı planlıyorum. Cins olarak Fernor veyahut Kaman düşünüyorum. Ilkbahara kadar toprağı ve araziyi hazir hale getirip nisan gibi dikim işini halletmek istiyorum. Şimdilik tek merak ettiğim husus nisanda dikim planlamamın yerinde bir karar olup olmadığı. Görüşlerinizi bildirirseniz sevinirim.
Iyi günler..
Sayın Tugsad, inşallah hedeflerinize kavuşursunuz.
Yaşadıklarımdan örnek vermek isterim;
Ceviz dikmeyi yaklaşık 12 yıldır düşünüyordum.
2012 yılında dikmeye karar verdim.
2013 Aralık gibi dikmeyi planladım ve 2013 Kasım ayında araştırmaya başladım.
Bu forumla tanışmam da o günlerde oldu.
Forumu okumaya başladıktan sonra, daha detaylı araştırmam gerektiğine karar verdim.
Ağaçlardan ve yetiştiricilikten az çok anlamama rağmen Cevizin diğer meyvelere benzemediğini ve öğrenmem gereken tonlarca mesele olduğunu farketttim.
Acele etmedim, fidan dikimini erteledim. 1 yıl sürekli araştırdım, okudum, takip ettim, sordum soruşturdum, bölgemdeki kurulu bahçeleri gezdim ve 2014 Aralık' ta fidanlarımı diktim.

Araştırmalarım sonucu neler değişti, kısaca,
# 7x3,5 mesafe dikim düşüncem değişti, 8x6 mesafeyi uygulamak istedim fakat, sınırlara olan mesafe ayarlamasından dolayı 7,5x6 metre mesafe ile dikim yapabildim.
# Tohumdan yetiştirip yerinde aşılama fikrim değişti, güvenilir olduğunu düşündüğüm fidancıdan aldığım aşılı ve sertifikalı fidanları diktim.
# Altay veya Kaman 1 veya Pedro çeşidi dikme planım silindi, Chandler çeşidi diktim.
# Arazimin ortasından su geçmesine rağmen salma sulama fikrim değişti, damlama sulama sistemi kurdum.
# Hayvan gübresi her türlü ihtiyaca yeter düşüncesi değişti, damlama sistemine gübre tankı ilave ettim.
# Kafama göre, eski usül, gübreleme düşüncelerim değişti, toprak ve yaprak analiz sonuçlarına göre düzenli bir gübreleme programı planlama ihtiyacı oluştu.
# İlaçlama ve bakım programının önemi daha da değer kazandı.
# Sürekli araştırma ve deneme yapılması gerektiği,öğrenmenin sonunun olmadığı gerçeği kafama kazındı.

Bence acele etmeyin iyi araştırın. Ne zaman dikeceğiniz önemli tabi ama, ne dikeceğiniz ve nasıl dikeceğiniz daha fazla önem arzetmekte.

Saygılar.

cnrtkt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2016, 02:34   #2433
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-01-2016
arkadaşlar kolay gelsin. Şimdi 1 şubatta tarlaya patlarma yapmam mümkün değil. Kepçe ile fidan yerlerini kazdırsam. Açık kök fidanı 10 gün içinde diksem. Sonrada arada kalan bölgeye patlatma yaptırsam olur mu.
10 Gün içinde dikeceğim ama gübre sorununu nasıl hallederim.
Sıkıntı çeker miyim

artagnian Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2016, 19:12   #2434
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-02-2016
Arkadaşlar öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Bende diğer bir çok arkadaş gibi cevize merak saldım. İnternette birçok bilgi var ama kafam çok karıştı özellikle ceviz cinsi konusun da.
Arkadaşlar 30 hektar arazim var. yaklaşık 1000 m rakımda Kırıkkale ilinde su sıkıntısı yok. karasal iklim şartları yaşanmakta, bölgemizde şimdiye kadar ölçülen en düşük sıcaklık -20 derece. burada hangi cins ceviz yetiştirmeliyim. Şimdiden herkese teşekkürler...

özer71 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2016, 08:06   #2435
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-09-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi özer71 Mesajı Göster
Arkadaşlar öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Bende diğer bir çok arkadaş gibi cevize merak saldım. İnternette birçok bilgi var ama kafam çok karıştı özellikle ceviz cinsi konusun da.
Arkadaşlar 30 hektar arazim var. yaklaşık 1000 m rakımda Kırıkkale ilinde su sıkıntısı yok. karasal iklim şartları yaşanmakta, bölgemizde şimdiye kadar ölçülen en düşük sıcaklık -20 derece. burada hangi cins ceviz yetiştirmeliyim. Şimdiden herkese teşekkürler...
Boş ver hiç girişme kendiliğinden yetişirse tamam gerisi zor

ibas06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2016, 08:33   #2436
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 25-01-2016
Açık köklü fidan arıyorum kalmamış sanırım hiç bir yerde. Bilen var mı nerdem mavi sertifikalı chandler ve tozlayıcısını bulurum.

artagnian Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-02-2016, 12:48   #2437
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-02-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi artagnian Mesajı Göster
Açık köklü fidan arıyorum kalmamış sanırım hiç bir yerde. Bilen var mı nerdem mavi sertifikalı chandler ve tozlayıcısını bulurum.
mavi setrifikalı değil ama güvenerek bafra fidancılıktan alabilirsiniz

kararsız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2016, 19:52   #2438
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-02-2016
Herkes dikim konusunda farklı ölçüler veriyor. Bu ölçüler ağacın türüne göre de değişiklik göstermiyor mu ?

alperkisa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2016, 10:34   #2439
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alperkisa Mesajı Göster
Herkes dikim konusunda farklı ölçüler veriyor. Bu ölçüler ağacın türüne göre de değişiklik göstermiyor mu ?
evet ağacın türü dikim mesafesinde önemlidir. uç dal verimli çeşitler çok daha büyük taç oluşturur ve daha açık aralıklar ile yani 10*10 gibi dikilirken dalın tamamında meyva veren çeşitler daha ufak taç oluşturur ve 8*6 gibi daha küçük aralıklar ile ekilebilinirler (Verdiğim aralık mesafeleri örneklemedir).

ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-02-2016, 10:09   #2440
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-02-2016
Elazığda ceviz

MERHABA BEN ELAZIĞ VE DATÇA DA CEVİZ YETİŞTİRMEK İSTİYORUM. HİÇTECRÜBEM YOK..
TOPRAĞIN CİNSİ, DİKİM ARALIKLARI, GÜBRELEME, TOZLAMA NASIL OLMALI?

BEN 84 YAŞINDAYIM. YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.

MEliha Korkut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2016, 12:12   #2441
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-10-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi özer71 Mesajı Göster
Benim de Kırıkkale Balışeyh'de arazim var. Rakım 900. Bu Mart ayında Fernor/fernette/ronde dikeceğim. İlçe tarımdan da bilgi aldım. Onlar da fernor önerdi.

darkelf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2016, 09:01   #2442
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-11-2015
Herkese merhabalar,

Uzun zamandır forumu takip ediyorum ve sizlerin değerli bilgilerinden faydalanmaya çalışıyorum.

Çanakkale Byaramiç bölgesinde 61 dönüm arazimizde ceviz bahçesi kurmayı amaçlıyorum.

Arazinin 10 farklı yerinden profil kazdırarak toprak örnekleri alıpaşağıdaki analiz sonuçlarını elde ettik.

Analizi yapan laboratuar yorumlardada görüleceği gibi uygun bir toprak yapısından bahsediyor fakat sizlerin de yorumlarını almak istedim.

Teşekkürler

Eklenen Resimler

taio Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2016, 12:53   #2443
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-12-2011
Sn.taio Bayramiçin hangi köyünde bahçeniz?

Abies e.trojana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2016, 16:26   #2444
Yeni Üye

Merhaba,

Mollahasanlar köyünde tarlamız.

YeniBON beğendi.
Eski 18-02-2016, 17:43   #2445
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Hemşehrim taio, araziniz ceviz için uygun görünüyor ve önerilen gübreleme programını uygulayın.

Toprak yapısı kumlu tınlı (mil oluşumlu) olduğuna göre akarsu yatağı kenarında olmalı, eğer araziniz bir vadi içinde ise ilkbahar aylarında oluşacak sisten dolayı erken ilkbahar donlarına yakalanma riski var demek ve bu da verime olumsuz etki yapabilir.

Hayırlı olsun.

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2016, 09:38   #2446
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-12-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi taio Mesajı Göster
Merhaba,

Mollahasanlar köyünde tarlamız.
Baraj kenarında mı sn.taio

Abies e.trojana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2016, 11:00   #2447
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-04-2014
Thumbs down azotlu gübreleme

Arkadaşlar şöyle bir sorum var?
Cevizde gübreleme konusunda şöyle bir öngörü var her yaş için 100 gr azotlu gübre!

Benim takıldığım konu her yaş için 100 gr azot mu verilmeli? 100 gr azotlu gübremi verilmeli?

Örneğin 100 gr azot vermek için Üre kullanıyorsak 217 gram kadar gübre kullanmalıyız.
%33 nitrat kullanıyorsak 300 gr kadar gübre kullanmalıyız.

Her yaş için 100 gr azot mu vermeliyiz? 100 gr azotlu gübre mi vermeliyiz?
teşekkürler

poyraz2205 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2016, 12:51   #2448
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster
Hemşehrim taio, araziniz ceviz için uygun görünüyor ve önerilen gübreleme programını uygulayın.

Toprak yapısı kumlu tınlı (mil oluşumlu) olduğuna göre akarsu yatağı kenarında olmalı, eğer araziniz bir vadi içinde ise ilkbahar aylarında oluşacak sisten dolayı erken ilkbahar donlarına yakalanma riski var demek ve bu da verime olumsuz etki yapabilir.

Hayırlı olsun.
Merhaba sayın ykaya194,

Aynen dediğiniz gibi akarsu kenarında arazimiz.

Sizin Biga'da bahçeniz mi var?

Ben İstanbul'da yaşıyorum, bölgeye geldiğim zaman sizinle tanışmak isterim uygun iseniz.

Kafamda bir hazırlık planı var. Ekim-KAsım gibi dikim yapmayı planlıyorum.

Alıntı:
Baraj kenarında mı sn.taio
Merhaba sayın Abies e.trojana,

Baraja çok yakın bir yerde arazimiz.

Sizinde o bölgede bahçeniz mi var?

Eski 19-02-2016, 18:16   #2449
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi taio Mesajı Göster
Merhaba sayın ykaya194,

Aynen dediğiniz gibi akarsu kenarında arazimiz.

Sizin Biga'da bahçeniz mi var?

Ben İstanbul'da yaşıyorum, bölgeye geldiğim zaman sizinle tanışmak isterim uygun iseniz.

Memnun olurum. Bahçe, Biga'da ve İstanbul'da oturuyorum.

(ykaya194 Ceviz Bahçesi Biga ) ceviz sayfasındaki bu başlıktan takip edebilirsiniz.

Eski 19-02-2016, 19:17   #2450
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi poyraz2205 Mesajı Göster
Arkadaşlar şöyle bir sorum var?
Cevizde gübreleme konusunda şöyle bir öngörü var her yaş için 100 gr azotlu gübre!
Benim takıldığım konu her yaş için 100 gr azot mu verilmeli? 100 gr azotlu gübremi verilmeli?
Örneğin 100 gr azot vermek için Üre kullanıyorsak 217 gram kadar gübre kullanmalıyız.
%33 nitrat kullanıyorsak 300 gr kadar gübre kullanmalıyız.

Her yaş için 100 gr azot mu vermeliyiz? 100 gr azotlu gübre mi vermeliyiz?
teşekkürler
Kimyasal gübrelerdeki miktar daima NPK (azot,fosfor,potasyun) saf ağırlığı ile atanımlanır ve değindiğniz gibi üre deki saf azot miktarı ile AN deki saf azot miktarı farklıdır.

Aslında, her yaş için şu kadar bu kadar vermeli öngörüsü tam olarak doğru bir yanıt sayılmaz, belki ilk dikiminde verilmesi öngörülen gübre miktarı 100 gr gibi olmalı şeklinde genellenebilir ancak ileri yıllarda toprak analizi yanında yaprak analizide önem kazanır zira topraktaki Ph değeri ve diğer etkenlere bağlı olarak kimyasal gübreleri ağaç tam alamayabilir, dolayısıyla her yıl yaprak analizi sonucuna göre eksik görülen besin elementleri yapraktanda verilmesi daha doğrudur.

formullaone ve YeniBON beğendi.

Düzenleyen ykaya194 : 19-02-2016 saat 20:07
Eski 20-02-2016, 17:46   #2451
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-12-2014
*** arkafaşlar, uzun zamandır bu sitede okuyucu ve bilgileri derleyip değerlendirme pozisyonundaydım. Sonunda sizlerden aldıgım kıymetli bilgi ve tecrübeler ışığında 50 dönümlük İzmir bölgesindeki 500 rakımlı şartların uygun oldugına karar verfigim arazimin 30 dönümüne tohumdan CHANDLER cinsi ceviz fidelerimi aralık ayında toprakla buluşturdum, geri kalanona hazır fidan alacağım, ALLAH nasip ederse bende siz cevizcilere katılacağım. Mayıs sonu Haziran içi diktigim fideleri sizlerinde yardımları ile CHANDLER cinsi aşı yapmak istiyorum. İZMİR bölgesi ceviz aşı kalemi ve aşı için destek verebilecek, sevgili ceviz dostlarımla irtibat kurmak istiyorum

YeniBON ve cihan14 beğendi.
MesutYıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2016, 21:30   #2452
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-12-2014
aralık ayında toprakla buluşturduğum cevizlerim.Resimlerle .yüklemeye çalışıyorum

Resimlerimi başarabildiğimce yüklemeye çalışacağım.

Eklenen Resimler

MesutYıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2016, 11:41   #2453
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-11-2015
20 dönüm uzerine ceviz bahcesi kurmayi düsunüyodum fakat toprak analizi icin numune almak icin kepce ile topragi kazdirdigimda 60 cm den sonra kalın bir kil tabakasi oldugunu gördüm. Analiz sonuclari henüz cıkmadı. Tarla iki tarafa egimli ve ortasinda kuru dere yatagı var. Drenajı iyi. Fidan cukurlarini kepce ile 2m derinliginde kazdirmayi düsünüyorum. Kil ile ilgili sorun yasarmiyim.

Calycadnus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2016, 13:39   #2454
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Calycadnus Mesajı Göster
20 dönüm uzerine ceviz bahcesi kurmayi düsunüyodum fakat toprak analizi icin numune almak icin kepce ile topragi kazdirdigimda 60 cm den sonra kalın bir kil tabakasi oldugunu gördüm. Analiz sonuclari henüz cıkmadı. Tarla iki tarafa egimli ve ortasinda kuru dere yatagı var. Drenajı iyi. Fidan cukurlarini kepce ile 2m derinliginde kazdirmayi düsünüyorum. Kil ile ilgili sorun yasarmiyim.
Kilden dolayı sorun yaşayacağınız kesin. Genellikle ağaç 8-10 yaşına geldiğinde
sorunlar başlıyor.

Bu konu ile ilgili, Üyelerin Bahçeleri bölümünde "Lilium / Bahçe Balıkesir-Gönen" başlığındaki yakın tarihli mesajları okumanızı tavsiye öneririm.

Meletli beğendi.

Düzenleyen ykaya194 : 21-02-2016 saat 15:32
Eski 22-02-2016, 09:04   #2455
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-11-2015
]Kilden dolayı sorun yaşayacağınız kesin. Genellikle ağaç 8-10 yaşına geldiğinde
sorunlar başlıyor.

Bu konu ile ilgili, Üyelerin Bahçeleri bölümünde "Lilium / Bahçe Balıkesir-Gönen" başlığındaki yakın tarihli mesajları okumanızı tavsiye öneririm.

Bizim ceviz bahcesi hayali yattı desenize.

Calycadnus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2016, 10:49   #2456
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Calycadnus Mesajı Göster
]

Bizim ceviz bahcesi hayali yattı desenize.
Hevesinizi hemen kırmayın.
Arazinizin tamamını belli bir aralıkla kepçe ile derin kazarak tekrar kontrol edin. Kil arazinin tamamında değilde bölgeselde olabiliyor, tamamını islah etmemin maliyeti yüksektir ancak killi bölgeler az bir maliyet ile ıslah edilebilir.

Eski 22-02-2016, 14:17   #2457
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Kalın kil tabakası yapılan emeklerin 3-5 sene sonra heba olması anlamına gelir. Lilium'un bu konuda resimli mesajları var, 7 yıllık ağaçları kil tabakası yüzünden hastalanıp kurudu diye biliyorum

tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2016, 10:18   #2458
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-02-2016
herkeze bol kazançlar diliyorum 1450 rakıma iç anadolu bolgesi kayseri de 30 dönüm tarlamız var nohut buğday ekiyorduk hafif eğimli güneye bakıyor bilgi almak için int bakarken bu formla karşılaştım bu rakıma hangi cevizleri dikmeliyim bilgisi olanlara danıstım ama kafa karıştırıyorlar herkez farklı konusuyor marai 18 sütyemez kaman diyorlar bulundugum yerde tarımcı chetner dedi herkez bişeyler diyor kimin ne dediğini şaşırdım

YeniBON beğendi.
karakan_99 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2016, 12:36   #2459
Ağaç Dostu

ermana's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2013
1450 rakımda chandlerın verimli olamaz. Bu rakımlarda yine yandal verimli çeşit olan fernor tavsiye ederim.

BURGAZ73 beğendi.
ermana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2016, 14:37   #2460
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-02-2016
herkese bol ürün alması dileğiyle . sizden bir konuda yardım istiyorum 260 kök cevizim var (bir yaşında 1.7 m boyunda) aşılı geldi ama ben kimseye güvenmiyorum. her ne kadar sertifikalı olsada simdi ben bunları yeniden aşılasam nasıl olur. AGUSTOS 2015 resimini de buraya atıyorum

Eklenen Resimler

Düzenleyen getrayt : 23-02-2016 saat 15:23 Neden: resim ekleme
getrayt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
altay, anaç, ceviz, ceviz bahçesi, ceviz bahçesi kuralım, ceviz fidanı, ceviz ormanı, chandler, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024