agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni3132Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-10-2013, 01:56   #931
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-03-2013
Sayın çetin akar, orkide beyin bahsettiği arazide bu 1-2 ay epey işimiz olacak...Chandler türü fidanları toprakla buluşturacağız inşallah. Arazi olarak oldukça yakınız, bilgi alışverişine devam etmemizde fayda görüyorum. Orkide bey de sağolsun konu ile çok ilgili, toprak analizi ve su durumuna bağlı olarak sizin de bu araziyi ceviz yeşiline boyayabileceğinizi düşünüyorum. Görüşmek üzere saygılar...

gökhan1907 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2013, 15:34   #932
Ağaç Dostu

acemi_cevizci's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2013
öncelikle herkese selam olsun .

acemi_cevizci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2013, 15:36   #933
Ağaç Dostu

acemi_cevizci's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2013
öneri

1200 -1300 rakım arasında Kütahya da (Kütahya yı bilenler bilir baya bi soğuktur )Fıransız orjinli fernette cinsi ceviz olurmu (canım chnadler dikmek istiyor ama fiyasko olur diye korkuyorum 1300 rakımda ) 15 dönümlük bi araziye dikmeyi düşünüyorum 300 adet yardımcı olursanız sevinirim.Yerli tür ceviz dikim yapacaktım ondada verim az oluyormus yabancı cinste karar kıldım çeşit konusunda önerilerinizi bekliyorum.

acemi_cevizci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2013, 18:41   #934
Ağaç Dostu

Kayahann's Avatar

Giriş Tarihi: 10-06-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ykaya194 Mesajı Göster
Sayın Kayahan,

Kaman1 ceviz fidanının yanına chandler cinsi fidan dikersen kaman1 onu tozlar.
Her iki cins bölgene uyum sağlar görüşündeyim.
çok sağolun keşke aldığım fidanın kaman 1 mi 5 mi olduğuna iyi baksaydım

Kayahann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2013, 18:58   #935
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gökhan1907 Mesajı Göster
Sayın çetin akar, orkide beyin bahsettiği arazide bu 1-2 ay epey işimiz olacak...Chandler türü fidanları toprakla buluşturacağız inşallah. Arazi olarak oldukça yakınız, bilgi alışverişine devam etmemizde fayda görüyorum. Orkide bey de sağolsun konu ile çok ilgili, toprak analizi ve su durumuna bağlı olarak sizin de bu araziyi ceviz yeşiline boyayabileceğinizi düşünüyorum. Görüşmek üzere saygılar...
Merhaba Gökhan Bey, kolay gelsin diliyorum, inşallah güzel bir bahçeniz olur. Bu dönemde Balaban Vadisi hareketli. İnsanlar keşfettikçe vadi güzelleşiyor. Arazinizi ziyaret etmek isterim. Yağmur yağmasaydı bugün araziye profil için kepçeyi sokacaktım. Bu hafta bir kez daha gideceğim Balaban Vadisine.İyi günler.

cetinakar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2013, 19:26   #936
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-08-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi_cevizci Mesajı Göster
1200 -1300 rakım arasında Kütahya da (Kütahya yı bilenler bilir baya bi soğuktur )Fıransız orjinli fernette cinsi ceviz olurmu (canım chnadler dikmek istiyor ama fiyasko olur diye korkuyorum 1300 rakımda ) 15 dönümlük bi araziye dikmeyi düşünüyorum 300 adet yardımcı olursanız sevinirim.Yerli tür ceviz dikim yapacaktım ondada verim az oluyormus yabancı cinste karar kıldım çeşit konusunda önerilerinizi bekliyorum.
Sayın cevizci, ben de Malatya'da 1600 rakımda ceviz bahçesi kurmayı düşünüyorum. Ben de deneyimsizim. Fernor düşünüyorum. Bakalım sonuç ne olacak. Sana da kolaylıklar diliyorum. Karasal iklimde ve yüksek rakımlarda bahçesi olan ya da böyle bir bahçeyi gezip gören değerli üyelerin de değerli görüş ve önerilerini bekliyorum.

ilsa44 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2013, 20:00   #937
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-09-2013
7 * 4 DİKİMDE BUDAMANIN NASIL YAPILMASI GEREKTİĞİNİ ANLATAN VİDEO.
ceviz budama ibrahim balkal 2 - YouTube

hanekase Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2013, 23:47   #938
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cetinakar Mesajı Göster
Merhaba Gökhan Bey, kolay gelsin diliyorum, inşallah güzel bir bahçeniz olur. Bu dönemde Balaban Vadisi hareketli. İnsanlar keşfettikçe vadi güzelleşiyor. Arazinizi ziyaret etmek isterim. Yağmur yağmasaydı bugün araziye profil için kepçeyi sokacaktım. Bu hafta bir kez daha gideceğim Balaban Vadisine.İyi günler.
Merhaba...Teşekkür ederim, hepimize kolaylıklar diliyorum...Balaban vadisi çevresi ankaradakileri şaşırtacak kadar sulak bir alanmış bizde yeni öğrenmiş olduk. ****** biz 2 ortak kçük de olsa bi yerinden başladık bu işe, her zaman bekleriz. Zaten işler yolunda giderse siz de biz de Allah ömür versin uzun yıllar o bölgede olacağız...Karşılıklı fikir paylaşımı ile bu iş daha iyi ilerleyecek gibi. Orkide bey de yardımcı oluyor sağolsun. Biz aplikasyonu tamamladık. Arazinin etrafındaki ağaçları hizaya sokup kepçe işine girişeceğiz.sonrasında fidan dikimi...sanıyorum kasım ayı içinde bi aksilik olmazsa tamamlamış oluruz. Sizin araziyi de görürsek daha iyi olacak. Görüşmek üzere saygılar...

gökhan1907 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2013, 01:27   #939
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hanekase Mesajı Göster
7 * 4 DİKİMDE BUDAMANIN NASIL YAPILMASI GEREKTİĞİNİ ANLATAN VİDEO.
ceviz budama ibrahim balkal 2 - YouTube
Bazı söylemlere malesef katılamayacağım,

Örneğin: 2.30-2.50 dakikalardaki söyleme katılamayacağım, araların kapatmadığı söyleniyor, ben iddia ediyorum normal budamaları yapılan bir bahçe ve bu bahçe 8 yaşında 8x8 ekili, bu yıl aldığı ürün 20-25 kg üstelik dozlanma eksiği var, o aralarını kapatmadığını söyleyenler gelsin 8 metrenin ortasından hiç bir dala çarpmadan yürüsünler sonrada benim yüzüme tükürsünler. Bunlar daha sekiz yaşında daha büyüyecekler.

18.28-18.45 dakikalardaki budama şeklini beğenen varsa buyursun anlatsın, bizde öğrenelim.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2013, 09:02   #940
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster

Örneğin: 2.30-2.50 dakikalardaki söyleme katılamayacağım, araların kapatmadığı söyleniyor, ben iddia ediyorum normal budamaları yapılan bir bahçe ve bu bahçe 8 yaşında 8x8 ekili, bu yıl aldığı ürün 20-25 kg üstelik dozlanma eksiği var, o aralarını kapatmadığını söyleyenler gelsin 8 metrenin ortasından hiç bir dala çarpmadan yürüsünler sonrada benim yüzüme tükürsünler. Bunlar daha sekiz yaşında daha büyüyecekler.

18.28-18.45 dakikalardaki budama şeklini beğenen varsa buyursun anlatsın, bizde öğrenelim.
Sayın Lilium merhaba,
Kendi adıma söyliyeyim tabiiki amatör ve çok eksiğimiz var.Profosyonel destelk almaya kalktığımız zaman maliyet çok fazla oluyor.Yinede internet ve sizlerin sayesinde kendimizi baya geliştirdik.Sizinde budama yaptığınız video çekimlerini inanın onlarca kez izledim ve halada izlemekteyim.Tabiiki ülkemizde kapama ceviz bahçeleriningeçmişi eski olmadığı için verim,budama gibi sonuçları tam olarak elde edildiğini düşünmüyorum.Bu bağlamda 7*4 dikimdeki İbrahim Balkaya'nın paylaştığı videoda,7 metre olan yerin budaması ayrı,4 metre olan yerin budaması farkı oluyor.Buda bana mantıklı geldi.
Bu budama şekli ile 7*4 dikim olmazmı sizce.İbrahim bey orada yedinci seneden sonra ağacın büyümesinin çok yavaşladığını onun için aranın kapanmayacağını söylüyor.
Taralamda cevizler 8*8 dikili vaziyette,aşşa yukarı 150 adet daha dikeceğim,şu anda yüzden fazla tohumdan ektiğim cevizler var onlara aşı yapacağım.Bir diğer öğrenmek istediğim tohum olacak cevizleri tarlaya diksem fareler ve sincaplar zarar verirmi ? Teşekkür ederim
Saygılar

Eski 03-10-2013, 09:27   #941
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2006
Degerli ceviz dostları ceviz fidanı dikecek dostlar kışları soguk olan bolgelere mutlaka karasal iklimde yetişen fidanlar dikmenizi,kışları ılıman geçen yerlerede sıcak bölgelerde yetişen fidan dikmenizi birde şu an ülkemizde yabancı ceviz dikimi ust limitlere ulaştı,bahçe kuracak arkadaşlar bahçenizde damak tadına hitap edecek cevizleride dikmenizi tavsiye ederim.Birde bu formda herkes her şeyi biliyor mesela ben toprak cı degilim buradan toprak yapısı konusunda insanlara eksik bilgimden dolayı zarar verebilirim.Onun için her kişi herşeyi bilemez bitki korumacı toprakcı kadar bilgili olamaz kimse alınmasın ama yazmayacaktım kendimi tutamadım.Kman ceviz festivalimiz 11-12-13 ekim gunu ceviz dostlarımız davetlidir ceviz panelimiz 11ekim cuma günü saat 14 de ceviz dostlarımızı davet ediyorum.

arif göçmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2013, 10:05   #942
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-12-2008
Ceviz yetiştiriciliğinde ağaçların aralarını kapatması neden bu kadar önemli? sıra aralarında 3-4 mt boşluk kalsa tozlamada sorun mu yaşanıyor?

truva17 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2013, 10:53   #943
Ağaç Dostu

hdoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi truva17 Mesajı Göster
Ceviz yetiştiriciliğinde ağaçların aralarını kapatması neden bu kadar önemli? sıra aralarında 3-4 mt boşluk kalsa tozlamada sorun mu yaşanıyor?
Sayın Truva17, ceviz aralarının çok açık kalması istenmiyor çünkü aynı alana daha çok ceviz dikebilmek için, araların çok kapanıp dalların bir birine girmesi istenmiyor çünkü yeterince güneş ışığı, rüzgar alabilmesi ve dalların birbirine çarparak yaralanmasının engellenmesi için.

hdoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2013, 13:58   #944
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Degerli ceviz dostları ceviz fidanı alırken fidancınızın ceviz anaç bahçelerini görun aşı kalemi,aşı gözü o bahçeden mi alınmış anaç bahçesi yoksa o fidancının ürettiği fidanlarda mutlaka ismine doğru olmayan fidanlar çıkar onuda bahçe sahibi en erken 5-6 yaşında anlar 5-6 yılı da o yanlışlığı düzeltmek isterken geçer, 12 yıl kaybı olur.

Eski 03-10-2013, 14:05   #945
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Değerli ceviz dostları bazı fidancı arkadaşların anaç bahçeleri olmadığı için aşıda kullandıkları kalem olsun göz olsun başkaları tarafından dikilmiş başkalarınca fidan verilmiş 2-3 yıllık ceviz bahçelerini budayarak budama esnasında bahçe sahibide bahçede olmazsa veya tozlayıcıları bilmezse o zaman alınan fidanların içerisinde değişik çeşitler çıkabilir.Onun için anaç bahçesi olmayan fidancılara dikkat etmeniz ilerideki doğacak yanlışlıklara kurban gitmez.

Eski 03-10-2013, 14:14   #946
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Degerli ceviz dostları bu uyarımı buradan sık sık yapacagım,Ceviz fidanı alacak arkadaşlar fidanın sertifikasında üretim adresini mutlaka görsünler örnek ankarada veya kamandakı sertifikanın üretim yeri başka bir adres çıkarsa o fidan başka yerde üretilip bayi belgesi olan bir fidancı tarafından getirilerek pazarlanır.Siz sanırsınızkı fidan karasal iklimde, ankara veya kamanda üretiliyor halbuki o fidan başka yerlerden getirilmiştir.

Eski 03-10-2013, 16:13   #947
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2012
sayin arif gocmen sizin gorusunuze gore yuksek rakim cevizi hangisidir,soguklara dayanikli cesit hangisidir... yuksek rakimda veya soguk iklimde sebin,bilecik,kaman,fernor ve chandler kiyaslamasi yapabilirmisiniz ... isin profesyoneli olarak sizin gorusunuz onemli...

bozy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2013, 16:32   #948
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bozy Mesajı Göster
sayin arif gocmen sizin gorusunuze gore yuksek rakim cevizi hangisidir,soguklara dayanikli cesit hangisidir... yuksek rakimda veya soguk iklimde sebin,bilecik,kaman,fernor ve chandler kiyaslamasi yapabilirmisiniz ... isin profesyoneli olarak sizin gorusunuz onemli...
Degerli dostum ceviz agaçları öyle agaç türüki mesela kamanda rakım 1100 metre benim bahçemde kaman 1,çhantler,pedro ,bilecik türü cevizler en erken uyanan bilecik,çhantler,pedro ve kaman 1 uyanma tarihleri aşağı yukarı aynı,mayıs ayı 10-15 arası çiçeklenme zamanları fernor ben aşı ile chatlere cevirdim.Kamanda ozcan kulaksızın bahçesinde fernor çeşidi agacı yaklaşık 15 gün önce gördüm ,aynı yaştakı chantler,4 yaşında 4-5 kğ meyve vardı fernorlar da ise 4-5 adet meyve vardı,ve büyümesi hala devam ediyordu bu hafta gidip agacı tekrar görecegim ,benim şahsi düşüncenm kaman gibi karasal iklime uygun olan çeşit kaman1-pedro-çhantler ve henüz tescili yapılmayan kaman çeşitler,Ben kendime yeni bahçe yaptım çeşitler kaman1,pedro,çhantler diktim sıra arası 8x8 metre olarak saygılarımla

Eski 04-10-2013, 08:47   #949
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cetinakar Mesajı Göster
Arkadaşlar herkese iyi günler diliyorum, ceviz konusunda deneyimli arkadaşlara danışmak istiyorum. Resimdeki tarla, eğimi itibariyle cevize uygun mudur? Tarlanın sınırı üst tarafta gözüken ikinci sırt çizgisinden itibaren aşağıya doğrudur.

- Bakısı kuzeydoğu
- Tarlanın yukarısından bir yerden su çıkıyor. O suyu resimde gözüken çeşmeye alıyorlar.
- Yer Ankara Elmadağ, rakım 1000 metre. Vadide ceviz yetiştiriciliği yapılıyor. Ancak badem ekenler de var ama ürün alan yok.

Bugün yarın kepçe ile profil açtırıp taban suyu ve toprak analizi işlerini halledeceğim.

Arazinin eğimi, bakısı ve cevize uygunluğu konusunda görüşleriniz varsa burada yazarsanız memnun olurum. iyi günler
Degerli dostum Elmadag da ben bir bahçeye gitmiştim bahçe sahibi müfettiş bir arkadaştı dere yatagına ceviz ve badem yapmış dere yatadında genel ağırlıkli bademdi 5-6 yıl once ağaçların meyvelerini her yıl soguk alıyordu onun ordan biliyorum ama senin arazi fotoğrafta gorduğüm kadar karşı yamaç açık gibi geliyor anladıgım kadar ceviz dikilecek bir araziye benziyor ama toprak ve su tahlil sonuçlarını almadan başlamayın fidanlarınızda ilk yıllar rüzgar yanıklıgı yapabilir birde fidanları mutlaka karasal iklim fidanı ve odunlaşmış fidan dikin elmadag çok yüksek bir yer saygılarımla

Eski 04-10-2013, 11:44   #950
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cemal61 Mesajı Göster
bence kasımın sonunda dikebilirsin o zamanda cevizler suyunu çekmiş olur
Degerli dostum cemal61 tamam kasımda diksinde toprakta uygun diyelim hangi çeşid dikmeyi önerirsin burada tartışalım saygılarımla

Lilium beğendi.
Eski 04-10-2013, 13:31   #951
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Alıntı:
Bu bağlamda 7*4 dikimdeki İbrahim Balkaya'nın paylaştığı videoda,7 metre olan yerin budaması ayrı,4 metre olan yerin budaması farkı oluyor.Buda bana mantıklı geldi.
Tabi ki, farklı olmak zorunda, farklı olur ama, bir yerden güneş almayan dallar meyva gözü oluşturamaz derken ki, doğru, diğer taraftan 4 metre mesafelere fidan ektirmek ne kadar mantıklı iki metrede bu dalları tutabilecekler mi? Mümkün değil tutamazlar, Peki bu dallar bir birine girince, ki, girebilir diyorlar o zaman bu dallar nasıl güneş alacak? nasıl birbirine çarpmadan yaralanmadan olacaklar?
Bir ceviz ağacını iki metrede tutulacağına tutulabileceğine kesinlikle inanmıyorum,(Üç yıllık dört yıllık bahçelerde bunu anlatması kolay on onbeş yirmi yıllık bahçelerde bunu anlatsalar ya. (böyle bir tecrübeleri yok ki nasıl anlatsınlar)Bu ağacın en az yüz yıl yaşayacağı neden düşünülmez.) Hadi diyelim ki,budama makası benim elimde arkadaş ben keserim ve tutarım, bir tarafı iki metrede bir tarafını üç buçuk metrede tuttun diyelim buraya girip nasıl ilaçlama veya kültürel işlem yapacaksın uçakla mı? Bu bahçe nasıl hava alacak?
Ya fazla kesimden dolayı ağaçlar sürgüne çalışmayacaklar mı? meyva tutumu az olmayacak mı? bu nasıl olacak ben bunları anlayamıyorum. Bodur elma bile 1-1.5 metrelere ekilirken bodur olmayan cevizi 3.5 metrelere ekmek Kendimden şüphe duymaya başladım kafam mı kalın mantığım mı yok aklımı mı kaybediyorum.

Alıntı:
Bu budama şekli ile 7*4 dikim olmazmı sizce.İbrahim bey orada yedinci seneden sonra ağacın büyümesinin çok yavaşladığını onun için aranın kapanmayacağını söylüyor.
O öyle söylüyor. bende diyorum ki,
Alıntı:

Örneğin: 2.30-2.50 dakikalardaki söyleme katılamayacağım, araların kapatmadığı söyleniyor, ben iddia ediyorum normal budamaları yapılan bir bahçe ve bu bahçe 8 yaşında 8x8 ekili, bu yıl aldığı ürün 20-25 kg üstelik dozlanma eksiği var, o aralarını kapatmadığını söyleyenler gelsin 8 metrenin ortasından hiç bir dala çarpmadan yürüsünler sonrada benim yüzüme tükürsünler. Bunlar daha sekiz yaşında ve daha büyüyecekler.
7x3.5 bırakın 8x4 bile bana göre fidan satmayı düşünmekten başka bir şey değil, tabi bu benim düşüncem isteyen istediği gibi eker ve sonucuna katlanır.

Alıntı:
Taralamda cevizler 8*8 dikili vaziyette,aşşa yukarı 150 adet daha dikeceğim,şu anda yüzden fazla tohumdan ektiğim cevizler var onlara aşı yapacağım.Bir diğer öğrenmek istediğim tohum olacak cevizleri tarlaya diksem fareler ve sincaplar zarar verirmi ? Teşekkür ederim
Saygılar
Tarlanızda fare sincap ya da domuz varsa zarar verebilirler, fareye belki çare bulabilirsiniz ama diğerlerine zor.

Eski 04-10-2013, 14:00   #952
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arif göçmen Mesajı Göster
Onun için anaç bahçesi olmayan fidancılara dikkat etmeniz ilerideki doğacak yanlışlıklara kurban gitmez.
Bende bir ekleme yapayım.

Bir tespit mi desek yoksa söyleşimi desek aynen aktarıyorum,

- Yahu siz fidancısınız bu işi yapıyorsunuz sizin anaç bahçeleriniz yok mu? ki, başka bilmediğiniz bahçelerden kalem alıyorsunuz ?

- Abi var ama yetmiyor.

- Yettiği kadar yapınız bu şekilde aldığınız kalemler karışır örneğin adamın bahçesinde altı yedi çeşit var bu nasıl oluyor?

- Biz onları kabuğundan tanıyoruz.

- peki hiç karışmaz mı?

- Karışmaz abi.

Yani diyeceğim sadece anaç bahçesi de olması yeterli değil, belge sertifika olması da yeterli değil, bana göre karakter ve vicdan meselesi.

Ya bahçe sahibinin haberi bile olmadan gelişi güzel düz ara kesilen çalınıp aşılanıp chandler diye satılanlara satanlara ne demeli bilemiyorum artık.

Daha dün üç kişiden telefon aldım, abi sertifikalı fidan aldım adlarına doğru değil ne yapayım.

Eski 04-10-2013, 14:04   #953
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Bizler kamanda bir televizyon kanalı ile birlikte ceviz programı hazırlıyoruz burada cevizlerin kaç yaşında olduklarını hangi çeşidin hala sürgünlerinin yeşil hangi türlerin sürgunlerinin odunlaştığı,sıra araları en onemli konu kaç metre aralarda nasıl kapandıgını,sonbahar cumartesi günü sıcaklık 0 derece bekleniyor pazar günü o agaçların sürgünlerinin nasıl olacagını ,kamanda yetişen chantler,kaman 1,pedro,bilecik,göçmen,yayla kaman 5 çeşidi nin ve fernor bir agçtan 3-4 meyve alındı onuda iç oranlarını gerçek olarak 2-3 bolümde yayınlanacak çekimler bugünde devam ediyor bu gidişle 5-6 gün devam edecek,Yayın tarihini buradan yayınlayacagız.

Eski 04-10-2013, 14:13   #954
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Sıra arası 7 metre,fidan arası 3,5 metre dikilebilir.Daha fazla ağaç dikmiş olursun.
Sayın hanekase,

Bu söylemi başka kaynaklara göre mi söylüyorsunuz, kendi tecrübeleriniz mi?

Tecrübelerinizse inanın çok yararlı olacak anlatır ya da video resim varsa paylaşırmısınız.

Eski 04-10-2013, 14:21   #955
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Alıntı:
Bende bir ekleme yapayım.

Bir tespit mi desek yoksa söyleşimi desek aynen aktarıyorum,

- Yahu siz fidancısınız bu işi yapıyorsunuz sizin anaç bahçeleriniz yok mu? ki, başka bilmediğiniz bahçelerden kalem alıyorsunuz ?

- Abi var ama yetmiyor.

- Yettiği kadar yapınız bu şekilde aldığınız kalemler karışır örneğin adamın bahçesinde altı yedi çeşit var bu nasıl oluyor?

- Biz onları kabuğundan tanıyoruz.

- peki hiç karışmaz mı?

- Karışmaz abi.

Yani diyeceğim sadece anaç bahçesi de olması yeterli değil, belge sertifika olması da yeterli değil, bana göre karakter ve vicdan meselesi.

Ya bahçe sahibinin haberi bile olmadan gelişi güzel düz ara kesilen çalınıp aşılanıp chandler diye satılanlara satanlara ne demeli bilemiyorum artık.

Daha dün üç kişiden telefon aldım, abi sertifikalı fidan aldım adlarına doğru değil ne yapayım.
Degerli dostum söylediklerine imza atarım birde daha önce tarım il müdürlükleri ihale ile fidan alıyorlardı fidancının elinde hangi tür varsa onu veriyorlardı,şimdi bunu tohum bayi belgesi olan fidan satıcıları yapıyor fidanı başka fidancıdan alıyor fidancı elindeki fidanları veriyor ileride ismine dogru çıkmazsa fidancı bayıye dıyorki ben sana ismine dogru verdim ama sen yanlış çeşit vermişin diyorlar,işte bende diyorum ki mutlaka fidanı tohum bayi belgesi degilde fidan üretici belgesi,ile sertifikanın ve faturanın aynı isme ait olması gerekir,bUNA DİKKAT ETSİNLER SAYGILARIMLA

Eski 04-10-2013, 15:52   #956
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2012
ankara zaten soguk elmadag ankaranin en soguk yeri,beypazari rakim 680 elmadag 1100 kusur ..ceviz elmadagda riskli olur bence ne cesit dikersen dik... ceviz iliman iklim meyvesidir arkadaslar bunu her kaynakta gorebilirsiniz... ceviz anadolunun en eski meyvesidir diyenler cetin ceviz diksinler ozaman olur...

formullaone beğendi.
bozy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2013, 15:59   #957
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2011
Alıntı:
Sıra arası 7 metre,fidan arası 3,5 metre dikilebilir.Daha fazla ağaç dikmiş olursun.

Alıntı:

Sayın hanekase,
Tecrübelerinizse inanın çok yararlı olacak anlatır ya da video resim varsa paylaşırmısınız.
Bugün bir yerde okudum. Kaman/Kırşehir ilçesinde bir köyde 400 (4 asır) yaşında bir ceviz ağacından bu yıl 800 kg ceviz hasat edilmiş, hasat için üst dallara itfaiye merdiveni ile ulaşılabilmiş. ( sayın Arif Göçmen doğruluğunu teyit edebilir sanırım)

Ceviz, diğer meyve ağaçları gibi kısa ömürlü değildir dolayısıyla 5-10 yıl sonrasını düşünerek değilde en az 30-40 sonra ağacın hangi büyüklüğe gelebilir hesabını yapmamız ve fidan aralık mesafelerini ona göre planlamalıyız.
Seneler sonra ağaç dalları uzayıp bahçe güneş ve rüzgar alamayacak duruma gelirse, odunlaşmış meyve verebilecek dalları kesip atalımmı?.

ykaya194 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2013, 16:07   #958
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Alıntı:
Sayın hanekase,

Degerli dostum ben fidan satıyorum hemde çok iyi satıyorum hiç kimseye 3.5-7 veya4-8 demedim çünkü kamanda 10x 10 bahçeler ama ben biraz budamayı bildiğim için kendime yeni yaptıgım bahçeyi 8x8 metre yaptım çeşitleri k-1,çhantler ve pedro birde kıyaslama olsun diye söyleyim amasya elma bahçem var 12 dönüm ağaç aralıgı 7x7 metre elma birde heryıl budama isteyen meyve türü elmalarım yarı bodur 30 yaşında şimdi aralarına ceviz dikecegim zorunlu olarak sıra arası 7x7 olacak,birde amasya elma satıyorum bir agaçtan 100-150 kğ elma çıkıyor agaç başı 75 tl dir.Kıyaslama ile karşılaştırın saygılarımla

Eski 04-10-2013, 16:10   #959
Ağaç Dostu

arif göçmen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bozy Mesajı Göster
ankara zaten soguk elmadag ankaranin en soguk yeri,beypazari rakim 680 elmadag 1100 kusur ..ceviz elmadagda riskli olur bence ne cesit dikersen dik... ceviz iliman iklim meyvesidir arkadaslar bunu her kaynakta gorebilirsiniz... ceviz anadolunun en eski meyvesidir diyenler cetin ceviz diksinler ozaman olur...
Degerli dostum sen şimdi karasal iklim olan yere ceviz dikmeyinmi diyorsun o zaman dünya markası olan kaman cevizine ne cevap verirsin merak ediyorum

Eski 04-10-2013, 16:52   #960
Yeni Üye

[QUOTE=Lilium;1205614]Tarlanızda fare sincap ya da domuz varsa zarar verebilirler, fareye belki çare bulabilirsiniz ama diğerlerine zor.[/QUOT
TEŞEKKÜRLER SAYIN LİLİUM

Etiketler
altay, anaç, ceviz, ceviz bahçesi, ceviz bahçesi kuralım, ceviz fidanı, ceviz ormanı, chandler, tohum

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024