agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni109Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-09-2010, 21:17   #31
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Galeri: 1
Ağustos sonunda (17 yaşında) cevizlere yaptığım T göz aşısından hiç sürgün veren olmadı. Çoğu karardı birkaç tane yeşil duran var ama onlarında kenarları kararık. 3 gündür sürgünlerini temizlemedim, sürgün sürsünler baharda dilcikli aşı deneyeceğim. Cevizler deneme tahtası oldu baktım olmuyor matkap aşısını denerim

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2010, 15:14   #32
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-07-2010
Konuya balıklama dalmış olmak istemem
ama naçizane bir deneyimimi paylaşmak isterim .
Bahar aşılarında kalemleri bir ay öncesinden alıp,
buzdolabında donmayacak şekilde bekletilip aşı ağaçına
**** çöğüre su yürüdükten sonra aşı yapıldığında kalem
uyanana kadar erken uyanan gövde kalemi iyi besliyor ve aşının
tutma oranı %30 artış gösteriyor.
Selamlar.

MesutYıldız beğendi.
bağcı38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2010, 14:19   #33
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-08-2008
Selamlar bilgi veren herkese teşekkürler ben erken göz aşısı ve dilcikli aşı yapmak istiyorum hangi tür ceviz olmalı bahcem 1100 mt rakımda ve klasık ceviz agaclarım var ama verim alamıyorum bu şartlarda dilcikli , yarma ve göz aşısını ne zaman yapmam gerekir ağaçların açması haziran ayını buluyor teşekkürler.

Swansea Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2011, 22:43   #34
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-03-2011
Sayın mustfa saban bende tekirdag çerkezköydeyim bilgilerinie ihtiyacım var simdiden teşekürler

ceviz59 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2011, 07:34   #35
Ağaçsever

cevizci's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2007
detaylı bilgi ve tercübelerini aktardığı için teşekküerler AĞAÇSEVER kardeşim..detaylar çok önemli..ispartalı bir abimizbaharda aşıyı sarmada kum üzerine gazete kağıdı en üste siyah renkli orta kalınlıkta naylon ile sarılması gerektiğini aktarmış tı.burada sararken et toprağı diye adlandırılan killi denedim kuruyunca biraz sıkıyor.humuslu toprak denedim.kuruyunca dağılıyor.tam karar veremedim hangisi daha iyi olur tercübesi olanlar açıklama yaparsa sevinirim.yarmada başarı için bu sene öz suyu aşı kısmına gitmesin diye aşı altından ağaça testere veya bıçak ile çizik attım.%80 başarı biraz daha yukarlara çıkar bu yıl galiba..
yarma aşı 1180 m yükseklikte mart son haftası yapılmalı cevizler açmaya yakın nisanın ilk haftası açmış oluyor. niasan içinde daha yükseklerde buluna ağaçlardan veya geç açan ağaçtan kalem alınıp yapılabilir. buzdalabında aşı kalemini bekleterek yapabiliriz..

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meh12 Mesajı Göster
CEVİZ AŞISI
Cevizlerde kullanılan göz aşı metotları arsında en yaygın kullanılan metotlardan yama göz aşısı yüksek başarı sağlayan bir metottur. Kalem aşılarından dilcikli aşı metodu yaygın olarak kullanılan diğer bir metottur. A.B.D. ceviz yetiştiricililiğinin çok hızlı bir şekilde gelişmesinin nedenleri arasında dilcikli aşı metodunun bu ülkede cevizlerin çoğaltılmasında başarılı bir şekilde uygulanmış olmasının önemli bir yeri vardır.Aşıya başlama zamanı anaçta öz suyu yürüme ve kabuğun canlanma zamanı olmalıdır,öz suyu akmayan anaca aşı yapılmaz.Genç çöğürlere dilcikli ve yama kalın ağaçlara ise yarma aşı yapılmalıdır.Aşı yarasındaki sıcaklık 25 C’ den yüksek ve nem oranı sabit olmalıdır iç ana dolu da aşı yeri nemli bezlerle sarılıp sulanmalıdır.Isıtma imkanı olmayan dış ortamlarda aşı yerine ısı koruyucu dolgu yapılıp etrafı siyah poşetle muhafaza edilmelidir.Gündüz alınan güneş ısısı gecede sıcaklığa yardımcı olur.Dilcikli aşıda aşı kalemi ve anaç ayni kalınlıkta olmalıdır.Anaçtan akan juglanslı öz suyu aşı yerini bozacağı için aşı yeri macun yerine çamur ile sarılmalıdır. Ceviz aşısı bölgedeki diğer ağaçların aşısı yapıldıktan sonra havalar ısındığında yapılırsa başarı oranı yüksek olur.

MesutYıldız beğendi.
cevizci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2011, 19:19   #36
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2011
teşekkür ederiz tecrübelerinizi paylaştığınız için. Faydalı bir konu olmuş

beyongs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2011, 08:35   #37
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-01-2010
buzdolabında bekletilen kalemler aşı için uygun olmuyor.ısıyı çok iyi ayarlamak gerekiyor.aşı kalemini kurutuyor.en güzel aşı saklama toprakta olur.toprağı diz kapağına kadar kazıp,aşı kalemlerini bez çuval içine ıslatıp koyun,üstünü toıprakla kapatın.ister 3,ay,ister 4 ay saklı kalabilir.

MesutYıldız beğendi.
bursaranger Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2011, 15:27   #38
Yeni Üye

tarıkger's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2007
Unhappy Aşılama.

Kabuğu kalın anaçlarada çakma aşı yapılıyor arkadaşlar tutma oranıda yüksek.
yanlız mayısın ilk haftalarında aşırı soguklar geçtikten sonra.
tabi bunun için önceden kalem saklamış olmanız gerekiyor.
saygılar.

MesutYıldız beğendi.
tarıkger Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2011, 23:09   #39
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Geçen sene 15 yaşındaki cevizlere T göz aşısı denedim başarılı olamadım. Bu sene de baharda omega aşı denedim ama yine tutan olmadı. Gözleri patlayıp kuruyanlar oldu. Tutma yüzdesi en fazla olan yama göz aşısı olduğu yazılmış forumda. Peki başka hangi aşılar uygulanabilir?

Eski 06-08-2011, 00:59   #40
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
"Geçen sene 15 yaşındaki cevizlere T göz aşısı denedim başarılı olamadım."

Sayın samsunlu aşılarda başarılı olamayışınızın bir nedeni mutlaka vardır, 15 yaşındaki ağaçlara nasıl T göz aşısı yaptın, hangi zamanda yaptın, resimleyerek anlatma şansını deneseydin, eksik ya da bildiğimiz bir şeyleri paylaşırdık, fikir alışverişi olurdu.
Göz aşıda hava şartları önemli, ağacın kabuk verme zamanı önemli, hepsinden önemlisi aldığınız göz önemli, nasıl bir göz tutar bilmek lazım. Bunu resimleyerek anlatsak bile en güzeli görmek.
Bugünlerde ceviz çüğürlerime aşı yapma çalışmalarım devam ediyor, (bakalım ne kadar başarılı olacağız.) yalnız olduğum için fotoğraflama yapamıyorum. Yarın bir arkadaşımdan rica edeyim fotoğraflasın. Yarın paylaşırım.

"Tutma yüzdesi en fazla olan yama göz aşısı olduğu yazılmış forumda."

Bana göre de öyle, belki de diğer aşıları beceremediğimiz için bana öyle geliyor.

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2011, 23:12   #41
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Sn. Lilium, aşı sırasında fotoğraf çekmedim. Önceden kesilmiş ağaçların çıkarmış oldukları sürgünlere ağustos sonlarında göz aşısı yaptım. Aşı yerlerini aşı bandıyla sarıyorum. Aşıdan sonra patlayan diğer sürgünleri sürekli kopardım. Sonra gözlerin kuruduğunu gördüm ve kendi haline bıraktım.
Yaprak dökene kadar çıkan yeni sürgünlere ilkbaharda omega aşı yaptım. Açıkta kalan kesiklerin hepsine aşı macunu sürdüm. Omega aşılardan göz patlatan oldu fakat sonradan onlar da kurudu. Sonuç hüsran...
Tutma oranının yama göz aşıda fazla olduğunu sizin yazınızda okumuştum sanırım

Eski 07-08-2011, 00:40   #42
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Ceviz göz aşısı

Bugün yaptığım aşılardan sırasıyla yapılan çalışmanın fotoğrafları.
Name:  01.jpg
Views: 20592
Size:  52.3 KB

Önce çift ağızlı çakımızla gözü en iyi koyacağımız yeri tespit ediyoruz.
Name:  02.JPG
Views: 22265
Size:  58.8 KB

Gözü koyacağımız yeri kesiyoruz, ve öylece bırakıyoruz, zaman kaybetmeden
Name:  03.JPG
Views: 20259
Size:  42.8 KB

Aşılayacağımız gözü kesip hazırlıyoruz.
Name:  04.JPG
Views: 26302
Size:  46.7 KB

Bu aralık önemli, bu alacağım göz, ve bu gözü koyacağım yerde de bu kadar ya da biraz daha fazla aralık olması şart, gözün kabuğu hiçbir zaman birbirine bitişmemeli ya da üst üste binmemeli.
Name:  05.JPG
Views: 20348
Size:  53.0 KB

orion1988 beğendi.
Eski 07-08-2011, 00:52   #43
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Gözü koyacağımız yere dönüyoruz ve kabuğu alıyoruz, elle ya da başka bir şeyle bu açık bölüme dokunmuyoruz, burada işlemi mümkün olduğu kadar hızlı yapmaya bakıyoruz, açık veziyette durma süresi aşının tutma oranını düşürür.
Name:  06.jpg
Views: 20678
Size:  47.6 KB

Gözü yerleştiriyoruz.
Name:  07.JPG
Views: 20599
Size:  51.8 KB

Çok güzel oturdu, resimde gözü ters koymuşuz gibi gözüküyor, ama değil.
Name:  08.JPG
Views: 20864
Size:  47.8 KB

Hiç zaman kaybetmeden aşı bantımızla sarmaya başlıyoruz.
Name:  09.JPG
Views: 20330
Size:  51.1 KB

Ve son aşımız bitmiştir.
Name:  010.JPG
Views: 20371
Size:  34.0 KB

Yazmayı unuttuğum önemli bir ayrıntı, aldığınız gözün ne çok körpe nede çok kart bir göz olmamalı, gözün içi boş çıkmamalı dolu olmalı.

Düzenleyen Lilium : 07-08-2011 saat 01:42 Neden: önemli ayrıntıyı belirtme
Eski 07-08-2011, 14:01   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2009
Bunlar da benim bir ay önce yaptığım ceviz aşıları. 10 Yaşında ki ağacı kesip çıkan sürgünleri aşıladım.
Name:  aşı1.JPG
Views: 31720
Size:  49.3 KB
Name:  aşı3.JPG
Views: 20427
Size:  55.7 KB
Name:  aşı4.JPG
Views: 33091
Size:  44.9 KB

MesutYıldız beğendi.
MVURUCU Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2011, 23:01   #45
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Çok teşekkürler açıklayıcı olmuş. Anaçtaki kabuğu tamamen mi ( Bilezik şeklinde mi ) çıkarıyorsunuz?

copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2011, 00:07   #46
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Evet benim yaptığım aşılar, bilezik şeklinde tamamen çıkarıyoruz.

Eski 28-12-2011, 19:02   #47
Ağaçsever

mitat10's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2011
Arkadaşlar aşıda kullanılan aşı bandı dışında birde parafin bant kullanılıyormuş.Bilgisi olan var mı acaba.Nerede satılır ,nasıl bulunur.fiyatı ne kadar.

mitat10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2012, 00:37   #48
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Parafin bant aşı bantı yerine kullanılmaz, parafin bant aşı kalemini korumada kullanılıyor.

Ecza depolarında bulabilirsiniz.

MesutYıldız beğendi.
Eski 03-03-2012, 07:43   #49
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-11-2011
Cevizde göz aşısı zamanı.

[QUOTE=yanlizefe;437067]Selam arkadaşlar
Cevizde göz aşı ne zaman yapılır. Temmuz ayında yapılabileceğini duydum.Fakat kulaktan dolma yapmak isemiyorum.Şimdiye kadar yüzlerce kestane,elma çeşitli meyve aşıları yaptım fakat cevizde hiç tecrübem olmadı.Cevizin aşılanmasında bütün aşılarda olduğu gibi zamanının bilinmesi gerekli.1200m yükseklikte dikilecek fidanlar için hangi cinsleri tercih etmeliyim[/QUOTE

kanibr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2012, 07:45   #50
Yeni Üye

Gaziosmanpaşa zıraat fak.Tokat.Ceviz aşı çeşitleri ve aşı zamanı.C.Calep.bu araştırma sonucu yazıyı Google den bul ve oku.orda yeterince cevap var.

Eski 03-03-2012, 07:49   #51
Yeni Üye

parafin bant kimya lab.malzemesi satıcılarında var.ordan alırsın.Bence gerek yok.Yerine kaleme mutfak streci sar.gece sıcaklıkları atı 8 olunca veya tomurcuk gelişince streci lukal aç.

Eski 03-03-2012, 08:01   #52
Yeni Üye

parafin bant aşı bandı olarak kullanılmaz.kalemi soguktan kuruma kaplaması olur.c.calep in yazısında bu konu da var.

Eski 09-03-2012, 09:58   #53
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-04-2008
Merhaba Arkadaşlar;

Yarın İstanbulda yaklaşık 50 yaşlarında bir ceviz ağacına aşı yapacağım.

Kalemleri bugün alacağım balkonda saklayıp yarın aşılayacağım ilk denemem olacak.

Düşüncem şu tüm aşı çeşitlerini deneyeceğim sizden ricam ise sizce bu mevsimde ve istanbul şartlarında hangi aşı çeşitlerinin tutma olasılığı fazladır ona göre o aşıya yoğunlaşacağım yardımlarınızı rica edeceğim saygılarımla.

ttuzunalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2012, 09:44   #54
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-03-2012
Elma ağacına hangi ayda AŞI yapılır.

Düzenleyen Kara : 11-03-2012 saat 09:45 Neden: AŞI yerine ceviz yazmıştım
Kara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2012, 13:24   #55
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Arkadaşlar göz aşısı demek; çeşitli şekillerde kalemden sadece tek bir göz'ün alınarak anacın kabuk altına yerleştirilmesidir. Geçen yaz şeftali toplarken, sanırım Ağustos ayında can sıkıntısından tarla anında bulunan küçük bir ceviz anacının kabuk verdiğini görünce göz aşısı yaptım. Fakat sonradan unuttuğumdan bir daha bakamadım. Aşıyı bağladığım kasa ipi halen üzerinde duruyordur herhalde...

copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2012, 13:37   #56
Ağaç Dostu

meh12's Avatar

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 9
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kara Mesajı Göster
Elma ağacına hangi ayda AŞI yapılır.
Elma fidansa en iyi göz aşısı uygun olur.Ağacınız büyük tür değiştirmek istiyorsanız mecburen kalem aşısı deneyeceksiniz.
Kolay gelsin

meh12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2012, 07:51   #57
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-08-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ttuzunalp Mesajı Göster
Merhaba Arkadaşlar;

Yarın İstanbulda yaklaşık 50 yaşlarında bir ceviz ağacına aşı yapacağım.

Kalemleri bugün alacağım balkonda saklayıp yarın aşılayacağım ilk denemem olacak.

Düşüncem şu tüm aşı çeşitlerini deneyeceğim sizden ricam ise sizce bu mevsimde ve istanbul şartlarında hangi aşı çeşitlerinin tutma olasılığı fazladır ona göre o aşıya yoğunlaşacağım yardımlarınızı rica edeceğim saygılarımla.
Merhabalar

Aşının tutabilmesi için anaç olan ağaca su yürümesi gerekiyor ve ağaç dokusunun yarayı kapatabilmesi için sıcaklık değerlerinin 15 ve üzeri olması lazım. İzlediğim videolarda sizinkisi gibi bir ağaca kalem aşı yapıyorlar, kabuk kısmını biraz kesip oraya uygun şekilde kalemi yontarak yerleştirip ince çivi ile çakıyorlardı (kalemi ezmeden) üzerini macunla kapatıp naylonla sarıyorlardı, kalemi de plastik boya ile boyayıp ucuna macun sürüp işlemi bitiriyorlardı. web'de aratırsan bu aşı ile ilgili birçok video var.

Umarım Başarılı Olursunuz

fatihduranoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2012, 04:36   #58
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2008
merhabalar. bu konuya epeydir yazılmıyor galiba, benim sorum olacak, yaklaşık 15 yaşında cevizi geçen kış tepe kesimi yaptım, geçen yaz ve bu bahar gelişen filizlere kalem aşısını geç mevsimde mayıs ortası gibi yaptım, epey kalem takmama rağmen tutturamadım. gelecek yıl tekrar denemek yerine şimdi yapabileceğim ve yaz boyu filizi büyüyecek aşı ne yapmam gerekiyor. sırf ufak aksiliklerden tutturamadım diye 1 yıl beklemek istemiyorum ama yaz sonunda yaparsam da aynı kapıya çıkacak, durup seneye sürecek. bu arada sürgünler 1 ile 1,5 cm çapında gibi. bir de chandler aşılamak istiyorum ama göz alabileceğim sürgünüm yok, nereden sürgün temin edebilirim acaba. teşekkür ederim şimdiden.

junior Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2012, 22:53   #59
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Sürgün konusunda yapacak çok fazla bir şeyiniz yok zira yabancı çeşitlerde kimse budama dışında ağacına dokundurmuyor bu anlamda kendi anacınız yoksa gz aşısı için aşı gözü bulmanız çok zor ancak aşı gözü bulursanız yaprak saplarından kesip yapraksızlaştırın ve nemli bir bez içerisinde streç filmle sararak serin ve güneş görmeyen bir şekilde bir kaç gün muhafaza edin ve ağustosta yama göz aşısı olarak aşınızı yapın.

orion1988 ve ncp1963 beğendi.
Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2012, 19:41   #60
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-04-2008
peki piyasada satılan bu yıl aşılanan fidanlardan satın alsam boyları yaklaşık 20-25 santimmiş, onlardan alacağım göz işimi görür mü yoksa onların göz yapmış gövdeleri çok mu tazedir, olmaz mı. aklıma bu yöntem geldi sadece. 1 fidan alıp üzerinden göz çıkarmak yani.

junior Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024