agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Ceviz (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=423)
-   -   Cevizde göz aşısı zamanı (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=15958)

yanlizefe 03-06-2009 23:25

Cevizde göz aşısı zamanı

Selam arkadaşlar
Cevizde göz aşı ne zaman yapılır. Temmuz ayında yapılabileceğini duydum.Fakat kulaktan dolma yapmak isemiyorum.Şimdiye kadar yüzlerce kestane,elma çeşitli meyve aşıları yaptım fakat cevizde hiç tecrübem olmadı.Cevizin aşılanmasında bütün aşılarda olduğu gibi zamanının bilinmesi gerekli.1200m yükseklikte dikilecek fidanlar için hangi cinsleri tercih etmeliyim

aydın 04-06-2009 02:16

• Sonbahar göz aşısı (Durgun göz aşısı)= Ağustos-Eylül
• İlkbahar göz aşısı (Erken sürgün aşısı)= Mayıs- Haziran
• Haziran göz aşısı (Geç sürgün aşısı) = Haziran- Temmuz

Selahattin Yılmaz 04-06-2009 08:42

Cevizde en iyi tutma oranı Ağustos ayında yapılan yama göz aşısıdır. Ancak onda bile mutlaka tecrübeli olmanız gerekiyopr.

karaaslan50 04-06-2009 15:15

Selahattin hocam, size katılmıyorum. Bizim mart ayında yaptığımız kalem aşıların tutma oranı %99 ama tecrübe konusunda haklısınız, biraz tecrübemiz var. Selamlar

yanlizefe 04-06-2009 18:42

Teşekürler
1200 Rakımda hangi cinsleri tercih etmeliyim.

Ali İnan 25-06-2009 18:17

Bu göz aşısını yapsak ne olur, yapmasak ne olur? Yani bitkiye nasıl bir etkisi olur?

meh12 30-09-2009 18:11

CEVİZ AŞISI
Cevizlerde kullanılan göz aşı metotları arsında en yaygın kullanılan metotlardan yama göz aşısı yüksek başarı sağlayan bir metottur. Kalem aşılarından dilcikli aşı metodu yaygın olarak kullanılan diğer bir metottur. A.B.D. ceviz yetiştiricililiğinin çok hızlı bir şekilde gelişmesinin nedenleri arasında dilcikli aşı metodunun bu ülkede cevizlerin çoğaltılmasında başarılı bir şekilde uygulanmış olmasının önemli bir yeri vardır.Aşıya başlama zamanı anaçta öz suyu yürüme ve kabuğun canlanma zamanı olmalıdır,öz suyu akmayan anaca aşı yapılmaz.Genç çöğürlere dilcikli ve yama kalın ağaçlara ise yarma aşı yapılmalıdır.Aşı yarasındaki sıcaklık 25 C’ den yüksek ve nem oranı sabit olmalıdır iç ana dolu da aşı yeri nemli bezlerle sarılıp sulanmalıdır.Isıtma imkanı olmayan dış ortamlarda aşı yerine ısı koruyucu dolgu yapılıp etrafı siyah poşetle muhafaza edilmelidir.Gündüz alınan güneş ısısı gecede sıcaklığa yardımcı olur.Dilcikli aşıda aşı kalemi ve anaç ayni kalınlıkta olmalıdır.Anaçtan akan juglanslı öz suyu aşı yerini bozacağı için aşı yeri macun yerine çamur ile sarılmalıdır. Ceviz aşısı bölgedeki diğer ağaçların aşısı yapıldıktan sonra havalar ısındığında yapılırsa başarı oranı yüksek olur.

karaaslan50 01-10-2009 10:42

1 Eklenti(ler)
Makasla yaptığım kalem aşı

06doğaci 15-10-2009 14:59

http://www.kaman.bel.tr/ Kaman Ceviz Festivali ile ilgili bilgiler yer almaktadır.Ceviz ile ilgili pek çok kişi bu şenlikte buluştu.Cevizin duayenlerinin resimleri bulunmaktadır.Tabi Sebahattin Beyinde.

Samsunlu55 15-10-2009 22:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi 06doğaci (Mesaj 511953)
http://www.kaman.bel.tr/ Kaman Ceviz Festivali ile ilgili bilgiler yer almaktadır.Ceviz ile ilgili pek çok kişi bu şenlikte buluştu.Cevizin duayenlerinin resimleri bulunmaktadır.Tabi Selahattin Beyinde.

Linkte girdiğimizde onlarca resim var bir tane ceviz resmi yok sözde ceviz festivali, kendi resimlerini koymuşlar...

enginnaz 22-11-2009 15:36

sitede var siz bulamadınız heralde..

http://www.kaman.bel.tr/index.php?op...vizi&Itemid=96

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Samsunlu55 (Mesaj 512155)
Linkte girdiğimizde onlarca resim var bir tane ceviz resmi yok sözde ceviz festivali, kendi resimlerini koymuşlar...

Samsunlu55 22-11-2009 20:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi enginnaz (Mesaj 536189)
sitede var siz bulamadınız heralde..

http://www.kaman.bel.tr/index.php?op...vizi&Itemid=96

Ben bahçe kurulmasıyla ilgili olan sayfadaki önceden çekilmiş resimleri demiyorum, ben alttaki festival sayfasındaki resimlerin içinde adına festival düzenlenen cevizin 1 tane bile resmini koymamışlar diyorum.

http://kaman.bel.tr/index.php?option...=507&Itemid=97

tevhit06 24-12-2009 11:59

Ceviz aşısında, İngiliz dilcikli aşı tercih ediliyor.

labtek 14-01-2010 15:10

makas bılgı

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi karaaslan50 (Mesaj 504344)
Makasla yaptığım kalem aşı

bıldıgım kadarı ıle ürgüp lüsünüz. aşı makası hangi türden aşı yapıyor .v makas ıse nerden tenmin edılebılır.

karaaslan50 14-01-2010 21:23

3 Eklenti(ler)
Sayın labtek, Nevşehir'liyim ve aşı makası da fotoğrafta da görüldüğü gibi V kesim yapıyor.

06doğaci 15-01-2010 10:05

Sayın karaaslan50 en kolayı makina ile aşı yapmak ancak v şeklindeki aşıda rüzgar nedeniyle sıkıntı olabilir dilcikli aşıda bu risk çok az.

karaaslan50 15-01-2010 10:59

Sayın doğacı, dilcikli aşıyı makasla yapma şansınız yok. Makasla yapılan aşıda da bantı biraz geniş ve 2 tur fazla sardığınız zaman sorun olmaz.

Deveci Armudu 17-01-2010 12:27

Sayın KARAASLAN50
resimdeki aşıyı hangi marka makasla ve ençok kaç cm. çapa kadar yapıyorsunuz?
Aşıya ne bantı sarıyorsunuz ve ne zaman bantı çıkarıyorsunuz?
Aşı yaptığınız makası nereden temin edebilirim ve fiyatı nedir?
Ben geçen yıl yaptığım aşılara elektrik bantı sarmıştım, 15 gün sonra kontrole gittiğimde bütün aşılarım gece çiğinden etkilenmiş ve açılmışlardı. Bu konularda bilgi verirseniz sevinirim. Ayrıca Sizi izniniz olmadan arkadaş listeme ekledim, değerli bilgilerinizden faydalanmak amacıyla. Saygılarımla.

karaaslan50 17-01-2010 22:05

Sayın Deveci Armudu, bahsettiğiniz aşıları Blacklion aşı makasıyla yapıyorum ve en fazla 2 cm. çaptaki sürgünler aşılanabilmektedir. Kullandığım bant kablo sarmada kullanılan izolebanttır. Demek ki sizin kullandığınız bant kaliteli değilmiş yoksa 1 yıl sonra bile kendiliğinden çözülmemesi gerekirdi. Bantı aşının gelişimiyle alakalı olarak Temmuz, Ağustos aylarında çıkarıyorum. Bursa da olduğunuz için Selahattin Yılmaz beyle irtibat kurarsanız makasın temini konusunda size yardımcı olacaktır. Ayrıca teşekkür ediyorum ama çokta bilgili olduğumuz söylenemez, acizane tecrübelerimizi paylaşıyoruz. Selamlar.

fatih-batal 18-01-2010 02:33

ben bu ingiliz aşısına sıcak bakmıyorum. rüzgarda kırılma ihtimali var. en iyisi cevize kalem aşısını denemelisiniz. şubat mart ayı en uygun zamanıdır.. saygılar

karaaslan50 18-01-2010 11:19

Sayın Fatih, ingiliz aşısının da netice de kalem aşı olduğunun her halde farkındasınızdır.

labtek 18-01-2010 16:33

karaaslan50 hemşehrım tesekkurler.bılgılerınızden dolayı.bende nevsehırlıyım.fakat ızmırde ıkamet edıyorum.gorev ıcabı.makas temını ve fıyatı hakkında bılgınız varmı acaba.teşekkürler

labtek 18-01-2010 16:35

ayrıca butur asıların tutma oranı ve zamanı hakkında (aşı cubugunun hazırlanış seklı )bılgı verır mısınız(aşı cubugunda kactane göz bırakılmalı vb.)

labtek 18-01-2010 16:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi karaaslan50 (Mesaj 563445)
Sayın labtek, Nevşehir'liyim ve aşı makası da fotoğrafta da görüldüğü gibi V kesim yapıyor.

karaaslan50 ilginizden dolay cok tesekkür ederım .

karaaslan50 18-01-2010 16:59

Sayın labtek, aşıyı kış mevsiminde ağaç uykuda olduğu dönemde yaparsak tutma oranı %98 leri bulmaktadır. Kalemin kalınlığıyla orantılı olarak 1 veya 2-3 göz bırakılmalıdır.

Deveci Armudu 18-01-2010 19:58

Sayın Karaaslan50
mesajıma cevap verdiğiniz icin çok teşekkür ederim. Selahattin beyle irtibat kurdum. Yakında kendileriyle görüşeceğim. Ayrıca Sizden kargo ile ceviz fidanı temin edebilir miyiz?
Bahçemin kenarına 10-15 tane dikmek istiyorum. Mümkünse fiyat ve kargo hakkında da bilgi verirseniz sevinirim. Saygılarımla.

karaaslan50 18-01-2010 21:23

Sayın Deveci Armudu, ben fidan yetiştiriciliği yapmıyorum, ayrıca Nevşehir yaz mevsiminin kısalığı nedeniyle bu iş için çokta uygun değil. Bu konuda da sizi aynı kişiye yönlendireceğim. Bursa'da özellikle ceviz fidanı konusunda ağırlıklı çalışan Muharrem abiden temin edebilirsiniz. Geçen yıl sağolsunlar kendilerinden epeyce aşılık kalem almıştım. Yukarıda 8 nolu mesajda görülen fotoğraftaki aşının kalemi onlardan biriydi. Selamlar.

sey 20-05-2010 21:25

üstadlar ben hataydan yazıyorum bu çevrede aşılı ceviz türü son derece az benim bahçemde birkaç aşısız fidanım var ama aşı kalemi sıkıntısı çekiyorum (hiç bulamadım varsa sizler de çok memnun olurum şimdiden teşekkürler

mustafa saban 30-05-2010 22:08

merhabalar,ben Tekirdağdan yazıyorum.Bahçemdeki 50 adet yabani cevizimi 22 Nisanda Selahattin Yılmaz beyin yönlendirdiği arkadaşlar Chandler cinsi kalemler ile aşı yaptılar.Tutma oranı %95 ve bugün itibarıyla üzerinde ceviz var.Selahattin beye çok teşekür ediyorum

Selahattin Yılmaz 30-05-2010 23:14

Güle güle büyütün sevgili mustafa saban.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024