agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Ceviz
(https)

Beğeni Düzeni74Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-03-2009, 16:29   #1
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Galeri: 106
Aşılı ceviz budaması

BUDAMA

Ceviz Ağaçları Zamanında budanmazlarsa gereğinden fazla gelişirler. Bu durum ileride budamayı , ilaçlamayı ve meyve verimini zorlaştırır.
Bu nedenle daha çok meyvesi için yetiştirilen ceviz ağacı orta derecede büyütülmeli, sonra büyüme hızı yavaşlatılarak verime yatırılmalıdır.
Buna ulaşmak için aşağıdaki amaçlar ilke edinilmelidir :
- Elverişli, düzenli ve bol meyve elde etmek.
- Ağaçlara istenilen şekli vermek.
- Ağacın bütün kısımları arasında iyi bir denge kurmak.
- Ağacları daima genç tutmak.
-Ceviz ağaçları bir anda yapılan fazla ve şiddetli budamayı sevmediklerinden, budamayı aşılı fidan henüz dikim safhasında iken başlanılmalı ve aşağıda açıklanacağı gibi değişik zamanlarda ve değişik biçimlerde devam edilmelidir.
Cevizde yapılacak budamalar sırası ile Şunlardır.

Göz Budaması : Dalların gövdeye geniş açı yapmaları sağlanır.
Şekil Budaması : Dengeli bir taç oluşturulur.
Ürün Budaması : Meyve verimi ve kalitesi artırılır.
Bakım budaması : Kuru dallar kesilerek ağacın sağlıklı ve uzun ömürlü olması sağlanır.

Göz Budaması : Açik alanda yetiştirilen aşılı ceviz fidanları genellikte dallanma yapmadan bir sopa gibi uzayıp giderler.
bu tip fidanlarda ilk yıl göz budaması yapılıp tepeleri kesilmediği takdirde, ilerde dar tepe taçlı ve kavak şeklinde gelişen,gövde ile dar açı yapan dallara sahip ağaç olarak karşımıza çikar.Dar açılı dallarda odunlaşma kötü olacağı için gelecekte kaliteli bir gövde elde edilemez.
Bu nedenle bu tip fidanlara dikildiği yılın ilkbaharında göz budaması uygulanır.Ancak geç donların etkili olduğu yörelerde göz budamasınız yapılması sakınca yaratmaktadır.Kışı sert geçen bölgelere dikilen aşılı cevizlerde göz budamasında dikkatlı olunmalıdır.

Şekil Budaması : Düğme gözden süren ve 1-2 yıl serbest olarak gelişmesi sağlanan dalların arasında “tacı” oluşturacak çatı dalları oluşturmak için üstten itibaren çeşitli yönlere bakan 20-25 cm , aralıklı 5 dal seçilir.Diğer dalların yaprak yüzeyinden faydalanmak için eğilebilir **** bükülebilir,boylece bu dalların gelişmeleri durdurulur.
Ertesi yıl,eğilen dallarla yeni çikan dallar dipten kesilerek fıdanda 5 dallı bir tepe çatısı kurulmuş olur. Bu tür budamaya değişik doruk dallı ( modified Leader) şekil budaması da adı verilir.

Ürün Budaması : Aşılı ceviz fidanı dikilip göz budaması yapıldıktan sonra birkaç yıl devam eden şekil budamaları sonunda, iyi bir meyve üretimi için güçlü bir “taç” geliştirilmiş olur.Ancak , tacın güçlü olarak gelişmesi çok gereklidir ama bu durum meyve verimini güneş ışığını sızdırmaz,bu durumdaki ceviz ağaçlarında meyve verimi çok düşük olur.
Bunun için ürün çağındaki ceviz ağaçlarında taç içini sıkıştıran ince dallar dipten taç yüzeyini oluşturan dallarda 2-3 yıllık dal seviyelerinden budanarak seyreltilir. Boylece güneş ışığı sızmıyorsa ürün verimi düşük olur.
Bu durumda iç kısımda kalan dallarda meyse gözü , hatta sürgün gözü teşekkülü çok az olmaktadır, bu nedenle ağacın iç kısmı boşalmakta, taç dışa doğru gelişme gostererek meyvelerinde sadece ışık olan taç yüzeyinde yapmaktadır.
Bu olumsuz durumu önlemek ve ağacın yalnız taç yüzeyinde değil iç kısımlarında da meyve verimini sağlamak için, taç yüzeyini oluşturan dallarda budama yapılarak güneş ışınlarının ağaç içlerine doğru süzülerek budamada hastalık bulaşması ve yaranın çürüme istimali azdır.

BİR YAŞINDA CHANDLER CEVİZ ÇEŞİDİ

http://www.ceviz.com.tr/bahcekurma.htm#6

Muhtefi beğendi.
Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2010, 13:57   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-12-2006
İyi günler.AFYON'da 990 rakımda 15 dekar ceviz bahçesi kurdum.Fidanları Kasım sonu ve aralık başında diktim.Çeşit olarak Şebin,Bilecik çoğunlukta.Bunun yanında Kaman 1 ,Pedro,Chadler,Maraş 18 (deneme maksatlı)diktim.Hiçbir budama yapmadım.Yalnız Maraş 18 ler 1,5 metreden gövdesi kesilmiş olarak geldi.Sormak istediğim , ilk budamayı nasıl yapmalıyım.Takip ettğim kadarıyla ilkyıl boyunlu gözlerin budaması yapılmalı.Ama bizim burada geç donlar olmakta .Boyunlu göz budamasını ne zaman yapmalıyım;veya nasıl bir budama tavsiya ediyorsunuz.Teşekkürler,herkese selamlar.

himmetvermez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2010, 09:54   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-06-2009
Merhaba arkadaşlar,Sonbaharda diktiğim aşılı ceviz fidanlarını dikmeden yaklaşık 1.20 den keserek dikmiştik.Şimdi bu işten anlayan bir arkadaş bu fidanları mart ayında aşı üzerindeki 3. gözün üzerinden tekrar budarsam ve bu gözlerden birinden oluşacak ana dallı bir gövdenin oluşmasının daha sağlıklı olacağını söyledi.Amerikada bu iş artık böyle yapılıyormuş.Böyle bir budama doğru olur mu?

Çınarmunarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2010, 11:45   #4
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-03-2010
Sayın Lilium
http://www.ceviz.com.tr nin adresini de eklemişsiniz . chandler cinsi fidanları bu siteden mi temin ettiniz.

harami Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2010, 12:05   #5
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Fidanları o siteden temin etmedim, sitede güzel bilgiler ve anlatımlar olduğu için bilgilenme açısından koydum.
Ben ektiğim zaman bu çeşit bu kadar yaygın değildi, bir düzcede vardı birde bursada ben bursadan temin ettim. Şimdi hemen hemen tüm fidancılarda bulabilirsiniz.

Eski 22-04-2010, 12:23   #6
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sonnefer Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar,Sonbaharda diktiğim aşılı ceviz fidanlarını dikmeden yaklaşık 1.20 den keserek dikmiştik.Şimdi bu işten anlayan bir arkadaş bu fidanları mart ayında aşı üzerindeki 3. gözün üzerinden tekrar budarsam ve bu gözlerden birinden oluşacak ana dallı bir gövdenin oluşmasının daha sağlıklı olacağını söyledi.Amerikada bu iş artık böyle yapılıyormuş.Böyle bir budama doğru olur mu?
Öncelikle geç farkettiğim için özür dilerim,
Evet budama ve ya ekim şekli diyelim, Ben bu şekil altı yıl önce deneyip bir bahçe kurduk, bu şekilde fidanların tutma oranlarıda artıyor, yeni ekilen bir fidanın 1.20lik kabuklu gövdeyi beslemesi daha zor, üç dört göz üzerinden kesilen fidan, ve bu gözlerden patlayan filiz ve kök çalışması daha iyi oluyor.

Bu şekil uygulamayı ığlamur ağacından tecrübe ettim, fidanı alıyor ekiyordum kuruyordu, yaşlı bir büyüğüm sen bunu üç dört göz üzerinden kes öyle ek demişti, hadiya olurmu demiştim, dediğini yapmadım fidan tekrar kurudu, bir daha aldım, ve ne kadar da kıyamasam da gözlerimi kapadım ve kestim ektim, kısa zaman da güçlü bir filiz vererek hızla büyüdü.

Eski 22-04-2010, 12:56   #7
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Budanmış bir pedro ağacı
http://www.agaclar.net/forum/attachm...1&d=1266916889
Budanmış ve mudanmamış pedro
http://www.agaclar.net/forum/attachm...2&d=1266916889

Sitem:http://vadidekicennet.blogspot.com/

Düzenleyen Lilium : 04-02-2013 saat 22:06
Eski 26-04-2010, 15:31   #8
Ağaç Dostu

Sağolasın Lilium.Sende olmasan ne yapardık?

Eski 30-04-2010, 18:27   #9
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lilium Mesajı Göster
Fidanları o siteden temin etmedim, sitede güzel bilgiler ve anlatımlar olduğu için bilgilenme açısından koydum.
Ben ektiğim zaman bu çeşit bu kadar yaygın değildi, bir düzcede vardı birde bursada ben bursadan temin ettim. Şimdi hemen hemen tüm fidancılarda bulabilirsiniz.
Cevizin nemli bölgeleri sevmediği söyleniyor. daha kuru iklimlerde yaygın olarak yetiştiriciliği yapılıyor sanırım ağırlıklı olarak.
Düzce ve Burasadaki bahçelerdeki verim hakkında bilginiz var mı ?
cahandler türü için, düzcede 300m ve 700 m de 2 arazi alternatifi olması durumunda hangisi tercih edilmeli sizce ?

harami Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2010, 02:13   #10
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi harami Mesajı Göster
Cevizin nemli bölgeleri sevmediği söyleniyor. daha kuru iklimlerde yaygın olarak yetiştiriciliği yapılıyor sanırım ağırlıklı olarak.
Düzce ve Burasadaki bahçelerdeki verim hakkında bilginiz var mı ?
cahandler türü için, düzcede 300m ve 700 m de 2 arazi alternatifi olması durumunda hangisi tercih edilmeli sizce ?
Mesajı cevaplamıştım, gitmediğini yeni fark ettim, bu nedenle özür dilerim.

Cevizin nemli bölgelerde de yetiştiriciliği yapılabilir, bilhassa ceviz kabuğu çatladığı dönemde rutubetli bölgelerde yeşil kabuktan daha çabuk ayrılıyor, bu da ceviz iç kararması yapmıyor,bu cevizin değerini arttırıyor, ben bu dönemde hep yağmur yağması için bakıyorum.
Belirtiğiniz bölgelerdeki verim hakkında bir bilgim yok, arazi alternetifi için üçyüz metreyi tercih ederdim.

M-uysal beğendi.
Eski 25-06-2010, 19:15   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-11-2009
http://www.agaclar.net/galeri/showim...?i=17021&c=136 şu resimdekiler kaç cm den tepe kesimi yapılmıştır sizce

ufukgokturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2010, 19:21   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-11-2009
bahsettiğiniz bahçe sizinmi sayın lilium

ufukgokturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2010, 10:15   #13
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ufukgokturk Mesajı Göster
http://www.agaclar.net/galeri/showim...?i=17021&c=136 şu resimdekiler kaç cm den tepe kesimi yapılmıştır sizce

Sizce değil kesen benim, bu bahçeyi de kuran benim 6cı mesajda bahsettiğim fidanları üç dört göz üzerinden kesip yetiştirdiğimiz bahçe, şu an çok daha geliştiler, resimde ileride görülen elektirik direği olan yer orasıda chadler ekildi.

Ekerken üç dört göz üzerinden kestiğimiz fidanları bir sonraki yıl 120 den tepe vurduk yandalları oluşturduk, daha sonrakli yıllar düzenli budamaları yapılarak meyve verimine yatırıldı.

Eski 30-06-2010, 14:55   #14
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-04-2010
sn lilium, fidanların hepsinin gövdesinin boyalı olduğunu görüyorum.
açık köklü fidanları tarlaya dikerken su bazlı boya ile boyamak gerekir mi? yoksa toprağa iyice yerleşmesini ve canlanmasını beklemek mi gerekir? biliyor musunuz?

WM1TR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2010, 22:27   #15
Ağaç Dostu

Ben açık köklü fidanları tarlaya diktiğim gün fırça ile su bazlı boya kullanarak boyadım.Şu anda fidanlarım ilk yazlarını yaşıyorlar ve herşey normal.Boya fidanı sıcaktan ,soğuktan ve kemirgenlerden nisbeten koruyor.

Eski 30-06-2010, 23:18   #16
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi WM1TR Mesajı Göster
sn lilium, fidanların hepsinin gövdesinin boyalı olduğunu görüyorum.
açık köklü fidanları tarlaya dikerken su bazlı boya ile boyamak gerekir mi? yoksa toprağa iyice yerleşmesini ve canlanmasını beklemek mi gerekir? biliyor musunuz?
Genelde yeni ekilen fidanları iyi taç yapamamış yaprak (vs) fidanların gövdelerini güneş yakmalarına karşı kireçle boyamakta fayda var, haşere çalışmasını da yavaşlatır.

Açık köklü fidanları boyamak diye bir şey yok, açık kök olsun tüplü olsun, körpe güneşin yakabileceğini düşündüğünüz tüm fidanların gövdelerini kireçle boyamakta bir zararı yok, faydası var. Hem bu faydaların yanında bahçenin daha güzel görünmesinden de keyif alınıyor.

Toprağa iyice yerleşmesini ve canlanması ile kireçle boyamanın hiç bir ilgisi yok.

Eski 05-06-2011, 21:24   #17
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2010
Sn. Lilium,

Bizim yöredeki bir tecrübeli meyveci abimiz ağaçların gövdelerini kireçle boyayacağım zaman biraz bordo bulamacı da katarsam daha da etkili olacağını söylemişti. Siz böyle bir şey duydunuz mu? Ya da akla yakın geliyorsa, acaba oranını yine %2-2.5 arasına mı ayarlamak gerekir?

Saygılar,

Çamtepe

Çamtepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2011, 00:45   #18
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Çok bir etkisinin çok bir yararının olacağını sanmıyorum. Toprağın daha fazla bakır alma oranı sizin için önemli değilse, zararlı da değil. Faydalı da diyemeyeceğim.

Göztaşına bitkinin ya da ağaçın, koşullardan dolayı ihtiyaç varsa verilmesi en doğrusu, ihtiyacı yoksa verilmesi ağaça çok bir zarar vermez ama topraktaki bakır oranını arttırır.

Eski 06-06-2011, 17:38   #19
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Dip kurdu problemine karşı (bizde var, özellikle şeftalilerimizde) önermişlerdi. Bordo bulamacı ve kireç birlikte olursa bu haşereler için daha itici olur derler.. Bu sene belki dip kurdu olan bir kaç ağaçta denerim kireci yaparken.

Saygılar..

Eski 20-11-2011, 16:59   #20
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Sayın Lilium;
Bahçeme 2008 nisanında diktiğim ilk ceviz fidanımın, bir yerlerde okudum ve 2010 martında 150 cm.den tepesini vurdum. Görüldüğü gibi o kadar güzel gelişti ve dallandıki, o günden sonra sadece bir yan dalı geçen gün gövde hizasından kestim o kadar.

Köyde kendi duyumları ile (Bilgisayar kullanıcısı değil!) 20-25 ceviz (Henüz 6 yaşında üreten bir arkadaşım, tüm dalların uclarını almamı önerdi. Bende arka tarafa geçen sonbaharda diktiğim 5-6 ceviz dışında başka yok. Bu ağacımın formu güzel. Ancak verimli bir ağaç olmasınıda isterim doğrusu.

Siz deneyimli ve birikimi olan bir arkadaşımızsınız. Bu ağacı söylenilen şekilde budayayım mı?
Yardımcı olursanız memnun olurum. Saygılarımla.

Name:  004.jpg
Views: 38210
Size:  64.6 KB

Name:  007.jpg
Views: 38252
Size:  72.1 KB

Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2011, 22:50   #21
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sayın orhan bey önceki yıl tepe vurmasını çok uygun yerden vurduğunu belirtmek isterim,tepe vurmasını yapmamış olsaydınız şu gördüğümüz ana dalları oluşturamayacaktı. Resimlerden görebildiğim kadar anlatmaya çalışayım, önce ilk resimde başka bir konuya değineyim.
Name:  007.jpg
Views: 38910
Bu resimde işaretlediğim yerlerdeki uyanmayan gözlere değineceğim, daha önce yani geçen yıl uç alması yapılsaydı buradaki gözler uyanıp meyva gözü oluşturacaklardı, uç alması yapılmadığı için filiz uzayıp daha ileride meyva dalı oluşturmuş, buda ağaçın kısa sürede büyük bir taç yapmasın olanak sağlar. Bu sizin ağacınız için çok önemli değil sanırım yavova cinsi bir ağaç chandler pedro olsaydı mutlaka geçen yıl uç alınması yapılması gerekirdi. bu gözleri uyandırıp meyva alımı sağlanmalıydı.

Name:  007 (2).jpg
Views: 50165

İkinci resimde resimden görebildiğim alınması gereken dalları işaretlemeye çalıştım. 1 olarak işaretlediğim uygun açı oluşturuyorsa ana nal olarak bırakılabilir.

Name:  004 (1).jpg
Views: 39100
Size:  65.5 KB
Üçüncü resim biraz daha yakın çekilseymiş daha iyi işaretleme olanağımız olacaktı.
1-2 -8 çıkacak dallar.
3-4-5 kalıcı ana dalların.
7-9 bu yılda kalabilir ama gelecek yıl çıkarılması gerekir, onları işaretlediğim yerlerden vurarak gelişimlerini zayıflatabilirsin.
6- ana lider dalın, ama biraz zayıf, bu dalı geliştirmen ve liderliği ona vermen gerekir, ondan daha yukarılardan ana dallar oluşturman gerekir ki, ileride 7 ve 9 numaralı dalı çıkarabilesin.

Bu yıl 3-4-5 ana dalları işaretlediğim yerlerden, 7-9 dalı yine işaretlediğim yerlerden (dikkat ederseniz yukarıya ve içe giden dalları alarak kalacak ana dalların liderliklerine mani olmamış olursunuz) kesin ki ana dalların liderliğini alamasınlar.

4 ve 5 çok güzel ana dallar 3 numara daha ileri ki yıllarda ağaçın gelişimine ağacın daha yukarılarda oluşacak ana dala göre kesilebilir.

Eski 21-11-2011, 00:13   #22
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Sayın Lilium;
Bir bilgi, ancak bu kadar net ve güzel aktarılabilir.
Varlığınız bizler için ciddi bi kazanç. Verdiğiniz bilgiler ışığında, gelecek yıllarda, kalan 5-6 cevizime de form kazandırmaya çalışacağım.
Tekrar teşekkür ederim.

Eski 21-11-2011, 00:59   #23
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orhan Özbilgiç Mesajı Göster
Sayın Lilium;
Bir bilgi, ancak bu kadar net ve güzel aktarılabilir.
Varlığınız bizler için ciddi bi kazanç. Verdiğiniz bilgiler ışığında, gelecek yıllarda, kalan 5-6 cevizime de form kazandırmaya çalışacağım.
Tekrar teşekkür ederim.
Hepsi yerli ırklarsa ağaçlarınız genç, tam aşılanacak gibiler yabancı ırklardan chandler, pedro, ya da fernor önerebilirim. daha iyi verim alabilirsiniz. hele daha çok görülen bir yerdeyse görünüm olarakta verim olarakta pedro güzel olur.
Name:  ana.jpg
Views: 51298
Size:  69.0 KB

Eski 21-11-2011, 05:41   #24
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

[QUOTE=Lilium;881138]Hepsi yerli ırklarsa ağaçlarınız genç, tam aşılanacak gibiler yabancı ırklardan chandler, pedro, ya da fernor önerebilirim. daha iyi verim alabilirsiniz. hele daha çok görülen bir yerdeyse görünüm olarakta verim olarakta pedro güzel olur.

Sağol be Lilium.
Köyde aşı konusunda, özellikle ceviz aşısı konusunda uzmanlaşmış bir Ziraat Mühendisi genç kardeşimiz var. Son iki yıldır görevlendirilmiş. Gün boyu köyde muhtarlığın tahsis ettiği bir büroda kalıyor.
Ayrıca, sevdiğim bir dostumun iki yıldır oluşturduğu,(Sözünü ettiğim Ziraast Mühendisi' nin kontrolünde, bir chandler bahçesi var. Yaani kalem bulmam zor olmayacak. Ayrıca, belki Pedro'yuda bulabilirim. Malum artık kapama ceviz bahçeleri buralardada oluşmaya başladı. (Fındığa alternatif olarak.)

Eski 19-01-2012, 07:48   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-08-2010
S.a. Hocam
Sizden bir konuda yardım istiyorum Kandıra da 30 kadar yalova 3 ceviz fidanı diktik (30.12.2011), bunları gelip diken fidancılar dikim budaması yapmadılar fidanların boyları 1,60 - 1,80 - 2 m kalınlığı 2 - 2,5 cm civarıydı. Bu fidanları mart sonu aşı gözünün üzerinden 4 göz bırakarak budayabilirmiyim.

Bilgi Verirseniz sevinirim

fatihduranoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2012, 14:50   #26
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Özel mesajınızı önce gördüğüm için sorunuzu özelden bilgilendirdim umarım yardımcı olabilmişimdir.

Yalnız, "S.a. Hocam'ı" anlayamadım.

Forum kuralları

Eski 21-01-2012, 08:12   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-08-2010
Selamün Aleyküm

Özel mesajıma verdiğiniz cevap için çok teşekkürler inşallah Mart ayında budamayı yapacağım. "s.a. hocam" kısaltması alışkanlık haline gelince Forum Kurallarını ihlal etmiş oldum bundan sonra daha dikkatli olurum. Uyarı içinde teşekkürler.

fatihduranoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2012, 12:15   #28
ezo
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-09-2007
ceviz

Bahçemde yaşı tahminen 7-8 ve cinsini bilmediğim ceviz ağacım var.Her sene ceviz veriyor fakat dış kabuğu çatlamadan içi kararıyor. Gerçi bu ayrı bir konu neyse. Ceviz ağacımı budamak istiyorum 6 yıldır hiç budama yapılmadı daha öncesini de bilmiyorum. nasıl bir budama yapmam gerekiyor. Hiç budamadan anlamayan birine yardımcı olurmusunuz..

Eklenen Resimler

alpi66 beğendi.

Düzenleyen ezo : 26-01-2012 saat 14:42
ezo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2012, 14:14   #29
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Sevgili ezo, ceviziniz hiç budama görmemesine rahmen şekil olarak güzel şekil almış, fakat alınması gereken dallarda biraz geç kalınmış, yani kalıcı ana dalları tercih etme konusunda biraz geç kalınmış.
Şimdi ağaçında gelişimini fazla bozmadan aralarından bir kaç dal alalım ana dallarımızı oluşturalım.
Resimlerden dalların üst üsteymiş gibi gelmesi beni yanıltabiliyor tam olarak dalların açılarını göremiyorum, görebildiğim kadarıyla işaretlemeye çalıştım.
1-2-3-4-5 kalıcı ana dalların olarak işaretledim, 6 lider dalın, daha ileride ağaç büyüdükce belli mesafelerden ve uygun açılardan anadallar oluşturabilirsin.

Ana gövdeden çıkan ana dalların aralarındaki ince dalları alabilirsin, maviyle işaretlediğim dal açısı iyiyse kalabilir üst kırmızıyla işaretlediğim yerden kesebilirsin, açısı kapalıysa dipten kesiniz.

Önce işaretlediğim kalın dalları kesiniz sonra gövdeden ana dallar arasındaki ince dalları alınız, daha sonra içeriye doğru giden ince dalları alınız en son uçlarını alarak budamayı bitiriniz.

Mart ayın da bordo bulamacıyla ilaçlayınız.

Name:  DSC03228.jpg
Views: 34582
Size:  63.8 KB

Name:  DSC03229.jpg
Views: 34404
Size:  62.2 KB

Eski 29-01-2012, 16:30   #30
Ağaç Dostu

Çamtepe's Avatar

Merhabalar

Mevsim itibarı ile bu konu çok popüler olacak. Ben de müsaadenizle bir soru sormak istiyorum.

Biliyorsunuz, yerli çeşitlerimizin çoğu dal uçlarında meyve vermekte. Yani uzayıp giden bir daldan eğer ufak yan dallar türemediyse sadece bir "grup" meyve alabiliyoruz. Grup dediğim de ağacın türüne ve gücüne göre tekli, çiftli ve bazen de daha çoklu meyve grupları şeklinde olabiliyor.

Yani dal uçlarında meyve veren cevizlerden uç alma yaptığımızda kabaca o dalın vereceği meyveyi o sene için öldürmüş oluyoruz. Tabi önümüzdeki sene budanan bu daldan muhtemelen yeni dallar açılacağından bir sonraki sene için bir yatırım oluyor.

Sn. Lilium'un ağaçları Pedro ve Chandler diye biliyorum, dolayısı ile hep yan dallardan verimli çeşitler. Peki yerli çeşitlerimiz için (Yalova, Şebin, vs.) modifye lider budama ve 1/3 oranında uç alma halen geçerli bir budama tarzı mıdır?

Kaynaklardan okuduklarım geçerli olduğunu söylüyor ama ürün alma isteğimiz ile budama arasındaki dengeyi nasıl kurmalıyız?

Örneğin diyelim ki (oldu ya) tüm dışa doğru açılan dallardan 1/3 aldım. Uç alınan dallar üstündeki ufak yan dallar hariç meyve alamayacaktık diye hissediyorum. (ki onlarda da meyve oluyor, ama benim Yalova çeşidinden gözlemim, bu dalların nispeten güçsüzcene olduğu için meyvelerin daha çok tekli olduğu yönünde..)

Ne dersiniz? Gözlemim doğru mudur? Ya da zaten teoride bir ağaçtaki tüm uç dalların 1/3 geri katlamaya ihtiyacı olmayacaktır, dolayısı ile bu sene veriminiz çok azalmayacaktır mı demek lazım...

Teşekkürler, herkese iyi budamalar..

Çamtepe.

Not: Modifiye Lider Budama ile şu videolar gerçekten yol gösterici, ancak elma ve armut üzerine. Bu videoların bir de ceviz versiyonu olsa ne güzel olur.

Giriş:
Budama - İznik -1- Giriş - YouTube

Budama Zamanı:
Budama - İznik -2- Budama Zamanı - YouTube

Bölüm 3: (Birinci yıl budaması)
Budama - İznik -3- dikim yılı - YouTube

Bölüm 4: (İkinci yıl budaması -a)
Budama - İznik -4-ikinci yıl - a - YouTube

Bölüm 5: (İkinci yıl budaması - b)
Budama - İznik -5-ikinci yıl - b - YouTube

Bölüm 6: (Üçüncü yıl budaması)
Budama - İznik -6- üçüncü yıl - YouTube

tiryaki beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024