View Single Post
Eski 29-01-2012, 14:14   #29
Lilium
Ağaç Dostu

Lilium's Avatar

Giriş Tarihi: 01-05-2008
Sevgili ezo, ceviziniz hiç budama görmemesine rahmen şekil olarak güzel şekil almış, fakat alınması gereken dallarda biraz geç kalınmış, yani kalıcı ana dalları tercih etme konusunda biraz geç kalınmış.
Şimdi ağaçında gelişimini fazla bozmadan aralarından bir kaç dal alalım ana dallarımızı oluşturalım.
Resimlerden dalların üst üsteymiş gibi gelmesi beni yanıltabiliyor tam olarak dalların açılarını göremiyorum, görebildiğim kadarıyla işaretlemeye çalıştım.
1-2-3-4-5 kalıcı ana dalların olarak işaretledim, 6 lider dalın, daha ileride ağaç büyüdükce belli mesafelerden ve uygun açılardan anadallar oluşturabilirsin.

Ana gövdeden çıkan ana dalların aralarındaki ince dalları alabilirsin, maviyle işaretlediğim dal açısı iyiyse kalabilir üst kırmızıyla işaretlediğim yerden kesebilirsin, açısı kapalıysa dipten kesiniz.

Önce işaretlediğim kalın dalları kesiniz sonra gövdeden ana dallar arasındaki ince dalları alınız, daha sonra içeriye doğru giden ince dalları alınız en son uçlarını alarak budamayı bitiriniz.

Mart ayın da bordo bulamacıyla ilaçlayınız.

Name:  DSC03228.jpg
Views: 34584
Size:  63.8 KB

Name:  DSC03229.jpg
Views: 34405
Size:  62.2 KB

Lilium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön