agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Beğeni Düzeni540Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-09-2010, 13:32   #991
Yeni Üye

ziynetgitmez's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2010
Selamlar,

Arap Yasemini olduğunu öğrendiğim ful diye de adlandırdığımız çiçeği hakkında bilgi ararken sitenize rastladım. Çiçeğim hakkında oldukça uzman arkadaşlardan bilgi paylaşımı olduğunu görünce üye olmaya karar verdim. Aranıza hoşgeldim
Çiçeğimin fotoğrafına bakıp ful olduğunu doğrulamanızı rica ediyorum. Bir de henüz hiç çiçeği yok. Nedeni ne olabilir. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

Eklenen Resimler

ziynetgitmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-09-2010, 15:07   #992
Yeni Üye

ziynetgitmez's Avatar

Selam
Evet farkettim kendini tanıtma kuralını. Az önce yaptım o işi

Eski 04-09-2010, 19:18   #993
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-04-2007
Merhaba çok güzel bir 'ful çiçeği'niz var. Sağlıklı görülüyor. Ama benim ful çiçeğimde sağlıklı olmakla beraber bu sene hala çiçeklenmedi. Ben aşırı sıcaklardan olduğunu düşünüyorum Bir de benim ful bu sene bahçaya ekili belki de onun da etkisi olabilir. Ama ben de çiçek konusunda cevapları sabırsızlıkla bekliyorum. (Valla konu komşunun önünde çiçeği neredeyse törenle öyle bir diktim ki hala onlarda çiçeği bekliyorlar . Ama inadına bu sene çiçek açmadı bizim ufaklık Artık komşular ; ben her seferinde bahçede fulü sularken bana bakışları değişti. Hadi aç artık da bende seninle gururlanayım )

nrş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2010, 11:14   #994
Yeni Üye

ziynetgitmez's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nrş Mesajı Göster
Merhaba çok güzel bir 'ful çiçeği'niz var. Sağlıklı görülüyor. Ama benim ful çiçeğimde sağlıklı olmakla beraber bu sene hala çiçeklenmedi. Ben aşırı sıcaklardan olduğunu düşünüyorum Bir de benim ful bu sene bahçaya ekili belki de onun da etkisi olabilir. Ama ben de çiçek konusunda cevapları sabırsızlıkla bekliyorum. (Valla konu komşunun önünde çiçeği neredeyse törenle öyle bir diktim ki hala onlarda çiçeği bekliyorlar . Ama inadına bu sene çiçek açmadı bizim ufaklık Artık komşular ; ben her seferinde bahçede fulü sularken bana bakışları değişti. Hadi aç artık da bende seninle gururlanayım )
Sanırım benimki çiçek vermek üzere İki tane tomurcuk vermiş durumda kendisi. Gözüm gibi bakıyorum. Her sabah ilk iş başındayım tomurcuklarımın durumuna bakıyorum. Açarlarsa mutlaka fotoğrafını paylaşacağım sizlerle.

Eski 06-09-2010, 11:39   #995
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-03-2010
bir de bizim çiçeğe bakın ful değil mi ne?

Merhabalar
Daha evvel ful olduğunu sandığımız ama haziranda çiçeklenmeyince tüm şüpheleri üzerine çeken resimde gördüğünüz çiçek nedir.
eğer ful değilse (aman allahııım) nerden bulacağız biz ful'u

Düzenleyen ybnc38 : 06-09-2010 saat 11:42 Neden: resim koyamadım
ybnc38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2010, 11:52   #996
Yeni Üye

şimdi oldu galiba

Eski 12-09-2010, 10:29   #997
Yeni Üye

ACİLLLLL çiçeğimiz kuruyor

Çiçeğimizin saksısını değiştirdik ve maalesef kurumaya başladı.Kurtarmak için yapabileceğimiz bir şeyler varsa bize yardım eder misiniz?

Eski 12-09-2010, 10:50   #998
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Saksı değiştirmek için uygun mevsim değil .
Onun için yapabileceğiniz hiç bir şey yok .
Sulamaya ve dua etmeye devam edin .

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2010, 18:17   #999
Ağaç Dostu

The Island's Avatar

Giriş Tarihi: 31-08-2009
Fulümü geçen sonbahar eşim almıştı.. Bu sene üç tane çiçek açtı ama sadece birini iki kez kokladım. İşten güçten diğer ikisini göremeden döküldüler fakat bir çiçek bu kadarmı muhteşem kokar. Evdeki kapalı balkonda hiç gelişmeyince dışarı koymuştum, iyiki de koymuşum. Tesadüfen bu sayfaya bakıp ta halen fulü olmayanlara hemen edinmelerini tavsiye ediyorum.

The Island Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2010, 11:55   #1000
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-08-2009
merhaba ben ful diye aldım ama sizin resimdeki çiçeğe benzemiyor bildiğimiz yasemine benziyor.birde nasıl ve ne zaman budamam gerekiyor bilgilendirirseniz sevinirim,teşekkürler

gardenya63 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2010, 12:58   #1001
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Galeri: 2
Sevgili cellin kırmızı örümcele ancak kimyasal ilaçla başedilebiliyor, mutlaka eşiniz daha iyi bilir ama; bitkiyi ilaçlamadan önce toprağına su kaçırmadan, saksıyı yan yatırıp, deterjanlı su ile tüm yaprakların alt ve üstlerini elinizle oğuşturarak bir güzel yıkayın ve durulayın. Mümkünse durulama yaparken de tazzikli su ile yapın.Toprağının üstünden de 3-4 cm.lik derinlikteki kısmını alın atın.
Sonra da dibine bir domates ya da kabak rendelersiniz, kendine iyice gelir

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2010, 14:54   #1002
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-10-2010
Merhabalar izmirde ful bulabileceğim, ya da izmirde yaşayıp ful çiçeğini edinmemde yardımcı olacak birileri varsa çok sevinirim. Mum ve ful çiçeklerini çok aramama rağmen izmirde hiçbiryerde bulamadım. Bana bu konuda yardımcı olursanız, bu çiçeği edinip yaşatmama yardımcı olursanız bu beni çok mutlu edecek, ilginiz için çok teşekkürler öm ile ya da mailime arifozcetin@gmail.com tel nosu bırakırsanız ben size ulaşırım. şimdiden çok teşekkürler

arifoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2010, 15:08   #1003
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arifoz Mesajı Göster
Merhabalar izmirde ful bulabileceğim, ya da izmirde yaşayıp ful çiçeğini edinmemde yardımcı olacak birileri varsa çok sevinirim. Mum ve ful çiçeklerini çok aramama rağmen izmirde hiçbiryerde bulamadım. Bana bu konuda yardımcı olursanız, bu çiçeği edinip yaşatmama yardımcı olursanız bu beni çok mutlu edecek, ilginiz için çok teşekkürler öm ile ya da mailime arifozcetin@gmail.com tel nosu bırakırsanız ben size ulaşırım. şimdiden çok teşekkürler
Bu tür pek bulunmuyor seralarda.Ama forumda 'Mutlu Bey'den alabilirsiniz.Kargo ücreti de düşüktür.

Yılmaz Yalçın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2010, 12:19   #1004
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-04-2007
İzmirli değilim ama orada ful bulamama imkanınız yok. Kadifekale semti ,yanlış adlandırmıyorsam, orada çiçekçilerde var. Ben Smyrna Meydanı yakınındaki yerden aldım . Forumu daha güzeldi.

nrş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2010, 22:58   #1005
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2006
Galeri: 3
Sonunda ana saksıdan kestiğim çeliklerden biri köklendi, gerçi 2 minik kök ama olsun kök köktür hesabı sevindim diğeride umarım köklenecek.

BenBen1967 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2010, 15:43   #1006
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arifoz Mesajı Göster
Girne caddesi üzerinde, deniz tarafından caddeye girince B.Üçok ayrımını geçtikten sonra sağda Ünal çiçekçiçikte bulabilirsiniz sanıyorum. Bu çiçekçi Bostanlı pazarına her çarşamba gelir, geçen hafta fulu vardı. Sattıysa bilemem tabii
Ayrıca Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesinin Botanik bahçesinde çeşitli mum(hoya) çiçekleri var. Geçen hafta orayı gezdim ve ben de hoyalar aldım.

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2010, 09:50   #1007
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
İzmirde ful bulamamak mümkün değil .
Hisarönü Kızlarağası hanı var , orada iki çiçekçi var ,
Ne zaman gittiysem hep gördüm , var onlarda
Mumlar konusunda Ege Botanikte bulunur , fiyatlar 20 'den başlıyor ...Füsun hanımla gitmiştik , cüzdanları boşaltıp döndük
Ama hiç pişman değiliz ...

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2010, 15:23   #1008
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-10-2010
Bir çoğumuzun olduğu gibi benimde çocukluğumun çiçeği Ful. Bu yaz tatilde Antalya dan aldım Ful ümü. Eylül başı Almanya ya dönünce kumlu toprağıı silkeleyerek, yeni saksıya ektim. Hatta yukarıya uzamış tek dalınıda keserek aspirinli su yönteminiz ile aynı saksıya çelikleri diktim. Ana gövde bir çok yerinden filiz verdi, çelikler ise formlarını hiç bozmadan duruyorlar. Bu herhal de iyi olduklarını gösteriyodur. Arada domates ve kabak önerilerinizi uyguluyorum. Son resimde ki tomurcuk olabilir mi acaba?

Eklenen Resimler

karalale Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2011, 15:15   #1009
Yeni Üye

Merhabalar...
Ful ne zaman dikilir.

Eski 12-03-2011, 17:21   #1010
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-10-2010
İyi akşamlar arkadaşlar bu gün bende yasemin çiçeği aldım. satıcı arap yasemini olduğunu söyledi resimini ekliyorum yasemin çiçeğimin türü nedir acaba? bilen varmı. şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

esracer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2011, 15:28   #1011
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Galeri: 16
Sn Esracer;
Pervane çiçekli yasemin almışsınız yanılmıyorsam

kopshtar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2011, 19:09   #1012
Ağaç Dostu

CEBECİ's Avatar

Giriş Tarihi: 17-02-2011
Eylül ayında komşumun çelik olarak verdiği ful çiçeğinim apartman boşluğunda aydınlık bir yerde kışı geçirdi.Bir kaç gün önce sabah güneşi alan balkonuma koydum.Çok keyifsiz görünüyor.Nasıl bir bakım yapmam gerekir acaba

Name:  100_2630.jpg
Views: 1483
Size:  40.7 KB

CEBECİ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2011, 21:17   #1013
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi CEBECİ Mesajı Göster
Eylül ayında komşumun çelik olarak verdiği ful çiçeğinim apartman boşluğunda aydınlık bir yerde kışı geçirdi.Bir kaç gün önce sabah güneşi alan balkonuma koydum.Çok keyifsiz görünüyor.Nasıl bir bakım yapmam gerekir acaba

Eklenti 203091
Benim full de henüz uyanmadı.Havaların iyice ısındığı Mayıs ayının ortalarında uyanacaktır.****** kök yapmışsa..Zaten hiç dokunmazsanız ve suyunu eksik etmesseniz en geç Temmuzda belli olur tutup tutmadığı..Tutmamışsa kuruyup sararacaktır.

Yılmaz Yalçın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2011, 11:27   #1014
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-01-2010
Merhaba

Şubat ayında 4 tane ful çeliği diktim ama hala sürgün vermedi. Çeliğin bir tanesi kahverengi oldu sanırım o öldü ama diğer çeliklerin rengi sağlıklı duruyor. Çelikten yetiştiren arkadaşlar, çeliklleriniz ne kadar sürede köklendi? ve sürgün verdi? bilgi verebilirseniz çok sevinirim...

merkürvenüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2011, 10:37   #1015
Ağaç Dostu

Merhaba

Şubat ayında 4 tane ful çeliği diktim ama hala sürgün vermedi. Çeliğin bir tanesi kahverengi oldu sanırım o öldü ama diğer çeliklerin rengi sağlıklı duruyor. Çelikten yetiştiren arkadaşlar, çeliklleriniz ne kadar sürede köklendi? ve sürgün verdi? bilgi verebilirseniz çok sevinirim...

Eski 08-06-2011, 23:50   #1016
Ağaç Dostu

gultar's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi merkürvenüs Mesajı Göster
Merhaba

sn.merkürvenüs,bu günlerde sürgün verir, beklerken bir-iki kaşık kabak rendesini toprağına hafif sulu olarak gezdirin çok sever ve hemen canlanır.ben öyle yetiştiriyorum.selamlar kolay gelsin.

gultar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2011, 12:46   #1017
Ağaç Dostu

Exclamation

Merhaba

Umarım sn.gultar uzun süredir bekliyorum ve sürgün verdiklerini görmek istiyorum...Kabak rendelerini de hemen akşam üzeri veriyorum))) Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim...

Eski 14-06-2011, 06:32   #1018
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2009
kırmızı örümcek fule bayılıyor birde kapalı ortamdaysa yaşaması cok zor 2 yıldır gözüm gibi bakıyorum tek dal ne kurudu ne büyüdü ilk baharda dışarı koydum kuru dallar bile bir sürü sürgün vermiş fulüm var fakat hala cicek görmedim cok inatcı cok

iris41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-06-2011, 23:46   #1019
Ağaç Dostu

feriha's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Galeri: 5
Fulüm çiçek vermeye hazırlanıyor.. Geçtiğimiz yıllarda zorla bir iki çiçek yapan ful, terasın bir kısmının camla kaplanmasıyla akdenizin sıcaklığına kavuştu, kendisini evinde hissetti ki bolca tomurcuk yaptı.. Domates, kabak vermedim, tenekeye dikmedim, arada çiçekli bitkiler için gübre sıvısı.. Sıcaklık isteği ve vitamin yeterli oldu.. Yapraklarını tomurcuklar bozulur diye temizleyemiyorum. Şöyle biraz su püskürtsem zarar görür mü acaba?

Name:  P6180319.jpg
Views: 979
Size:  31.9 KB

feriha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2011, 10:13   #1020
Ağaç Dostu

Çok mutluyum, ful çeliklerimden biri toprak altındaki gözlerden iki sürgün verdi. İki minik tazecik sürgün ışığa merhaba dedi)))))

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024