agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni975Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-03-2007, 19:21   #61
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Giriş Tarihi: 30-09-2005
Galeri: 130
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi anilozer112 Mesajı Göster
Günaydın Todor
Keson kuyu ne demek diye sorabilir miyim?

Bende ne olduğunu bilmiyorum.
Fransızca caisson bir çeşit çekmece demek. Yapı terminolojisinde zemin suyu seviyesinin altındaki oda veya kutu biçimli yapılara keson deniyor. Keson denizaltında çalışmaya imkan veren altı açık odalara da deniyor (muş). Keson kuyu bildiğiniz bostan kuyusudur tek farkı duvarının örülmesi yerine dikine duran iki tarafı açık betonarme boruların (büz) duvar yerine kullanılmasıdır.

Halit Togay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2007, 23:50   #62
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Taş Ev (ve Isı Yalıtımı)

Kuyuyu geçelim burada ahşap ev yapıyorduk başlarda.
Bir de taş ev var.
Bu hafta konuştuğum bir arkeolog Bodrum'da taş ev yaptırmış ama dışı taş içine ısı yalıtımı, daha içe de gazbeton duvar ve sıva. Kışın iyi oluyormuş ama zaten kışın oturmuyormuş. Yazın da sıcaktan içine giremiyormuş. Başta ısı yalıtımı ve ısınmada tasarruf maksadıyla yaptığı iş yazın klima cıhazının sarfettiği elektrik sebebiyle daha pahalıya gelmiş. Halbuki içinde yalıtım olmasaydı sıcak yaz günlerinde bina içi serin kalacaktı. İçi taş olup yalıtım dışarı tarafa yakın olsaydı belki biraz geç ısınacaktı ancak daha uzun müddet içerisi sıcak kalacaktı ve ısı kaybı da aynı olacaktı.
Tabii ki yalıtımı dışarı koyunca yalıtım malzemesinin üzerine yapılacak sıva taşın dokusunun görünmesine mani olacaktı. En iyisi iki taş duvar arasına sandöviç içindeki peynir gibi yalıtım koymak galiba. Hem yazın serin olur hem kışın geç ısınsa da ısı kaybı aynı dercede kalır hem de dıs ve içten taşın özgün dokusu belli olur.

Ayazkızı beğendi.
Eski 09-03-2007, 23:56   #63
Ağaç Dostu

İnci Akalp's Avatar

Giriş Tarihi: 06-03-2007
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halit Togay Mesajı Göster
Fransızca caisson bir çeşit çekmece demek. Yapı terminolojisinde zemin suyu seviyesinin altındaki oda veya kutu biçimli yapılara keson deniyor. Keson denizaltında çalışmaya imkan veren altı açık odalara da deniyor (muş). Keson kuyu bildiğiniz bostan kuyusudur tek farkı duvarının örülmesi yerine dikine duran iki tarafı açık betonarme boruların (büz) duvar yerine kullanılmasıdır.
Halit bey teşekkür ediyorum, iyi akşamlar..

inci

İnci Akalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2007, 07:02   #64
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Keson kuyu: çapı geniş, örme taştan, betondan veya briketten yapılan kuyular. Yüzey sularını toplarlar ve depolarlar. Hani bildiğimiz çıkrıklı kuyular.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2007, 21:35   #65
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Birileri bizden bir adım önde

http://www.ekomuze.org/ekomuze.htm
Birileri bizden bir adım önde galiba. Bir köye yerleşiyorlar, ahşap evler yeniden yapılmıyor sadece tamir ediliyor.

Düzenleyen Halit Togay : 17-03-2007 saat 21:36 Neden: imla hatası
Eski 23-03-2007, 00:06   #66
nil
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Ahşap evler ve yangın tehlikesi

Ahşap evlerle ilgilenenlere bir adres de ben vereyim. Geçenlerde tesadüfen karşıma çıkan bir site, fiyatları da uygun gibi: www.baneva.com

Ahşap evler çok sevimli, çok sıcak, çok "ev gibi"; yalnız ciddi bir tehlikeye işaret etmeden de geçemeyeceğim: Yangın! Eğer evinizi haftasonları için veya mevsimlik kullanıyorsanız, özellikle de böyle sürekli oturmadığınız bir ev için daha da büyük bir tehlike yangın. Zira eviniz içinde siz yokken yapayalnız ve çaresiz! Hele de bir köyün içinde inşa etmemişseniz daha da yalnız. Kırlık yerde zayıf bir ihtimal olmakla beraber herhangi bir yardım gelse bile o zaman dek ev de içindekiler de çıra gibi yanar, hatırınızda bulunsun diyeceğim.

nil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2007, 00:54   #67
Yeni Üye

kum__'s Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2007
Büyükşehirden kaçma gibi bir kaygınız varsa,size Bolu da Mudurnu ve Seben ilçesini öneririm.Ufak tefek tadilatlarla alabileceğiniz çok güzel ahşap evler var.İnsanlarıda sıcak ve belki başka yerde rastlayamayacağınız derecede misafirperver.Birkaç haftada sanki orda doğmuş büyümüşsünüz kadar kaynaşıyorlar.
Kısa süreliğine (mesela bir haftasonu) düşünüyorsanız,Mudurnuda 3-4 katlı ahşap evlerden restore edilmiş pansiyonlar var.Ana dokuya dokunulmamış sadece içi yenilenmiş.Mesela banyo hala eskisi gibi odadan yüksek bir dolap kapağı gibi açılan kapısıyla korunmuş sadece içi düzenlenmiş.Ve hatta imkanınız olursa yöresel bir düğüne katılmanızı öneririm.Büyükşehirden hatta küçük şehirlerden tamamen farklı,güzel geleneklerin hala yaşandığı,huzurlu bir ortam.
İlle orman içinde olsun derseniz Aladağ da ahşap yayla evleri var.Üstelik birkaç yıl içinde Abant ın 4 katı büyüklüğünde bir göl yapılacak buraya.Ev fiyaları 10-15 bin YTL civarında ama tapu imkanı yok çünkü arazi devlete ait ve sadece köy halkına o köy için gösterilmiş bölgeye av yapma imkanı verilmiş.Bir de herbir köy kendi içinde bir aile gibi ve yayladan bir ev edinebilmek için yani aile içine girebilmek için doğal olarak kuvvetli referanslarınızın olması lazım .

kum__ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2007, 13:18   #68
Ağaç Dostu

ekalafat's Avatar

Giriş Tarihi: 18-12-2006
Galeri: 44
sn. Nil,
Ahşap evler günümüzde yangına dayanıklı olarak imal edilebiliyor. Emprenye ve yangına dayanıklı verniklerle bu süre artırılabiliyor. Kaldıki eviniz betonarme de olsa suikast halinde yanmayan bir malzeme yoktur. Ahşap söndürülene kadar taşıyıcılık özelliğini kaybetmeden dayanırken, mesela çelik 500 dereceden sonra sıvılaşıp çöker.

Yani ahşap evinizde gönül rahatlığı ile oturunuz. Hiç bir şey olmaz.

ekalafat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2007, 17:49   #69
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Merhaba Arkadaşlar,
Siteye dün üye oldum ama bir kaç aydır forumlarda yazılanları okuyorum. Doğrusu bizim gibi şehirden kaçma kararı vermiş bu kadar çok kişinin olması heyecan verici. Üstelik de öyle hafta sonu, tatil için değil büsbütün kaçmak. Böyle bir düşüncenin bir hayal, istek olmaktan çıkıp gerçekleştirmek üzere karar vermenin hiç de kolay olmadığını, insanın nasıl tüm hayatını, beklentilerini, standartları tekrar tekrar yargılaması gerektiğini de anlamış olduk.
Yine bu forumdaki yazışmalardan kaçışların Karamürsel- Yalova - İznik üçgeni içinde yoğunlaştığını görüyoruz. Bizimki de öyle oldu. Önce oldukça geniş bir coğrafyayı göz önüne alıp artısını eksisini tarttıktan sonra, Yalova - Karamürsel bölgesine karar kıldık. Daha sonra dağ bayır dolaşarak baktığımızda da Karamürsel civarı sırtların en uygun olduğuna karar verdik. Hikayesi biraz uzun.

Sonuçta Karamürsel sırtlarında, sessiz sakin, arkası kestane ormanı ve meyva bahçeleri, karşıda güzel bir manzarası olan, yer yer hafif eğimli, içinde yüz kadar samanlı cinsi zeytin ağacı olan, ayrıca diğer yerlerine muhtelif meyva fidanları dikmeye uygun, yeterli toprak kalınlığına sahip, yanında yolu elektriği olan, içine girildiğinde pozitif enerjisi hissedilen 6.5 dönüm kadar bir yeri aldık.

Kısmetse haftaya evimizin inşaatı başlayacak. Biliyorum, işin inşaat kısmına hızlı atladım biraz. Arada düşünülen, uğraşılan, araştırılan, yapılan bir dolu şey var. İlgilenen arkadaşlarla paylaşırız bunları önmüzdeki günlerde.

Muda beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2007, 18:08   #70
Ağaç Dostu

KUMRU's Avatar

Giriş Tarihi: 05-12-2006
Galeri: 14
Hoş geldiniz Meyveli Tepe ; hem siteye , hem de Karamürsel'e. İnşaatınız hangi köy civarında?

KUMRU Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2007, 19:36   #71
Ağaç Dostu

Hoş geldin komşu

Eski 24-03-2007, 22:00   #72
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-09-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halit Togay Mesajı Göster
http://www.ekomuze.org/ekomuze.htm
Birileri bizden bir adım önde galiba. Bir köye yerleşiyorlar, ahşap evler yeniden yapılmıyor sadece tamir ediliyor.
Halit Bey sanıyorum bir süre önce Malina ekomüze kurucuları ile bir iletişim kurup sitede paylaştı diye hatırlıyorum.

Mahmut Leventoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2007, 19:12   #73
Ağaç Dostu

nayda's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nil Mesajı Göster
Sevgili Nayda,

O cihazlardan ben de anneme almıştım. Yalnız telefon şarj cihazından bir hayli büyükçe idi benim aldığım. Neyse, bu cihaz ne yazık ki pek de sessiz birşey değil fakat. Tıpkı istasyon ayarı yapılmamış bir radyo gibi hışırtı tarzında sürekli ses çıkartıyor ve bu ses bir süre sonra cansıkıcı olabiliyor. Biz kediler için almıştık ve balkonu kapattığımızdan beri böyle bir sorunumuz kalmadı ancak yine de merak ediyorum; acaba senin bahsettiğin cihaz tamamen sessiz mi?

Cevabın için şimdiden teşekkürler.

Nil

Sayın Nil;
Benim aldığım fare kovucu alet telefon şarj cihazı büyüklüğünde vede ses çıkarmıyor. Kesinlikle çok sessiz. İnsanın duyabileceği bir ses çıkarmıyor. Yaklaşık bir yıldırda kullanılıyor.

nayda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2007, 21:29   #74
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2007
Sevgili Dostlar herkese merhaba,
Bu güzel cemiyete bugün üye oldum..Bir doğa aşığı olarak üye olduğum bu sitede tesadüf eseri Karamürsel ve köyleri ile ilgili bir çok güzel sözler duydum...İstanbulda oturmama rağmen ailemin karamürsel kökenli olması ve şu anda hemen hem tüm ticari yatırımlarımı yaklaşık 2 yıldan beri o bölgeye yönlendirdiğimden dolayı haftanın 3 günü o bölgede bulunmaktayım.

Gerçekten o bölgeye yerleşmek veya kaçış mekanları yaratmak için
eşsiz doğası,toprağı,su kaynakları,İstanbul'a,Hastanelere yakınlığıyla ,Modern hayatın imkanlarıyla ve tabiiki kucaklayan halkıyla cok dogru bir tercih oldugunu düşünüyorum.Ve bu kararı alan tüm doğa dostlarını tebrik ediyorum..

Yaklaşık 3 sene öncesinden beri bölgede , ırmak kıyısında bir hayalimi gerçekleştirmek için ,dedemin küçük bir arazisinden başlayarak ciddi cabalarla doğa harikası bir alanda yavaş yavaş 1-2 dönüm parçaları toplayarak ,ciddi büyüklükte bir araziyi satın aldım..

Benim hayalim cocukluğumda kısa sürelerle gidip inanılmaz güzel günler geçirdiğim bu cennette şimdi çocuklarımla ve dostlarımla hatta tüm kaçışı sevenlerle bir köy oluşturmak..orada insanca hem modern hayatın imkanlarından faydalanabileceğimiz ama en önemlisi doğayla içiçe bir köy hayatı, bir komün oluşturmak...İnşallah bu hayalim gerçekleşir.

Karamürsele kaçışı gerçekleştirenlere mutlu yasamlar diliyorum.
Umarımki karamürsel'e kaçış hepimiz için bir gün gerçekleşir.
Sevgi ve Saygıyla..

Obdan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2007, 11:27   #75
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-02-2007
Arkadaşlar İzmir/urla civarlarını düşünenler varsa bizim bulunduğumuz sitede de satılık evler var.Yer urla içmeler malgaç köyünde.Evler 55 metrekareye oturuyor ve batar katlı.Biz batar katları yatak odası olarak kullanıyoruz.Yazın serin kışın sıcak oluyor. Çatı izni alınmış durumda ve biz bu yaz çatı katını yapacağız.Evlerin 600- 650 metre kare bahçesi var .İkiz dubleks şeklinde yerleşim ve evlerin 3 tarafı bahçeyle çevreleniyor.40 üyeli ufak bir site.İzmire 55 km kadar uzaklıkta.Benim evimin bitişiği sanırım satılık ve 30.000 ytl civarında fiyatı. Doğramaları ,camları takılmış durumda. İçi kaba İnşaat. Suya para vermiyoruz.Kendi suyumuz ve arıtma tesisimiz var.Bizim de evimizle daha doğrusu bu ufak bahçemizle ilgili bir çok hayallerimiz var.Yerleşmek için eşimin emekli olmasını bekliyoruz ve çok az kaldı .Çok heyecanlıyız.Darısı isteyen herkezin Başına

FUSNUR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2007, 22:19   #76
melek

beyaz melek's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Arkadaşlar herkes şehirden kaçma planı yapmış durumda belli ki. Ben de yapıyorum uzun zamandır.
Ben kaçış planımı Antalya taraflarına doğru yapmayı düşünüyorum.
Herkes neden Karamürsel-Yalova civarlarını tercih ediyor?
Bunun özel bir sebebi var merak ettim?

beyaz melek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2007, 22:57   #77
Ağaç Dostu

KUMRU's Avatar

Giriş Tarihi: 05-12-2006
Galeri: 14
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi beyaz melek Mesajı Göster
Bunun özel bir sebebi varmı merak ettim?
Herkesin kendine göre sebepleri vardır. Biz arkadaşlarımızla arazi alıp evler yapma böylece ileride de doğada hep beraber olma kararı alıp para biriktirmeye başladığımızda , ortak beklentileri mümkün olduğunca karşılayan bir nevi anayasa oluşturduk. Arazinin elektriğe ve suya kolay erişebilir olması , yola yakınlığı , güvenlik açısından ne çok dağbaşı ne de çok köyün içinde olması , arazinin hisseli veya muhtar tapusu olmaması , açıklık olması , fiyatının hesaplı olması , arabasız da köy minübüsleriyle kolaylıkla ulaşımının sağlanması , her ne kadar şehirden kaçsak da gerektiğinde , şehre bir adımda varılabilmesi ve bizi yıldırsa da bezdirse de İstanbul' a en fazla 3 saat uzaklığında olması gibi. Biz bütün bunları Karamürsel Karaahmetli köyünde bulduk.

Ayazkızı beğendi.
KUMRU Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2007, 06:11   #78
Ağaç Dostu

Alıntı:
Arkadaşlar herkes şehirden kaçma planı yapmış durumda belli ki. Ben de yapıyorum uzun zamandır.
Ben, yaşlı hastam olduğu için İstanbul'dan çok uzaklaşamadım. Aslında Yalova ilk tercihim değildi ama, bütçem buraya yetti.

Ayazkızı beğendi.
Eski 27-03-2007, 15:13   #79
melek

beyaz melek's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galiba haklısınız arkadaşlar.
Sebepler düşünülünce en doğru karar bile denebilir. Benim planlarım hayal aşamasında şu an. Sizler birçok şeyi çok iyi düşünmüşsünüz, ben de bu konulara dikkat etmeliyim sanıyorum.
Karamürsel denilince aklıma hemen Gölcük ve birçok şey geliyor.
Karamürsel ve Yalova'yı hayallerime dahil edemeyişimin sebebi bu olsa gerek.

beyaz melek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2007, 16:36   #80
Ağaç Dostu

kuyucu's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2007
Yalova ve Karamürsel civarının tercih nedeni;
1. İstanbul' a çok yakın.
2. Toprak çok verimli
3. Çevresinde gezilebilecek çok yer var )

kuyucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2007, 17:58   #81
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-03-2007
itiraf etmeliyim ki Karamürsel'i çok iyi tanıtıyorsunuz, sizlerden etkilendik ve geçen hafta inebeyli köyü yakınında bir arsa aldık. Şimdilik bizim için kaçış ya da inşaat mümkün görünmüyor ama becerebilirsek meyve ağaçları dikmek istiyoruz. Komşulara bizi de dahil edebilirsiniz : ) Herkese selamlar

ctuncel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2007, 22:11   #82
Ağaç Dostu

Halit Togay's Avatar

Alıntı:
Şile, Terkos, Çatalca, Silivri, hatta Adalar ve hatta Kıyıköy bile var.
Güney zaten malum. Ücra bir Karadeniz yaylasında emekli bir garsona bile rastladımdı.

Ayazkızı beğendi.
Eski 28-03-2007, 09:45   #83
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ctuncel Mesajı Göster
itiraf etmeliyim ki Karamürsel'i çok iyi tanıtıyorsunuz, sizlerden etkilendik ve geçen hafta inebeyli köyü yakınında bir arsa aldık. Şimdilik bizim için kaçış ya da inşaat mümkün görünmüyor ama becerebilirsek meyve ağaçları dikmek istiyoruz. Komşulara bizi de dahil edebilirsiniz : ) Herkese selamlar
Hoş geldiniz CTUNCEL .İnebeyli degüzel bir köydür. Biz Yalakdere deyiz. Yalakdere bütün köylerin merkezi gibi.Kumru nun bütün söylemlerine katılıyorum.Ulaşım her açıdan çık kolay15-20 dakikada bir Karamürsele minibüsler var. İsterseniz İznik e bile saatlerini bilirseniz ulaşabiliyorsunuz.

Bize Yalakdere den arsa almayı rahmetli Çelik Gülersoy tavsiye etmiş ve almaya vasıta olmuştu.

Ayazkızı beğendi.
Eski 28-03-2007, 09:49   #84
Ağaç Dostu

Alıntı:
Galiba haklısınız arkadaşlar.
Sebepler düşünülünce en doğru karar bile denebilir. Benim planlarım hayal aşamasında şu an. Sizler birçok şeyi çok iyi düşünmüşsünüz, ben de bu konulara dikkat etmeliyim sanıyorum.
Karamürsel denilince aklıma hemen Gölcük ve birçok şey geliyor.
Karamürsel ve Yalova'yı hayallerime dahil edemeyişimin sebebi bu olsa gerek.
Sevgili Beyaz Melek Yalova ve Karamürseli hayallerinize dahil edemeyiş sebebinizi tekrar gözden geçirin bence ) İstanbul da yaşadığınıza göre aynı endişe orası içinde geçerli. Fakat inşaat esnasında bütün bunların önlemini alabilmek mümkün )

Siz yinede Hayallerinize Yalova Karamürsel,bölgesini dahil edin.**** önceden gelip bir görün.

Eski 30-03-2007, 22:46   #85
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-03-2007
Buradaki linklerde saman balyası ile yapılan evler hakkında bilgi var.

Saman balyasından ev

http://www.mmf.gazi.edu.tr/journal/2000/87_104.pdf

Yapılması zor mudur acaba?

ctuncel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2007, 23:21   #86
Ağaç Dostu

ÇeteÇakal's Avatar

Giriş Tarihi: 04-02-2007
Cool

Çok zor gözükmüyor.. Uzaklarda kendine küçük bir ev yapmak için hem ucuz hemde güzel gözüküyor... Ama sakın o yakınlardaki köylüler görmesin. İnşaatı yapan kişiye bu adam kafayı yemiş ottan ev yapıyor diyerek gülerler....)

ÇeteÇakal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2007, 09:39   #87
nil
Ağaç Dostu

yangına dayanıklı ahşap

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ekalafat Mesajı Göster
sn. Nil,
Ahşap evler günümüzde yangına dayanıklı olarak imal edilebiliyor. Emprenye ve yangına dayanıklı verniklerle bu süre artırılabiliyor. Kaldıki eviniz betonarme de olsa suikast halinde yanmayan bir malzeme yoktur. Ahşap söndürülene kadar taşıyıcılık özelliğini kaybetmeden dayanırken, mesela çelik 500 dereceden sonra sıvılaşıp çöker.

Yani ahşap evinizde gönül rahatlığı ile oturunuz. Hiç bir şey olmaz.
Sn. ekalafat,

Verdiğiniz bilgiye teşekkürler (yanıtlamakta geciktiğim için kusura bakmayın). Doğrusu bu aklıma gelmemiş değildi ama gerçek olamayacak bir fantezi gibi göründü bana ve bir google yapmaya dahi kalkışmadım. Kendimle de dalga geçtim üstelik "-nereden gelir aklına böyle sivri fikirler" diye... ateşe dayanıklı ahşap??!!!

Demek kolay alev almayan ya da yangına nispeten dayanıklı ahşap da yapmışlar... yapıp sattıklarına göre, elbet işe yarıyordur... Ama bu konuda müşterinin özel bir isteği olmazsa, üretiminizde normal ahşap kullanıyorsunuz değil mi? Sorabilir miyim, müşterilerinizin yüzde kaçı böyle özel emprenyeli, yangına dayanıklı ahşap istiyor?

Bir de, hazır sizi bulmuşken maliyetini de öğreneyim böyle bir farkın.

Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Nil

Düzenleyen nil : 03-04-2007 saat 09:48 Neden: yanlış ifade
Eski 03-04-2007, 11:17   #88
Ağaç Dostu

Benim bildiğim kadarı ile Poulownia ağacı ateşe ve suya karşı oldukça dayanıklı bir ağaç.

Eski 04-04-2007, 13:05   #89
nil
Ağaç Dostu

Paulownia

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Todor Mesajı Göster
Benim bildiğim kadarı ile Poulownia ağacı ateşe ve suya karşı oldukça dayanıklı bir ağaç.
Todor, Paulownia'dan bahsettiğin için teşekkürler. Ben de böylece yeni bir ağaç türü hakkında bilgi sahibi oldum bragfor'un sitesinde: www.bragfor.com Meğer Paulownia plantasyonları varmış bu şirketin. Tanıtıcı yazılarını da oldukça bilgilendirici buldum. Gerçi kerestesinin zor alev alma özelliğinden bahsedilmiyor orada?

Sevgiler,

Nil

Eski 06-04-2007, 17:07   #90
Ağaç Dostu

ekalafat's Avatar

Giriş Tarihi: 18-12-2006
Galeri: 44
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nil Mesajı Göster
Sn. ekalafat,

Verdiğiniz bilgiye teşekkürler (yanıtlamakta geciktiğim için kusura bakmayın). Doğrusu bu aklıma gelmemiş değildi ama gerçek olamayacak bir fantezi gibi göründü bana ve bir google yapmaya dahi kalkışmadım. Kendimle de dalga geçtim üstelik "-nereden gelir aklına böyle sivri fikirler" diye... ateşe dayanıklı ahşap??!!!

Demek kolay alev almayan ya da yangına nispeten dayanıklı ahşap da yapmışlar... yapıp sattıklarına göre, elbet işe yarıyordur... Ama bu konuda müşterinin özel bir isteği olmazsa, üretiminizde normal ahşap kullanıyorsunuz değil mi? Sorabilir miyim, müşterilerinizin yüzde kaçı böyle özel emprenyeli, yangına dayanıklı ahşap istiyor?

Bir de, hazır sizi bulmuşken maliyetini de öğreneyim böyle bir farkın.

Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Nil

Sn Nil, ahşabın emprenye edilmesi için gerekli ücret m³ başına 100 $ dır. Ancak dış cephede bu emprenyenin kullanılıp iç cephede su bazlı emprenyenin kullanılması gerekmektedir. Yoksa biz de betonarme binaların radyasyon yayıp insanları kanser yaptığı gibi insanlara zarar verici konutlar yapmaya başlarız . Allah az imamla,az doktorla karşılaştırmasın diye dua ederiz ya bir de az marangozu katacağız bu işe.
Sağlıklı günler dilerim

ekalafat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024