agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Bonsai Yarışmaları
(https)
Beğeni Düzeni151Beğeniler

Cevapla
 
Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-04-2013, 07:37   #91
Ağaç Dostu
 
sagol's Avatar
 
Giriş Tarihi: 26-02-2011
Şehir: -
Mesajlar: 3,144
Ben zaten bir yarışmada gibi hissetmediğimden benim için sorun değil, ağaçları o sayfaya da ilave etsek bu sayfaya da ilave etsek bir şekilde gelişecekler ve bu arada hepimiz birşeyler öğreneceğiz.

Oylama kısmı genelde bizim gibi sıcak kanlı toplumlarda tam işlemese de bu tür organizasyonlar bonsaiye ilgiyi artırır diye düşünüyorum.
Burada sorun, eğer bu bir yarışmaysa, yarışma başladıktan sonra kuralların değiştirilmesi hiçbir yerde hoş karşılanmaz ve baştan kırgınlıklar yaratabilir. Bundan sonraki organizyonlarda önceden daha iyi düşünülüp tartışılıp sonra karar verilmesi, daha şık olur.

Olaya bir de felsefi açıdan bakalım:
Toplumu meydana getirenler bizleriz, yeri geliyor yasaları eleştiriyoruz şikayet ediyoruz, 3 ay önce yaptılar şimdi tekrar değiştiriyorlar diyoruz. Ama görünen o ki toplumun bireyleri olan bizler de aynı büyüklerimiz gibi enine boyuna düşünmeden karar verip, sonra her fırsatta kuralları bypass etmenin yollarını arıyoruz. Bu durum yerleşik bir toplum haline geçemediğimizin bir göstergesi aslında. Önce tartışıp, kuralları koymalı sonra da ona uyulmasını beklemeliyiz. Daha başlayalı 10 gün olmadan kurallar temelden değiştirilirse önümüzdeki 930 gün hep kurallarda değişmeler beklenir.

İyi çalışmalar dilerim...

Sakaki ve Adem Keskin beğendi.
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2013, 11:17   #92
Ağaç Dostu
 
Sakaki's Avatar
 
Giriş Tarihi: 06-06-2010
Şehir: Adana
Mesajlar: 4,815
Merhaba sn sagol,

Söyledikleriniz güzel şeyler, ancak elbette değişikliklerin geçerli nedenleri de var.

Öncelikle bir önceki mesajımda da belirttiğim gibi bu bir profesyonel yarışma ve sonunda büyük ödüller olsaydı, sebebi ne olursa olsun elbette bu tür değişikliklere biz de sıcak bakmazdık, ancak bu birlikteliğin/aktivitenin ismi, amacı ve motivasyonu ortada. Zaten "maraton kurallarının duyurulduğu" sayfaya ek olarak bir de bu "yorum, öneri" sayfasını eklememizin nedeni de bu; sizlerin öneri, görüş ve eleştirileri doğrultusunda bir sonraki etkinliklerimizde daha iyi bir organizasyon sağlamak ve daha profesyonel etkinliklere doğru adım atmak.

Gelelim değişikliklere ve sebebine:
Aslında değişen 2 husus var; birisi "katılım son tarihi" kısıtlamasının kaldırılması, diğeri ise "aday limitinin yükseltilmesi" ki bunlar zaten mevcut katılımcıları veya adayları etkileyen veya motivasyonunu bozacak bir husus değil kanımca.

Katılım son tarihi kısıtlamasının kaldırılmasının amacı, daha fazla katılım sağlanması, bonsaiye olan ilginin artması, cesaretini sonradan toplayan acemi bonsaicilerimizin teşvik edilmesi, aday bulmakta zorlanan ve iklimi gereği hala kar altında olan yörelerimizdeki üyelerimize imkan tanınması (ki biliyorsunuz Türkiye'de aynı anda 4 mevsim yaşanmakta), vs.

Aday sayısı limitinin yükseltilme amacı ise: Aslında ben şahsen maratona bu kadar katılım olacağını tahmin etmemiştim, bu sevindirici bir olay, hatta yeni başlayan arkadaşlarımızın da bu derece rağbet edeceğini sanmıyordum, bu beni daha da sevindirdi. Ancak her yeni başlayan bonsaici gibi onlar da adaylarının bir çoğunu deneyim aşamasında kaybedecekler ve maratona ekledikleri adayların büyük bölümünde sorun yaşadıkları zaman moral ve motivasyonları çok düşecek. Bir kişi için aday sayısının yükseltilmesinin nedeni de budur, kaldı ki şu ana kadar çoğu katılımcıdan bazı adayları hakkında kötü durum haberlerini özel mesaj ile aldım bile

Yani özetle; bu maratonun amacı az kişi katılsın, sonunda büyük ödüller olsun, yeni bonsaiciler dışarda kalsın değil

Ama yorum ve öneriler doğrultusunda ileride güzel, profesyonel yarışmalar düzenleyeceğiz ve bonsai adına güzel sonuçlara ulaşacağız, orası kesin!

Katılan herkese teşekkür ediyorum.

sagol beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2013, 12:54   #93
Ağaç Dostu
 
sagol's Avatar
 
Giriş Tarihi: 26-02-2011
Şehir: -
Mesajlar: 3,144
Sayın Sakaki,

Değişikliklerin iyi niyetle yapıldığına eminim, yazmamın sebebi sonraki organizasyonların daha iyi daha profesyonelce yapılabilmesi içindi.

İyi çalışmalar dilerim...

Sakaki beğendi.
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2013, 18:48   #94
Ağaç Dostu
 
alibaba's Avatar
 
Giriş Tarihi: 27-10-2011
Şehir: Ankara
Mesajlar: 628
Sayın sagol tam olarak hissiyatıma daha net tercüman olmuş.
****** daha fazla katılımdan rahatsız olma gibi bir durum yok. Ben sadece başlayan süreçte temelden değişiklik yapılmasından rahatsızlık duyuyorum. Yani bu aynen ilerde de olabilir algısı oluşuyor. Kervanı bu kez olsun yolda düzmeyelim. Planlayalım tartışalım ve konsensus oluşturalım. Eski maraton kurgusu da size aitti sonuçta .Siz de rahatsız olmuş olabilirsiniz belki diğer yönetimdekilerden böyle farklı fikirler zamanında değil de ,geç gelince. (Her nekadar İfade etmesenizde). Ben rahatsız değilim, motivasyonum gitmiş değil
İş hayatım olarak da yıllardır projelerde çalışıyorum, ne çektiysek az planlamadan çekiyoruz. Hele ki böyle brief değişikliklerine karşı aşırı alerjili ve tepkili olabiliyorum kusuruma bakmayın. Ben sadece bir kullanıcı algısını paylaştım. Sağol'un da aynı algıda olduğunu gördüm. Demekki dikkate alınmalı bir mevzu olabilir. saygılar, sevgiler, selamlar.


Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Merhaba sn alibaba9,

Maratona fazla kişinin ve fazla sayıda adayın katılması neden motivasyonunuzu bozsun veya bozuyor ki, tam aksine bu sevinilecek bir durum.

Amacımız az sayıda kişinin az sayıda adayla katılması değil ve ayrıca motivasyon için birinciye büyük para ödülleri de verilmeyecek; buradaki motivasyonumuz bonsai konusunda omuz omuza ilerlemek ve farkındaysanız bu birlikteliğin adını "yarışma" değil de "maraton" koymamızın da bir amacı budur.

Eğer bu ucunda büyük ödüller olan ve tamamı profesyonellerden oluşan bir yarışma olsaydı dediklerinize katılabilirdimBu konudaki şikayetinizi burada yapmanız pek doğru değil, çünkü bu başlığın amacı farklı. Ancak yine de doğru işlemeyen şeyler konusundaki şikayet, yorum ve önerilerinizi ilgili başlıkta paylaşırsanız seve seve tartışırız.

alibaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2013, 19:11   #95
agaclar.net
 
malina's Avatar
 
Giriş Tarihi: 03-04-2004
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 37,247
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alibaba9 Mesajı Göster
Sayın sagol tam olarak hissiyatıma daha net tercüman olmuş.
daha fazla katılımdan rahatsız olma gibi bir durum yok. Ben sadece başlayan süreçte temelden değişiklik yapılmasından rahatsızlık duyuyorum. Yani bu aynen ilerde de olabilir algısı oluşuyor. Kervanı bu kez olsun yolda düzmeyelim. Planlayalım tartışalım ve konsensus oluşturalım. Eski maraton kurgusu da size aitti sonuçta .Siz de rahatsız olmuş olabilirsiniz belki diğer yönetimdekilerden böyle farklı fikirler zamanında değil de ,geç gelince. (Her nekadar İfade etmesenizde).
Projelerimiz her zaman önceden uzun uzun görüşülür...

Harun Parlak (daha sonra sizlere yazacaktır) Antalya'da olması nedeniyle gelecekte gerçekleştirebileceğimiz bazı şeyleri farkedince bize iletti. Henüz net değil ama bu marotonla bağlantılı...

Netleşince iletsek, marotana katılan (daha doğrusu önceki kurallar nedeniyle katılamayan) arkadaşlarımız için geç olacaktı. Bu yüzden netleşmeyen projenin gerçekleşme ihtimaline karşı, maratonun süresini ve katılacak bitki sayısını değiştirdik. Bu değişiklik bonsai marotununu olumsuz etkileyecek kurallar değildi.

Özetle, yönetimden fikirler geç geldi, tam oluşturmadan etkinlik başlattınız varsayımlarınız doğru değil. Tabii ki bunları bilmeniz mümkün değildi. Netleşmemiş şeyleri de bizim aktarmamız mümkün değil...

Tek ricamız lütfen bize güvenin, çalakalem çalışmalar yapmıyor, nasıl olsa sonra düzeltiriz diye umursamaz davranmıyoruz

Bu değişiklikler, gündemimizde olmayan bir olanağı değerlendirebilme ihtimali nedeniyle yapılmıştır.

Sakaki ve Adem Keskin beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2013, 19:18   #96
agaclar.net
 
malina's Avatar
 
Giriş Tarihi: 03-04-2004
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 37,247
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sakaki Mesajı Göster
Söyledikleriniz güzel şeyler, ancak elbette değişikliklerin geçerli nedenleri de var.
Sakaki'nin daha ayrıntılı yazmaması bu netleşmemeden kaynaklanıyor.
Yönetime falan laf edince, bu kadarını yazmak istedim

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2013, 19:43   #97
Ağaç Dostu
 
alibaba's Avatar
 
Giriş Tarihi: 27-10-2011
Şehir: Ankara
Mesajlar: 628
Sabırlı açıklamalarınız için teşekkür ederim sayın Malina ve sayın Sakaki
size güveniyoruz. seviyoruz, sayıyoruz.

tourkana ve Sakaki beğendi.
alibaba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2013, 23:45   #98
Ağaçsever
 
HakanG's Avatar
 
Giriş Tarihi: 09-04-2013
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 82
Alıntı:
''Katılım son tarihi kısıtlamasının kaldırılmasının amacı, daha fazla katılım sağlanması, bonsaiye olan ilginin artması, cesaretini sonradan toplayan acemi bonsaicilerimizin teşvik edilmesi, aday bulmakta zorlanan ve iklimi gereği hala kar altında olan yörelerimizdeki üyelerimize imkan tanınması (ki biliyorsunuz Türkiye'de aynı anda 4 mevsim yaşanmakta), vs.''

Ben de acemiyim ve son tarih olmaması bana katılma cesareti verdi, bu hafta fotoğraflayıp buraya koyuyorum ağacımı...

Sakaki beğendi.
HakanG Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2013, 14:36   #99
Ağaç Dostu
 
nicholai hel's Avatar
 
Giriş Tarihi: 27-09-2010
Şehir: Antalya
Mesajlar: 883
Ağaçlarım uykudayken ben de forumda uykuya geçmişim anlaşılan bir süredir pek vakit ayıramadığım için haberim yoktu bu maratondan.

Üç gün önce aldığım iki yeni begonvilim ile ben de katılmayı düşünüyorum şimdi. Maksat faydamız olsun. Yoksa dediğiniz gibi en güzel ödül zaten sürecin sonunda sahip olacağımız ağaçlarımız olacak. Ama böyle bir maraton yaratma fikri en azından motive edici güç olması açısından çok olumlu olacaktır diye düşünüyorum.

Herkese başarılar, sağlıklı ve mutlu minik ağaçlar diliyorum.

nicholai hel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2013, 19:07   #100
Ağaçsever
 
Bunenenem's Avatar
 
Giriş Tarihi: 30-05-2013
Şehir: Eskişehir
Mesajlar: 49
Ben bir şey soracağıcam: Bu zamanda Ağacı budayabilir miyim ?
Ağaç çift gövde 15-16 cm, ne yapraklı mavi bir çam, dikine gidiyor.
Tel aldım telleme için, teli ne zaman çıkaracağım taktıktan sonra?


Düzenleyen Sakaki : 02-11-2013 saat 22:09 Neden: Yazım hataları
Bunenenem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2013, 22:12   #101
Ağaç Dostu
 
Sakaki's Avatar
 
Giriş Tarihi: 06-06-2010
Şehir: Adana
Mesajlar: 4,815
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bunenenem Mesajı Göster
Ben bir şey soracağıcam: Bu zamanda Ağacı budayabilir miyim ?
Ağaç çift gövde 15-16 cm, ne yapraklı mavi bir çam, dikine gidiyor.
Tel aldım telleme için, teli ne zaman çıkaracağım taktıktan sonra?
Eğer yanlış tahmin etmiyorsam, budama zamanı konusunda olduğu gibi çamlar konusunda da bilgi sahibi değilsiniz pek!?
Çamlarda budama zamanlaması ve şekli yaprak döken ağaçlarla tam olarak aynı değil.

Bu konuda tourkana arkadaşımızın çam türlerindeki bonsai çalışmalarına bakmanızı tavsiye ederim; hem zamanlama hem de budama usülü konusunda bilgi verici çok çalışması var, faydası olacaktır kafanızdaki sorular için.

Başarılar.

Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2014, 16:38   #102
Yeni Üye
 
erdem7's Avatar
 
Giriş Tarihi: 02-06-2013
Şehir: Balıkesir
Mesajlar: 26
Acaba "sert budama" tam olarak nasıl olacak? Tüm dallar mı gidecek, yoksa sürgün formundaki dallar kalabilir mi?

İkinci bonsaim ile katılmayı düşünüyorum (Henüz birinci için bile yeterli bilgi edinemedim, oku oku bitmiyor )

olcim beğendi.
erdem7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2014, 16:46   #103
Ağaç Dostu
 
Harun Parlak's Avatar
 
Giriş Tarihi: 19-01-2007
Şehir: İstanbul Sarıyer
Mesajlar: 4,272
Galeri: 22
Sert budama istediğiniz uygun dallar kalacak uygun yerlerinden kesilecek istenmeyen dallar tamamen kesilecek.
Kesmeden önce kafanızdaki tarzı ve ya şekli belirledikten sonra dalları ona göre belirleyeceksiniz.
Tasarım ve tarzlar konusunda bilginiz yok ise, Adaylarınızı önce forumda bir başlık açarak fotoğrafları yükleyerek deneyimli arkadaşlardan önerilerini isteyebilirsiniz.
Kolay gelsin.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2016, 18:05   #104
agaclar.net
 
malina's Avatar
 
Giriş Tarihi: 03-04-2004
Şehir: İstanbul
Mesajlar: 37,247
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Projelerimiz her zaman önceden uzun uzun görüşülür...

Harun Parlak (daha sonra sizlere yazacaktır) Antalya'da olması nedeniyle gelecekte gerçekleştirebileceğimiz bazı şeyleri farkedince bize iletti. Henüz net değil ama bu marotonla bağlantılı...

Netleşince iletsek, marotana katılan (daha doğrusu önceki kurallar nedeniyle katılamayan) arkadaşlarımız için geç olacaktı. Bu yüzden netleşmeyen projenin gerçekleşme ihtimaline karşı, maratonun süresini ve katılacak bitki sayısını değiştirdik. Bu değişiklik bonsai marotununu olumsuz etkileyecek kurallar değildi.

Özetle, yönetimden fikirler geç geldi, tam oluşturmadan etkinlik başlattınız varsayımlarınız doğru değil. Tabii ki bunları bilmeniz mümkün değildi. Netleşmemiş şeyleri de bizim aktarmamız mümkün değil...

Tek ricamız lütfen bize güvenin, çalakalem çalışmalar yapmıyor, nasıl olsa sonra düzeltiriz diye umursamaz davranmıyoruz

Bu değişiklikler, gündemimizde olmayan bir olanağı değerlendirebilme ihtimali nedeniyle yapılmıştır.
Demişim

Expo 2016 için düşünüyorduk güya
Takip etmediğim için durum ne bilmiyorum.

En azından bilmediğimi yazayım

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Cevapla

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)


Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024