agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Üretim, Bakım, Düzenleme, Temel Malzemeler > Bir bilene soralım
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler

Sadece okunabilir konu

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-02-2009, 21:02   #2131
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Leylak, kartopu, ateş dikeni, gül, berberis, altın çanak, bahardalı, peruka çalısı, pembe ve beyaz inci çalısı, filbahri, kış tatlısı, kamelya, kış manolyası, yıldız manolya, katalpa, kızılcık, ispirya, kelebek çalısı, süs elmaıs, süs eriği, süs kirazı ve ıhlamur kullanabileceğiniz çiçekli çalı ve ağaçlardan örnekler.

Gelişme için fidan çukurlarını güzel hazırlayın. Kullanabileceğiniz bir çok ürün var, yanık hayvan gübresi kullanmayı ihmal etmeyin. Kıın fidnları korumaya alın. Sulama sistemi kurdurun. Rüzgarın çok geldiği yöne bir rüzgarkıran tesis edebilirsiniz. Üçüncü fotoğrafta arka planda görünen tel örgü veya çitin önünü çit bitkileri ile kapayınız. Örneğin leylandi servileri kullanabilirsiniz. Çiminiz sıkıntılı görünüyor bazı yerlerde açıklıklar var. Üstten tohumlama yaptırınız.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-02-2009, 16:10   #2132
Ağaçsever

Hacer Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2009
Galeri: 7
Teşekkür ederim.
Gerçekten de bu kadar çok ekebileceğim şey olması güzel.Güllerim de geçen sene küllenme oldu hepsini kesip yaktık.şimdi filizlendi ama zayıf. Sanırım bazıları aşıların altından kesilmiş tekrar aşı yapılablirmi. Armut ağacının yanında olduğundn sanırım külleme oluyorlar.

Hacer Yılmaz Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 16-02-2009, 19:07   #2133
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Sn.Mine hanım,bademde çevirme için yarma aşı uyguladım.Verdiğin bilgi için sağol.İncirdede yarma aşı modeliyle çevirme aşısı denedim.Yarılan alanı, ayrı yerden çıkardığım kabukla kapadım.Macunladım. Sardım..Sıkıca bağladım.İnçe telle bir tur bağladım.Zira sıcakta sürgün zamanı açılma oluyor.Ançak bir sorun var gibi.Yaşlı dalların ucundan aldığım (uclarını kesmedim) çeliklerin içindeki süngersi dokudan dolayı fazla inceltemiyom.Üçte bir kalınlık bırakabildim celikte.

Anacın kesilen yerinde (macunla kapadım)fazla aralık kalıyor.Eğer bu sorun yaratmıyorsa ve yaptığım doğruysa köyden getirdiğim suda beklettiğim çelikleri aşılayacağım.

Özür dilerim Mine hanım,inçir başlığı ile ilgili sitede yazını buldum.Orda herşey vamış.Çok çok teşekür.

Düzenleyen Halil Önen : 17-02-2009 saat 00:09
Halil Önen Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-02-2009, 09:48   #2134
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-06-2008
Mine Hanım, geçen yazdan kalma saksıda bir ortancam var. Kışın kapalı balkona alıp okuduklarım doğrultusunda kökleri donmasın diye sulamayı kestim, öylece duruyor. Baharda tekrar sulamaya başlamam gerekiyor. Ama tam olarak sulamaya ne zaman başlayacağımı anlayamadım. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

pelpel Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-02-2009, 21:15   #2135
Ağaçsever

malicetin's Avatar

Giriş Tarihi: 17-08-2008
Mine Hanım, 5 adet phalaenopsis orkidem var. Saksıyı suya daldırdığımda saksı harcının üzerine hızlı hareket eden küçük açık renkli böcekler gördüm. Zararlı olup olmadığını bilmiyorum. Zararlıysa nasıl tedbir alabilirim. Yanıtlarınız için önceden teşekkür ederim.

malicetin Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 17-02-2009, 22:33   #2136
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Wink

Mine hanım kusra bakma, belki daha önce yazılmış olabilir ama yine de herkesin karşılaştığı bir konu olarak bende sorayım dedim.
Ev içinde bulunan narenciyelerin yaprakları tırtıl yermiş gibi oyuk oyuk günden güne yaprak ayalarında oyuntular meydana gelmektedir. Dikkat ediyorum bir canlı haşere de göremiyorum. Nedeni ve çaresi nedir

nariçi Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-02-2009, 18:03   #2137
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-12-2008
Galeri: 70
Sayın Mine hanım yaklaşık 1 yıldır çiçek açmayan menekşe bitkilerim var. Ne yaptıysam çiçek açtıramadım. Sizce nasıl bir besin takviyesi **** bakım yapmalıyım. Bu konuda bana uzman bilginizle acilen yardım ederseniz çok sevinirim...

Faruk Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-02-2009, 18:05   #2138
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 05-06-2007
Galeri: 171
Mine Hanım npk 10-52-10 cinsi gübre versek nasıl olur. Tekrar çiçeklenirmi?

özlem11 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 18-02-2009, 23:26   #2139
Ağaç Dostu

indomie's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2009
Sayın Pakkaner,

15 gün kadar önce komşumun bahçesindeki gülden aldığım 20 adet çeliği birer metre ara ile doğrudan toprağa diktim. Şimde hemen hepsinin üzerinde 1-2 cm uzunluğunda filizler var, bir kısmı yaprak açtı.

Konuyu bilmediğim için dikmeden önce köklendirici kullanmamış, hatta bir müddet suda dahi bekletmeden çelikleri uygun şekilde kesip toprağa daldırmıştım.

Filiz vermiş olan bu çelikleri söksem ve diplerinden bir cm kadar kesip köklendiriciye buladıktan sonra tekrar toprağa diksem olur mu? Yoksa filizlenmiş çelikleri öldürür müyüm?

Selam ve saygılarımla.

indomie Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 19-02-2009, 22:16   #2140
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi HACER YILMAZ Mesajı Göster
...Güllerim de geçen sene küllenme oldu hepsini kesip yaktık.şimdi filizlendi ama zayıf. Sanırım bazıları aşıların altından kesilmiş tekrar aşı yapılablirmi. Armut ağacının yanında olduğundn sanırım külleme oluyorlar.
Külleme için özellikle kükürt kullanmanızı öneririm. Aşılarını yenilemeniz mümkün. Göz aşısı yapabilirsiniz.

Eski 19-02-2009, 22:22   #2141
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pelpel Mesajı Göster
Mine Hanım, geçen yazdan kalma saksıda bir ortancam var. Kışın kapalı balkona alıp okuduklarım doğrultusunda kökleri donmasın diye sulamayı kestim, öylece duruyor. Baharda tekrar sulamaya başlamam gerekiyor. Ama tam olarak sulamaya ne zaman başlayacağımı anlayamadım. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Bahçelerde dikili olanı tabiat sulayıp duruyor, geç kaldınız Pelpel suyu tamamen keserseniz ortancayı öldürürsünüz. Sulamaya başlayınız, sürgün verme zamanı geliyor.

Eski 19-02-2009, 22:30   #2142
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malicetin Mesajı Göster
Mine Hanım, 5 adet phalaenopsis orkidem var. Saksıyı suya daldırdığımda saksı harcının üzerine hızlı hareket eden küçük açık renkli böcekler gördüm. Zararlı olup olmadığını bilmiyorum. Zararlıysa nasıl tedbir alabilirim. Yanıtlarınız için önceden teşekkür ederim.
Bu sorunuzu Orkidelerde zararlılarla savaş başlığında sorarsanız Orkide konusunda ülkemizdeki en yetki ağız olan Sayın Praecox size yol gösterecektir.

Eski 20-02-2009, 23:47   #2143
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nariçi Mesajı Göster
Mine hanım kusra bakma, belki daha önce yazılmış olabilir ama yine de herkesin karşılaştığı bir konu olarak bende sorayım dedim.
Ev içinde bulunan narenciyelerin yaprakları tırtıl yermiş gibi oyuk oyuk günden güne yaprak ayalarında oyuntular meydana gelmektedir. Dikkat ediyorum bir canlı haşere de göremiyorum. Nedeni ve çaresi nedir
Hiç bir etmen olmadan kendi kendine birşey olmaz. Neden olmazsa çare de bulunmamaz. Şu anlatımınız bana berşey ifade etmedi maalesef Sayın Nariçi.
Alıntı:
yine de herkesin karşılaştığı bir konu olarak
demişsiniz, bu kadar sık karşılaşılan bu sorunu ben bilmiyorum demek. Biraz daha iyi izleyin, mümkünse de bir resim yükleyin. Forumda da arama makinesi ile bakın. Bu kadar sık sorun olan birşeyse biri mutlaka cevap yazmıştır.

Eski 21-02-2009, 00:07   #2144
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi faruktalas Mesajı Göster
Sayın Mine hanım yaklaşık 1 yıldır çiçek açmayan menekşe bitkilerim var. Ne yaptıysam çiçek açtıramadım. Sizce nasıl bir besin takviyesi **** bakım yapmalıyım. Bu konuda bana uzman bilginizle acilen yardım ederseniz çok sevinirim...
Faruk Bey ışık yetersizliği veya çok fazla oluşu çiçeklenmeme de en önemli sebeptir. Fazla azotlu besin vermişseniz de bu sorunu yaşarsınız. Fosforu daha bol bir besin verin. Çiçekli bitkiler için olan besini kullanabilirsiniz.

Eski 21-02-2009, 00:09   #2145
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi olay9 Mesajı Göster
Mine Hanım npk 10-52-10 cinsi gübre versek nasıl olur. Tekrar çiçeklenirmi?
Yeniden çiçeklenme için, bu problemi yaratan etmeni öncelikle ortadan kaldırmak gerek. Örneğin sebep eksik ışıklanma ise siz bitkinin ışıklanma süresini artırmadan fosforu yüksek besin vermekle sorunu çözemezsiniz.

Eski 21-02-2009, 00:15   #2146
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi indomie Mesajı Göster
Sayın Pakkaner,

15 gün kadar önce komşumun bahçesindeki gülden aldığım 20 adet çeliği birer metre ara ile doğrudan toprağa diktim. Şimde hemen hepsinin üzerinde 1-2 cm uzunluğunda filizler var, bir kısmı yaprak açtı.

Konuyu bilmediğim için dikmeden önce köklendirici kullanmamış, hatta bir müddet suda dahi bekletmeden çelikleri uygun şekilde kesip toprağa daldırmıştım.

Filiz vermiş olan bu çelikleri söksem ve diplerinden bir cm kadar kesip köklendiriciye buladıktan sonra tekrar toprağa diksem olur mu? Yoksa filizlenmiş çelikleri öldürür müyüm?

Selam ve saygılarımla.
Sayın Indomie, köklenme için hormon şart değil ki... Gül çelikleri köklendirme hormonu olmadan da kolay köklenenebilir. Köklenme için suda bekletmek ise zaten çok anlamsız olurdu. Yalnız filizleri kesiniz, çeliğin gücünü almasın. Çelikleri de yerinde bırakın, sökmeyin.

Kolaylıklar dilerim.

Eski 21-02-2009, 12:36   #2147
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-12-2008
Galeri: 70
Teşekkürler Mine hanım...

Faruk Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 21-02-2009, 18:51   #2148
Ağaç Dostu.

MSaygin's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2006
Galeri: 36
Mine Hanım merhaba,

Daha önce sorduğum şu soruma verdiğinizşu cevabınızı göz önünde bulundurarak sokak benjamini yerine Şeflera dikmeye karar verdik eşimle.

Ben bir süredir hemen tüm bitkilerimi yoğun miktarda çam kabuğu, hindistan cevizi torfu, kum ve biofarm organik gübre karışımından oluşturduğum harca ekiyorum.Dış mekan bitkilerinde çok iyi sonuç alıyorum ama şefleraya uygun olur mu size sormak istedim.

Teşekkürler

MSaygin Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 22-02-2009, 11:22   #2149
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Şeflera hafif asidik toprağı sever, sularımızın da kireçli olduğu göz önüne alınırsa kazırladığınız karışımdan memnun olacak. Elinize sağlık.

Eski 22-02-2009, 15:45   #2150
Ağaç Dostu

imgelem's Avatar

Giriş Tarihi: 21-01-2007
Galeri: 25
Mine hanım,
Bahçemin bir bölümüne yer örtücü olarak verbana dikmiştim.Geçen bahardan bu yana çok güzel gelişti ve bütün alanı halı gibi kapladı.Geçen hafta verbanaların üzerinde kırmızı yuvarlak bir bölge gördüm uzaktan.Yakına gidip baktığımde ipliksi yapıda ,kırmızı,yer yer yeşil-sarı ve kol atarak alttan uzayan bir oluşum gözledim.O bölgeyi temizledim.Ayırmak güç olduğu için verbanaları da birlikte kopardım.Bugün aynı oluşumu iki yerde daha farkettim.Alttan ilerlediği için ne kadar yayıldığını farketmek güç.Geçen yıl aynı ipliksi yapı gazanyaları boğuyordu ve ben başa çıkamayınca o bölgedeki gazanyaları sökmüştüm.Gazanyaların kök boğazından yukarılara kadar sanki bir makara ipi dolamışsınız gibiydi.Lütfen nasıl başa çıkabileceğimi söyler misiniz?Yoksa bütün verbanalar ve bir yıllık emeğim gidecek.Şimdiden teşekkür ediyorum.

imgelem Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 22-02-2009, 18:01   #2151
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Küskütten bahsediyorsunuz. Maalesef çok zor bir asalak yabancı ot bu. Bir parça küsküt bir tarlayı heder eder.

O bölgedeki verbenayı sökün yakın. Toprağınızı bir süre boş bırakın bu arada çimlenme ve çıkşı olursa hemen müdahale edin. Bu ot tohumlarını toprağa döker, orada yeniden çimlenme başlar. Bu yüzden meyve bağlamadan temizlemek çok önemli. Bir parça bile bırakmamaya özen gösterin. Geçmiş olsun.

Eski 27-02-2009, 09:40   #2152
Ağaç Dostu

Süleyman Koçak's Avatar

Giriş Tarihi: 31-01-2008
Kışın Vitamin Desteği

Merhaba Mine Hanım.
Genel olarak salon bitkilerinin Kasım-Mart ayları arasında dinlenme dönemine girdiklerini ve bu dönemde sulama sıklığının azaltılıp, gübrelemenin kesilmesi gerektiğini biliyoruz.
Ama benim (alacası azalmış)alaca benjaminim ve şefleram bu dinlenme döneminde ısrarla sürgün vermeye ve yeni yapraklar çıkartmaya devam ediyorlar. Benjaminimin toprağı (torf) çok çabuk kurumakta. Bu durumda yeni sürgünlerin sağlıklı olmasını sağlamak adına, kış döneminde de olsa vitamin takviyesi ve sulamanın normal sıklığa getirilmesi uygun olur mu? Yoksa herşeye rağmen bitkiyi dinlenmeye zorlamak mı gerekir?
Ayrıca sizin önleyici tedbir olarak önerdiğiniz, bir bardak suya bir çorba kaşığı oksijenli su karışımını hangi sıklıkta vermek icab eder. Bir kerelik bir uygulama mıdır, yoksa tekrar edilmesi uygun mudur?
Selamlar..

Süleyman Koçak Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-02-2009, 11:41   #2153
Ağaç Dostu

nazlı06's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2007
Mine Hanım bambu çubuklarımın iki tanesi böyle sarardı neden olabilir acaba?

Eklenen Resimler

nazlı06 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-02-2009, 14:37   #2154
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2005
Galeri: 1126
Aynı dert benim bambuda da var. Bu kadar değilse de sararma başladı. Oysa çok güzel gidiyordu,hatta suyun içinde kalan kısımda köklere yakın yerden de yeni bir sürgün geliyordu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nazlı06 Mesajı Göster
Mine Hanım bambu çubuklarımın iki tanesi böyle sarardı neden olabilir acaba?

Düzenleyen Vildan Sönmez : 27-02-2009 saat 20:27 Neden: hata
Vildan Sönmez Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 27-02-2009, 17:59   #2155
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Süleyman KOÇAK Mesajı Göster
Merhaba Mine Hanım.
Genel olarak salon bitkilerinin Kasım-Mart ayları arasında dinlenme dönemine girdiklerini ve bu dönemde sulama sıklığının azaltılıp, gübrelemenin kesilmesi gerektiğini biliyoruz.
Ama benim (alacası azalmış)alaca benjaminim ve şefleram bu dinlenme döneminde ısrarla sürgün vermeye ve yeni yapraklar çıkartmaya devam ediyorlar. Benjaminimin toprağı (torf) çok çabuk kurumakta. Bu durumda yeni sürgünlerin sağlıklı olmasını sağlamak adına, kış döneminde de olsa vitamin takviyesi ve sulamanın normal sıklığa getirilmesi uygun olur mu? Yoksa herşeye rağmen bitkiyi dinlenmeye zorlamak mı gerekir?
Ayrıca sizin önleyici tedbir olarak önerdiğiniz, bir bardak suya bir çorba kaşığı oksijenli su karışımını hangi sıklıkta vermek icab eder. Bir kerelik bir uygulama mıdır, yoksa tekrar edilmesi uygun mudur?
Selamlar..
Süleyman Bey suyunu hafifletmekle ve besinini vermemekle bitkiyi zorlamış olmuyorsunuz. Kışın eviniz daha serin serin bir ortamda nemli, ıslak bir saksı harcı özellikle düşük gece sıcaklıklarında bitkilerin çabuk hastalanmasına sebep olur. Bu yüzden sulamaları azaltırız. Ama ortamınız gece gündüz çok sıcaksa zaten iki sulama arası toprağınız çabuk kuruyacak, bu durumda sulama sıklığını arttırırsınız. Kış döneminde yeni düren filizler, yapraklar eğer canlı ve güzel renkte iseler, besin eksikliği göstermiyorlarsa gübreleme yapmanıza da gerek yok. Gübrenin fazlası tuzluluk sorunu yaratacaktır.

Oksijenli su karışımını eğer bitkinin bir sorunu yoksa ayda bir kez uygulayabilirsiniz. Bionem gibi bir ürünü de uygulayabilirsiniz. Toprak kaynaklı hastalıkları önler, direnci ve gelişmeyi artırır.

Eski 27-02-2009, 18:13   #2156
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Nazlı Hanım, hem o iki sarı dalı sudan alın, atın. Onlar ölmüş, geri dönüşü yok. Çıkarmazsanız sağlam olan da hastalanır ve ölür. Aklıma gelen sebepler şunlar, suyu değiştirmiyorsunuz veya sık değiştirmiyorsunuz, değiştirince çeşme suyu kullanıyorsunuz. ( Klor ve flor şans bambusunun baş düşmanı) Umarım sık sık besin vermiyorsunuz yoksa su tuzlanır, tuz da bu etkiyi yapar. Bu arada bir de iletim demetleriyle ilgili bir hastalığı var ki ona zaten ne tedbir alsanız ölüm gerçekleşiyor.

Vildan Hanım sizinki bu durumda değilse sarı kısmı tamamen çok keskin bir bıçakla kesin atın. Kesim yerine oksiyenli su sürün, sonra mum eritip dökün.Temiz kapta temiz bir suya koyun.

Eski 28-02-2009, 13:11   #2157
Ağaç Dostu

cengin's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2006
Galeri: 2
Merhaba Mine Hanım, okulda öğrencilerle birlikte tohumdan (ceviz ve kestane) fidan yetiştireceğiz.Öğrenciler kendileri yetiştirecek, köyde kestane ve ceviz yetişiyor bu nedenle köyün toprağı çimlendirme için uygun olur diye düşünerek, belli bir derinlikteki kabı örnek gösterdik ve öğrencilerden benzer kaplara bahçelerinden toprak doldurup getirmelerini istedik ama ceviz ve kestane üzerine okuduklarımdan sonra pek doğru yapmadığımızı düşünüyorum. Köy koşullarını da düşünerek bize önerileriniz nelerdir? Bütün tohumların çimlenmesini sağlamak için ne yapılabilir? Teşekkürler...

cengin Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-03-2009, 13:13   #2158
Ağaç Dostu

powered's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2008
Galeri: 2
Merhaba Mine hanım,
Bir türlü çözüm bulamadığım KIRMIZI ÖRÜMCEK zararlısından lütfen beni kurtarın, bu canlının nasıl bir biyolojik yapısı var anlamıyorum -5 derece soğuk olsa bile banamısın demiyor ölmüyor, yaz kış musallat oldu tüm bitkilerime ve ben kurtulamıyorum bir türlü. Zonguldak'ta sadece 2 tane Zirai ilaç satan yer var üstelik bizzat ziraat mühendisi olan bir yetkilisinden istiyorum ilacı, KIRMIZI ÖRÜMCEK deyince suratıma bakıp kalıyorlar, verdikleri ilaçlardan kendilerininde emin olmadığını gözlerinden anlıyorum, nitekim hiçbiri bu zararlıyı öldürmedi verilen ilaçlar;

SARBAN4Etkili Madde Chlorpyrifos

CAPTAN 50WP
%50 Captan

MEGABAN 4 insektisit
Etkili Madde Literede 480 gr saf Chlorpyrifos

MOSETAM 20SP insektisit
Etkili madde Eriyebilir Toz %20 Acetamiprid

POWER SULPHUR'H 80WG
Aktif Madde %80 Kükürt

SAFA DDVP 550 ECLitrede 550gr ddvp(Dichlorvos)

Elimde Kırmızı Örümceği yok edicek diye verilen ilaçlar bunlar hiç biri yok edemedi birazcık Toz Kükürt olanından fayda gördüm ama o da sorunu tam çözmedi, Sayın Mine hanım bunların içinde gerçekten Kırmızı Örümceğe faydalı olacak bir ilaç varmı hangisini kullanmalıyım? Mecburen bu ilaçları kullanmak zorundayım sitenizde Kırmızı Örümcek ile mücadele için bir çok ilaç okudum fakat hiçbiri Zonguldakta yok. İnternetten Satış yapan varmı diye aradım ama bulamadım. Lütfen bana yarıdmcı olurmusunuz? Gerçekten KIRMIZI ÖRÜMCEK beni çok küstürdü.

2 Ay önce camın kenarına küçük bir saksıya yer menekşesi tohumu ekmiştim çok güzel filizlendi büyüyordu, bügün yapraklarında her zamanki gibi kırmızı örümceğin bıraktığı lekelenmeleri görünce yaprağın arkasını çevirip baktım iyice dikkat edince gördümki kırmızı örümcek sarmış anlamıyorum bu canlı diktiğim tohumların içinde mi yaşıyor nerden geliyor evin içindeki yapayalnız duran canlıya elimi bile sürmüyorum.

powered Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-03-2009, 16:52   #2159
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
helianthemum bakimi

Mine hanim merhabalar. Bahcemde sonbaharda diktigim bir helianthemum var. Kisin yapraklarini döktü su anda bitki tamamen kahverengi bir durumda. Sormak istedigim yesermeden budamam gerekir mi? Sitede cok arastirmama ragmen detayli bakim bilgilerine ulasamadim. Dikkat etmem gereken baska bir konu var mi? Simdiden tesekkürler.

ciceksever70 Çevrimdışı   Başa Dön
Eski 01-03-2009, 16:57   #2160
Ağaç Dostu

nazlı06's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Nazlı Hanım, hem o iki sarı dalı sudan alın, atın. Onlar ölmüş, geri dönüşü yok. Çıkarmazsanız sağlam olan da hastalanır ve ölür. Aklıma gelen sebepler şunlar, suyu değiştirmiyorsunuz veya sık değiştirmiyorsunuz, değiştirince çeşme suyu kullanıyorsunuz. ( Klor ve flor şans bambusunun baş düşmanı) Umarım sık sık besin vermiyorsunuz yoksa su tuzlanır, tuz da bu etkiyi yapar. Bu arada bir de iletim demetleriyle ilgili bir hastalığı var ki ona zaten ne tedbir alsanız ölüm gerçekleşiyor.

Vildan Hanım sizinki bu durumda değilse sarı kısmı tamamen çok keskin bir bıçakla kesin atın. Kesim yerine oksiyenli su sürün, sonra mum eritip dökün.Temiz kapta temiz bir suya koyun.

Mine hanım, çok teşekkür ederim. Doğru teşhis. Bugün suyu dere suyu olarak kullandık.

nazlı06 Çevrimdışı   Başa Dön
Sadece okunabilir konu

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024