agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/index.php)
-   Balkon Bahçeciliği (http://www.agaclar.net/forum/forumdisplay.php?f=51)
-   -   Dereotu (Anethum Graveolens) (http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=5165)

ayazkentli 25-12-2009 13:13

Merhaba arkadaşlar.

Sizlerin dereotlarını görünce benimkilerin, sanki fazla sık olduğunu anladım. Bu yıl ilk defa dereotu ekmiştim, galiba tohumları ekerken biraz fazla abartmışım, çok sık oldular.

Şöyle bir sorum olacak. Bunları aralayıp atayım'mı? yoksa biraz daha büyüyünce aralayıp, söktüklerimi başka yere dikeyim'mi?

Not: Resimi yükleyemedim. Şöyle tarif edeyim. Küçük bir saksıya ekmiştim, saksıda hiç boş yer yok, o kadar sıklar'ki toprağı dahi gözükmüyor desem yeridir.

olea_ 08-01-2010 12:59

merhaba, ben ekim ayının başında balkonumdaki geniş saksıya dereotu ektim. her gün fısfısla titizlikle suladım. ankarada yasıyor olmama, bir soguk bir sıcak hava sartlarına rağmen ortalama 4 cm oldular, güzel çiçeklendiler ve anında sararmaya basladılar. acaba onları soguktan korumamın bir yolu var mı? bitki besini ve ya önerebileceğiniz gübre takviyeleri yapsam mı? içeriye alamam cunku hem cok sıcak içerisi hem de gün ışığı alamazlar. ne yapmalıyım?

berduray 08-01-2010 14:49

1 Eklenti(ler)
Çok sık ekilen dereotu yeterince verimli olmaz, cılız kalır, Başka bir saksıya şaşırtma yapabilirsiniz.

Saksıyı derin tutarsanız iyi olur, kökü yer buldukça hayli yayılıp, kalınlaşıyor.

Sizlere fikir vermesi açısından benden bir resim.

olea_ 08-01-2010 16:36

sizinkiler ne güzel köklenmiş, yerleşmişler öyle. şaşırtma hakkında daha detyalı bilgiyi nereden alabilirim acaba? bir de aynı saksıda sanırım kalan yarısında roka ekmiştim. sakıncası olur mu acaba dereotu için?

berduray 08-01-2010 16:59

İşte sık olanları alıp başka saksıya ekiyorsunuz buna şaşırtma diyoruz.

Başka sorularınız olursa bildiğimizce yanıtlarız.

Saksınızın ebadını bilemiyorum tabi, en iyisi foto yükleyin .

olea_ 21-02-2010 16:22

Merhaba, saksılarımı içeriye alıp, kalorifer yakınına koyunca dereotlarım iki haftada 5 cmden fazla uzadılar. Şu an ortalama 12 cmler.
Daha odunsulaşmadı gövdeleri ve tohumların sadece bir bölümü sonuç verdi. Buna rağmen mutluyum ama bir sorunum var şimdi de. Toprak üzerinde pamuğa benzer beyaz beyaz tüyler oluştu. Her yerde değil fakat bölge bölge vardı. Kitaplarımdan cevap bulamayınca elimle toplayıp temizledim. fakat aklımda soru işareti kaldı. onlar ne olabilir? zararlı mı ve neden çıkarlar? Zararlılarsa, tekrar çıkmasınlar diye ne yapmak gerekir? Şimdiden teşekkür ederim.

berduray 21-02-2010 20:06

Tarifinizden sorununuzun ne olduğunu anlayamadım, foto eklemeniz mümkün mü?

merkürvenüs 22-02-2010 09:59

Merhaba,

Sn. Olea tohumdan kaktüs ve aslanağzı ekmiş sera yöntemi uygulamıştım fazla nemden ve havasızlıktan dolayı ara ara beyaz pamukcuklar oluşmuştu. Tecrübemi paylaşmak istedim umarım yardımı olur...

backyard 11-03-2010 13:16

kayınvalide/kayınpeder ikilisine dereotu, maydanoz, soğan ve bilumum ot ektirdim balkonum için (bahçeleri var ve bi de beni seviyorlar :rolleyes:)

dün dereotu ve maydanozum geldi ;)

dereotu için söyledikleri: ışıkta dursun, 2-3 güne bir su ver, kökünden koparma, uzadıkça ve oldukça kes yenileri alttan çıkar

bakalım canlı tutabilecek miyim...

merkürvenüs 20-03-2010 11:01

Merhaba,

Yaklaşık bir ay önce dereotu ekmiştim çok zayıf büyüdüler. Başlığı inceleyince sık olduklarını anladım biraz seyreltecem ama bir karış kadar oldular diğerlerini biraz üstten biçsem tekrar büyürler mi? (Henüz tek dal üzerineler yan dallar çıkmadı)

mamoru 09-06-2010 16:11

ya ben dereotuna benzer bir bitki buldum çok yüksek dağlarda yetişiyor ama şehirde internette hiç böle bir bitki yok halk arsında ipelek diyorlar bilgisi olan varsa yardım etsin

umutyolcusu 23-06-2010 10:56

Ya benim dereotlarım çimlenmedi.Saksının üstünü streç film ile kapattım Günlük havalandırdım.Ama tohumları ekmeden önce suda bekletmedim.Birde böyle deneyeceğim.

Nariel 25-06-2010 20:27

Sayın mamoru, yazım kurallarına dikkat ederek yazalım lütfen. Dediğiniz bitki rezene olabilir, rezene adıyla internette arama yapın isterseniz.

karalaf 03-07-2010 00:05

bu bilgiden bende epey faydalandım teşekkürler

umutyolcusu 04-07-2010 12:47

Suda bekletme işi de tamam ama ortada dere otu falan yok.Acaba tohumlar eski olabilir mi?Üretim yılı 2008 paketleme 2009 yazıyor paketinde.

Emre İlhan 03-01-2011 20:01

1 Eklenti(ler)
Oğul otu zannettiğim bitkiler dereotu çıktı. :)

umutyolcusu 04-01-2011 12:24

1 Eklenti(ler)
Çimlenmeyen dereotu saksısına maydanoz tohumu serptim.Bunu kızkanan dedeotları da atağa geçti.Şimdi kardeş kardeş büyüyorlar beraber:D

Emre İlhan 04-01-2011 18:13

Evet, gerçekten bu doğru bir tez. Dereotları çok kıskanç. :D

nardane 10-04-2011 15:19

Dereotu tohumlarını bugün saksıya ektim.
Bakalım ne zaman çimlenecek merak ediyorum.
Çıkınca fotosunu eklerim.

nardane 20-04-2011 19:30

2 Eklenti(ler)
Bunlarda benim dereotlarım olacak inşallah.
Tohumları ekeli 10 gün olmuştu, bir hafta sonra toprakta çıktılar.
Bakalım gelişmeleri nasıl olcak bekliyorum merakla.

nurmina 20-12-2011 23:18

*** arkadaşlar benimd küçük bir bahçem var dereotu,maydanoz,nane ,biber ,domates ve salatalık yetişdirdim gecen sene ilk defa.Öyle zevkli bir uğraşki insanın kendi yetiştirdiği sebzenin lezzetine doyum olmuyor.Bu senede yine ekim yapacağım ama mart nisan gibi ekim yapmayı düşünüyorum.İlerleyen günlerde bahçemin fotosunu forma elerim ***.

zekkayseri 28-01-2012 23:25

bende aynen senin gibi düşünüyorum. kendi yetiştirdiğini yemesi ayrı bir zevk. resimleri bekliyoruz

sabırsız0606 30-01-2012 01:14

dereotlarımı ekeli 2 hafta oluyor ancak henüz çimlenmediler.içerde cam önünde uzun dikdötgen saksıdalar ve kalorifer peteği bu pencere altında sık sık sulamak zorunda kalıyorum çünkü toprak yüzeyi kuruyor.Spreyle suluyorum (en doğrusu ıslatıyorum toprağın yüzeyini) kıskanç ise yanına ne eksemde çıksalar maydonoz daha da geç çimlenir diye okumuştum semizotu eksem olurmu kıskanırlar mı acaba:)havalarda bayağı soğuk balkonamı alsam acaba bilemedim ?

sabırsız0606 30-01-2012 01:21

[QUOTE=Emre İlhan;735585]Oğul otu zannettiğim bitkiler dereotu çıktı. :)[/QU

Sayın Emre İlhan benimde saksımda bahçe toprağı ile gelen bir dereotum varmış meğer yabancı ot diye kopardım attım.Halen çok pişmanım çünkü bugünlerde çimlenmesini dört gözle beklediğim dereotlarım intikam alır gibi inat ediyorlar :p dere otu görüntü olarak da tat olarak da harika bir yeşillik ben çok seviyorum bu yeşili.

mrduran 13-02-2012 18:18

Ekme mevsimi...

En Kokulu Tohum : Dereotu Tohumu

LATİNCESİ : Anethum graveolens
ALMANCASI : Dill
İNGİLİZCESİ : Dill
FRANSIZCASI : Aneth
İTALYANCASI : Aneto
RUSÇASI : Ukrop
ANAVATANI : Güney Avrupa
FAMİLYASI : Umbelliferae
KOTİLEDON : Çift
ÇİÇEK : Erselik
DÖLLENME : Yabancı
DÖLLENME ETMENİ : Böcek ve Rüzgar
İZOLASYON (EN AZ)(m) : 750
TOHUM TARİFİ (BOYASIZ ve İLAÇSIZ) : Bulunduğu deponun tamamını etkiliyecek kendine has kokulu, oval şeklinde, pul kalınlığında, kenarlar açık renk, orta kısmı siyaha yakın koyu ve belirgin olmayan çizgilidir.
BİN DANE AĞIRLIĞI (GR.) : 1,2-1,5
BİR GR'daki TOHUM SAYISI (ADET) : 650-850
TOHUM MUHAFAZA SÜRESİ (YIL) : 2-3
ÇİMLENME EN AZ VE EN FAZLA (%) : 65-80
ÇİMLENEBİLME SICAKLIĞI (MİN.) (C) : 4-6
ÇİMLENME SÜRESİ (ORT./GÜN) : 10-18
TOHUM HASAT ZAMANI (AY) : Haziran-Temmuz
TOHUM VERİMİ (KG./DA) : 35-70
TOHUM EKİM ZAMANI(ÜRÜN) : Şubat-Eylül arası her dönem
TOHUM İHTİYACI (ÜRÜN)(GR./DA.) : 800-1.500
FİDELİK İHTİYACI (ÜRÜN)(m2/DA.) : ---
FİDELİKTE TOHUM İHTİYACI (GR/m2) : ---
BİTKİ SAYISI (ÜRÜN)(ADET/DA.) : 150.000-300.000
EKİM NORMU (SIRA ARASI/ÜZERİ)(CM.) : 15-20/2-4
EKİM DERİNLİĞİ (CM) : 1-1,5
HASADA GELİM SÜRESİ (ÜRÜN)(GÜN) : 50-70
HASAT SÜRESİ (ÜRÜN)(GÜN) : 365 (2-4 Biçim)
ÜRÜN VERİMİ (KG./DA)(TOPLAM) : 750-1200 (20.000-25.000 Demet)
FİZYOLOJİK DENGE : Nemli yerlerden ve gölgeden hoşlanır. Kısa günde, devamlı yaprak oluşumu meydana gelir. Çiçeklenme için düşük sıcaklıklara değil gün uzunluğuna ihtiyacı vardır.

Kaynak.

Saygılar.

mrduran 13-02-2012 18:40

Ekme mevsimi...

En Kokulu Tohum : Dereotu Tohumu

LATİNCESİ : Anethum graveolens
ALMANCASI : Dill
İNGİLİZCESİ : Dill
FRANSIZCASI : Aneth
İTALYANCASI : Aneto
RUSÇASI : Ukrop
ANAVATANI : Güney Avrupa
FAMİLYASI : Umbelliferae
KOTİLEDON : Çift
ÇİÇEK : Erselik
DÖLLENME : Yabancı
DÖLLENME ETMENİ : Böcek ve Rüzgar
İZOLASYON (EN AZ)(m) : 750
TOHUM TARİFİ (BOYASIZ ve İLAÇSIZ) : Bulunduğu deponun tamamını etkiliyecek kendine has kokulu, oval şeklinde, pul kalınlığında, kenarlar açık renk, orta kısmı siyaha yakın koyu ve belirgin olmayan çizgilidir.
BİN DANE AĞIRLIĞI (GR.) : 1,2-1,5
BİR GR'daki TOHUM SAYISI (ADET) : 650-850
TOHUM MUHAFAZA SÜRESİ (YIL) : 2-3
ÇİMLENME EN AZ VE EN FAZLA (%) : 65-80
ÇİMLENEBİLME SICAKLIĞI (MİN.) (C) : 4-6
ÇİMLENME SÜRESİ (ORT./GÜN) : 10-18
TOHUM HASAT ZAMANI (AY) : Haziran-Temmuz
TOHUM VERİMİ (KG./DA) : 35-70
TOHUM EKİM ZAMANI(ÜRÜN) : Şubat-Eylül arası her dönem
TOHUM İHTİYACI (ÜRÜN)(GR./DA.) : 800-1.500
FİDELİK İHTİYACI (ÜRÜN)(m2/DA.) : ---
FİDELİKTE TOHUM İHTİYACI (GR/m2) : ---
BİTKİ SAYISI (ÜRÜN)(ADET/DA.) : 150.000-300.000
EKİM NORMU (SIRA ARASI/ÜZERİ)(CM.) : 15-20/2-4
EKİM DERİNLİĞİ (CM) : 1-1,5
HASADA GELİM SÜRESİ (ÜRÜN)(GÜN) : 50-70
HASAT SÜRESİ (ÜRÜN)(GÜN) : 365 (2-4 Biçim)
ÜRÜN VERİMİ (KG./DA)(TOPLAM) : 750-1200 (20.000-25.000 Demet)
FİZYOLOJİK DENGE : Nemli yerlerden ve gölgeden hoşlanır. Kısa günde, devamlı yaprak oluşumu meydana gelir. Çiçeklenme için düşük sıcaklıklara değil gün uzunluğuna ihtiyacı vardır.

Kaynak. Tohum reticileri Platformu | En Kokulu Tohum : Dereotu Tohumu

Saygılar.

cegabo 13-02-2012 22:23

dereotunu çok seven ben için faydalı oldu :)

ddmk 02-03-2012 16:13

1 Eklenti(ler)
Buda benim dereotum 7 şubatta ekilmişlerdi

nardane 17-03-2012 12:05

Geçen yıl toprağın çok yüzeyine yakın ektiğimden çıkan dereotları elime gelmeden çıkmıştı.
Bu hafta ekeceğim umarım daha başarılı olurum.

şemsiye ağacı 17-04-2012 06:14

http://i41.tinypic.com/o8uypv.jpg

bu yaramazlar da bizimm.. ;)

ajurna 21-04-2012 12:40

Merhaba arkadaşlar. bende dereotu yetiştirmek istiyorum. tohum olarak da organik tohum istiyorum. önerebileceğiniz bir marka var mı?hiç uğraşma gelişi güzel mısır çarşısının oradan al mı diyorsunuz?

Cemil B. 23-04-2012 13:47

Benim Dereotundaki son durum: 15.04.2012
http://www.agaclar.net/forum/attachm...7_15042012.jpg

megoer 26-04-2012 10:43

merhaba arkadaşlar, bu işe yeni yeni gönül verenlerdenim. daha önce bonsai yetiştirdim, ancak pek başarılı olduğum söylenemez şimdilerde pencere önü bostanları olarak satılan ürünlerden aldım. toprağa, göndermiş oldukları tohumları siz ekiyorsunuz ve siz kapatıyorsunuz. dereotu aldım. ancak pek fazla bilgim yok maalesef. soruma gelince,

1) balkonum günün her saati yoğun bir şekilde güneş almıyor, toleransı ya da telafisi nedir?

2) saksının altında su kabı var ancak saksının altında delik yok, delik açmalı mıyım? açmam gerekiyorsa neye göre , hangi boyutlarda ve ne kadar açmalıyım?

teşekkürler şimdiden

Emre İlhan 26-04-2012 12:42

1) Dereotları için günün her saatinde güneş ışığı ihtiyacı yok. Yeşillikler için sabah güneşi çok önemlidir. Ama bu, sabah güneşi almayan yerde yetişmeyecekleri anlamına gelmiyor. Gün içinde kısmi de olsa güneş yeterlidir. Zaten gün ışığından yararlanıyorlar, merak etmeyin dereotlarınızda güneş konusunda problem yaşamazsınız.:)

2) Evet, saksının altlarının delik olması gerekiyor. Sıcak bir şiş yardımıyla 5-6 tane ortalarına ve köşelerine açmanız yeterli olacaktır. Saksının altında ki delikler fazla sulama yaptığınız zaman suyun tahliyesi için gereklidir(drenaj). Aksi takdirde dereotlarınızın kökü çürümeye maruzdur.

Bu arada Yeni Gelen Arkadaşlar kısmında kendinizi tanıtmanızı ve Forum Kuralları'nı okumanızı rica edeceğim. Selamlar.:)

tiryakki 26-04-2012 13:37

dertli dereotlarım

bi paket vilmorin tohumunu 10L-lik saksıya ektim 3 haftada bu hale geldiler ama büyümüyolar veya büyüyemiyorlar mı çözemedim, 1.sıranın ortasındakiler yok oldular, her gün suluyorum fısfısla yetmiyor mu
acaba toprak mı az geliyor kestiremedim;
http://i.imgur.com/gqsBCl.jpg
---
http://i.imgur.com/w0DJsl.jpg

Emre İlhan 26-04-2012 14:35

Saksı harcı daha fazla olsa çok daha iyi olurdu. Gördüğüm kadarıyla saksı harcı galiba torf, doğru mudur? Eğer öyleyse besin ihtiyaçları olabilir. Keşke bir paketin hepsini ekmeseymişsiniz, çok sık olmuş. Bir daha ki sefere bu ayrıntılara dikkât etmeyi unutmayın.

tiryakki 26-04-2012 15:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Emre İlhan (Mesaj 954171)
Saksı harcı daha fazla olsa çok daha iyi olurdu. Gördüğüm kadarıyla saksı harcı galiba torf, doğru mudur? Eğer öyleyse besin ihtiyaçları olabilir. Keşke bir paketin hepsini ekmeseymişsiniz, çok sık olmuş. Bir daha ki sefere bu ayrıntılara dikkât etmeyi unutmayın.

teşekkürler, evet topragı sadece çiçek torfu besin olarak ne verebilirim?

Emre İlhan 26-04-2012 18:31

Çiçek açmayan bitkiler için olan sıvı besinden verebilirsiniz. Veya organik gübre şerbeti yapabilirsiniz. Bu mesajım sizin dereotları için de geçerli.

tiryakki 26-04-2012 19:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Emre İlhan (Mesaj 954316)
Çiçek açmayan bitkiler için olan sıvı besinden verebilirsiniz. Veya organik gübre şerbeti yapabilirsiniz. Bu mesajım sizin dereotları için de geçerli.

teşekkürler ama dereotlarımı doğal seleksiyona bırakmaya karar verdim :)
kendi çaplarında organik olmalarını tercih ederim..

toruga 28-04-2012 16:49

1 Eklenti(ler)
dereotum iki kök var daha çok ekmeliydim biliyorum Bir salata yapsak bitti gitti yaw!

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024