agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Bahçe Süs Bitkileri
(https)

Beğeni Düzeni340Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-08-2014, 18:30   #241
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Giriş Tarihi: 04-06-2012
Beyaz akşam sefalarından tohum almak çok zor. Bence bulduğunuz yerde kaçırmayın. Pembe ve sarılar tohum konusunda çok cömertken, beyazlar baya baya kısır

hira Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2014, 16:49   #242
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Nihayet bu yıl büyütebildim, güzel çiçeklerini görebildim gece sefasının ama ne yazık ki bu resimler çekildikten kısa süre sonra istilaya uğradı ve berbat oldu. Buna da şükür elbette. O çok hafif, denizi anımsatan kokusu da ayrı güzel.

Eklenen Resimler

abk, Rana+miraç, Muda ve 2 kişi beğendi.
Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2014, 10:00   #243
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Akşam sefası tohumlarını toplayıp bitkileri söktüm attım. Çünkü artık çiçek vermiyorlardı.

Eklenen Resimler

maya, Milla, Laleci_03 ve 1 kişi beğendi.
Eski 10-10-2014, 18:42   #244
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Sayın Hira;
Keşke kökünden sökmeseydiniz. Akşam sefasının hepsi olmasa da büyük bir kısmının kökü ölmüyor. Gelecek yıl tohumdan yetişenden daha büyük ve çiçekli akşam sefalarınız olacaktı. Artık gelecek yıl tamamen sökmezsiniz.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2014, 18:49   #245
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Sayın Hira;
Keşke kökünden sökmeseydiniz. Akşam sefasının hepsi olmasa da büyük bir
kısmının kökü ölmüyor. Gelecek yıl tohumdan yetişenden daha büyük ve
çiçekli akşam sefalarınız olacaktı. Artık gelecek yıl tamamen
sökmezsiniz.
Ayy Bilemedim ki! Bazılarını tamamen sökemedim gerçi, gücüm yetmedi Allah'tan. Teşekkür ederim abicim, aklımda bulunsun.

Bilmeyenler için söyleyeyim, akşam sefasının kökleri siyah havuca benziyor

Eski 11-10-2014, 11:28   #246
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2013
Galeri: 2
Tohumları ne zaman ekmeyi düşünüyorsunuz Sayın Hira? Bizim bahçe pembelerin istilasında, ben de azıcık karışsınlar diye sarı ve beyazların tohumlarından topladım ama bahara kadar beklemek zor geliyor

dinozor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2014, 11:57   #247
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dinozor Mesajı Göster
Tohumları ne zaman ekmeyi
düşünüyorsunuz Sayın Hira? Bizim bahçe pembelerin istilasında, ben de
azıcık karışsınlar diye sarı ve beyazların tohumlarından topladım ama
bahara kadar beklemek zor geliyor
Nisan ayı gibi birkaç tane pet bardağa 3-4 adet dikip sonra bardağı makasl?keserek toprağı dağıtmadan bahçeye aktarırım. Öyle ekmiştim yukardakileri

Eski 11-10-2014, 16:39   #248
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Alıntı:
Sayın Hira;
Keşke kökünden sökmeseydiniz. Akşam sefasının hepsi olmasa da büyük bir kısmının kökü ölmüyor. Gelecek yıl tohumdan yetişenden daha büyük ve çiçekli akşam sefalarınız olacaktı. Artık gelecek yıl tamamen sökmezsiniz.
Sayın Muda, bu zaman zaman aklıma gelen bir soruydu açıkçası. Ancak bahsettiğiniz durum bahçede dikili olanlar için mi geçerli? Saksıda ise şayet, gene de aynı şey geçerli mi? Benimki saksıda ve tahmin edeceğiniz üzere kel vaziyette. Sökmedim henüz ama bu durumda bir iki santim kalacak şekilde dalları kessem ve öylece bıraksam mı? Öyle dipten budama mı yapılıyor?

Lüzumlu malumat: Kendisi 5 litrelik pet şişede - 2 kök.

Eski 11-10-2014, 20:16   #249
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cymbelina Mesajı Göster
Sayın Muda, bu zaman zaman aklıma gelen bir soruydu açıkçası. Ancak bahsettiğiniz durum bahçede dikili olanlar için mi geçerli? Saksıda ise şayet, gene de aynı şey geçerli mi? Benimki saksıda ve tahmin edeceğiniz üzere kel vaziyette. Sökmedim henüz ama bu durumda bir iki santim kalacak şekilde dalları kessem ve öylece bıraksam mı? Öyle dipten budama mı yapılıyor?

Lüzumlu malumat: Kendisi 5 litrelik pet şişede - 2 kök.
Sevgili Cymbelina,

Aksam safası soruna ben nacizane cevap vereyım
Benım safalar saksıda. Kısın oylece bırakıyorum koku sokmeden. yumru olusturuyor . Bahara yıne yeserıyor,Dalları bır ıkı cmden kesip balkonda kokunu cıkarmadan bekletebılırsın. Kışın Eskişehır sogugunda donmazsa bahara yenıden surgun verır. Oldukca dayanıklı bır bıtkı

sevgiler

Rana+miraç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2014, 20:59   #250
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Sayın Cymbelina; Sayın Rana+miraç konuyu açıklamış. Ben saksıda yetiştirmedim. Ancak uzun yıllar bahçede durdular. Soğuklar başlayıncaya kadar akşam sefaları bozulsa da çiçekleri küçük de olsa bir kısım açmaya devam ediyorlar. Hava soğudukça sanki eklem yerleri varmış gibi parçalanmaya başlıyorlar. Soğuklar tam olarak etkileyince de toprak üzerinde hiç bir şey kalmıyor. Ben genelde parçalanıncaya kadar bekliyorum. Nedenine gelince yaprak ve gövdede bulunan bir kısım faydalı kısımların havuç benzeri kökte depolandığını düşünüyorum. Bitki kendini soğuğun durumuna göre hazırlıyor. Tahminin diğer bitki ve ağaçlarda da aynı. Yapraklardan alınan ve gövdede depolanan vitamin ve mineraller ile sanki kök ve dallar antifriz gibi bir oluşumla bitkiyi donmaya karşı koruyor. Yeni sürgünler bu nedenle fazla su bulundurdukları için donarak kuruyorlar. Daha sonra toprak yüzeyinde kalanları atıyorum. Büyük çoğunluğu kışı çıkarıyor. Bende giderek azalsa da beş altı yaşında olanlar vardı. Onlar havuç büyüklüğüne geliyorlar. Nedense bu büyükler genelde sarılardan çıkıyor. Baharda mümkün olduğu kadar sayın Hira'nın bahsettiği siyah havuca benzer köklerini bel ile çıkarmamaya çalışıyorum. Eğer çıkan olursa bellenmiş toprağa tekrar istediğim mesafede dikiyorum. Onlar baharla birlikte tohumdan çıkana oranla daha büyük yapraklar ile güçlü bir şekilde gelişiyorlar. Tabi ne kadar büyük gövde o kadar çok çiçek oluyor.

Eski 05-12-2014, 16:45   #251
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Alıntı:
Sayın Cymbelina; Sayın Rana+miraç konuyu açıklamış. Ben saksıda yetiştirmedim. Ancak uzun yıllar bahçede durdular. Soğuklar başlayıncaya kadar akşam sefaları bozulsa da çiçekleri küçük de olsa bir kısım açmaya devam ediyorlar. Hava soğudukça sanki eklem yerleri varmış gibi parçalanmaya başlıyorlar. Soğuklar tam olarak etkileyince de toprak üzerinde hiç bir şey kalmıyor. Ben genelde parçalanıncaya kadar bekliyorum. Nedenine gelince yaprak ve gövdede bulunan bir kısım faydalı kısımların havuç benzeri kökte depolandığını düşünüyorum. Bitki kendini soğuğun durumuna göre hazırlıyor. Tahminin diğer bitki ve ağaçlarda da aynı. Yapraklardan alınan ve gövdede depolanan vitamin ve mineraller ile sanki kök ve dallar antifriz gibi bir oluşumla bitkiyi donmaya karşı koruyor. Yeni sürgünler bu nedenle fazla su bulundurdukları için donarak kuruyorlar. Daha sonra toprak yüzeyinde kalanları atıyorum. Büyük çoğunluğu kışı çıkarıyor. Bende giderek azalsa da beş altı yaşında olanlar vardı. Onlar havuç büyüklüğüne geliyorlar. Nedense bu büyükler genelde sarılardan çıkıyor. Baharda mümkün olduğu kadar sayın Hira'nın bahsettiği siyah havuca benzer köklerini bel ile çıkarmamaya çalışıyorum. Eğer çıkan olursa bellenmiş toprağa tekrar istediğim mesafede dikiyorum. Onlar baharla birlikte tohumdan çıkana oranla daha büyük yapraklar ile güçlü bir şekilde gelişiyorlar. Tabi ne kadar büyük gövde o kadar çok çiçek oluyor.
Evreka!!!

O halde geçen yıl benim başka bir saksımda gördüğüm şey - o havuçsu kök - normalmiş, onu görünce tekrar çıkar diye geri dikmiştim ama çıkmamıştı.

Tıbbı mütehassıs inceliğinde verdiğiniz cevap için de gerçekten teşekkür ederim, o eklem dediğiniz kısmı nasıl tarif ederim diye düşündüm çünkü.

Şimdi durum şu: Ben bu son mesajı yazdıktan sonra epey zaman geçti elbette, o esnada ben o eklem kısmından koparayım vs derken tamamen gövdeler çıktı, koptu yani ama kökleri saksıda bıraktım. Toprak üstünde hiç dal filan yok, varsa bir şey toprak altında, onu da eşelemedim açıkçası bozmayayım diye.

Saksıyı da balkona koydum, sulamam gerekmiyor sanırım bahara kadar, üstünü de örtmüyorum. Bir şey olmaz herhalde (Gizli soru). Bakalım çıkacak mı bahara yeniden? Rana sana da teşekkür ederim detaylı açıklaman için, her iki açıklama da iyi oldu benim için, teşekkürler.

Eski 06-12-2014, 23:38   #252
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Sayın Cymbelina;
Her ne kadar Eskişehir'in iklimi daha iyi olsa da toprakta kalan siyah havuç şeklinde köklerin hepsinin kışı geçirmesi mümkün değil. Bu benim gözlemim. Her yıl bu şekilde olan köklerin bir kısmı ölüyor. Bir kısmı yaşıyor. Tabi bu topraktaki durum. Saksıda kışı geçirmesi durumunda ne olur kesin bir şey söylemek mümkün değil. Eğer topraklı bir yere saksıyı gömebilirseniz soğuklara dayanıklılık bakımından daha iyi olur. Balkonda bulunan saksıda bitkiler sanki daha zor durumda kalıyorlar. Bende çok fazla çıktığı için hiç problem olmuyordu. Bir kısmı ölse de kalanlar diğer çiçeklerin bittiği zaman bayrağı devralıyor sonbahara kadar güzel çiçekler açıyordu.

Komşumuzun bahçesinde halen bizim tohumlardan çıkan ve devam eden sarılar, beyazlar, kırmızı beyazlar devam etmekte. Başka yerde de sadece kırmızılar var. Bir tanıdığımdan aldığım sarı kırmızılar da nedense renk değiştirmiş. Unutmaz isem bir kısmını kendi yerime ekeceğim. Kırmızı olanlardan bahar ayında biraz kök çıkarıp ekmeyi düşünüyorum. Fotoğraflarını o zaman eklerim. Siz de eğer bir yerde fazla ise bahar ayında hünüz yapraklanmaya başlamadan saksıya dikerseniz daha iri ve bol çiçekli akşam sefalarınız olur.

Eski 15-01-2015, 20:00   #253
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Ne yazık ki ne saksıyı toprağa gömme şansım var ne de bir yerden köklü alıp saksıya dikme. Mecburen tohum ekip sil baştan yapacağız. Siz şanslısınız, hem de renk renk varmış, maaşallah. Çok teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için.

Eski 25-06-2015, 15:30   #254
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Thumbs down Akşam sefası

Akşam sefası bitkimi unlu bit istila etti tepe sürgünleri zarar gördü bende tepe sürgünlerini kestim acaba gelişimi devam eder mi ?

Eklenen Resimler

Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2015, 15:54   #255
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Resulgur Mesajı Göster
Akşam sefası bitkimi unlu bit istila etti tepe sürgünleri zarar gördü bende tepe sürgünlerini kestim acaba gelişimi devam eder mi ?
Merak etmeyin Sevgili Resulgur "Sabah Sefanız" kısa zamanda dallanarak sizi daha mutlu edecektir.

Bu arada bitkinizin soydaşlarının bulunduğu Sabah Sefası sayfasına uğrarsanız daha fazla bilgi edinebilirsiniz

Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2015, 15:56   #256
Ağaç Dostu

Resulgur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mücevher Çalısı Mesajı Göster
Merak etmeyin Sevgili Resulgur "Sabah Sefanız" kısa zamanda dallanarak sizi daha mutlu edecektir.

Bu arada bitkinizin soydaşlarının bulunduğu Sabah Sefası sayfasına uğrarsanız daha fazla bilgi edinebilirsiniz
Teşekkürler efendim. Sizde Hemen imdadima yetişiyor sunuz

Resulgur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2015, 14:31   #257
Ağaç Dostu

hira's Avatar

Bir avuç bayram şekeri

Eklenen Resimler

Eski 18-10-2015, 16:14   #258
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-09-2015
Merhaba arkadaslar.ben aksam sefasının dalından kopardım.dikmek istiyorum. Köklendirmek için suya koymak gerekli mi??? Tohumsuz dikmek için.

ayselay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2015, 17:34   #259
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayselay Mesajı Göster
Merhaba arkadaslar.ben aksam sefasının dalından kopardım.dikmek istiyorum. Köklendirmek için suya koymak gerekli mi??? Tohumsuz dikmek için.
Benim bildiğim Akşam Sefası çelikle üretilmez. Tohum ile kolayca üretilir, tohumunu almaya çalışın. Tohumları da ilkbaharda ekin. Akşam Sefası yaz çiçeğidir, kışın toprak hizasında kurur (don olmayan bölgelerde kurumayabiliyor), patates yapar ve ilkbaharda tekrar canlanır...

Eski 14-11-2015, 19:17   #260
Yeni Üye

krdnzhatun's Avatar

Giriş Tarihi: 14-11-2015
bendede aksam sefası var beyazlarından çok seviyorum gelin gibi duruyor odamdan baktıgımda bana gulumsuor pencereme renk katıyor bir kaç kök bu sene butun tohumlarını aldım ekcegım subat mart gıbı renkli tohumda bulursan çok şık duraacagına emınım uzun sure açıyor ya cıcek guzel duruyorlar

krdnzhatun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2016, 21:25   #261
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
bugün bimden aldım bakalım nasıl bir gelişim gösterecek
paketin üzerinde çok yıllık yazıyor.
yarı gölge alanlarda daha sağlıklı gelişirmiş
çiçeklenme 12 hafta sonra başlayacakmış
genta torfa ekilip genta sıvı gübre kullanılması gerekiyormuş (reklamlar

bu arada gece sefası yazıyor.resimdeki çiçekler buradaki çiçeklere benzediğine göre
gece sefası=akşam sefası diyebilir sanırım?

Batı Rüzgarı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2016, 00:17   #262
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zephy Mesajı Göster
bugün bimden aldım bakalım nasıl bir gelişim gösterecek
paketin üzerinde çok yıllık yazıyor.
yarı gölge alanlarda daha sağlıklı gelişirmiş
çiçeklenme 12 hafta sonra başlayacakmış
genta torfa ekilip genta sıvı gübre kullanılması gerekiyormuş (reklamlar

bu arada gece sefası yazıyor.resimdeki çiçekler buradaki çiçeklere benzediğine göre
gece sefası=akşam sefası diyebilir sanırım?
Bakmayın siz orada yazılanlara hiç bir şey vermeseniz de sadece toprakla geçinen bir bitki. Kapalı alanda olmadıkça her yerde yaşar. Gübre ve suyla şımartıldığında ve ayrıca tam gölgede çiçeklenmesi azalır, tam güneşten pek şikayetçi değildir. Çok yıllıktır, kışın toprak altında patates formunda güzellik uykusuna yatar

Eski 02-04-2016, 04:19   #263
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2016
Yaklasık 2 hafta önce ekmistim 6 tanesi cimlendi 19 tanesinde daha tık yok beklemelimiyim bekliycekse digerlerinin cıkması icin daha ne kadar bekliyim

Eklenen Resimler

fatma_nur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2016, 05:15   #264
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
2 haftada daha ancak çimlenmeye başlaması normal. Garanti olması için bir iki hafta daha verin.

Bir de kullandığınız toprak biraz sert göründü bana. Sonraki seferlerde biraz torfla karıştırırsanız, tohumların çıkması için daha yumuşak bir toprak elde etmiş olursunuz.

Bir de forum kuralları gereği Türkçe imla kurallarına biraz daha özen göstermenizi rica edeceğim. Mesela noktalama işaretleri kullanmak gibi.
http://www.agaclar.net/forum/sik-sor...avuzu/1669.htm

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2016, 05:53   #265
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-03-2016
Talking

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gilan Mesajı Göster
2 haftada daha ancak çimlenmeye başlaması normal. Garanti olması için bir iki hafta daha verin.

Bir de kullandığınız toprak biraz sert göründü bana. Sonraki seferlerde biraz torfla karıştırırsanız, tohumların çıkması için daha yumuşak bir toprak elde etmiş olursunuz.

Bir de forum kuralları gereği Türkçe imla kurallarına biraz daha özen göstermenizi rica edeceğim. Mesela noktalama işaretleri kullanmak gibi.
http://www.agaclar.net/forum/sik-sor...avuzu/1669.htm
Bilgiler için çok teşekkür ederim.

fatma_nur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2016, 11:11   #266
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-03-2015
Akşam sefası tohumlarımı ektim. Bu yaz bahçem rengarenk olacak.

özfidan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2016, 12:28   #267
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Red face

bu sene ilk defa tadına baktığım/bakacağım çiçek.

tomurcuklara göre çiçeklerinin çok da büyük olmayacağını sanıyorum

biraz sinek istilasına uğrasa da kullandığım ilaçtan bi dalını bir gecede heba etsemde zafer benim oldu

Eklenen Resimler

Eski 29-06-2016, 21:26   #268
Ağaç Dostu

Batı Rüzgarı's Avatar

Red face

sefam olsun

Eklenen Resimler

Eski 19-05-2018, 11:10   #269
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-06-2015
merhabalar,saksıdaki akşam sefalarım baya uzamıştı.
ancak bugün oldukça çiçekli bir dal kırılmış.
suya koydum tekrar kök vermesi için, sizce doğru mu yaptım ?
teşekkürler

sweetleaf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2018, 22:07   #270
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-05-2011
Maalesef akşam sefası o şekilde çoğalmaz. suda yaşamını bir süre devam ettirse de toprağa diktiğinizde öldüğünü göreceksiniz. Onu atabilirsiniz, daha mevsim erken, hızlı büyüyecek ve geri kalanlar size yetecektir.

Oğuz MÜLAYİM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024