agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Sarılıcılar
(https)

Beğeni Düzeni791Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-05-2007, 20:19   #1
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Sabahsefası (Ipomee Volubilis Variee)

Volubilis Variee adıyla aldığım tohumların Türkçe açıklamalarında " gece sefası" yazıyor. Ama nette araştırdım " sabah sefası " olarak buldum. Bu ikisi aynı mı acaba?

Bizde bu başlıkta konu bulamadım. Bu nedenle yeni başlık açtım.

SABAH SEFASI (Ipomoea )

Sabah sefası çok sevilen bir mevsimlik sarmaşıktır. Kalp biçimi nazik yaprakları vardır. Borazan şeklindeki çiçekleri gündoğumu ile beraber açılır, öğlene doğru kapanır. Çiçekler pembe, beyaz, mor ve mavi renkte olur. Her tomurcuğun ömrü bir gündür ama her gün yenileri açar.
Bitkinin birkaç farklı cinsi vardır. Mavi çiçekli olanının çiçekleri daha büyüktür ve biraz daha geç kapanır. Hatta bulutlu havalarda gün boyu açık durabilir.Yaprakları fazla yoğun değildir. Pembe ve mor çiçekliler daha küçük çiçekli ve bol yapraklıdır.

Sabah sefası tohumları nisan sonunda iyi işlenmiş herhangi bir bahçe toprağında açılan çukurlara 3’er adet ekilir. Üzeri 1 cm. örtülür. Aşırı gübre verilirse yeşile kaçar ve çiçeği az olur. Bol güneş ve suyu sever.İri mavi çiçekli cinsi (ipomea tricolor) daha geç açar. Bu yüzden tohumlarının mart ayında sıcak bir yerde çimlendirilip daha sonra dışarı ekilmesi iyi olur.
Bol tohum verir. Ertesi yıl çoğu zaman kendi kendine çıkar. Bitki sarmaşık şeklinde veya yerörtücü olarak yetiştirilebilir.

http://www.humeyraozdamar.net/mevsimlikcicek2.htm

Eklenen Resimler

Türkan ve Fatma Kochan beğendi.

Düzenleyen zenfree : 14-05-2007 saat 21:13 Neden: fotograf yükledim
zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2007, 12:17   #2
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
biz küçükken sarmaşık derdik.Ben çok severim.Açık mavi olanları daha büyük çiçek açıyor.sabah sefası olarak geçiyor.

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2007, 12:56   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Sabah/gündüz sefaları hakkında Yıldız çadırı başlığında konuşulmuştu bir mikar.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2007, 22:25   #4
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Teşekkürler Todor. Başlığı okudum. Ben tohumları bugün ektim. Biraz geç kaldım galiba.

Memet Latin çiçeğinin çabuk büyüdüğünü yazmıştı. Ondan cesaret aldım. Umarım bu yaz açarlar.

Eski 05-05-2007, 22:56   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Galeri: 5
Geç kalmış sayılmazsınız zenfree,Ipomoea çabuk ve kolay yetişen bir bitki.Güneşli bir yerde ,suyunu ihmal etmezseniz,sarılarak gelişir ve bol çiçek açıp ,bol tohum verir.

Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2007, 15:22   #6
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
bu çiçek çok arsız.Ben çardağın kenarına 2 senedir dikiyorum.Oğlum diğer çiçekleri engelliyor diye çıkan fideleri söküyor.Onlarda yine yine... çıkıyorlar.

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2007, 21:10   #7
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Sabah sefası tohumlarım 2 gün içinde çimlendiler. Hızla büyümeye başladılar.

Kapalı balkon mutfağımda çimlendirdim. Daha önce çimlendirdiğim tohumları bir kaç değişik yerde konumlandırmıştım. En iyi sonucu kapalı balkonda aldım. Sanırım sera etkisi oluyor. Mutfak olduğu için de tabi nemli. Bir de çayın her an ocakta olduğunu düşünürsek...

Fotoğrafı ekliyorum. Bu akşam üstü balkona aldım.Bakalım gelişmesi nasıl olacak.

Eklenen Resimler

aka2n beğendi.

Düzenleyen zenfree : 03-07-2007 saat 18:00 Neden: yazım hatası
Eski 15-05-2007, 08:21   #8
/

Giriş Tarihi: 13-05-2007
Kokusuna bayıldığım bir çiçek. Ben de ismini bilmiyordum ama genelde güney ve ege sahillerinde gördüğüm ve sabah sabah insana ferahlık veren o güzel kokusuyla uykumuzu açan bu güzel çiçeğe bayılıyorum. Sanırım sıcak mevsim çiçeği, çünkü Ankara'da ve iç kesimlerde pek göremiyorum.
Eğer Ankara'da yetişiyorsa ben de hemen alacağım

obudak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2007, 11:21   #9
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Sevgili obudak koktuğunu bilmiyordum.) Ankara'da yetişip yetişmediğini bilen arkadaşlar cevaplayacaklardır.

Bu arada sitemize hoşgeldin.

Yeni gelen arkadaşlarımız aşağıda verdiğim linkte kendilerini tanıtıyorlar.

http://www.agaclar.net/forum/showthr...highlight=yeni

Eski 15-05-2007, 11:27   #10
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Koktuğunu ben de bilmiyordum. Benimkiler açınca koklarım artık

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2007, 14:58   #11
Yeni Üye

pimpirim's Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2007
Bu çiçeğin bir çok adı olduğunu biliyorum. Sabah sefası, akşam sefası, sabah-akşam sefası bir de gece sefası. Benim bahçemde bolca yetişiyor. Sadece bol güneş alan yerlerde değil aynı zamanda akşam üstü azıcık güneş alan yerlerde bile bolcana açıyor. Hem de yeşili fazla fazla oluyor. Tek farkı daha fazla su istiyor.
Çift renkli olanları bile var. Beyaz çiçeklerin kenarından geçen kırmızı çizgiler ya da yarısı kırmızı yarısı sarı olan çiçekler.
Nasıl yer örtücü olarak kullanılabilir? Benimkiler azman gibi büyüyorlar. Bildiğim kadarıyla yer örtücüler toprağa yakın, yayılarak gelişen bitkilerdir.

pimpirim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2007, 19:25   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-03-2007
Ipomea nin yakın akrabası Argyrea acaba yetiştiren var mı?
Ipomea çoğu türleri heryerde yetişiyor.

psycat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2007, 20:08   #13
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Sabah sefalarım büyümeye devam ediyor.

Eklenen Resimler

aka2n beğendi.
Eski 02-06-2007, 09:55   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-05-2007
benim gece sefası bitkim kırmızı harika bir bitki kırmızı veya pembe çicek açıyor müthiş ötesi tohum rengi siyah 5 günde filizleniyor güneş altında bırakmayın ama aydınlık yere koyun sapı kırmızı ve pembe arası bir renk olacak yaprkaları yeşil sonra pembe veya kırmızı olur

beyazbegonya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2007, 11:26   #15
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Bilgiler için teşekkürler beyazbegonya.

Benim ektiğim tohumlar siyah, kahverengi ve bej rengi idi. Sizin yazdıklarınızı okuyunca farkettim bazılarının dalları dediğiniz gibi pembemsi bir renk. Merakla ne renk açacaklarını beklemeye başladım.

Eski 02-06-2007, 11:40   #16
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Bu da fotografı.

Eklenen Resimler

Eski 02-06-2007, 13:24   #17
Doğadelisi

Billur Korkmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2007
Galeri: 67
"Akşam Safası" diye bildiğim bu çabuk büyüyen sevimli çiçeklerinizin yanısıra saksılarınızın şirinliğine bayıldım.. Ah bir de açtığı zamanki şenliği seyreyleyiniz..
Hayırlı Olsun Sevgili Zenfree..

Sahi, bu satırları yazarken www.radyotsm.com'da harikulade şarkılar dinlemekteyim. Sayenizde müzik dinleyebileceğimiz adres portföyümüz genişliyor..

Endülüste Raks...

Billur Korkmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2007, 09:34   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-05-2007
öncelikle zenfree ye rica ediyorum bie bu çiçekler trabzonda akşam 21:00'dan sonra açıyor

beyazbegonya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2007, 14:44   #19
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Sabah sefalarım uzamaya devam ediyor.

Şunu sormak istiyorum. Mutlaka ip ya da çıtalarla yukarı doğru uzamasını desteklemeli miyim? Yoksa kendi haline bırakırsam aşağıya doğru sarkarak gelişimini sürdür mü? Bilen arkdaşlardan yardım bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

Eski 05-06-2007, 15:38   #20
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2007
Galeri: 53
Benim bahçemde geçen yıldan kalma, düşen tohumlardan yetişme sabah sefalarım çiçek açmaya başladılar. Ben bu çiçeğin yıllık olduğunu biliyordum ancak geçenlerde çok yıllık bir cinsi de olduğunu öğrendim ve iki kök edindim. Bakalım diğerleri ölürken onlar ne olacak? Söylenene göre yaz kış yeşilmiş ama çiçekleri yaz, kış açar mı bilmiyorum. Fotoğraflarını ( yıllık olanların) ekleyeceğim çünkü diğerleri henüz çiçek açmadı.

Buket Aknar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2007, 16:21   #21
Ağaçsever

Meksika's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2007
Galeri: 48
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Buket Aknar Mesajı Göster
Benim bahçemde geçen yıldan kalma, düşen tohumlardan yetişme sabah sefalarım çiçek açmaya başladılar. Ben bu çiçeğin yıllık olduğunu biliyordum ancak geçenlerde çok yıllık bir cinsi de olduğunu öğrendim ve iki kök edindim. Bakalım diğerleri ölürken onlar ne olacak? Söylenene göre yaz kış yeşilmiş ama çiçekleri yaz, kış açar mı bilmiyorum. Fotoğraflarını ( yıllık olanların) ekleyeceğim çünkü diğerleri henüz çiçek açmadı.
Eğer doğruysa ve yaz kış yeşil kalanı varsa lütfen ama lütfen benim için tohum alabilir misiniz? Ya da o köklerden edinmenin mümkün olup olmadığını söyleyebilir misiniz? 2 yıldır ekiyorum ama kışın, İzmir iklimi çok sert de olmamasına rağmen, yaşayamıyor. İpomea kadar hızlı gelişen bir sarmaşık yok sanırım.

Meksika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-06-2007, 05:25   #22
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Mesajınızı biraz geç gördüm. Eğer ben bunları yetiştirebilirsem mutlaka tohumlarından da alacağım. Kıbrıs ile bir bağlantınız varsa sizlere de ulaştırırım. Geçen yıldan dökülen sabah sefa tohumlarının yanına ektim ve takip ediyorum. Yaz sonu diğerleri kururken, bunların yeşil kalacağını ümit ediyorum.

Eski 18-06-2007, 21:38   #23
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Arkadaşlar benimkiler dev yapraklı oldular. Her gün bir karış daha uzuyorlar da ne zaman açacaklar acaba? Hiç tohumu yok henüz. Durumları budur:
Name:  18_haziran 016.JPG
Views: 15929
Size:  51.0 KBName:  18_haziran 014.JPG
Views: 15818
Size:  58.2 KB

Eski 20-06-2007, 00:16   #24
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Ne kadar büyümüşler limon. Ne zaman ekmiştin?

Benimkiler de büyüyorlar ama henüz çiçek yok.

Eski 20-06-2007, 19:13   #25
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Bugün gördüm çiçek tomurcuklarını. Bir haftaya kalmaz açarlar diye umuyorum.
Baharda ekmiştim tohumlarını. Pakette gölgeye 10'ar cm arayla üç üç ekin yazıyordu. Aynısını yaptım. Durum budur. Çiçeklerini merakla bekliyorum.

Eski 20-06-2007, 23:49   #26
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Galeri: 5
Geçen sene dökülen tohumlardan çıkmış sabah sefaları.Onları en yakın ağaca sardırdım.

Eklenen Resimler

Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2007, 00:45   #27
Ağaç Dostu

Buket Aknar's Avatar

Herdem yeşil Sabah Sefası

Sürekli yeşil kalan sabah sefalarını incelediğimde yaprak yapısının daha farklı olduğunu gördüm. Ancak bunlara da "herdem yeşil sabah sefası" deniyor. Sabah Sefası konusundan iyi anlayan arkadaşlar çiçeği inceleyip daha ayrıntılı bilgi verebilirlerse sevineceğim. Bu cins yoksa başka bir bitki mi?

Eklenen Resimler

Eski 28-06-2007, 12:40   #28
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Arkadaşlar çok güzel açmış sabah sefalarınız. Benim de duvar dibindekiler ilk defa dün açtı ama fotoğraflayadım. Bugün baktığımda hepsi solmuştu ama açmaya hazırlanan bol tomurcuğu var. Bunlar ise dev ve bol yapraklı oldular ve durmadan uzuyorlar. Köpeğime gölge yapsınlar diye ekmiştim tohumlarını. Doğrusu bu kadar kapatacağını düşünmemiştim. Yukarıdaki fotoğraftan sonraki gelişmeye bakar mısınız? (Ben şaşırdım fotoğrafı görünce, bu kadar büyüdüğünü farketmemişim)
Name:  28_haziran 013.JPG
Views: 15367
Size:  69.6 KB
Bu arada sarmaşıklerın önüne horoz ibiklerinin tohumu atmıştım onlar da açmaya başladılar. (Pek sevmedim aslında seneye araziye ekicem tohumlarını)
Onların önünde de küçük yapraklı begonyaları diktim. Hayalimde boy boy dikersem çok güzel olur diye canlandırmıştım. Fena olmadı ama horoz ibikleri tohumun paketindeki fotoğraftaki gibi açmadılar. Fotoğrafta yere kadar kıpkırmızı uzuyordu çiçeği çok değişikti. Hayal kırıklığına uğrattı beni. Bu zamandan sonra da o kadar büyümez gibi geliyor çiçekleri. Hoş büyüse de gövdesi taşıyabilecek kadar kuvvetli değil ayakta zor duruyorlar.

Eski 28-06-2007, 13:39   #29
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Limon gerçekten çok büyümüşler. Çiçekleri mor mu açıyor? Benimkiler de son hızla büyüyor ama henüz çiçek yok.
Horoz ibiklerini sopalara bağlasan çözüm olmaz mı acaba?

Eski 28-06-2007, 20:25   #30
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Yarın çekerim fotoğrafını zenfree. İki üç çiçek açmıştı ama vallahi hatırlayamadım şu an. Maviydi sanki. Horoz ibikleri ıslatmazsam eğer şimdilik ayakta duruyorlar da, çiçekleri fotoğraftaki gibi yere doğru büyürse desteklemem gerekecek.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024