agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Evdeki Bitkilerimiz (Salon, balkon, teras) > Afrika Menekşesi (Saintpaulia ionantha)
(https)

Beğeni Düzeni22546Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-09-2009, 21:59   #4381
Ağaç Dostu

emy_83's Avatar

Giriş Tarihi: 20-11-2007
Galeri: 1
Yukarıdaki menekşelerden aldıp diktiğim çeliklerim

Anlayacağınız aldım ve bayağı bir budadım yavruları.Name:  IMG_1439.jpg
Views: 3695
Size:  48.3 KB

emy_83 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2009, 23:08   #4382
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-12-2008
Galeri: 70
Sevgili Emy galiba seranın üstünü streçle kapatmışsın. Fakat streç yapraklara temas ediyor. Temas edilen noktalar terleme sonrası çürüme yapar. Streçle yaraklar arasında baya bir mesafe olsa daha iyi sonuç verir. Ya da seranı açılır kapanır plastik kaplara yapsan daha iyi ve sağlıklı olurdu. Serada ki bazı yapraklar lekeli galiba. Erkendan bozulma ihtimali var. Bu arada yeni menekşelerin hayırlı olsun. Bol çiçeklerini görmen dileklerimle...

Faruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2009, 23:25   #4383
Ağaç Dostu

emy_83's Avatar

Teşekkürler farukcuğum. ben bu streci nasıl değdirmeden yapacamçok düşündüm ama bulamadım valla. Heralde yarın pet bardak alır onları oraya geçiririm.

Eski 13-09-2009, 23:33   #4384
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-12-2008
Galeri: 70
Sevgili Emy plastik bardaklara biraz toprak aparatı koyup üzerini streç filmle kapatabilirsin ya da açılır kapanır plastik kaplara dikebilirsin ya da plastik peynir kaplarına da dikebilirsin...

Faruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2009, 23:34   #4385
Ağaç Dostu

Şener KÖKSAL's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2009
Galeri: 9
Çok teşekkür ederim Hüzün Hanım. Memnuniyetle tecrübelerimizi paylaşırız. Böylece kendimizi yenile geliştirme imkanı buluyoruz. Yıllardır menekşe yetiştiririm hiç aşı yapmamıştım. Buradaki arkadaşlarımın verdikleri bilgilerle onuda en azından denedim. Bakalım sonuç ne olacak.

Şener KÖKSAL Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-09-2009, 23:36   #4386
Ağaç Dostu

Şener KÖKSAL's Avatar

İyi akşamlar Sevim Hanım. Bu renklerden sizde yavru ve yaprak olarak olanlar var. İnşallah durumları iyidir. Yapraklar yaşıyor mu? Bir ara fotoğraflarını görmek isterim gurbetteki yavrularımı Selamlar ...

Eski 13-09-2009, 23:40   #4387
Ağaç Dostu

Şener KÖKSAL's Avatar

Sevgili emy 83 bu sevgi ve azimle çok işler başaracaksınız. Yalnız bu sıcakta niye sera yaptınız anlamadım. Seranın faydası uygun sıcaklık ve nemi oluşturmak için. Şu an Kıbrıs ta ikiside mevcut. Ben serayı bir kez denedim hızlı yavru verme konusunda çokda etkili olmadı. Serada uygun koşullar oluşturulamadıysa fire daha çok oluyor. Faruk Beyin teşhislerine katılıyorum. Yaprak çürümeleri strece deymelerden dolayı bende çok oldu. Başarılar diliyorum.

Eski 14-09-2009, 01:10   #4388
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2008
Galeri: 6
Yavruların hepsi iyi Şener Bey. Yapraklarda paketi görünce utanıp arkadaşlara verdiklerimin dışında hepsi iyiler. Biraz daha büyüsün yavrular hepsini resimleyeceğim

sevim.K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2009, 09:47   #4389
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-05-2009
menekşeeem

merhabalar, hatırlayan arkadaşlar varmı bilmiyorum ama menekşemin en son bi kaç yaprağı kaldığını orta yerinden artık büyümediğini söylemiştim. menekşe sever forum üyelerinin de dediği gibi menekşem büyüyemeyince kendine kenardan yavrulayarak büyüme yolu bulmuştu. işte son durum. minicik yeni yapraklarıyla masamı süslüyo. ilk ve tek menekşemi kaybetmediğime de ayrıca mutluyum sorularıma cevap veren arkadaşlara tekrar teşekkür ediyorum. menekşemi canlandırdım, sıra yeni menekşe üretme denemelerine geçmede

Eklenen Resimler

anyone0205 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2009, 10:23   #4390
Ağaç Dostu

emy_83's Avatar

Sevgili Şener Köksal,
Daha önce de dediğim gibi 1 ay önce bile, o sıcak havada ki şimdilerde havalar serinledi, seraya koyduğum çeliklerim daha sağlıklı ve kök salımları da çok hızlı gelişti. Buyüzden sera yöntemini tercih ettim.
Ama bugün streç film yerine başka bir yol bulup onları başka bir yere koyacağım, çünkü streç filmle temas halindeler ve sizlerin de dediği gibi bu onların çürümelerine yol açacaktır.
Bugün ben yine menekşelerim için iş başında olacağım anlaşıldı. Tabi ki de seve seve...

Eski 15-09-2009, 19:38   #4391
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-05-2008
Ben de bir menekşe severim.Ama sizin menekşeleriniz çok güzel.

Ebulut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2009, 21:33   #4392
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-08-2009
selam arkadaşlar menekşeleriniz süper çok güzel görünüyor maşallah.ben bir şey sormak istiyorum aranızda menekşe yetiştiren karslı arkadaş varmı benim bir arkadaşımın karsa tayini çıktı menekşelerini götürüp götürmeme konusunda kararsız sizce karsın soğugunda menekşe yetişirmi teşekkürler

menekşelerim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2009, 21:37   #4393
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Sevgili Menekşelerim, arkadaşınız menekşelerini dışarıda tutmayacaksa Kars' a götürmesinde sorun yok bence Ev soğuk oluyorsa neresi olursa olsun menekşe yaşamaz. O yüzden kaloriferli bir ev ise neden olmasın)

katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2009, 22:16   #4394
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Şener KÖKSAL Mesajı Göster
Bu renklerden sizde yavru ve yaprak olarak olanlar var. İnşallah durumları iyidir.
Şener Bey; yaprakları size yazmıştım paketi açtığımda yanımda olan arkadaşlara birer ikişer tane vermek suretiyle paylaşmıştım. Bir arkadaşım kendisine verdiğim bir yaprağın çimlendiğini, yavrulamasını beklediğini söyledi. Yavruladığı zaman benim için de çoğaltacakmış teşekkür amacıyla. Ben de sağlıkla yetiştirmeyi başarırsak bize bu paylalımı sunan insana da teşekkür etmiş oluruz dedim

Bende kalan yapraklar henüz çimlenmemiş hep söylüyorum yapraktan yetiştirmede başarı yüzdem düşük diye. Ama yapraklar canlılar. İnanıyorum yetiştirmeyi başaracağım.

Yavrular da gelişiyor. Yalnız çok üzgünüm bugün bir kayıp verdiğimi gördüm. Ama buna karşılık iki yavruda da çiçek tomurcukları vardı. Biraz daha toparlarsalar kendilerini sevinçle fotoğraflarını paylaşacağım. Şimdilik acele etmiyorum çünkü henüz akılları sizin becerikli, sıcak ellerinizde. Hala yabancılık çekiyorlar burada

Sevgili Fatih sizin dört yavrunuzun dördü de yaşamak için direniyorlar bütün güçleriyle. Çok küçücüktüler geldiklerinde biliyorsunuz. Çok az farketti gelişmeleri ama büyüyecekler, inanıyorum

Eski 16-09-2009, 19:03   #4395
Ağaç Dostu

Şener KÖKSAL's Avatar

Sayın "menekşelerim" arkadaşınızın hiç tereddütü olmasın Kars'ta Afrika Menekşesi çok iyi yetişir. Tabii evi kaloriferli ise. Ben Ağrı da çok menekşe yetiştirdim. Hemde tayinim çıktığında Adana dan götürdüklerimle. Yazları zaten sorun yok ideal bir ortam kışında kaloriferli olunca menekşeler coşuyor . Dışarıda - 30 , -40 larda soğuk varken evde menekşeleriniz rengarenk açmışsa keyfin tadına doyum olmuyor. Yeterki isteyin , sevin ve ilgilenin kutuplarda bile yetişir

Eski 16-09-2009, 19:18   #4396
Ağaç Dostu

Şener KÖKSAL's Avatar

Merhaba Sevim Hanım. İnanın çok sevindim. Demekki yavrularım sizin evinizde mutlularki çiçek açmaya hazırlanıyorlar. Bir fire sorun değil. Bende hangi renkleri açacaklarını merak ediyorum. Yapraklar hala yaşıyorsa hiç sorun değil mutlaka yavru vereceklerdir. Yaprak olanların renkleri çok özel renklerdi genelde ebruli açanlardı. Henüz köklenmeye yeni başlamış olmalı. Buda çok sevindirici. Torunlar çoğalacak demekki. Aşılarım başarı ile sonuçlanırsa yeni yavrularıda ilk sizinle paylaşacağım. Selamlar ...

Eklenen Resimler

Eski 17-09-2009, 14:41   #4397
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Artık bende alışkanlık haline geldi Şener Bey menekşe fotoğraflarınızı görünce ilk tepkim "aman allahım bu ne güzellik" demek oluyor. Yine iki harika fotoğraf eklemişsiniz. Birincisi bir renk cümbüşü. İkinci resimdeki yapraklar ne güzel.

Aşılılar yetişsinler diye dört gözle bekleyeceğim artık. Çok güzel bir haber bu

Sevgili Katmer sizin yapraklarınız da aynı diriliklerini koruyorlar. umudum artıyor git gide. Ben çimlendirme işini başaracağım galiba

selamlar sevgiler menekşe dostları

Eski 17-09-2009, 15:05   #4398
Ağaç Dostu.

katmer's Avatar

Giriş Tarihi: 16-09-2008
Galeri: 167
Sevgili Sevim.K, Şener bey bu konuda müthiş. Sizin de zamanla o seviyeye geleceğinize eminim. Yapraktan çoğaltmanın iki önemli noktası var bana göre;
1. Evin içindeki uygun kuşulları yakalamak
2. Sabır

Bundan öte birşey gerekmiyor diye düşünüyorum. Kolay gelsin.

Not: Bu arada benim yeni miniklerim de yarulamaya başladı. En kısa zamanda fotoğraflarını eklerim.

katmer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2009, 09:49   #4399
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Ne yaptıysam olmuyor.. Yapraktan üretmeyi başaramadım.. Hepsi çürüdü..

Düzenleyen İklimsiz : 20-09-2009 saat 20:19
selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2009, 09:58   #4400
Ağaç Dostu

emy_83's Avatar

Sevgili selis.
Genelde Afrika menekşelerinin çürüme sebebi fazla sulamadır. Sulamalarını dikkatli yap derim ben. Toprağı kontrol et ve iyice kuruduktan sonra az az ver suyunu. Çelikler daha bir hassas oluyor zaten kök salımı gerçekleşip toprağa tutunana kadar.

Ben de daha yavrulatamadım ama daha önceleri, toprağa diktikten sonra 1 hafta içinde çürüyorlardı. Şimdilerde ise tabi ki çürüyenler de var ama çoğunu köklendirmeyi başardım ve artık yavrulamalarını bekliyorum.

Ben diğer arkadaşlar gibi tecrübeli değilim ve ben de çoğu şeyi onlardan öğrendim ve onların dedikleri gibi yapa yapa sanırım yolumu buluyorum.

Dediğim gibi sulamalarda çok dikkatli ol.
Sevgiler.

Eski 18-09-2009, 13:09   #4401
Ağaç Dostu

Şener KÖKSAL's Avatar

Sayın Selis hangi mevsimde olursa olsun yapraktan üretimde başarı oranı en az % 80 lerde olması lazım. En son 50 civarında yaprak çelik diktim neredeyse firesiz yavrular aldım ve her yaprakta biraz uzun süre bekleyince en az 3-4 yavru çıkıyor. Nasıl bir toprağa dikiyorsunuz bilmiyorum. Ben çiçekcilerde satılan hazır toprağı kullanıyorum. Mesela plastik su bardağı düşünün,içini toprakla doldurun üstten 3-4 cm boşluk bırakın, yaprağın sapını kısaltın , yaprak kısmının büyük bölümü saksı dışında kalacak şekilde yaprak sapını yatay olarak toprağa yerleştirin. Sapın üzerini 1.5-2 cm toprakla kapatın. Derin olursa yavru çok geç çıkıyor. Derin dikseniz bile yaprağın köklendiğinden emin olunca fazla toprağı sıyırıp alabilirsiniz.İlk diktiğiniz gün bardağın altından su süzülene kadar sulayın. Daha sonra sadece yüzeyi ıslatacak kadar sulayın ama sık sulayın. Tutmaması için hiçbir neden yok.

Eski 18-09-2009, 19:43   #4402
Ağaç Dostu

emy_83's Avatar

Sevgili Şener Bey,

Deneyimlerinize dayanarak, size bir sorum olacak, geçen ay ekilmiş olan yapraklar, kaç zamanda yavrulaması lazım. Ortalama olarak soruyorum. Benim geçen ay ektiğim çeliklerim çok sağlıklılar ve kök salımları da çok iyi. (birkaçına baktım) ama hala yavru yok. Sabırsızlanıyorum biliyorum bu iş ciddi anlamda sabır istiyor ama daha ilk denemelerim olduğu için beklemek çok zor oluyor.

Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.

Eski 18-09-2009, 20:29   #4403
Ağaç Dostu

Şener KÖKSAL's Avatar

Sevgili emy 83 yaklaşık olarak 1.5 ile 3 ay arasında değişiyor. Aynı saksıya aynı anda aynı menekşenin yapraklarından 7 şer yaprak çelik diktim. İnanın hepsi farklı zamanlarda yavru verdi. Diğeri henüz yavru vermemişken diğeri çiçek bile açtı. Şimdi elimde aynı zamanda aynı saksıdan aldığım yaprakları diktiğim çelikler var tam 3 ay oldu. İnat ettiler çok sağlıklı görünmelerine rağmen yavru vermediler. Daha yeni 2 si çok küçük yavrularla açılış yaptı. Yapraklar sağlıklı ise mutlaka yavru verecekler. Bahsettiğim her renkten yedişer yaprak diktiğim saksı fotografını yüklüyorum. Hepsi aynı anda dikildi . İşte sonuç. Size fikir verebilir.

Eklenen Resimler

Eski 18-09-2009, 21:02   #4404
Ağaç Dostu

emy_83's Avatar

Yani belirsiz diyorsunuz. Ama en azından aklımda bir fikir var ki en fazla 2 ay sonra yavrulayacaktır

Eski 18-09-2009, 21:20   #4405
Ağaç Dostu

Şener KÖKSAL's Avatar

Çoğunluğu iki ay içersinde şirin şirin yavrular veriyor. Çok sabırsızlanmayın. Farklı zamanlarda çelik yaparsanız diğerini beklerken bir kısmı yavrular verir. Böylece sabırsızlık çekmezsiniz. Belkide ben o yüzden çok rahatım. Her zaman yeni yavru veren ve verecek olan çeliklerim oluyor. Buda bir çözüm

Eski 18-09-2009, 21:34   #4406
Ağaç Dostu

emy_83's Avatar

Haklısınız Şener bey ben de aynını yaptım ve diğer ektiğim tüm çeliklerimi ne zaman ektiğimi bilmiyorum doğrusu. İlk yavrular çıktıktan sonra (inşallah çıkar) ben de rahatlayacağım. Çünkü yavrular ard arda gelecekler. Neredeyse on beş günde bir çelik ekiyorum ben de.

Eski 18-09-2009, 23:35   #4407
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Galeri: 73
Sevgili emy_83,
Menekşelerinde yaprak kalmayacak yakında. Kazara kırılmadıysa çelik için yaprak koparmaya kıyamıyorum ben.

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2009, 23:40   #4408
Ağaç Dostu

neconeco's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2008
Galeri: 19
Selamlar.Bu işe bende merak sardım denemek istiyorum.

Eklenen Resimler

neconeco Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2009, 23:45   #4409
Ağaç Dostu

maki01's Avatar

Galeri: 73
Menekşe başlığına hoş geldiniz diyeyim önce. Biraz eskidim, yeni tertipler geldi başlığa Fotoğrafta mavi olarak çıkan en öndeki menekşenin yaprağındaki tozlar dikkatimi çekti. Unlu bit olmamasını diliyorum.

maki01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2009, 23:57   #4410
Ağaç Dostu

neconeco's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2008
Galeri: 19
Selamlar. Dileğiniz kabul oldu.)))) Dışarıda duruyorlar yani dükkanın önünde vitrin olsun diye mecbur çıkarmak zorunda kalıyorum. Zannederim bir üst raftaki saksılardan dökülen toprak parçaları.

neconeco Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024