agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları (Özel) > Zeytin
(https)

Beğeni Düzeni1190Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-06-2016, 10:29   #2131
Ağaç Dostu

g.c.'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2016
Resmini eklediğim rahmetli ev sahibimin bundan 10 sene öncesinde site bahçemize ekmiş olduğu zeytin ağacı ve şimdi bakımını ben üstlendim.

Geçen zamanda hatalı budama ile ağacın yapısı bozulmuş gibi geldi bana. Özellikle zeytin konularında okuduğum kadarı ile ağacın iç dallarının güneş alması engellenmiş, hava geçirgenliği azaltılmış ayrıca diğer meyve ağaçları gibi boylanmasına izin verilmiş. Bu yıl sert budama ile umarım doğru bir iş yapabilirim. Hasattan sonra siz ile fikir alışverişinde bulununarak verimli bir ağaç elde etmek isterim.

Şuan çapa ve gübreleme ile bakımına devam ediyorum. Kaolin konusunda bilgi edinmeye devam ediyorum

Eklenen Resimler

YeniBON ve owert beğendi.
g.c. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2016, 07:53   #2132
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
Şu an tohur arası yapabilirsiniz. Üst üste binmiş dallardan üste olanı kesebilirsiniz. Ağacınız nefes alır, kalan taneler de daha iri olurlar.

YeniBON, owert ve g.c. beğendi.
Melih Bakırlıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2016, 14:26   #2133
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-08-2016
Merhabalar,forumda ve zeytin yeriştiriciliğinde çok yeniyim.
Balıkesir Güre de ve Gömeç de bahçelerim var.
Tiller ile toprak havalandırmak istiyorum.
Toprak çok kuru olduğundan dolayı yapılamaz diyorlar.Ne yapmam gerekir,tankerle su getirip sulama mı yapmalıyım?
Bilgilendirirseniz sevinirim.

Fahrettintpl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2016, 21:22   #2134
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-08-2016
Merhabalar, benim sorum zeytin ağaçlarını sulama konusunda olacak.
Bir ağacı bir kerede kaç lt su ile sulamak gerekir?

35 tane 8 yaşında ağacım, 45 tane de 6 aylık fidanım var. Bir hesap yapıp ona göre su deposu alacağım...(sadece yazın 15 günde bir sulayacağım)

Organic Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2016, 14:48   #2135
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-12-2014
Sayın organic aynı hesap banada lazım kaç litre gider bilmiyorum ama eğer su sıkıntın varsa kesinlikle damlama sistemi kullan su sarfiyatın yarı yarıya düşer bizzat denedim.

Silifkel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2016, 12:21   #2136
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-08-2016
1 tonluk IBC su tankı koydum bahçeme. 4 tonluk tanker getirttim ve depoyu doldurdum kalan 3 ton su ağaçları bir kez sulamaya yetmedi. Tankerci yetişkin bir zeytin ağacını sadece yazın 15 günde bir 50lt su ile sulamak gerektiğini söyledi.

Sn. Silifkel damlamada su sarfiyatı neden düşer? Sonuçta damlamayla veya hortumla her ağaca aynı miktarda su verilmiyor mu

Organic Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-08-2016, 16:20   #2137
Ağaçsever

Hayır,hortumla su verdiğinde su bir seferde ağacın dibinde toplanıp köklere ulaşana kadar alakasız yerlerede dağılıyor veya buharlaşıyor.Damlamada ise damlamanın olduğu noktadan toprağa batıp ağacın kök bölgesine ulaşır damlalar toprağa çok yavaş işlediği için toprak yavaş yavaş emer dolayısıyla daha az su tüketirsin.Biz zat denedim.

YeniBON ve Organic beğendi.
Eski 25-08-2016, 18:25   #2138
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Silifkel Mesajı Göster
Hayır,hortumla su verdiğinde su bir seferde ağacın dibinde toplanıp köklere ulaşana kadar alakasız yerlerede dağılıyor veya buharlaşıyor.Damlamada ise damlamanın olduğu noktadan toprağa batıp ağacın kök bölgesine ulaşır damlalar toprağa çok yavaş işlediği için toprak yavaş yavaş emer dolayısıyla daha az su tüketirsin.Biz zat denedim.
Önemli nokta, damla sistemini ağacın tacının oluşturduğu çember üzerine (başka bir deyişle taç iz düşümüne) kurarsınız. Ağacın aktif kök sistemi buradadır ve suyu ve gübreyi buradan alır.

YeniBON ve Organic beğendi.
Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2016, 12:38   #2139
Ağaç Dostu

Khan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2005
Antalya'da arazimde 20-25 yaşında aşısız 7 tane 4-5 metre boylarında kavak gibi ince uzun dallanmış, hiç dokunulmamış zeytin ağacı var, aşı veya budama yapmalı mı?

tabus beğendi.
Khan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2016, 17:26   #2140
Yeni Üye

dizayn35's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2009
herkese merhabalar
Manisa köprübaşında 4.000 ad edremit tipi zeytin ağacımız var.Ancak çok sıkım nedeni ile aralarından söküm yapmamız gerekiyor.Fidanları 2010 yılında diktik.şu an yaklaşık2-2.5 m boylarındalar.Sökülen fidanları nasıl değerlendirebiliriz? Alıcı bulabilirmiyiz? Fikirlerinizi paylaşırsanız seviniriz.

shawshang beğendi.
dizayn35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2016, 11:41   #2141
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-09-2016
Değerli bilgileriniz için teşekkürler.

cokoprens45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2016, 13:41   #2142
Yeni Üye

owert's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Organic Mesajı Göster
Merhabalar, benim sorum zeytin ağaçlarını sulama konusunda olacak.
Bir ağacı bir kerede kaç lt su ile sulamak gerekir?

35 tane 8 yaşında ağacım, 45 tane de 6 aylık fidanım var. Bir hesap yapıp ona göre su deposu alacağım...(sadece yazın 15 günde bir sulayacağım)
1-Zeytin elma armut gibi ,bol sulanan ağaç değildir 15 günde de sulanmaz 8 yaşıdaki ağaçlarınızı kuraklığun başladığı meyvaya kalktığı zaman sulanır, zaten o zaman yer altı suları çekilmiştir ağacın suya en ihtiyaç duyduğu zamanlardır o zaman sulanır.

2-6 aylık fidanlar ise yaz başında peryodik olarak sulanır. arazi durumu,gölge,mevsimsel durumlar göz önüne alınır. Yine aşırı sulamadan kaçınılır .Çünkü aşırı sulama leke hastalığı yapar. Yaprakta görülür. İki yaşında dallar meyva vermeye başlar.

Türkiyenin neresindesiniz çevrenize bakın. Yani n kadar su verirsem o kadar çabuk büyür diye bir şey yok. Gübrelemesi ,çapası,budaması devreye girer.

owert Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2016, 13:52   #2143
Yeni Üye

owert's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fahrettintpl Mesajı Göster
Merhabalar,forumda ve zeytin yeriştiriciliğinde çok yeniyim.
Balıkesir Güre de ve Gömeç de bahçelerim var.
Tiller ile toprak havalandırmak istiyorum.
Toprak çok kuru olduğundan dolayı yapılamaz diyorlar.Ne yapmam gerekir,tankerle su getirip sulama mı yapmalıyım?
Bilgilendirirseniz sevinirim.
Yağmurları bekleyin , hasat sonrası tarlanı havalandırmalısın zaten. Otan şikayettin varsa hasat kolaylığı için orakla biç, otu ağacın altından tırmıkla al. Arkasından sürersin. Yeşil gübrelemede yapmış olursun .

owert Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-11-2016, 06:41   #2144
Ağaç Dostu

Bu senelik hasadımızı bitirdik. Umduğumuz kadar olmasa da geçen seneye göre daha iyiydi. 3 ton kadar yağımız olacak, sağlıkla yemek nasip olsun.
Zeytin fiyatları geçen seneye göre daha düşük olunca satmaktan vaz geçip kendimiz bastık. Depom curcuna gibi, Edremitler, uslular, domatlar, trilyeler, tekirler, manzalinler, üzüm suları, sirkeler. Kedi eniğini kaybetse bulamayacak.

Eski 25-11-2016, 06:55   #2145
Ağaç Dostu

Sayın Fahrettintpl, tiller çok keskin bir ekipmandır, köklere zarar verebilirsiniz. İllede kullanacağım diyor iseniz, tillerin ortadaki üç ayağını bırakıp diğer ayaklarını çıkarın, traktörün arka iki tekeri arasına alarak şasesine kadar toprağa batırarak çok yavaş olarak bahçelerinizi sürün. Dikkat etmeniz gereken şey bu işi birer sıra atlayarak 4 senede tamamlamaktır( bir nevi patlatma işlemi yapmış olacaksınız). Şu an toprak kuru iken yaparsanız, gelecek yağmurları içeriye almış olacaksınız.
Bu işten önce tavsiyem, hasadınız bitti ise %2 lik bordo bulamacı atmanızdır, tam zamanı.
Kolay gelsin.

Eski 25-11-2016, 07:01   #2146
Ağaç Dostu

Sayın Khan; ağaca su yürüdüğü zaman(aşıcılar bilir) gövdeye yama aşı yaptırabilirsiniz. Gövde kalın ise, rüzgar yönüne bir tanesi yapıldıktan sonra eşkenar üçgenin köşeleri gibi diğer iki tanesini yaptırır iseniz aşılar büyümeye başladığın da kırılma riski azalır, aşıları da birbirine bağlıyarak ağaca şekil verme imkanınız olur.

Khan ve YeniBON beğendi.
Eski 25-11-2016, 07:09   #2147
Ağaç Dostu

Sayın dizayn35, söküm yapacağınız ağaçları 18 lt lik tenekelere almanızı tavsiye ederim, takviye gübrelemeyi unutmayın lütfen. bir yıl içinde tutan tutmayan belli olur, satış işlemi ondan sonra düşünülebilir.
Ağaçları köklemeden önce üst dallarını baya bir kesmelisiniz, kestiğiniz yerlere de aşı macunu macunu sürebilir iseniz daha iyi olur.
Kolay gelsin.

Zeyno waffle beğendi.
Eski 27-11-2016, 09:04   #2148
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-11-2016
Merhabalar.
Ben rizede yaşiyorum. Bu yıl tekirdağ/şar köy de zeytinlik arazisi aldim. 4,5 dönüm yaklaşik 120 ağaç, ağaçlarin yaş ortalamasida 15.
Benim tekirdağda bir tanidigim olmadigi icin ordaki hrrhangi birine tarlanin bakimini verdim gubresi ilaci felaan icin duzenli para istedi. Dün aradi ve tarlamdan 100kg zeytini ortalama 30kg yag olarak gondericrkmiş.acaba kazikladim mi? Tarlanin resimleri var bundan 2hafta once cekmistim sonra trkrarr rizeye donduğum icin nasil topladi benimi kandirdi bilemiyorum. Bilgi verir misiniz.? Teşekkurler

YeniBON beğendi.
CrossMan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2016, 06:32   #2149
Ağaç Dostu

Sayın CrossMan, bahçenizdeki tohurları görmeden yorum yapmak yanlış olur. Yağ randımanınız çok iyi zannederim ağaçlarınız gemlik/trilye çeşidi.

Eski 19-12-2016, 15:40   #2150
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Tarım/H. Bakanlığı taklit ve tağşiş yapan firma ve markaları açıklamış.
Taklit ve tağşiş yapan firmalar açıklandı Sayfa 1 - Finans haberlerinin doğru adresi - Mynet Finans Haber

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2016, 06:26   #2151
Ağaç Dostu

Bu firmalar her sene çıkıyorlar, bu işte bir boşluk var gibi. Cezalar çok az her halde.

owert beğendi.
Eski 25-12-2016, 18:52   #2152
Ağaç Dostu

tabus's Avatar

Giriş Tarihi: 20-07-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Khan Mesajı Göster
Antalya'da arazimde 20-25 yaşında aşısız 7 tane 4-5 metre boylarında kavak gibi ince uzun dallanmış, hiç dokunulmamış zeytin ağacı var, aşı veya budama yapmalı mı?
Meyvelerinden memnun iseniz aşıya gerek yoktur. Ama budama daima gereklidir.

Khan ve YeniBON beğendi.
tabus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2016, 14:33   #2153
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-12-2016
hocam yeşil gübrelemeden memnun kaldınız mı? 5 dönümlük alan için sizin makineli tırpan kullanmışsınız fakat daha büyük alanlar için traktöre eklenen bir aparat yardımıyla mı otlar biçilir?bilgi verirseniz sevinirim..

ahmetf Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2016, 14:41   #2154
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Zeytinyağda sahtekarlık yapan firmalar tüketiciye her taraftan zarar veriyorlar. Malum olduğu üzere geçen sene yağda çok büyük bir fiyat yükselmesi yaşandı. Bir ara üretici 20-25 lirası düzeyinde olan perakende fiyatı için otuz lira olmazsa şaşarım diyerek malını satmaktan korkar olduydu. Bu rakamlar telafuz edildiğinde İtalyanın bir kentinde markette gördüğüm sızma yağların litresi 5 euronun altındaydı. Üreticidir hakkıdır kazansın demek yeterli değil bu yağı yiyecek tüketiciyi de düşünmek lazım.
Bu sene sezon başında yağın litresinin toptanda on liranın altında olduğu konuşulmaya başlandı. Geçende Ayvalıktan 5 teneke yağ gelen arkadaşım istersen vereyim bir teneke dedi, olur dedim 10 lira kargo parası dahil 75 tl. ver yetiyor dedi. Yağ gayette güzel çıktı. Dün Migrostan bilinen bir üreticinin yeni sezon yağını aldım 2 lt.si 36 liraydı.

Bunları üreticinin yanında söyleyin dedikleri tek şey sen gazete okumuyormusun bütün yağlar karışık tabi verirler 15 liraya...Bunlar iddiasız üreticilerin yaklaşımı... Birde özel imalat yapıyoruz bandında olanlar varki yanına yaklaşamazsınız... Erken hasat soğuk sıkım yağ, tasarımı güzel cam şişede yarım litresi 35 tl....

kamil35 ve YeniBON beğendi.
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2016, 15:00   #2155
Ağaçsever

Piyasada neyin fiyatı yükseldiyse hemen onun kaçağı getiriliyor veya sahtesi üretiliyor.Bazı ürünlerin çok abartılı fiyatları var,zeytin yağı da bunlardan biri tabi alkol ve sigara başı çekiyor, kendim bahçe sahibi olduğum halde yağ fiyatları nın yüksek olduğu kanaatindeyim nüfüsun yüzde sekseni belkide zeytin yağı tüketemiyor.
Dönüp dolaşıp maliyetlerin yüksekliğine gelecez.

kamil35 ve YeniBON beğendi.
Eski 28-12-2016, 06:26   #2156
Ağaç Dostu

Bu sene sızma yağda biraz problem olabilir. Zeytinde kurt çoğu yerde vardı, bu da zeytin yağının kalitesini düşürdü.
Körfezdeki tüccarlar, bu taraflara gelerek Edremit zeytin aldılar, bunun yansıması da fiyatlara oldu.
Biz yağlarımızı 15 liradan satmaya başladık ama kargo fiyatları burada yüksek. Antalya dan bir arkadaşım yağ istiyor, kargo fiyatlarından dolayı yollayamıyorum. O tarafa gidecek bir arkadaş arayışına başladım.

YeniBON ve owert beğendi.
Eski 05-01-2017, 07:16   #2157
Ağaçsever

smurat45's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2010
İyi Günler;
8000 m2 zeytin dikmek için bir tarla aldık.Yerimiz sulama kanalının altında bulunuyor.Yani sulama imkanımız var.Düz bir zemin. Zeytin çeşidi konusunda sofralık düşünüyoruz. Ancak domat zeytin ile trilye zeytin arasında yetiştirme ve verim konusunda ne gibi farklar var. Karar verme aşamasında nelere dikkat etmemiz gerekir.Sizlerin bu konuda görüşlerinizi almak istiyorum.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

YeniBON beğendi.
smurat45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2017, 06:37   #2158
Ağaç Dostu

Domat büyük ağaç olur, verimlidir, erken ve bir defada toplanır. Soğuklara/dona kalmazsınız.
Trilye küçük ağaç yapar, 3-4 elde toplarsınız, genel de soğuklara kalırsınız.
Yetiştirilmelerin de bir fark yoktur.
Yetişkin domat ağacından trilyeye göre 2-3 misli fazla zeytin alırsınız.
Domatı yeşil, trilyeyi siyah olarak işlersiniz. Trilyenin sofralık olarak satımı daha kolaydır.

Eski 08-01-2017, 14:37   #2159
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-12-2016
Merhabalar,
Gecen yıl annemler Balıkesir den bahçeli köy evi aldılar. Bahcede 2 tane zeytin agacı var fakat gecen sene hasat döneminde hiç meyve yoktu agacta. Bu yıl meyve verebilmesi neler yapmamız gerekiyor. Bilgisi ve ilgisi olanlar bilgilerini paylasırlarsa cok memnun olurum. Şimdiden tesekkürler.

YeniBON beğendi.
yörümeyen yörük Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2017, 21:16   #2160
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yörümeyen yörük Mesajı Göster
Merhabalar,
Gecen yıl annemler Balıkesir den bahçeli köy evi aldılar. Bahcede 2 tane zeytin agacı var fakat gecen sene hasat döneminde hiç meyve yoktu agacta. Bu yıl meyve verebilmesi neler yapmamız gerekiyor.
Ağaçların fotoğrafını koysanız. Muhtemelen budama ve gübreleme yapmanızı öneririz. İyi günlerde kullanmanız dileği ile.

YeniBON beğendi.
Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
ağaç, gübre, zeytin, zeytin gübreleme

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024