agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Yumuşak Çekirdekli Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni56Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-12-2011, 22:19   #91
Yeni Üye

Alperen43's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2011
Birde Verdiğim fidan siparişleri büyük ihtimal yagıslı havaya denk gelecek sizce yagmur ve kar yagarken dikim yapabilirmiyim..?

Alperen43 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2011, 00:16   #92
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Alperen43 Mesajı Göster
Birde Verdiğim fidan siparişleri büyük ihtimal yagıslı havaya denk gelecek sizce yagmur ve kar yagarken dikim yapabilirmiyim..?
Ayaz olmadıkça problem olmaz. Ayazlı havada ya fidan almayın ya da alıpta hemen dikemeyecekseniz köklerini ayaz haşlamayacak şekilde hendekleme yapıp toplu olarak toprağa ya da kuma gömün.

wellness Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2011, 03:55   #93
Yeni Üye

Alperen43's Avatar

saol Reis

Eski 29-12-2011, 14:40   #94
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-12-2011
Kırmızı ayva

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aybala-06 Mesajı Göster
Merhabalar arkadaşlar buda yine benim bahcede kırmızı bir ayva agacı
Sevgili AYBALA ben Bursada çalışan bir Ziraat Mühendisiyim.Bu ayvayı duymuştum ama ilk kez görüntüsünü sizin sayesinde elde ettim.
Lütfen bana bu ayvadan birkaç kalem gönderirmisiniz.Eğer dilerseniz ben de bunun aşılı fidanını üretir size gönderirim.Tel: 0225-3725629 Tarım İlçe Müdürlüğü

ELAY Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2012, 19:00   #95
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-12-2009
Herkese selam... Sayın aybala, kırmızı ayvanızdan bana da iki-üç çelik gönderebilmeniz mümkün mü? Kocaelide oturmaktayım, fakat Sakarya ilinin geyve ilçesinin doğantepe köyünde ayva bahçelerimiz var.Eğer unutmazsam buradan hangi ay ne gibi işler yapıldığını yazmaya çalışacağım, babamdan aldığım bilgileri.

brr54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2012, 15:51   #96
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2012
Merhaba birşey sormak istiyorum lütfen fikir verin..2-3 ay önce yedigim ayvanın çekirdeklerini evdeki çiçek saksısının içine gömmüştüm 3 tanesi filizlendi büyüyor..Bu durumda şimdi ne yapmam lazım beklemeli miyim yoksa başka bir saksıya mı almalıyım hemen..???

theclient Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2012, 22:15   #97
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-01-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi theclient Mesajı Göster
Merhaba birşey sormak istiyorum lütfen fikir verin..2-3 ay önce yedigim ayvanın çekirdeklerini evdeki çiçek saksısının içine gömmüştüm 3 tanesi filizlendi büyüyor..Bu durumda şimdi ne yapmam lazım beklemeli miyim yoksa başka bir saksıya mı almalıyım hemen..???
Mayısa kadar saksıda büyütülebilir. Sonra her birini ayırır daha büyük saksılara ya da toprağa dikersiniz.

Çekirdekten yetiştirdiğiniz aşılı ayva ise, yani hangi anaca aşılanmışsa ona benzer. Böyle durumlarda çelikten _ ki kolay tutar yetiştirmek daha iyidir. Tabii ileride istediğiniz ayva çeşidine de aşılayabilirsiniz.

Halil Önen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2012, 17:21   #98
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
Mayısa kadar saksıda büyütülebilir. Sonra her birini ayırır daha büyük saksılara ya da toprağa dikersiniz.

Çekirdekten yetiştirdiğiniz aşılı ayva ise, yani hangi anaca aşılanmışsa ona benzer. Böyle durumlarda çelikten _ ki kolay tutar yetiştirmek daha iyidir. Tabii ileride istediğiniz ayva çeşidine de aşılayabilirsiniz.
Öncelikle cevap için teşekkürler..Ayvanın cinsini bilmiyorum bir tanıdık bağ evinden toplamış getirmişti..Peki şimdi çiçek saksısında kalsın mı yoksa hemen mi ayrı saksıya alayım? Gerçi saksı küçük degil dikdörtgen balkon saksılarından, ama diğer çiçek bunların büyümesini engeller mi acaba?Ayırırken köklerine zarar veririm diye de korkuyorum..İlk defa bir ağacım olacak ne yapacağımı şaşırdım

Eski 01-03-2012, 17:51   #99
Ağaç Dostu

copur 09's Avatar

Giriş Tarihi: 19-11-2006
Eğer topraklı ayıramayacağınızı düşünüyorsanız, önümüzdeki kış yapraklarını dökünce uyku durumunda ayırın. Selamlar.

copur 09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2012, 18:12   #100
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi copur_09 Mesajı Göster
Eğer topraklı ayıramayacağınızı düşünüyorsanız, önümüzdeki kış yapraklarını dökünce uyku durumunda ayırın. Selamlar.
Hmmm topraklı ayırabilirim aslında bir tanesini deneyeceğim..Teşekkürler.Selamlar

Eski 01-03-2012, 22:14   #101
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-10-2011
Galeri: 1
Yediğimiz ve lezzetini beğendiğimiz ayvanın çekirdeklerimi hanım saksıya çok sık ve bitişik olarak dikmiş.

Çimlenen tohumlar şu anda 2-3 cm2 kareden 2-3 tane birden çıkmış ve şu an boyları 5-6 cm kadar.

Name:  1.jpg
Views: 2446
Size:  65.6 KB

Eğer başarabilirsek ve yaşatabilirsek en azından bir tanesini yazın bahçeme ekmek istiyorum

Ne zaman her birini ayrı bir tüp veya saksıya dikmem konusunda bigilendirmede bulunacak tüm arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

mrduran ve conquistador beğendi.
s.serdar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2012, 21:49   #102
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-12-2009
Bu hafta sonu köye babama yardım etmeye gittim. Ayva budaması yaptık, budama için son günleri olmasına rağmen. Yarın da babam ayvalara sarı ilaç diye bir şey atacak. Ayvalara erken uyanmmaması içinde göztaşı atıyorlar, bu günlerde.

brr54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2012, 00:53   #103
Yeni Üye

Alperen43's Avatar

Sevgili arkadaslar gübreleme konusunda bir sorum olacak, fidan dikimi yapmadan önce yaptırmıs oldugum toprak analızınde dekara 25 kg amonyum sülfat eksik oldugu cıktı, ve gübreleme yapacakken amonyum sülfatın kullanım alanlarını arastırdım, yumusak cekırdeklı elma armut ayva da kullanmayınız dıyor sızde ne yapmalıyım bilgi verırsenız sevınırım..

Eski 20-04-2012, 17:11   #104
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-04-2012
Meyvede Gübreleme Prensipleri

Meyvede haliyle ayvadada gübreleme prensipleri üzerine önemli bir tablo

Eklenen Resimler

mrduran beğendi.
Sanalbahcem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2012, 20:24   #105
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-04-2012
Merhabalar Arkadaslar, bahce islerinden hic anlamiyorum, kendimize yeni bir ev aldik ve asfalt olan girisin yanin da bulunan 3 metre kare büyüklügündeki yere bir ayva agaci fidani diktik oda tuttu-)) simdi sorum su; bu ayva agaci büyüdügünde kökleri asfalt zemine kadar uzanip zarar verir mi? Asfalt bir sekilde kabarir mi acaba? Simdiden cevaplariniz icin tesekkür ederim ve sanirim bahce mi güzeltmek icin kafanizi daha cok sisirecegim, simdiden özür-))

mrduran beğendi.
Gurbetci20 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2012, 23:56   #106
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gurbetci20 Mesajı Göster
Merhabalar Arkadaslar, bahce islerinden hic anlamiyorum, kendimize yeni bir ev aldik ve asfalt olan girisin yanin da bulunan 3 metre kare büyüklügündeki yere bir ayva agaci fidani diktik oda tuttu-)) simdi sorum su; bu ayva agaci büyüdügünde kökleri asfalt zemine kadar uzanip zarar verir mi? Asfalt bir sekilde kabarir mi acaba? Simdiden cevaplariniz icin tesekkür ederim ve sanirim bahce mi güzeltmek icin kafanizi daha cok sisirecegim, simdiden özür-))
Asfaltı değil ağacı_ ayvayı_ düşünmek daha doğru gibi geliyor bana... Sıcakta eriyen ve yağmur suları ile beslenen toprak ayvanın köklerine zarar verebilir. Ayva kökleri toprağın yüzeyine yakın gelişir.

Asfalt toprağa ve köke zararlıdır.

Eski 26-04-2012, 21:05   #107
Yeni Üye

Halil Bey, kusura bakmayin haklisiniz ama tam anlatacak olursam, benim sizlerin gibi büyük bahcem **** tarlam yok,araba giris asfaltinin oldugu yerle agacin dikili oldugu yerdeki mesafe 3m kare. Benim erkenden ögrenmek istedigim köklerin ne kadar asagiya **** yana dogru büyüdügü! Egerki ilerde sorun olacaksa simdiden baska bir yere almaya calisacagim.Bilginiz varsa vede cevap verirseniz sevinirim, Herkese Iyi Aksamlar.

mrduran beğendi.
Eski 27-04-2012, 08:22   #108
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gurbetci20 Mesajı Göster
Halil Bey, kusura bakmayin haklisiniz ama tam anlatacak olursam, benim sizlerin gibi büyük bahcem **** tarlam yok,araba giris asfaltinin oldugu yerle agacin dikili oldugu yerdeki mesafe 3m kare. Benim erkenden ögrenmek istedigim köklerin ne kadar asagiya **** yana dogru büyüdügü! Egerki ilerde sorun olacaksa simdiden baska bir yere almaya calisacagim.Bilginiz varsa vede cevap verirseniz sevinirim, Herkese Iyi Aksamlar.
3 m. uzakta ise Ayva ağacının asfalta uzaklığı bundan ağacanız da asfaltınız da _ köklerden_ zarar görmez. Daha yakın düşünmüştük.

Ancak asfalt bahçe içinde atılmışsa toprağa zararlıdır. Yerine taş döşeme yapmak daha iyi, onun için demiştim.

mrduran beğendi.
Eski 02-05-2012, 01:42   #109
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Halil Önen Mesajı Göster
3 m. uzakta ise Ayva ağacının asfalta uzaklığı bundan ağacanız da asfaltınız da _ köklerden_ zarar görmez. Daha yakın düşünmüştük.

Ancak asfalt bahçe içinde atılmışsa toprağa zararlıdır. Yerine taş döşeme yapmak daha iyi, onun için demiştim.
Halil Bey, verdiginiz bilgiler icin tesekkür ederim

Eski 15-07-2012, 19:03   #110
Ağaç Dostu

bonjour40's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2006
Galeri: 6
Ayva ağaçlarındaki hastalık hakkında yardim isteği

Merhaba,
Ayva ağaclarında simdiye kadar hiç karsilasmadiğim bir hastalık var.

Konu hakkında bilgisi olan var midir acaba

Selamlar

Eklenen Resimler

mrduran ve herkul beğendi.
bonjour40 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2012, 17:18   #111
Ağaçsever

ayvacı's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Bu gün bahçede dolaşırken gözüme ilişti, ayva ağacının 60 - 70 cm uzağından kökten ayva filiz vermiş, bunu gözüm gibi koruyorum, bahara bunu kökten ayıracağım, aynı kalitede ayva verirmi ?, yoksa açı gerekirmi ?

ayvacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-08-2012, 17:52   #112
Ağaç Dostu

çiftçi5234's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2011
Benimde bahçemde 50 senelik aşısız ekmek ayvası var.Hiç bir hastalığı yok, gübresi yok ilacı yok.Sadece dibinde biraz moloz var.Her sene sepetle topluyoruz bir sıkıntısı olmuyor.Ancak ısırmak mümkün değil.Bıçağı üstüne koyup çekiçle vurarak kesiyoruz )

mrduran beğendi.
çiftçi5234 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2012, 20:07   #113
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayvacı Mesajı Göster
Bu gün bahçede dolaşırken gözüme ilişti, ayva ağacının 60 - 70 cm uzağından kökten ayva filiz vermiş, bunu gözüm gibi koruyorum, bahara bunu kökten ayıracağım, aynı kalitede ayva verirmi ?, yoksa açı gerekirmi ?
Sayın Ayvacı bu denemeniz biraz risk olur. Çünkü şu anki ayva ağacınız aşılıdır sanırım. Aşının altından çıkan sürgün ise aşının özelliğini taşımaz. Çünkü anacınız büyük ihtimal, tohumdan yetiştirilme çöğürün üzerine aşı yapılmıştır. Tohumdan yetiştirilmelerde şu sorun yaşanır;

O tohumun anacı o meyveyi yaparken yabancı döllenme yapması muhtemeldir. Yabancı döllenmeden dolayı anacının aynısı gibi meyve vermez. Çünkü melez olur. Bu sebeble siz o sürgünün üzerine riske girmeden aşı yapmanızı öneririm.

ayvacı ve çiftçi5234 beğendi.
wellness Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-10-2012, 12:39   #114
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2009
Galeri: 11
Ayvalarımız her sene daha irileşiyor ve verimini de artırıyor. Ama gel gelelim olgunlaşanların 1/4'ü genelde düşüyor, 1/4'ü de yarılıyor. Yarılanlara tadından yarıldı deyip geçiştiriyoruz. Düşenlere ise fikir yürütemiyoruz çünkü rüzgar felan olmuyor. Yarılma ve düşmelerin sebebi ne olabilir?

Name:  ayva__.jpg
Views: 2244
Size:  46.0 KB

Name:  ayva.jpg
Views: 3116
Size:  33.1 KB

Name:  ayva_.jpg
Views: 2517
Size:  28.6 KB

mrduran beğendi.
limon_sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-11-2012, 22:57   #115
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-11-2012
Sayın Selahattin Yılmaz merhaba bende Bursanın Gürsu ilçesinde yaşıyorum. Foruma yeni katıldım siz Bursanın neresindensiniz?

Ali Sadıç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2012, 21:55   #116
Ağaç Dostu

Samsunlu55's Avatar

Giriş Tarihi: 08-08-2009
Ayvanın yarıldığını ilk defa duydum. Acaba aşırı gübre uyguladınız da o nedenle hararet mi yaptı, her sene yarılıyor mu? Çevredeki diğer ayvalarda da yarılma var mı?

Samsunlu55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2012, 22:23   #117
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Samsunlu55 Mesajı Göster
Ayvanın yarıldığını ilk defa duydum. Acaba aşırı gübre uyguladınız da o nedenle hararet mi yaptı, her sene yarılıyor mu? Çevredeki diğer ayvalarda da yarılma var mı?
Gübre uygulamadık. Nerdeyse 2-3 senedir yarılmalar var. Çevremizde ayva ağacı hiç görmedim. Sebebi nedir bilmiyorum.

Eski 17-11-2012, 20:25   #118
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon_sever Mesajı Göster
Gübre uygulamadık. Nerdeyse 2-3 senedir yarılmalar var. Çevremizde ayva ağacı hiç görmedim. Sebebi nedir bilmiyorum.
Dökülmeler ve yarılmalar hangi ayda başlıyor? Hasat süresi geciktiğinde ve çeşitle alakalı da olabilir.

Eski 17-11-2012, 20:28   #119
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonjour40 Mesajı Göster
Merhaba,
Ayva ağaclarında simdiye kadar hiç karsilasmadiğim bir hastalık var.

Konu hakkında bilgisi olan var midir acaba

Selamlar
Merhaba,
Bu hastalık ayvada memeli pastır.

Eski 17-11-2012, 20:45   #120
Ağaç Dostu

limon_sever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali Sadıç Mesajı Göster
Dökülmeler ve yarılmalar hangi ayda başlıyor? Hasat süresi geciktiğinde ve çeşitle alakalı da olabilir.
İlk sararma belirtisinde, yani eylül ayında başlıyor...

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024