agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Yumuşak Çekirdekli Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni56Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-02-2016, 09:52   #151
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 12-03-2014
Bakü için hemen budamak mantıklı. Deniz seviyesinden 28 metre aşağıda imiş . yeni öğrendim.

herkul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2016, 12:58   #152
Ağaçsever

spices girl's Avatar

Giriş Tarihi: 10-09-2015
evet şubat ayının ortalarında budamaya başlıycam.yeni makas almalıyım.
bi de yalnış söylemişim.beyaz şeyler ağaç geneleri imiş.bunun için ne tavsiyye edersiniz?

spices girl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2016, 08:26   #153
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi spices girl Mesajı Göster
evet şubat ayının ortalarında budamaya başlıycam.yeni makas almalıyım.
bi de yalnış söylemişim.beyaz şeyler ağaç geneleri imiş.bunun için ne tavsiyye edersiniz?
hmm. ağaç genesi hakkında bu zamana kadar bir şey duymadım. bilmiyorum. sıkıntılı bir durum galiba. işin içine kene girdiyse. Allah muhafaza H1N1 falan. Bitki korumacılardan destek almak lazım gibi

Eski 22-03-2016, 15:35   #154
Ağaçsever

geçen yıl ayva ağaçlarında genel olarak çiçeklerin ve meyvelerin fındık büyüklüğünde bile dökülme devam etti döküldüler. Haziran ayı sonuna kadar dökülme devam etti. acaba nasıl tedbir almak gerekir dökülmemesi için

Eski 05-05-2016, 21:39   #155
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 17-05-2014
Ayva ağacındaki birçok ayva resimde görüldüğü gibi döküldü . Geçen yıl da tüm ayvalar dökülmüştü . Bunun sebebi ve çaresi nedir

Eklenen Resimler

Düzenleyen ngzs : 11-05-2016 saat 12:58
ngzs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2016, 08:36   #156
Ağaç Dostu

bonjour40's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2006
Galeri: 6
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ngzs Mesajı Göster
Ayva ağacındaki birçok ayva resimde görüldüğü gibi döküldü . Geçen yıl da tüm ayvalar dökülmüştü . Bunun sebebi ve çaresi nedir
Problem bence "ayva monilya"si gibi duruyor

Samsung mobile tarafindan gonderildi

bonjour40 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2016, 21:07   #157
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-06-2016
merhaba ağaçlar.net ailesi. yeni üyenizim.sayfayı çok sık takip ediyorum. kendime ait 165 adet ayva fidanım var. geçen yıl mart ayında diktik. bu sene ilkbaharda leonardit- hümik- 100 gr 20-20-0 gübreyi kökten verdim. yapraktan 2 kez mantar ilacı ve bakırlı ilaç uyguladım. suna rağmen 13-14 fidanda mantar hastalığına çare olamadık. üstüne birde şimdi sürgünlerde dal kanseri dedikleri bir olay çıkmaya başladı. üstelik bu fidanların %75-80 inde var ve sürgün o bölgeden kırılıyor.. bilgisi olanlar lütfen yardımcı olsun.

bayramay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2016, 00:20   #158
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2014
Mantar ve bakteriyel hastalıklarla mücadele öyle 2 veya 10 ilaçlama ile olmaz. Etkili koruma doğru Zaman'da doğru ilaçları doğru bir şekilde uygulama ile olur. Bu bazen bir haftada iki ilaçlama bazen de 2 haftada bir ilaçlama şeklinde olabilir. Bunda iklim, ağaçların morfolojik dönemleri ve olası salgın **** istila halleri gibi etmenler belirleyici olur. Aynı Zaman'da sağlam kafa sağlam vücut ta olur hesabı direnci yüksek güçlü gelişen stressiz ve sağlıklı bitkiler hastalıklara karşı daha korunaklıdır. Etkili bir bitki besleme de etkili bir korumada önemli faktördür.
Ağaçlarda oluşan kanser türevi oluşumlar da aslında bakteriyel ve mantar hastalıkları ile gelişen ve bulaşan türde hastalıklardır.
Sizin bundan sonra yapacağınız kültürel önlemleri yerine getirip beslenmeyi güçlendirmeniz ve iyi bir ilaçlama mantalitesi üzerine program oluşturmanız ve buna riayet etmeniz gerekir. Bunun içinde bölgenizdeki yetkin birinden destek veya danışmanlık almanız yerinde olur. Yoksa durum iyiye gitmiyor.

estikey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2016, 12:25   #159
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi estikey Mesajı Göster
Mantar ve bakteriyel hastalıklarla mücadele öyle 2 veya 10 ilaçlama ile olmaz. Etkili koruma doğru Zaman'da doğru ilaçları doğru bir şekilde uygulama ile olur. Bu bazen bir haftada iki ilaçlama bazen de 2 haftada bir ilaçlama şeklinde olabilir. Bunda iklim, ağaçların morfolojik dönemleri ve olası salgın **** istila halleri gibi etmenler belirleyici olur. Aynı Zaman'da sağlam kafa sağlam vücut ta olur hesabı direnci yüksek güçlü gelişen stressiz ve sağlıklı bitkiler hastalıklara karşı daha korunaklıdır. Etkili bir bitki besleme de etkili bir korumada önemli faktördür.
Ağaçlarda oluşan kanser türevi oluşumlar da aslında bakteriyel ve mantar hastalıkları ile gelişen ve bulaşan türde hastalıklardır.
Sizin bundan sonra yapacağınız kültürel önlemleri yerine getirip beslenmeyi güçlendirmeniz ve iyi bir ilaçlama mantalitesi üzerine program oluşturmanız ve buna riayet etmeniz gerekir. Bunun içinde bölgenizdeki yetkin birinden destek veya danışmanlık almanız yerinde olur. Yoksa durum iyiye gitmiyor.
danışman ile görüştük ve gönderdiğim resimler ve verdiğim bilgiler ışığında hastalığın kanser değil memeli pas hastalığı olduğunu öğrendik. çok şükür ki kanser değil. ama memeli pas hastalığı da ileri derecede ağacı kuruttuğu için ayva fidanında memeli pas hastalığına etkili ilaç kullanıp hastalığı durdurmak istiyorum. hangi ilacı kullanmamı öneriyorsunuz.

Eski 23-06-2016, 23:43   #160
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-03-2014
Buraya de o resimleri koyabilirmisiniz? Memeli pas yapraklardaki memeli çıkıntıları ile çok belirgin bi hastalıktır. Dal kanseri veya başka bi hastalıkla kolayına karıştırılmaz. Merak ettim doğrusu...
Karalekede kullanılan ilaçlar memeli pas ta da kullanılır. Başlangıç olarak luna experience i önerebilirim ancak direnç oluşmaması için herseferinde farklı grup bir fungusit kullanmanız gerekir.
Ayrıca en önemlisi kullanılan ilacın hasat öncesi güvenlik süresine muhakkak dikkat edin.

estikey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2016, 15:53   #161
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi estikey Mesajı Göster
Buraya de o resimleri koyabilirmisiniz? Memeli pas yapraklardaki memeli çıkıntıları ile çok belirgin bi hastalıktır. Dal kanseri veya başka bi hastalıkla kolayına karıştırılmaz. Merak ettim doğrusu...
Karalekede kullanılan ilaçlar memeli pas ta da kullanılır. Başlangıç olarak luna experience i önerebilirim ancak direnç oluşmaması için herseferinde farklı grup bir fungusit kullanmanız gerekir.
Ayrıca en önemlisi kullanılan ilacın hasat öncesi güvenlik süresine muhakkak dikkat edin.
sayın estikey resimleri akşam yükleyeceğim inşallah. ilaç olarak bioglobal cumax ı kullanacağız. biyolojik bir ilaç olduğu için etkisinin daha iyi olduğunu söylediler. ama sizin de resimleri görüp fikrinizi almak istiyorum.

Eski 24-10-2016, 17:39   #162
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-06-2016
sayfadaki ayva resimleri süper canım çekti tam mevsimi )))

serin rüzgar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2016, 09:51   #163
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-10-2016
Öncelikke merhaba.
Bize dededen 3.5 dönüm ayva bahçesi kaldı.. Yaklaşık 100 adet 30 yaşlarında verimli ağaç var. Biz bu işten anlamadığımız için önce yarıcıya verelim dedik ama bize çok komik bir rakam teklif etti. Sorum şu; biz bu tarladan yaklaşık kaç ton ayva alırız. Ama daha önemlisi kendimiz dışarıdan yardımla yapabilirmiyiz. Veya bakımı çok zorsa burayı ceviz bahçesine çevirmek istiyoruz sizce mantıklımı. Saygılar. Cevaplarınızı bekliyorum.

hakkısoner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2016, 19:30   #164
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hakkısoner Mesajı Göster
Öncelikke merhaba.
Bize dededen 3.5 dönüm ayva bahçesi kaldı.. Yaklaşık 100 adet 30 yaşlarında verimli ağaç var. Biz bu işten anlamadığımız için önce yarıcıya verelim dedik ama bize çok komik bir rakam teklif etti. Sorum şu; biz bu tarladan yaklaşık kaç ton ayva alırız. Ama daha önemlisi kendimiz dışarıdan yardımla yapabilirmiyiz. Veya bakımı çok zorsa burayı ceviz bahçesine çevirmek istiyoruz sizce mantıklımı. Saygılar. Cevaplarınızı bekliyorum.
Cevizin ayvadan daha kolay olduğunu kim söyledi? Verimli ağaçları söküp, 7-8 sene hiçbir gelir elde etmeden cevizler büyüsün diye uğraşacaksınız. Kaç ton ayva alacağınızi ağaçlarınızın durumuna bağlıdır. Benim vişnelerimin arasına ayva dikilmiş, güneş almadıkları için kavak gibi olmuşlar. Bazı ağaç 5 kilo zar zor veriyor . Açık alanda olanlar 50-60 kilo veriyor. Siz bahçenizde örnek bir kaç ağaç belirleyip ne kadar meyve verdiğini ortalama olarak ölçebilirsiniz.

Dededen kalma bahçe diyorsunuz. Benim rahmetli eniştem evimizin arkasına bir dut dikmişti, dut hiç meyve vermiyor. Eniştemden yadigar diye bir dalını bile kesemiyorum. Her şey para değil.

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2016, 09:04   #165
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-10-2016
Sayın Tarku herhalde siz yanlış anladınız. Ceviz işi bir sadece düşünceden ibaret. Benim öncelikli sorum şu ; biz bu bahçeyi dışarıdan yardım alarak kendimiz bakabilirmiyiz. Bize yıllık maliyeti ne olur. Ağaçlar ortalama 100 kilo veriyor. Konuştuğumuz yarıcı bize 1500 lira teklif etti. Yemin billah para kazanmıyacam dedi. Benim anlamadığım şey bahçemizin yanına 6 dönüm yeni ayva fidesi diktiler. Eğer bu iş bu kadar karsızsa neden yeni ayva bahçesi yaptılar.

hakkısoner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2017, 09:48   #166
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-03-2017
5 yaşında ayva bahçem var. Uşak merkezdeyim bahçem 930 mt rakımda kurulu. 2 dekarda 70 adat eşme cinsi ayva ağaçlarım var. sulamayı damla sulama ile yapıyorum. buyıl resimlerde gördüğünüz; dalın kabuklarında kararma ve büzülme oluştu. dalın üst tarafı yeşil. 2 ağaçta bu olay oluştu. bulaşıcımıdır. başına böyla bir olay gelen var mı? rahatızlık nedir? tedavisi nedir.? şimdiden teşekkür edrim.

http://i.hizliresim.com/aLGJZz.jpg
http://i.hizliresim.com/5gQrjL.jpg
http://i.hizliresim.com/JalrjQ.jpg

kuşdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2017, 16:53   #167
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2012
Merhaba arkadaşlar, kapalı ayva bahçesi yapacağım.Cinsi,dikim aralığı ve fidan temini konusunda yardımınızı rica ederim.Teşekkürler.

konyalıhalil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2017, 10:05   #168
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2017
40 da tarlaya chandler ceviz dikecegim... baya bi masraf ama bu tür seylerle ugrasmak hosuma gidiyor... cevizleri 7x7 dikmeyi düsünüyordum ama söyle bir fikir geldi:

cevizleri 8x8 dikeyim, aralarina da esme ayvasi dikeyim... en azindan 4-5 yil sonra alacagim hasat ile biraz masraf karsilamis olurum... 10-12 yil sonra da ayvalari (gerekirse eger) köklerim...

ne dersiniz? tarlamin bulundugu bölgede bircok ciftci ayva bahceleri kurmus... ceviz icin riskli don bölgesi deniliyor ama ben yillardir ceviz dikmek istedigim icin cevizden vazgecemiyorum... simdi, aralarina ayva dikeyim diyorum...

Lydian Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2017, 17:54   #169
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lydian Mesajı Göster
40 da tarlaya chandler ceviz dikecegim... baya bi masraf ama bu tür seylerle ugrasmak hosuma gidiyor... cevizleri 7x7 dikmeyi düsünüyordum ama söyle bir fikir geldi:

cevizleri 8x8 dikeyim, aralarina da esme ayvasi dikeyim... en azindan 4-5 yil sonra alacagim hasat ile biraz masraf karsilamis olurum... 10-12 yil sonra da ayvalari (gerekirse eger) köklerim...

ne dersiniz? tarlamin bulundugu bölgede bircok ciftci ayva bahceleri kurmus... ceviz icin riskli don bölgesi deniliyor ama ben yillardir ceviz dikmek istedigim icin cevizden vazgecemiyorum... simdi, aralarina ayva dikeyim diyorum...
Ayva yerine şeftali dikin. Daha çabuk meyveye yatar, cevizler verime başladığında zaten şeftalilerin ömrü bitmeye yakın olur.

oldgandalf beğendi.
tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2017, 21:06   #170
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-07-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Ayva yerine şeftali dikin. Daha çabuk meyveye yatar, cevizler verime başladığında zaten şeftalilerin ömrü bitmeye yakın olur.

seftali zor olur benim icin... etrafta hic seftali agacida görmedim (olur mu olmaz mi bile bilgim yok). ben dayanikli bisey olsun, gerekirse 1-2 hafta (belki 1-2 ay) satmasamda erimeden, cürümeden durur diye düsünerek secim yapiyorum...

ciftcilik, ziraat benim meslek ile uzaktan yakindan ilgili degil. bu bir heves ve hobi (ticari kazanc olmasi hedefi ile)...

ayrica tarla ile ikamet noktam arasi 80km... yani sürekli tarlada olmayacagim

Lydian Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2018, 23:47   #171
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-03-2018
Gübre ve İlaçlama

4 ay önce 190 tane eşme ve 30 tane Ege 22 cinsi ayva ağacı ektim.. Çevremde fikirlerine saygı duyduğum ve bana gerçekten yardımcı olan büyüklerim var.. ancak bu gün gübre ve ilaçlama konusunda kendi aralarında farklı fikirler öne sürdüler..
1-Fidanlarım 4 aylıkken gübre istermi ? Gübrelemem gerekiyorsa tavsiye edeceğiniz bir gübre varmı?
2-Bordo denilen bir ilaç varmış... bazıları atman gerekir diyor... bazılarıda hiç gerek yok 1 sene sonra atsan olur diyor...

Benim ise hiç bir bilgim yok.. ne yapacağımı şaşırıyorum böyle olunca... bu konuda bilgi sahibi üstatlar yardımcı olursa sevinirim..

sercanakkale Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2018, 19:32   #172
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-11-2012
Geçen yıl soğuktan korkup ayvaları erken topladık tadı olmadı. Acaba dalında ne kadar soğuğa dayanır. Beklemek istiyorum mümkün olduğunca.

Atilgan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2019, 15:31   #173
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-08-2018
merhabalar,
ayva çok dip sürgün vermiş ve çiçeğe durmuş. dip sürgünleri kesmenin bir zararı var mı?

الله beğendi.
ykamcez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024