agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Yeni başlayanlar için yardım (http://www.agaclar.net/forum/yeni-baslayanlar-icin-yardim/)
-   -   Bonsai Gölgesinde Sohbetler (http://www.agaclar.net/forum/yeni-baslayanlar-icin-yardim/2002.htm)

fatih bahçıvan 26-12-2006 14:32

Bunu yürekten isterim.Üstelik bu tip sergilerin yapılabilmesi için elimden ne geliyorsa da yapmaya hazırım. Çünkü bonsai, sergisi yapılabilecek alanlardan biri diye düşünüyorum. Hatta ntv gibi kanallarda aranılabilir, çünkü bu tip organizasyonları destekliyorlar ve ilgiyle karşılıyorlar. Bu tip işler bence biraz heyecan istiyor. Velhasıl böyle birliktelikler çok hoşuma gider ve sonuna kadar sizinle beraberim...

memet 26-12-2006 21:50

heyecanın çok güzel hep böyle devam etmesini diliyorum.. böylece güzel bonsailerin olacak.
bu da sergi için atacağımız adımlardan birisini oluşturur..

turunç 26-12-2006 22:31

Arkadaşlar benim bonsai adaylarım henüz kıvama gelmedi. Eğer sergi açılırsa sizinkileri seyrederiz vallahi. Bana göre büyük bir hazırlık gerektiren bir sergi olacak. Ben de sabrsızlıkla ve heyecanla o anı bekliyorum. Diğer yandan Sergide bir gösteri hazırlanarak bir fidanın bonsaiye dönüşümü canlı olarak gösterilse çok ilgi çekerdi diye düşünüyorum. Bu konuda çalışma yapabilecek birçok arkadaşımız var aramızda. Ayrıca fatih bahçıvan' a katılıyorum. Medyanın ilgisinden sergiyi mahrum bırakmamak lazım:)

memet 26-12-2006 23:02

beş altı sene sonra güzel bir sergi açarız birlikte.

turunç 26-12-2006 23:09

O kadar beklemesek... :) Taş olsa çatlar vallahi.

memet 26-12-2006 23:13

aslında ben anca o zaman hazır oluruz diyordum..
herkes şöyle şekle girmiş tarzına uymuş ağaçlarını hazırlar..

turunç 26-12-2006 23:21

Benim shefflera' nın diktiğim çelikleri tuttu. Onlardan bonsai olur mu diye gözünün içine gelip gidip bakıyordum. Nette gezerken bunu buldum ve altın bulmuş gibi ağzım kulaklarımda şu an. Paylaşmak istedim.
Shefflera' dan İçmekan bonsaisi;
Eklenti 6236

bonsaisever 26-12-2006 23:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi turunç (Mesaj 62586)
O kadar beklemesek... :) Taş olsa çatlar vallahi.

Bonsai taşı çatlatıyor fakat insana sabrı aşılıyor işte :)

Ali H. ALI 28-12-2006 08:44

1 Eklenti(ler)
Eklenti 6280
Bonsaiye gonul vermis tum dostlarimin, yeni yili guller gibi, Bayrami ise gul tadinda olsun.

turunç 28-12-2006 09:45

Bonsai ve doğayı seven dostlarımın bayramını ve yeni yılını kutlar; sağlıklı, mutlu, huzurlu nice yıllar ve bayramlar temenni ederim.

Bugün bir arkadaşım 2 adet bonsai almış. İkisine 800 YTL vermiş. Kıvrımlı dik stilmiş. Önümüzdeki günlerde gidip göreceğim ve resimlerini çekebilirsem sizlerle paylaşacağım. Anladığım kadarıyla hakiki bonsaiymiş. Marketlerde satılan saksıda sopa değil yani:) İlk defa gerçek bir bonsaiyi yakından göreceğim için çok heyecanlıyım. Bununla birlikte Amerika' da Yamadori ile elde edilen bonsailerin fiyatları 10.000 $ dan başlıyormuş.

memet 28-12-2006 10:20

hemen dağa gidiyorum..
bir de Amerika yolunu ayarlamalıyım..

turunç 28-12-2006 11:17

Çok güzel bir bonsaim olsa; başkasına para karşılığı veremezdim galiba. Diğer yandan bonsainin bir yatırım aracı olduğunu düşünüyorum.:) Çok paraya sıkışırsan satabilirsin:) Ayrıca eve giren hırsız bonsaiye bakmaz bile. Çalınma sorunu olmayan bir yatırım aracı... Çok mu uçtum ne?:rolleyes:

Ali H. ALI 28-12-2006 13:20

Turunc cok paraya ihtiyacin olsada satmaya kiyamazsin, ama iyi bakacagina inandigin biri olursa verebilirsin. Arkadasin bonsailere iyi para odemis umarim cok iyi bonsailerdir.

Memet Amerikaya gitmene gerek yok bak iyi bonsai Turkiyede de alici buluyor.
Ben burda daha 10 bin dolara bonsai gormedim 5 dolardan 1500 dolara gordum bir de cok guzel Cinden ve Joponyadan ithal satilik olmiyan bonsailer gordum satilik olmadiklari icin uzerlerinde fiyat yoktu, o bonsailer benim olsa satmak niyetinde olmaycagim icin soran olursa fiyatini 20 bin de soyliyebilirim.

murare 28-12-2006 13:21

Alıcı bulabilirseniz evet iyi para eder. Türkiye'de doğru düzgün tanıyıp anlayan yokki bonsaiyi. Bak ben ne yaptım diye büyük bir hevesle gösterirsiniz. Burun kıvırıp "ne olmuş bende menekşe yetiştiriyorum" diyenler çıkabilir.

sukranayalp 28-12-2006 13:27

Sevgili arkadaşlar;
611 nolu mesajda Sn Turunç'un belirttiği Yamadori denilen şey nedir?

Ali H. ALI 28-12-2006 13:56

Iyi gunler Sukranayalp, yamadori japonca bir kelime, anlami dogadan bonsai formunda buyumus agaclari arayip bulduktan sonra sokup bonsai saksisina dikme.[ bircok ulkede yasak veya ozel izin gerektiren bir is.]

sukranayalp 28-12-2006 14:06

Sn Ali sanırım taşlık, kayalık ortamlarda doğal olarak Bonsai formunda yetişmiş doğal bitkilere ulaşmak mümkündür.
Teşekkürler.

turunç 28-12-2006 15:59

Aşağıda verdiğim linki inceleyin. Şekil vermeden önce ve şekil verdikten sonraki resimlere bakabilirsiniz. Yeni başlayan bizim gibiler için çok aydınlatıcı bence...
http://www.bonsaiempire.com/html/bonsai_studies.html

bonsaisever 28-12-2006 19:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sukranayalp (Mesaj 63013)
Sn Ali sanırım taşlık, kayalık ortamlarda doğal olarak Bonsai formunda yetişmiş doğal bitkilere ulaşmak mümkündür.

Evet Şükran hanım
Bir bonsai sahibi olabilmenin en basit yöntemi yamadori yani doğadan ağaç toplamadır.
Doğa yıllaca sürecek bir çalışmıyı sizin karşınıza çıkarır.
Siz de ona en uygun forma göre teler, budar ve saksına alarak sergilersiniz :)

Yalnız doğadan ağaç toplamanın sonbahardan ilkbahara kadar olan dönemde, ağacın suyunun çekildiği (yapraklarının dökülmüş olduğu) zamanda yapılması gerekir ki ağacımız yaşasın.
Bunu size söylemediğimi de belirteyim :o

Ali H. ALI 03-01-2007 13:55

Herkese selamlar, arkadaslar kimseden ses cikmiyor. Bayram tatili bitmedimi? bu tatil boyunca neler yaptiniz anlatacak hicbirseyiniz yokmu? ne oldu Turunc arkadasinin bonsailerini gorebildinmi? dusledigin gibimi yosa duslediginden de guzellermi?
Burada havalar sicak 36-40 derece, sizde ise kar dusmeye baslamistir. Bonsailerinizin donmamasi icin onlemler aldiniz deyilmi?
Simdi fidan satilan yerlerde yapraklarini dokmus agaclarin dallarini gorup yapacaginiz tarza uygun fidanlar alabilirsiniz, fidanliklari firsat bulup dolasirsaniz bonsai icin uygun fidanlar secmiye bakiniz.
Her sey gonlunuzdeki gibi olsun.

turunç 03-01-2007 17:50

Ali Hocam maalesef henüz arkadaşımın bonsaisini görmeye fırsatım olmadı. Olunca hemen resim yükleyeceğim.

Bugün Bauhaus' a gittim ve ne göreyim. Gingseng bonsaisi vardı ama ne bonsai görmenizi ve yakından incelemenizi isterdim. Satış fiyatı 249 YTL olan bu bonsainin boyu yaklaşık 50 cm civarındaydı. Oldukça sağlıklı görünmekle beraber hemen oracıkta bayılabilirdim:) Tabi sizi resimsiz bırakmak istemedim ve çektiğim resmi yüklüyorum. Boyu hakkında fikriniz olsun diye (bırakmam gerek) bir sigara paketi koydum aceleyle.
Eklenti 6361

Mustafa_ 03-01-2007 21:58

turunç o bonsaiyi bende gördüm.Fakat dikkatli bakarsan telleri hala duruyo vede o kadar uzun süredir kalmış ki hertarafında izleri var...bunu dışında gayet güzel bir bonsai bu arada ondan 2 tane vardı biri satılmıştı:D

turunç 03-01-2007 22:52

Ben bugün öğleden sonra gittiğimde 3 adet vardı.

Ali H. ALI 04-01-2007 08:27

Selamlar, Turunc resim ekledigin bonsai pek temiz gorunmuyor, yinede daha onceleri satin alinan bonsailerden deyisik bir forumda duruyor.
Mustafa cok onemli bir konuya deyindi, uzerinde tel izleri olan agaclar nekadar da guzel olsa tel izleri bir kusurdur ve o izlerin yok olmasi yillar surer kimi zaman da izler kaybolmayabilir. Bonsai satinalacaksaniz bunlara dikkat etmeniz gerekir.
Turunc en erken zamanda sigarayi birakmani umarim, Simdiden basliyabilirsin, sigara paketini yirt at, sonra cakmakla birlikte cope at bir daha da elini surme[soylemesi kolay deme, sigarayi icen sensin, zorda olsa kendin icin deyilse bile sevdiklerin icin kesmelisin. Bol sanslar.}

Mine Pakkaner 04-01-2007 21:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner (Mesaj 64146)
Masanın üzerine bir dergi bırakıyorum. Mutlaka okuyun(Sayfaları çevirmek için alt köşesine tıklayın yeter). http://www.agaclar.net/forum/images/icons/icon9.gif

Şaşırdınız değil mi? ;)

Bu bizim dergimiz, bu sizin derginiz.:cool:

Evet, hala burada mısınız? Dergiyi okumuyor musunuz?

"Yoksa siz bizi beğenmiyor musunuz? ":D

Evet bu mesajı bütün kahvelere yazıyorum, kimse yok mu?

turunç 04-01-2007 23:20

Dergiyi şöyle bir okudum ve çok beğendiğimi belirtmeliyim. Geliştikçe daha güzel olacaktır. Ellerinize sağlık. Kendi adıma beni içine çeken yegane dergi... Ali Hocam size de ayrıca teşekkürler... İnsanları bonsai konusunda bilinçlendirmek için güzel bir yol... Çalışmalarınızın devamını dilerim...

Şule 06-01-2007 21:17

Merhabalar arkadaşlar! Uzun süredir yoktum. Okunacak bir sürü şey var. Bir de dergi çıkarmışlar. Bravo tebrik ediyorum herkesi, boş durmamışsınız. :)

Böyle ara vermemek gerekiyor, yoksa ipin ucu bir kaçıyor ki yakalayamıyorsunuz.:D Bir sınıf başkanı seçsek de günlük yoklama mı alsak ne! :rolleyes:

turunç 07-01-2007 00:18

:) ilahi Şule gece gece güldürdün beni...
Sınıf başkanı sen ol o zaman:)) Yoklamayı da sen alırsın. Dersini çalışmayan üyelerinde adını kara tahtaya yazarsın artık. Aaaa iyi fikir valla.. Neden olmasın. Heheheh:))
Hoşgeldin ve iyi olduğunu ümit ediyorum. Sağlıcakla kal...

acerpalmatum 07-01-2007 02:12

Sevgili turunç
bu bonsailerden bu gün Ankara beğendik de gördüm bonsaiden çok uzaylı filimlerinden çıkmış yaratık acaibatlara benziyordu. Fiyat aynı. Olaki almak isteyen arkadaşlar olur diye yazıyorum. Sakın böyle bir mutanta para yatırmayın. Herşeyiyle estetikten yoksun (Tel izleri, dal yapıları, budama yaraları ve izleri gibi)
Sağlıcakla kalın...

turunç 07-01-2007 11:41

Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim acerpalmatum. Bizim gözlerimiz sizinki kadar aşina değil.:rolleyes: Bu yüzden dediğin ayrıntıları kaçırmışım. Haklısın baştan sona... Saygılarımla...

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024