agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Yeni başlayanlar için yardım (http://www.agaclar.net/forum/yeni-baslayanlar-icin-yardim/)
-   -   Bonsai Gölgesinde Sohbetler (http://www.agaclar.net/forum/yeni-baslayanlar-icin-yardim/2002.htm)

aybala 19-04-2007 14:20

Ben de yarışmaya hazırlanıyorum, ona göre çalışın :)

cüce nar 19-04-2007 16:29

''Üstadım biliyorum ki sizin kafanızdaki en doğru seçim.Çünkü hiç birimizin sizin gözünüzle bakamıyacağını biliyorum'' diye yazmıştım.Haklı çıktım.Elinize sağlık.Harika görünüyor.

vyssera 20-04-2007 12:14

Yarışmadan haberim yoktu. Ne zaman olacak ne kadar sürecek bilgi verir misiniz ?

memet 20-04-2007 13:25

Şu an istediğin bir çalışmanı, ben bunla katılıyorum, diye ekleyebilirsin.
Yarışma kuralları esnek, sende kurallar konusunda fikrini söyleyebilirsin.
Ben zümrüdü anka tarzı denemek istiyorum. Onla katılacağım.
Herkes eklemeye başlasın işlerini hatta fikrimizi söyle, değişiklilerde yaparız, daha heyecanlı ve eğlenceli olur yarışmamız.

Ali H. ALI 22-04-2007 11:21

Herkese iyi pazarlar, yarismanin kurallari sanirim yakinda bildirilecek. Tek dalda deyil de birkac dalda yarisilacak bir yarisma olacagini dusunuyorum. Bonsai ile ugrasanlar mutlaka kendine yarisma icerisinden bir dal secip yarismaya katilmalidir . Cunku boyle yarismalar, bonsai heyeceninizi ikiye katlaycaktir. Yarisma kurallarini beklerken simdiden hangi agacla yarisacaginizi saptayip uzerinde calismalar yapabilirsiniz. Ben orada olsam ve yarismaya katilacak olsam, bir yerli agac ile katilirdim. hepinize simdiden basarilar dilerim.

Sebahattin Sargın 22-04-2007 11:25

Bonsai dostları hepinize hayırlı pazarlar olsun...

metinsem 22-04-2007 12:40

yarışmaya katılacak tüm arkadaşlara başarılar diliyorum.Bu arada sevgili memet kardeşim ben de izmirdeyim. sizinle tanışmak isterdim.Balçovadayım.bonsai ye yeni başladım.sevgilerimle.

Ali H. ALI 22-04-2007 13:50

Iyi pazarlar sayin Metinsem, aramiza hos geldiniz. Bonsaiye sevdalanmak guzel birseydir. Hele bir de yaptiginiz[ veya yapacaginiz] bonsailerin karsisina gecip onlari seyretmek, anlatilmaz bir duygudur. Yapacaginiz bonsai calismalarinda simdiden kolayliklar dilerim.
Izmirdeki bonsaiciler her gun artiyor, sanirim artik bir bir araya gelip, bir bonsai kulubu kurma zamani gelmistir.
Tekrar hos geldiniz.

tweetysth 22-04-2007 15:42

Herkese merhaba,agaclar.net'e 5 dk önce katıldım. Benide aranıza alacak mısınız???

Sebahattin Sargın 22-04-2007 16:04

Merhaba sevgili tweetysth aramıza hoşgeldin. Önce kendini yeni gelen arkadaşlar bölümünde tanıtırsan çok iyi olucak.

memet 22-04-2007 20:00

Arkadaşlar hoşgeldiniz, hemen yarışmamıza ısınmaya başlayın. Yeni bonsailer için olacak yarışmamız.

Ali H. ALI 23-04-2007 13:00

Herkese selam, Tweetysth aramiza hos geldin. Umarim uzun soluklu bir bonsaici olursun ve kim bilir belkide onumuzdeki bir iki gun icerisinde sartlari aciklanacak yarismaya da katilirsin. Simdiden sana kolay gelsin.

tweetysth 23-04-2007 16:25

Hoşbulduk arkadaslar, önce kendime bir bonzai bulabilirsem neden olmasın :) Yurtdışından getirecektim ama izin verilmiyormuş getiremedim, yaşadığım sehirdede bulamadım :(( Ne yapsakki?

tweetysth 23-04-2007 16:30

Arkadaşlar kendimi nerden tanıtacağım bulamadım, link vermeniz mümkünmü acaba?

memet 23-04-2007 16:35

buraya tıklarsan tanışma başlığına ulaşabilirsin. Dışarıdan bonsai getirtmen gereksiz.
En yakın fidanlığa gitmen yeterli, güzel bir fidan seç, sonra birlikte onu bonsai olarak biçimlendirelim.

sabah 25-04-2007 12:55

1 Eklenti(ler)
Merhaba,
Bahçemizde asıl gövdesi kurumuş, kökten yeni dallar çıkarmış genç bir söğüt ağacı var. Başka bir forumda verilen tavsiyeye uyarak sonbaharı bekleyip çıkan yan dallardan budama yapacağız ya da sökeceğiz.
Bu arada köke yakın çıkan ve yoğun yan dalları görünce acaba ondan bonsai olur muydu diye merak ettim? Sanki istenildiği gibi biçimlendirilebilir.
Bonsai ile hayranlıkla izlemek dışında ilgim yok, sadece merak ettim.

memet 25-04-2007 13:02

Olabilir tabi..Bolca dal var güzel bir şekillendirme yapılabilir budamalarla, ağacın kendisinden. Yan dallardan kökü olanlar varsa, ayrılıp onlar da bonsai yapılabilir. Dallar önce köklendirilip, sonra biçimlendirilebilir.

Ali H. ALI 25-04-2007 14:46

Merhaba Sabah, Bonsainin sihirli dunyasina hos geldin. sanirim bundan sonra yalniz izlemekle kalmayip, bonsai yapmiya basliyacaksin. ilk agacin da bir sogut olacaga benziyor. Sogut yolu actiktan sonra kim bilir ne kadar cok ve guzel bonsailerin olur.

Sogut agacin bahcenizde oldugundan, dusunuyorum da bonsai yaparken kimi arkadaslar gibi yaptigin bonsailerine ve fidanlarina yer bulmada zorluk cekmiyeceksin,. Bahcenin bir kosesine onlar icin bir yer duzenliyebilirsin ve orda sergileycegin bonsailerini, her goren ilgi ve hayranlikla seyreder.
Tekrar aramiza hos geldin. Bir sogut ile basliyan bu bonsai yolculugunun bir omur surmesini dilerim.

Ali H. ALI 25-04-2007 15:02

Iyi gunler arkadaslar nerelerdesiniz. herkes sanki gizlice calisiyor, calismalarinizi buralarda paylasin ki yeni basliyanlara cesaret versin. Yoksa yarisma icin mi bu sesizlik. Bir iki gun icerisinde yarismanin sartlari sanirim bildirilecek. Bonsai ile ugrasan herkes mutlaka bu yarismaya katimali.
Simdiden hepinize bol sanslar dilerim.

Todor 26-04-2007 14:55

Dergimizin Nisan sayısında yapımı anlatılan saksıyı açık arttırmaya çıkardık. Saksı arayıp bulamayan arkadaşlara duyurulur.

Başlığa ulaşmak için.

sabah 26-04-2007 18:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI (Mesaj 98546)
Merhaba Sabah, Bonsainin sihirli dunyasina hos geldin. sanirim bundan sonra yalniz izlemekle kalmayip, bonsai yapmiya basliyacaksin. ilk agacin da bir sogut olacaga benziyor. Sogut yolu actiktan sonra kim bilir ne kadar cok ve guzel bonsailerin olur.

Sogut agacin bahcenizde oldugundan, dusunuyorum da bonsai yaparken kimi arkadaslar gibi yaptigin bonsailerine ve fidanlarina yer bulmada zorluk cekmiyeceksin,. Bahcenin bir kosesine onlar icin bir yer duzenliyebilirsin ve orda sergileycegin bonsailerini, her goren ilgi ve hayranlikla seyreder.
Tekrar aramiza hos geldin. Bir sogut ile basliyan bu bonsai yolculugunun bir omur surmesini dilerim.

Dilekleriniz için teşekkürler. Çok teşvik edici, destekleyici şeyler yazmışsınız.

Ancak söğütümüz için kabaca neler yapılması gerektiğine forumda baktım ve bu işin öyle kaba bilgiyle olmayacağına vakıf oldum. Üstelik bahçede kıyıp atamadığımız ağacın ölümüne deneme yapacağım diyerek bile bile sebep olmak istemem. Bu işe girişince uzunca süre okumam, bilgi edinmem gerekecek ki sonunda söğüt için geç olur herhalde. Belki de şu ara aklımda sadece bahçe olduğu için böyle düşünüyorum.

Gene de konuyla ilgili yaptığınız gayet detaylı ve güzel yazılmış olan açıklamalarınızı fırsat buldukça okumaya çalışacağım.

Ali H. ALI 27-04-2007 12:41

iyi gunler sayin sabah, sogut agaciniz icin endiselerinizi anliyorum. Sogut agaciniz, ne sansli agactir ki, sizin gibi, onun yasami icin endiselenen, birinin bahcesinde yasiyor. Yeterli bilgiye ulastiktan sonra, belki onun uzerinde calismaya baslaycaginizi soylemeniz ise, diger arkadaslara ornek bir davranis.
Dogadan agac sokmeyi, bir tarafa birakin, kendi bahcesinden bile bilincsizce agac sokmenin, agacin olumune sebeb olma kaygilari olan ornek bir davranis.

Bonsai guzel bir ugrastir, sizi ve cevrenizdekileri alip bam, baska renkli bir dunyaya goturecektir. Bonsai bilgilerini okumaya devam ederken, bir fidanciya ugrayip bonsai yapmak icin alacaginiz bir fidani burdaki tum arkadaslarin yardim ve onerileri ile guzel bir bonsai yapabilirsiniz.
Anladigim kadari ile bahce ve bitkilere yabanci deyilsiniz. Bundan yola cikarak bonsaiyi mutlaka denemenizi oneririm.
Hosca kaliniz.

vyssera 27-04-2007 15:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI (Mesaj 98549)
Iyi gunler arkadaslar nerelerdesiniz. herkes sanki gizlice calisiyor, calismalarinizi buralarda paylasin ki yeni basliyanlara cesaret versin. Yoksa yarisma icin mi bu sesizlik. Bir iki gun icerisinde yarismanin sartlari sanirim bildirilecek. Bonsai ile ugrasan herkes mutlaka bu yarismaya katimali.
Simdiden hepinize bol sanslar dilerim.

Hocam, aslında bir bekleme sürecine girmiş gibiyiz, ağaçlar yaprak açtı diye dokunmuyorum. Mevsim olarak, yarışma kötü bir döneme denk gelmedi mi sizce de? Tüm bitkiler büyüme aşamasında.

vyssera 27-04-2007 15:55

2 Eklenti(ler)
Bir de soru sormak istiyorum. Çamlardan bonsai yapmayı planlıyorum, başta sarıçam var. Ama bu bitkilerde yetişkin bir fidanda dallar seyrek ve daldıklar az oluyor. Bildiğiniz gibi, her yıl 1 sürgün ileri 2 sürgün yana uzayarak dalcıklar oluşuyor, Fidan her yıl 10 cm büyümüş olsa ve 40-50 cm boyunda olsa seyrek dallı ve her dalda uzun ve seyrek dalcıklar olan fidanlar halie geliyor. Şimdi sorum şu, bu seyrek dalcıkları artırmanın bir yolu var mıdır; bir dalda mevcut dalcıklardan yeni dalcıkların çıkması teşvik edilebilir mi ; ve de sürgünlere yapılacak her hangi bir uygulama daha çok dalcık vermesini sağlayabilir mi? Anlatmak istediğim şeyler, bu resimlerde görünüyor.

Ali H. ALI 28-04-2007 14:08

Hepinize iyi hafta sonu tatilleri. Vyssera bonsai yarismasi her mevsim olabilir. Her mevsimde agaclar guzeldir. Daha oce uzerinde calisma yaptiginiz ve simdi yesil yaprakli guzel agaclarinizi yarismaya koyabilirsiniz. Mutlaka elinizde boyle agaclariniz vardir diye dusunuyorum.

Cam agaclarinin yasli govde ve dallari uzerinde bir islem yapip, yeni surgunler cikarmak cok zor . Bu yuzden fidan secerken dikkat etmelisiniz bonsaiye uygun agaclari secmekle ise baslamalisiniz. Bir de camlarda genc fidanlarla ise baslarsaniz, onu istediginiz gibi sekillendirebilirsiniz.
Vyssera "Bonsaide budama ve yaprak kucultme" forumunda sanirim cam konusunda sana faydali olacak bilgiler vardir.
Bir de sizin tarif ettiginiz sekilde buyuyen camlardan guzel celebi tarzi yapabilirsiniz.

Zor da olsa bazi camlarin dal olmiyan yerlerine asi ile dal yerlestirilebiliyor.
Bonsai calismalarin keyifli ve kolay olsun.

vyssera 30-04-2007 12:18

Hocam bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Yeni ağaçlarla görüşmek üzere :)

salvia 01-05-2007 15:40

Yarışma için tek bonsai çalışmam var gözlerinin içine bakıyorum ama gelişme yok:(

bonsaisever 02-05-2007 15:59

Uzun bir aradan sonra aranızda olmak ne güzel :)
Ne çok çalışma yapılmış
Hepsini incelemek baya zamanımı alacak :)
Anladığım kadarıyla yarışmada planlanıyormuş

Aybala iyi hazırlan, tek rakibin benim :))

Ali H. ALI 08-05-2007 13:44

Selamlar arkadaslar, buralarda havalar artik geceleri iyice sogumaya basladi. Sizlerde ise bahar geldi yaz ise yoldadir.
Bu mevsimlerde cogunuz tatile cikacaksiniz. Tatile cikmadan once, mutlaka agaclarinizi sulaycak bir yakininiza birakin. Yaz aylarinda iki gun susuz kalacak bir bonsainin kurumasi hictendir. Uzun zaman ugrasip emek verdiginiz agaciniz susuzluktan hemen olebilir. Bunlari bildiginizi biliyorum da yine bir hatirlatma geregini duydum.

Bu mevsim bitkilerin buyume zamani, agaclariniza guzel bir forum verebilmek icin cimcik alimla yeni surgunlerin uclerini aliniz. Istemediginiz surgunleri buyumeden budayiniz. Istenmiyen surgunler, buyudukten sonra budanirsa agac gereksiz, iki kere enerji kaybina ugraycak. Bir surgunleri buyuturken bir de kalinlasmis surgunlerin budandigi yerdeki kesik yaralarini kapatirken. Ustelik bu budanmis kalin surgun yaralarinin kapanmasi da uzun bir zaman alacak ve agacinizin estetik guzelligini bozacaktir.

Hepiniz sevgi ve saygi ile kaliniz.

titan 08-05-2007 19:28

Eğer ben de başarabilirsem bir bonsai sahibi olacağım. Kesilmiş bir "ateş dikeni"nden parça koparıp köklendirici hormonun içine koydum. Sonuçlar iyi gibi görünüyor. :D

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024