agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Yeni başlayanlar için yardım (http://www.agaclar.net/forum/yeni-baslayanlar-icin-yardim/)
-   -   Bonsai Gölgesinde Sohbetler (http://www.agaclar.net/forum/yeni-baslayanlar-icin-yardim/2002.htm)

Ali H. ALI 04-12-2006 11:04

Iyi gunler, Uyar11 ne kadar sanslisiniz ki Avrupada yasiyorsunuz. Her yil Turkiyede tatil yapma imkaniniz var. Bizler ise dunyanin oteki ucundayiz 5 yilda bir bile oralara gelip guzel bir tatil gecirebilenler sanslidir. 3-5 yilda bir tatil, herkesin dusundugu ve cagumuzun yapamadigi birsey. Australia'dan Turkiyeye bir tatil hem yolun uzakligi[20 saatlik bir ucak yolculugu]hemde yuklu bir masraf oldugundan 5-10 yilda bir ancak oluyor.

Turkiyeye yakin olmanin kiymetini biliniz, arkadasinizin Turkiyeye geldigi zamana denk getirip sizde gidin ve mutlaka gorusun.

Sevgi ile kaliniz.

Ali H. ALI 04-12-2006 11:14

iyi gunler Memet, mutlaka, baliktaki ag cekme kadar yorulmussundur, yalniz bu iki yorgunluk arasinda fark vardir, son yorgunlugun olume terk edilmis bir canliyi yasatmak icindi. Umarim ki agacin yasaycak ve sana iyi bir arkadas olacaktir, kurtardigin agaca ve sana bol sanslar dilerim.

Arkadaslar bonsai bir sevgi isidir, memet bonsai ile ilgilenmese o agac olmustu.

Ali H. ALI 04-12-2006 11:17

Murare iyi gunler, senin agaclarinin resimlerinide bekliyoruz:)
Saglicakla kal.

turunç 04-12-2006 16:36

Selamlar herkese;
Aybalanın çalışmasını gördüm. Çok güzel olmuş:)
Bense hala orman yapacağım. Başımdaki onca işi bir savayım da ormanımı yapayım. Kendimden utanıyorum. 1 aydır hala yapacağım.
Geç olsun güç olmasın diyorum bari:))

bonsaisever 05-12-2006 21:42

Turunc biraz daha ertele istersen
Soğuk havaları atlatıp Şubat sonu Mart başı gibi toprak değişimi, kök ve dal budamasını yaparak formunu oluştursan, ağaçların için daha iyi ve sağlıklı olur :)

aybala 05-12-2006 22:14

Ben niye yaptım peki :(
burada kendi aranızda yazışıp bana söylemiyorsunuz anladım :)

turunç 06-12-2006 09:42

Sen yapmış bulundun da ondan Aybala...

oktars 06-12-2006 09:54

Dayanıklı türlerde sorun çıkaracağını düşünmüyorum root over rock tarzı için saksısını değiştirdiğim ulmus yeni filizler vermeye başladı
Ağaçların uykuya girdiği dönemde aralık mart arası yaptığım değişimlerde bu zamana kadar hiç sıkıntı yaşamadım.

turunç 06-12-2006 10:15

İşte bu beklediğim cesaret verme mesajıydı:))
Deneyimli olmanın faydalarını biz acemiler kullanıyoruz...

hasancihad 06-12-2006 21:34

Bir haftadır buralardan uzaktaydım, artık döndüm.
Öncelikle Turunç (hatırlatmak gibi olacak ama) hırsızlık için büyük geçmiş olsun diyorum.
Hasan Lalezar ve uyar11 selamlar, forumun sizin gibi arkadaşlarla zenginleşmesi beni çok sevindirdi.

hasancihad 06-12-2006 22:32

1 Eklenti(ler)
Eklenti 5912
Bir bonsaicinin yamadori serüveni
5 Aralık 2006 Kastamonu

bonsaisever 06-12-2006 22:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aybala
Ben niye yaptım peki :(
burada kendi aranızda yazışıp bana söylemiyorsunuz anladım :)

Şu an yapsanız sorun olur demedim ki :)
Kışın bahçeye, balkona ve terasa çıkıp ilgilenmek güçleşiyor.
Bakımını daha iyi yaparsınız, gözünüz daima üzerinde olur.
Ayrıca kökler sığ bir saksıya ekilmiş olduğundan toprağın daha çabuk donması köklerin de donmasına ve çürümesine neden oluyor.

turunç 07-12-2006 11:51

Hasancihad hoşgeldin..
Yamadori maceranın diğer resimlerini de görmek isteriz. Söktüğün ağacı ne yaptın saksıya mı aldın?
Nasıl yaptığını anlatan resimler nerde:)
Ayrıca o ağacın yerine yenilerini ekmelislin en kısa zamanda:)
Hayırlı olsun yeni ağacın...

turunç 07-12-2006 12:04

tebrikler Hasancihad

Evlenmişsin:D
Öncelikle seni ve eşini tebrik ederim. İnşallah mutluluğunuz dillere destan olur;)
İki gönül, yeni bir hayat tarzı,yeni ev, yeni eşyalar, gençlik, sağlık, mutluluk, toplumda edinilen yeni roller...;) Ne güzel dimi evlilik...
Darısı Bonsaireef' in ve diğer bekar arkadaşlarımızın başına...

Şimdi gelelim işin komik yanına;
Sen şimdi evlendin, balayına gittin, orda ormanda gezintiye diye kandırdın kızcağızı ve elinde aletlerle yamadori mi yaptın?..:D :D :D
İşte bu yılın konusu.. Bonsai aşkına bak bee.. Seni artık kimse kurtaramaz hasancihad, artık bonsai senin ruhunu ele geçirmiş. Ne mutlu ki eşine, bonsaiye sevdalı bir kocası var.

Bonsainin insanı sakinleştiren, sabrı öğreten, yaşamı sevdiren özelliklerini hepimiz biliyoruz... Bunu sende artarak devam etmesini dilerim. İnşallah bonsai ile uğraşacağım diye eşini ilgisiz bırakmazsın. Kızarız bak sonra:mad: ;)
Sen en iyisi ona da bonsai aşkını aşıla. Böylece ortak yanlarınız artar, hem de beraber daha eğlenceli ve güzel vakit geçirirsiniz.:cool:

Tekrar tebrik eder mutluluğunuzun artarak devamını dilerim... Çok mutlu oldum evlenmene... Saygılar gönülden...

turunç 07-12-2006 12:11

Hırsızlık olayını atlattık artık çok şükür. Saolasın hasancihad. Sigortalı olduğumuz için kendimi paralamadım fazla:)) Yeni evlendiğin için sana da tavsiyem sigorta yaptırmandır. Bu konuda yardımcı da olurum. Biliyorsunuz ki ben bir sigorta acentesiyim:) (reklam oldu galiba pardon)

oktars 07-12-2006 13:02

Hayırlı olsun diyelim Allah mesud etsin

Ali H. ALI 07-12-2006 13:34

Hasancihat, esine ve sana mutluluklar dilerim, hani eskilerin bir lafi vardir,
"BIR YASTIKTA KOCAYIN"

bahcıvan 07-12-2006 14:08

Hasancihat bende kutluyorum Allah mesut etsin :)

hasancihad 08-12-2006 09:13

Tüm dostlara güzel dilekleri ve kutlamaları için teşekkür ediyorum.

bonsaisever 08-12-2006 20:03

Hasancihat Mesut olun :)

Şule 08-12-2006 20:38

Hasan Cihat Allah mesut etsin!

ugkmen 08-12-2006 20:41

Hasan Cihat!

Allah Mesut Etsin. Tebrik Ederim.

acerpalmatum 08-12-2006 21:14

Tebrikler üstad biraz geriden takip ediyorum bu sıralar forumu

Allah mesud etsin.

Ali H. ALI 09-12-2006 13:48

Iyi gunler, arkadaslar bu gun Melbournede sicaklik 38 dereceydi, bonsailerimi bir sabahleyin bir de aksam uzeri suladim. Onunuzdeki yaz aylarinda dikkat ediniz sicak gunlerde sulamayi unutacaginiz bonsailerinizi kurutmak hictendir, yillarca emek verdiginiz agaclariniz iki gun icerisinde kuruyup olebilir. Biliyorum yaza daha cok var , yinede aklinizda olsun , yaz nasil olsa gelecek.
hepinize iyi bir hafta sonu tatili diliyorum.

tourkana 09-12-2006 21:58

ali bey,
1 japon akçağaaç ve 1 oya cinsi fidanım var.baharda budanmak üzere emirlerini beklemekteler.... saygılar...

turunç 11-12-2006 12:07

Ya arkadaşlar ve Sayın Ali hocam; ne oldu yaptığım çalışma hakkında yorum yapmadınız. Merakla eleştirilerinizi bekliyorum. Nasıl olmuş? olmuş mu?

Ali H. ALI 11-12-2006 13:02

iyi gunler Tourkana, Agaclarin benim emirlerimi dinlemez ki, zaten oldum olasi ben emir veremem, olsa olsa zizlere sadece onerilerimi iletebilirim. Agaclar emir dinlemez Tourkana, agaclar tatli soz ister agaclar sevgi ister, agaclar dostluk ister, agaclar anlayis ister,bir bebek gibi bakim ister, su istedigi gibi hep bunlarida ister. Bunlari Agaclarina verebilirsen onlarin size verebilecegi tek sey vardir, sizi sevecekler ve bunu size cesitli sekilerde anlatacaklar.
Agacli gunleriniz bol olsun

turunç 11-12-2006 13:05

Ali Hocam Akçaağaç lafını duyunca ürperiyorum. Çok zor bir ağaç olduğunu düşünüyorum. Ama en güzel bonsailer de onlardan oluyor. Bu konuda biraz bizi bilgilendirebilir misiniz? Ağaç hakkındaki düşündükleriniz ve yetiştirilmesi ile ilgili deneyimlerinizi aktarırsanız çok seviniriz:) Saygılar...

turunç 11-12-2006 13:08

Tourkana; oya ağacını çok severim ve mümkün olursa bir tanesinde deneme yapmak isterim. O güzel pembe çiçekleri ile baharın ve yazın tatlı habercisidir. Bıkmadan bütün bir yaz mevsiminde çiçeklidir. Çabuk büyür. İnşallah seni üzmez. Sen de bir an önce fotolarını koy da merakta bırakma bizi...

Ali H. ALI 11-12-2006 13:11

Iyi gunler Turunc, ben yorumumu coktan yaptim, sen ve senin gibi azimli arkadaslar Turkiyede bonsainin ne oldugunu[ marketlerde satilanlar bonsai deyildir saksiya dikilmis bitkilerdir] herkese gorsel olarak tanitacaksiniz[acacaginiz sergiler icin konusmalariniz bunun kanitidir] bonsai sizler ve agaclar. net sayesinde Turkiyede hizla buyuyen bir tutkuya donusuyor tipki diger ulkelerde oldugu gibi.
Hepinize kolay gelsin.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024