agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni136Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-10-2008, 17:33   #361
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Güzel bir ağaç, yapraklarını yakından çekerseniz, daha kolay anlaşılır.

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2008, 16:10   #362
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-08-2008
Bu Bonsainin cinsini söyleyebilirmisiniz?

Arkadaşlar Resmin ismi Juniperus chinensis ama bizim ülkede nasıl bulurum **** başka bir ismi varmıdır?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Juniperus chinensis Blauwi.jpg (33.2 KB, 314 views)
ugomor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2008, 11:12   #363
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-12-2008
Selamlar,

Foruma yeni üye oldum, geçen hafta koçtaş tan eşime hediye aldığım bonsai nin türünü merak ediyorum.
Biran önce öğrenip bakımını ona göre yapmak istiyorum, çok hassas olduklarını bildiğim için de yanlış birşek yapmaktan korkuyorum.
İnternette bir süredir araştırmaktayım ancak bir kaç türe benzetsemde tam emin olamadım.
Yardımı dokunacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg minik bonsai.jpg (35.5 KB, 307 views)
ertug Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2008, 11:42   #364
Ağaç Dostu

gönder's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2008
Ertug merhaba,
Öncelikle ağacın çok güzel ama biraz forma sokulmaya ihtiyacı var ağacın Çin karaağacı(ulmus parafoliya)bu ağaç iç mekan bitkisi değildir.Mutlak surtete kışı yaşaması gerekiyor.Ama satılırken hep iç mekan ağacı diye satışıyor.Dikkat!
*Aydınlık mekanları seviyor ( alaca güneş direk olmayan)
*Nemi çok seviyor
*Toprağının aradabir kuruması hoşuna gidiyor.(herz zaman değil)
*Yılın her mevsimi budama yapılabiliyor.
*Kışı yaşayınca bahar döneminde daha güçlü yapraklarla sürgünler veriyor.
Diğer arkadaşlar da mutlak yorumlarını yazacaklardır.Kolay gelsin

gönder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2008, 12:17   #365
Yeni Üye

Gönder Teşekkürler,

Bukadar hızlı yanıt beklemiyordum açıkası.
Bende salonumuzda raf üzerine canlı bir heykel gibi dekoratif amaçlı koymak istiyordum ama anlaşılan en azından kışın pek mümkün olmayacak gibi görünüyor.
Forma sokmaktan kastınız eğer biraz budamak ise şu mevsimde ufak tefek budamanın ağaca zararı olmaz sanırım.
Peki sizce İstanbulda 5 derecenin altına hatta bazen -2 lere kadar düşen geceler ağacımıza zarar vermezmi?

Eski 21-12-2008, 12:22   #366
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI Mesajı Göster

Cin karaagaci = Chinese elm[Ulmus parvifolia] ve Japon karaagaci = Japanese elm[Zelkova serrata], Yalniz yeni basliyanlari deyil, bir birlerine cok benzedikleri icin bircok insani yaniltabilir.

Asagida iki agacin yapraklarindan ornekler var. Dikkatli bakinca aradaki fark goruluyor. Usteki yaprak Cin karaagacina,(U. parvifolia) altaki yaprak da Japon karaagacina (Z. serrata) ait. Cin karaagacinin yaprak kenarlarindaki tirtirlar, Japon karaagacindaki tirtirlar kadar seyrek deyildir. Japon karaagacindaki yaprak tirtirlari bir birine daha oval baglaniyor.

Agacini disarida tutarsan daha saglikli olacaktir. Ic mekanda daha dikkatli olman gerekecek Topraginin tamamen kurumasina izin verme, cok sulaman da susuz birakman kadar tehlikelidir kok curumesinden agacini oldurebilirsin, sulama konusunda dikkati ol.(saksinin altinda suyu toplamak icin altlik olmasin, altlik koklerin surekli su ile temas ettirdiginden curumeye sebeb olabilir)

Buyume sirasinda(bahardan yaz sonlarina kadar)gubre verebilirsin paket uzerinde yazan miktardan fazla gubre vermemelisin. agac yapraklarini dokmiye baslaycagi zaman gubre vermeyi kesmelisin.

Yeni surgunlerin 3-4 yaprakli olmasina izin ver sonra surgunleri uzerlerinde 1-2 yaprak kalcak sekilde buda. Agacin istedigin forumu aldiktan sonra, yaprak budamasi ile yapraklarini kucultebilirsin.

Eklenti 8920
usteki yaprak Cin karaagcinin, altaki yaprak Japon karaagacinin[Zelkova serrata]
Yukardaki alintida gordugun yaprak fotograflarindan, agacinin yapraklarini karsilastirip agacinin cinsini ogrenebilirsin. Cin karaagaci ve Zelkova birbirlerine cok benzedikleri icin yanilmalar olabiliyor.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2008, 12:32   #367
Yeni Üye

Ali bey teşekkürler,
Gönderdiğiniz resimdeki yapraklarla karşılaştırdım. Sanırım bizimkisi Çin Karaağacı olmalı gerçi Bizim yaprakların uç kısımları resimdeki gibi sivri değil daha yuvarlak ama bunun bir sorun teşkil edeceğini sanmıyorum.

Eski 25-12-2008, 12:32   #368
Yeni Üye

amor35's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Türünü öğrenmek istiyorum

Arkadaşlar koçtaş tan bi bonsai aldım ama türünü bilmiyorum lütfen bana yardımcı olun . Şimdiden Teşşekkürler.....

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg a.jpg (64.9 KB, 293 views)
Dosya Türü: jpg b.jpg (56.6 KB, 284 views)
Dosya Türü: jpg c.jpg (34.4 KB, 280 views)
amor35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2008, 13:17   #369
Ağaç Dostu

Amor35 iyi gunler aramiza hos geldiniz.
Agaciniz yaban elmasina(Grab apple) benziyor.
Fotograflari yenimi cektiniz? Bu mevsim yapraklarini dokup uykuya cekilme donemi olmaliydi. Oysa agac ic mekanda oldugu icin uzerinde cicek tomurcuklari gorunuyor. Yani zamansiz bir gelisme. Tropik ve yari tropik bitkiler disindaki bitkiler dis mekanda olmali. Elma da bir dis mekan bitkisi oldugundan disarda (en azindan balkonda) olmali.

Baharda agacinizi disari alip, ozellikle de sonbaharda yapraklarini dokup dinlenmeye cekilmesini saglayiniz.

Kolay gelsin bol sanslar.

Eski 25-12-2008, 13:25   #370
Yeni Üye

amor35's Avatar

Giriş Tarihi: 14-12-2008
Tekrar merhaba ..
sorumu yanıtladıgın ıcın tesekkur ederım sımdı yaban elmasını arastırmaya baslayabılırım.
Ben bonsaime ofiste bakıyorum mecburen çünkü bütün günüm burada geçiyor.Bu fotografları 3 gün önce cektim ve dediğin gibi tomurcukları var ama ne yazık ki ofisin ısıtması merkezi sistem ve balkonu yok ama ona uygun bir yer arayacağım.Bunun dışında yaban elmasıyla ilgili bilgilerinize muhatacım.....

Tekrar teşekkürler.

amor35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2008, 13:49   #371
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-06-2006
Ağacınızın ismi yanlış hatırlamıyorsam "fukien tea". Bu isimde arama yaparsanız internette bilgi bulabilirsiniz. Baharda güzel küçük beyaz çiçekler açar. İç mekanda sorun olmadan yetişir. Yalnız kış mevsiminde kalorifer yanına koymamak gerekir. Aydınlık ortamı sever.

banzay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2008, 13:50   #372
Ağaç Dostu

Aytaç Eroğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2007
Ali hocam sanki fuikentea gibi geldi bana

Aytaç Eroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2008, 14:16   #373
Ağaç Dostu

Banzay, Picea pungens haklisiniz dikkatli bakinca yaprak yapisi yaban elmasindan cok Fukian tea agacina benziyor.

Amor_35 yanlis bilgi icin ozur dilerim, resimde elma olabilir gibi gorunuyordu degilmis. Fukian tea bonsai'nizi ic mekanda tutabilirsiniz. Banzayin yazdiklarina ek olarak su toplamak icin saksi altindaki altlikta su birikmemesine yani bonsai saksisinin su icerisinde durmamasina ozen gosteriniz.

Eski 26-12-2008, 14:53   #374
Ağaçsever

burcuciner's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2008
Dün hediye olarak bir bonzai aldım ama ne ismini ne de çeşidini bulamadım.Yardımlarınızı bekliyorum lütfen.not fotoğrafta aşkım da çıkmış

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 100_1825.jpg (52.4 KB, 287 views)
Dosya Türü: jpg 100_1827.jpg (51.5 KB, 277 views)
Dosya Türü: jpg 100_1828.jpg (51.6 KB, 278 views)
burcuciner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2008, 08:40   #375
Ağaç Dostu

Aytaç Eroğlu's Avatar

ficus giseng

Eski 27-12-2008, 10:34   #376
Ağaç Dostu

Lymyt's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2007
Yalnız ficus pek sağlıklı durmuyor..

Lymyt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2008, 15:05   #377
Ağaçsever

burcuciner's Avatar

teşekkürler arkadaşlar peki sağlığına kavuşturmak için ne yapmam gerekir acaba?vitaminli su vermye başlıyorum toprağı az olduğu için vitamin gerekirmiş.Başka ne yapmalıyım?

Eski 27-12-2008, 16:01   #378
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Vitaminli sudan kastınızı bilmiyorum. Fakat önce forumdaki sulamayla ilgili yazıları dikkatle okuyun. Çürümeye neden olmamak için sulamaya dikkat etmelisiniz.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2008, 20:03   #379
Ağaç Dostu

Aytaç Eroğlu's Avatar

Şu dönemde gübre ( sanırım vitaminden kasıt budur. ) verilmez.

Eski 28-12-2008, 09:02   #380
Ağaçsever

burcuciner's Avatar

yok gübre değilde 1 litre suda eritilen içinde azot,potasyum,nitrique vs. yazan bitki vitamini diye bir şey aldım da onu kullanıyordum.üzerinde hastalıklara karşı dayanıklı yapar,çiçeği yakmaz,daha hızlı geliştirir,daha canlı ve palak yapar yazıyor.Hani bonzaimi biraz besliyeyim diye düşünmüştüm.Sulama tekniği ile ilgili yazıları okudum teşekkürler.

Eski 28-12-2008, 09:25   #381
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Bunlar da gübre sınıfında. Bu mevsimde gübrelemeyin bitkiyi. Bitkiler kıştan ötürü gelişmesini durdurdu.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2008, 09:59   #382
Ağaçsever

burcuciner's Avatar

peki memet teşekkürler.Peki fotoğrafı yukarıdaki mesajda var ne yapabilirim bu bonzai için?Pek iyi durumda değil dediler de.Halbuki elime geçeli daha bir kaç gün oldu.

Eski 29-12-2008, 12:03   #383
Ağaç Dostu

Iyi gunler Burcuciner. Memet'e sordugunuz soruyu, onun yogun oldugunu dusunerek ben cevapliyorum.

BONSAI'niz uzerinde bir iki sari yaprak gorunse de sagligi o kadar da kotu degildir. Kis oldugu icin agaciniz gelismesini yavaslatacak ve ya tamamen durduracaktir. O yuzden arkadaslarimiz gubre ve besin vermenin su anda dogru olmiyacagini yaziyorlar.

Kis sonu, bahar basi agacinin uzamis dalini budayip kisaltabilirsin.(bu dali atmayip, celik olarak kullanip ikinci bir incir elde edebilirsiniz) Bu ara agacinin uzerindeki sari ve sagliksiz yapraklari da budamalisin.

Saksinin altinda su toplamak icin duran altligin icerisine su birikmemesine, dikkat ediniz, o kabta su birikimi olursa agacinizi olumsuz etkileycektir.

Bonsai dunyasina hos geldiniz. Bir hediye bonsai ile baslayan bu yolculugunuzun bir omur boyu surmesini dilerim.

Eski 29-12-2008, 16:38   #384
Ağaçsever

burcuciner's Avatar

Ali, çok teşekkür ederim.Dediklerini zevkle uygulayacağım.umarım baharda gelişmeye başlar da onu izleyerek keyfini çıkarırım

Eski 30-12-2008, 08:54   #385
Ağaç Dostu

gönder's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2008
Sayın Amor ***,
Umarım sayın hocam Ali bey kızamaz ( zaten tüm bilgileri bu sitede kendilerinden öğrendim )ağacınız FUKIENTİA cinsi tamamen tropikal bir bitkidir.(İÇ MEKAN )
Ağacınız ço güzel çiçekler açar
*Genellikle aydınlık mekanları sever
*Direk güneş ışığından pek hoşlanmaz
*Tabağında su birikmesini sevmez
*Kış döneminde vitamin verilmemlidir
*Akşam batan güneş ışığı ço hoşuna gider
*Ph derecesi düşük sulardan hoşlanır
*(-) olmayan hava soğukluğunda ağacınız kısa süreli olarak Kışı yaşamalıdır tahmini 30 gün kadar
Ayrıca sizde internetten FUKİENTİA cinsini araştırabilirsiniz.
Kolay gelsin Bonsai sevginiz hiç sönmesin
Burhan GÖNDER

gönder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2009, 15:22   #386
Yeni Üye

zerone's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2009
Merhaba arkadaşlar,

Bu benim foruma sorduğum ilk sorum. Bir bilgisayar mühendisi olarak birlerin ve sıfırların dünyasından biraz sıyrılıp bonsai dünyasına geçiş yaptım. Sanal bir alemden gerçek bir aleme geçiş çok heycan verici. Lafı çok uzatmadan soruma geçmek istiyorum.

Bir kaç gün önce bir Bonsai bitkisi satın aldım, hiç bir ön bilgim olmadan ve şimdi bunun bakımı ile ilgili araştırmalar yapmaya başladım. İlk fark ettiğim şeylerden biride almış olduğum bitkinin adını, türünü bilmediğim oldu. Baktım ki forum da bununla ilgili bir başlık var bende bitkimin fotoğrafını çekip göndermeyi ve sizin fikirlerinizi almayı uygun gördüm. 3 adet fotoğrafı yavaş yavaş yaklaşarak çektim ve yolladım, umarım bitkimin türünü belirlemede faydası olur.

Eğer bu türden daha önce bakan oldu ise, o arkadaşlarından engin tecrübelerinden faydalanmak isterim. İşte bonsaimin fotoğrafları;

Teşekkür ederim.

zerone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2009, 15:17   #387
Yeni Üye

zerone's Avatar

Sanırım cinsini bilmeden yetiştirecem bonsaimi

Eski 16-01-2009, 21:48   #388
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-12-2006
Zerone banosai sabır işi... Biz acemiler bir an önce herşey olup bitsin istiyoruz ama olmuyomuş işte öyle
Endişelenme bir kaç gün içinde üstadlar ağacın hakkında yardımcı olacaktır. Bu süre içinde sulamasına dikkat etmen kaloriferli bir ortamda tutmaman sanırım yardımcı olur ağacına. Geri kalan konularda mutlaka yardımcı olacaktır hocalarımız...

yasemin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2009, 08:23   #389
Yeni Üye

zerone's Avatar

Evet, sabır işi olduğu kesin. Sanırım geçmişten gelen bir alışkanlık, çoook uzun yıllardır internet kullanıyor olmam ve forumlara sorduğum soruların bir kaç saat içinde cevaplanıyor olması, sanırım hızlı bir yaşam şekline beni sokmuş. Bu forumda biraz yavaşlamayı öğrenmem gerekecek

Eski 19-01-2009, 10:11   #390
Ağaç Dostu

Lymyt's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2007
Yardımcı olmaya çalışayım. Başka bir forumda da bahsi geçmişti bu türün. Oradakiler araştırıp bir tür bulmuştu. Şöyle ki;
Bir ilex türü
Tam adı: Ilex Crenata, Japanese Holly.

Yalnız bir yerde de Ilex mitis
Family: Aquifoliaceae (holly family)
Common names: African holly, Cape holly olarak geçiyormuş.

Sizde bu yazan türleri inceleyip kesin olarak hangisi olduğuna kanaat getirebilirsiniz...

Lymyt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bonsai

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024