agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni196Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-05-2007, 12:29   #931
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Titan selamlar, basarirsan bir bonsai sahibi olacagini soyluyorsun. Basarmaman icin bir neden yok ve bir deyil, bircok bonsain olabilir. hele sen bir fidanlardan bonsai yapmak icin, uzerlerinde calismaya basla. Bircok arkadas gibi, hic farkina varmadan birden yaninda bonsai olmayi bekliyen bircok agacin oldugunu goreceksin.
Ates dikenin koklenirken, bonsaiye elverisli fidanlarla calismalara baslarsan el becerilerini artirirsin.
Hayal ettigin tum bonsailer senin ellerinden gercek olsun.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2007, 02:39   #932
Ağaç Dostu

aneler gunu 006.jpg
Bonsai yapan anneler, ANNELER GUNUNUZ kutlu olsun.

Eski 13-05-2007, 13:51   #933
Ağaç Dostu

tasdelenmurat's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2007
Galeri: 2
tohumdan yetiştirme ile ilgili türkçe linkler verebilirmisiniz.

acemi bonsai öğrencisiyim. normal fidelerle çalısmaya basladım. ama bedavadan bulduğum bir kaç tane ( 46 tane ) ıhlamur fideciği var elimde. bol humuslu toprağa diktim. boyları 5-8 cm arasında. daha yeni gövdeleri kabuklaşmaya baslıyor. beni aşan bir konu biliyorum ama. teoriyle pratik başka şekilde birleşmiyor. yıllar sonra tohumdan yetiştirme işine girişmekte zor olacak.

normal fidelerle kendimi geliştirirken tohumdan yeni çıkmış fidelerde kendimi geliştirmek için bir çalışma sahası oluşturacaklar bana.

okumayı severim. su an bu konuda arıştırmalarıma devam ediyorum.

ıhlamur ağaçlarına önerebilceğiniz stiller nelerdir. ( şu an kendiminkiler için değil, benimkilerin daha büyüyüp adam olmalarına çok var. ) sohbetimize devam anlamında.

tasdelenmurat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2007, 13:54   #934
Ağaç Dostu

tasdelenmurat's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2007
Galeri: 2
ali h. ali ustam sizi takip ediyorum. sıkı takipçinizim. avusturalyadaki bonsai toplantılarınızdan epey ilham alıyorum.

tasdelenmurat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2007, 12:47   #935
Ağaç Dostu

Herkese iyi gunler, Tasdelenmurat tohumdan bonsai yetistirmek keyifli bir istir. Yalniz uzun bir zaman gerektirdiginden ve yeni basliyanlarda ise, bonsai heyecani en us duzeyde oldugundan , uzun bir sure bekliyemiyeceklerini dusunup, once bonsaiye uygun fidanlardan baslamalarini oneriyoruz. Bu arada sizin gibi tohumdan yetistirmeye baslamis olanlara da, yine onerimiz tohumdan yetistirdikleri fideleri buyurken, bonsaiye uygun fidanlarla el becerilerini gelistirmeleridir.

Ihlamur agaclarinin dogadaki buyume sekillerine bakip en guzel tarzlari bulabilirsiniz. Celebi tarzi disinda sanirim diger tarzlari deneyebilirsiniz. Ozellikle supurge tarzi ve kivrimli dik tarzin cok uygun olacagini dusunuyorum. Elindeki fidanlardan belki duz tas uzerine bir de orman tarzi yaparsin. 15 ve **** daha cok agacli bir orman tarzi.

Bir yil sonra onumuzdeki kis sonu ihlamur fidanlarini yerlerinden cikarip kazik koklerini budarsan, kilcal kokleri de govdenin her tarafina yayip tekrar dikersen. 2-3 yil sonra agaclarini sig saksilara daha kolay alirsin.

Ihlamurdan baska, diger agaclar uzerinde yapacagin calismalari, kendine bir baslik acip paylasirsan deneyimli arkadaslar sana yardimci olacaktir.

Kolay gelsin, hosca kaliniz.

Eski 24-05-2007, 09:13   #936
Ağaçsever

tweetysth's Avatar

Giriş Tarihi: 22-04-2007
Merhaba arkadaşlar,
Tamda aranıza yeni katılmışken çok sevgili anneannemi kaybettim , sizlerden uzak kaldım. Sanırım sevgimi benden uzun ömürlü canlılara yöneltmek bana iyi gelecek...
Hepinize sevgiler...

tweetysth Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2007, 12:13   #937
Ağaç Dostu

Tweetysth, anneanene rahmetler sana da bas sagligi diliyorum.
Senden uzun omurlu canlilara sevgini yoneltmek, gercekleri deyistirmiyecek.
Olum de dogum gibi bir doga olayi, zaman acinizi az da olsa hafifletecektir.

Eski 24-05-2007, 12:31   #938
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-12-2006
Anneannenize Allah'tan rahmet,size diğer yakınlarınıza da sabır diliyorum.

cüce nar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2007, 20:15   #939
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Başın sağolsun.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2007, 20:19   #940

memet's Avatar

Biliyorsunuz İzmir çiçek fuarında standımız var. Bu vesileyle bonsai getiren firmalara baktım. Bakımlı olmakla birlikte çok iyi çalışılmış şeyler değil. Hepsi ficus.
Kökleri çok etkileyici olarak gelişmiş, boyları bir metre kadar olanlar ayrı. Fırsat bulabilirsem görüntüleyeceğim.

Eski 25-05-2007, 11:34   #941
Ağaçsever

tweetysth's Avatar

Teşekkür ederim hepinize...

Eski 28-05-2007, 14:59   #942
Ağaç Dostu

Herkese iyi gunler, aramiza yeni katilan CWDoktoray 30 kadar bonsaisi olan bir arkadasimiz. Turkiyede 30 bonsai sahibi olmak ozel bir durum. Bu arkadasimiz, agaclarinin resimlerini bizlerle paylastigi zaman, sizleri bonsai yapma konusunda daha cok heveslendirecegini dusunuyorum. Cunku Turkiye icerisinde yani basinizda birilerinin bonsai yapabilmesi, sizlere cesaret verecektir.

CWDoktoray'a aramiza hos geldin deyip, cok yogun olmasina ragmen bizlerle paylasacagina inandigimiz, bonsai ve deneyimlerini, bekliyelim.

Eski 02-06-2007, 11:38   #943
Ağaçsever

tweetysth's Avatar

Arkadaşlar gittigidiyor.comda çok güzel bonzai tohumları var. Fiyatlarıda bir hayli uygun. Ne dersiniz tohumdan yetiştirmek iyi bir fikir mi sizce? Şu mevsim uygun mu tohum filizlendirmek için???

Eski 02-06-2007, 14:18   #944
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tweetysth Mesajı Göster
çok güzel bonzai tohumları var
tweetysth,
Bonsai tohumu diye bir şey yok
Tohumda fide elde eder, elde ettiğin bu fideden bonsai yaparsın.
Yani tohumdan çıkan filiz bonsai olacak şekle kendi kendine gelmez.
Bazı uyanıklar tarafından ne ağacının tohumu olduğunu bile yazmadığı bu satışlara rağbet etmeyin.
Amaçları bu şekilde nemalanmak.
Tohumdan elde edeceğiniz ağacı şekillendirmek için en az 3-4 yıl bekleyeceğinize bir fideciye gidin istediğiniz cinsteki ağacı yapacağınız tarza uygunluğuna bakarak alın.
Bu şekilde bonsaiye başlayan kişi hem daha çok zevk alarak bu sanatı öğrenir hemde daha çabuk bonsai sahibi olur.

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2007, 14:35   #945
Ağaçsever

tweetysth's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaisever Mesajı Göster
tweetysth,
Bonsai tohumu diye bir şey yok
Tohumda fide elde eder, elde ettiğin bu fideden bonsai yaparsın.
Yani tohumdan çıkan filiz bonsai olacak şekle kendi kendine gelmez.
Bazı uyanıklar tarafından ne ağacının tohumu olduğunu bile yazmadığı bu satışlara rağbet etmeyin.
Amaçları bu şekilde nemalanmak.
Tohumdan elde edeceğiniz ağacı şekillendirmek için en az 3-4 yıl bekleyeceğinize bir fideciye gidin istediğiniz cinsteki ağacı yapacağınız tarza uygunluğuna bakarak alın.
Bu şekilde bonsaiye başlayan kişi hem daha çok zevk alarak bu sanatı öğrenir hemde daha çabuk bonsai sahibi olur.
Öylemiii, çok teşekkür ederim uyarınız için. Bende her çeşidinden birer tane alıp deneyeyim diyordum, resimlerde çok güzel görünüyorlarda... Cahillik işte

Eski 02-06-2007, 14:56   #946
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Ben de bonsaiye başlamadan önce bonsai diye bir ağaç cinsi olduğunu zannediyordum.
Öğrendikten sonra bir çok fide satıcısıyla bonsainin bir cins ağaç olmadığına dair tartışmalar yaşadım.
Kısacası, bu mesajımı sizin cahilliğinizi düşünerek değil , burayı okuyan veya okuyacak olan bonsai meraklıları için yazdım

Eski 03-06-2007, 20:46   #947
Ağaçsever

tweetysth's Avatar

Arkadaşlar bonzailerdede iç-dış mekan olayı oluyormuş galiba. Ben japanese red mapple, green palmatum **** prunus subirtella bonzai yetiştirmek istiyorum. Acaba bunlar iç mekan için uygun mudur ne dersiniz?

Eski 03-06-2007, 21:56   #948
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Akçaağaç (Acer) ve kiraz (Prunus subhirtella) dış mekan bitkileri olduğundan bunları içeride tutma süreniz 1 günü geçmemeli.

Eski 04-06-2007, 08:00   #949
Ağaçsever

tweetysth's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaisever Mesajı Göster
Akçaağaç (Acer) ve kiraz (Prunus subhirtella) dış mekan bitkileri olduğundan bunları içeride tutma süreniz 1 günü geçmemeli.
Bu durumda green palmatum, yetiştirebilir miyim ev içerisinde? Adana'da iç-dış mekan pek farketmiyor zaten. O yüzden sıcak ve nemli havayı seven bir cins burda daha mutlu olur sanırım. Tavsiyeniz varsa çok memnun olurum...

Birde bişey daha sormak istiyorum. Fotoğraftaki çoklu gövde görüntüsü bir kaç fide **** tohumun yanyana ekilmesi ilemi elde ediliyor? Ağacın özelliği değildir herhalde öyle değil mi, bu şekilde kayanın üzerinde mi yetişmiş yoksa dekor olsun diyemi kayanın üzerine yerleştirmişler Çok soru soruyorum ama kusuruma bakmayın ne olur

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 4929874_1[1].jpg (40.8 KB, 102 views)
Eski 04-06-2007, 12:25   #950
Ağaç Dostu

Tweetysth iyi gunler, akcaagaclar dis mekan bitkileridir. Ic mekanda uzun sure yasiyamazlar. akca agac yetistireceksen disarida olmalari gerekir. Yari golge dogrudan gunes gormiyen bir mekan secmelisin. Yapraklari gunese ve ruzgara karsi cok duyarlidir.

Resmini ekledigin agaclar bir cok agacin birlikte ekilmesinden elde edilen bir orman tarzidir. O bonsaiyi yapan agaclarini kaya uzerine dikmistir.

Cok govdeli tarz baska bir tarzdir. ayni kok sistemi uzerinden cikan iki ve ya daha fazla govdeli agaclara cok govdeli tarzlar denir. Ornegin sal tarzi, kume tarzi, gelin kaynana tarzi gibi olanlara verilen genel isim cok govdeli tarzlardir.

Bir gun seninde, resmini ekledigin orman tarzin gibi bonsain olsun.

Eski 04-06-2007, 20:17   #951
Ağaçsever

tweetysth's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI Mesajı Göster
Tweetysth iyi gunler, akcaagaclar dis mekan bitkileridir. Ic mekanda uzun sure yasiyamazlar. akca agac yetistireceksen disarida olmalari gerekir. Yari golge dogrudan gunes gormiyen bir mekan secmelisin. Yapraklari gunese ve ruzgara karsi cok duyarlidir.

Resmini ekledigin agaclar bir cok agacin birlikte ekilmesinden elde edilen bir orman tarzidir. O bonsaiyi yapan agaclarini kaya uzerine dikmistir.

Cok govdeli tarz baska bir tarzdir. ayni kok sistemi uzerinden cikan iki ve ya daha fazla govdeli agaclara cok govdeli tarzlar denir. Ornegin sal tarzi, kume tarzi, gelin kaynana tarzi gibi olanlara verilen genel isim cok govdeli tarzlardir.

Bir gun seninde, resmini ekledigin orman tarzin gibi bonsain olsun.
Çok teşekkür ederim umarım en kısa zamanda temenniniz gerçek olur.
Hepimize yemyeşil günler diliyorum...

Eski 06-06-2007, 13:23   #952
Ağaç Dostu

Hepinize selamlar, bu gun, e.derginin son sayfasinda sayin hfz'nin yazdiklari beni dusundurdu. Bonsai ogrenmek icin, arastirma yaparken buldugu agaclar.net'in uyesi oldu ve daha sonra, bonsai hakkinda yazilanlari okuyunca da bonsai yapmaktan korkup vaz gecti.
Biz bonsaiyi bu kadar zor ve ulasilmasi zor bir ugras gibi anlattigimizi sanmiyorum ve sayin hfz'nin korkup bonsai yapmaktan geri cekilmesine uzuldum. Oysa cicek ve bitki bilgisi, birikimi var ve bu bilgiler her gun artiyor. Bolca vakti oldugunu da dusunuyorum.
Sayin hfz'yi ve onun gibi dusunup bonsai yapmaktan vaz gecen tum arkadaslari, bonsai yapmiya davet ediyorum. Buradaki arkadaslar, guzel ve saglikli bonsailer yapmaniz icin seve seve yardimci olacaklar. Siz aramiza bir katilin, bonsainin ne kadar guzel bir tutku oldugunu gorunce, bonsaiden artik isteseniz de vaz gecemiyeceksiniz.

Bonsai yapmayi dusunen herkese, aramizda yer vardir ve bonsai korktugunuz kadar zor deyildir.

Sevgi ve saygi ile kaliniz.

Eski 19-06-2007, 15:40   #953
Ağaç Dostu

Herkese selamlar. biraz once bonsai toplantisini bitirip eve dondum. Toplantidaki konu camlardi resimler de cektim simdi gec oldu, en erken bir zamanda toparlayip sizlerle paylasacagim.

Bu arada bonsai yarismasi baslamistir. Tum bonsai ile ugrasanlar bu yarismaya katilmali diye dusunuyorum. Elimde agacim yok deyip yarismadan kacmamalisiniz. Bu gun baslasaniz ve bildiklerinizi ogrendiklerinizi alacaginiz fidanlar uzerinde uygulasaniz yarismanin son gunune kadar birden fazla agacla yarismaya katilabilirsiniz.
Hepinizin calismalarini, yarismada gormek dilegi ile hosca kaliniz.

Eski 19-06-2007, 15:43   #954

memet's Avatar

Benim telleme yaptığım narım vardı.
Fotoğraflarını da eklemiştim. Nar tellemeyi sevmiyormuş. bir seneden sonra telleri çıkarınca dallar eski şekline döndü.
Fotoğraf makinası ayarlayınca, Zümrüdü anka tarzında hazırladığım hederayla yarışmaya katılacağım.

Eski 19-06-2007, 16:08   #955
Ağaç Dostu

Memet birden fazla agacla katilabilirsin, narini koymiyacaksan baska agaclar uzerinde de calisip onlari yarismaya koyabilirsin.
Turkiyede ilk yapilacak bir yarismaya katilmak nasil bir duygu?
Hepinize bol sanslar diliyorum.

Eski 19-06-2007, 16:19   #956

memet's Avatar

Nar bir tarza girmek istese, keyfine göre büyüyor. Bir de, sabamiki, ölü gövde yapmak için gözünün içine baktığım ağacım var ama, heralde o başka yarışmaya yetişir. Belki narı süpürge, hokidachi tarzı yaptım diye, jürinin insafına sığınmayı denerim.

Eski 20-06-2007, 00:15   #957
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Senin için ayrı kriterlerimiz olacak )

Eski 20-06-2007, 18:43   #958
Ağaçsever

tweetysth's Avatar

Ben yine bir soru sormak istiyorum. Şimdi hani bonzai tohumu diye birşey yoktur hemen her fideden bonzai yapılabilir demiştiniz ya, ben size sormadan önce tohum (red mapple ve purunus subhurtella) siparişleri vermiştim şimdi onlar geldi. Bu tohumları bahçeye eksem bildiğimiz kocaman ağaç olur mu???

Eski 20-06-2007, 21:48   #959

memet's Avatar

Bütün ağaç tohumları eğer canlanırsa ağaç olabilir. Bonsai tohumu olmaz derken tohum gelişince kendiliğinden bonsai olmaz demek istiyoruz.
Eğer onun büyümesini bekler, yeterli boya gelmesini sağlar, sonra şekillendirirsen bonsai olabilir.
Biz bunun yerine bir fidanı alıp şekillendirmenin zaman açısından daha uygun olacağını söylüyoruz.
Benim tohumdan yetiştirmeye başladığım bir fıstık çamım var. İkinci senesi, en az bir iki sene daha beklersem belki belirli bir boya ulaşır. Eğer yere dikersem fıstık çamı ağacım olacak. Saksıda gelişmesini beklersem daha epey bekleyeceğim.

Eski 21-06-2007, 20:56   #960
-

Giriş Tarihi: 20-06-2007
herkeze merhaba bende bonzai yetiştirmek istiyorm ama biraz sabırsızım onun için yetişmiş bazı bitkileri deniyecem

denizcool Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024