agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni175Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-10-2009, 10:26   #61
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-10-2009
yeni başladım bu fidandan bonsai olurmu

Merhaba bende bonsai yetiştirmeyi düşünüyorum. Bu işte hiç bir bilgim yok. Aşağıda verdiğim linkteki fıstık çamı fidanını alsam bundan bir bonsai yetiştirebilirmiyim. Tecrübeli arkadaşlarım yardımcı olursa sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

bonsaiolurmu.jpg

Düzenleyen malina : 26-10-2009 saat 12:05 Neden: fotoğrafları foruma yüklemelisiniz
sonerusta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2009, 12:00   #62
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-08-2009
Galeri: 5
Değerli dostum, o fidanı büyütüp bonsai yapabilmek için uzun yıllar gerekli ve bence ardıç türleriyle başlasanız daha iyi.
saygılar,

kalambaklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2009, 13:26   #63
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kalambaklı Mesajı Göster
Değerli dostum, o fidanı büyütüp bonsai yapabilmek için uzun yıllar gerekli ve bence ardıç türleriyle başlasanız daha iyi.
saygılar,

İlginiz ve resim için yardımınıza teşekkür ederim. ardıç türleri demişsiniz yine böyle bir ardıç fidanınımı kastetdiniz. Yoksa daha büyük bir fidanmı.

Eski 26-10-2009, 13:37   #64
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Bonsai için fidan seçimi

Bonsai'ye başlamak için, ne yapmak gerek?

Bonsai'ye uygun ağaç türleri hangileridir?

Forumdaki konuları okudunuz mu? Belki sorularınızın cevapları vardır.

tiryakki beğendi.
malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2009, 15:14   #65
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malina Mesajı Göster
Bonsai için fidan seçimi

Bonsai'ye başlamak için, ne yapmak gerek?

Bonsai'ye uygun ağaç türleri hangileridir?

Forumdaki konuları okudunuz mu? Belki sorularınızın cevapları vardır.
Öncelikle ilginiz için teşekkürler. O konuları bugün uzunca inceledim ama bonsai sandığımdan daha geniş bir sanat dalı çıktı. O yüzden başım döndü incelemekten. Ben direk nokta atışı yapayım dedim . bu resimdeki fidanları internette satıyorlar tüplü olduğu için her mevsim dikilebiliyor. Sizlerden görüş almak istedim.

Eski 26-10-2009, 16:54   #66
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Bu fidanı almayın yukarıdaki linkleri inceleyip fidanlıklardan fidan alın.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2009, 16:55   #67
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
O fidandan da bonsai yapabilirsiniz, tabi bu epeyce uzun bir zaman alır. onlar 1 ya da 2 yaşlarında çam fidanları.

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2009, 17:05   #68
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Bonsai yi her fidandan yapabilirsiniz. Ama her fidandan istediğiniz formu yakalamak için zaman lazım.
Örnek diyelimki iyi bir insan eğiteceksiniz. 5 aylık bebeği eğitebilmeniz için öncelikle onu büyütmeniz geliştirmeniz ve sağlıklı olmasını sağlayıp sonra istediğiniz yönde eğitebilirsiniz.
Bu uzun bir zaman alabilir. Bu durumda zaman harcamaya durumum yok derseniz O zaman en uygun adayı seçip istediğiniz gibi şekillendirip eğitebilirsiniz.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2009, 14:49   #69
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tekin Mesajı Göster
Bonsai yi her fidandan yapabilirsiniz. Ama her fidandan istediğiniz formu yakalamak için zaman lazım.
Örnek diyelimki iyi bir insan eğiteceksiniz. 5 aylık bebeği eğitebilmeniz için öncelikle onu büyütmeniz geliştirmeniz ve sağlıklı olmasını sağlayıp sonra istediğiniz yönde eğitebilirsiniz.
Bu uzun bir zaman alabilir. Bu durumda zaman harcamaya durumum yok derseniz O zaman en uygun adayı seçip istediğiniz gibi şekillendirip eğitebilirsiniz.
teşekkürler başka bir fidan temin edip onunla başlayacağım anlaşılan.

Eski 04-03-2010, 14:27   #70
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-02-2010
servi ve diğer bitkilerim

merhabalar

uzunca bir metin olacak muhtemelen, şimdiden vakitlerinizi gasp ettiğim için özür diliyorum.

amacım evvela bonsai çalışmasına başlamak. yani bonsai hevesiyle başlayan hadise genel bir ağaç, çiçek, orman, tabiat sevgisine ulaştı cidden. yani tomurcuklanan ne bulsam eve götürüp diker oldum şimdi ben elimdekileri sayayım. fotoğrafı olanların fotolarını koyayım. sizden istirhamımı da madde madde belirteyim.

1. 2 tane servim var. arıyorum tarıyorum servi'den bonsai çalışmasına ulaşmaya çalışıyorum. yalancı servi diye birşey çıkıyor karşıma. fotoğraflarını gördüğünüz serviler için şu aşamada ne yapmalıyım.

2. 2 tane böğürtlenim var çalıdan bonsai başlangıç için en doğru tercih diye birşeyler okuduğumu hatırlıyorum. bu çalı sınıfına böğürtlen de giriyor mu. köklü bir şekilde diktim saksıya, iç mekanda duruyorlar. eski yaprakları kupkuru idi budadım. yeni yapraklar filizlendi.

3. meşe palamudu ekmiştim, 2-3 tanesi çimlendi. ziraat mühendisi bir arkadaşa sordum çimlenmeden önce: "ne zamandır suluyorum toprağın altındalar, çimlendi mi bilmiyorum, ne yapayım" dedim. "çıkar topraktan kibarca birşey olmaz, sonra tekrar dik güzelce" dedi. aynen öyle yaptım. bir çıkardım topraktan böyle 8-10 cm kök yapmış ve gövde belirmeye başlamış nasıl sevindim anlatamam. (aslında söz konusu ortam burası olunca anlatabilirim, evet.) dün de baktım gövde toprağın üzerinde yükselmeye başladı. bununla ilgili ne yapabilirim demekten çok paylaşayım diye yazayım dedim sanıyorum. yine de yapılacak birşey varsa dinlerim tabi uslu bir bonsai sever olarak.

4. 1 adet uzun mu uzun fındık fidanım var. gövdesinde bir kırık var ama çok açılmamış. budayayım dedim fakat korktum. sizden fikir almak istedim. bununla ne yapabilirim bunu da bilemiyorum.

bunu gönderdikten sonra ankaraya doğru yola çıkacağımdan muhtemelen hemen göremeyeceğim cevaplarınızı.

şimdiden çok teşekkür ediyorum. bu arada eskişehir'de yaşamaktayım tanışmayla ilgili mesajımda da belirttiğim üzere. eskişehir'de toplanıp atölye çalışması yapanlar varsa eşlik etmek isterim. o da olmadı tecrübeli bir ustaya bağlılığımı da ilan edebilirim

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg servilerkucuk.jpg (58.0 KB, 1045 views)
Dosya Türü: jpg serviB1kucuk.jpg (64.9 KB, 1026 views)
Dosya Türü: jpg palamutkucuk.jpg (30.4 KB, 1023 views)
Dosya Türü: jpg serviA1kucuk.jpg (69.7 KB, 1018 views)
Dosya Türü: jpg serviA2kucuk.jpg (69.5 KB, 1020 views)
castiel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2010, 14:31   #71
Yeni Üye

fındık fidanım da bu

boyu baya uzun. hem yakından hem tamamını çekmeye çalıştığım için bir garip oldu fotoğraf. ne yapsam buna bilemedim. özellikle sanırım benden önce birinin kırdığı kısım çok sorun olmayacak gibi duruyor. sarsam birşeyle kırık yer birbirini tutar mı ki?

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg findik01kucuk.jpg (64.0 KB, 1028 views)
Dosya Türü: jpg findik02kucuk.jpg (13.0 KB, 1010 views)
Eski 04-03-2010, 15:16   #72
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Merhabalar castiel, aramıza hoşgeldin.

Resimlerini yüklediğin fidanlar bonsai olmayacak kadar genç fidanlar. Bonsai çalışmlarına başlamak için önlerinde en az 3-4 sene var. Fidanlıkları gezerek 6-7 yaşındaki fidanlar satın alıp onlarla bonsai çalışmlarına başlayabilirsin.

Böğürtlenden bonsai yapılabilir ama "çalıdan bonsai" daha çok kurtbağrı, çobanpüskülü, dağ muşmulası, ateş dikeni gibi daha çok çalı formlu odunsu bitkiler kastedilmiştir. Böğürtlen de diğer fidanlarınız ve meşe palamudunuz gibi dış mekan bitkisidir, imkanınız varsa bahçeye dikin ve gövdesinin kalınlaşmasını bekleyin.

Kolay gelsin

jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2010, 15:40   #73
Yeni Üye

aslında kastım bu yaştan bonsai yapmak değildi. anlatırken doğru ifade edemedim sanırım. söylemek istediğimle söylediğim birbirini tutmadı ya da bu yaştan -servilere özellikle- yön vermek, küçük çapta budama yapmak gibi yöntemler uygulamak bir işe yarar mı? yoksa hiç dokunmadan sadece düzenli bir sulamayla iyice gelişmelerini mi sağlamalıyım? bir de sedirim var budadığım fakat fotoğrafı yoktu, onu da göndereyim bir ara. teşekkürler...

Eski 04-03-2010, 16:55   #74
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Sayın castiel,

Fidanlarınızı düzenli sulamanın yanında yeterince beslerseniz, ve onlara uygun bir ortam yaratırsanız gelişimleri daha hızlı ve güçlü olacaktır. Bir iki sene içerisinde yapacağınız herhangi bir budama veya telleme fidanlarınızın gelişimine hız kazandırmayacak aksine yavaşlatacaktır. Hem zaman içeriinde fidanlarınıza kazandırmak istediğiniz şekil kafanızda daha netleşecektir. Bir önceki mesajımda belirttiğim gibi başka fidanlar alıp onlarda tecrübe kazanmanız önemlidir.

jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2010, 17:35   #75
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jeomeo Mesajı Göster
Sayın castiel,

Fidanlarınızı düzenli sulamanın yanında yeterince beslerseniz, ve onlara uygun bir ortam yaratırsanız gelişimleri daha hızlı ve güçlü olacaktır. Bir iki sene içerisinde yapacağınız herhangi bir budama veya telleme fidanlarınızın gelişimine hız kazandırmayacak aksine yavaşlatacaktır. Hem zaman içeriinde fidanlarınıza kazandırmak istediğiniz şekil kafanızda daha netleşecektir. Bir önceki mesajımda belirttiğim gibi başka fidanlar alıp onlarda tecrübe kazanmanız önemlidir.
teşekkür ederim sayın jeomeo

Eski 04-03-2010, 18:29   #76
Ağaç Dostu

eticin's Avatar

Giriş Tarihi: 14-06-2007
arkadaşlar bende bonzai yetiştirmeye başlayacağım, bonzai hakkında ne bulursam okuyorum. çiçekli bir birki olsun diye aklımda begonvil ve gülibrişim vardı. begonvil öneriliyor ve onu da edineceğim. ama ilk deneme için gülibrişim yanlış seçim mi? üstelik şöyle bir hata yaptım diyebilirim. ankarada bulamadığım için netten sipariş verdim. resimde küçük bir çelik olarak gözüküyordu. sanırım büyümesi epey zaman alacak

eticin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2010, 10:42   #77
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Dusundugunuz gibi gulibrisim fidaninizin BONSAI
olabilmesi icin biraz gelisip buyumesi gerekebilir.

Cevrenizdeki fidancilari gezip bonsaiye uygun fidanlar bakabilirsiniz.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2010, 16:36   #78
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2007
SiriustanGelenKurbaga / Sedir

Herkese merhaba,
uzun zamandır bir sedir bonsaisi yapmak istiyordum ve geçtiğimiz gün bir adet alma fırsatım oldu.
ağaca zarar vermemek ve ağacın yapısına en uygun formu belirlemek için burdaki ustalarımın yardımlarını bekliyorum.
cins himalaya sedir(satıcının söylediği)
ağacım 90 cm uzunlugunda
1.fotograf: önden
2.fotograf :yandan
3.fotograf:arkadan

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg önden.jpg (50.3 KB, 1051 views)
Dosya Türü: jpg yandan.jpg (50.5 KB, 1039 views)
Dosya Türü: jpg Arkadan.jpg (56.1 KB, 1030 views)
SiriustanGelenKurbaga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2010, 17:37   #79

memet's Avatar

Ağacınız çok ince uzun. Bu fidanınıza ilgi göstermeye devam ederken, daha uygun bir fidan bulup onun üzerine çalışmanız uygun olur.

Buradaki başlıkta yakındaki bonsai toplantısıyla ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Toplantıda fidan seçimi konusunda bilgi edinebilirsiniz.
Yönetici arkadaşımız Bonsaisever toplantıda olacak.

Eski 18-03-2010, 17:44   #80
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi memet Mesajı Göster
Ağacınız çok ince uzun. Bu fidanınıza ilgi göstermeye devam ederken, daha uygun bir fidan bulup onun üzerine çalışmanız uygun olur.

Buradaki başlıkta yakındaki bonsai toplantısıyla ilgili bilgilere ulaşabilirsiniz. Toplantıda fidan seçimi konusunda bilgi edinebilirsiniz.
Yönetici arkadaşımız Bonsaisever toplantıda olacak.
ağacı aldıgım yerde 3 adet vardı ve gövdesi en kalın agaç buydu,
ağaç seçimi konusunda pek fazla seçenegim olmuyor istanbulda nerelerden fidan bulabilirim tam olarak bilmiyorum.istanbulda yeni sayılırım. önerileriniz için çok teşekkür ederim

Eski 18-03-2010, 17:56   #81
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21

Cedrus deodora türlerinde bonsai olarak araştırırsanız kafanızda bir tarz hedefi oluşacaktır, toplantıda buna göre değerlendiririz.

Google cedrus deodora bonsai

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2010, 18:05   #82
Yeni Üye

bende şimdi googledan inceliyordum yavaş yavaş kafamda birşeyler oluşmaya başladı.bitkimi bir kaç gün odamda gözlemlemeyi ve en uygun formu vermeyi düşünüyorum agaca zarar vermemek için.

Eski 18-03-2010, 19:29   #83

memet's Avatar

Bence bu fidana bir işlem yapmayın. yakındaki toplantıya katılın. Daha sonra başka fidanlar edinin.

Eski 18-03-2010, 19:35   #84
Yeni Üye

aslına bakarsanız fidan o kadar da küçük değil fotograftan öyle görünüyor olabilir çünkü daha önce bundan daha cılız fidanlara işlem yapıldıgını da gördüm.

Eski 18-03-2010, 19:55   #85

memet's Avatar

Malesef ince zayıf cılız fidanlara işlem yapıldığı oluyor. Bu önerdiğim bir yol değil. Yanlış anlamalara neden oluyor yeni başlayanlar için.
Bir iki yaşında fidan tellenip budanınca bonsai olmuyor.
Doksan santim boya göre gövde çok ince.
Başlamak için zorlanacağınız bir gövde.

Bir fidanı bonsai olarak şekillendirmek istiyorsanız. Gövdesininn daha kalın olduğu bir fidan seçip onunla başlamalısınız.
Bu arada bu fidanınızın büyümesini izleyin.

Eski 24-03-2010, 16:07   #86
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Değerli bonsai dostları,

27 ekim 2007 yılında Agaclar.net ailesi olarak Türkiye'de bir ilke imza atmış ve devamını getirmiştik.

Bu ilk Ülkemizde ki ilk bonsai atölye çalışmasıdır.

Burada zaman içinde unutulan ve hatırlatılması gereken ayrıca sürekli olarak forum bünyesine katılan değerli yeni üyelerimize bir hattırlatma olması amaçıyla

Atölye çalışmasına katılaçak üye dostlar için yazmış olduğum mesajları ve bulunduğu link size verip ayrıcada "Bonsai" ilgi duyup yeni başlıyan üye dostlar için aynı mesajları buraya da taşımak istedim.

İzmir 1. Bonsai Atölyesi (27 ekim 2007)

Sayın bonsaiseverler,

Öncelikle "Şu ağaç olur mu ya da bununla katılabilir miyim?" gibi sorularınızın kısaca cevaplamak isterim.

Bonsai her türlü odunsu gövdeye sahip ağaç ya da ağaçıktan yapılabilir. Genelde ufak yapraklı örneklerin seçilmesi minyatürleştirmede büyük bir avantaj sağlar. Lakin bir diğer önemli konu seçilen ağacın gelişmedeki hızıdır. Kimi ağaç bir yılda inanılmaz hızlı bir dal ve sürgün yapısı geliştirirken kimi ağaç daha yavaş bir gelişim gösterir.

Bonsai yapmayı düşündüğünüz ağaçları seçerken bu ufak ayrıntıyı göz ardı etmeyin. Çünkü yavaş gelişen bir ağaçın bonsai için vereceğimiz şekil ve budamalardan sonra kendini toplayıp gösterişli bir hale gelmesi uzunnnnnn bir zaman alır.

Ama eğer gelişimi çok daha hızlı olan bir ağaç seçer iseniz bu ağaç bu işlemleri çok hızlı bir gelişme gösterme özeliğinden dolayı kısa sürede kapatır ve gösterişli bir hale gelir.

Bildiğiniz üzere bonsai büyük bir sabır ister. Benim de bildiğim ise bonsai yeni başlayan herkes sabırsızlıkla bir bonsai yapmak ister. Bu yüzden bunu dengelemek için yapacağınız tek şey gelişimi daha hızlı olan türleri ilk başta seçin ki kısa sürede bir bonsai sahip olun ondan sonra zaten yavaş yavaş gelişecektir.

Genelde yurtdışında klüpler olduğu için bizde henüz yok ama bu sayede adımlarını atacağız gibi.

Gelelim konuya normalde bonsai hobisi ile uğraşmak isteyen bonsai sever belirli kaynaklardan bir miktar bilgiyi zaten öğrenir. Lakin eksik kısmı uygulama yani pratiktir.

Temelde öncelikle bonsai nedir, ne değildir. Ve bonsai diğer saksı bitkilerinde ayıran özeliği nedir, sorusu ve yanıtı bonsai ile ilgilenen ya da ilgi duyan kişilere aktarılır.

*Bundan sonraki kısım bir bonsai nasıl yapılır.
*Bonsai yapımında hangi teknikler kullanılır.
*Hangi malzemeler kullanılır.
*Ve bu uygulamalarda püf nokta nedir.

Bir fidanı aldık. Budadık ama neye göre budadık ve neden böyle olması gerekiyor?
Telledik ama neden telledik ve neden telli bu şeklide tellemeliyiz?
Kökleri budayacağız ama bu budama gelişi güzelmi yapılmalı yokda yapılır iken bir mantığı var mı?
Toprak neden toprak diğer saksı bitkilerinin toprağında farklı tarla toprağı kullansak olmaz mı?
Suluyoruz ama neden bu şekilde suluyoruz?

Örnek:Bir bonsai'ye sarılan tel ne kadar sıkı olmalıdır.? Bu bir sorudur!
Lakin püf noktası iş de yapacağımız "workshop"tadır.
Bir ağacı bonsai için biçimlendirdik? Peki sığ saksıya alırken köklerin ne kadarını budamamız gerekir.?

Gibi bir takım soruların kitabi bilgide yazı olanın dışında yazılmayan püf noktalarını bu tür atölye çalışmalarında öğreneceksiniz.

Öncelikle ilk başlayacak arkadaşlar için fidandan bonsai yapımı ile başlamak en mantıklı yoldur.
Bunun için uygun fidan seçimi en önemli konu başlığıdır..

Fidan seçimi

Lütfen eksiksiz okuyun!

Bu uzun yazıyı okumak size sabretmeyi öğrenmenizi ve bonsaideki en önemli konunun doğru, mantıklı ve bilginin ışığında şekil verilecek bir uygulamalar dizisi olduğunu görmenizi sağlıyacaktır.

Bonsai için uygun fidan seçimi size çok daha kısa sürede şık ve estetik bir bonsai sahip olmanız için büyük bir avantaj taşır.
Öncelikle alacağınız kök yapısının gelişmiş olması ve gövdenin bittiği nokta da köklerin belirgin olmasıdır.

Gövde: bonsai aday ağacın da gövde şu yapıda olursa çok etkili bir görsellik yakalamış olursunuz.
Gövde köklerden başlayarak ağacın en üstüne doğru gidildikçe incelen ve bu incelimi koni biçiminde olan bir fidan seçilmelidir. Eğer gövdeniz silindir bir formda ve aynı kalınlık da ise bu pek uygun değildir.
Gövde kalınlığı esas olmalıdır.
Ve mümkün ise gövde çapı 4cm olmalıdır.
Çünkü bu kalınlık orantılama tekniğine göre 6 rakamı ile çarpılarak doğru oran ölçü kullanılmasında dengeyi belirler sonuç:24 cm yükseklikte gösterişli bir bonsai sahip olursunuz.

Dallar: En alt daldan en üst dalla doğru kalından inceye doğru giden ve birbirine karşıt dalları bulunan ve bu dallarlı sık olan fidan mantıklıdır.
Dalların kalınlıkları kesinlikle gövdeye oranla daha kalın olmamalıdır.
Yapraklar bonsaide mümkün olduğunca ufak yapraklı ağaç cinslerini seçer iseniz kısa vadede etkileyici bir bonsai elde edebilirsiniz.
Peki yaprakları büyük bir tür ile başlar isem ne olur?
Zaman içinde gelişmiş sağlıklı bir adayınız var ise iler bir teknik olan yapraksızlaştırm yöntemi uygulayarak yapraklar ufaltılır.

Bonsai de ufalmayan tek şey çiçekler ve meyvelerdir. (Aşılama yöntemi ile elde edilmiş türler hariç.) cücenar, Cüce elma gibi....

Peki hangi ağaç?

Öncelikle ülkemiz koşullarında malum genelde tüm ağaçlar dış mekan bonsai için elverişli olan ağaçlardır.
Ama eğer bulabiliyorsanız, suptropik ya da tropik fidanlar ile de çalışabilirsiniz.. Bunları iç mekanda değerlendirebilirsiniz.
Kışları çok sert geçen iklimlerde (incir-begonville-Mine) gibi türler içeride serin bir ortamda tutulmalıdır.
Tavsiyem şudur.
Ardıç cinsleri sürünücü cinsler.
Cüce nar, Cotonaster dağ muşmulası, diş budak, Akçaağaç türleri, karaağaç gibi dayanıklı ve şekillendirmeye daha müsait ya da toleranslı ağaçlar uygun olacaktır.

Yukarıda ki bilgiler siz değerli bonsai dostlarının daha iyi daha başarılı ve daha kısa süreçte bir bonsai hazırlamanızı sağlıyacak basit ama kesin sonuçları olaçak bir anlatımdır.

Unutmayınız bonsai, bahçıvanlık ve sanatın bir bütün içinde ele alındığı, sabırın en önemli kısmı olduğu bir uğraşı, bir hobi türüdür.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2010, 22:44   #87
Ağaç Dostu

Zühre Demir's Avatar

Giriş Tarihi: 28-01-2010
Galeri: 32
Off. Bonsai bölümüne hiç bakmıyorum. Bunun nedeni moralimin bozuluyor olması. O kadar çok seviyorum ki, gördüğüm zaman bir keder kaplıyor içimi yemin ederim. Bonsai işine el atacağım ama yapabilecek miyim bilmiyorum. Önce uzun bir zaman ayırıp forumdaki bir çok mesajı okumam gerek. Bilmeden bir işe kalkışmak olmaz. Umarım benim de gelecekte minik ağaçlarım olur.

Zühre Demir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2010, 22:51   #88
Yeni Üye

daissy's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2010
Bilgi paylaşımınız için çok teşekkürler Bonsaisan. İzmir'de bonsai fidanı edinebileceğim biryer önerebilirmisiniz?

daissy Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2010, 22:53   #89

memet's Avatar

Aydına en yakın Torbalı fidanlığına gidebilrisiniz.

Eski 24-03-2010, 23:01   #90
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
Alıntı:
Bonsai işine el atacağım ama yapabilecek miyim bilmiyorum.
Niye yapamayacaksınız?
Yapanların farkı ne?

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
bonsai, bonsai eğitimi, bonsai fidan seçimi, bonsai köklendirme, bonsaiye adım atanlar, havai köklendirme, limon ağacı

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024