agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Yeni başlayanlar için yardım
(https)

Beğeni Düzeni175Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-09-2007, 22:38   #31
hfz
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2006
Galeri: 5
Sevgili Cemboa, hemen resimleri indirdim, inanılmaz güzel bir kolleksiyon yapmışsınız teşekkür ederim.. Eminim ilgilenen her arkadaş için çok güzel bir paylaşım olmuştur..

Ben özellikle kök ve gövde konusunda çok ilgiliyim. Özellikle köklerin toprağa kavuşması görüntüsü daha ihtişamlı gibi ve beni çok heyecanlandırıyor. Sanırım o yüzden kökleri daha fazla gösterebileceğim bir yol izlemek istiyorum. Bir de Zeytin Ağacını inanılmaz severim gövde konusunda.. Umarım bu anlamda bir Zeytin fidanı bulma şansım da olur.

Çok teşekkür ederim, çok faydalı oldu verdiğiniz resimler. İzleyeceğim yol doğrultusunda biraz daha netleşmeye başladım sanırım...

hfz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2007, 20:43   #32
ezo
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-09-2007
Bonsai yapmak istiyorum....

Merhaba arkadaşlar.. Bu siteye sebzeler için giriyordum Bonsailer için üye oldum diyebilirim, okumaktan gözlerim kıpkırmızı oldu ve artık okuyarak değilde uğraşarak tecrübe edinmeye karar verdim. Benim bahçeli bir evim var ve bahçemde incir ağacı, Kurumuş bir erik kökünden yanyana uzanan iki dal erik, çevremde söğüt ve çınar ama benim istediğim şimşir İlk önce iki ağaçla başlamak istiyorum hangisinden başlıyayım bu arada nispet yapar gibi olmasın ama akasya fidanları var bahçemin biraz ilerisinde gövdesinde kahverengi dikenleri var.Akasya ile başlamak sizce uygunmu çok çabuk gelişiyorlar başa çıkabilirmiyim ilk denemem olucak Eğer uygun derseniz seçeceğim akasya fidanının resmini koyucağım. bir an önce başlayıp tel sarmak şekil vermek istiyorum desem sabır diyeceksiniz biliyorum ama yinede istiyorum.Fikirleriniz benim için çok önemli.... Saygılarımla..

Düzenleyen ezo : 01-10-2007 saat 21:42 Neden: yanlış kelime
ezo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2007, 21:01   #33
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Şimşirle denemeye başlayabilirsin.
Şimşir fidanlarını alınca bu başlığa eklersin, adını değiştirir, Ezo bonsai çalışmaları yaparız.
fidanlarını görüp üzerinde konuşmak daha yararlı olur.
Akasya fidanını da eklersen, onla da ilgili arkadaşlarımız düşüncelerini aktarır.
Şimdiden kolay gelsin.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2007, 21:40   #34
ezo
Ağaç Dostu

Şimşir fidanını ancak bayramdan sonra alabilirim. Şu anda akasyadan başlasam uygun olurmu..İlgin için teşekkürler..

Eski 01-10-2007, 21:43   #35
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Neden olmasın. Akasyanın fotoğraflarını eklersen, üzerinde konuşabiliriz.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2007, 22:46   #36
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
ezo, aramıza hoşgeldin

Yapacağın işlemlerin hiç biri şu anda yapılmayacak bir şey değil.
Tabii ki denemeler yapabilirsin ve bunlar senin için tecrübe olacak.
Sadece dikkat etmen gereken şey budama ve saksı değişimleri.
Budama zamanı olmadığı için şu an bunları yapma

Ağaçlarının resimlerini çekersen daha çok yardımcı olabiliriz.
Başarılar

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2007, 14:36   #37
ezo
Ağaç Dostu

Merhaba
Bonsaisever hoşbulduk Arkadaşlar bugün seçtiğim akasyayı inceledim bana çok küçük geldi aslında direk saksıya almak için uğramıştım yanına kıyamadım. Şekli ise dümdüz yukarı doğru çıkıyor sağlı sollu küçük dallar var.. Akşama resmini çekebilirsem buraya ekliyeceğim.. Ben artık başka birşey düşünemez oldum.. Birde işyerinin bahçesinde mor salkım çiçek açan bir ağaç var ondan çelikleme ile birşeyler yapabilirmiyim... görüşmek üzere...

Eski 02-10-2007, 19:32   #38
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın EZO

Öncelikle hoş geldiniz.
Şu anda içiniz içinize sığmaz ve ağaçlar üzrinde birşeyler yapmak isterisniz.

Lakin bobsai olsun bitkiler ile ilgilenek olsun hepsinin ortak yapısı sabırdır.
Bonsai ise ayrı bir sabır ürünüdür
Öncelikel şu anda ağaçlara bir şey yapamazsınız çünkü mevsimi değil gerek budama olsun gereksede saksıya aktarım olsun bunların hiç biri için şu anda doğru zaman değildir.
Şu anda yapabileçeğinzi tek şey ağaçı uygun bir biçimde sulamanız ve ağaçınıza uzuzn uzuzn bakıp 10 ila 20 sonra görmek istediğiniz formu hayal edip bunu bir çizmle gelişi güzelde olsa belirlemeniz ve ağaç üzerinde çalışma için uygun aylar başladığında bu hayal etiğiniz biçimi ağaçınızda uygulamaya başlaya bilirsinzi.
SAygılar.

Fatma Kochan beğendi.
bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2007, 20:33   #39
ezo
Ağaç Dostu

bonsaisan hoşbulduk,
Verdiğiniz öneriler için çok teşekkür ederim ama haklısınız ben akasyamı en iyisi takip edip hayallere dalayım.. Bu arada birkaç dal söğüt ve şu bahsettiğim mor salkımlı ağaçtan çelikleme için uğraşsam çok özen göstersem yine de olmaz mı? neyapayım birşeyler yapmak istiyorum..
Saygılarımla...

Eski 02-10-2007, 23:01   #40
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Sayın EZO

Çelikleme ile üretimde uygun olan serçe parmağı kalınlığında seçilen bir dalın ilkbahar aylarında uyugn bir biçimde kesilerek uygun bir yastıklama ile köklendiirlmesidir.
BU işlemin daha iyi ve kesin sonuç vermesi için "İBA" **** daha düük yapıda ki köklendirme tozu gibi yardımcı kimyasaların kulnımı ile sağlana bilir.
Lakn köklendirmeyi başarsanız bile elinizde serçe parmağı kalınlığında bir fidanınız olçakdır ve bundan uzuzn vadede birşey ler beklemek zorunda kalaçaksınız.

Benim taviyem dal yapısı gelişmiş olan bir anaç bitkiden sık dallı bir dalı seçip hava köklendirme yöntemi ile başlamanız olaçakdır.Ynalız yukarıda ki şartlar bunun içinde geçerlidir.
En mantıklısı ise uyugn bir fidan seçerek bu işe başlamanız olur.

Eski 03-10-2007, 12:20   #41
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Ezo merhaba aramiza hos geldin. Hepimiz gibi sen de bonsaiye baslarken sabirsizsin ki bu yeni basliyanlar icin, normal bir davranistir.
Bonsaiye sevdalanmak guzel bir duygudur. Umarim bu sevdaniz bir omur boyu surer. Hele bir iki agacin olsun, onlara gosterdigin ilgiyi, sevgiyi sana fazlasi ile geri verdiklerini gorunce bonsaiye tutkun ikiye, uce katlanacak. Yasam tarzin degisecek her seyi bir baska sever olacaksin. Evet bonsai dunyasina tekrar hos geldin.

Akasya fidanina kiyamayip onu yerinden sokmemen isabetli olmus. Dogadan sokulen akasyalarin saksida yasama sansi cok azdir.
Akasyadan bonsai olur ve de gizel olur. Boyle bir calisma yapmak dusuncesindeyseniz, akasya tohumlari toplayip fidanlari saksida yetistirebilirsiniz(bu ara akasyalariniz buyurken siz de baska agaclar uzerinde bonsai calismalari yaparsiniz) Bir fidancidan alacaginiz uygun bir akasya fidani ile baslarsaniz istediginiz bonsaiye, daha cabuk ulasirsiniz.

Simdiden aklinizda olsun akasyaya kok budamasi ve saksi degisimi sadece baharin ilk gunlerinde, yeni tomurcuklar patlamaya hazir ama, patlamadan
once yapilmalidir. Akasyalarda budanan dalin ucu geriye dogru 4-5cm lik bir kuruma yapatigindan bunu da hesaba katip dallari ona gore budamalisiniz.

Yeni buyuyen surgunlerin uclarini surekli alirsaniz agacinizin seklini daha guzel kontrol altinda tutabilirsiniz.
Bazi akasyalar yilda iki kez yapraklarini sarartir ve ya kurutur, bu hastalik gibi gorunse de degildir ve agac bu yaprak sarartmasindan sonra tekrar yeni surgunler buyutecektir.

Yapacaginiz bonsailerde size kolayliklar ve basarilar dilerim.

Fatma Kochan beğendi.
Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2007, 18:56   #42
ezo
Ağaç Dostu

Arkadaşlar hepinize önerileriniz için teşekkür ederim. Evet en uygunu bir fidan alıp başlamak olacak, bunun içinde bayram ertesini bekleyeceğim. Bu da benim için sabırlı olmam konusunda bi ön alıştırma olucak.. Bayramdan sonra görüşmek üzere...

Eski 11-11-2008, 22:52   #43
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Yeni başlayanlar, bonsai için fidan seçimi

Fidan seçimi ve nerelerde bulabileceğinize dair ip uçları.

BONSAİ Fidanı seçerken çok çok güzel şatafatlı elbisler arar gibi değil de ESKİCİLERDE Antika eşya arargibi dolaşmalısınız. Fidancıya girdiğinizde zaten sizi karşılayan görevli ana caddelerde görkemli ağaçların dizilmiş fidanların arasında dolaştıracaktır. Ama siz ana caddeleri boş verin ana caddelerin kirası bile pahalı olur dolayısı ile alacağınız antikada olsa pahallıya alırsınız.
Sizin aradığınız ARA sokaklarda ve arka sokaklarda oralara bakmalısınız. Orada kaliteli ama modası geçmiş işinize yarayacak çok cevherler göreceksiniz mutlaka.

Eğer alacağınız fidanın nasıl birşey olduğunu bilmiyorsanız.

Genellikle saksıların içindeki ağaçların ya da fidanların tepelerine ya da gövdelerine hiç bakmayın.
Bakacağınız yer fidanın dip kısımları size lazım olacak olan kısmı orası.
Tac kısmı o kadar önemli değil alacağınız fidanın dip 10-15 bilemedin 20 cm kısmı ve orasında dalcıklar olanı seçerseniz isabetli bir seçim yapmış olursunuz.

Dalcıklar yok ama dip kısımda gövde güzelse gene kaçırmayın çünkü istediğiniz yerden kesince kuvetli bir kök yapısı olduğu için hele birde siz iyi bir bakım yaptığınız takdirde bir yıl içinde istediğiniz formu yakalama şansınız bile olabilir.

Bir de bu fidanların kafaları kırık dökükse çok daha ucuza alma şansınız olur.
Unutmayın Antika eşyanın değerini eskicilerle uzmanları bilir. Satıcılar malesef kaçınca belki anlar.

Yalnız dikkat edin ikinci kez aynı yere gidecekseniz aldığınızın antika olduğunu satıcıya çaktırmayın. Uyandıklarında siz tekrar gitdiğinizde sizin her baktığınızı antika sanacaktır. Yani bonsai adayı sanıp yüksek fiyat çekecektir.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2008, 17:28   #44
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Karadeniz ekibine önereceğim bonsai fidanları. Sarı çiçekli orman gülü,(sarı ağu sarı komar.) Rhododendron flavum.

Mor çiçekli orman gülü, (Mor ağu, Mor komar, Kara ağu)
Rhododendron ponticum

Çoban püskülü (Işılgan) llex aquifolium. Kara denizde doğal olarak bolca yetişmekte hatda bazı vatandaşlar bu bitkilerin olduğu yeri tarıma açmakda kesip atmaktadır. Kesilenlerin köklerini toplasanız yeterde artar bile.
Artanları bizlerde gönderirsiniz belki.

Eski 15-12-2008, 18:29   #45
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Tekin Bey ben iki 'alıç'la ilk hazırlık adımını attım. Fırsatım olursa birkaç tanede çınar bulmak istiyorum, sonra hem öğreniriz hem alışırız. Meşe de denemek istiyorum.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2008, 18:35   #46
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Sayın nariçi güzel başlangıç yapmışsınız. Devamındaki düşündüğünüz fidanlarda çok güzel ve uygun. Dişbudak yapraklı akcaağaç da olabilir. Akasya da listenizde olsun.

Eski 15-12-2008, 18:53   #47
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Dışbudak tam evin önünde bağ iken bitmişti. Dibine kuyu yaptım merdivende yanından geçiyor.çapı 40 cm. civarındaydı, kökten kestim, üç yılda yeniden ağaç oldu. Onun tohumları çevrede bir sürü fidan oluşturuyor. Önceden kesip atıyordum bundan sonra yerinde hazırlama yapacağım. Yalancı akasyada var kenarda çok arsız ama kıbrıs akasyası bunsaiye çok iyi gidr onunda tohumları çabuk çimleniyor ama bazan tohum tutmadığı oluyor. Akçaağacım yok bir tane vardı karayolları yol şevini düzeltirken kepçe söktü. Öğrenirsek çeşit çoğalır.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2008, 11:29   #48
Ağaç Dostu

Arkadaslar Tekin beyin yazdigi gibi, firsat buldukca fidancilari dolasiniz mutlaka kendinize gore bir fidan bulacaksiniz. Kimi zaman fidanlar eski kirik dokuk olmasa da mevsim ve diger nedenlerden indirimli fiatlara satiliyor olabilir.

Ornegin asagidaki fidani "Callitris rhomboidea"(Port Jackson pine, bir Australia yerli agaci) yari fiatina satisa cikarimisti ve bu agacla hic calismam olmamisti.
4-5 yasinda oldugunu dusundugum bu fidani alip, uzerinde yaptigim calismalari da sizlerle paylasip, iyi secilmis bir fidandan nasil kolaylikla bonsai yapilabilecegini gormenizi istedim.

Bu agac dogadan sokulmus olsa yasama sansi cok az olacakti ama saksi icerisinde buyudugu icin yasamini surdurecektir.
3-4 ay sonra onu bonsai saksina gecirebilecegimi dusunuyorum.

Callitris rhomboidea(port Jackson pine) 001.jpg

Callitris rhomboidea(port Jackson pine) 002.jpg

Fidan uzerinde calisma yapmadan onceki durumu

Callitris rhomboidea(port Jackson pine) 003.jpg

Callitris rhomboidea(port Jackson pine) 004.jpg

Callitris rhomboidea(port Jackson pine) 005.jpg

Tel sarimlarindan sonra fidana yeni bir zirve yapmak icin govdeye istedigim yukseklikten budama yapiyorum.

dusunenadam ve viebelle beğendi.
Eski 23-12-2008, 11:34   #49
Ağaç Dostu

Callitris rhomboidea(port Jackson pine) 008.jpg
Ve 30 dakikalik bir calismadan sonra ortaya cikan bonsai adayi.

Eski 30-09-2009, 19:51   #50
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

15 gün önce bir fidanlığa uğramak zorunda kaldım. Yarım saat kadar bekledim o esnada biraz dolaşayım dedim. Aslında fidan alma niyetim yoktu ama bir begonvile vuruldum.
Fiyatını sordum biraz tuzlu geldi 80 tl. Almadım tabi ki ama aklımdan da hiç çıkmadı en sonunda bugün gidip 10 tl indirim yaptılar 70 tl ye aldım. 100 ün üzerinde fidanım olmasına rağmen dayanamadım bu bonsai sevdası nereye kadar gidecek bakalım.

Bu fidanı neden bu başlıkda anlattığıma gelince. Fidan seçiminde fikir vermesi bakımından faydası olur diye düşündüm. Boy uygun dallanma güzel gövde yapısı iyi. Güzel bir budama ile çabuk bonsai yapabilmek isteyenler bu tür fidanlar seçerlerse daha çabuk sonuca ulaşmak mümkün.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 016.jpg (60.6 KB, 1201 views)
Dosya Türü: jpg 017.jpg (68.5 KB, 1185 views)
Dosya Türü: jpg 021.jpg (64.9 KB, 1188 views)
Eski 01-10-2009, 11:09   #51
Yeni Üye

cadaloz__35's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2009
Sitenizi uzun zamandır takip ediyorum yeni üye olup aranıza katıldım.Sanırım bonsai hastalığına yakalanıyorum.Nerden başlıyacağımı da bilemiyorum. Bu seneki kedi tırnağı ve sardunya yetiştirme çabalarım sonuç verdi.Ama bonsai offf offff ne yapacağım en iyisi gidip sardunya saksılarımı boyayayım elimden başka ne gelirki

cadaloz__35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2009, 11:58   #52
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Elinizden çok şey gelebilir.

Şİmdi artık uygun bonsai adayı fidanı seçme zamanı başladı.

Önümüzdeki kasım aralık ocak şubat ve mart ayı İzmirde bonsai çalışmaları için en uygun dönem.

Bu aylar içinde bonsai adayı olaçak fidanınızı belirliyerek kasım ayına kadar özenli bir bakım sonra da ocak şubat ve mart ayında şekillendirme ve akabinde toprak değişimi ile bahar ayında güçlü ve sağlıklı bir bonsai ortaya çıkarma şansınız var.

Atölye çalışmalarına bekleriz.

Saygılar.

Eski 01-10-2009, 14:39   #53
Yeni Üye

cadaloz__35's Avatar

Sağolun sanırım fidan seçme konusunda ve bakımı konusunda bilgilerinizi okumam ve özümsemem gerekecek şimdiden heyecanlandım.Başaramamaktan ,ortaya mükemmel birşey çıkmamasından değil ama bir canlıya zarar verme ihtimalinden dolayı çok korkuyorum.Benim hatamda dolayı ölürse kendimi af etmem biraz zor olur
genellikle çiçeklerim budama amaçlı sağa sola atılan (ki bornovada çok oluyor ) kuzucuklardan oluşuyor.
Çalışmalarınızı hayranlıkla izliyorum.Mükemmelsiniz elleriniz dert görmesin.

Eski 01-10-2009, 18:55   #54
Yeni Üye

cadaloz__35's Avatar

Benim okudukça aklım karıştı.Beni çağıran minik bir çam biliyorum.(Kayalık bir yerde)
Hazır dikilmiş mi almalıyım sizce cesaret edip beni çağıran çama mı koşmalıyım.Gerçi karar verilmesi zor birşey ona zarar vermeden nasıl çıkaracağım ve nasıl bakacağım aklım iyice karıştı yoksa hazır dikilmişmi almalıyım gerçi seranın en bakımsızını alır gelirim sonra ona bakacağım diye çırpınır dururum.
başlamadan havlu mu atsam ne yapsam
Ne yapacaksam biran önce yapmalıyım sanırım ya tamamen unutacağım ya da dönüşü olmayan bir yola gireceğim.
Ne yapmalıyım?

Eski 01-10-2009, 19:17   #55
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

İlk başlangıç olarak kesinlikle çam türlerinden uzak durun. En idaali yörenizde fundalıklarda yetişebilen çalı türlerle başlarsanız sizi hayal kırıklığına uğratmazlar.

Eski 01-10-2009, 20:07   #56
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Yaşadığınız yer İzmir olduğuna göre hiç rske girmiyeçeğinzi türlerden tavsiye ediçeğim mesela begonville risksiz bir tür dür.

Crasula -cüce nar- sabin ardıcı gibi türler sizi izmirde üzemeyen türler oluçaktır.

Hem yetişme hızları hemnde kolay kolya hastalanmamalrı size ilkbaşlarda doğru adımlar atmanıza yardımcı olaçak türlerdir.

Aynı şekilde incir de bu konuda size avantaj sağlar.

Atölye çalışmasına katılın tarihi konusunda bilgiyi atmlye çalışmaları bağlığı altında takip ediniz.

Saygılar.

Eski 01-10-2009, 22:24   #57
Yeni Üye

cadaloz__35's Avatar

Çok sağolun seçimi begonville den yana kullanacağım sanırım.Ben onu üzmiyeyimde çok sevdiğim bir bitkidir.Kısmet yukarıdaki çalışmaya bayıldım ama 2 çalışmaya başlamak cahil cesareti olmazsa söylediğiniz ağaç türlerinden birini düşünmek isterim sevgili bonsaisan sağolun saygı ve sevgilerimle.

Düzenleyen cadaloz__35 : 01-10-2009 saat 23:20 Neden: düzeltme nedenim yazımı yeşil yazma alışkanlığı kabul ediyorum kuralları iyi okumadan yazmaya kalkmışım özür diliyor
Eski 16-10-2009, 02:05   #58
Yeni Üye

in search's Avatar

Giriş Tarihi: 10-10-2009
Sanırım bonsai yapabilmek için sadece bilgi yeterli değil, zanatkar da olmak gerekir..
Ali bey'in almış olduğu ve bonsai yaptıgı Callitris rhomboidea ne oldu acaba merak ettim,suanda ne halde görebilmemiz mümkünümüdür acaba ALi Bey?

in search Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2009, 11:08   #59
Ağaç Dostu

Herkese iyi gunler. in search, Port Jackson pine (Callitris rhomboidea) simdi bonsai saksisinda saglikli bir sekilde yasamini surduruyor. Belki yarin bir fotografini ekleyebilirim.(Su an burada aksam uzeri 8:00)

Eski 18-10-2009, 12:43   #60
Ağaç Dostu

8. mesajdaki agacin son durumu.

port jackson pine 002.jpg
Callitris rhomboidea

Etiketler
bonsai, bonsai eğitimi, bonsai fidan seçimi, bonsai köklendirme, bonsaiye adım atanlar, havai köklendirme, limon ağacı

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:25.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024