agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üzümsü Meyveler (http://www.agaclar.net/forum/uzumsu-meyveler/)
-   -   Yaban Mersini, Likapa (Blueberry- Vaccinium) (http://www.agaclar.net/forum/uzumsu-meyveler/2189.htm)

n_turan 22-07-2007 21:15

Eğrelti otu asitliği arttırıyor.

1 Eklenti(ler)
Ercaceous compost adı verilen ve asit ortam seven bitkiler için önerilen kompostun hazırlanmasıyla ilgili kaynaklara baktığımda eğrelti otunun da turba yosunu yerine asitlik arttırıcı element olarak kullanılabildiğini öğrendim.
Yolunuz Karadeniz kıyılarına düştüğünde bolca göreceğiniz bu bitkinin yapraklarından toplayıp bahçenizdeki diğer malç malzemesiyle karıştırabilirsiniz.

http://observer.guardian.co.uk/magaz...581065,00.html

nevsune 22-07-2007 22:18

Toprağın asidini yükseltmek , bazı bitkiler için mi gerekli yoksa her bitkinin bu tür toprağa mı gereksinimi var. Yanlış hatırlamıyorsam, bir bitki anlatılırken asitten hoşlanmadığı yönünde bir açıklama vardı. Ben de evimin yakınlarında olan birkaç çam ağacının altından o toprak katmanlarından aldım bir iki kez ve torf ve bahçe toprağıyla karıştırdım. Ama sonra içime bir kurt düştü. Yanlış bitkiye yanlış şey mi yapıyorum diye.

n_turan 22-07-2007 22:23

Asit ortamı seven bitkilerin başında orman gülü (rhododendron), açelya gibi süs bitkileriyle yaban mersinleri geliyor.
Sizin hangi bitkiler için kullandığınızı bilmiyorum, ancak diğer bitkiler ve çoğu meyva ağacının asit oranı yüksek toprak isteği yok. Tersine çoğu bitkide asitliğin düşürülmesi gerekiyor, ki bunun için de ortama kireç ilave ediyor ve alkalitenin artmasını sağlıyorlar.

nevsune 22-07-2007 22:45

Bende(balkonda) şu anda, limon, pepino, kaz üzümü, yer elması, pembe domates, biber,salatalık gibi sebze ve meyveler ile fesleğen, maydanoz ve bir türlü yetiştirmeyi beceremediğim kekik var.
Neyse çam iğnelerini az ilave etmiştim. Gerçi toprak düzenleyicisi kullanıyorum, sanırım o işe yarıyordur.

Oğuzhan 23-07-2007 13:40

Yusuf Bey'de 3 çeşit var.Hepsi saksıda oluyormuş. 25 YTL .

denizakvaryumu 23-07-2007 15:19

Saksıda olur olmasına ama verim nasıl olur?Sunshine blue saksıda verimi en iyi olanı...

nevsune 23-07-2007 16:29

Nasıl yapacağız peki? tohumunu mu ısmarlayacağız?

denizakvaryumu 23-07-2007 17:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nevsune (Mesaj 133884)
Nasıl yapacağız peki? tohumunu mu ısmarlayacağız?

Yusuf Beyin, sunshine blue ile ilgilenmesini talep edeceğiz...başka alternatif sunan olursa katılırım :)

denizakvaryumu 23-07-2007 18:01

Bir başka öneri ise;
likapa-frenk üzümü-böğürtlen-ahududu- ve her nevi üzümgillerle ilgilenen Ankara grubu olarak 1 dönüm hadi olmadı 500 m2 yer alacağız ayrı ayrı olabileceği gibi ortak tek bir yer de olabilir(bu konuda çok ciddiyim) ...

Önemli olan aynı dili konuşan 4-5 kişi bir araya gelmek...

Saksı derdinden kurtulacağız :)

nevsune 23-07-2007 18:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu (Mesaj 133901)
Bir başka öneri ise;
likapa-frenk üzümü-böğürtlen-ahududu- ve her nevi üzümgillerle ilgilenen Ankara grubu olarak 1 dönüm hadi olmadı 500 m2 yer alacağız ayrı ayrı olabileceği gibi ortak tek bir yer de olabilir(bu konuda çok ciddiyim) ...

Önemli olan aynı dili konuşan 4-5 kişi bir araya gelmek...

Saksı derdinden kurtulacağız :)

Hemen gidip bir piyango bileti alayım, bir bahçemiz olsun duasına çıkayım:D

İsterseniz şimdilik tohum bulma yoluna gidelim:rolleyes: .

denizakvaryumu 23-07-2007 19:41

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nevsune (Mesaj 133911)
Hemen gidip bir piyango bileti alayım, bir bahçemiz olsun duasına çıkayım:D

İsterseniz şimdilik tohum bulma yoluna gidelim:rolleyes: .

Tohumdu küçük çiçekti derken , evde saksı koyacak yer kalmadığından, su sorunu olmayan 1 dönüm ya da 500 m2 lik bir araziyi bugünlerde arıyorum ...Gölbaşı uygun olabilir...eğer böyle bir yer bulursam üzümsü bitkilerle daha çok ilgilenebileceğim ve denemelerde bulunabileceğim:)

Oğuzhan 24-07-2007 18:08

late blue

Yusuf Bey'in elinde olanlar..

early bule

spartan

patriot

Deniz Akvaryumu hangileri saksıda daha verimli olur...

nevsune 24-07-2007 20:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu (Mesaj 133929)
Tohumdu küçük çiçekti derken , evde saksı koyacak yer kalmadığından, su sorunu olmayan 1 dönüm ya da 500 m2 lik bir araziyi bugünlerde arıyorum ...Gölbaşı uygun olabilir...eğer böyle bir yer bulursam üzümsü bitkilerle daha çok ilgilenebileceğim ve denemelerde bulunabileceğim:)

Biran önce isteğinize kavuşmanızı dilerim. Denemeleriniz Ankaralılara da yol gösterici olacaktır, aynı Sn. NTuran'ın yaptığı gibi.

denizakvaryumu 24-07-2007 22:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Elfogi (Mesaj 134292)
late blue

Yusuf Bey'in elinde olanlar..

early bule

spartan

patriot

Deniz Akvaryumu hangileri saksıda daha verimli olur...

Saksıda hepsi olur olmasına ama verim olmaz... saksıda sadece sunshine blue nun iyi olduğu yazılıyor.

denizakvaryumu 24-07-2007 22:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nevsune (Mesaj 134310)
Biran önce isteğinize kavuşmanızı dilerim. Denemeleriniz Ankaralılara da yol gösterici olacaktır, aynı Sn. NTuran'ın yaptığı gibi.

Arayışlarım sürüyor ama dediğim gibi 3-4 kişinin yan yana birer dönüm almaları çok daha iyi...

Güvenlik-yardımlaşma vs. konularda aynı dili konuşan insanların bir arada olmalarında fayda var...

Oğuzhan 25-07-2007 08:07

Arkadaşlar Yaban mersini ev ortamında olmazmış.Ev duvarlarından 4 m ilerde olması gerekiyormuş.Yusuf Bey ev **** balkon için önermiyor.Hayaller suya düştü..:(

combatant 25-07-2007 15:44

Arkadaşlar zonguldak'ın yenice ilçesinde yaklaşık 15 dönüm tarlam var.Burada likapa yetiştirip meyvesini pazarlamak istiyorum.Fakat hangi çeşidi o bölge için uygundur bilemiyorum.Tabi bu arada pazar payı da önemli.Yani ürün elimde patlasın da istemiyorum:)) Öncelikle deneme amaçlı 20-30 fidan alıp dikmek istiyorum.Bu konuda bana yardımcı olabilcek, yol gösterebilecek, değerli fikirleriyle önümü aydınlatacak dostların tavsiyelerine ihtiyacım var.Ne tavsiye eder neler önerirsiniz.

limon 27-07-2007 20:52

1 Eklenti(ler)
Bugün Mısır Çarşısı'na gittim. Malatya Pazarı'nda Yaban Mersini kurusu vardı. Faydalarını yazmışlar tanıtım kağıdına. Kırmızı, kuru üzüme benzeyen, şekerli ama hafif mayhoş ve çok lezzetli bir meyve kurusu. Oğlum da çok sevdi tadını. Çocuklarınıza şeker veya jelibon niyetine yedirebilirsiniz, gerçekten çok lezzetli. Yaban Mersini-Cranberries yazmışlardı. İlk mesajları okuyunca Blueberry Yaban Mersini oluyor sanırım. Satıcı arkadaş mide hastalıklarına, bağırsak hastalıklarına çok faydalı dedi ama ne derece doğrudur bilemem.
Eklenti 16769

sabah 13-08-2007 14:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi n_turan (Mesaj 131068)
Ankara için ilk fırsatta Lateblue, Patriot, North Country, Polaris çeşitlerinin denenmesinde yarar görüyorum.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nevsune (Mesaj 133285)
... ben Selahattin Bey'le görüştüm bu konuyu, gelecek bahar bize sürpriz yapabilirmiş.

Selahattin Bey'in sürprizi yukarıdakilerden biri mi olacak? Ona göre ben de karar vereyim.

agachobim 13-08-2007 16:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu (Mesaj 133929)

Merhaba Sayın denizakvaryumu;

Golbasında ne tarafta almayı dusunuyorsunuz. Benımde 1000 m2 (net 710m2) yerım var.

Icınde 25 adet 3 yasında cesıtlı meyve fıdanı mevcut.

Yer konusunda ne dusunuyorsunuz, arastırdıgınız yerler varmı, Yaban mersınıne uygun ?

Bende yaban mersını dıkebılırım belkı, eger verım alabılırsem (Verım= ben ve cocuklarımın tadabılecegı kadar)

n_turan 13-08-2007 16:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi limon (Mesaj 135404)
Bugün Mısır Çarşısı'na gittim. Malatya Pazarı'nda Yaban Mersini kurusu vardı. Faydalarını yazmışlar tanıtım kağıdına. Kırmızı, kuru üzüme benzeyen, şekerli ama hafif mayhoş ve çok lezzetli bir meyve kurusu. Oğlum da çok sevdi tadını. Çocuklarınıza şeker veya jelibon niyetine yedirebilirsiniz, gerçekten çok lezzetli. Yaban Mersini-Cranberries yazmışlardı. İlk mesajları okuyunca Blueberry Yaban Mersini oluyor sanırım. Satıcı arkadaş mide hastalıklarına, bağırsak hastalıklarına çok faydalı dedi ama ne derece doğrudur bilemem.
Eklenti 16769

Resimdeki meyve Cranberry. Sanıyorum Mısır Çarsınıdaki esnaf Yaban Mersini efsanesini duyduktan sonra ikisi de bir deyip etikete yazmış.

agachobim 13-08-2007 16:58

Sn n_turan,

Bogurtlen, Ahududu ve Yaban mersini fidanını Ankara'da nereden alabilirm.

Ekim zamanı ne zaman dır. Bilgi verirseniz sevinirim

denizakvaryumu 13-08-2007 17:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi agachobim (Mesaj 141643)
Merhaba Sayın denizakvaryumu;

Golbasında ne tarafta almayı dusunuyorsunuz. Benımde 1000 m2 (net 710m2) yerım var.

Icınde 25 adet 3 yasında cesıtlı meyve fıdanı mevcut.

Yer konusunda ne dusunuyorsunuz, arastırdıgınız yerler varmı, Yaban mersınıne uygun ?

Bende yaban mersını dıkebılırım belkı, eger verım alabılırsem (Verım= ben ve cocuklarımın tadabılecegı kadar)

Yaban mersini için toprak tahlili şart ama n_turan beyin yaptığı gibi özel bir çalışma ile toprak ayarlanabilir.

Ya da özel torf satın alınarak...ancak kökler daha derine inince ne olacak bilmiyorum...Ankara'da n_turan bey bir ilki deniyor bizler de merakla bekliyoruz...

Gölbaşında özellikle aradığım bir yer yok yeterki ilerde apartmanların pıtrak gibi bitmediği bir yer ve suyu olsun (tabi bir de aynı dili konuşacağımız 1-2 insan)...zaten bazı yerlerde fiyatlar almış başını gitmiş bu yerlere yaklaşmak bile mümkün değil...

Yaban mersinini Ankara da bulamazsınız...böğürtlen ahududu gibi fidanlar ise ya karşıyaka mezarlığının karşısındaki fidancılardan veya n_turan beyin bizlere önerdiği bizim de memnun kaldığımız bentderesindeki fidancı Adem'den bulabilirsiniz.

Ben Adem'den alın derim aynı zamanda gübre, torf vs. de var ancak aradığınız ph ı düşük torf yok.

agachobim 13-08-2007 22:48

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu (Mesaj 141664)

Ben Adem'den alın derim aynı zamanda gübre, torf vs. de var ancak aradığınız ph ı düşük torf yok.

Sn. Denizakvaryumu,

Fidancı Adem in tam adresini veya nasıl gideegimi soylermisiniz

Tesekkur ederim

Selahattin Yılmaz 13-08-2007 22:56

Sürpriz şu:

Farklı kanallarla bizimle irtibat kurarak yaban mersininin fidanıyla bahçe kurmak isteyen müşterilerim var ve yurt dışından getireceğimiz damızlık bitkilerle ekonomik çeşitlerden doku kültürü ile fidan üretimi yaptıracağız.

nevsune 13-08-2007 23:04

Umarım biz Ankaradakileri de düşünüp, sert iklim likapa üretimini de yapacaksınızdır.
Yoksa benim sürpriz müjdem boşa çıkacak.

denizakvaryumu 14-08-2007 07:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nevsune (Mesaj 141757)
Umarım biz Ankaradakileri de düşünüp, sert iklim likapa üretimini de yapacaksınızdır.
Yoksa benim sürpriz müjdem boşa çıkacak.

Sert iklim+saksı çeşidi (sunshine blue)daha doğru :)

denizakvaryumu 14-08-2007 07:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi agachobim (Mesaj 141752)
Sn. Denizakvaryumu,

Fidancı Adem in tam adresini veya nasıl gideegimi soylermisiniz

Tesekkur ederim

Ulus halinin aşşağısına doğru gidiyorsunuz minibüs duraklarından sağa dönün kale dibinin yanında 7-8 tane fidancı var...Zaten oralarda fidancılar nerede diye sorsanız gösterirler.

Adem de sonlara doğru...zaten frenk üzümü satan tek fidancı da o...

denizakvaryumu 16-08-2007 19:41

2004 dikimli saksılı blueberry almak isteyenler linke bir göz atsın derim :)
http://img45.imageshack.us/img45/904...vvvvvvvkv2.png

http://www.alarafidan.com.tr/magaza/...roduct_id=1653

---------------------------------------------------------------------
http://www.mineflora.com/product.asp...105&associate=
Mine flora da saksılı yaban mersini satmaya başlamış.

http://img521.imageshack.us/img521/1007/likapaos6.jpg

termeli 17-08-2007 11:20

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cetecakal (Mesaj 101373)
İşte hırs budur. İnşaallah başarılı olursunuz. Hüseyin hocama bende Bursa şartlarını sormuştum, bana da aynı cevabı vermişti. Ben bu kadar kesin net bir şekilde yetişmeyeceği cevabı yerine ekonomik olmaz cevabını duymak isterdim. Hocamın çalışmaları sadece karadeniz şartlarına elverişli çaya ve fındığa alternatif ürünler yetiştirmek. Sizin mesajınızdan sonra içime kurt düştü acaba bu kültür formunun karadeniz şartları dışında yayılmamasını istiyor olabilir mi? Çünkü karadeniz de fındığa ve çaya alternatif ürünler üzerinde çalışıyor ve bu ürünlerin sadce yine karadeniz şartlarına uyumlu olması isteniyor. Sebebi ise vejetasyon süresi ve güneşlenmeden kaynaklanan yörenin fakirliği sebebiyle diğer yörelerde yetişebilecek ürünler ekilirse bulunan ürünlerin karadenizin dışında yetiştirilmesi daha çok kar ve ürün getireceği sebebiyledir. Bu durumda karadenizin ekmeğine dolaylı olarak taş konmuş oluyor... Acaba mümkün olabilir mi?

Merhaba Sevgili Dostlar,
Ben bir karadenizli olarak bu konuya yeni merak saranlardan birisiyim.Ben Samsun'luyum ve sahil kesimindeyim.Yani değerli arkadaşımızın söylediği gibi bir mantıkla bu hoca hareket ediyorsa bizede yanlış yapıyor o zaman.!!!
Böyle bir şeyi düşünmek bile üzücü arkadaşlar,neticede bu ürünün kimyası belli,nasıl,nerede,ne şekilde yetişeceği biliniyor.Her yerde olabilir ama en ekonomik ve iyi olabileceği yerler demekki bu bölgeler.Yani konuyu daha araştırmacı ve verimli hale getirmek yerine lütfen bu tür konuları tartışmaya açmayalım.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024