agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üzümsü Meyveler (http://www.agaclar.net/forum/uzumsu-meyveler/)
-   -   Yaban Mersini, Likapa (Blueberry- Vaccinium) (http://www.agaclar.net/forum/uzumsu-meyveler/2189.htm)

n_turan 16-07-2007 13:16

Ankara için ilk fırsatta Lateblue, Patriot, North Country, Polaris çeşitlerinin denenmesinde yarar görüyorum.

seren 16-07-2007 15:33

Merhaba arkadaslar;

Asi likapa "yusufustaoglu.sitemynet.com" adresinde(Trabzonda)
satiliyor. Fiyatini ve su anda varmi bilmiyorum.
Ama surekli cesitli meyveleri ellerinde bulundurup satiyorlar

nevsune 16-07-2007 22:15

Meyveli yoğurt reklamlarında yabani mersinleri gördünüz mü? Nasıl canlı, iştah açıcı görünüyorlardı.
Sn. NTuran gelecek yıl bizim de olacak onlardan değil mi?

COYOTE 16-07-2007 22:26

Nevsune'ciğim ayarladım ben Rizeden olazsa bugün bir ziraatçi ile görüştüm. O bu haftalarda getirecek. Üzülmeyin burada dolu

nevsune 16-07-2007 23:13

:) Coyote'ciğim doludurda onlar Ankara iklimine uygun olmayabilir. NTuran Ankara'da yetişmesi için çaba sarfediyor. Sen o ziraat müh. bir sorsana Ankara ikliminde yetişir mi? (sana zahmet:))

COYOTE 16-07-2007 23:21

Hmm şimdi anladım :D Tabii sorarım ne de olsa gideceğim almaya.

n_turan 17-07-2007 01:38

Yusuf Bey'e bir hafta kadar önce sorduğumda elinde 2 yaşında Lateblue ve Patriot blunduğunu yazmıştı. Sonbaharda ise 1 yaşındakiler gelecekmiş.

n_turan 17-07-2007 02:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nevsune (Mesaj 131322)
Meyveli yoğurt reklamlarında yabani mersinleri gördünüz mü? Nasıl canlı, iştah açıcı görünüyorlardı.
Sn. NTuran gelecek yıl bizim de olacak onlardan değil mi?

Umarım herşey yolunda gider. Bizim fidanlar kışı atlatırsa gelecek yıl biraz daha serpilmiş olacaklar. İlk birkaç yıl budama yapılması önerilmiyor.
Şu an bazılarının üzerlerinde 5-10 adet meyve var.
Gelecek yıl için her bitkiden bir iki fincan dolusu meyve bekliyorum.

GogoRa 17-07-2007 02:41

n_turan hocam senden bişey rica edecem...ben likapa yetiştirmek istiyorum giresunda acaba bu yöreye uygun cins acaba hangisidir?
Ben bir hafataya kadar dışarıdan forumu takip ediyorum...Sizlerden cok şey ögrendim herkese *** ederim...

n_turan 17-07-2007 10:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi GogoRa (Mesaj 131418)
n_turan hocam senden bişey rica edecem...ben likapa yetiştirmek istiyorum giresunda acaba bu yöreye uygun cins acaba hangisidir?
Ben bir hafataya kadar dışarıdan forumu takip ediyorum...Sizlerden cok şey ögrendim herkese *** ederim...

Sayın GoGora,
Giresun için şu an ne desem yanlış olur.
Öncelikle iklim, soğuklama (chilling) süresi, toprak pH değerleri hakkında bilgi edinmek gerek.

Bizim Ankara için yaptığımız çalışma tamamen amatörcedir.
Profesyonel bir yardım isterseniz Sayın Doç. Dr. Hüseyin Çelik'ten yararlanmanız yerinde olur.
Kendisi 19 Mayıs Üniversitesi öğretim üyesi olarak Karadeniz Bölgesini hem yakından bilen hem de çeşit adaptasyon çalışmaları yapan bir değperli bilim adamımızdır.

http://maviyemislikapa.sitemynet.com...emis/index.htm

Uygulamacı olarak da sayın Yusuf Ustaoğlu'nu öneririm.
Kendisi Trabzon'da fidan üretimi yapmaktadır ve size en kısa yoldan bilgi verebilecek bir değerli üreticidir.

http://pepino61.sitemynet.com/hobim/id3.htm

Oğuzhan 17-07-2007 11:35

Saksıda yetiştirebilir miyiz.?

nevsune 17-07-2007 12:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi n_turan (Mesaj 131416)
Yusuf Bey'e bir hafta kadar önce sorduğumda elinde 2 yaşında Lateblue ve Patriot blunduğunu yazmıştı. Sonbaharda ise 1 yaşındakiler gelecekmiş.

Fiyatlarını biliyor musunuz? Bu yıl iyice para harcadım bu nebatata, çok değilse ve iklime de uyarsa sonbaharda birini de ben alayım. (hangisi daha iyidir sizce?)

nevsune 17-07-2007 12:53

[QUOTE=GogoRa;131418]n_turan hocam senden bişey rica edecem...ben likapa yetiştirmek istiyorum giresunda acaba bu yöreye uygun cins acaba hangisidir?
QUOTE]

Merhaba Gogora, hoşgeldin.

Sevgili Coyote, Giresun'da ve ziraat mühendisi bir tanıdığından bilgi alacaktı. Sanırım bu günlerde buraya yazar. Sen takibe devam et istersen.

MuhammetKurt 17-07-2007 15:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Byzade (Mesaj 100842)
Herkese merhaba siteye yeni üye oldum gezdım gördüm cok sevdım az cok bu konu hakkında bişeler bılıyorum. tarımla ugraşıyorum ve cok sevıyorum 3,5 dönüm likapa bahcem var (980 adet ) 110 tane üzüm ve bı mıkdar cilek :) dahada calışmalarım var. likapa rize ve trabzonda zirai ürünler satanlarda bulunuyor, satışlarıda oldukca iyi kar marjı oldukca yüksek ticari amaclı dikilebılır, yararları söylemekle bitmez. avrubada satılan en pahalı ıkınci meyve karadenızın daglarında yetişen yabanisi , kültürü oldukca fazla verıyor 5 kg ile 10 kg arası. Gülgen ve komar agacının yetişdı her yerde yetişir, sulama istemez, karedenıze has bı meyve ama ticari amaclı üretimi yenı yenı başladıı ve 10 yıl daha türkiyenın ıhtıyacını karşılamaz.

sevgili hemşerim Byzade

Bende likapa yetiştiriliciğine başlamak istiyorum Rize'nin Gündoğdu Beldesinde 15 dönüme yakın çay bahçem var.çayları söküp likapa dikmeyi düşünüyorum.Yeterli bütçemde var.Sadece merak ettiğim konu ürünün pazarlamasıyla ilgili yani tüm şartları yerine getirip başarırsam ürünün alıcısı kim senin bu konu hakkında çalışmaların nasıl ? yardımcı olabilirsen sevinirim .uygunsan senin bahçenide görüp teknik destek almak isterim..Teşekkürler.

COYOTE 17-07-2007 17:54

Alıntı:

Herkese merhaba siteye yeni üye oldum gezdım gördüm cok sevdım az cok bu konu hakkında bişeler bılıyorum. tarımla ugraşıyorum ve cok sevıyorum 3,5 dönüm likapa bahcem var

Merhaba okulum sebebi ile Trabzon'a gidip geliyorum. Çeliklerden üretip satmayı düşünürmüsünüz acaba? Ya da Trabzon'dan satın alabileceğim bi yer var mı?Benim alacağım Likapa yabani sanırım. :D

n_turan 17-07-2007 20:51

Forumumuza gerçek yaban mersini üreticilerinin de uğraması ne güzel.
Kendilerinden çok yararlanacağımızdan eminim.

n_turan 17-07-2007 20:56

Alıntı:

Herkese merhaba siteye yeni üye oldum gezdım gördüm cok sevdım az cok bu konu hakkında bişeler bılıyorum. tarımla ugraşıyorum ve cok sevıyorum 3,5 dönüm likapa bahcem var (980 adet ) 110 tane üzüm ve bı mıkdar cilek :) dahada calışmalarım var. likapa rize ve trabzonda zirai ürünler satanlarda bulunuyor, satışlarıda oldukca iyi kar marjı oldukca yüksek ticari amaclı dikilebılır, yararları söylemekle bitmez. avrubada satılan en pahalı ıkınci meyve karadenızın daglarında yetişen yabanisi , kültürü oldukca fazla verıyor 5 kg ile 10 kg arası. Gülgen ve komar agacının yetişdı her yerde yetişir, sulama istemez, karedenıze has bı meyve ama ticari amaclı üretimi yenı yenı başladıı ve 10 yıl daha türkiyenın ıhtıyacını karşılamaz.

Daha önce dikkatimi çekmemiş.
Sn Byzade'nin mesajındaki "sulama istemez" ne anlama geliyor acaba? Zaten yağışlı iklimden dolayı mı su istemiyor? Bildiğim kadarıyla kültür yaban mersinleri kılcal kökleri sürekli nem isteyen bitkiler. Trabzon veya Rize'de doğal ortam sürekli nem sağladığı için mi sulanmıyor?
Bizi aydınlatırlarsa sevinirim.

nevsune 17-07-2007 21:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi n_turan (Mesaj 131416)

Fiyatlarını öğrenebildiniz mi acaba (sonbaharda gelecek olanların da)

n_turan 18-07-2007 08:35

2 yaşındakiler 25 YTL; Sonbaharda gelecek olanlar 15 YTL.

denizakvaryumu 21-07-2007 00:34

http://www.bigdipperfarm.com/cgi-bin...ical=Vaccinium

Bu linkte hangi türün hangi iklime uygun olduğunu daha iyi anlayabiliriz.

nevsune 21-07-2007 08:54

İngilizcenin kafasını yarmadıysam, Ankara için patriot fena değil galiba:p

denizakvaryumu 21-07-2007 11:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nevsune (Mesaj 133180)
İngilizcenin kafasını yarmadıysam, Ankara için patriot fena değil galiba:p

Evet patriot Ankara için uygun üstelik toprak bakımından da öteki türler gibi seçici değil...Bu tür aynı zamanda Yusuf Bey tarafından satılıyor yanılmıyorsam.

Hemen altındaki, polaris de Ankara şartlarına uygun...

"Bahçem yok ,saksıda mavi üzüm yetiştirmek istiyorum" diyenler için 'Sunshine Blue' tek seçenek olarak kalıyor...

likapalar saksıda da muhteşem gözüküyor :)

http://img247.imageshack.us/img247/8206/1326fv4.jpg

http://www.hargreavesplants.com/temp...p?sectionId=53

http://plants.thompson-morgan.com/product/1326/1

http://img401.imageshack.us/img401/5...u155263va0.jpg

http://www.eburgess.com/detail.asp?nav=fan&pid=3829

Oğuzhan 21-07-2007 11:56

Teşekkürler gerçekten çok güzeller.Benim bahçe yok.Saksıda olanlardan bulabilirsem hemen almak isterim.:))

nevsune 21-07-2007 13:42

[QUOTE=denizakvaryumu;133237]Evet patriot Ankara için uygun üstelik toprak bakımından da öteki türler gibi seçici değil...Bu tür aynı zamanda Yusuf Bey tarafından satılıyor yanılmıyorsam.
"Bahçem yok ,saksıda mavi üzüm yetiştirmek istiyorum" diyenler için 'Sunshine Blue' tek seçenek olarak kalıyor...
QUOTE]

Patriot da kısa boylu değil mi? Saksıda yapamaz mıyız? Blue sunshine neden ilgimi çekmedi ki, bir daha bakayım.

Evet Yusuf Bey'in sitesinde var. Ama ben Selahattin Bey'le görüştüm bu konuyu, gelecek bahar bize sürpriz yapabilirmiş.

Coyote'de Giresun'da araştırıyor. Bakalım ne bilgiler getirecek bize.:)

denizakvaryumu 21-07-2007 13:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Elfogi (Mesaj 133250)
Teşekkürler gerçekten çok güzeller.Benim bahçe yok.Saksıda olanlardan bulabilirsem hemen almak isterim.:))

Türkiye'de likapa satışını yapan ve nette web adresi olan bir kişi var...Yusuf Bey...isterseniz ona bir mail atın ya da telefonla görüşün derim...Saksılı blueberry gerçekten herkesin evinde olması gereken bir çalı...

Parriotun saksıda yetiştiğine dair nette bir bilgi bulamadım :(

nevsune 21-07-2007 13:48

Güneydekilere bakmadığım için görmemişim.

n_turan 21-07-2007 22:59

Renkleri buğulu mavi

1 Eklenti(ler)
İşte ilk olgunlaşan maviyemişler.

nevsune 22-07-2007 07:19

:) Başlığın üstadı ve en büyük yetiştircisi olmayınca burası öksüz kalıyor:)
Ben de kaç gündür nerelerdesiniz diye merak ediyordum. Meğer hasada yatmışsınız.

Sn NTuran, afiyet olsun çok güzeller. Bakmak bile yeter şunların güzelliklerine.

n_turan 22-07-2007 20:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nevsune (Mesaj 133500)
:) Başlığın üstadı ve en büyük yetiştircisi olmayınca burası öksüz kalıyor:)
Ben de kaç gündür nerelerdesiniz diye merak ediyordum. Meğer hasada yatmışsınız.

Sn NTuran, afiyet olsun çok güzeller. Bakmak bile yeter şunların güzelliklerine.

Teveccühünüz Nevsune Hanım.
Göle bir damla maya çalmaya uğraşıyoruz.
Umarım gerisi gelir.

n_turan 22-07-2007 20:48

Ankara'da toprak pH sı nasıl düşürülür?

Bugünkü seçim sonuçlarından sonra bu konuda yazma ihtiyacı duydum!Toprağın asit oranının arttırılması diğer bir deyişle pH değerinin düşürülmesi için elbette tarımsal kükürt, amonyum sülfat vb. kimyasalların kullanılması mümkün. Ben de daha küçük ambalajını bulamadığım için 25 kiloluk kükürt almıştım, ancak bunu kullanmak hiç içimden gelmedi. Yaklaşık 15 m2 alan için eser miktarda (10-15 gr kadar) kullandım. Oysa bu yöntem bana çok doğru gelmiyor. Çok yapay bir müdahale olarak görünüyor. İşin doğal yöntemini Yusuf Ustaoğlu söylemişti. Yaban mersini konusundaki literatürde de bolca sözü geçtiği için ben de aynı yöntemde yoğunlaşıyorum.

Daha önce de belirttiğim gibi, toprağın asitliğini yükseltmek için çam ağacının kabuğu, kozalağı ve iğnelerinden yararlanılıyor. Ben de bu üç farklı malzemeye şu an oturmakta olduğum ev çok yakın olduğu için ODTÜ ormanınan elde ettim.
Tek sorunum bunların öğütülmemiş, yani toprağa kolayca karışabilecek durumda olmaması.

Dün ve bugün yaptığımsa biraz daha farklı.
Yine ormana gittim ancak bu kez ne kabuk, ne kozalak ne de iğne topladım.
Ağacın dibindeki yerde bir tabaka oluşturan ve son bir yılın yaprakları olduğu belli olan iğneleri kaldırdım.
Bunların altında kırılmış, ufalanmış ve hatta kalıplaşmış, toprakla karışmış başka bir tabakanın olduğunu fark ettim. Bu tabaka yaklaşık 3 cm kalınlığında ve tamamen olmasa da büyük oranda çürümüş iğnelerden ve onların tozlarından oluşuyor. Dün hızımı alamayıp 6 küçük çuvalı bu tabakayla doldurdum.
Bugün de bahçede 2x1 m.lik bir alanda bu malzemenin 2 çuvalını mevcut toprakla harmanlayıp belledim.
Bu toprak ve çam iğnesi karışımını arada bulabildiğimiz kadarıyla sulayarak kasım ayına kadar yeni getirteceğim yaban mersinlerini dikeceğim çukurlara hazır edeceğim. Ankara'da asitli toprağın en önemli bileşeni aslında yanıbaşımızda duruyor. İster ODTÜ ormanında, ister Beynam ya da Kızılcahamam'da... Fazla değil 3 çuval size yeter.
O zaman ortancalar, orman gülleri ve elbette yaban mersinleri için en önemli koşulu sağlamış olacağız.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024