agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Üzümsü Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni388Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-04-2009, 16:19   #91
Ağaç Dostu

bluecrop's Avatar

Giriş Tarihi: 11-02-2008
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu Mesajı Göster
Sn.Bluecrop

sizin dutun da maşallahı var,nazar değmesin.

Kimden almıştınız?
sn. deniz akvaryumu , iyi niyet temenniniz için teşekkür ederim. babam amatör çapta fidan üreticiliği ile meşkül bana da bu merak ondan geçti . dut fidanlarını bahçemizde bulunan vakti zamanında bir tanıdığından aldığı anaçtan üretiyor .

bluecrop Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2009, 16:33   #92
Ağaç Dostu

bluecrop's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevsune Mesajı Göster
Sn bluecrop, benim fidanım aşılı. Boyu da şimdilik oldukça kısa ve tam istediğim gibi gelişiyor. Fazla yer kaplamayacak diye sevinirken sizin çelik ve aşı arasındaki yetişme farkları ile ilgili yazınızı gördüm.

Eklenti 72756

Peki daha sonraki zamanlarda budama ile istediğim boyda tutmam mümkün olabilecek mi?
Bir sorum da, dallar gelişip çelik almaya uygun duruma geldiğinde, çelikleme yöntemiyle aynı özelliklerde dut yetiştirebilecek miyiz?
sn nevsune ; 1. sorunuzun cevabı ,üzerine aşı yapılan anaçta gizli . ne tür bir anaç kullanıldığını bilmediğimizden fazlaca birşey söylemek zor . saksıdaki ortamının dezavantajlarını ne kadar tölere edebilir zaman içerisinde görmek gerekecek .. yine de bu türün sık sık yapılan budamaya töleranslı olması bitkiye iyi bir form vermenizi sağlıyacaktır .
ikinci sorunuza gelince ;ağustos ayında alınan çeliklerin ne kadar kolay köklendiğini görünce gözlerinize inanamayacaksınız . ayrıca havai köklendirmeye müsait bir bitkiniz varsa durmayın hemen deneyin .... saygılar

Eski 15-04-2009, 16:37   #93
Ağaç Dostu

bluecrop's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kaktüs Mesajı Göster
Sn bluecrop sizin Avusturalya dutunun saksısının boyutu nedir?
sn kaktüs .. saksının boyutu yükseklik 35 cm, çap 30cm gelecek yıl biraz daha büyük bir saksı ile değiştirmeyi düşünüyorum.....

Eski 15-04-2009, 16:52   #94
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Çok teşekkür ederim Sn bluecrop. Çelik zamanı mutlaka deneyeceğim.

Yalnız şu sorumun yanıtını alamadım. Çelikten yetişmiş bitki, aynı dut özelliklerini taşıyacak mı? Aşıya gerek duymayacak mı?

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2009, 21:14   #95
Ağaç Dostu

bluecrop's Avatar

sn nevsune , Mevcut bitkininizin dal çeliklerinden ürettiğiniz yeni bitkinizin, çelik aldığınız bitkinin birebir aynı özelliklerini taşıyacağından emin olabilirsiniz .. zira biz öyle yapıyoruz .

Eski 15-04-2009, 22:21   #96
Ağaç Dostu.

Romantik's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2008
Merhaba arkadaşlar,

Benden fidan temin eden arkadaşlar, Benden temin etdiğiniz fidanların hepsi çelik üretimidir. Bazı fidanların kökü kalın olduğundan, onları aşılı zannetmeyin , onlarda çelik üretimimdir. Avustralya Siyah Dutunu, normal dut çöğürü üzerine aşılamak bitkinin özelliğini bozacağından, bu uygulamayı uygun görmüyorum.

Romantik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2009, 22:33   #97
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-03-2007
Galeri: 1
Sayın Bluecrop ve Romantik Serseri,

2007 ağustosunda Antalya dan saksıda 1,5 mt boyda getirdiğim Avusturalya dutunu üzerinde meyveleri ile toprakla buluşturmuştum.Ayrıca geçen yaz da meyvelerini yedik.
Ancak bu sene meyveleri daha 1-1,5 cm yeşilken adeta üzerine kaynar su dökülmüş gibi haşlanmışlar.Zannederim ilkbaharda bir veya bikaç gece çok soğuk oldu.Yoksa başka bir nedeni olabilir mi?Bahçemdeki diğer dut çeşitleri ise daha henüz uyanmadı bile?
Sizden **** bilen başka arkadaştan öğrenmek istediğim ;
-Dutum yeniden canlanabilir mi?
-Bu dut -5 ila -10 derecelere dayanamaz mı?
-Durumu sorduğum buradaki bu işlerden anlayan birkısım köylüler, bahsekonu dut ağacının kökünün 2 mt uzağındaki kuyunun yeraltı sularına ulaştığında da olabileceğini söylediler.
-Budama yapsam fayda sağlar mı.
-Çok fazla üzülmüştüm ancak bu sabah topraktan 30 cm yukarda gövdede kibrit çöpününbaşı kadar 2 tane yeşil tomurcuk ucu gördüm.Ne kadar sevindim bilemezsiniz!
Bu konuda beni aydınlatabilirmisiniz lütfen.

yolac Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2009, 09:01   #98
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Romantik Serseri Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar,

Benden fidan temin eden arkadaşlar, Benden temin etdiğiniz fidanların hepsi çelik üretimidir. Bazı fidanların kökü kalın olduğundan, onları aşılı zannetmeyin , onlarda çelik üretimimdir. Avustralya Siyah Dutunu, normal dut çöğürü üzerine aşılamak bitkinin özelliğini bozacağından, bu uygulamayı uygun görmüyorum.

Sevgili Romantik Serseri, o benim aşı sandığım yer toprağa çok yakın ve saksılar da dipdibe olduğu için yakından ne olduğunu anlama şansım pek yoktu. Bluecrop'un aşı ile olan dutların fazla büyüyeceği bilgisinden sonra bunu yazdım. Aşılı veya çelikle üretim olmasının benim için hiç bir farkı yok. Önemli olan bana meyve verebilmesi. Balkon küçük olunca ve ben de o küçük alana gereğinden çok bitki sığdırmaya kalkışınca, fazla büyüyen bitkiler beni ürkütüyor doğrusu.

Sizin dediğiniz doğrudur elbette, size güvenirim. Yukardaki nedenden dolayı çelikle üretim olmasına çok sevindim. Demek bitkim saksı boyutlarında kalabilecek Ellerinize sağlık. O kadar iyi gelişiyor ki. Daha şimdiden bir karış boyuyla bu kadar meyve verebiliyorsa, gelecek yıl kimbilir neler yapar

Eski 16-04-2009, 23:23   #99
Ağaç Dostu.

Romantik's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yolac Mesajı Göster
Sayın Bluecrop ve Romantik Serseri,

2007 ağustosunda Antalya dan saksıda 1,5 mt boyda getirdiğim Avusturalya dutunu üzerinde meyveleri ile toprakla buluşturmuştum.Ayrıca geçen yaz da meyvelerini yedik.
Ancak bu sene meyveleri daha 1-1,5 cm yeşilken adeta üzerine kaynar su dökülmüş gibi haşlanmışlar.Zannederim ilkbaharda bir veya bikaç gece çok soğuk oldu.Yoksa başka bir nedeni olabilir mi?Bahçemdeki diğer dut çeşitleri ise daha henüz uyanmadı bile?
Sizden **** bilen başka arkadaştan öğrenmek istediğim ;
-Dutum yeniden canlanabilir mi?
-Bu dut -5 ila -10 derecelere dayanamaz mı?
-Durumu sorduğum buradaki bu işlerden anlayan birkısım köylüler, bahsekonu dut ağacının kökünün 2 mt uzağındaki kuyunun yeraltı sularına ulaştığında da olabileceğini söylediler.
-Budama yapsam fayda sağlar mı.
-Çok fazla üzülmüştüm ancak bu sabah topraktan 30 cm yukarda gövdede kibrit çöpününbaşı kadar 2 tane yeşil tomurcuk ucu gördüm.Ne kadar sevindim bilemezsiniz!
Bu konuda beni aydınlatabilirmisiniz lütfen.
Sayın yolac,

Avustralya Siyah dutu sıcağı sevmekle birlikte dış mekandada rahatlıkla yetişiyor.Bizim buradaki anacımız Dış mekanda ve üzeri şu an meyve dolu. Çok mu soğuk oldu yoks Yer altı suyunamı rastladı, köylülerin dediğidi olabilirmi. Kuruyan dal varsa budama yapabilirsiniz. Ama kurumamışsa yapmayın derim. Tekrar canlanabilir.
Fotoğrafını yükleme imkanınız varsa, daha geniş şekilde yardımcı olabiliriz.

Eski 17-04-2009, 07:51   #100
Ağaç Dostu.

Romantik's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevsune Mesajı Göster

Sevgili Romantik Serseri, o benim aşı sandığım yer toprağa çok yakın ve saksılar da dipdibe olduğu için yakından ne olduğunu anlama şansım pek yoktu. Bluecrop'un aşı ile olan dutların fazla büyüyeceği bilgisinden sonra bunu yazdım. Aşılı veya çelikle üretim olmasının benim için hiç bir farkı yok. Önemli olan bana meyve verebilmesi. Balkon küçük olunca ve ben de o küçük alana gereğinden çok bitki sığdırmaya kalkışınca, fazla büyüyen bitkiler beni ürkütüyor doğrusu.

Sizin dediğiniz doğrudur elbette, size güvenirim. Yukardaki nedenden dolayı çelikle üretim olmasına çok sevindim. Demek bitkim saksı boyutlarında kalabilecek Ellerinize sağlık. O kadar iyi gelişiyor ki. Daha şimdiden bir karış boyuyla bu kadar meyve verebiliyorsa, gelecek yıl kimbilir neler yapar
Sayın Nevsun hanım,

Gelecek yıla kalmadan bu yıl meyvesini yedikten sonra Temmuz ayında kartlaşmış dallarını kesiyoruz, Eylülde tekrar meyve yiyeceğiz. Avustralya Siyah dutunun özelliği yılda 2 kez meyve yiyebilmemiz.
Buradan duyurmamda sakınca yok, gelecek yıl Avustralya Siyah Dutunun kardeşide ( Avustralya beyaz Dutunun da) meyvesini yiyebileceksiniz. 1 adet fidan temin edilmiş olup, bu fidan üzerinden üretimini yapıp, eylül ayından itibaren Avustralya Beyaz Dutu fidanıda isteyen arkadaşlara temin edeceğiz.
Sayın Nevsun Hanım İlginize çok teşekkür ederim. Dutun yapraklarından sarma yapmayıda deneyin derim.

Emine Akman beğendi.
Eski 17-04-2009, 07:59   #101
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
İnanılır gibi değil. Daha geleli 1 ay bile olmayan ve saksıya aldığım Avusturalya dutunda meyve oluşu başlamış )

Sn.Romantik Serseri beni böyle bir meyveyle buluşturduğunuz için çok teşekkürler. Beyazı için de ilk sıralarda yer alabilirim

kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2009, 09:12   #102
Ağaç Dostu

Bağdadi's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2009
Merhaba !

Alıntı:
Merhaba arkadaşlar,

Benim fidanımda aşı var sanki !

Eklenen Resimler

Bağdadi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2009, 09:17   #103
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Çeliğin en tepe gözü sürgün vermiş uc kısmı kurumuş. Size orası aşı yeri gibi görüküyor. Ama aşı değil. Aşı olsaydı o kısımda biraz şişme olurdu.
Ayrıca aşı olması daha avantajlı Kök sistemi yerli ağaçlarımızdan olduğu için soğuk ve hastalıklara karşı daha dayanıklı olur.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2009, 10:47   #104
Ağaç Dostu

Bağdadi's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2009
Teşekkürler Tekin bey.Yetiştirici arkadaş aşı olması bitkinin özelliğini bozar dediği için tereddüt ettim.Selamlarımla...

Bağdadi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2009, 11:20   #105
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Başka anaclara aşılanaan kalemler hiçbir şekilde özelliğini bozamaz. Sadece başka anaca aşılanan kalemin Tohumundan üretirseniz. Ozaman açılım gösterir. Aslına döner. Tkrar aşı gerektirir. Ama çelikle üretilirse fark eden bişe gene olmaz.

Eski 17-04-2009, 11:32   #106
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Romantik Serseri
Bluecrop
pepino61
Mutlu Kutlu

(Türkiye'de benim bildiğim bu dutu üreten başka üretici yok)

Avustralya dutunda yerli anaç kullanmadan yani aşı yapmadan direk çelikten üretiyorlar, yanılıyor muyum?

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-04-2009, 16:33   #107
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Belki öğle yapıyorlardır. Ama bu aşılanamayacak anlamına gelmez kesinlikle. Bence Yerli anaclara aşılanırsa dayanma gücü dahada artar.
Örnek verecek olursak domates ve patlıcan İyi güzel verimli ama kök sistemi zayıf sebzeler. Kök sistemi sağlam hastalıklara karşı dayanıklı yabani türlüre aşılanır.

Eski 17-04-2009, 16:54   #108
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Alanya'daki normal bir dut ağacına, geçen yıl Avustralya dutundan aşı yapılmış ve bol bol o uzun dutlardan yemişler. Bir kışı sorunsuz geçirmiş ve gelen haberlere göre üzeri şu anda meyve doluymuş. Bizimkiler öyle bakım falan da yapmamışlar. Yani kendi halinde gelişen bir ağaç.

Eski 17-04-2009, 21:19   #109
Ağaç Dostu.

Romantik's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kaktüs Mesajı Göster
İnanılır gibi değil. Daha geleli 1 ay bile olmayan ve saksıya aldığım Avusturalya dutunda meyve oluşu başlamış )

Sn.Romantik Serseri beni böyle bir meyveyle buluşturduğunuz için çok teşekkürler. Beyazı için de ilk sıralarda yer alabilirim
Sayın kaktüs,

Bundan sonra meyvesi olgunlaşıcak ve yakın zamanda afiyatle yiyeceksiniz.

Eski 17-04-2009, 21:23   #110
Ağaç Dostu.

Romantik's Avatar

Sayın Tekin ****** normal dut çöğrü üzerine aşılamak bitkiyi daha dayanıklı yapacaktır, ama bitkinin bodur formunu bozacağı için uygun görmüyorum.

Eski 18-04-2009, 08:36   #111
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Alıntı:
Gelecek yıla kalmadan bu yıl meyvesini yedikten sonra Temmuz ayında kartlaşmış dallarını kesiyoruz, Eylülde tekrar meyve yiyeceğiz. Avustralya Siyah dutunun özelliği yılda 2 kez meyve yiyebilmemiz.
Bunu çok sevdim Temmuz ayında bunu bize hatırlatırsanız atlamış olmayız. Eylül'de 2. hasadı yapalım.

Alıntı:
Buradan duyurmamda sakınca yok, gelecek yıl Avustralya Siyah Dutunun kardeşide ( Avustralya beyaz Dutunun da) meyvesini yiyebileceksiniz.
Artık balkonda yer kalmadı derken yine beni baştan çıkarıyorsunuz. Şimdi ben ne yapacağım, kardeşsiz de olmaz ki. Balkon çökerse siz ödeyeceksiniz

Eski 18-04-2009, 16:15   #112
Ağaç Dostu.

Romantik's Avatar

[QUOTE=nevsune;402778]Bunu çok sevdim Temmuz ayında bunu bize hatırlatırsanız atlamış olmayız. Eylül'de 2. hasadı yapalım.

****** Nevsun Hanım buradan hatırlatarım. Arkadaşlar 1 yıl içinde 2 kere meyve yemenin tadını çıkarırlar.

Artık balkonda yer kalmadı derken yine beni baştan çıkarıyorsunuz. Şimdi ben ne yapacağım, kardeşsiz de olmaz ki. Balkon çökerse siz ödeyeceksiniz

Sizede Avustralya Beyaz Dutundan temin ederiz. Balkon çökerse artık daha büyüğünü yaptırırz.

Düzenleyen Romantik : 18-04-2009 saat 17:08
Eski 18-04-2009, 17:30   #113
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-03-2007
Galeri: 1
Alıntı:
Sayın yolac,

Avustralya Siyah dutu sıcağı sevmekle birlikte dış mekandada rahatlıkla yetişiyor.Bizim buradaki anacımız Dış mekanda ve üzeri şu an meyve dolu. Çok mu soğuk oldu yoks Yer altı suyunamı rastladı, köylülerin dediğidi olabilirmi. Kuruyan dal varsa budama yapabilirsiniz. Ama kurumamışsa yapmayın derim. Tekrar canlanabilir.
Fotoğrafını yükleme imkanınız varsa, daha geniş şekilde yardımcı olabiliriz.
Cengiz Bey,
İlgine çok teşekkür ederim.Hem soğuk olmuş hem de yeraltı suyundan da olabilir.Budamayacağım.Çünki kuruma yok ve yer yer yeşillenmeler var.Artık seneye yerini dğiştiririm belki.
Kalın sağlıcakla...

yolac Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2009, 09:32   #114
Ağaç Dostu

habibe's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
Galeri: 33
Dut

Avustralya kara dutum. 2. resimde gövde de çıkan yeni sürgünleri alsam mı?

Eklenen Resimler

habibe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2009, 20:38   #115
Ağaç Dostu.

Romantik's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi habibe Mesajı Göster
Avustralya kara dutum. 2. resimde gövde de çıkan yeni sürgünleri alsam mı?
Avustralya Siyah Dutunuz çok şirin gözüküyor. Bence 2. resimdeki alt sürgünleri almayın derim. Nasıl olsa temmuzda Kartlaşmış dalları keseceğiz, o zaman alırsınız.

Eski 23-04-2009, 22:34   #116
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Name:  ser 014.jpg
Views: 1464
Size:  59.0 KB

Kendi küçük ama şimdiden meyve vermeye başladı

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2009, 22:55   #117
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Bence bu dutun çok varyantları var piyasada. Zira bana avustralya kara dutu diye 3 farklı yerden gelen çeliklerin üçüde farklıydı ve sadece ikisi çelikteyken meyve verdi. Diğeri ise soğuk hava deposunda bekliyor onları henü çeik yapamadım yeri hazır olsun ilk fırsatta çelikleyeceğim.

Avustralya kara dutu konusunda Ordu (Rizeye yakın olması nedeniyle) romantik serseri ve bu dutu ülkemize getiren Kadir Şahin bey dışındaki duta şüphe ile bakmaya başladım.

Ayrıca bu avustralya kara dutu diye farklı farklı formlarda Antalya Gazipaşadan gelen fidanları ve meyveleri, Ödemişten gelen fidanları ve karadeniz bölgesinden gelen fidanları var. Şaştım kaldım. Yöreselleşmiş ve farklı dut çeşitleride bu adla anılmaya başlamış bilginize.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2009, 22:59   #118
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Olabilir.Hocam bunu anca siz çözersiniz.Ben Trabzon'dan Yusuf Bey'den almıştım.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2009, 23:21   #119
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Sonuçta karadenizde Kadir beyden yayıldığı kesin ancak diğer yerlerden gelen fidanlarda farklılıklar görüyorum. Bu yıl bana Bursa'da Avsutralya kara dutu diye başka fidanlarda gösterdiler şaştım kaldım. Meyve versinler akla kara ortaya çıkar elbet.

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2009, 08:34   #120
Ağaç Dostu.

Romantik's Avatar

Bazı müşterilerimde bana soruyor, fidancılarda gezerken Avustralya Siyah Dutu gördük, fiyatı şu kadarda, doğrumudur diye. Piyasada Avustralya Siyah Dutu diye satılan değişik dutlar var bunu ayırt etmek lazım. Benim 150 adet yeni çeliklerim ( Köke daha yeni geçiyorlar) üzerleri şu an itibarıyla meyveli ve bazılarınında meyveleri olgunlaşmaya başladı bile.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024