agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üzümsü Meyveler (http://www.agaclar.net/forum/uzumsu-meyveler/)
-   -   Avustralya Karadutu (http://www.agaclar.net/forum/uzumsu-meyveler/7804.htm)

feriha 01-03-2008 20:10

Avustralya Karadutu

Terasta saksıda bu dutu yetiştirmek istiyorum. Yusuf bey sadece bahçede mi olur saksı da yetişir mi?

feriha 01-03-2008 20:23

Arkadaşlar bu tür karadutu yetiştirmeyi denediniz mi?

Harun Parlak 01-03-2008 20:29

Kara dut veya beyaz dut fark etmez çelikle aşı yöntemi ve havai köklendirme ile yetiştirebilirsiniz.

bluecrop 02-03-2008 09:41

Tekin bey sanırım feriha hanım yetiştirmekten bahsetmiş , kanımca siz yanlış anlamış ve fidan üretimine parmak basmışsınız .
Üç dört yıldır üzümsüler portfoyumun içerisinde yer alan avustralya karadutu üzerinde gözlemlediklerimi paylaşmak isterim.
Dikimden sonra ilk yıl meyve tutumu gözlemledim. meyvelerde olgunlaşma periyodiik budamayla (budama derin uygulama şeklinde değilde , meyveleri toplanmış küçük dallarda budama şeklinde) 2-3 hasat dönemi olabiliyor . Bol verime yatan bir çeşit , bitki gelişimide bir haylı kuvvetli, dik ve uzun dallar , meyvenin ağırlığından yere sarkabiliyor. İyi bir saksı harcı ve besin ortamı ilen büyük boy saksıda yetişebilir. Erkenci birçeşit olması nedeniyle ilkbahar geç donlarına karşı tedbirli olmakta yarar var.
http://www.meteor.gov.tr/2006/genel/...Pg=136&Ext=htm

denizakvaryumu 02-03-2008 20:56

Bu dut sıcağı çok seviyor, meyve verimi çok iyi ve meyve uzunluğu diğer dutların 2 katı.

Budama ile 2 kere ürün alınabiliyormuş.

Yine Ankara'nın kış soğuklarına dayanmayacağı şeklinde bir bilgi almıştım yani bu dut ege-akdeniz-karadenizde çok iyi yetişiyor (yani don yapmayan yerler)

Bonsai için de uygun bir ağaç.

İlk yılında verim alınıyor.

Benim de saksıda yetiştirmek istediğim bir tür ama kışın Ankara soğuklarında içeri alınması gerekecek .

yolac 03-03-2008 15:10

Avustralya Karadutu ;

Arkadaşlar bu duttan elinde fide **** çelik olan varmı.
Nasıl yetiştirebiliriz acaba 1,sahip olmak isterdim doğrusu !
Her şey gönlünüzce olsun...

Harun Parlak 03-03-2008 15:41

Bu meyvenin bir resmi armı arkadaşlar. Bende edinmek isterim belki bonsai yaparım.

bilce 03-03-2008 16:13

Syn. Deniz akvaryumu çalıştığım fidnlıkta bu bitkiden var.İsterseniz burdan temin edebilirsiniz

bluecrop 03-03-2008 16:21

Geçen yıl ağustos ayında (durgun göz aşısı ) 200 adet karadut çöğürü üzerine avustralya karadutu aşıladık . %10 başarıyla ancak 10 adet fidan üretebildik. bu yıl 2-3 gün önce omega aşı makasıyla yarma aşı denedik, bekliyoruz ..... sırada mayıs -hazıran sürgün göz aşısı , çelikleme ve havayı daldırma uygulamaları var. Anlaşılan bu yaz uzun geçecek .

Harun Parlak 03-03-2008 16:35

Teşekkürler feriha hnm verdiğiniz linke baktım baya bir büyükce burada da var aynısı yapaklarıda aşşayukarı aynı ama dut büyüklüğü 8 cm yok da 4-5 cm kadar oluyor. bilmem aynısımıdır.

bluecrop 03-03-2008 17:24

sn tekin feriha hanımın belirtiği linki iyi incelerseniz, bu duta ait bütün meyvelerin 8 cm olmadığını 8 cm meyvenin bir istisnayi durum olduğunu görebilirsiniz . Avustralya kardutunun ortalama meyve iriliği sizin belirtmiş olduğunuz gibi 4-5 cm. İstisnai olarak 8 cm 'e kadar çıkabilmekte .
BU KARADUT ÇEŞİDİNİN ;
1-ERKEN MEYVEYE YATMASI (Hazıran ayında)
2-ORTALAMA MEYVE UZUNLUĞU 4-5 CM
3-BÜYÜK YAPRAKLI
4-MEYVELERİN EKŞİ VE BOL AROMATİK YAPISI
belirgin özellikleridir. Zannedersem aynı duttan bahsediliyor

denizakvaryumu 03-03-2008 21:33

Diğer dutlardan ayıran en belirgin özellik sanırım soğuklara dayanıklı olmaması yani Ankara'da olmaz ???

nilüfer28 08-04-2008 21:13

çelikle karadut üretimi deneyen var mı?
ben bir deneme yaptım geçen haftalarda ama olur mu diye merak ediyorum
deneyen arkadaşlar varsa

Harun Parlak 08-04-2008 21:50

Kesinlikle çelikle üretilebiliyor çimlenme başarısıda yüksek çelikler çok fazla uzun olmasın bir yaşında çalikler olsun.
Çelikler 20-25 cm kadar yeterli toprağa gelecek kısım kesinlikle yatay kesik olsun ve keskin bir aletle kesin. Ayrıca uzunlamasına toprağa gelecek kısmına üç edet iki cm kadar kabuk kısmına çizik atın.

bluecrop 09-04-2008 15:41

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nilüfer28 (Mesaj 222977)
çelikle karadut üretimi deneyen var mı?
ben bir deneme yaptım geçen haftalarda ama olur mu diye merak ediyorum
deneyen arkadaşlar varsa

http://www.agaclar.net/forum/showpos...2&postcount=20

Eklenti 34262

Kemal Kutlu 12-04-2008 20:56

ben avustralya kara dutun üretimini yapıyorum iyi bakıldında 8 cm meyvesi 40 cm kadar yaprak ' ı olabilmek de arkadaslarının dediği gibi dur sıcak iklim bitkisi eğer yapıcaksan kışın evin içinde yapabilirsin

cagatayyucel 12-04-2008 22:17

ben bu sene bir kaç tane avustralya kara dutunu hiçbir kimyasal maddeye batırmadan toprağa sapladım, bir tanesi yaprak açtı ve 1,5 ay oldu yaprakları yeşil ama küçük, diğerinin bedeni yeşil fakat sürgün vermedi.

Kemal Kutlu 13-04-2008 20:48

yaprak açar ama daha köklenmez 1 ay'a kadar köklenir

Kadir Şahin 24-04-2008 21:36

Avustralya dutu diye bilinen bu dut çeşidini Avustralya'dan 1996 yılında ben getirdim. Giresun'un Bulancak ilçesinde yaşamaktayım. Sydney'den çelik olarak getirmiştim. Anaç ağaçlarım 30 cm.kuturundadır.Yakında bilimsel adını öğrenebilecegiz;
zira bir profesörümüz bu konuda araştırma yapıyor. Elimde bir miktar fidan var,arzu eden satın alabilir. Yusufustaoğlu nun sitesindeki Kadir ŞAHİN benim... (kadirshahin)olarak arama yapılırsa dutlar için farklı fotolar görülerilir. İleride daha ayrıntılı bilgi vermek dileği ile...

Selahattin Yılmaz 24-04-2008 21:44

Kadir bey şu an kara dut ve muhtelif dut fidanları üretmek üzere fidanlığımda çöğür yetiştirmekteyim damızlık olarak kullanmak üzere (uygun görürseniz) bir iki adet fidan satın alabilirim.

Bunu özellikle belirtiyorum ki bilesiniz ve ona göre belki uygun görmeyebilirsiniz. Bunun dıışında farklı beyaz ve siyah dut fidanlarını da yurt dışından getirmek istiyorum. Malum Bursa'da ipekböcekçiliği araştırma enstitüsü vardı ve kapandı. Orada da güzel çeşidi bellirli dut fıdanları var beğendiklerimi de çoğaltmak düşüncem var.

Kadir Şahin 24-04-2008 21:48

Aşı mı yapmak istiyorsunuz?

Selahattin Yılmaz 24-04-2008 21:56

Aşı ile ilgili sorunum yok desem yeri var gaga aşısında %98 başarı ile duta aşı yapan ustalarla birlikte yapacağım aşıyı. Ancak yine de ilk deneyimim olacak tek güvencem ustaların dut konusunda uzman olmaları...

Kadir Şahin 24-04-2008 21:58

Sizinle özel görüşmemiz gerek galiba..

Selahattin Yılmaz 24-04-2008 22:00

Galibası fazla galiba...

bluecrop 24-04-2008 22:14

2 Eklenti(ler)
selam, kadir bey
Bu dut çeşidiyle tanışıklığı yıllara dayalı birini bulmuşken sormak isterim . varsa aşı ile çoğaltma deneyiminizi paşlaşırmısınız .Sanırım bu dut çeşidi çelikle çoğaltma başarısı oldukça yüksek fakat bu başarı aşıya sıra gelince düşüyor .Geçen yılki aşılarda(ağustos-eylul durgun göz aşısı)başarı yüzdesi %15 lerde kaldı . Bu yıl martta kalem aşısında başarı yüzdesi %0
Hoşçakalın.
Eklenti 35531
Eklenti 35532

Harun Parlak 24-04-2008 22:17

Austos Eylül ayı zaten uygun değilki aşı için öğnü kışa geliyor diğer türlerde de aynı sorunu yaşıyoruz. MÜMKÜNSE birde mayıs haziran göz aşısını deneyin yüzdeniz artdığını göreceksiniz.

bluecrop 24-04-2008 22:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Selahattin YILMAZ (Mesaj 228647)
Aşı ile ilgili sorunum yok desem yeri var gaga aşısında %98 başarı ile duta aşı yapan ustalarla birlikte yapacağım aşıyı. Ancak yine de ilk deneyimim olacak tek güvencem ustaların dut konusunda uzman olmaları...

Soruyu yazana kadar selahattın beyden cevabı almış oldum. hımmm.. gaga aşısı cevap bu olsa gerek. Selahattin bey madem dutta gaga aşısının %98 gibi bir başarı oranı olduğunu açıklamışsınız . bu aşının uygulama safhasının da bir anlatı verseniz .

Harun Parlak 24-04-2008 22:37

Kalemler uyanmadan istediğiniz her türlü aşıyı deneyebilirsiniz bence ama uyandıkdan sonra ya T göz aşısı ya da yanaştırma aşı olabilir diğerleri riskli tabi ki bana göre.

bluecrop 24-04-2008 22:58

sn Tekin bey
Oysakı Gazi osman paşa üniversitesinin bir araştırmasında başarı yüzdesin sürgün göz aşısına (mart -hazıran)nazaran durgun göz aşısı (ağustos)döneminde ve ters t aşı metodunda arttığını belirtmiş. Biz uygulamada tabiiki üniversitenin araştırmasını referans aldık. Bizim uygulamamızın Anaç uyuşmazlığı veya iklimsel faktörlerin etkisi ile üniversitenin araştırmasıyla paralel sonuçlanmadığı kanısındayız.

http://www.uzumsu.com/dosyalar/II_Ul...mp_168-171.pdf

Selahattin Yılmaz 24-04-2008 23:01

Elbette anlatacağım ama ben bir öğreneyim. Sanırım mayıs ayında bu aşıyı öğrenme fırsatım olacak o zamanı bekliyorum. Hem mayısta anaç özelliği olan dutlardan alınmış dut tohumu da ekeceğim çöğür elde etmek için.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024