agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Üzümsü Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni746Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-02-2011, 08:33   #2251
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-02-2011
sanırım kısa olanlarından aldım ve de şimdiden dikerek aceleci davrandım ) bu gün 6. günüm. odamda masanın üstünde üstü kapalı duruyorlar. çıkarlarsa eğer fotoğraflarını bende göndereceğim sizle paylaşmak için.
bir de aldığm tohumları tek tek diktim 21 LC 21 tanede LB ayrıca geri kalan yerlerede aktardan aldığım kurutulmuş gojilerden çıkanları 2 şerli ektim. bakalım onlarda çıkıcakmı? LB yetiştirmek daha iyi gibi anladım forumdan şimdilik bunlar çıksın bi sonra daha fazla LB den alacağım.
kökler çok uzadı demişsiniz yaz sonuna kadar bakmak için viyolden çıkarıp fide poşetlerine dikmeyi düşünüyorum yaz sonuda toprağa dikeceğim. doğrudur umarım bundan sonra doğru davranmak istiyorum.
bol gojiler sayın goji severler

seda_goji Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-02-2011, 07:29   #2252
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-02-2011
gojileirm çimlendi hemen haber vermek istedim. daha bikaç cm ler bazılarının sadece ucu gözüküyor ama gözle görülür bir şekilde büyüyorlar. akşam işten çıkınca bana süpriz yaptılar. hepsi çıksın bi, biraz büyüsünler fotolarını koyacağım )

seda_goji Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2011, 20:21   #2253
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seda_goji Mesajı Göster
gojileirm çimlendi hemen haber vermek istedim. daha bikaç cm ler bazılarının sadece ucu gözüküyor ama gözle görülür bir şekilde büyüyorlar. akşam işten çıkınca bana süpriz yaptılar. hepsi çıksın bi, biraz büyüsünler fotolarını koyacağım )
güzel duygulardır ilkler unutulmaz

rüzgargülü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2011, 20:22   #2254
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seda_goji Mesajı Göster
sanırım kısa olanlarından aldım ve de şimdiden dikerek aceleci davrandım ) bu gün 6. günüm. odamda masanın üstünde üstü kapalı duruyorlar. çıkarlarsa eğer fotoğraflarını bende göndereceğim sizle paylaşmak için.
bir de aldığm tohumları tek tek diktim 21 LC 21 tanede LB ayrıca geri kalan yerlerede aktardan aldığım kurutulmuş gojilerden çıkanları 2 şerli ektim. bakalım onlarda çıkıcakmı? LB yetiştirmek daha iyi gibi anladım forumdan şimdilik bunlar çıksın bi sonra daha fazla LB den alacağım.
kökler çok uzadı demişsiniz yaz sonuna kadar bakmak için viyolden çıkarıp fide poşetlerine dikmeyi düşünüyorum yaz sonuda toprağa dikeceğim. doğrudur umarım bundan sonra doğru davranmak istiyorum.
bol gojiler sayın goji severler
doğrudur poşetlere koyun yaz sonuna ekin

Eski 27-02-2011, 12:00   #2255
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-10-2010
ACİL YARDIM -Küçük kırmızı örümcekler.

Arkadaşlar red robinlerimin bazılarının neden gelişiminin durduğunu veya yavaşladığını buldum.
Küçük kırmızı örümcekler. neden örümcekler diyorum çünkü yaprak aralarında örümcek ağlarında dolaşırken de gördüm. Ayrıca biberlerimde küçük yeşil böceklerde var. ama gojilerde bundan görmedim.

çok güzel yetişen bir gojiye de bulaşmışlar ve yapraklarını tek tek döküyorlar. Büyük bir ihtimal biberlerden geçtiler.
Son fotograftaki soldaki goji(goji-D) digerlerinden yaklaşık 20 gün sonra çimlendi ama ona bulaşmadığı için çok güzel gelişti.

Su sarımsak zeytinyağı karışımı biraz işe yaradı ama tam anlamı ile bitirmedi.kulak çöpü ile yapraklarını bu karışımla yavaşça temizledim.

Sizin önerileriniz nedir? Gojileri kaybetmeden lütfen bilgilerinizi paylaşırsanız seviniriz.Name:  bocek0.jpg
Views: 1877
Size:  17.7 KB

Name:  bocek1.jpg
Views: 1901
Size:  19.8 KB

Name:  goji-C.jpg
Views: 870
Size:  48.3 KB

Name:  gojı-A.jpg
Views: 915
Size:  49.0 KB

Name:  goji-B-D.jpg
Views: 954
Size:  48.3 KB

gezen82 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2011, 20:04   #2256
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Bana yaprakların dökülmesi örümcek **** bitlerden kaynaklanmış gibi görünmedi,sanki soğuk olmuş soğuktan yaprak döküyormuş gibi...

ilaç olarak ev yapımı ilaçlarda bir çok tarif bulabilirsiniz...

daha da kolaya kaçmak isterseniz nimiks,neemazal gibi börtü ye böceğe karşı organik tarımdada kullanılabilen mücadele ilaçları var onlardan öneririm ...

yinede sorunuzu ilgili konu başlığında sorarsanız üstadlardan daha sağam yorumlar ,öneriler alabilirsiniz...

seyyah53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2011, 09:35   #2257
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-10-2010
Saygıdeğer seyyah53; bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim. Soğuktan olmadığına kesinlikle eminim. çünkü bitkiler kaloriferin üstünde pencere kenarında ve evin ısısı 24 derece altına pek düşmez. ayrıca gojilerde kırmızı örümcekleri tek tek ellerimle temizledim. hatta küçücük yaprak aralarına ördükleri ağlarda hareketlerini bile üzülerek izledim.
Ev yapımı ilaç olarak saygıdeğer malbman redrobin domates kısmında yanıtlamış.sanırım kükürt iyi geliyormuş. deneyip sonucunu göreceğiz. eğer olmazsa artık belirttiğiniz ilaçları kullanayım. Goji fidelerimi kaybetmek istemiyorum çünkü kütahyada goji satan yer yok sanırım.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi malbman Mesajı Göster
Sayın gezen82, teşekkür ederim. .........................
Sizin de teşhis ettiğiniz gibi Red Robinlerinize beyaz sinek, gojilerinize kırmızı örümcek, biberlerinize de yaprak biti dadanmış. Öncelikle zararlı taşıyan bitkilerinizi diğer bitkilerinizin yanından ayırın.

Sonra da buradaki (özellikle) ikinci tarifi zararlıları yok edinceye kadar 4-5 günde bir uygulayın derim. Ben geçen yıl Red Robinim'e dadanan beyaz sinekleri ve jalapeno biberlerime dadanan yaprak bitlerini bu şekilde yok etmiştim. Yanılmıyorsam üçüncü uygulamadan sonra temizlenmişlerdi.

Çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Kırmızı örümcek için ise kimyasal ilaç kullanmayacaksanız, en iyisi kükürt.

gezen82 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2011, 11:15   #2258
Ağaçsever

merkezdeki evimin bahçesinde bulunan gojilerimi budama yaptım çelikleri ise bardakta suya koydum bakalım kök salacaklar mı aslında köye gidip köydeki bahçemdeki gojileride budama yapmam lazım malum bahar geliyor gelmeden uçlardan alırsam çok hoş olacak sürgünleri daha taze ve daha fazla dallı olacak bu sene meyve almayı umut ediyorum

Eski 11-03-2011, 21:19   #2259
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Benim seradaki gojiler sürgün vermeye başladı ancak yeni sürgünler neden se solgun duruyor.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2011, 21:45   #2260
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nariçi Mesajı Göster
Benim seradaki gojiler sürgün vermeye başladı ancak yeni sürgünler neden se solgun duruyor.
Aynen Sn.Nariçi....bende budamadan sonra iki tane deneme amaçlı dal parçasını köklendirdim...yeni yeni güzel sürgün verdi...fakat yeni sürgünler iki üç gün sonra soldu...kurumadı da..ama resmen yerlerde sürünüyorlar...ben mevcut sıcaklığın ani değişimine bağladım ama...bilemiyorum ******....varsayım ...

Eski 12-03-2011, 09:05   #2261
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Benim solan gojiler yeni diktiklerim değil. normal geçen yıldan dikilmiş boyu 2 metreyi buldu budadım.

Eski 12-03-2011, 12:46   #2262
Ağaçsever

arkadaşlar budama yaptıgım dallardan su bardağına koyduklarım yapraklarını açtılar aynı gül ağacı gibiler çelikle üremeye çok elverişliler bakalım sonları nolacak

Eklenen Resimler

Eski 12-03-2011, 23:47   #2263
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-01-2008
İyi akşamlar, İzmir Bornova'dayım Goji fidanı nerden temin edebilirim

borkcan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2011, 21:08   #2264
Ağaç Dostu

omer.tuncer's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2008
bundan 45 sene önce ankarada parklarda bu goji bitkisi dikili çalı formunda bir bitki idi tadı biraz ekşimtak olduğundan yemezdik kuşlar kışın tümünü yerlerdi. O parklar belediye işgalinde ama necatibey caddesi ile özveren sokak arasındaki parkta olması lazım Denizakvaryumu na duyrulur. Bende gittiğimde subayevleri ne bakacağım çoğu parkı yenileme adı altında talan ettiler ama belki bulursam resimler yerini yazarım. ama galiba türkişde bazı evlerin bahçelerindede vardı.

Düzenleyen omer.tuncer : 15-03-2011 saat 22:46 Neden: eksik kelime
omer.tuncer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2011, 21:27   #2265
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Evet var

Ama bu türün tadı normal gojiye göre acımsı...

Ancak Ankara soğuklarını yiyince biraz tatlı oluyor...

.

Düzenleyen denizakvaryumu : 15-03-2011 saat 22:25 Neden: imla
denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2011, 22:11   #2266
Ağaç Dostu

egetropical's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi borkcan Mesajı Göster
İyi akşamlar, İzmir Bornova'dayım Goji fidanı nerden temin edebilirim
izmirde
http://goji.blogcu.com da bulabilirsiniz.

egetropical Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2011, 22:02   #2267
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2010
Galeri: 1
Goji berry

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h.ışık Mesajı Göster
Aktardan aldıktan sonra 10 ya da 11 Kasım 2010 tarihinde 2 meyve içerisindeki tüm tohumları diktim. iki ayrı meyvenin tohumlarını aynı kabın iki kenarına diktim. bir tarafındakiler %80 çimlenme olurken diğer taraftakilerden sadece 3-5 tane çimlenme oldu. ve büyüyorlar. Çok ince yapıdalar yapraklarını taşıyamıyor. güneş yüzünü gösterirse biraz daha pişkinleşirler diye düşünüyorum. Bakalım güneşli günlere kadar neler yaşayacağız. İnşallah yakında resim çekip yükleyebilirim.
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h.ışık Mesajı Göster
Son mesajımdan bu zamana kadar konuyla ilgilenen olmamış herhalde.
Sonunda fotoğrafladım ve sizinle paylaşıyorum.

Burada birçok fide diyemediğim yeşillikler var ve güneş görmediği için gövdeleri çok cılız ve yapraklarını taşıyamıyor. Güneş görüp gövdeleri geliştiğinde fidelemeye çalışacağım bakalım yüzümün akıyla başarabilecekmiyim.

Merhaba ,
Yukarıda da özetlediğim şekilde büyütmeye çalıştığım gojilerin bugün itibariyle durumları hakkında bilgi vermek istiyorum.
1. Zaten az çıkan tafaftaki gojilerin sayısı dahada azaldı.
2. Gojiler biraz daha iyiler gibi geliyor bana.

Ancak bir noktaya biraz takıldım. Boyları halen çok kısa ve büyümüyorlar. kış aylarında bu zamana kadar gelişmesi de başarı belki ama bazı arkadaşların gojilerine hiç benzemiyor. Bendeki gojilerin tüm yaprakları aynı noktadan çıkıyor, diğer gojiler ise ağaç gibi uzun bir dal üzerinde sıra sıra yapraklar çıkararak büyüyor. Türü farklı olabilir mi?
İşte son resimler.

Eklenen Resimler

h.ışık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2011, 22:48   #2268
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
İyi durumdalar. Öylece kalmalarını sağlarsanız Mayısta atağa kalkarlar.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2011, 10:00   #2269
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Teşekürler sayın MeyveliTepe,
Sizce bu fideleri ne zaman ayırmalıyım? Ayırmalımıyım? Gelişmesi iyi olan bir-iki tanesini mi bırakmaliyim. Tavsiyeleriniz nedir?
Bir de resimden pek belli olmuyor ama 1 Kg peynir kutusunda. Kökleri kabın dibine ulaşmıştır. Nasıl bir ortama geçireyim. Derinlik ve genişlik ne olmalıdır.
Biraz fazla soru sordum kusura bakmayın.
Tekrar teşekür ederim.

Eski 20-03-2011, 10:19   #2270
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Biraz daha bekleyin. Nisan ortaları gibi her birini çapı 10 cm civarındaki saksıya alırsınız. Ancak o tarihten sonra hızlı büyüyenleri bir-iki ay içinde ya toprağa ya da daha büyük saksıya almalısınız.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2011, 13:40   #2271
Ağaçsever

zeyno82's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2010
Merhaba arkadaşlar bu meyveyi yeni duydum çok da şaşırdım özelliklerini duyunca,bende yetiştirmek istiyorum nerden bulabiliriz yardımcı olursanız sevinirim.

zeyno82 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2011, 20:06   #2272
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Galeri: 7
Ben bu gün İStanbul Eminönü Çiçekçiler çarşısından aldım. Fiyatı 25 lira idi pazarlıkla 20 TL ye alınabilir.

feyzon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2011, 20:17   #2273
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Arkadaşlar...ağaclar net satış bölümünde arkadaşlar kendi yetiştirdikleri goji lerini satışa sunuyorlar...hemde sizin aldığınızın yarı fiyatına...bu bir nevi bilgi kaynağınada destek oluyor...

Eski 27-03-2011, 20:45   #2274
Ağaçsever

çelikle üremede son durum kesilen gojiler plastik bardaklara saplandı tomurcuklar patlamaya başladı bir tanesi çok büyük oldu

Eklenen Resimler

Eski 27-03-2011, 20:53   #2275
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-02-2008
Sevgili Arkadaşlar,

Ağaçlar netin toplantısına gelirseniz bu yıl da goji çelikleri ile ilgili bolca bilgiye doğrudan kavuşabilirsiniz.

Sevgiyle kalın

ensar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2011, 21:28   #2276
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ensar Mesajı Göster
Sevgili Arkadaşlar,

Ağaçlar netin toplantısına gelirseniz bu yıl da goji çelikleri ile ilgili bolca bilgiye doğrudan kavuşabilirsiniz.

Sevgiyle kalın
Sayın ensar,
Ağaçlar netin kullanıcılarınn hepsi toplantıya katılmayı çok ister. Ancak herhes müsait olmaya bilir, metropol İstanbul'a herkez gelemeyebilir, gelse bulamayabilir, tekerleme gibi oldu.
bizi de daha sonra bilgilendirirsiniz umarım. bu bilgilerimizin eksik kalmasını istemeyiz.

Eski 27-03-2011, 21:56   #2277
Ağaç Dostu.

gilaburu's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi feyzon Mesajı Göster
Ben bu gün İStanbul Eminönü Çiçekçiler çarşısından aldım. Fiyatı 25 lira idi pazarlıkla 20 TL ye alınabilir.
Aldığınız goji berry'nin boyu kaç cm ?

Buraya resim yükleyebilir misiniz ?

gilaburu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2011, 07:37   #2278
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Arkadaşlar önemli olan fidanın sağlıklı olması, çok çabuk boylanıyor. Biraz nemli örtü altındaysa çok daha çabuk boylanıyor. Benimkiler şimdiden 40 cm sürgün verdiler.

Eski 29-03-2011, 09:49   #2279
Ağaç Dostu

feyzon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gilaburu Mesajı Göster
Aldığınız goji berry'nin boyu kaç cm ?

Buraya resim yükleyebilir misiniz ?
Gilaburuya cevap.
Eminönünden aldığım fidan yaklaşık 40 cm boyunda. Fotoğraf yükleyemedim ama fidan odunsulaşmış. Ayrıca dün akşam bir saksıya aldığımda 15- 20 cmlik torbasının dibinden köklerinin çıktığını gördüm. Eminönünde çok güvenilir satıcılar olmasada görerek istediğini almak güzel oluyor diye düşünüyorum. Selamlar.

feyzon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2011, 10:02   #2280
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-09-2010
bende istiyorum bu samsun ikliminde yetişirmi acaba
nasıl temin edebilirim bir bilgim yok lütfen bende istiyorum

deniz690 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024