agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Üzümsü Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni746Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-01-2011, 23:25   #2221
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Giriş Tarihi: 24-06-2010
Galeri: 1
Aktardan aldıktan sonra 10 ya da 11 Kasım 2010 tarihinde 2 meyve içerisindeki tüm tohumları diktim. iki ayrı meyvenin tohumlarını aynı kabın iki kenarına diktim. bir tarafındakiler %80 çimlenme olurken diğer taraftakilerden sadece 3-5 tane çimlenme oldu. ve büyüyorlar. Çok ince yapıdalar yapraklarını taşıyamıyor. güneş yüzünü gösterirse biraz daha pişkinleşirler diye düşünüyorum. Bakalım güneşli günlere kadar neler yaşayacağız. İnşallah yakında resim çekip yükleyebilirim.

h.ışık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2011, 22:59   #2222
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

İşte gojiberry cikler...

Son mesajımdan bu zamana kadar konuyla ilgilenen olmamış herhalde.
Sonunda fotoğrafladım ve sizinle paylaşıyorum.

Burada birçok fide diyemediğim yeşillikler var ve güneş görmediği için gövdeleri çok cılız ve yapraklarını taşıyamıyor. Güneş görüp gövdeleri geliştiğinde fidelemeye çalışacağım bakalım yüzümün akıyla başarabilecekmiyim.

Eklenen Resimler

Eski 25-01-2011, 08:17   #2223
Ağaç Dostu

vehbi's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2009
Galeri: 9
Güneş görüp gövdeleri geliştiğinde fidelemeye çalışacağım bakalım yüzümün akıyla başarabilecekmiyim.

Umarım başarırsınız hadi bakalım hayırlısı sağlıcakla kalın.

vehbi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2011, 18:35   #2224
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

çok teşekür ederim.

Eski 30-01-2011, 20:07   #2225
Yeni Üye

piri demir's Avatar

Giriş Tarihi: 02-02-2010
arkadaşlar siyah goji nin zone değeri, iklim,hasat zamani hakkında bilgisi olan varmı.van eskişehir ve malatyadaki isimleri hakkında bilgi edinemedim.trabzondan selamlar.

piri demir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-01-2011, 20:37   #2226
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Galeri: 26
Arkadaşlar gojiler saksıda gelişemiyor . Çünkü çok dik kökleri var ve boyundan 2 3 kat fazla.20 cm lik gojiyi saksıdan yere dikeyim dedim. 20 cm derinlikteki saksının dip kısmı hep kökler tarafından sarılmıştı

KAPTANzst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-02-2011, 13:14   #2227
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h.ışık Mesajı Göster
Son mesajımdan bu zamana kadar konuyla ilgilenen olmamış herhalde.
Sonunda fotoğrafladım ve sizinle paylaşıyorum.

Burada birçok fide diyemediğim yeşillikler var ve güneş görmediği için gövdeleri çok cılız ve yapraklarını taşıyamıyor. Güneş görüp gövdeleri geliştiğinde fidelemeye çalışacağım bakalım yüzümün akıyla başarabilecekmiyim.
evet bunlar goji fideleri ancak ayrı ayrı çimlendirmekte fayda var çünkü ayırmada zorluk çıkabilir

rüzgargülü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2011, 08:19   #2228
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

sayın rüzgargülü ,
Fideleri ayırmada yardımcı olabilecek bir yöntem biliyorsanız yardımcı olabilirmisiniz. (fidelerin ayrılmasında tüm önerilere açığım).

Ben dipte bulunan toprağı (torfu) tamamen ıslatıp yumuşatarak köklere zarar vermeden tek tek ayırmayı düşünüyorum uygulanabilir mi?

Eski 10-02-2011, 08:46   #2229
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2010
Bugün gazetede goji ile ilgili haber var. Giderek ünü artıyor Türkiye'de de

Goji Haber

furkan yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2011, 18:33   #2230
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Bizim sitedeki goji ile ilgili sayfalar tavan yapmış yine.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2011, 19:09   #2231
Ağaçsever

gojinin haberini daha öncede vermişti gazeteler şimdi bu bitkiinin üretimini artırıp ülkemizdeki yerini sağlamlaştırmak biz üreticilere düşüyor gazamız mübarek olsun goji severler

Eski 10-02-2011, 19:09   #2232
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi h.ışık Mesajı Göster
sayın rüzgargülü ,
Fideleri ayırmada yardımcı olabilecek bir yöntem biliyorsanız yardımcı olabilirmisiniz. (fidelerin ayrılmasında tüm önerilere açığım).

Ben dipte bulunan toprağı (torfu) tamamen ıslatıp yumuşatarak köklere zarar vermeden tek tek ayırmayı düşünüyorum uygulanabilir mi?
Sayın H.Işık, korkmayın goji çok dayanıklı bir bitki.. On - onbeş cm boya ülaşmış bitkileri istediğiniz şekilde şaşırtabilirsiniz. Ben ektiğimde bazı bardaklarda 7-8 adet bile olanı vardı. Kimini tamamen suyun içinde topraklarını yıkayarak kökleri tam açığa çıkarıp tekrar diktim, kimini de topraklı fideleri bardaktan çıkardıktan sonra topraklı olarak köklü fideleri parçalandığı kadarı ile ayırıp diktim. Hiç firesiz hepsi de yeni yerlerinde tekli olarak gelişmeye devam etti.Yalnız şaşırtma işleminden sonra mutlaka sulayın ve ertesi güne kadar direkt gün ışığına çıkarmayın. Gerisini de gojilere bırakın..

yarenimex Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2011, 21:07   #2233
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi furkan yıldız Mesajı Göster
Bugün gazetede goji ile ilgili haber var. Giderek ünü artıyor Türkiye'de de

Goji Haber
merhaba furkan,
gojinin çok değerli bir bitki olduğunu biliyoruz. ama bu haber çok abartılmış. neredeyse ölüme çare diye yazacaklarmış.

Eski 11-02-2011, 16:10   #2234
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-10-2010
Talking Gojilerimiz ve orac değeri hakkında

Goji merakı bizdede başladı.

Ankaradan aldığım goji meyvesinden çıkan çekirdekleri yaklaşık 1,5 ay önce ektik. Fidelerin gelişimini fotoğrafladık.
tecrübeli arkadaşlara bir sorum olacak.
A saksısındaki gojiler önce çok iyi büyüdüler. ve şu aralar beklemedeler. bazılarının alttaki yaprakları sararmay başladı.
A saksısından ayırıp C saksısına ektiğim goji çok güzel gelişti.
B saksısındaki goji iseilk çimlenen olmasına rağmen şaşırtmadan sonra gelişimi durdu.
bu arada D bitkiside diğerlerinden 15 gün sonra çimlendi.

Acaba aynı günde ekilen tüm bu bitkilerinin gelişimlerindeki düzensizlik ve C'nin büyük atağı neden olabilir?

Orac değerleri ile alakalı bir değerlendirmem olacak.
gojinin orac değeri en yüksek bitki olduğu gibi bir kanı ortaya çıkıyorki bu yanlış bir düşünceye sevk etmesin.

http://www.oracvalues.com/sort/orac-value
sitesinden de bakılack olursa.

birinci sırada Karanfil ve sonrasında Sumak tarçın keklikotu zerdeçal geliyorki gojibery nin önünde 27 tane bitki bulunuyor.
gojinin orac değeri 25.000 civarında iken karanfilinki 314.000 ; sumağınki(kepekli ve çiğ halde)312.000 tarçının(çekilmiş halindeki) 267.000 civarındadır.
bu arada tanıdık bitkilerden ayrıca zerdeçal kimyon adaçayı maydanoz kekik(taze) pirinç karabiber de bulunmaktadır.
Şunu demek istiyorum ki tüm bitkilerin ayrı ayrı güzelliği, faydası, şifası var. Bu bitkileride evinizde bulundurmayı ve kullanmayı ihmal etmeyin.

Name:  gojibery_B_000.jpg
Views: 923
Size:  32.9 KB

Name:  gojibery_B_00.jpg
Views: 1059
Size:  42.9 KB

Name:  gojibery_B_0.jpg
Views: 954
Size:  39.1 KB

Name:  gojibery_B_1.jpg
Views: 1033
Size:  55.4 KB

Name:  gojibery_D_foto1.jpg
Views: 954
Size:  38.0 KB

gezen82 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-02-2011, 16:12   #2235
Ağaçsever

Talking Diğer fotoğraflar

Diğer fotoğraflar
Name:  gojibery_C_00.jpg
Views: 953
Size:  55.3 KB

Name:  gojibery_C_0.jpg
Views: 982
Size:  36.6 KB

Name:  gojibery_C_1.jpg
Views: 949
Size:  62.9 KB

Name:  gojiberyler_A_00.jpg
Views: 917
Size:  58.7 KB

Name:  gojiberyler_A_0.jpg
Views: 957
Size:  37.6 KB

Eski 11-02-2011, 16:14   #2236
Ağaçsever

son fotoğraf A

son fotoğraf AName:  gojiberyler_A_1.jpg
Views: 958
Size:  54.5 KB

Eski 11-02-2011, 17:33   #2237
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Sayın gezen82...

Gojileriniz ve çimlenmeleri hakkında şahsi yorumumdur...üstadlar daha kayda değer şeyler yazacaklarıdr...

öncelikle tohumların çimlenmeleri ve gelişimleri güzel büyüme bir ara benimkilerdede yavaşlamıştı durdu sonra çevresel faktörlere bağlı olarak aşırı büyüdüler...

baharda şiddetle toz humik asit tavsiye ederim...

sanırım şaşırtılan bitkileriniz daha hızlı büyümüş ..zaten şaşırtmanın bir nevi amacı da bu...

kendi mesleğimden örnekle aynı inekten doğan iki tane dişi buzağının inek olduklarında süt verimleri arasında 10 kg farkı gözlerimle gördüm ...ki hayvancılıkta bu büyük bir farktır...

aynı meyveden çıkan farklı tohumların gelişim ve ve meyve verme seviyeleri arasındada farkı normal görüyorum...saygılarımla

seyyah53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2011, 11:40   #2238
Ağaçsever

Saygıdeğer Seyyah; Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Hümik asit sıvı olarak var. ve bunu suyla karıştırıp bir kez vermiştim. inşallah baharda tekrar vereyim. acaba sıvı hümik asitin tozdan farkı olurmu?

Eski 14-02-2011, 21:17   #2239
Ağaçsever

gecen sene mart ayındaki goji çimlendirme günlerim geldi aklıma u şeklinde toprak üzerine ilk çıktıkları anları ve yaşadıgım mutluluğumu hatırladım teşekkür ederim herkese hayırlı kandiller bol gojiler

Eski 15-02-2011, 15:43   #2240
Ağaç Dostu

seyyah53's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gezen82 Mesajı Göster
Saygıdeğer Seyyah; Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Hümik asit sıvı olarak var. ve bunu suyla karıştırıp bir kez vermiştim. inşallah baharda tekrar vereyim. acaba sıvı hümik asitin tozdan farkı olurmu?
hayır kesinlikle etken madde zaten leonardid...toz sıvı aynı...bende toz olduğu için ağzım öyle alışmış

bende toz olanı suyla seyreltip öyle verdimmm...saygılarımla

seyyah53 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2011, 16:26   #2241
Ağaç Dostu

KAPTANzst's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2009
Galeri: 26
Fotoğraftaki goji fidanları 10 cm olduğunda kökler saksıya sığmayacaktır. Saksının tabanına bir bakın. Tahliyeden bile çıkarlar

KAPTANzst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2011, 09:54   #2242
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-02-2011
goji yetiştiriyorum yardım

bugün tohumlarımı aldım pet bardaklara tek tek çimlendirmeyi düşünüyorum. forumda yazılanları da okudum. ciddi anlamda yetiştirmeyi düşünüyorum. 2 çeşit tohum aldım biri lycium barbarum diğeri lycium chinense bunların farkları nelerdir bilgisi olanlar yardımcı olabilrmi?
birde ilk etapta nelere dikkat etmek gerekiyor püf noktaları var mıdır?
şimdiden teşekkürler

seda_goji Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2011, 09:24   #2243
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seyyah53 Mesajı Göster
hayır kesinlikle etken madde zaten leonardid...toz sıvı aynı...bende toz olduğu için ağzım öyle alışmış

bende toz olanı suyla seyreltip öyle verdimmm...saygılarımla
Teşekkür ederim.

Eski 17-02-2011, 09:27   #2244
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kaptanzst Mesajı Göster
Fotoğraftaki goji fidanları 10 cm olduğunda kökler saksıya sığmayacaktır. Saksının tabanına bir bakın. Tahliyeden bile çıkarlar
Uyarınız için teşekkür ederim saygıdeğer kaptanzst. Birçoğunu Konyadaki bahçeye ekmeyi düşünüyorum inşallah. ama bir tanesi evde kalacak.
Öneriniz ne kadar büyük bir saksı olmalı?

Eski 18-02-2011, 20:27   #2245
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yarenimex Mesajı Göster
Sayın H.Işık, korkmayın goji çok dayanıklı bir bitki.. On - onbeş cm boya ülaşmış bitkileri istediğiniz şekilde şaşırtabilirsiniz. Ben ektiğimde bazı bardaklarda 7-8 adet bile olanı vardı. Kimini tamamen suyun içinde topraklarını yıkayarak kökleri tam açığa çıkarıp tekrar diktim, kimini de topraklı fideleri bardaktan çıkardıktan sonra topraklı olarak köklü fideleri parçalandığı kadarı ile ayırıp diktim. Hiç firesiz hepsi de yeni yerlerinde tekli olarak gelişmeye devam etti.Yalnız şaşırtma işleminden sonra mutlaka sulayın ve ertesi güne kadar direkt gün ışığına çıkarmayın. Gerisini de gojilere bırakın..
doğru söze ne denilebilir ki aynen katılıyorum ben gojilerin topragını bırakıp köklerini inceledim suda daha sona diktim yine banamısın demedi büyüdüler ancak güneşe çıkarmayın ilk başta biraz solgun görünüyolar sonra kendini kısa sürrede toparlıyorlar

Eski 18-02-2011, 20:36   #2246
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seda_goji Mesajı Göster
bugün tohumlarımı aldım pet bardaklara tek tek çimlendirmeyi düşünüyorum. forumda yazılanları da okudum. ciddi anlamda yetiştirmeyi düşünüyorum. 2 çeşit tohum aldım biri lycium barbarum diğeri lycium chinense bunların farkları nelerdir bilgisi olanlar yardımcı olabilrmi?
birde ilk etapta nelere dikkat etmek gerekiyor püf noktaları var mıdır?
şimdiden teşekkürler
valla gecen sene 800 adet pet bardagında tek tek tohum koyup çimlendirme yapan birisi olarak yaklaşık500 adet başardım çimlendirmeyi.şuan 350 adet fidanım topraga ekildi 250 ye yakını hayatta umarım sizde başarılı olursunuz çok güçlü bir bitkiolayın püf noktası iyi bir torf kullanın tohumları bir parmak ucu çukara koyun örtün üstü nemli olacak şekilde sulayın ben çimlendirme hızlı olsun diye kalorifer peteklerinin altına koymuştum 25-27 derece de 1 hafta sonunda hepsi mantar gibi çıkmaya başlamıştı (not:kalorifer petekleri topragı çabuk kuruttuğu için sürekli kontrol gerekli ve sabah akşam kontrollü sulanmalı)
**** oda sıcaklığı içinde salonda masanın üzerinde kutulara koyup üzeri sera poşetleriyle kapatılıp beklendiğinde 2 günde bir havalandırıldıgındada yine etkili bir çimlenme olmuştu önemli olan fideleri direkt öğle güneşinden ve rüzgardan uzak tutmak gövdeler odunsulaşınca problem olmaz ayrıca fasulye gibi boyları olacak ve bükülüp kırılacaklar o yüzden pazaristanda satılan uzun kürdan kamışlardan alınız (20 cm falan boyları) ileride lazım olacak

Eski 21-02-2011, 07:36   #2247
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-02-2011
rüzgargülü teşekkür ederim.
pet bardağa değilde ona benzer 32li minik plastik saksı gibi bişey buldum adını bilmiyorum ona diktim tohumları. 4 gün olcak dikeli ama tık yok daha sanırım aceleci davranıyorum bugün torf alacağım bakalım. yaz sonu bahçeye dikmeyi düşünüyorum doğrumudur?

birde türleri hakkında bilgisi olan varmı??
bi sorum daha olacak ticari anlamda çokça üreten arkadaş var mı nereye satıyorsunuz?

seda_goji Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2011, 20:08   #2248
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

herşey goji için. :)

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seda_goji Mesajı Göster
pet bardağa değilde ona benzer 32li minik plastik saksı gibi bişey buldum adını bilmiyorum ona diktim tohumları. 4 gün olcak dikeli ama tık yok daha sanırım aceleci davranıyorum bugün torf alacağım bakalım. yaz sonu bahçeye dikmeyi düşünüyorum doğrumudur?

birde türleri hakkında bilgisi olan varmı??
bi sorum daha olacak ticari anlamda çokça üreten arkadaş var mı nereye satıyorsunuz?
sayın sada_goji ;
Ukalalık yapmak istemem. Adını bilmediğiniz şeye Viyol deniyor.
bu arada gojiler 10- 15 günde kendilerini gösteriyor ve mantar gibi peş peşe çıkmaya başlıyor.

torf genellikle çimlendirmek için kullanılan bir ortamdır. içerisinde fazla besin maddeleri yoktur. hafif bir materyaldir ve nem tutma yeteneği yüksektir. o nedenle kullanılır. Aldığınız viyoller umarım derin olanlardandır. çünkü yukarıdaki mesajlarda göreceğiniz gibi ben bir tanesinin kökünü çıkartmaya çalıştım ve kök kırıldı. 5 cm gövdesi olan gojiciğin altında 12-13 cm kök vardı. birde kırılmış olduğunu düşünün.

güle güle büyütün gojileri...

Eski 22-02-2011, 20:20   #2249
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Goji çimlendirmeye çalışan arkadaşlar naçizane bir tavsiye, mevsim itibarıyla acele etmeyin. Havanın iyice ısındığı Mayıs sonu, Haziran başını bekleyin. Fidelerin gerek çimlenmesi, gerek büyümeleri olağanüstü güzel olacaktır. Temmuz sonunda toprağa alma durumuna gelirler ve tohumunuz iyi bir çeşit ise Ekim ayı gibi meyve bile görebilirsiniz.

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2011, 20:31   #2250
Ağaç Dostu

h.ışık's Avatar

Sayın MeyveliTepe,
Sizin yetiştirme başarılarınızı bir solukta okudum ve okuyorum. gerçekten sizin tavsiyeleriniz bizi başarıya taşıyacaktır. yukarıda bir heyacanla kasım ayına girerken diktiğim tohumlardan çıkan fideler var. insan aceleyle bir an önce olsun istiyor. ama tecrübeli arkadaşlarında tavsiyeleri bizi doğruya götürecektir.
yeni dikeceklerim için mayıs ayını bekleyeceğim. tavsiyeniz için teşekürler...

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024