agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Ağaçlar > Meyve Ağaçları > Üzümsü Meyveler
(https)

Beğeni Düzeni571Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-07-2007, 23:08   #91
Yeni Üye

cerrahnuray's Avatar

Giriş Tarihi: 08-06-2007
Merhabalar,

Konu çilek olunca hele de Osmanlı çileğinden de bahsedilince bir Kdz. Ereğlili olarak bende birşeyler söylemek istedim .Ateş Öztanın da bahsettiği gibi Kdz. Ereğlide Osmanlı Çileği yetiştiriliyor (festivali de var). Annem de ben bildim bileli çilek yetiştirir. Çok değişik çeşitleri var ama en zoru ve ilgi isteyeni Osmanlı çileği.

Annem Ekim ayı hariç çileklerin yavrularını koparıp atar ana çileğe zarar vermeden. Ekim ayına gelmeden son çıkanları köklenmeye bırakır ve Ekim gibi bunları anne çilekten ayırıp belli aralıklarla diker. 3-4 senelik çilekleride söküp tazeler. Çünkü 4 seneden sonra verim düşüyor.

Bu kadar çilekten bahsedince canım çekti, sanki Osmanlı çileğinin kokusu geldi burnuma.

Bu arada dijitalcenin resimdeki çileğine bizim orda (bildiğim kadarıyla) dağ çileği diyorlar. Ormanlarda kendiliğinden yetişiyor ve çok küçük, minnacık ama lezzetli çilekler veriyor.

çiğdem42 beğendi.
cerrahnuray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2007, 23:25   #92
igk
Ağaçsever

igk's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Dağ çileğini yaprak ve gövdeleri ile birlikte hiç görmedim. Hayatımda ilk kez 1976 da Ankara'ya giderken Bolu yakınlarında Varan tesislerinde dağ çileği yemiştim. Hayatımda o tadı bir daha asla yakalayamadım. O minicik ve kokulu çilekler...
Bahçemde belirttiğim gibi 2 ayrı cins çilek var. dijitalce'nin fotoğrafındakiler normal boyda meyve veren çileklerime benziyor. Saplarının rengi toprak renk ve cinsine bağlı olsa gerek.

igk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2007, 21:29   #93
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
2 kare de benim arşivden:
Haziran 2005 Kazdağları - Evciler - Ayazma
Kızılbacak olmadıklarını düşünmüştüm resimlerde de öyle.
Kızılbacak olan çeşitten bende de vardı birkaç kök, taşındığımızdan sonra eski oturduğumuz eve taşınan aile domates biber dikmek için 3 çeşit çileklerimi (40 kadar uzantılı yediverenler de dahil) gülleri adaçayını ve muhtelif çiçekleri köklemişti.

hira beğendi.
kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2007, 21:54   #94
igk
Ağaçsever

igk's Avatar

Eee, benim yan bahçedekiler de bu kadar minikler. (Bu arada teşekkür ederim dijitalce.) Reçel yaptım, küçük parmağımın tırnağı kadar, ama olgun çileklerdi onlar. Benimkilerin cinsi ne ki? Pigme çilek mi? Yoksa buralara bu kış kar yağmadı, beslenemediler mi? Ama arada çook iriler de oluyor. Zaten ekerken karıştırmışlar. Belki bahçede oradan oraya savrulmuşlardır. Ne de olsa ben dikmedim.

Eski 19-07-2007, 22:00   #95
igk
Ağaçsever

igk's Avatar

İşte sayın kürşad, yenilebilir bazı bitkileri ekmek için, yenilebilir diğer bitkileri sökmüşler. Sanki kilosu 40 kuruşa domates yokmuş gibi. Bırak ta bazı şeyleri yetiştirenler de kazansın değil mi? Zevk için birkaç fide domates biberi anlarım ama, çilek falan herkesin bahçesinde varmı ki köklüyorlar?

Eski 09-08-2007, 23:17   #96
Ağaç Dostu

Ophrys's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2006
Çilek fidelerim sürgün verip yeni fideler oluşturuyor.

Eklenen Resimler

Ophrys Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-08-2007, 17:53   #97
Ağaçsever

dulantes's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2006
Çilekleri Ankara'da bir yerden baska bir yere taşımak için dogru yontem ve zaman nedir?

dulantes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2007, 16:39   #98
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2007
Kışın nasıl çilek yetiştirebilirim

Samanda yetiştirilmesi konusunda bir tv filmi izlemiştim. Bilgi verebilir misiniz

deniz boro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2007, 16:46   #99
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Sn. deniz boro forumda yeni konu açarken lütfen forumu iyice bir gözden geçiriniz. Üretim teknikleri başlığı altında, çilek üretim konusu var. Ayrıca mutfak bölümü ile kışın çilek yetiştirlimesi hakkında nasıl bir bağlantı görüp başlığı burada açtınız hiç anlamadım....

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2007, 20:43   #100
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-09-2007
Yeni tarım metotlarına yönelme-ÇİLEK

Çukurovada tarım yapan akrabalarımdan aldığım bilgilere göre Türkiye pamukta yerini kaybediyor. Hem küresel ısınma hem de bu konudaki destek yetersizliği çiftçileri yeni ürün cinslerine yöneltiyor. Demre'de yapıldığı gibi seracılık ve yağmur sulama çıkar yollardan biri.
Hamileyken aşerilmesi ile ünlü çilek avrupada 12 ay boyunca yetiştiriliyor
İlgilenenler için :
www.hos.efl.edu/ProtectedAg/Strawberry.htm

deniz boro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2007, 16:42   #101
Ağaçsever

dulantes's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dulantes Mesajı Göster
Çilekleri Ankara'da bir yerden baska bir yere taşımak için dogru yontem ve zaman nedir?
Kasım ayında tasıma yapışıyormuş ama; yontemi hakkında bir sey bulamadım

Eski 30-09-2007, 21:00   #102
Ağaçsever

can_dst's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2007
merhaba dulantes bahçende dikili olan çileklerini söküp başka bir yeremi dikeceksin?

can_dst Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2007, 22:32   #103
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-09-2007
çilek üretimi..

Selamlar.. Ben yaklaşık 20 dönüm civarında ticari çilek üretmek istiyorum.. Şu soruları cevaplarsanız memnun olurum..
1) Manisa da hangi türler kullanılabilir?
2) Frigo fideler nereden temin edilir?
3) Yaz dikimi yapıldığında (açık üretim) ilk ürünler ne zaman toplanabilir?

fmk1969 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2007, 04:46   #104
Ağaç Dostu

kuzen38's Avatar

Giriş Tarihi: 30-10-2007
Balkonda ufak bir saksida yetistirdigim çileklerimin resmi. Kisin iceri aliyorum, evde kayboldu gerci bulmam lazim 2 senedir beraberiz. Bu yaz 3 e giricez. Kokusu inanilmaz,tadi muhtesem. Cekirdekten yetistirmistim, güneşi sevdi benimki ama normalde ne kadar günes sever bilmiyorum.

Eklenen Resimler

kuzen38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2008, 11:14   #105
Ağaçsever

dulantes's Avatar

Resimlerdeki çilekler ne kadar seyrek.
Benim çileklerim cok sıkışıklar herhalde onları dagıtmak lazım.
Bir de bu mevsimde Ankarada hala yesiller.
dokulen yaprakların altında kaldıkları için gormuyordum. gecen gidip baktım yeşil olduklarını gorunce cok sasırdım

Eski 01-01-2008, 11:45   #106
Ağaç Dostu

Selahattin Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 16-05-2006
Galeri: 15
Bu mesajlar hiç dikkatimi çekmemişti geç cevap için kusurumuza bakılmasın...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi fmk1969 Mesajı Göster
Selamlar.. Ben yaklaşık 20 dönüm civarında ticari çilek üretmek istiyorum.. Şu soruları cevaplarsanız memnun olurum..
1) Manisa da hangi türler kullanılabilir?
2) Frigo fideler nereden temin edilir?
3) Yaz dikimi yapıldığında (açık üretim) ilk ürünler ne zaman toplanabilir?
1)Dikimde çeşitlilikten ziyade rakım önemlidir. Zira özellikle yediveren çeşitler yüksek rakım isterler ancak bu da onların yetişebildiği alanları kıstlar. Ancak yine de ıslah ile elde edilmiş düşük rakımda da iyi verim verebilen yeni çeşitler var.
2)Frigo fideler her iklim için uygun değildir. Özellikle yüksek rakımlı yerlerde frigo fideler sorun yaşatabilmektedir. Yaltır firması frigo fide üretmektedir. Temin etmesi zor zira son yıllarda oldukça talep yüksektir ön siparişle fideler satılmaktadır. Yine de bulamazsanız benimle irtibat kurabilirsiniz.
3)Yaz dikimi özellikle frigo fide olarak yapılır ve 15 Temmuz - 15 Eylül arası dikilmelidir. Bu şekilde dikimle fideler soğuk ortamdan çıktığından hemen çiçek açma eğilimindedir. Eğer fidelerde tutu iyi ise 1-2 ay içerisinde meyve verecektir. Don olmadığı sürece çilekler soğuk havalarda bile meyve verir.

Şu an için piyasada revaç gören çilek çeşitleri: Camarosa, sweet charlie, aromas (yediveren), california (yediveren), fern (yediveren)

Selahattin Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2008, 18:56   #107
igk
Ağaçsever

igk's Avatar

Sınavlar, dersler derken sitemizi ihmal etmişim...Girip baktım da özlemişim. Ama biraz daha dişimi sıkmam lazım.

Çilek açısından bakarsak, şu sıralar -12 ile +5 derece arasında gidip geliyor Babaeski. Hatta buzlar dün eridi ağaçların dalları sırf buzdu. Bu arada çilekler yeşil yeşil duruyorlar. Kasım ayında ise normalde küçük çilekler veren "yan bahçe çilekleri" o kadar lezzetli çilek verdiler ki, ambalajlayıp Ankara'ya oğluma yolladım.

Bakalım baharda neler olacak?

Eski 31-01-2008, 19:15   #108
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-01-2008
bende çilek yetiştiriyorum çileginizden verim almak iştiyorsanız 15-15-15 kompoze toprak gübresi vereceksiniz bunu topraga karıştırın sonra suyuna nitrat verin nitrat hem findeyi serin tutar hemde daha olgun çilek almanızı saglar bunları yaparsanız kök bası 1kg çilek alırsınız

muharrem03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2008, 19:20   #109
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-01-2008
bende vardı bu sene iklim dengesizliğinden 15000 kök çileğim heba oldu size tavsiyem finde alırken yedi veren pisikopat cilek findesi alın ben bu dönem hariç süper kazanç sağladım -5dereceye kadar çilek alırsınız

muharrem03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2008, 16:02   #110
özgür_1

Giriş Tarihi: 06-03-2007
Muharrem03 Bey Yediveren Piskopat Dediginiz ürünü Nerden Temin Edebiliriz Acaba?

özgür58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2008, 10:20   #111
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2006
Merhaba
Ateş Öztan' ın formda 'Yaklaşık 250 kök osmanlı çileğim var.' yazısını okuyunca, ben de çilek konusunda heveslendim. ilk bulduğum yerden 4 kök çilek aldım ama cinsinin ne olduğunu maalesef bilmiyorum. ilk çiçeğini geçen hafta açtı, beni de çok mutlu etti.
Evim güneş almadığı için çileğimin yaprakları fasülye gibi yukarı doğru uzuyor, bu pek normal gelmedi bana
çilek çiçek açtıktan sonra meyvaya dönmesi ne kadar sürüyor?

vita Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2008, 10:38   #112
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Güneş almadığı için işiniz zor, çilek güneşi sever.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2008, 12:30   #113
Ağaç Dostu

Tuba's Avatar

Giriş Tarihi: 19-04-2007
Çilek mevsimi geçtimi? Şimdi fide almak istesem çileklerim olur mu? Ankara için tabi. Bir de Ankara'da nereden alabilirim bu aralar biliyormusunuz?

Tuba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2008, 11:57   #114
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-05-2006
Merhaba, evim güneşi az gördüğü için 2 kök çileğimi işyerime getirdim. en çok güneş alan yere koydum. yerini çok sevmiş görünüyor.
Üzerindeki çiçekler açalı 1 hafta oldu. mevye olması için ne kadar daha zaman gerekiyor?

Eklenen Resimler

hira beğendi.
vita Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2008, 13:09   #115
Ağaç Dostu

Süha Şendoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2007
Galeri: 38
Çilek fidesi

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi muharrem03 Mesajı Göster
bende vardı bu sene iklim dengesizliğinden 15000 kök çileğim heba oldu size tavsiyem finde alırken yedi veren pisikopat cilek findesi alın ben bu dönem hariç süper kazanç sağladım -5dereceye kadar çilek alırsınız
Bahsettiğiniz çilek fidesinden nasıl bulabiliriz **** siz ücretiyle gönderebilirmisiniz ?

Süha Şendoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2008, 12:52   #116
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Çileklerimin yapraklarının çoğu kurumuş. Kış boyunca bakmamıştım dün bakınca yeşilyaprağının az olduğunu gördüm. Kökleri sağlam tutunmuş ama sağlıklı yaprak yok. Durum normal midir? Bundan sonra mı yeşillenir?

Bir sorum daha var; çileklerimin yerini değiştirmek istiyorum. Kökten söküp eksem zamanı uygun mudur?

Bir sorum daha var pek bol meyve vermiyor benim çilekler. Bol meyvelenmesi için ipucu var mıdır? (Doğal yöntem)

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2008, 14:29   #117
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-03-2007
Sevgili Limon,
Ben uzman değilim ama tecrübelerime göre , eğer kök tutmuşsa zaten bundan sonra yeşilleniyorlar. Yer değiştirmek için de uygun bir zaman ve çilek çok bol güneşi seviyor birde ben geçen seneden kalan yaprakları altından almıyorum o galiba doğal gübre oluyor .

ceviz ağacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2008, 10:54   #118
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-03-2008
neden çilek yetiştirmeliyim bana avantajı ne neden çilek olmalı?

sermin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2008, 11:54   #119
Yeni Üye

merhaba ben çilek serası kuracagım hangi tür çilek yetiştireceğimi bilmiorum ve çileğin bana diger meyve sebzelerden ne gibi farkı oldugunu anlatırmısınız para konusunda hiç bir sorunum yok ben sadace en ii şekilde çilek yetişrimek istiorum lütfen bana yardımcı olurmusunuz

Eski 06-03-2008, 12:02   #120
Yeni Üye

ben bergama bölgesinde çilek yetiştirmeye karar verdim jetormalli bölgem ve ben hangi tür çilek yetiştireçegimi bilmiom ve ben seramı şirkete kurdurmak istiorum beni bilgilendirirseniz sevininrim

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024