agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/)
-   -   PlentyPlant / kaktüs ve sukulentlerim (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/18777.htm)

PlentyPlant 17-05-2010 15:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi oki_1655 (Mesaj 640175)
Peki Sayın PlentyPlant bana da gönderebileceğiniz fazla tohumunuz var mı acaba.Öyle çok istemiyorum gönlünüzden koptuğu kadar.Bende başladım çünkü artık tohumdan yetiştirmeye..

Memnuniyetle gönderirim sayın Oki. Şu ana kadar tek kaktüsümden tohum alabildim. Bir de önceden elimde bulunan birkaç tohum vardı ama onlardan ne çıkacağını bilemem. :) Adresinizi özel mesaj olarak yazarsanız, elimde olanlardan ve olacaklardan ara ara gönderirim.

asumandilek 21-05-2010 01:57

1 Eklenti(ler)
Sayın PlentyPlant; benim bu kaktüsüm açtı açmasına da şimdi havalar biraz bulutlandı 2 - 3 gündür güneş yok öylece kaldı yavrucuk. Acaba güneş alamadığı için mi açamıyor. Ve merak ediyorum o halde tam açamadan ömrünü doldurup solar mı? Çok mu evhamlıyım yoksa. :))

Eklenti 145874

PlentyPlant 21-05-2010 08:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi asumandilek (Mesaj 642578)
Sayın PlentyPlant; benim bu kaktüsüm açtı açmasına da şimdi havalar biraz bulutlandı 2 - 3 gündür güneş yok öylece kaldı yavrucuk. Acaba güneş alamadığı için mi açamıyor. Ve merak ediyorum o halde tam açamadan ömrünü doldurup solar mı? Çok mu evhamlıyım yoksa. :))

Eklenti 145874

Bence evham yapmayın Sayın Asumandilek. Açmadan öleceklerini sanmıyorum, çok sağlıklı görünüyorlar. Güneş ışığı büyümelerini ve açmalarını hızlandırıyor elbette. Benim de tomurcukta olan birkaç kaktüsüm var. Açsınlar da resimlerini koyayım diye bekliyordum, ancak parçalı bulutlu geçen günler yüzünden yavaşladılar. Bence şu sıralar su vermeden bekleyelim. :)

ide 21-05-2010 09:55

Sevgili PlentyPlant
bu güzellikleri bizimle paylaştığınız için teşekkürler, sabah sabah içim açıldı;)

asumandilek 21-05-2010 17:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi PlentyPlant (Mesaj 642633)
Bence evham yapmayın Sayın Asumandilek. Açmadan öleceklerini sanmıyorum, çok sağlıklı görünüyorlar. Güneş ışığı büyümelerini ve açmalarını hızlandırıyor elbette. Benim de tomurcukta olan birkaç kaktüsüm var. Açsınlar da resimlerini koyayım diye bekliyordum, ancak parçalı bulutlu geçen günler yüzünden yavaşladılar. Bence şu sıralar su vermeden bekleyelim. :)

Bunu öğrendiğim iyi oldu. Su vermiyoruz o zaman. :)) Çok teşekkür ederim.

PlentyPlant 21-05-2010 20:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ide (Mesaj 642663)
Sevgili PlentyPlant
bu güzellikleri bizimle paylaştığınız için teşekkürler, sabah sabah içim açıldı;)

Hoşunuza giden, içinizi açan birşey sunabildiysem ne mutlu bana Sayın İde. Özellikle haftasonları sabah erkenden kaktüs balkonuma çıktığımda, benim de içimi açıyorlar.
İlginiz ve güzel sözleriniz için teşekkür ederim.

PlentyPlant 21-05-2010 20:56

2 Eklenti(ler)
PARODIA CHRYSACANTHION
(Düzeltmesi için Sayın Mrmusti'ye teşekkür ederim)

Bu da son iki aydır sürekli açan Mammillaria. M. Marksiana'ya benziyor ama emin olamadım. Çünkü diken yapısı biraz farklı. Zaten bu mammillaria ailesi beni çok yıpratıyor. :)

Eklenti 146094

Eklenti 146095

PlentyPlant 21-05-2010 20:59

1 Eklenti(ler)
Aşağıdaki, daha önce fotoğrafını koyduğum Rebutia fiebrigii albipilosa. Şimdi o kadar çiçeklendi ki, "keşke bu halini bekleyip koysaydım" diye düşündüm. İşte son hali. Toplam 15 çiçek verdi. Kapananların içinden tohum alabilme umudumu koruyorum. :)

Eklenti 146096

PlentyPlant 21-05-2010 21:07

1 Eklenti(ler)
Bu kaktüsüm de Euphorbia greenwayii... Bende var diye söylemiyorum ama gerçekten nadir türler arasında. :) (Öyle yazıyor yurtdışı sitelerinde)

Eklenti 146099

Anavatanı Tanzanya ve Doğu Afrika'nın tropik bölgeleri. Maviye çalan açık yeşil ve dört köşeli gövdeleri, kırmızı dikenleri belirgin özellikleri arasında.

Kaktüslerin genel özellikleri ile kıyaslandığında güneşi çok sevmiyor. Aydınlık ve yarı gölge yerlerde rengini ve yapısını daha iyi koruyor. Bu, aynı zamanda bir dezavantaj. Çünkü mantar hastalıklarına daha açık. (Yaklaşık 30 santimlik ve düzensiz dağılan bu kaktüsüm hastalığa yakalandı. Dallarından birinden yeniden ürettim. Diğer bir dalın ise tedavisi tamamlandı ve ekilmeye hazır)

sevim.K 22-05-2010 15:03

Oooo diye başlayıp güle güle büyütün, bol bol çiçeklerini görün diye tamamlayayım artık;) Sn plantyPlent gerçekten çok güzeller, emeklerinize sağlık:)

mrmusti 22-05-2010 16:11

Sayın PlentyPlant Mammillaria marksiana değil bu, PARODİA CHRYSACANTHİON olacak.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi PlentyPlant (Mesaj 643100)
Bu da son iki aydır sürekli açan Mammillaria. M. Marksiana'ya benziyor ama emin olamadım. Çünkü diken yapısı biraz farklı. Zaten bu mammillaria ailesi beni çok yıpratıyor. :)

Eklenti 146094

Eklenti 146095

PlentyPlant 22-05-2010 16:35

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mrmusti (Mesaj 643453)
Sayın PlentyPlant Mammillaria marksiana değil bu, PARODİA CHRYSACANTHİON olacak.

Evet, tam da o. Çok teşekkür ederim Sayın Mrmusti. Hemen not ediyorum.

PlentyPlant 22-05-2010 16:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sevim.K (Mesaj 643424)
Oooo diye başlayıp güle güle büyütün, bol bol içeklerini görün diye tamamlayayım artık;) Sn plantyPlent gerçekten çok güzeller, emeklerinize sağlık:)

Teşekkür ederim Sevim Hanım. Sizin de güle güle büyüteceğiniz şeyler olacak. :)

sevim.K 22-05-2010 20:49

Galiba bu güzel bir müjdeye benziyor:o;):p

Vildan Sönmez 22-05-2010 21:00

Adları ne olursa olsun şahaneler. Rebutia fiebrigii albipilosa Şimdi ben bunu nasıl ezberliyeyim ?

PlentyPlant 22-05-2010 23:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Vildan Sönmez (Mesaj 643591)
Adları ne olursa olsun şahaneler. Rebutia fiebrigii albipilosa Şimdi ben bunu nasıl ezberliyeyim ?

Hiç gereği de yok bence Vildan Hanım. Nasıl rengine, yaprağına, çiçeğine bakmadan hepsine "sardunya" deyip geçiyorsak, siz de "kaktüs" veya "sukulent" deyip geçersiniz. ;)
Örneğin, benim bu detaylı isimleri öğrenmem ve not almamın iki nedeni var sadece: Birincisi "ağaçlar" ciddi bir site ve birileri bir tür veya resim ararlarsa bulmaları kolaylaşsın; ikincisi ise, çiçek açanlardan tohum elde etmeye çalışıyorum. Hangi tohumdan ne çıkacak, ileride bilebileyim diye. Hepsi bu. :)

cenan 24-05-2010 13:31

Hepsi birbirinden güzel, sevilerek bakıldıkları belli. Hele başına taç takmış bahar güzeli bir harika;)

COYOTE 23-07-2010 00:49

Sn PlentyPlant çoktandır yazmamışsınız, ne alemdeler sizin kaktüsler? eminim bol çiçek vardır, bekliyoruz resimleri...

sevim.K 23-07-2010 06:50

O kadar uzun süre sessiz kaldınız ki sayın PlentyPlant kesinlikle yeni güzellerle tanışacağız demektir bu;):)

oki_1655 23-07-2010 07:20

Vallahi ne yalan söyliyeyim ben de özledim fotoğrafları ama yayınlayıp yayınlamamak saygı değer abime kalmış artık...

PlentyPlant 23-07-2010 16:41

Sayın Coyote, Sevim K. ve Oki... İlginiz için teşekkür ederim. Doğru, bir süredir hiçbir şey yazıp, fotoğraf da koymadım. Kaktüsler iyiler. :) Çiçek de veriyorlar yeterince. Sayıları da arttı ve yenileri eklendi.
Birkaç üye arkadaşımızla özel mesaj aracılığıyla düşüncelerimi ara ara paylaştım. Biraz ara vermek iyidir belki de. Veya fotoğrafları artık buraya değil, sadece galeriye de koyabilirim. Kaktüslerim, sukulentlerim ve ben şimdilik düşünüyoruz. :)
Nazik ilgileriniz için tekrar çok teşekkür ederim.
Not: Hepinizin ve yeniler de dahil tüm kaktüsseverlerin sayfalarını sürekli, ilgiyle izliyorum. Bundan hiç kuşkunuz olmasın lütfen. :)

cenan 23-07-2010 16:50

Üstü kapalı, bu sayfaya bir veda yazısı bu:mad:

oki_1655 23-07-2010 19:00

Abi galeriye de eklesen takip edilecektir eminim... ;)

bıcırık 04-08-2010 11:16

Sevgili plentyPlant size cevap yazabilmek için sayfanıza girmiştim ama kaktüsleriniz o kadar güzel ve inanılmazlarki saatlerdir onları seyrediyorum...Kendimi sizin sayfanızdan ayırıp kendi sayfama geçirmeyi başaramadım...Tebrik ediyorum sevgili PlentyPlant sözün bittigi yerdeyim...ellerinize sağlık...Sevgilerimle...

PlentyPlant 04-09-2010 18:05

Nazik iltifatlarınız için teşekkür ederim Sayın Bıcırık. Uzun süredir sayfama girmek yerine, sizlerin sayfalarınızı izlediğim için cevap biraz gecikmeli oldu, özür dilerim.

PlentyPlant 04-09-2010 18:10

1 Eklenti(ler)
Kaktüs patlar mı?
Evet, patlar. Daha önce iki kişiden dinlemiştim ama hiç başıma gelmediği için biraz abartılıyor diye düşünmüştüm. Ben yanılmışım.

Eklenti 169252

Bu kaktüsün bir gövdesi, gölgede olduğu halde 45 derecelik sıcaklığa dayanamadı, gövdesindeki su genleşerek patladı. 2 metre yükseklikteki raftan, 60 cm. uzağa kadar fırladı. Birlikte görünsünler diye yanyana fotoğrafladım.
Akdeniz Bölgesi'nde kaktüs yetiştiren arkadaşların kulağına küpe olsun. :)

aysahay 04-09-2010 21:44

Çok ilginç yaa. İlk defa duyuyorum... Geçmiş olsun sayın plentyplant...

PlentyPlant 04-09-2010 23:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi aysahay (Mesaj 691939)
Çok ilginç yaa. İlk defa duyuyorum... Geçmiş olsun sayın plentyplant...

Teşekkür ederim Sayın Aysahay. Kaktüsün içi yerine, benim içimden birşey kopmuş gibi oldu.

Vildan Sönmez 04-09-2010 23:22

Bende çürümeden kuruyup boş balon gibi kalan olmuştu, patlayanı ilk kez görüyorum.

sevim.K 05-09-2010 06:32

Evet içi boşalan kaktüsüm benim de oldu. Patlama hiç hatırlamıyorum. Geçmiş olsun sn PlantyPlent

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:55.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024