agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/)
-   -   PlentyPlant / kaktüs ve sukulentlerim (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/18777.htm)

acemifüsun 01-10-2010 10:24

Sayın PlentyPlant ne yazık ki; 130 yılın en sıcak yazını yaşadık ve sukulentler hatta kaktüsler bile etkilendi. Kayıplarınıza üzüldüm, geçmiş olsun.
Merakla değişik fotoğraflarınızı ve bilgilerinizi bekliyoruz, teşekkürler:)

PlentyPlant 04-10-2010 23:35

5 Eklenti(ler)
Ferocactus hamatacanthus

Çiçek açmadan önceki hali

Eklenti 173778

Eklenti 173779

Eklenti 173780

Bu tür, yaygın olarak Meyveli Meksika Kaktüsü veya Türk Kafası isimleriyle biliniyor. (Türk Kafası, Türk Fesi gibi isimlendirmeler bazı türlerde de karşımıza çıkacak.)
Anavatanı ABD, özellikle New Mexico ve Güneybatı Texas ile Meksika’nın kuzey bölgeleri.
Günde birkaç saat güneş ışığını seviyor. Güney ve Ege bölgelerimizde saksı ortamında pek tavsiye edilecek bir durum değil. Kış koşullarında (kendi doğasında) -18 dereceye kadar dayanabiliyor ama yıl ortalaması +10 derece sıcaklığa sahip iklimlerde daha rahat büyüme gösteriyor. Yeşil renkli meyveleri etli ve yenilebilir özelliğe sahip.

Eklenti 173781

Doğal ortamında (Texas) Ferocactus hamatacanthus. (Fotoğraf: Peter Breslin; Kaynak: www.cactiguide.com)

Sol göz kırmızı, sağ göz cyan (Camgöbeği mavisi) 3 boyut gözlüklerinden elinizde varsa veya temin edebiliyorsanız (renkli şeffaf jelatinlerle kendiniz de yapabilirsiniz) yine alttaki fotoğrafı 3 boyutlu derinlikte görebilirsiniz.
Fotoğrafını çekerken, benim gördüğüme en yakın haliyle görebilmenizi istedim. Bundan sonraki kaktüs fotoğraflarını da aynı biçimde sunmaya çalışacağım.

dlk 05-10-2010 06:23

maşallah.

Engin 05-10-2010 07:01

Bende de var bu kaktüsten. Kaktüsün ilginç bir özelliği de dikenlerin diplerinden bal gibi bir öz çıkması (son derece tatlı) Sanırım tozlaştırma için böcekleri çekebilmek için yapıyor.

mrmusti 05-10-2010 09:40

Nihayet balkonunuzdaki güzellerinizi görmeye başladık. Teşekkürler Sayın Plentyplant...

sevim4 05-10-2010 09:53

Çok güzel sevgili PlentyPlant,vermiş olduğun kaynak için çok teşekkür ederim.

PlentyPlant 05-10-2010 10:24

dlk
Alıntı:

maşallah.
mrmusti
Alıntı:

Nihayet balkonunuzdaki güzellerinizi görmeye başladık. Teşekkürler Sayın Plentyplant...
sevim4
Alıntı:

Çok güzel sevgili PlentyPlant,vermiş olduğun kaynak için çok teşekkür ederim.
İltifatlarınız için asıl ben teşekkür ederim. Elimden geldiğince, tür hakkındaki bilgileri, doğadaki hallerini ve 3 boyutlu fotoğraflarını paylaşmaya çalışacağım. Ayrıca, ilgili kaynakları da vermeyi sürdüreceğim. Türler hakkında bilgi edinmek ve fotoğraf araştırmak isteyen üye arkadaşlarımıza katkım olabilecekse sevinirim.

PlentyPlant 05-10-2010 10:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Engin (Mesaj 701738)
Bende de var bu kaktüsten. Kaktüsün ilginç bir özelliği de dikenlerin diplerinden bal gibi bir öz çıkması (son derece tatlı) Sanırım tozlaştırma için böcekleri çekebilmek için yapıyor.

Muhtemelen öyledir Sayın Engin. Fotoğraf çekimlerini yaparken böyle bir sıvıya rastlamadım ama tekrar daha dikkatli kontrol edeceğim.

cenan 05-10-2010 10:41

Teşekkür ederiz, yine bekleriz:p

sevim.K 05-10-2010 12:45

Evett. Özledik değil mi çiçek çiçek kaktüsleri, sukulentleri:)

acemifüsun 05-10-2010 20:01

Bitkileriniz kadar , fotoğraf çekimleriniz de çok güzel ve özel, bunları bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler:) Sizin, mrmustinin ve bazı arkadaşların fotoğraflarını gördükçe; siteye yüklediğim fotoğraflardan utanıyorum:)

PlentyPlant 05-10-2010 20:46

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi acemifüsun (Mesaj 701976)
Bitkileriniz kadar , fotoğraf çekimleriniz de çok güzel ve özel, bunları bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler:) Sizin, mrmustinin ve bazı arkadaşların fotoğraflarını gördükçe; siteye yüklediğim fotoğraflardan utanıyorum:)

Hiç öyle düşünmeyin Sayın Acemifüsun! Benim kameram amatör birşey ve son resimdeki kaliteli görünüş, biraz da ışığın zarif oyunu olabilir.
Daha da önemlisi, ben Sayın Mrmusti'nin, Sayın Aizoaceaefan'ın, Sayın Engin'in, Sayın Karaca'nın ve isimlerini sayamayacağım daha birkaç üye arkadaşın çiçeklerine ve fotoğraflarına bakınca utanacağım, siz ise benim ve başka birkaç arkadaşınkine bakınca utanacaksınız... Eee, bu zincirin sonu yok. :)
Belki biraz özenli olmak, biraz sayfamıza bakanların gözüyle görmeye çalışmak, biraz kendimizden birşeyler katabilmek yeterli olur diye düşünüyorum.

Hatice Tarhan 05-10-2010 23:16

Yeni çiçeklenen güzellerle gözlerimiz bayram ediyor. Dört gözle devamını bekliyoruz.Ellerinize yüreğinize sağlık.

mrmusti 06-10-2010 10:35

Sayın PlentyPlant,
Sıcaklardan pek kaybınız olmamasına rağmen üzücü ama benim en az 30 cins kaybım var. Hele hele Astrophytum Ornatum' um 15 yıllıktı ve 40 cm boyunda, 30 cm çapında devasa bir kaktüs kurudu gitti. Ne yapalım yenisine sağlık.
Ne kadar korusakta oluyor böyle kayıplar. Yeni gelinin dediği gibi hem ağlarım hem giderim. Bizde hem ağlarız hem yenilerine bakarız.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi PlentyPlant (Mesaj 700668)
Güzel mesajlarınız için hepinize teşekkür ederim. Sayın Acemifüsun'un çiçekseverler için söylediği gibi, ben de pek normal değilim galiba. :)))

Bu yaz 50'yı bulan sıcaklarda özellikle sukulentler yaşama savaşı verdiler. Bazıları sakatlandı, 4 tanesi sizlere ömür. Belki bu havaların etkisiyle (belki de benim sıvı gübre şeyleri pek kullanmamam nedeniyle) pek çiçek veremediler. Buraların sonbaharının "normal" yazdan pek farklı olmaması nedeniyle, belki de şimdi çiçeklenecekler. (Bazı türlerde tohum keseleri oluştu) Bu nedenlerle sadece türlerimi gösterebileceğim size. Açtıkça da, çiçekli hallerini...

Bundan sonra koymaya çalışacağım fotoğraflar biraz değişik olacak. :)

AizoaceaeFAN 06-10-2010 11:38

Sayın plentyplant azımsanmayacak kadar bitkiniz var, kayıplarınız için üzüldüm ama şöyle düşünün yenilerine yer açılmıştır şimdi. ( Benim de kayıplarım oluyor arada bir, Mustafa beyin ve hatta Taner beyin serasında bile kayıpları var.) Tekrar o boşlukları doldurma vaktidir bence. Hiç eksiltmeden artırmak lazım :) Bu arada ferocactus çiçeklenmiş gözünüz aydın.

bıcırık 06-10-2010 14:29

çok çok güzeller...ellerinize ve yüreğinize sağlık...

PlentyPlant 06-10-2010 14:57

Sayın mrmusti!
Bu kadar kaybınız olduğunu duyunca çok üzüldüm. Hele 15 yıllık Astrophytum'a... Birkaçını bile kaybettiğimde yüreğim sızlıyor, bu kadarına dayanmak çok zor gelirdi bana. Ne diyelim, canımız sağolsun. Bir şekilde yenileriz.
Sayın AizoaceaeFAN!
Kayıplar doğru ama bazen öyle türler kaybediyoruz ki, yurtiçinde bulmak çok zor hatta imkansız gibi. Benim kayıplarımın büyük bölümü (patlayan kaktüsüm hariç :) sıcak ve neme bağlı mantar oluşumundan. Kayıpların tümüne yakınının sukulent oluşu da bundan dolayı. Ama gelecek ay cam balkona çeviriyorum ve balkonu tümüyle dezenfekte ediyorum. En azından, sıcak ve soğuk yüzünden kaybetmek yok artık. :)

PlentyPlant 06-10-2010 14:59

Sayın Bıcırık, Sayın Tarhan!
İltifatlarınız için teşekkür ederim. Sizin sayfalarınızı da izliyorum. Sizlerin de ellerine ve yüreklerinize sağlık.

sevim.K 06-10-2010 15:23

Mustafa bey çok üzüldüm kayıplarınız için. Sayın PlentyPlant sizin kayıplarınıza da. O kadar emekle bir araya getir. O kadar özenerek bak ama yine de yok olup gitsinler. Üzücü, çok üzücü:(

PlentyPlant 06-10-2010 23:10

5 Eklenti(ler)
Eklenti 174040

Melocactus curvispinus ssp. obtusipetalus

Melokaktüslerin, çoğu tükenme tehlikesi altında olan 40 civarında alt türü bulunuyor. Üretilmeleri hemen hemen sadece tohumdan gerçekleştirilebiliyor. Orta ve Güney Amerika, Meksika ve Karayip Adaları’nda yaygın olarak bulunuyor.

Tohumdan büyüyen melokaktüsler, yetişkin hallerinde olduğu gibi, diğer kaktüslere oranla daha tropikal ve nemli bir ortamı seviyor. Gelişme döneminde hasar görmezse, düzgün bir küresel yapıda büyüme gerçekleşiyor.

Erişkinliğe kadar geçen dönem içinde sıradan ve tipik bir kaktüs görüntüsü veren melokaktüslerin büyüleyici yapısı, ergenliğe ulaştıktan sonra oluşuyor. Gövde büyümesi dururken, kürenin üst merkezinde yoğun tüycük benzeri dikenli yapısıyla bir taç gelişiyor ve büyüme bu tacın uzaması ile devam ediyor. Bu taç nedeniyle, melokaktüsler Türk Fesi (Turk’s Cap) olarak da adlandırılıyor. Meyve, çiçek ve tohumları bu yapı veriyor. Pembe tonlarından kırmızıya olan renk yelpazesinde açan çiçekler o kadar küçük oluyorlar ki, bazen çiçek açtıkları bile farkedilmeyebiliyor. (Benim amatör makinem bunu nasıl görüntüleyecek acaba?)

Sağlıklı gelişim için çok olmamak kaydıyla düzenli sulama, sığ bir kap ve drenajı iyi bir toprak karışımı öneriliyor. Çok sınırlı ve ölçülü olmak kaydıyla, kış aylarında da (bulunduğu iklim koşullarına bağlı olarak) düzenli sulanması gerekebiliyor. 2-3 yılda bir ilkbaharda saksının değiştirilmesi yararlı. Soğuğa pek dayanıklı bir tür değil.

Melokaktüsler hakkında bir bilgiye daha rastladım. Tür adlandırması en zor olan kaktüs gruplarından biriymiş. Taç oluşturuncaya kadar, bazı türlerin isimleri üzerinde bile tartışma var. Hatta, bulunduğu doğal ortama göre adlandırmada farklılıklar yaşanıyormuş.

Eklenti 174041

Eklenti 174042

Eklenti 174043

Eklenti 174044

PlentyPlant 06-10-2010 23:23

4 Eklenti(ler)
Eklenti 174051

Kırmızı-Mavi gözlük için 3 boyutlu melokaktüs.

Eklenti 174052
Bunlar da tohumdan üretmeye çalıştığım melocuklarım.

Eklenti 174053
Doğal ortamında melokaktüsler
(Fotoğraf: Joop Dobber Kaynak: www.panoramio.com)

Eklenti 174054
Doğal ortamında melokaktüsler (Kaynak: www.cactuspro.com)

Vildan Sönmez 06-10-2010 23:32

Sizin melonuz da çok güzel olmuş, ama doğada kalabalık halleri çok etkileyici, hele bazıları yumru üstüne yumru ve birde taç yapmışlar.

COYOTE 06-10-2010 23:42

Sn PlentyPlant ne iyi oldu, tekrar görüyoruz o güzelim bitkileri;) emeğinize sağlık, (3D gözlük edinmem lazım ama.)
Kapalı balkon iyi gelecektir sanırım, en azından bir içeri bir dışarı taşıma derdi olmuyor..

Hatice Tarhan 07-10-2010 08:59

Doğadaki halleri başka ihtişamlı oturup yanlarına uzun uzun seyre dalmak isterdim.Hepsinde ayrı bir güzellik var.Teşekkürler paylaşım için ellerinize sağlık.

PlentyPlant 07-10-2010 12:52

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi COYOTE (Mesaj 702407)
Sn PlentyPlant ne iyi oldu, tekrar görüyoruz o güzelim bitkileri;) emeğinize sağlık, (3D gözlük edinmem lazım ama.)
Kapalı balkon iyi gelecektir sanırım, en azından bir içeri bir dışarı taşıma derdi olmuyor..

Teşekkür ederim, Sayın Coyote. 3 boyutlu gözlüğü edinmek veya evde yapmak, aslında çok kolay. 3D gözlük diye aratırsanız, epeyce malzeme bulabilirsiniz. Olmadı, ben gönderirim :)

PlentyPlant 07-10-2010 12:54

Sayın Sönmez, Sayın Tarhan!
Hakikaten doğadaki hallerinin ihtişamı insanı büyülüyor. Çeşitli araştırmalar yaparken öyle güzel şeylerle karşılaşıyorum ki, sayfanın konusu dışında kaldığı için paylaşamıyorum.

acemifüsun 07-10-2010 14:34

Gerçekten doğadaki halleri çok güzel, teşekkür ederiz:)

aysahay 07-10-2010 22:11

Kaktüsünüz çok etkileyici sayın P.P. Doğadaki halleri de oldukça güzel. Resimlerden anladığıma göre nemli bir ortamda çekilmişler, çöl gibi bir yer değil... Kışın su istemesi normal demekki..

PlentyPlant 07-10-2010 22:33

Büyük oranda doğru Sayın Aysahay. En azından Karayip Adaları olduğunu düşünürsek...

PlentyPlant 07-10-2010 22:42

5 Eklenti(ler)
Eklenti 174190

Mammillaria Polythele ssp Polythele

Anavatanı Meksika’nın 1700-2200 rakıma sahip olan Hidalgo, Guanajuato ve Queretaro bölgeleri. Tür olarak ilk kez 1832 yılında Martius tarafından tanımlanmış.
Tüylü bir tepe yapısına sahip bu kaktüsler, tohumdan üretiliyor. Ortalama olarak 60 cm yüksekliğe erişebilen M. Polythele, aydınlık ama kısmen gölgeli alanları seviyor.
Toprağının iyi bir drenaj özelliğine sahip olması ve suyunun kontrollü ve az verilmesi gerekiyor.

Eklenti 174191

Eklenti 174192

Eklenti 174193

Alttaki fotoğraf ise 3 boyutlu gözlük için.

Eklenti 174194

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024