agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri
(https)

Beğeni Düzeni1095Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-01-2010, 10:04   #1
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2009
Galeri: 21
PlentyPlant / kaktüs ve sukulentlerim

Kaktüse ilgili duyanları görmek ne kadar güzel. Ben de amatörce evimde ilgileniyorum. Şu anda 51 çeşit kaktüsüm var ama daha çok çeşit bulmak sorun oluyor. Resimlerini paylaşan üyeler aracılığıyla yeni çeşitler görme imkanı buluyorum. İlginizi çekerse ben de ara ara paylaşmak isterim. Şimdilik bu iki fotoğrafı paylaşmak istedim.

Name:  kaktus1.jpg
Views: 4738
Size:  41.8 KB

Name:  kaktus2.jpg
Views: 5044
Size:  49.2 KB

PlentyPlant Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2010, 10:42   #2
Ağaç Dostu

sevim4's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2009
Öncelikle hoş geldiniz aramıza sayın plentyplant,
katüslerini çok güzel maşallah 51 kaktüsünüz varmış ben kaktüs yetiştirmekte yeniyim sağolsun sevgili arkadaşlar bana gönderdiler eyer kaktüslerinizin resimlerini bizlerle palaşırsaniz çok sevinirim belki deyişik kaktüslerini var benim leşkaktüsüm yok.

sevim4 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2010, 10:59   #3
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Teşekkür ederim Sayın Sevim4. Şu anda leş kaktüsüm yok, bulamadım ama gözle ancak yakın mesafeden fark edilebilir çiçekler veren bir sukkulentimin çiçekleri leş gibi kokuyor burnunuzu dayayınca. Fotoğrafını aşağıda sunuyorum.

Name:  sukkulent.jpg
Views: 5715
Size:  69.5 KB

Eski 10-01-2010, 13:10   #4
Ağaç Dostu

Barçman's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2009
Galeri: 3
sevgili plantyplant Kaktüs fotolarınızı bizimle paylaştığınız için çok teşekkürler
Kaktüs türlerinizin hepsi bendede mevcut İlk iki kaktüsünüze halk arasında
Leş kaktüsü deniyor
Bu kaktüs merakı zamanla insanda bir tutkuya dönüşüyor
Eşimle birlikte sürekli yeni türler arıyoruz
Oğlumada Amerikadan çok değişik türler ısmarladık
Yazın gelirken getirecek
Sizin fotosunu koyduğunuz son sukulente bayıldım
Ne yazıkki bende ondan yok
Belki kaktüslerimizin yavrularını birbirimizle paylaşıp
daha değişik türlere sahip olabiliriz
****** siz<de bunu arzu ederseniz
Sevgili sevim g baharda size leş kaktüsü yavrusu yollayabilirim

Herkese sevgiler

Barçman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2010, 15:38   #5
Ağaç Dostu

mel-i's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2008
Galeri: 1
Sayın Barçman ,
Kaktüsleriniz ile tanışmak büyük bir zevk... Bu sayfalarda takipteyiz güzel kaktüslerinizin.

Sevgiler...

mel-i Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2010, 15:49   #6
Ağaç Dostu

mel-i's Avatar

Giriş Tarihi: 03-09-2008
Galeri: 1
Ve Sayın PlentyPlant , aramıza hoşgeldiniz...
Hergün yeni bir kaktüs sevdalısını burada görmek çok güzel.
Sizin ve tüm arkadaşların paylaşımlarının sürmesini dilerim.

mel-i Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2010, 16:33   #7
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2008
Galeri: 6
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi PlentyPlant Mesajı Göster
Fotoğrafını koyduklarıma leş kaktüsü dendiğini bilmiyordum.
Kırmızı çiçek açanından bende yok

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Barçman Mesajı Göster
Çok sevinirim Bende size sizde olmayan türlerin yavrularından yollarım
Ayrıca bonus olarak Başka bitkilerin tohumlarındanda
Elimde çok güzel tohumlar var Sevgiler
Sevgili Barçman; kaktüs ve sukulentlerim balkonda benimle birlikte baharı bekliyorlar. Baharda canlandıkları zaman yeniden düzenleyeceğim. Fotoğraflarını da çekerim. İlginç bulduğunuz başka çeşit te olabilir.

sevim.K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2010, 18:19   #8
Ağaç Dostu

Barçman's Avatar

Giriş Tarihi: 06-10-2009
Galeri: 3
Alıntı:
Daha önce birkaç tane çoğaltmıştım. Memnuniyetle bir-iki dal veya bir kök gönderebilirim.

Çok teşekkürler Acelesi yok diğer türlerinizide bizimle paylaşırsanız sevinirim

Barçman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-01-2010, 11:10   #9
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Cenan'ın uyarısı üzerine, yeni kaktüs ve sukkulent fotoğraflarımı buraya ekliyorum.

Name:  sukkulent.jpg
Views: 5122
Size:  69.8 KB

Eski 16-01-2010, 20:42   #10
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Bu da crassula cv. gollum...

Name:  crassula cv gollum.jpg
Views: 4195
Size:  48.2 KB

Öncekini geçen kış kuzeye bakan balkonun korunaklı bölgesine almadığım için kaybettim. Bu yeni üretim.

Çok ilginç bir gelişimi var. Şu haliyle tüp yapraklar birbirine bağlı gibi dururken, daha sonra kalın bir gövdeye dönüşüp dallanıyor. Gövdesi "kalanchoe" tipi bir gövde. Bonzai çalışmak isteyenler için çok uygun. Ancak, kendisinin büyümesi yeterince zaman alıyor, bir de "bonzai sabrı" eklemeniz gerekecek üzerine.

Soğuk almamasına (hele toprağı nemliyken) dikkat etmeniz gerekecek. Tıpkı çok soğuk bir buzdolabına konmuş ıslak bir salatalık gibi, donma geçiriyor ve bir daha geri kazanabilmek mucizelere kalıyor.

Kışın su vermemeye özen gösterin. Ben şırınga ile birkaç damla veriyorum belirli aralıklarla.

Eski 17-01-2010, 22:25   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-04-2008
Alıntı:
Cenan'ın uyarısı üzerine, yeni kaktüs ve sukkulent fotoğraflarımı buraya ekliyorum.

Eklenti 122035
Sayın PlentyPlant,

Sedum palmeriniz coşmuş, harika gözüküyor.

zeynepdincer.k Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2010, 23:07   #12
Ağaç Dostu

Güngör Salman's Avatar

Giriş Tarihi: 14-08-2008
Galeri: 17
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zeynepdincer.k Mesajı Göster
Sayın PlentyPlant,

Sedum palmeriniz coşmuş, harika gözüküyor.
Gerçekten çok hoş, benimkinin üstünde 2-3 çiçek var gidip gelip ne çok çiçek açmış diye seviniyorum

Güngör Salman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2010, 23:16   #13
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Teşekkür ederim Sayın Mel-i. Hoşbuldum. Ben de Sayın Barçman gibi, elimden geldiğince kaktüslerimi paylaşmaya çalışacağım.
çocukluğumda evde kaynanadili diye bir kaktüsümüz vardı çok güzel çiçek açardı ben çiçekleri çok sevdiğim halde kaktüse ilgim sizin kaktüslerinizle başladı desem yalan olmaz
sayfalarca okudum izledim kaktüslerinizi hepsi çok güzeller sevildikleri çok belli ki onlar da bu sevgilerini güzel çiçekleriyle anlatıyorlar ,bir haftadır gezdiğim seralarda elim hemen kaktüslere gidiyor ayrıca sizde paylaşırım demişsiniz buda demek ki benim de daha çok kaktüsüm olacak

Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2010, 21:35   #14
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

kalanchoe

Name:  kalanchoe.jpg
Views: 5085
Size:  62.2 KB

Bu da kalanchoe'larım. Maalesef sadece 3 çeşide sahibim. Bu çiçeklenme kasım-aralık aylarında yaşandı. Güney illerinden birinde yaşayınca, böyle bir avantajı oluyor insanın.
Bazı sitelerde iç mekan bitkileri arasında sayılıyor ama ben aynı fikirde değilim. Havadar ve açık alanlarda daha çok çiçek veriyor ve gürleşiyor. Yaprakları etli olduğu için tırtıl ve benzeri zararlılar için bulunmaz nimet; dikkat ediniz. Kalanchoelarım ve birkaç bitkime dadanan özel bir "geometrid" tip tırtılla 2 yıldır mücadele ediyorum. (Bunu daha sonra tanıtacağım)
Kışın soğuk ve nemli bir bölgedeyseniz su vermeseniz de olur. Yazın 4-5 saat doğrudan sıcak güneş alıyorsa, gayet rahat sulayabilirsiniz.
Kalın bir gövdelenme istiyorsanız, 1,5-2 yaşından sonra nispeten zayıf olan dalları, gövdeye birleştiği yerden bir maket bıçağı veya jilet gibi keskin bir aletle ayırabilirsiniz.
Bitkiniz genç iken içinde alginik asit, demir ve çinko barındıran, organik madde açısından zengin bir köklendirici sıvı besin kullanabilirsiniz. Ne kadar kılcal kök verirse, o kadar sağlam bir gövdesi olacaktır.
Not: Sadece kaktüsler için değil, tüm çiçekler için saksı çok önemli. Gelecek sefer bir kaktüsümün yanısıra, saksılar ile yaşadığım deneyimleri paylaşmayı deneyeceğim.

Eski 19-01-2010, 09:09   #15
Ağaç Dostu

MİRBE's Avatar

Giriş Tarihi: 17-12-2009
Hepsi çok güzel ancak kaktüs konusunda en yoğun ve tek ilgi alanım olan Kalonşelere hayran oldum..

Bende Kalonşe katlı Beyaz-pembe ve kırmızı var az suluyorum cam önündeydi çiçekleri kurumaya başlayınca yerini değiştirdim ama hala oluyor kurumalar birde alt yaprakları çok büyük kesmelimiyim dursunmu?

MİRBE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-01-2010, 12:50   #16
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MİRBE Mesajı Göster
Hepsi çok güzel ancak kaktüs konusunda en yoğun ve tek ilgi alanım olan Kalonşelere hayran oldum..

Bende Kalonşe katlı Beyaz-pembe ve kırmızı var az suluyorum cam önündeydi çiçekleri kurumaya başlayınca yerini değiştirdim ama hala oluyor kurumalar birde alt yaprakları çok büyük kesmelimiyim dursunmu?
Büyük ihtimalle sözünü ettiğiniz büyük yapraklar, küçük sürgünlerin ve çiçeklerin gücünü alıyordur, Sayın Mirbe. Bence kesmenizde hiçbir sakınca yok. Ancak, çiçekleriniz klima esintisini veya radyatör sıcaklığını alacak bir yerde ise, çiçek kurumasını bunlar da yapıyor olabilir.
Kalanchoe'lar diğer sukkulent ve özellikle kaktüslere oranla, neme daha çok ihtiyaç duyuyorlar. Yeriniz uygunsa, nemlendirme havuzu üzerine yerleştirebilirsiniz. Çiçeğinizin çapından daha geniş bir saksı altlığının içine ters çevrilmiş daha küçük bir saksı altlığı koyarak, üzerine çiçeğinizi yerleştirebilirsiniz. Hemen üstteki saksıdan akan fazla sulama suyu, alttaki büyük havuz kaba akar, hem de burada bekleyen su çiçeklerinize nem verir.

Eski 20-01-2010, 00:52   #17
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Sayın PlentyPlant, kaktüs ve sukulentleriniz çok güzel ve sağlıklı gözüküyor, ellerinize sağlık.

Özellikle Sedum palmeri ve Kalanchoe blossfeldianalarınız coşmuşlar. Harika gözüküyorlar. Diğer fotoğraflarınızı merakla bekliyorum.

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2010, 09:20   #18
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2005
Galeri: 1126
Sayın PlentyPlant, Çiçekleriniz çok güzel ve bakımlı. Sedum palmeriniz coşmuş, bende söylemeden duramıyacağım. Yeni yılda ilk ektiğim sukulent bu, henüz minik bir dal, dilerm sizinki kadar güzel olur.

Vildan Sönmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2010, 09:22   #19
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Alıntı:
Daha önce birkaç tane çoğaltmıştım. Memnuniyetle bir-iki dal veya bir kök gönderebilirim.
Teşekkür ediyorum baharda kapınızı çalabilirim

Kalanşonuz çok güzel büyümüş. Benim çiçeklerini gördüğüm dört kalançhoe'm var. Kırmızı, beyaz, pembe ve truncu çiçekleri var. Bu yıl henüz çiçeklerini göremedim Bir arkadaşımın gönderdiği yaprak yapısı farklı kalançhoe var. Yardımcımın kardeşi kendininkilerini budamış. Minik parçacıkları göndermişti bana onlar tuttu büyüyorlar. Çok geniş bir aile. Genel adlarının dışında adlarını bilemiyorum maalesef

Kısacası baharda işte benim kalançhoelarım diyebileceğim

Eski 20-01-2010, 12:35   #20
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Vildan Sönmez Mesajı Göster
Sayın PlentyPlant, Çiçekleriniz çok güzel ve bakımlı. Sedum palmeriniz coşmuş, bende söylemeden duramıyacağım. Yeni yılda ilk ektiğim sukulent bu, henüz minik bir dal, dilerm sizinki kadar güzel olur.
Teşekkür ederim Sayın Vildan Sönmez. Sedum Palmer'in bu hale gelmesi 2 yıldan biraz fazla zaman aldı. Sizinkilerin de böyle olacağından hiç kuşkum yok.

Eski 20-01-2010, 12:37   #21
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sevim.K Mesajı Göster
Teşekkür ediyorum baharda kapınızı çalabilirim
Kısacası baharda işte benim kalançhoelarım diyebileceğim
Memnuniyetle Sayın Sevim K. Şubat sonuna doğru zaten bazı budamalar yapacağım. Üretebileceğiniz şeyleri seve seve gönderirim.

Eski 20-01-2010, 13:02   #22
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-05-2009
Sessiz durduğuma bakma PlentyPlant. Resimlerini ve yazılarını takip ediyorum, herşey çok güzel ve samimi. Devamını bekliyoruz.

cenan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2010, 16:20   #23
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Alıntı:
Memnuniyetle Sayın Sevim K. Şubat sonuna doğru zaten bazı budamalar yapacağım. Üretebileceğiniz şeyleri seve seve gönderirim.
Sayın PlentyPlant teşekkürler. Aç gözlülük yapmak istemiyorum kalanşoyla ilgili yazdıklarım baharda büyütebileceğim kadar çok kalanşomun olacağıydı. Elimde çimlendirdiğim büyümeye başlamış minik kalanşolarım var. Tek sıkıntımız bolca tomurcuğumuz var ama henüz çiçeklenmedik. Yetişkin kırmızı, beyaz, turuncu kalanşolar da dahil.

Ama şubat sonrası leş kaktüsü için - kırmızı çiçekli- kapınızı çalacağım

Eski 20-01-2010, 17:05   #24
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
ben de dün 4 tane kaktüs aldım çok küçük saksılara ekmişler saksı bile değil üretme kabı
onları ne zaman daha büyük saksılara almamı önerirsiniz ?

Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2010, 20:40   #25
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hhatice Mesajı Göster
ben de dün 4 tane kaktüs aldım çok küçük saksılara ekmişler saksı bile değil üretme kabı
onları ne zaman daha büyük saksılara almamı önerirsiniz ?
Muhtemelen minyatür haldedirler Sayın Hhatice. Hiç sorun değil. Kaktüslerin (ve diğer bitkilerin de) pekçoğu kışın dinlenmeye ve uykuya çekildikleri, kabını baharda değiştirmeni daha uygun gibi geliyor bana. Yalnız sıcak ama yeterince güneş almayan bir ortamda tutmayın. Anlamsız ince uzamalar gösteriyorlar. Bırakın hafifçe üşüyerek uyusunlar

Not: Daha önce saksılar ile ilgili yazmayı planladığımı söylemiştim. İşimi bitirip fırsat bulabilirsem, bunu yapacağım.

Eski 21-01-2010, 15:41   #26
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Saksılar ile ilgili yazma sözümü ancak yerine getirebiliyorum.
Amacım, modellerden herhangi birini yermek değil, sadece gözlemlerimi aktarmak. Aşağıda piyasada yaygın olarak bulunan üç plastik saksıyı görüyorsunuz.

Name:  saksılar.jpg
Views: 3889
Size:  20.6 KB

1. Bir numaralı saksıda üçgen şeklindeki 4 bombe ayak olarak kullanılmış ve delikler (bence doğru biçimde) ayaklar arasındaki çukurlara yerleştirilmiş. Ancak, bu bombeler, saksı içindeki çukurlar aynı zamanda. Verdiğiniz suyun bir bölümü deliklerden çıkarken, önemli bir bölümü bu dört ayak çukuruna doluyor ve bitki kökleri buralara kadar ulaşmışsa çürüme riskini artırıyor.
2. İki numaralı saksıda ayaklar çıkıntı halinde ve yüksek. Resimdeki çok delikli model genellikle üreticilerin tercih ettiği tip. Su havuzuna konduğunda bitki alttan suyu daha çok alabiliyor. Ayaklar yüksek, ayak araları daha geniş ve delikler daha havada durduğu için hem toprak daha çok havalanıyor, hem de saksıda biriken su ile teması çok daha az.
3. Üç nolu saksıda ayaklar çok alçak ve delikler küçük. Çok az bir suyun tabağa akması halinde bile tıkanıyorlar.

Benim bitkilerimin tümü 2 no'lu saksıda çok daha rahat ettiler. Diğerleri daha şık gibi duruyor ama belki de ben beceremedim bu saksılarda başarılı olmayı.

Bir de dekoratif toprak saksı sorunu var. Toprak saksı pek çok bitki türü için daha sağlıklı bir seçenek elbette. Fakat dekoratif olanlarının görüntüsünü bozmamak için genellikle alt ortasına büyük bir delik açıyorlar sadece. Dışı boyalı ve bazen sırlı olduğu için yeterince yanlardan nefes alamıyor gibi geliyor bana. Alttaki delik de tabakla öpüştüğü için, suyu dışarı yeterince veremiyor.
Pek çok yerde saksı içine çakıl taşları yerleştirdikten sonra toprak konarak ekim yapılması tavsiye edilir. Ben tersini yaptım. Çakılları tabağa koyup, saksıyı üzerine yerleştirdim. Böylece delik kapanmıyor ve hava ile toprak teması daha rahat oluyor.

Name:  saksı taşları.jpg
Views: 4247
Size:  35.1 KB

Kaktüs ve sukulentle ne ilgisi var, demeyin lütfen. Saksı önemli, hem de çok.

Eski 21-01-2010, 16:51   #27
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-10-2009
Galeri: 15
Kaktüs ve sukulent

Bende birkaç resim göndermiş olayım.
Devamı www.kaktusresimleri.biz adresimde..

Düzenleyen mrmusti : 05-01-2019 saat 13:31
mrmusti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2010, 16:59   #28
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mrmusti Mesajı Göster
Bende birkaç resim göndermiş olayım.
Devamı www.kaktusresimleri.biz adresimde..
Gerçekten hoş kaktüs resimleri Sayın mrmusti. Katkınız için teşekkür ederim. Sitenize de bakacağım.

Eski 21-01-2010, 18:16   #29
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Fotoğraflar çok güzel. Bu kaktüs ve sukkulentler size mi ait?..

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-01-2010, 13:29   #30
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-10-2009
Galeri: 15
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İlkin Mesajı Göster
Fotoğraflar çok güzel. Bu kaktüs ve sukkulentler size mi ait?..
Evet. Daha çok var.. Sitemde görebilirsiniz..

mrmusti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024