agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/)
-   -   PlentyPlant / kaktüs ve sukulentlerim (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/18777.htm)

PlentyPlant 10-05-2010 20:41

2 Eklenti(ler)
Echeveria Purpusorum ve çiçeği

Eklenti 143064

Eklenti 143065

Anavatanı Güney Meksika. Doğal ortam olarak çok sıcak ve kurak alanda yaşıyor. (Siteleri tararken Echeveria tür adının, 18. yüzyılda İspanyol botanikçi Atanasio Echeverria Codoy tarafından verildiği bilgisine rastladım.)
Gölgede de yaşayabilmesine rağmen, yaprakları gerçek rengine güneş alan yerlerde kavuşuyor. Kuraklığa dayanabilmesine rağmen, büyüme döneminde neme ihtiyacı var. Mantar gibi hastalık ve çeşitli zararlılara çok açık bir tür olduğu için hava sirkülasyonu olan yerlerde bulundurmak gerekiyor.
Çoğaltma genellikle tohumdan oluyor. En altta kalan yapraklardan da üretilebilmesine rağmen, bu diğer sukulentlere oranla daha zor bir yöntem. Yapraklarının çoğu kök salamadan ölüyor.

günebakan 10-05-2010 22:18

Harika görünüyor Plentyplant:)

asumandilek 11-05-2010 00:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi PlentyPlant (Mesaj 635825)
Echeveria Purpusorum ve çiçeği

Eklenti 143064

Eklenti 143065

Anavatanı Güney Meksika. Doğal ortam olarak çok sıcak ve kurak alanda yaşıyor. (Siteleri tararken Echeveria tür adının, 18. yüzyılda İspanyol botanikçi Atanasio Echeverria Codoy tarafından verildiği bilgisine rastladım.)
Gölgede de yaşayabilmesine rağmen, yaprakları gerçek rengine güneş alan yerlerde kavuşuyor. Kuraklığa dayanabilmesine rağmen, büyüme döneminde neme ihtiyacı var. Mantar gibi hastalık ve çeşitli zararlılara çok açık bir tür olduğu için hava sirkülasyonu olan yerlerde bulundurmak gerekiyor.
Çoğaltma genellikle tohumdan oluyor. En altta kalan yapraklardan da üretilebilmesine rağmen, bu diğer sukulentlere oranla daha zor bir yöntem. Yapraklarının çoğu kök salamadan ölüyor.

Çok güzel... Nasıl da her biri hayran bırakıyor kendilerine insanı. Kendisi de, çiçeği de muhteşem..

skaraca 11-05-2010 08:30

Oldukça güzel çiçeklenmiş Echeverria'nız sayın PlentyPlant. Güle güle büyütünüz.

PlentyPlant 11-05-2010 09:03

Sayın Günebakan, Asumandilek ve Skaraca. Echeverriama olan iltifatlarınızı ve güzel dileklerinizi kendisine ileteceğim. :) Dilinize sağlık. Bir de tozlandıracağım, bakayım tohum verecek mi. Verirse, sizi unutmayacağım.:)

Lale 11-05-2010 09:12

echinopsis multiplexizie bayıldım. çok güzel:) ellerinize sağlık

skaraca 11-05-2010 10:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi PlentyPlant (Mesaj 636087)
Sayın Günebakan, Asumandilek ve Skaraca. Echeverriama olan iltifatlarınızı ve güzel dileklerinizi kendisine ileteceğim. :) Dilinize sağlık. Bir de tozlandıracağım, bakayım tohum verecek mi. Verirse, sizi unutmayacağım.:)

Hiç öyle bir niyetimiz yoktu güzel dileklerimizi iletirken ama, siz kendiniz söz veriyorsunuz, hatırlatırız bir ara :p

PlentyPlant 11-05-2010 10:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi skaraca (Mesaj 636124)
Hiç öyle bir niyetimiz yoktu güzel dileklerimizi iletirken ama, siz kendiniz söz veriyorsunuz, hatırlatırız bir ara :p

Sözüm söz. :))))

PlentyPlant 11-05-2010 10:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Lale (Mesaj 636092)
echinopsis multiplexizie bayıldım. çok güzel:) ellerinize sağlık

Teşekkür ederim Sayın Lale. Onun yeri farklı, ilk göz ağrılarımdandır. Yaklaşık 15 yaşında. Küçük bir top olarak hediye edilmişti. Şimdi bir aile oldular. :)

PlentyPlant 11-05-2010 12:28

1 Eklenti(ler)
Aşağıdaki resim ise Sedum Burrito.

Eklenti 143248

Anavatanı Meksika. Bazı ülkelerde "Sıpa Kuyruğu" adıyla da biliniyor. (Ben pek benzetemedim). Neon yeşili bir renge sahip ve yaz-kış bu rengi koruyor. Direkt ve yakıcı güneş zarar veriyor. Çok aydınlık ama doğrudan güneş almayan yerler ideal. Eksi 1 derece civarına dayanabiliyor ama kışın ışık gören bir pencere içine almakta fayda var.
Sapından üretilebildiği gibi, üzüm tanesi benzeri yapraklarından da köklendirerek üretilebiliyor. Çiçekleri pembe. Askılı saksılarda ve sarkan formda çok güzel büyüyebiliyor ve çok estetik duruyor.

PlentyPlant 12-05-2010 10:37

1 Eklenti(ler)
Bu da sevdiğim Crassula cinsi sukulentlerimden Adromischus cooperi...

Eklenti 143570

Anavatanı Güney Afrika. Botanik adı dışında, yumurtanın şekli ve lekeleri nedeniyle "Yağmurkuşu Yumurtası" olarak da anılıyor. İç mekan ve seralar için çok uygun bir bitki. Eksi 5-6 dereceye kadar dayanabilmesine rağmen, istediği ideal sıcaklık 10-30 derece arası.
Doğrudan güneş ışığı yerine, yarı gölge veya çok aydınlık ortamları seviyor. Kalın etli yapısı nedeniyle hastalıklara çok açık. Gelişme döneminde, baharda bir ve yaz ortasında bir kez olmak üzere, iki kez besin ihtiyacı var.

sevim4 12-05-2010 11:01

Sevgili plentyplant, çok güzel çeliklerinize talibim.

PlentyPlant 12-05-2010 13:01

1 Eklenti(ler)
Bu da Chamaecereus Silvestrii... Üzerinde iki tomurcuk daha var ama açmalarını bekleyemedim. Gündüz açıp, gece kapatıyorlar ve çiçeklerin ömürleri uzun değil. Çalıştığım için açmış hallereni bir daha göremem diye korktum :)

Eklenti 143589

Anavatanı Arjantin. Dallarının biçiminden dolayı “Fıstık Kaktüsü” olarak da adlandırılıyor. Yakıcı olmayan güneşi ve kum karışımlı toprakları seviyor. Eksi 7 dereceye kadar dayanabiliyor ama ideal sıcaklık isteği minimum 10 derece civarı. Bahar aylarından başlayarak nitrat içermeyen sıvı kaktüs gübresi ile beslenmesinde yarar var.

sevim.K 12-05-2010 13:13

Çok güzel çiçeği var:). Karar verdim kaktüslerimin kulaklarını çekeceğim böyle güzel çiçek açmadıkları için:mad:

Hhatice 12-05-2010 13:21

Rengi ne kadar güzel ,hepsinin aynı anda açtığını hayal ettim de muhteşem bir görüntü olur.
Adromischus cooperi de çok değişik çiçek açıyor mu acaba ? Bazı kaktüs türlerinin çiçeklenmediğini okumuştum .

PlentyPlant 12-05-2010 14:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Hhatice (Mesaj 637035)
Rengi ne kadar güzel ,hepsinin aynı anda açtığını hayal ettim de muhteşem bir görüntü olur.
Adromischus cooperi de çok değişik çiçek açıyor mu acaba ? Bazı kaktüs türlerinin çiçeklenmediğini okumuştum .

Gerçekten muhteşem oluyor Sayın Hhatice. Ama ne yazık ki ömürleri kısa. Cooperi de çiçek açıyor. Hem de çok güzel, uzun bir dal ucunda küçük, 8-10 tane pembe-beyaz çiçekler açıyor. Benimki de bu yaz açar diye umuyorum. Açarsa, onu da paylaşırım.

PlentyPlant 12-05-2010 14:26

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sevim.K (Mesaj 637030)
Çok güzel çiçeği var:). Karar verdim kaktüslerimin kulaklarını çekeceğim böyle güzel çiçek açmadıkları için:mad:

Sayın Vildan Sönmez'e önerdiğimi, size de önereceğim Sevim Hanım. :)) (Bknz: Vizontele'de Yılmaz Erdoğan'ın takla atmayan güvercinlerine yaptığı konuşma)

PlentyPlant 12-05-2010 14:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sevim4 (Mesaj 636945)
Sevgili plentyplant, çok güzel çeliklerinize talibim.

Elimden geldiğince Sayın Sevim4. :)

sevim4 12-05-2010 14:41

Çok teşekkür ederim.

mrmusti 12-05-2010 18:34

Sizin bitkilerinizin de benimkilerden bir farkı yok Sayın PlentyPlant.
Hepside şaheser. Hele bende olmayan Echeveria Purpuresum, Echeveria pulvinata, Crassula Sinocrassula Yunnanensis, ve Sedum burrito tek kelime ile muhteşemler..

Vildan Sönmez 12-05-2010 21:10

Sayın plentyplant,
siz yazınca geçtim kaktüslerin karşısına
' bundan boyle takla atmayana yem de yok
- takla yok yem de yok'
demedim tabi.

ama siz kaktüssünüz, sukulentsiniz, işte su, işte besin, nerde çiçek ? Kendinizi çam ağacı mı sanıyorsunuz? dedim. Anladılar galiba; mammilaryada tomurcuklar oluşuyor .
eminim, galiba, kesin yani herhalde..

PlentyPlant 12-05-2010 22:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Vildan Sönmez (Mesaj 637380)
Sayın plentyplant,
- takla yok yem de yok'
demedim tabi.

ama siz kaktüssünüz, sukulentsiniz, işte su, işte besin, nerde çiçek ? Kendinizi çam ağacı mı sanıyorsunuz? dedim. Anladılar galiba; mammilaryada tomurcuklar oluşuyor .

:)))))))) Harika. Bu mudur, budur.

asumandilek 12-05-2010 23:15

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Vildan Sönmez (Mesaj 637380)
Sayın plentyplant,
- takla yok yem de yok'
demedim tabi.

Sevgili Vildan bu fikri tuttum. :)) Açmayanlara uygulamak lazım mutlaka. Aklıma daha küçücükken anneme özenip makinaya oturup bişeyler dikmeye kalkıştığım günler geldi. Makina bana gelince hep huysuzluk çıkartırdı sanki.
( Tabi ben o zaman makina da buluyorum suçu. :) Yani benim becerememiş olmam diye bir şey söz konusu bile değil. ) Herneyse dikmeyince makinaya seni çöpe attıracam görürsün derdim. Yep yeni gıcır gıcır bir makina alacaz. Otomatik ahahaha. :) Makina sanki tıkır tıkır dikerdi. Şimdi de kaktüslere biraz cesaret verelim bakalım. Ama artık tehditle değil tabi. Güzel güzel. Biz güzellikle mayayı çalalım da tutar mı tutar. :)

sevim.K 13-05-2010 08:11

Tamam Vildan hanımcım siz yeni taktikler geliştirip deneyin. Biz de izinizden gidelim;) Tutar mı tutar:p

Asumancım seninkiler söz dinliyor baksana pıtır pıtır:eek:

Vildan Sönmez 13-05-2010 08:50

Arkadaşlar benimki 'Deli Emin' taktiği. Plenty plant yol gösterdi, işe yaradı.

Sonuçta hepimiz bir şekilde bitki delileriyiz ya, daha ne taktikler buluruz :D:D

a1919 13-05-2010 09:12

O zaman bir taktikte benden :p
Forumda yazıyorsunuz "benim de aynı kaktüsten var. Hiç açmadı. Ne yapayım vs..." Hatta şikayet ediyorsunuz sağa sola kendisini. Sonra bir bakıyorsunuz üzerinde tomurcuklar :p

Artık bunu neye yorarsınız bilmem benimki aynen böyle oldu. Senelerdir açmayan kaktüsümde tomurcuklar var. Bekliyoruz bakalım açmasını :p

PlentyPlant 13-05-2010 11:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi a1919 (Mesaj 637604)
O zaman bir taktikte benden :p
Forumda yazıyorsunuz "benim de aynı kaktüsten var. Hiç açmadı. Ne yapayım vs..." Hatta şikayet ediyorsunuz sağa sola kendisini. Sonra bir bakıyorsunuz üzerinde tomurcuklar :p

Artık bunu neye yorarsınız bilmem benimki aynen böyle oldu. Senelerdir açmayan kaktüsümde tomurcuklar var. Bekliyoruz bakalım açmasını :p

Karşılıklı deneyimler ışığında, demek ki çözüm şu: Tatlı-sert ve şefkatli biçimde utandıracağız, gururlarını harekete geçirip onları bir onur savaşı vermeye sevkedeceğiz. Sonuç garanti (Galiba, kesin, herhalde...) ;)

PlentyPlant 13-05-2010 11:50

1 Eklenti(ler)
Eklenti 143794

Bu da diğer Chamaecereus Silvestrii... Bunun rengi kış şartlarından dolayı daha bir kızarık. Diğer açan kardeşine bakıp utandı ve dün çiçeklerini açtı. Karşılıklı toz alışverişi yapıyorum kardeşler arasında. Umudum çok güzel tohumlar vermeleri.

PlentyPlant 13-05-2010 21:55

2 Eklenti(ler)
Bu da, bu hafta çiçeklerini açan Mammillaria spinosissima "rubrispina" ve çiçek açmadan önceki tomurcuklu hali.

Eklenti 143913

Eklenti 143914

Anavatanı Meksika. Bu geniş bölgede, bulunduğu yerin toprak ve iklimine göre farklılıklar gösteriyor. Kızıl dikenlerinden dolayı "Kırmızı Kafalı İrlandalı" olarak da isimlendiriliyor. Bulunduğu bölgeye bağlı türlerinde bu kızıl dikenler, pas renginden kirli sarıya kadar değişebiliyor. Dikenlerinin olması gereken sertliğe ve rengine kavuşması için, yakıcı olmamak kaydıyla sürekli güneş istiyor. Yazın normal olarak sulanabiliyor.

PlentyPlant 13-05-2010 22:25

1 Eklenti(ler)
Bu çok sevdiğim ve ilginç bulduğum sukulentimi de paylaşmak istedim: Crassula falcata.

Eklenti 143923

Anavatanı Güney Afrika’nın Doğu Cape bölgesi. Kullanılan diğer isimler ise “Pervane”, “Kırmızı Fırça” ve “Uçak.”
Gövdesi dalsız ve yaşlandıkça odunsulaşan bir cins. Parlak turuncu-kırmızı renkli çiçekleri, tomurcuklanmadan sonra çok yavaş gelişiyor ama açtıktan sonra yaklaşık bir ay kadar çiçekli kalıyor. Çok geçirgen toprak istiyor ama kış dönemi dışında nemli kalmaya ihtiyacı var. Yaz aylarında sıvı besin verilmesi, gelişimini olumlu etkiliyor. Birkaç yıl sonrasında iyice gelişen bitkiyi çok kısa budayıp, tekrar büyütmek gerekiyor.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024