agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/)
-   -   PlentyPlant / kaktüs ve sukulentlerim (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/18777.htm)

PlentyPlant 09-05-2010 01:53

1 Eklenti(ler)
Uzun zamandır üye arkadaşların kaktüslerini büyük bir keyifle izliyorum. Hem fotoğraf makinası sorunu yüzünden, hem de kaktüslerin tomurcuklarını açmasını beklediğim için bu sayfadan bir süre uzak kaldım.

Eklenti 142659

Yukarıdaki fotoğraf Crassula Sinocrassula Yunnanensis.
Anavatanı Çin ve özellikle Çin’in Yunnan bölgesi ile Kuzey Burma’nın yüksek bölgeleri. Bol ışıklı yerleri seviyor ve güneşe dayanıklı bir bitki. Ancak, biraz gölgeli alanlarda da sağlıklı biçimde yaşamını sürdürebiliyor ancak büyümesi daha yavaş gerçekleşiyor. Yapraklarında depolanan su yeterli olduğu için uzun süre susuzluğa dayanabiliyor. Pek çok sukulentte olduğu gibi, yapraklarından tekrar üretilebiliyor.

asumandilek 09-05-2010 02:04

Çok güzel. Sevgiyle büyüsün... Bu kadar çok ara vermeyin ama. Gözümüz gönlümüz açılsın sayenizde.

PlentyPlant 09-05-2010 09:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi asumandilek (Mesaj 634756)
Çok güzel. Sevgiyle büyüsün... Bu kadar çok ara vermeyin ama. Gözümüz gönlümüz açılsın sayenizde.

Güzel dileğiniz için teşekkür ederim Asuman Hanım. Elimden geldiğince sürdürmeye çalışacağım.

PlentyPlant 09-05-2010 09:50

1 Eklenti(ler)
Eklenti 142663

Rebutia fiebrigii albipilosa
Anavatanı Kuzey Arjantin. Yumuşak dikenli bir tür. Dikenlerinin arasında ince, üzümsü meyve veriyor. Korunaklı bir alanda tutulmasında fayda var. Kışın kuru tutulması gerekiyor ve -4 derece civarına kadar dayanabiliyor. En az yüzde 50’si kum veya pomza olan çok geçirgen toprakları seviyor. Saksısını düzenli olarak değiştirmek, gövde ve çiçek sayısını artırıyor. Aşırı sıcak, gelişmesini olumsuz etkiliyor.

skaraca 09-05-2010 11:33

Sayın PlentyPlant,

Kalanchoeler bir renk cümbüşü oluşturmuş. Turuncu açan kaktüsünüz ise güzel. Yani daha doğrusu güzelleştiren çiçeği, Crassula Sinocrassula Yunnanensis ise değişik bir sukulentmiş.

Güle güle büyüsünler.

eminetirsi 09-05-2010 13:59

Sn plentyplant, yukarıdaki Crassula ya bayıldım. çok güze görünüyorlar.... güle güle büyütün...

PlentyPlant 09-05-2010 19:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi skaraca (Mesaj 634831)
Sayın PlentyPlant,

Kalanchoeler bir renk cümbüşü oluşturmuş. Turuncu açan kaktüsünüz ise güzel. Yani daha doğrusu güzelleştiren çiçeği, Crassula Sinocrassula Yunnanensis ise değişik bir sukulentmiş.

Güle güle büyüsünler.

Teşekkür ederim Sayın SKaraca. Kap yeterli büyüklükte olmadığı için diğerlerini bu renk cümbüşüne katamadım. Şu anda 9 ayrı renkte kalanchoe var. Gelecek bahara tümünü biraraya getirmeyi düşünüyorum. Yunnanensis gerçekten çok estetik bir sukkulent. Çiçek açmasını sabırla bekliyorum.
Nazik ilginiz için teşekkür ederim.

PlentyPlant 09-05-2010 19:50

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi eminetirsi (Mesaj 634882)
Sn plentyplant, yukarıdaki Crassula ya bayıldım. çok güze görünüyorlar.... güle güle büyütün...

Teşekkür ederim Sayın Eminetirsi. Benim de en sevdiklerim arasında. Başka yerde bir tek kez görmüştüm ve yaprakları çok koyu renkteydi. Belki de ışık koşulları fark yaratıyordur. Beğeniniz için tekrar teşekkür ederim.

Hhatice 09-05-2010 20:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sevim.K (Mesaj 605745)
Sn PlentyPlant lithopslarla henüz sıcak bir muhabbet kuramadık:o ama kaktüs ve succulent derseniz ben sıraya girerim hemen;) tamam dediğiniz an tohum ücretini yollarım:)

Ben de yollarım :)

günebakan 09-05-2010 21:09

Sayın plentyplant crassula nın görüntüsü çok güzel gerçekten. Ayrıca çiçek açmış Rebutia fiebrigii albipilosa da muhteşem:) Güle güle büyütün.

PlentyPlant 09-05-2010 21:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi günebakan (Mesaj 635039)
Sayın plentyplant crassula nın görüntüsü çok güzel gerçekten. Ayrıca çiçek açmış Rebutia fiebrigii albipilosa da muhteşem:) Güle güle büyütün.

Güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim Sayın Günebakan. Sizin sayfalarınızı da sessizce izliyorum. Kaktüslerinizin sayısındaki gelişimi ve türlerini de izleyeceğim. Kendinize ve kaktüslerinize iyi bakın lütfen.

COYOTE 09-05-2010 22:01

Hepsi çok güzeller...Bu aralar favorim Rebutialar sizdeki de çok güzel açmış. Ayrıca Crassula Sinocrassula Yunnanensis i de çok beğenip alınacaklar listeme ekledim.;)

PlentyPlant 09-05-2010 22:01

Sayın Sevim K. ve Sayın Hhatice. Arkadaşım Güney Afrika'ya Eylül başında yaklaşık bir haftalığına gidecek. Ne getireceğini bilemem ama ne getirirse paylaşacağımdan emin olabilirsiniz. Not aldım çünkü. Ücret de hiç gerekmeyecek çünkü o da benden ücret istemeyecektir zaten. :)

PlentyPlant 09-05-2010 22:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi COYOTE (Mesaj 635071)
Hepsi çok güzeller...Bu aralar favorim Rebutialar sizdeki de çok güzel açmış. Ayrıca Crassula Sinocrassula Yunnanensis i de çok beğenip alınacaklar listeme ekledim.;)

Gerçekten listeye eklenecek kadar hoş bir sukkulent, Sayın Coyote. Internette ararsanız, çok ilginç biçim verilerek gövdeli büyütülmüş fotoğrafa da rastlayabilirsiniz. Ben doğasındaki gibi büyümesini tercih ederim :)

PlentyPlant 09-05-2010 22:17

2 Eklenti(ler)
Bu da Echeveria Pulvinata. Bazı ülkelerde "Peluş Çiçeği" de deniyormuş.

Eklenti 142799

Eklenti 142800

Anavatanı Güney Meksika. Güneşli ve yarı gölgeli yerlerde daha sağlıklı büyüyor ama dikkat; sıcak bölgeler yerine ılık havalardan hoşlanıyor.
Yaz aylarında bol su istiyor ama toprağı tamamen kuruyuncaya kadar su vermemek gerekiyor. Kışın ise sadece yapraklarını öldürmeyecek kadar…
Yapraktan ve gövdeden çoğaltılabiliyor. Yaprağını, örselemeden ve gövdesinden küçük bir parçacığı veya zarını taşıyacak şekilde ayırıp toprağa yatırdıktan bir-iki ay sonra köklenip sürgün veriyor.

sevim.K 09-05-2010 22:28

Teşekkürler:) Merakla bekleyeceğim.

günebakan 09-05-2010 22:30

Off bu echeveria dan koçtaş ta vardı. Ama alamadım ):

Hatice Tarhan 09-05-2010 22:55

Sayın Plentyplant echeverya ya bayıldım ne güzel büyümüş bir başka türü de bende var.Hepsini güle güle büyütün bol bol çiçeklerini görün inşallah.

oki_1655 10-05-2010 00:52

Sayın Plentplant Echeveria Pulvinata çok güzel bendeki nedense çiçek açmıyor daha.Siz yaprağından çoğaltmayı denediniz mi acaba ben denedim ama malesef başarılı olamadım.

asumandilek 10-05-2010 01:10

Tek kelimeyle harika diyeceğim ama diğerlerini ayırmak istemiyorum hiç. O yüzden " yine " harika diyeyim. :) Echeveria Pulvinata gibi tüylü olan cinsler çok hoşuma gidiyor zaten. Müthiş ne denilebilir ki başka. Yüreğinize sağlık...

Vildan Sönmez 10-05-2010 01:38

Yaa işte bu çiçekleri görünce gidip kendi kaktüslerime sitem ediyorum, hani sizin çiçekleriniz diye. Çok güzeller doğrusu.

PlentyPlant 10-05-2010 10:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi cennetbahçesi (Mesaj 635120)
Sayın Plentyplant carussula ya bayıldım ne güzel büyümüş bir başka türü de bende var.Hepsini güle güle büyütün bol bol çiçeklerini görün inşallah.

Sizdeki türünü de ben görmeyi çok isterdim. Paylaşabileceğiniz bir yol bulursanız (bu sayfa dahil) çok sevinirim.

PlentyPlant 10-05-2010 10:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi oki_1655 (Mesaj 635246)
Sayın Plentplant Echeveria Pulvinata çok güzel bendeki nedense çiçek açmıyor daha.Siz yaprağından çoğaltmayı denediniz mi acaba ben denedim ama malesef başarılı olamadım.

Şu anda iki adet daha köklendiriyorum Sayın Oki. Bir sorun yok gibi. Ancak, tüylü yaprakları olan sukkulentler ile yaptığım denemelerde birşeyi gözlemlemiştim (hiç bilimsel değil ama olsun ;) ) Yaprağı yatırdıktan sonra ara ara toprağı nemlendirmek gerekiyor ama yaprakları su ile temas edenlerin tümü çürümüştü. Ben de şırınga kullanıyorum artık.

PlentyPlant 10-05-2010 10:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi asumandilek (Mesaj 635257)
Tek kelimeyle harika diyeceğim ama diğerlerini ayırmak istemiyorum hiç. O yüzden " yine " harika diyeyim. :) Echeveria Pulvinata gibi tüylü olan cinsler çok hoşuma gidiyor zaten. Müthiş ne denilebilir ki başka. Yüreğinize sağlık...

Teşekkür ederim Asuman Hanım. Sizin balkonunuz ve çiçekleriniz kadar olmasa da elimden gelen ilgiyi gösteriyorum. Sizin de ellerinize sağlık.

PlentyPlant 10-05-2010 10:23

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Vildan Sönmez (Mesaj 635276)
Yaa işte bu çiçekleri görünce gidip kendi kaktüslerime sitem ediyorum, hani sizin çiçekleriniz diye. Çok güzeller doğrusu.

Yılmaz Erdoğan'ın, Vizontele filminde takla atmayan güvercinlerine yaptığı konuşma benzeri bir konuşmaya ihtiyaçları olabilir. ;)
Şaka bir yana, biraz sabır istiyorlar galiba Vildan Hanım. Nasıl olsa açacaklar. Çiçeksiz bir ömür geçiremezler ya.

kırlangıç48 10-05-2010 12:29

Sn.Plentyplant,
Uzun bir süredir kaktüs cennetinize uğramamıştım. Bugün ilk sayfadan itibaren ikinci kez gezdim. Gerçekten hepsi muhteşemler...Size, daha bol çeşit, daha çok çiçek, daha geniş balkon diliyorum.

Hhatice 10-05-2010 12:51

Sevgili Plentyplant,evet çok güzeller ama bunda sizin hiç mi katkınız yok :))
Herşeyin başı sevgi ,sevgi ile çiçekte açar gelişirde yavrular da ürer de çünkü sevgi emektir.

PlentyPlant 10-05-2010 13:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi kırlangıç48 (Mesaj 635480)
Sn.Plentyplant,
Uzun bir süredir kaktüs cennetinize uğramamıştım. Bugün ilk sayfadan itibaren ikinci kez gezdim. Gerçekten hepsi muhteşemler...Size, daha bol çeşit, daha çok çiçek, daha geniş balkon diliyorum.

"Kaktüs cenneti" diyerek en azından benim hak etmediğim bir iltifatta bulunmuşsunuz, Sayın Kırlangıç. :o İlginize ve balkon başta olmak üzere, tüm dileklerinize bütün kalbimle teşekkür ederim.

Vildan Sönmez 10-05-2010 13:20

:D:D:D:D:D

Takla atmayan güvercinler kendini keklik zannediyorsa, benim kaktüslerim kendilerini çam ağacı mı sanıyor dersiniz?

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi PlentyPlant (Mesaj 635373)
Yılmaz Erdoğan'ın, Vizontele filminde takla atmayan güvercinlerine yaptığı konuşma benzeri bir konuşmaya ihtiyaçları olabilir. ;)
Şaka bir yana, biraz sabır istiyorlar galiba Vildan Hanım. Nasıl olsa açacaklar. Çiçeksiz bir ömür geçiremezler ya.

PlentyPlant 10-05-2010 15:11

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Vildan Sönmez (Mesaj 635518)
:D:D:D:D:D

Takla atmayan güvercinler kendini keklik zannediyorsa, benim kaktüslerim kendilerini çam ağacı mı sanıyor dersiniz?

Eveeeeeet. Kesinlikle :D Kendini böyle zanneden kaktüsleri çam ağacı süsler gibi yapay çiçeklerle bunun için süslüyorlardır, kimbilir.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:28.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024