agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/)
-   -   selenn / Kaktüs ve Sukulentlerim (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/17597.htm)

selenn 26-10-2009 00:23

Teşekkürler Satı Hanım. Seramik saksıları çok seviyorum, değişik modelleri gördükçe almaya çalışıyorum.

Burada her hafta sonu kurulan bit pazarlarından buraya eklediklerim.

limon 26-10-2009 10:19

Selenn, oradan doğa-köy-sera fotoğrafları da bekliyoruz. :) Özellikle sebze bahçesi uygulamaları görürsen fotoğraflarsan çok sevinirim.

Volare 29-10-2009 16:22

selen hanım , harika bir koleksyonunuz olmuş , imrenmemek elde değil .
Çok farklı çeşitleri elde etme anlamında çok şanslısınız ,
bizim de şansımız bunları bizimle paylaşıyor olmanız .
Sevgiler .

selenn 29-10-2009 22:55

Sevgili Limon, sebze bahçesi düzenlemelerine özellikle dikkat edeceğim, rastladığımda fotoğraf çekerim. Çektiğim fotoğrafları düzenleyip en kısa sürede yükleyeceğim.

Sevgili Volare, Almanya'da aslında belli türleri bulmak mümkün oluyor.

Soğuk hava şartları sebebiyle kışa dayanıklı olan Sempervivum, Opuntia ve Agave türleri çok fazla. Bu türleri temin etmekte pek sıkıntı yok ama diğer ilgilendiğim türleri malesef burada temin etmek zor oluyor. Echeveria ve Kalanchoe türleri yok denecek kadar az. Beğendiğim bitkiler kırk yılda bir karşıma çıktığında da kaçırmak istemiyorum.

Güzel sözleriniz için teşekkür ederim.

Güler 30-10-2009 09:01

Ama fotoğraf yüklemiyorsun.

selenn 04-11-2009 13:20

1 Eklenti(ler)
Haklısın teyze biraz ihmal ettim galiba fakat inan fırsat bulup da akşamları bilgisayar başına oturamıyorum; yorgunluktan uyuyakalıyorum.

Artık sonbaharın sonlarına geliyoruz, bu güzel mevsimi biz burada bu şekilde seyrediyoruz, paylaşmak istedim.

Eklenti 112880

Güngör Salman 04-11-2009 13:30

Sevgili Selenn kaktüsleri bende çok seviyorum. Sizinkiler çok güzel birde oralarda bol çeşit bulma imkanınız var. Daha çok fotoğraf ve bilgi bekliyoruz. :) sevgiler.

selenn 04-11-2009 13:53

1 Eklenti(ler)
Crassula pyramidalis

Güney Afrika kökenli ve Crassulaceae familyasına ait bu türün gövdesindeki kat kat diziliş en çok dikkat çeken özelliği.

Bol güneşli yerleri seviyorlar. Fakat yazın direkt güneş ışığından korumak gerekli.

Yaz aylarında düzenli su ihtiyaçlarına rağmen sonbahar sonu ile soğuklar başlayında su miktarını ve sulama sıklığını azaltmak gerekiyor.

Bahar aylarında beyaz açan çiçeklerini görebilmek için aydınlık yerde bulundurulması gerekiyor.

Unlu bit bu bitkide çok sık görülen zararlılar arasında. Şu sıralar bazı bitkilerimde unlu bitle mücadele ediyoruz. Umarım pyramidalise de konuk olmazlar.

Eklenti 112888

selenn 04-11-2009 13:54

Güngör Bey teşekkürler, daha sık resim yüklemeye özen göstereceğim.

Sevgilerimle...

selenn 04-11-2009 14:04

3 Eklenti(ler)
Bu kareler de Münih'teki çiçek pazarından;

Eklenti 112889

Eklenti 112890

Eklenti 112891

selenn 04-11-2009 14:18

Münih'ten fotoğrafların devamı...

5 Eklenti(ler)
Eklenti 112895

Eklenti 112896

Eklenti 112897

Eklenti 112898

Eklenti 112899

minka 04-11-2009 14:39

Sevgili selenn merhaba,

Fotoğraflar ve verdiğin bilgilerle çok güzel bir sayfa oluşturmuşsun. Sonbaharı anlatan fotoğraf da bir şiir gibi... Sevgiler...

Ne içindeyim zamanın
Ne de büsbütün dışında;
Yekpare geniş bir anın
Parçalanmış akışında,
Bir garip rüya rengiyle
Uyumuş gibi her şekil,
Rüzgarda uçan tüy bile
Benim kadar hafif değil.

Ahmet Hamdi Tanpınar

esen 04-11-2009 18:13

Of of of...Bu Almanların çiçek sevgisi ne hoş. Sevgili Selenn tam da yerine düşmüşsün:))

Mr_izmir 04-11-2009 18:43

Selen Hanım fotoğrafçılıkla ilgileniyor benim gibi anlaşılan.Harika kareler,netlik ve ışık.Yanlız saksılarınıza bayıldım.Söylemeden edemicem.Güzel bir konu,takibe devam...

Güler 04-11-2009 19:40

Çiçek deyince selenn'in aklına hemen kaktüs ve sukulentler geliyor.
Çektiği resimlerden de belli, neyse bir iki ortanca da koymuş, teşekkürler canım.

Satı Uğurtan 04-11-2009 23:52

Sevgili selenn çektiğin kaktüs resimlerine bayıldım eline sağlık.

selenn 05-11-2009 23:53

Sayın minka, Ahmet Hamdi Tanpınar'ın şiiriyle bu başlığa renk katmışsınız, çok teşekkürler.

Sevgili esen, hakikaten Almanlar çiçeklere çok meraklı. Marketlerin girişlerinde bol miktarda kesme çiçekleri satılıyor. Hemen hemen her market arabasında satın alınmış bir demet çiçek görüyoruz.

Evimin bulunduğu sokaktaki hemen hemen her dairenin cam içlerini renk renk Phaller süslüyor. Sonbahar sebebiyle şu sıralar bahçeler biraz renksiz ama bahara doğru daha çok renk göreceğimize eminim. Fotoğraflamaya çalışırım.

Sayın Mr izmir, fotoğrafları beğenmenize sevindim, aslında fotoğraf konusunda eşimin öğrencisiyim. Onun bilgisinden faydalanarak fotoğraf çekmeye çalışıyorum. Laf aramızda ışığını beğendiğiniz net olan fotoğraflar da muhtemelen onun çektikleridir:)))

Saksılara gelince bitkiler kadar saksı merakı da başladı desem yeridir. Çömlek saksıları yapı marketlerden ya da çiçekçilerden satın alıyorum. Diğer saksılar ise bit pazarlarından satın aldıklarım.

Sevgili Satı Hanım, beğeni mesajınız için teşekkür ederim.

Teyzeciğim Ortancaları görünce kulaklarını çınlattık. Bu arada Suat ile "enginarın böyle çiçeği olur mu?" konulu kısa bir inatlaşma yaşadık. Bahçendeki enginar çiçeğine ait fotoğrafı gösterince ikna oldu. "Teyzeme söyleyelim de hepsini çiçeğe bıraksın, bu halleri çok güzel" diyor:)) Bak aslında bu fikir de hoş, ayıklama derdinden de kurtulmuş olursun, ne dersin?:))

Vildan Sönmez 06-11-2009 00:12

Sevgili Selen senin kaktüslerinin farklılığını seviyorum. Artık yeni kaktüs almıyorum. Bakıyorum satıldığı yerlerde hemen hemen hepsi gördüğümüz türler.

Fotoğrafların da güzel. Enginarların altındaki pembe çiçeğin adını biliyor musun ?
Sukulent türü mü ? Çok güzelmiş...

selenn 06-11-2009 00:15

Vildan Hanım teşekkür ederim, beğenmenize çok sevindim. Ben de sizdeki türlerin sağlıklı gelişmelerini, çiçeklerini keyifle takip ediyorum.

O bahsettiğiniz pembe çiçeğin ismini ben de bilemiyorum. Çok hoş değil mi? Tekrar görürsem ismine dikkat ederim. Soğanlı bir bitki diye tahmin ediyorum.

hozat 06-11-2009 01:16

Sevgili selenn,

Bizlere o kadar güzellikler sunuyorsun ki..değişik türlerin dansını izler gibi oluyorum.

Ben eskiden kaktüsü biliyordum da sukulentin adını bilmiyor,yetiştirdğim bir iki türe "etli yaprak" diyordum.
Sitenin ,özellikle senin açıklamalarınla epeyce bilgi sahibi oldum.
Üstelik bilmeyenlere de bu bitkilerin adı "sukulent" diye bir de hava atıyorum.

Saksıların kaktüslerinin güzelliğine eşlik ediyor.Fotoğraflar bana ait değil diyorsun.
Vallahi" suç sahibinden korkarmış" söylemesen inanırdık. Çekenin ellerine sağlık.
Minka sana güzel bir şiir göndermiş. Ben de bir dötlükle sesleneyim.

Güler'in bahçesine(teyzene de) yazmıştım .Ben coşunca şarkı söylemek yerine dötlükler yazıyorum.

Kaktüsleri severdim,
Sukulenti bilmezdim,
Neyin ne olduğunu,
sayenizde öğrendim.

Saksının şekli güzel,
çiçeğin rengi güzel,
selen'in eli değmiş,
hepsi kendine özel.

Sevgilerimle..

Adalet Yağcı 06-11-2009 09:54

Sevgili Selenn, ta uzaklardan bizlerin gözlerini şenlendirmişsiniz, o ne güzellikler öyle, yüklediğiniz ilk kaktüs fotoğrafı çok güzel, hani şu kat kat açan.

Çiçekçideki fotoğraflar da harika, güllere hasta oldum, onlar kesilmiş çiçekler mi yoksa saksıda mı açmışlar, saksıda iseler ben gül yetiştirmemişim hiç diye hayıflanacağım :(
Paylaşımınız için teşekkürler, bol fotoğraf bekliyoruz, gördüğünüz her güzelliği paylaşmanız dileği ile.

selenn 07-11-2009 11:50

Sevgili hozat,

Şiirinize bayıldım, çok teşekkür ederim. Verdiğim bilgilerle faydalı olduğumu bilmek ve sizlerle paylaşımda bulunmak beni çok mutlu ediyor.

Sevgili Adalet Hanım,

Üzülmeyin güller saksıda değiller, kesme hepsi. Rengarenk görüntüleri çok cezbedici ama kokusu hiç yok. Sizlerin bahçelerinizdekiler gerek kokularıyla, gerekse gördükleri ilgiyle çok daha güzeller.

selenn 09-11-2009 14:20

2 Eklenti(ler)
Uzun zamandır aralıksız yağan yağmurlar sebebiyle bahçedeki sukulentlerimden zarar görebilecek olanları daha fazla ilgilenebilmek için ev içerisine almıştım.

Bu seferde oda ısısı ve nemli olan toprak sebebiyle saksı etrafında minik siyah sinekler uçuşmaya başladı. Zerre kadar ufaklar ama o kadar çoğaldılar ki rahatsız olmaya başladım. Ne yaptıysam sineklerden kurtulamadık.

Aslında bitkiye bir zararı yok ama oda içerisinde sineklerin uçuşması rahatsız ediyor.

Geçenlerde bir yapı marketin çiçek bölümünü dolaşırken bir ürün dikkatimi çekti. Sarı yapışkanlı etiketleri altındaki sivri olan bölümden saksı toprağına daldırdığınızda uçuşan sinekler bu banta geldiğinde yapışıp kalıyorlar. Biraz zalimce gibi ama sayıları gün geçtikçe arttıktan sonra yapacak pek birşey kalmadı.

1 yıl etkisini koruyabiliyor ama sinekler yapıştıktan sonraki görüntüsü pek iç açıcı olmadığından 1 yıl bu görüntüye herhalde tahammül edilemez...

Bu konunun hangi başlıkta konuşulduğunu bulamadım ama aynı sıkıntıyı yaşayan arkadaşlara bir fikir olsun diye paylaşmak istedim.

Eklenti 113467

Eklenti 113468

Sevgi Durul 09-11-2009 14:50

Evdeki çiçek sayısı çok olunca zaman zaman bu sinekler rahatsızlık verici derecede artıyor sevgili Selen. Bu yapışkan bant çok iyi bir fikir. Türkiyede de bulunur mu acaba?

bahtiyar02 09-11-2009 14:54

Yapışkan kağıt işlemini kendinizde yapabilirsiniz.
1 adet fare için kullanılan yapıştırıcı ve sarı ince karton.
saygılar

sabah 09-11-2009 16:20

1 Eklenti(ler)
Kaktüslerinize bakarken ben de bu pembe çiçeği çok beğenmiştim. Adını buldum.:rolleyes:
Eklenti 113472
Curcuma alismatifolia

-Siyam (Tayland) lalesi, yaz lalesi-

http://davesgarden.com

selenn 10-11-2009 13:27

Sayın SDurul, Türkiye'de belki yapı marketlerde bulunabilir ama internette araştırınca bu sitede satışı yapıldığını farkettim.

Ebat olarak benim kullandıklarımdan biraz büyük, kesilerek altına da saksıya saplanacak bir çubuk iliştirilip kullanılabilir. Ya da Bahtiyar Bey'in de önerdiği gibi kendimiz de hazırlayabiliriz.

selenn 10-11-2009 13:29

Sayın sabah teşekkürler, artık ismini bildiğimize göre bu güzel bitkiyi bulmamız kolaylaşacak.

selenn 10-11-2009 13:35

1 Eklenti(ler)
Sansevieria'lar...

En öndeki Sansevieria cylindirca'nın 3 numaralı mesajımda bahsettiğim örülmemiş hali.

Eklenti 113565

selenn 10-11-2009 13:43

1 Eklenti(ler)
Kim demiş Echeverialar yeşil yapraklıdır diye... Düsseldorf'ta bir serada Echeveriaları bitki boyası ile renk renk boyamışlar.

Değişik gözüküyorlar ama ben boyasız hallerini tercih ederim.

Arkadaki Aloe snowflake'yi satın almadığıma pişman oldum. Benekli çok güzel yaprakları var.

Eklenti 113566

selenn 10-11-2009 13:49

1 Eklenti(ler)
Almanya'da kışa dayanıklı kaktüs türleri arasında en çok Opuntia satışı yapılıyor. Meyveli halleri ile bir Opuntia görüntüsü paylaşmak istedim...

Eklenti 113571

selenn 10-11-2009 14:00

4 Eklenti(ler)
Bonsai meraklıları için Düsseldorf'taki bir seradan fotoğraf çekmek isterken serada görevli fotoğraf çekmemen için uyarı yaptı. Alelacele birkaç fotoğraf çektim ama onlar da pek net çıkmamış.

Sukulent bonsai'si sevenler için ilk fotoğrafta Portulacaria afra ve ikinci fotoğrafta Crassula ovata örneği...

Eklenti 113572

Eklenti 113573

Eklenti 113574

Eklenti 113575

selenn 10-11-2009 14:08

2 Eklenti(ler)
Geçenlerde yürüyüş yaparken kaldırım kenarında bu miniğe rastladım. Ona dokunmadım ama ikinci fotoğraftakilerin üzerine sigara izmaritlerinin atıldığını görünce gönlüm razı olmadı şimdi bahçemdeler.

Eklenti 113579

Eklenti 113580

zeynepdincer.k 11-11-2009 10:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi selenn (Mesaj 530643)
Kim demiş Echeverialar yeşil yapraklıdır diye... Düsseldorf'ta bir serada Echeveriaları bitki boyası ile renk renk boyamışlar.

Değişik gözüküyorlar ama ben boyasız hallerini tercih ederim.

Arkadaki Aloe snowflake'yi satın almadığıma pişman oldum. Benekli çok güzel yaprakları var.

Eklenti 113566

Aşkolsuun:)

zeynepdincer.k 11-11-2009 10:34

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi selenn (Mesaj 530664)
Geçenlerde yürüyüş yaparken kaldırım kenarında bu miniğe rastladım. Ona dokunmadım ama ikinci fotoğraftakilerin üzerine sigara izmaritlerinin atıldığını görünce gönlüm razı olmadı şimdi bahçemdeler.

Eklenti 113579

Eklenti 113580

Selencim, bahçeye yayıldıklarında ne kadar güzel bir görüntü oluşacak. Eline sağlık.

İlkin 11-11-2009 10:54

Fotoğraflar harika sevgili Selen, ellerine sağlık... :)

selenn 11-11-2009 14:03

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi zeynepdincer.k (Mesaj 531047)
Selencim, bahçeye yayıldıklarında ne kadar güzel bir görüntü oluşacak. Eline sağlık.

Kışa dayanıklı olacağını düşündüğümden bahçeye diktim ama umarım bol yağıştan zarar görmez. Snowflake'yi almadığıma pişman oldum ama burada bulabileceğim bir tür. Nasıl olsa tekrar karşıma çıkar.

Güngör Salman 11-11-2009 17:12

Sevgili Selenn etkileneceğini sanmam ağustosta almanyadaydım her bahçede vardı. Hatta otopark çatılarında düzenlemeler yapmışlar çok fotoğraf çektim ama bilgisayara yüklerken yanlışlıkla sildim hepsini.:(

selenn 11-11-2009 20:25

Tüh yazık olmuş fotoğraflara. Bir sonraki sefer belki tekrar fotoğraflama imkanınız olur...

Güngör Salman 11-11-2009 20:31

Evet bende çok üzüldüm.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024