agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/)
-   -   selenn / Kaktüs ve Sukulentlerim (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/17597.htm)

selenn 13-05-2011 21:37

Üzüldüm şimdi sayın skaraca, niyetim kızgın demirle dağlamak değildi:)) İnşallah büyür ve yeni gövde oluşturur da size kendimi affettiririm.

selenn 13-05-2011 23:22

Echidnopsis cereiformis var. burunnea

1 Eklenti(ler)
Asclepiadaceae familyasındaki yaklaşık 350 cins ve 3000 türden biri olan Echidnopsis cereiformis sukulent kapsamına girer ve aynı bakıma ihtiyaç duyar.

Kışın minimum 10 derece sıcaklık isterken gelişme dönemi olan bahar aylarından itibaren aydınlık ve güneşli ortamlarda düzenli sulamaya ihtiyaç duyar. Aşırı sulama birçok sukulentte olduğu gibi bu türde de çürümeye ve bitki kaybına sebep olur.

Bahar sonu ve yaz aylarında oluşan çiçeklerinin renkleri sarıdan bordoya kadar değişir.

Üretimi odunsulaşmış gövde çeliklerinden yapılır ama alınan çeliğin yara yerinin tamamen kuruması beklenmeli ardından uygun toprak karışımına dikilmelidir.

Eklenti 211913

zenfree 17-05-2011 00:05

Echidnopsis cereiformis var. burunnea'nın çiçeklerini çok beğeniyorum. Ne kadar süre çiçekleniyor ve kokulu mu merak ettim?

İlkin 17-05-2011 08:48

Sevgili selenn yayınladığın fuar fotoğrafları harika. Hoyalar ise daha bir harika. H.kerrii'ne güle güle bakmanı diliyorum. Suyu çok sevmez ve geçirgen toprak ister aklında bulunsun. :) Sevgiler...

zenfree 17-05-2011 10:38

Sevgili Selen bu mesajdaki bitki Aloe brevifola olabilir mi?

selenn 17-05-2011 23:51

Sevgili Zenfree, Echidnopsis'in çiçek tomurcukları 1 Mayıs'ta açmaya başladı ve 10 gün kadar sırayla tüm tomurcuklar çiçeklenmeyi sürdürdü. Belki daha da uzun sürerdi çiçeklilik dönemi ama güneş buralarda yine kayıplara karıştı:)

Bir de sorduğunuz Aloe türü bence brevifolia değil. Çünkü bendekinin yaprakları daha yeşil ve sert idi. A.brevifolia'nın yaprakları sanırım daha gri-mavi ve daha yumuşak. Ama çok benzerlikler de var. Yaprak altı ve kenarındaki dişler aynı şekilde mesela. Ben de o bitkiyi tanıtırken tam emin olamamıştım bu nedenle Aloe sp. diyerek kaçamak yaptım:))

selenn 17-05-2011 23:58

Sevgili İlkin, hoşgeldin. Seni gördüğüme sevindim. Ah o kerrii maceralarını ve ne kadar emek verdiğini hatırlıyorum. Ama çiçeklenmiş ve seni çok mutlu etmişti. Ben de bitki olarak bulduğum için mutluyum. Diğer yaprakları üretemedim bir türlü. Geçirgen bir toprakta şuanda ve sulama konusunda toprağın tamamen kurumasını bekliyorum. 2 yeni yaprak oluşturdu. Şimdilik bir sorun yok sanırım. Tecrübelerinden faydalanmak için ara sıra senin başlığına bakıyorum, sonra güzel hoya çiçeklerini görünce bir de bu hastalığa yakalanmayayım diye hemen kaçıyorum. Ellerine sağlık. Tüm hoyaların ve bitkilerin çok güzelleşiyor elinde.

selenn 07-07-2011 00:32

5 Eklenti(ler)
Epeydir başlığımı fotoğrafsız bıraktım, İstanbul'da pek internete bağlanma fırsatım olmadı ama fotoğraf çekmeyi de ihmal etmedim.

Her Türkiye'ye gidişimizde eve girer girmez annemle hasret gidermenin ardından soluğu balkonda bitkilerimin başında alıyorum. Onların ne durumda olduğuna bakmak, gelişmelerini görmek çok keyif verici.

Bu fotoğraflar anneme emanet bitkilerimden bazıları;

Teyzemin hediyesi Echeverialarım ve yeni yavrular...

Eklenti 231722

Eklenti 231723

Sedum nussbaumerianum ve Crassula ovata

Eklenti 231724

Eklenti 231725

Delospermalar

Eklenti 231726

selenn 07-07-2011 00:36

4 Eklenti(ler)
Eklenti 231728

Haworthialar
Eklenti 231729

Kalanchoe tubiflora tek dal iken bu hale geldi. Sevgili Ferda Hanım'a teşekkürler.
Eklenti 231730

Eklenti 231731

selenn 07-07-2011 00:37

1 Eklenti(ler)
Ve son olarak Gasteria'nın çiçeği;

Eklenti 231732

sevgice 07-07-2011 00:52

Sn. selenn. Fuarda yanınzda olmayı ve biton çeşitle dönmeyi çok isterdimmm.
Ve Sedum nussbaumerianum harikaaa.Keşke bizimde olsaa.Aslında hepsinden olsa. :))

nevsune 07-07-2011 12:04

Sevgili selenn, yine ağzımı açık bırakacak birşey bulmuşsun. O ne o, "Senecio articulatus variegata". Nasıl bir cazibedir:p o öyle. Biraz gelişince de görsek, nasıl olduğunu.

Kalanchoe tubiflora ve Echidnopsis cereiformis her ikisi de çok hoşlar. Güle güle büyüt.

günebakan 07-07-2011 13:36

Selen'ciğim annen emanetlere çok iyi bakmış harika görünüyorlar. Ellerine sağlık valla:)

Güler 07-07-2011 13:46

Yeni güzelinin fotoğrafını göremedim?

Sevgili günebakan, ablam hastalarına gösterdiği ilginin aynısını selenn'in bıraktığı sukulentlerine de gösteriyor. Kızımın emaneti diyor başka bir şey demiyor. Kızını özlediğinde sakın kaktüsleri de okşamaya kalkma diye takılıyorum ona.

zenfree 07-07-2011 21:06

Bu sayafada yeni fotograflar görmek ne güzel.:) Senin gelmene hazırlanmışlar sanki, hepsi çok sağlıklı görünüyorlar.
Gasteryanın çiçeği harikaymış.

selenn 07-07-2011 21:55

Sayın sevgice, keşke bir imkan olsa da böyle fuarları hep beraber dolaşabilsek, belli mi olur belki bir organizasyon düzenleriz:)

Sevgili nevsune, çok teşekkürler. Senecio articulatus biraz boylandı, gelişmesini ileride fotoğraflarım.

Sevgili günebakan annem onlara bazen benden daha iyi bakıyor diye düşünüyorum. Buradakileri de ona mı götürsem acaba diye anneme takılıyorum bazen.

Teyze yeni olan Kalanchoe kalanchoe thyrsiflora. Onun daha fotoğrafını çekmedim ama yüklerim.

Sevgili Zenfree, annemle bazen telefonda konuşuyoruz da bazı sukulentlerin çiçeklenecek diyor. Onlarla konuşuyormuş, açmayın Selen gelecek o zaman açın da kızım da görsün diye. Delospermalar annemin sözünü dinlemiş ben gittiğimde tomurcuklar açmaya başladı. Gasteria'nın çiçek sapı o kadar uzundu ki ancak bir kısmını görüntüleyebildim.

selenn 07-07-2011 23:13

5 Eklenti(ler)
Bunlar da Almanya'dan birkaç kare;

Euphorbia millii

Eklenti 232035

Sedum burrito
Eklenti 232036

Eklenti 232037

Sempervivum ve Sedum çiçekleri
Eklenti 232038

Eklenti 232039

selenn 07-07-2011 23:17

3 Eklenti(ler)
Bahçedeki ağacın altına diktiğim Delospermalar ve Sedumlar bayağı geliştiler.

Eklenti 232045

Eklenti 232046

Teyze bu Amaryllisleri beraber almıştık sen buradayken. Ben yokken hepsi açmış. En son bu çiçeğine yetişebildim. Çiçekleri çok iri ama fotoğrafta belli olmuyor ebadı.

Eklenti 232047

mrmusti 08-07-2011 10:31

Hem bulunduğun yer, hemde Emanet ettiğin yer cennete dönüşmüş.
Helal valla ablam, Herkezi çok iyi organize etmişsin.

Oğuzhan 08-07-2011 21:58

Sayın selenn, çok şanslısınız. Bayıldım bütün çektiğiniz karelere. Akşam akşam içim açıldı, size ve eşinize teşekkür ediyorum.Hepsi birbirinden güzel.
Saygılar ..

selenn 09-07-2011 12:20

Çok teşekkürler, beğendiğinize sevindim.

selenn 09-07-2011 13:44

5 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sevim.K (Mesaj 744885)
Sevgili selenn sukulentlerin cam önündeki görüntüleri çok güzeldi umarım kaybettim dedikleriniz onlar değildir çok üzülürüm kendiminkiler zarar görmüş gibi.

Sevim Hanım bana Ocak ayında camın dışındaki sukulentlerimi sormuştunuz.
Bayağı geliştiler, özellikle de Echeverialar. Büyüdükçe saksıdaki bitki sayısını azaltmam gerekti. Son durumlarını yüklüyorum.

1 sene evvelki halleri ise burada ve burada.

Eklenti 232780

Eklenti 232781

Eklenti 232782

Eklenti 232783

Eklenti 232784

selenn 09-07-2011 13:44

2 Eklenti(ler)
Eklenti 232786

Eklenti 232787

zenfree 09-07-2011 13:56

Çok güzel görünüyorlar. Renkler harika.

skaraca 09-07-2011 20:21

Evet oldukça güzel gelişmişler aradan geçen sürede.

İçlerinde birkaç kökte cristat mı var yoksa sıkışıklıktan mı öyle görünüyorlar?

günebakan 09-07-2011 20:38

Selen'ciğim 425.mesajdakiler çok güzel görünüyorlar bayıldım:)

Oğuzhan 09-07-2011 21:20

Renkler süper :) Şeker gibiler.

iris41 09-07-2011 21:58

Selen hanım echeverialar cok güzel gelişmiş nedir sırrı bunun

selenn 09-07-2011 22:42

Teşekkürler. Renklerin değişimi çok hoşuma gidiyor benim de sevgili Zenfree ve Oğuzhan, beğenmenize sevindim.
Sevgili skaraca 425 no'lu mesajdakiler aslında cristat formda olan bir Echeveriaydı ama geliştikçe bazı sürgünler normal formda oluştu. Diğer sürgünler ise cristat formunu korudu.

Sevgili günebakan teşekkür ederim. Ben de seviyorum bu bitkileri, onların zamanla geliştiklerini gördükçe çok hoşuma gidiyor. Bunu en çok da fotoğraflarını incelerken farkediyorum.

Sevgili iris41, aslında Echeverialar için özellikle şunu yapıyorum diyeceğim herhangi özel birşey yok. Sadece kışın kapalı yerdeler, bahar aylarından itibaren camın dış tarafına güneş görecekleri bir yere koyuyorum saksıları. Bu dönemde de taze toprak ilavesinde bulunuyorum saksılara.

Baharla birlikte kademeli olarak su miktarını arttırıyorum ve sıvı vitamin veriyorum. Sıvı vitamini de çok düzenli verdiğim söylenemez aslında.

Bazı yaprakları dökülebiliyor bir de o yaprakları toprak üzerinde bırakıyorum. Köklendikleri yerde kalıyorlar. Mayıs ayı itibariyle gözle görülür derecede hızlı bir gelişme oldu. Yaptığım bunun dışında birşey değil. Haa bir de en önemlisi çok seviyorum onları. Sanırım bunu hissettiler:))

yener.T 10-07-2011 07:44

Sayın Selenn iyi günler dilerim.Balkondaki echeveria ve sedumlarınızın gelişimleri çok güzel,ayrıca değişik renk olması herhalde güneşin etkisinden olabilirmi.Bu arada unutmadan fuar fotoğrafları için ayrıca teşekkür ederim.İmrenerek seyrettiğim fotoğraflardı.
Size sağlıklı ve huzurlu günler dilerim.

PlentyPlant 10-07-2011 15:10

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi selenn (Mesaj 834030)
Haa bir de en önemlisi çok seviyorum onları. Sanırım bunu hissettiler:))

Sihirli cümle bu galiba. Sayın Mrmusti'nin sözünü ettiği "cennet" gibi mekanlar başka türlü olamazdı zaten. "Sevginize sağlık" Sayın Selenn.

selenn 11-07-2011 13:58

Sayın serilaaa, evet renk değişiminde en büyük etken güneş. Fuar fotoğrafları için rica ederim, burada gördüğüm güzellikleri fotoğraflamak ve sizlerle paylaşmak bana büyük keyif veriyor.

Sayın Plenty Plant, sizin başlığınıza her girdiğimde güzel bitkilerinizin yanısıra titizliğinizi ve güzel sunumunuzu farkediyorum. Sizin de "Sevginize sağlık":))

esinruzgar 21-08-2011 22:39

Sevgili Selenn,
Sukulentleriniz muhteşem, emeklerinize sağlık. Görsel şölen yaşadım bugün sayenizde.

sariefe 23-08-2011 03:51

Sevgili selenn belli ki uzun zamandır uzaksınız ve ben de anca gördüm ama söylemeden geçemeyeceğim. 419/3 teki fotoğraf muhteşem ;)

sevim.K 23-08-2011 06:13

Selencim teşekkür ediyorum bu muhteşem görüntülerü sunduğunuz için. Tek kelimeyle muhteşem. Özellikle karşılaştırma yapınca ne kadar güzel ve sağlıklı gelştiklerini görüyor insan, emeklerinize sağlık:)

gülenmelek 28-08-2011 23:22

Merhabalar sevgili selenn;
Sayfaları gezmeyi bitirmedim daha, yorumumu sona saklayacağım da unutmayayım diye önce bunu sorayım dedim. Linkte 1. fotoğraftakinin adını biliyormusunuz acaba ;)

Şu an itibariyle bitirmiş bulunuyorum. Tabi limon yemiş gibi olduğum için yorumlara pek bakamadım. Fotolar yetti de arttı ;)
Bitkilerin emek ve sevgi istediklerini şu 1-2 ay içinde öğrenmiş bulunuyorum. Sizin onlara çok fazla emek ve çok fazla sevgi verdiğiniz apaçık ortada. Ben sevgi verebilirim de emek ? Bilemiyorum. Sadece sevmekle büyümüyorlar. Siz başarmışsınız gibi görünüyor. Ellerinize, emeğinize sağlık. Bol bitkili, çiçekli, sevgi dolu günler diliyorum.;)

nuray topcu 09-10-2011 01:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi selenn (Mesaj 742898)
Thillandsia ionantha

Uzun zamandır başlığıma fotoğraf ekleyememiştim. Forumda dolaşırken bu türe ait bir başlık açıldığını görünce bendeki Thillandsia'nın fotoğrafını paylaşmak istedim.

Aslında benim sukulentlerden sonra en beğendiğim türler Thillandsialar. En çok ilgimi çeken özelliği ise gelişiminde toprağa ihtiyaç duymaması. Herhangi bir zemin üzerinde havadan aldığı nemle yaşamını sürdürüyor. Çok da dekoratif uygulamalar yapılıyor Thillandsialarla. Özellikle ağaç, mantar ve tahta yüzeylere iliştirilmiş halde sergileniyorlar.

Bendeki bu türün ismi Thillandsia ionantha. Bromeliaceae familyasından ve kökeni Güney Amerika.
Sukulentlere en benzeyen özelliği aydınlık mekanlara ve güneşli ortamlara bayılmaları. Fakat yaz aylarında direkt güneş ışığından korunması gerekli.

Su ve neme oldukça ihtiyaç duyuyorlar. Normalde haftada en az 2 kere yapraklarının spreylenmesi gerekli dense de gözlemlediğim kadarıyla bu yetersiz oluyor. Yaprak uçlarında kurumalar oluşuyor. Ben sulamayı geceden su dolu bir kaba bitkiyi iliştirilmiş olduğu mantarla atıyorum. Yaprakların tamamen suya batmış olmasına dikkat ediyorum. Sabah da sudan alıyorum. Bu sulama yöntemi ile çok da diri yaprakları oluyor. Bu işlemi haftada bir ya da iki kez yapıyorum, günlük olarak da spreyle nemlendiriyorum.

Aşağıda eklediğim ilk resim bitkinin çiçeklenme dönemi öncesi hali. İkinci resim ise sonbahar sonundaki çiçeklendiği zamanki durumu. Özellikle yaprakların renk değişimi ve çiçek renginin güzelliği sebebiyle bu bitkiyi paylaşmadan edemedim.

Eklenti 189025

Eklenti 189026

Allahım bu da ne.nasıl bir şey,mükemmel.

nuray topcu 09-10-2011 22:22

Selenn ,uzun uzun cevap verdiğin için teşekkür ederim.Umarım kolleksiyonuna daha niceleri eklenir,,bizlerde zevkle seyrederiz.

Güler 10-10-2011 12:07

Sevgili nuray topcu, selenn bu sıralar yüksek Almanca dedikleri Hochdeutsche Sprachen kursuna başladı.
Niyeti, Türkiye'ye çok iyi Almanca bilr ve konuşur belgesi ile dönmek. Zorlandığını ve çok çalıştığını söylüyor.
Türkiyede İngilizcesi ile idare ediyordu ama Almanya'ya gidince ikinci bir lisanı iyi öğrenmeyi kafasına koydu. Sabah oğlunu yuvaya bırakınca kendisi de kursa gidiyor, eve de pestil gibi geldiğini söylüyor.
Umarım fırsat bulur da siteye girer ve sizlere yazar, ama ben yine de mesajlarınızı kendisine iletirim.

selenn 01-12-2011 16:54

Ben yine karabatak misali kayıplara karıştım ve teyzem yine imdadıma yetişmiş sağolsun. Güzel yorumlarınız için teşekkür ederim.
Bu Cumartesiyi de atlatırsam artık gönülrahatlığıyla siteye girebileceğim. Sınava kaldı 1 gün, bakalım ne olacak...

Sayın gülenmelek, bahsettiğiniz karedeki bitki Haworthia variegata. Çok güzel değil mi:) Emek vermek konusunda şüphenizi okuyunca kendi kendime güldüm. Sebebiyse uzun zamandır kendi kendime "Yok bunlara çok emek vermemek gerek. Ne yapacağımı şaşırdım." diye söylenmem... Bazı bitkileri açtırmak için ne denediysem onların inadı daha baskın çıkıyor. Bir bakıyorum ki mağazanın birinde kuytu kenarda duran aynı bitki, deli gibi çiçek dolu. Soruyorum özel birşey yapıyor musunuz diye, aldığım cevap hep aynı. "Yoo, açıyor işte"

Yani ne kadar az şımartırsanız o kadar güzel gelişiyorlar. Benim bundan çıkarttığım sonuç bu. Siz emek konusunu boşverin bence:))

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024