agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri
(https)

Beğeni Düzeni409Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-03-2012, 23:13   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-05-2010
Biraz da canım gözbebeğim ve ilk gözağrılarım olan Agave Americanalarımın geçen seneki fotolarından ekleyeyim. Bu fotolarda ortak yaşam örnekleri göreceksiniz 2 tür agave'ım var. mavi olan ve sarı şeritli olandan. 3 saksı bende 1 saksı da yukarda annemin dairesinde.

Bu agave saksısına önceki yıl kiraz domates ekmiştim. İlk balkon tarımı deneyimimdi. Yaz sonu domatlar ölünce o saksıya ve toprağına agave ı aktardım. Baharda dibinden yeşil bişey belirdi. dokunmadım. Biraz büyüdüğünde bir baktım domat fidesi Meğer önceki yaz domates düşmüş ve çekirdekler saksıda kalmış. Dokunmadım büyüdü hatta meyve de verdi minik minik. Sonlara doğru sanırım külleme gibi bir şey oldu ama saplarda. Bu arada domates toprağın besinini çalınca o yaz fazla gelişmedi agave
Name:  agave domat.jpg
Views: 2722
Size:  57.4 KB

Bu sarı şeritli agave ları da 2 çelik halinde ekmiştim yedeklemek için. Yine 2010 yazında saksının dibinde beliren yeşil ota dokunmadım. Büyüdü büyüdü ve birgün ne göreyim güzelim renkte bir petunya açtı. Ben tabii şok oldum. Hiç petunya dikmemiştim o yaza kadar. Yanda beride de kimsede ekili değil, görmedim. Komşular zaten sağolsun pek bitki meraklısı değiller. Nerden uçup geldiyse bir petunya tohumu ( hem de en sevdiğim fuşya renginde ) gelip benim agave saksısına misafir olmuş ve beni o yaz çok sevindirdi açtığı çiçeklerle. O yaz zaten hazeran( delfinyum) vs olmak üzere böyle birçok sürpriz yaşadım kışın balkonda boş bıraktığım saksılarımda.
Name:  agave petunya.jpg
Views: 4096
Size:  58.6 KB

Bir de kışın kar altındaki agave saksımın görüntüsünü ekleyeyim. Çok güzel görünmüyorlar mı her halleriyle? Kışa-soğuğa dayanıklı olmalarına bayılıyorum. Çok kanaatkar ve dayanıklı bitkiler. Hem de çok estetikler.
Name:  agave sarı karlı.jpg
Views: 4678
Size:  52.8 KB

zenfree, pamuktopu ve SU2014 beğendi.
Kedi Tırnağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2012, 23:17   #32
Ağaç Dostu

Arkadaşlar, çok mu gevezeyim bu arada? Umarım sıkıcı olmuyordur ben böyle uzun uzun anlatınca. Çenem düştü gece gece. aylardır foto da yükleyemeyince tüm biriken olayları vs dökmeye başladım

Eski 13-03-2012, 07:53   #33
Ağaç Dostu

elta's Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2008
Sayın Kedi Tırnağı,
Bitkilerinizi ve hikayelerini çok sevdim. Echeverianıza bayıldım. Kendisi benim de hayallerimi süslüyor. En kısa zamanda bir tane almak istiyorum.

elta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2012, 09:21   #34
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Galeri: 2
Ben de ilgiyle hem fotolarınıza bakıyor hem de hikayelerini keyifle okuyorum, bu şekilde olması bana göre çok hoş

gülenmelek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2012, 10:01   #35
Ağaç Dostu

Sn elta ve gülenmelek çok teşekkür ederim nazik iltifatlarınız için Ekleyeceğim çok foto birikti aslında 2 ayda bile. Fırsat buldukça düzenleyip hikayeleriyle birlikte paylaşacağım. Uzun bir süreci boş geçirdiğim için kronolojik sırayla aktarmak istiyorum aslında ama bir yandan da yeni edindiğim bitkilerim ve çeliklerimin dikimi-bakımı ile ilgili görüş de almak istiyorum. Yanlışlık yapıp kaybetmek istemiyorum yok yere. Bir şekilde çözüm bulmak gerekli.

Sn elta birçok bitkim henüz yeni ve minikler. Zaman içerisinde ben de hepsinden olabildiğince çoğaltıp paylaşmak istiyorum. Özellikle, metropollerin dışındaki arkadaşların bu güzelim bitkilere çok zor erişebildiklerini okuyunca kendimi kötü hissediyorum. Bu açıdan biraz suçluluk duyarak paylaşıyorum resimlerini. Gerçi biz de sıcak illerimizdeki arkadaşlara göre dezavantajlıyız Kuzeyliler olarak Onların yol kenarında bile yetişiyor doğal olarak. Ve bizim gibi ''aman donacak mı aman slanacak mı '' endişeleri de daha az. Bir şekilde dengeleniyor işte.
Paylaşmak çok önemli. Bu ara en büyük zevkim ise; okuldaki öğrencilerimle bitki takasına girişmemiz. Kırsala yakın bir bölgede görev yapıyorum ve bahçelerde, pencere kenarlarında birkaç çeşit kaktüs görünce her gün imrenerek önlerinden geçiyorum. Öğrencilerimi fiştekledim ve bizzat adres tarif ederek '' falanca camdaki kaktüsten bana dal ister misiniz tanıyorsanız '' diye görev vermeye başladım Ben de onlara bendeki bitkilerden çelik götüreceğim. Aslında ben bu muhabbetleri açana kadar çok da ilgilenmiyorlardı. Malum, liseli ergenlerin ilgi alanları genelde farklı. Bendeki heyecanı gördükçe sanırım onlar da gaza geldi. Ben de tabii öğretmenlik hevesim açısından biraz daha gaza geldim. Öğretmen olmanın, hele ki kırsalda çalışmanın böyle ilave güzellikleri de oluyor

elta beğendi.
Eski 16-03-2012, 01:12   #36
Ağaç Dostu

Mini Sansevieria

Bu bitkimi de yıllar önce, alt kat komşumuz olan arkadaşımın annesinin saksısından çalmıştım minik bir kök olarak. Lisede ya da üniversitenin başlarındaydım sanırım. nerden baksam bir 15 yıl olmuş şaka maka. Çok meraklıydım. Yeni yeni öğreniyordum ve epey bitki katlettim o süreçte gördüğüm yerde de affetmeyip aşırıyordum fideleri-çelikleri. Tabii insan gibi istediklerim de oluyordu eğer samimiysem Uzun süre çok da iyi bakamadım bu bitkime. Zamanla çoğalttım tabii. Eski avize başlıklarını atmamıştım ve bunlara yaradı. Saksı materyali olarak olabildiğince doğal materyalleri seviyorum. Toprak, seramik, cam vs. Plastik sevmiyorum ama maliyet babında avantajlı mecburen.

Bu arada benim daha da yaşlı olan uzun Sansevieria yani Kılıç bitkim de var. Onun da fotosunu ve hikayesini ekliyeceğim.

Name:  sansevi mini.jpg
Views: 3901
Size:  50.2 KB

zenfree ve pamuktopu beğendi.
Eski 16-03-2012, 01:42   #37
Ağaç Dostu

Araya kaçak foto yerleştireyim Sukulentlerimin yanına iliştirdiğim nergis güzel durmuş değil mi? Migros' tan aldım birkaç hafta önce.

Name:  PIC_0027.JPG
Views: 2689
Size:  60.7 KB

zenfree ve pamuktopu beğendi.
Eski 16-03-2012, 08:28   #38
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-01-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kedi Tırnağı Mesajı Göster
Eski avize başlıklarını atmamıştım ve bunlara yaradı. Saksı materyali olarak olabildiğince doğal materyalleri seviyorum. Toprak, seramik, cam vs. Plastik sevmiyorum ama maliyet babında avantajlı mecburen.

Bu arada benim daha da yaşlı olan uzun Sansevieria yani Kılıç bitkim de var. Onun da fotosunu ve hikayesini ekliyeceğim.

Eklenti 274270
Eski avize ne süpper fikirmiş. Kırk yıl düşünsem aklıma gelmezdi doğrusu. Çok fırın ekmek yemem lazım çoookk.

pulibet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2012, 19:42   #39
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pulibet Mesajı Göster
Eski avize ne süpper fikirmiş. Kırk yıl düşünsem aklıma gelmezdi doğrusu. Çok fırın ekmek yemem lazım çoookk.
Duyları bozulunca ıskartaya çıkan avize başlıklarını atmaya kıyamamıştım. Yepyeniydiler. Saydam cam olmamaları da işime geldi. Alacalı-hareli dokuları var. Daha ayrıntılı görüntüsünü ilk mesajlarımdan birinde görmüşsünüzdür. Kaç yıl sakladım. sonunda zamanı geldi ve saksıya çevirdim. duy takılan geniş açıklığa plastik parçalar kestim( ayran taşıma viyolleri var ya ondan) ve oturttum. Deldim tabii su tahliyesi için. Önce kum koydum ve üstüne de torf. Sansevierialarımı bu şekilde diktim. İnsanın gözü dönünce herşeyi saksıya çevirebiliyor. Hele geçen sen baharda yine azıp tonla bitki edinince saksı yetiştiremez olmuştum ve kafayı sıyırıp, evdeki her objeyi '' saksı olur mu bundan acaba '' diye düşünmeye başlamıştım

gülenmelek beğendi.
Eski 16-03-2012, 20:01   #40
Ağaç Dostu

Alıntı:

Üstteki sedum palmeriyi, annem bir akrabayı ziyarete gittiğinde bahçelerinden getirmişti köklü olarak. Bu resim biraz gelişmiş hali. Altta ise şimdiki halini görüyorsunuz. Annemin dairesinde duruyor. Soğuk nedeniyle rengi kızardı yine. bu değişimleri çok enfes. Yılın ilk çiçeği de geldi.Ben de kendime yedek bir saksı yetiştirdim. Onun fotolarını da eklerim.

Name:  PIC_0036.JPG
Views: 2432
Size:  54.6 KB

Name:  PIC_0037.JPG
Views: 2451
Size:  60.4 KB

Name:  PIC_0054.JPG
Views: 2424
Size:  59.0 KB

Name:  PIC_0053.JPG
Views: 3546
Size:  57.2 KB

Eski 16-03-2012, 20:06   #41
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Kayıplarınıza üzüldüm. Bir taraftanda kızdım size bitkiler için onlarda birer canlı biz nasıl yaşamak için bazı şeylere ihtiyaç duymaktaysak, onlarında gereksinimleri olduğunu unutmamak gerektiği kanısındayım. ihmal etmek asla yapmamanız gereken bir şey helede isteyerek alıp sonrasında boşvermek üzücü. Birde dikkatimi çeken bakımları gayet kolay... az su bol güneş yeterince besin birde ilgi. Öğretmenim kolaylıklar diliyorum size.
Çok özür dilerim konu bitkiler olunca kızıyorum. Ha deseydiniz o kadar bakmama rağmen yaşatamadım o zamn kızmazdım. ihmal kelimesi bir kaç yerde geçince kızmamak elde deil.
sevgiyle kalın

serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2012, 20:10   #42
Ağaç Dostu

Sedum Palmeri

Name:  sedum palmeri 1.jpg
Views: 2861
Size:  59.3 KB

Bu da kendi balkonum için ayırdığım çeliğin ilk hali ve şimdiki durumu. Üzeri tomurcuk dolu. Çok dayanıklı bir bitki. Tam bana göre Soğuğa mukavemetleri müthiş. Kışın çiçek açması da ayrı bir güzelliği. Hızlı yetişiyor. Çoğaltmak kolay. Ve tabii, güzelliklerine denebilecek söz yok.

Name:  PIC_0029.JPG
Views: 2691
Size:  56.0 KB

Name:  PIC_0030.JPG
Views: 2500
Size:  53.5 KB

Eski 16-03-2012, 20:19   #43
Ağaç Dostu

Bitkilerimi tanıtırken araya reklam verelim. Bu güzel bitkiden okulumun bulunduğu beldede evlerin önünde epey sık rastlıyorum. Gidip gelip gözüm kalıyor. Bunları gördüğüm ev, öğrencilerimden birine ait çıkmaz mı İstedim. '' alın sizin olsun hocam '' dedi sağolsun. hiç umrunda bile değil tabii. ''Annenden sen iste şimdi hırsız diye kovalanmayayım'' dedim Yakında böyle büyük boyda bir tanesi balkonuma göç edecek sanırım. Az sonraaaaa!

Eklenen Resimler

sevim4 ve pamuktopu beğendi.
Eski 16-03-2012, 20:30   #44
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi serkan_istanbul Mesajı Göster
Kayıplarınıza üzüldüm. Bir taraftanda kızdım size bitkiler için onlarda birer canlı biz nasıl yaşamak için bazı şeylere ihtiyaç duymaktaysak, onlarında gereksinimleri olduğunu unutmamak gerektiği kanısındayım. ihmal etmek asla yapmamanız gereken bir şey helede isteyerek alıp sonrasında boşvermek üzücü. Birde dikkatimi çeken bakımları gayet kolay... az su bol güneş yeterince besin birde ilgi. Öğretmenim kolaylıklar diliyorum size.
Çok özür dilerim konu bitkiler olunca kızıyorum. Ha deseydiniz o kadar bakmama rağmen yaşatamadım o zamn kızmazdım. ihmal kelimesi bir kaç yerde geçince kızmamak elde deil.
sevgiyle kalın
Kızmakta haklısınız vallahi, alınmam. Aslında ihmal diyorum ama genelde tecrübesizlikten ya da eksik bilgiden kaybettim çoğunu. Bir iki vakada ise itiraf etmeliyimki, kötü bir dönem, ruh hali, ailevi durum vs nedenlerden kendime kapanıp onları yeterince gözlemleyememek neden oldu. Ama Opuntiamın donmasında gerçekten ihmalim yok. Geçen kış epey soğuklara dayandığını görünce balkonda korumaya alma gereksinimi duymadan tatile gittim. Annem rahatsızlanıp dönüşümüz ertelenince uzun zaman bu soğuğa maruz kaldı ve benim fark edip önlem alma şansım da yok oldu maalesef. Hala çok üzülüyorum

Sukulentlerin bakımı genel olarak kolay evet. Ama benim evde başka türde epey bitkim daha var. Hatta annemin dairesindekiler de benim sayılır. Bakımları bende. Epey saksıyla baş etmeliyim yani aslında Bakamıyacaksan ne alıyorsun demeyin vallahi dayanamıyorum. siz anlarsınız beni.

Eski 16-03-2012, 20:51   #45
Ağaç Dostu

Bu bitkimi Migros' tan 6 TL ye aldım. Aloe türü sanırım. Çok seviyorum formunu. Aldığımda aslında biraz hırpalanmıştı. Gövdesi biraz oynuyordu saksısı içinde. Bu destek çubukları aldığımda vardı. Bir süre dokunmadım ama yaprak uçları sararıp kurur gibi olunca endişe ettim. Saksısını büyütmek istedim. Saksı değişimi yaparken kökleri iyi görünüyordu. Bahçe toprağı, torf, kum karışımı vardı eski bir saksımdan kalan. Bu kurumalar devam ediyor. Dikimde fazla su vermedim. sonra az az ekleme yaptım. Tamamen kurur diye endişeliyim. Salonumda duruyor. Tek petek yanıyor. Ben bu bitkilerimi, kapattığım petek tarafında tutuyorum. Aslında büyük bir salon. Çok aşırı ısınmıyor. Kapısını hiç kapamıyorum. Yine de bu ortamdan mı etkilendiler acaba? Echeveriam da aynı yerde ve onda da biraz kurumalar var alt yapraklarda. Neyse artık donlardan kurtulduk muhtemelen. Balkona alırsam düzelir mi? Ya da mutfağa alırım diğerleri gibi. Orada petek açık değil ve daha serin. Umarım mikrobik vs bir hastalık değildir. Görebildiğiniz kadarıyla teşhis rica ediyorum uzman arkadaşlardan.

Eski 16-03-2012, 20:54   #46
Ağaç Dostu

Aloe?

Name:  PIC_0015.JPG
Views: 2350
Size:  60.2 KB

Name:  PIC_0006.JPG
Views: 2316
Size:  52.0 KB

Name:  PIC_0007.JPG
Views: 2375
Size:  53.6 KB

Name:  PIC_0008.JPG
Views: 2333
Size:  53.8 KB

pamuktopu beğendi.
Eski 17-03-2012, 07:17   #47
Ağaç Dostu

MKurtoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 31-05-2011
Bitkiniz en dıştaki (en alttaki)yaprağı ömrünü doldurduğu için kuruyacak, orta bölümünde ise yeni filizler vererek büyüyecektir. Endişelenmeyin ve bu dönemde çok su vermeyin. Dıştaki yaprak iyice kuruyunca keserek, bir nevi budama yapın. Bitkiniz gayet sağlıklı. Güle güle büyütün.

zenfree beğendi.
MKurtoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-03-2012, 12:11   #48
Ağaç Dostu

Name:  PIC_0009.JPG
Views: 2287
Size:  60.3 KB

Daha önce en altta kuruyan bu iki yaprağı kesmiştim. Ama kuruma devam ediyor.

Name:  PIC_0002.JPG
Views: 2324
Size:  54.5 KB

Name:  PIC_0003.JPG
Views: 2321
Size:  55.6 KB

Bugünkü görünüm bu. Hala kuruyor. En büyük iki yaprağın ucu da kuruyor. Endişeliyim.

zenfree beğendi.
Eski 17-03-2012, 12:19   #49
Ağaç Dostu

Echeveria Glauca

Echeveriamın bugünkü görünümü bu. Alttan sürekli yaprak döküyor kuruyarak. Yavru rozetler hızla büyüyor. Acaba bitkinin enerjisi yavrulara gittiği için mi alttan yapraklar sararıyor? Yoksa yerini mi yadırgadı? Salonda duruyor. Tek petek yanıyor ama salon aşırı ısınmıyor. Kapıyı da kapamıyorum hiç.Havalar biraz daha düzelince salonun balkonuna alacağım zaten. Şimdi ani ısı farkı yaşansın istemiyorum.
Name:  PIC_0006.JPG
Views: 2384
Size:  57.7 KB

Name:  PIC_0005.JPG
Views: 2352
Size:  56.3 KB

Name:  PIC_0008.JPG
Views: 2323
Size:  59.4 KB

zenfree, elta, yener.T ve 2 kişi beğendi.
Eski 18-03-2012, 22:16   #50
Ağaç Dostu

nikon_'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2011
Galeri: 63
Sayın Kedi Tırnağı, sayfanız hayırlı olsun. Bol çiçekli kaktüs ve sukulentlere sahip olmanız dileğiyle.

nikon_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-03-2012, 23:26   #51
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nikon_ Mesajı Göster
Sayın Kedi Tırnağı, sayfanız hayırlı olsun. Bol çiçekli kaktüs ve sukulentlere sahip olmanız dileğiyle.
Sayın Nikon teşekkür ederim temennileriniz için. Aynı dileklerimi kabul edin lütfen. Ölmesinler de, çiçek vermeseler de kabulüm

Aslında gizli pek çok hazinem daha var. Sahip olduğum sırayla düzenleyip yayınlamak istiyorum. O nedenle ekleyemedim henüz. Mesela Kıbrıs ganimetlerimi paylaşmadım daha Arada bu iki bitkim için endişelendiğimden hemen onları yayınladım. Deneyimli arkadaşlarımın görüşlerinden faydalanmak istiyorum. Onları kaybetmeden önce müdahale şansım olsun istiyorum.

Bu arada habire kendime iş çıkarıyorum. Bahar arsızlığına kapıldım yine ve bir yandan sukulentlerim bir yandan dikimleriyle uğraştığım soğanlılar derken evin içi seraya döndü. Abartmıyorum inanın şu an mutfağımda sek sek oynayarak dolaşabiliyorum

gülenmelek beğendi.
Eski 20-03-2012, 17:55   #52
Ağaç Dostu

Sedum reflexum

Alıntı:
Bitkilerimi tanıtırken araya reklam verelim. Bu güzel bitkiden okulumun bulunduğu beldede evlerin önünde epey sık rastlıyorum. Gidip gelip gözüm kalıyor. Bunları gördüğüm ev, öğrencilerimden birine ait çıkmaz mı İstedim. '' alın sizin olsun hocam '' dedi sağolsun. hiç umrunda bile değil tabii. ''Annenden sen iste şimdi hırsız diye kovalanmayayım'' dedim Yakında böyle büyük boyda bir tanesi balkonuma göç edecek sanırım. Az sonraaaaa!
43 No' lu mesajda müjdesini verdiğim bitkime kavuştum. Daha önce bahsetmiştim; öğrencilerimi organize ediyorum artık. Beldede ve yakın köylerde kaktüs ve sukulent( kaktüsleri biliyorlar da sukulenti tarif etmek epey zor oluyor) avına çıkarıyorum. Aylardır okula gidip gelirken sukulent gördüğüm bahçe ve pencereleri tarif edip ava çıkartıyorum. Bu sukulentim de bir öğrencimin bahçesindeydi ve bana söz vermişti. Ameliyat olunca bir süre gelemez oldu. Sınıf arkadaşlarına geçen gün çeşitli bitki çelikleri götürdüm. Onlar da bana kendilerindekilerden getirmeye başladılar. Bu crassulayı ve parmak şeklinde bir kaktüsün çeliklerini öğle teneffüsünde gidip getirdiler( veletler dersten 5 dakika bile erken çıkabilmek ve normalde okul dışına çıkış yasak olduğu halde izin alıp dolanabilmek için zaten bu bitki avı olayına acayip ısındılar)
Saksısından çıkarıldığını ve öylece duvarın üstüne konulduğunu görüp içim sızlamıştı geçen gün. Bir nevi kurtarma harekatı oldu yani

Name:  PIC_0015.JPG
Views: 2341
Size:  60.1 KB

Koca bir toprak ve kök kütlesi halinde poşete koyup okuldan eve getirdim. Epey kurumuş açıkta kalınca. Dün su verdim biraz poşetin içindeyken. Bitki inanılmaz çoğalmış hatta karman çorman olmuş. Bugün operasyona giriştim. Dikkatli şekilde, aralarda sıkışmış, kopmuş, çürümüş dalları ayıkladım. Bu arada epey çelik çıktı haliyle
Geçen yaz diktiğim ve maalesef çiçeğe duramadan hastalanan( küllemeydi sanırım) dahlianın kocaman saksısı duruyordu öylece. Yeni torfla doldurmuştum ve tüm kış balkonda yağmuru da yiye yiye galiba kompostlaşmaya yüz tutmuş harcı havalandırdım. Külleme vs bulaştırırmıyım seduma diye düşündüm ama sokak çocuğu bu deyip devam ettim
Saksının en dibine kum koydum. Üste de bahsettiğim torf ve kum karışımını ekledim. Tam bitkiyi poşetten çıkarıp saksıya yerleştirirken altına bakayım dedim ve Amaniinn! Kımıl kımıl bir sürü böcek. Çok ayaklı, açık renkli bir tür ama nedir bilemedim. O anda yapabileceğim bir şey yoktu ve devam ettim. Gerekirse sonradan ilaçlarım. Bir kaç tane de numune aldım böceklerden. Fotoğraf çektim ama en net çıkanı aşağıdaki. Pek belli olmuyor ama fikir verir sanırım. Ne olabilir acaba?

Name:  PIC_0022.JPG
Views: 2348
Size:  54.8 KB

Budama ve temizlik sonrası pek bir şık oldu bu güzellik. Sokak çocuğuydu şimdi balkon çocuğu oldu. Donar mı, yanar mı? diye endişe etmeden balkonda bırakabileceğim türlere bayılıyorum. Çok sevdim bu bitkimi de çook.
Epey bir çelik çıktı ve bir saksıya tıkıştırıverdim hemen. Çoğu köklüydü zaten. İlerde paylaşımlar için yetiştiricem onları da.

Name:  PIC_0026.JPG
Views: 2235
Size:  59.2 KB

Name:  PIC_0027.JPG
Views: 2330
Size:  60.0 KB

elta ve pamuktopu beğendi.

Düzenleyen Kedi Tırnağı : 20-03-2012 saat 23:50 Neden: başlık düzeltme
Eski 20-03-2012, 20:12   #53
Ağaç Dostu

elta's Avatar

Yeni bitkiniz hayırlı olsun. Sedum reflexum galiba türü, ben de geçenlerde almıştım. Sarı çiçek açıyormuş.
Bahsettiğiniz minik yaratıklara ben de bazen saksılarımda rastlardım. Hiç dışarı çıktıklarını görmedim, bitkilerime de zararı olmadı. Bugün fidanlıktan birkaç büyük bitki aldım. Topraklarından birkaç tür böcek çıktı. Saksılarını değiştirip oksijenli su çözeltisiyle suladım. Umarım balkonda ve evde karşılaşmam onlarla

Eski 20-03-2012, 20:15   #54
Ağaç Dostu

elta's Avatar

Echeverianızın durumu gayet iyi bence. Büyümesi alttaki yaşlı yaprakların kuruması, yeni yaprakların büyümesiyle oluyor diye biliyorum, yanılmıyorsam.

Eski 20-03-2012, 22:11   #55
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Galeri: 2
Alıntı:
Amaniinn! - veletler
Yeni mesajları görünce yine gülümseyerek okuyacağım şeyler yazılmıştır kesin diyorum ve dalıyorum sayfaya. Bu kez de yanıltmadınız
Bu seferki macera da hoştu. Yeni bitkinizi de güle güle ve sağlıkla büyütün

gülenmelek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2012, 23:09   #56
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elta Mesajı Göster
Yeni bitkiniz hayırlı olsun. Sedum reflexum galiba türü, ben de geçenlerde almıştım. Sarı çiçek açıyormuş.
Bahsettiğiniz minik yaratıklara ben de bazen saksılarımda rastlardım. Hiç dışarı çıktıklarını görmedim, bitkilerime de zararı olmadı. Bugün fidanlıktan birkaç büyük bitki aldım. Topraklarından birkaç tür böcek çıktı. Saksılarını değiştirip oksijenli su çözeltisiyle suladım. Umarım balkonda ve evde karşılaşmam onlarla
Sn elta teşekkür ederim. Ben Crassula türlerine benzetmiştim ama bu isimle aratınca Sedum a benziyor galiba Kesin eminseniz düzelteyim ben de ismi de yanıltmayayım kimseyi.
Ben aslında börtü böcük gördüğümde kıyamıyorum onlara ama bir yandan da bitkilerim ölür diye endişeleniyorum. Malum, saksıya aldığımızda doğal habitata müdahale ediyoruz ve şartlar değişiyor. Çok sorun olmazsa müdahale etmem, takılsınlar işte kardeş kardeş

Echeveria konusunda da sözlerinizle içimi rahatlatmak istiyorum ama böyle her gün bir yaprağın solması normal midir? Yavru rozetler hızla büyüyorlar bu arada. Bir ikisini ayırmak istiyorum dikmek için ama aceleci de olmaktan çekiniyorum. Biraz daha mı gelişsinler acaba?

Eski 20-03-2012, 23:16   #57
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gülenmelek Mesajı Göster

Yeni mesajları görünce yine gülümseyerek okuyacağım şeyler yazılmıştır kesin diyorum ve dalıyorum sayfaya. Bu kez de yanıltmadınız
Bu seferki macera da hoştu. Yeni bitkinizi de güle güle ve sağlıkla büyütün
Sn gülenmelek yorumunuz beni mutlu etti. Ben de gülüyorum inanın, bitkiler sözkonusu olunca ne hallere düştüğüme Veletlerimi de çok seviyorum. Bazen çıldırtıyorlar sınıflarda ama öğretmenliği, çocukları-ergenleri gerçekten sevmeyen kişiler de zaten bu meslekten uzak dursunlar bence. Hele böyle bitki paylaşımına da girmişken daha güçlü bir iletişim hattı yakaladık onlarla. Onları bitkilerle ilgili kirli emellerime alet etmeye tam gaz devam edeceğim

Eski 24-03-2012, 12:44   #58
Ağaç Dostu

Öğrencilerimden Gelenler

Öğrencilerimin av maceralarına devam edelim. Aslında buraya eklediklerim 3 haftalık bir zaman diliminde ara ara getirilenler. Herbirini gördüğümde okulun içinde salak salak sırıtarak dolaşıyorum

Name:  PIC_0014.JPG
Views: 2194
Size:  54.6 KB

Üstteki echinopsların benzerinden bende de var takip ettiyseniz ama yine de sevindim. Hem belki alt türü farklıdır hem de başka bir gen kaynağından diye düşündüm. Öğrencilerimin adlarıyla hitap edeceğim bunlara ve onları hatırlatacak bana bu kaktüslerim. Öğrencilerime de söyleyince yüzleri gülüyor. Bunların adı Nebiye mesela. Çok minikler. Sanırım köklü olarak dikmiş annesi. Toprağı epey ıslak şekilde gelmişti. Salon sıcaktır toprak çabuk kurur diye düşünüp ellememiştim. 3 haftadır bir sorun çıkmadı.

Name:  PIC_0011.JPG
Views: 3626
Size:  52.6 KB

2. kaktüsleri ise çok sevimli buldum görünce. Parmak kaktüs diyorum. Bunları gördüğüm bahçeyi de benim veletlere tarif ettim. Ders çıkışı gidip getirdiler. Artık istediler mi yürüttüler mi tam emin değilim. Biraz hınzırca güldüler sorduğumda Bunlara da Emre, Burak, Vedat, Latif, Aleyna, Ebru, Hilal adlarını verdim.
Bazılarının üstünde kahverengi lekeler var. Geldiklerinde de vardı. Uçları kurusun diye bekliyorum ama umarım bu lekeler yayılmaz.

3. Kaktüs ise dün 9. sınıftaki bir öğrencimin getirdiği. Geçen gün kaktüs muhabbeti yapmıştık. Komşumuzda var hocam demişti. Dün bir baktım elind epeçeteyle gelmiş. görünce çok sevindim. Her gördüğümde hoşuma gidip bende de olsa dediğim türlerden biriydi. Köküyle getirmiş ama kılcal kökleri çok az. Doğrudan diksem tutar sanırım. Bunun adı da Rüveyda olacak.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Kedi Tırnağı : 24-03-2012 saat 12:52 Neden: yanlış foto
Eski 24-03-2012, 13:02   #59
Ağaç Dostu

4. kaktüs ise 2 hafta önce yine öğrencilerimin dersten sonra gidip getirdikleri. Okula ilk başladığımda bir pencere önünde görmüştüm ve her gün önünden geçtiğim için gözüm kalırdı. Yılan kaktüs diyorum. Benimkilere tarif ettim ve getirdiler sağolsunlar. 2 haftadır uçları kurusun diye bekledim ama dikme zamanı geldi sanırım. Çok beğeniyorum görüntüsünü.

Name:  PIC_0004.JPG
Views: 2795
Size:  56.0 KB

Eski 24-03-2012, 13:10   #60
Ağaç Dostu

Paket gübreler

Bu paket besinleri 2 hafta önce Hakmar Marketten almıştım. Her kutuda 20 paket var. Poşet çay gibi suda eritilmesi tarif edilmiş. Kullanım tavsiyesi de var miktar-zaman olarak. Bir paketi ne kadar suda eriteceğimiz ise yazılmamış, çok garip. Bardak illüstrasyonu var sadece. Dün yeşil kutudan da aldım( kök geliştirici yazan)
Yeni diktiğim veya dikeceğim kaktüslerimin köklerinin hızlı gelişimi için faydası olur umarım. Bu marka hakkında fikri olan arkadaşlar var mı acaba?

Mahalledeki Marketlerde özellikle ucuz bulduğum bitki besinlerini alıyorum. Hatta gelecek hafta BİM markete bitki, soğan, saksı, sıvı besin vs. gelecek. Geçen sene de o ürünler vardı. Litrelik sıvı besinden almamıştım. Bu sene almayı düşünüyorum.

Name:  PIC_0019.JPG
Views: 2218
Size:  55.7 KB

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024