agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri
(https)

Beğeni Düzeni409Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-07-2010, 16:03   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-05-2010
Kedi Tırnağı/ Kaktüs ve Sukulentlerim

Selamlar. Benim de çok sevdiğim sukulentlerim ve kaktüsüm var. Paylaşmak istiyorum. Fotoğraflarını Çekip yükledikçe paylaşacağım. Bazılarının adını bilmiyorum. Bilenler bilmeyenlere söyler artık

Kedi Tırnağı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2010, 16:19   #2
Ağaç Dostu

Name:  agave.jpg
Views: 3789
Size:  48.6 KB

Bu agave' larımı 97 yılında, Adana' da teyzemlerin yazlığındaki komşu bahçelerden küçük fideler halinde yürütmüştüm Zamanla kocaman oldular. Defalarca budadım. küçücük saksılarda bu kadar gelişebildiler. Bahçeye filan dikseydim imdiye ağaç olmuşlardı sanırım. Bu fotoğraf Şişli' deki evimizin balkonunda çekilmişti. Son hallerini de çekip yükleyeceğim.

pamuktopu beğendi.

Düzenleyen Kedi Tırnağı : 20-07-2010 saat 16:22 Neden: yazı ekleme
Eski 04-08-2010, 21:26   #3
Ağaç Dostu

Name:  kaktüs.jpg
Views: 6102
Size:  56.7 KB

İlk resimdeki agave larla birlikte Adana' dan getirdiğim küçük kaktüs çeliğim yıllar içinde serpildi. Aynı saksıda sadece suyla bu hale geldi. Besin vs. de vermedim hiç. Muhteşem devasa pembe çiçekler açıyor ama tek günde soluyor. Solması normal mi? Saksıda olduğu için mi acaba?

Not: üzerindeki mor çiçekler, hazeran(delfinyum) dan dökülenler. Yanlış anlaşılmasın.

pamuktopu ve engin koç beğendi.

Düzenleyen Kedi Tırnağı : 05-08-2010 saat 18:09 Neden: ek
Eski 04-08-2010, 21:33   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-10-2008
Sayın Kedi Tırnağı, Hoşgeldiniz aramıza... Bundan sonra diğer kaktüslerinizi de bekliyoruz.
Sorunuza yanıt vereyim. O kaktüsünüzün çiçeklerinin bir günlük ömrü olması çok doğal. Zaten kaktüslerin asaletinin bir başka dışa vurumu da böyle. Beklersiniz çiçek açar ve 24 saat sonra o çiçek yok olmuştur. Belki kaktüs size bu şekilde bir şeyler anlatmaya çalışır.

Acaba kaktüs ne anlatmak ister?...

Sevgiyle kalın ve tekrar kocaman bir HOŞGELDİNİZ...

e.s.i.n beğendi.
kartalpin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2010, 00:21   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-12-2008
Galeri: 70
Sayın Kedi Tırnağı sayfanız hayırlı olsun. Sanırım sizde daha da fazla cevher var. Bakalım zaman içinde ekledikçe göreceğiz hazinenizi. Bana da çok garip geliyor kaktüslerin 1-2 günlük çiçek ömürleri. Ama eminim bunun sayın kartalpin in de belittiği gibi belli bir anlamı vardır...

Faruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2010, 17:54   #6
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Faruk Mesajı Göster
Sayın Kedi Tırnağı sayfanız hayırlı olsun. Sanırım sizde daha da fazla cevher var. Bakalım zaman içinde ekledikçe göreceğiz hazinenizi. Bana da çok garip geliyor kaktüslerin 1-2 günlük çiçek ömürleri. Ama eminim bunun sayın kartalpin in de belittiği gibi belli bir anlamı vardır...

Çok teşekkürler. İlk misafirim siz oldunuz Evet daha fazla var. Bugün yeni fotolar çektim. Düzenledikçe yükleyeceğim. Şimdi bir kaç tanesini yüklüyorum hatta. Bunlar size gelsin o zaman ( Taverna gibi oldu)

Eski 05-08-2010, 17:57   #7
Ağaç Dostu

Name:  mini sansevieria.jpg
Views: 4420
Size:  46.5 KB

Mini sansevieria. 3 saksı bunlar aslında. Bunu fotomodel yaptım
Avize başlığından yaptığım saksıya koymuştum. Bu avize başlıklarını bir kaç yıldır saksı yapma hevesiyle saklamıştım.

hira ve pamuktopu beğendi.
Eski 05-08-2010, 18:07   #8
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kartalpin Mesajı Göster
Sayın Kedi Tırnağı, Hoşgeldiniz aramıza... Bundan sonra diğer kaktüslerinizi de bekliyoruz.
Sorunuza yanıt vereyim. O kaktüsünüzün çiçeklerinin bir günlük ömrü olması çok doğal. Zaten kaktüslerin asaletinin bir başka dışa vurumu da böyle. Beklersiniz çiçek açar ve 24 saat sonra o çiçek yok olmuştur. Belki kaktüs size bu şekilde bir şeyler anlatmaya çalışır.

Acaba kaktüs ne anlatmak ister?...

Sevgiyle kalın ve tekrar kocaman bir HOŞGELDİNİZ...

Sayın kartalpin teşekkür ederim. Sayfamı açınca önce Faruk beyin mesajını görünce ilk yazan o sandım. İlk misafirim sizmişsiniz halbuki. Ama fark etmez ard arda yazmışsınız. İkinize de teşekkür ederim.

Aslında bir tek bu kaktüsüm vardı yıllardır benimle olan. 20 gün önce arkadaşıma gittiğimde babasının kaktüslerinden köklü bir çelik çaldım. O da tutar umarım. Çaldığım diğer sukulentlerle birlikte onu bir saksıda aranjman yapar gibi dikip getirdim eve. Fotosunu da yüklerim. İsmini bilmiyorum aydınlatırsınız beni artık.
Kaktüsleri çok seviyorum aslında ama bende daha çok sukulent var. Kaktüs koleksiyonumu da geliştirmeyi planlıyorum. Hangi tür bitkiye zaman ayıracağımı şaşırdım inanın

Eski 05-08-2010, 18:16   #9
Ağaç Dostu

Name:  sukulent gül.jpg
Views: 4779
Size:  34.6 KB

zenfree ve pamuktopu beğendi.
Eski 05-08-2010, 19:16   #10
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-10-2008
Sevgili Kedi Tırnağı,

Kaktüs ve Sukulentler akrabadır. İki türü de birlikte çeşitlendirebilirsiniz. Aslında aynı sayılırlar. O nedenle koleksiyonunuz bütünlük içinde olacaktır.

Lütfen devam edin. Sevgiyle kalın

kartalpin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2010, 20:05   #11
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kartalpin Mesajı Göster
Sevgili Kedi Tırnağı,

Kaktüs ve Sukulentler akrabadır. İki türü de birlikte çeşitlendirebilirsiniz. Aslında aynı sayılırlar. O nedenle koleksiyonunuz bütünlük içinde olacaktır.

Lütfen devam edin. Sevgiyle kalın

Evet akrabaları ayırmadan bir arada yetiştirmek en güzeli Her iki türü de çok seviyorum. Çeşitlilikleri de beni büyülüyor.

Eski 05-08-2010, 20:09   #12
Ağaç Dostu

Name:  mezar.jpg
Views: 5569
Size:  54.1 KB

Bu sukulentimi köklü halde yakındaki bir yerde buldum ve saksıya diktim. Bir süre güzel oldular. Hatta çiçek de açtı fakat sonra kötülemeye başladı. Suyunu da abartmamıştım. Pencerenin önünde değil ama gölgede de tutmadım. Bulduğum yerde de ağaç gölgesi altındaydı zaten. Kurtulur mu sizce. İsmini de bilmiyorum.

Eski 05-08-2010, 20:11   #13
Ağaç Dostu

Name:  suku 2.jpg
Views: 3264
Size:  52.5 KB

Üstteki bitkiyi dikerken minik 2 tanesini de bu saksıya koymuştum. Ne büyüdü ne öldü Çok sevimli görünüyorlar.

Eski 05-08-2010, 20:18   #14
Ağaç Dostu

Name:  suku.jpg
Views: 3541
Size:  42.2 KB

İsmini bilmiyorum. Bunu da bulup dikmiştim. Hatta dikerken kopan yaprakları da toprağa tıktım Aynı saksıya kaz ayağı da dikmiştim. Bir süre yaşadı hatta goncası vardı çiçek açtı. Ama kurudu maalesef.

Eski 06-08-2010, 11:01   #15
Ağaç Dostu

oki_1655's Avatar

Giriş Tarihi: 29-04-2009
Sayın Kedi Tırnağı son fotoğrafta kurudu dediğiniz sukulentin adını şuan hatırlayamıyorum fakat benim sayfamda da aynısı olucaktı.İsmi için oraya bakabilirsiniz.Bana da Sevgili Vildan Sönmez göndermişti.Her sene kuruyup baharda tekrar açar..

oki_1655 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2010, 23:50   #16
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi oki_1655 Mesajı Göster
Sayın Kedi Tırnağı son fotoğrafta kurudu dediğiniz sukulentin adını şuan hatırlayamıyorum fakat benim sayfamda da aynısı olucaktı.İsmi için oraya bakabilirsiniz.Bana da Sevgili Vildan Sönmez göndermişti.Her sene kuruyup baharda tekrar açar..
12 nolu mesajdaki minik minik kolları olan bitkiden mi bahsediyorsunuz?
Sadece çiçekleri mi kuruyor yoksa komple gövde mi? Köklere dokunmazsam yeniden mi çıkıyor, tam anlamadım.

Eski 07-08-2010, 01:29   #17
Ağaç Dostu

oki_1655's Avatar

Giriş Tarihi: 29-04-2009
Yok ben 14 numaralı mesajdakinden bahsetmiştim.Gövdede kuruyor.Öylece kalsın dokunmayın..

oki_1655 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2010, 17:46   #18
Ağaç Dostu

aysahay's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2010
Sevgili kedi tırnağı o çiçeğin adı Autumun Joy. Şu sıralar çiçek açması lazım. Bende de var ,2 dalı var ve tomurcuklandılar. Hatta çiçek açmaya başladı diyebilirim. Çiçeklerin çok güzel. Güle güle büyüt..

aysahay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2010, 17:48   #19
Ağaç Dostu

aysahay's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2010
Sanırım bununla aynı

Eklenti 165467

Eklenti 168350[/QUOTE]

aysahay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2011, 01:15   #20
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aysahay Mesajı Göster
Sanırım bununla aynı

Eklenti 165467

Eklenti 168350
[/QUOTE]

Sn aysahay, sonbaharda internetim kesilince uzun süre siteye giremedim. Kış dönemi de gelince iyice uykuya dalmışım sanırım. Mesajınızı şimdi gördüm kusura bakmayın. Autumn joy, ektiğim gibi kaldı pek gelişmedi geçen sene. Sonra da kurumaya yüz tuttu. Hiç dokunmadım saksıya. Kuruyan gövdenin dibinde minicik bir filiz belirdi uzun süredir ama o da gelişmedi. su vermedim pek. Az önce aklıma geldi mesajınız sayesinde. O minicik filize biraz su damlattım belki canlanır Netim kesilince diğer sukulentlerimi de ekleyememiştim. fırsat buldukça eklerim. Bahar geldi, türlü çeşide sardırdım yine. Başım pek kalaba

Eski 12-03-2012, 20:07   #21
Ağaç Dostu

Arkadaşlar yeniden merhaba. Nerdeyse 1 yıldır yeni fotoğraf yükleyemedim söz verdiğim halde. Geçen yaz kardeşimin düğün telaşı ve ilk kez göreve başladığım öğretmenlik macerasıyla vs geçti ben anlamadan. Yaz sonu tam duruldum ve fotoları paylaşayım derken, bilgisayarımı formatlayan hain bilgisayarcının kaç yıllık bitki arşivi fotolarım dahil çoğu klasörümü yedeklemeden yok etmesinin acısıyla yıkıldım. Tüm hevesim kırıldı. Yeni okul dönemi, yeni okul vs derken zaman geçti. Bilgisayardan fotoşop programım da silinince foto düzenleyip yükleyemedim. Bugün yeniden işe giriştim.

Bu arada benim bitki koleksiyonum tüm arsızlığımla genişledi. Tohumlulardan sonra geçen yaz soğanlı bitkilere sardırdım. Bu arada sukulentleri biraz ihmal ettim sanırım ama 2 aydır tüm azgınlığımla( tabii bunda sizin sayfalardaki paylaşımları görüp hasetimden çatlamamın da büyük rolü oldu ) kaktüs ve sukulent topluyorum. Ara tatilde Kıbrıs' a kardeşimi ziyarete gidince sokaklarda sukulent avına çıktım resmen. 12 çeşitle dönebildim ancak. Annemin rahatsızlanıp eve tıkılması yüzünden fazla mesai yapamadım Kıbrıs' ta Neyse daha fazla uzatmadan fotoları ve hikayelerini yüklemeye başlayayım. Biraz zaman alabilir düzenleme vs. Tabii bu geçen süreçte acı kayıplarım da oldu maalesef ama hepsi deneyim işte ne yaparsınız.

mandalinci beğendi.
Eski 12-03-2012, 20:12   #22
Ağaç Dostu

MKurtoglu's Avatar

Giriş Tarihi: 31-05-2011
Tekrar hoşgeldiniz. Fotograflarınızı ve hikayelerini sabırsızlıkla bekleyeceğim.

MKurtoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2012, 20:21   #23
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MKurtoglu Mesajı Göster
Tekrar hoşgeldiniz. Fotograflarınızı ve hikayelerini sabırsızlıkla bekleyeceğim.
Çok teşekkür ederim. Aslında haftalardır fırsat buldukça sizin ve diğer arkadaşların sayfalarını tek tek dolaştım tüm hasetim ve takdirimle Bu arada türleri tanıma konusunda epey yararlandım. Daha bitiremedim albümleri neyseki. Her albümde yeni heyecan duyuyor insan. Ben firma albümü gibi koleksiyon yapılmasından ziyade( yanlış anlaşılmasın ne olur ) hikayeleri ve anekdotlarıyla sunulmasını çok seviyorum. Elimden geldiğince bu şekilde aktarmak isterim. Sukulent uzmanlarımızla kıyaslarsak verebileceğim çok fazla bilgi de yok aslında. Bildiğim kadarıyla bahsederim tabii, yeni arkadaşlara da yardımcı olması için.

Eski 12-03-2012, 20:36   #24
Ağaç Dostu

Name:  PIC_0001.JPG
Views: 2813
Size:  59.1 KB

Geçmiş sürece başlamadan önce sayfamı ziyaret edecek arkadaşları bu güzel yaratıkla karşılamak istedim. En bayıldığım ve imrendiğim türlerden biriydi. 2 hafta önce yakınlardaki serayı kolaçan etmeye gittim aylar sonra. Sukulent bakınırken bu güzeli gördüm bir köşede öylesine bırakılmış halde. Dev gibi rozeti ve uzayıp çıplak kalmış gövdenin üstündeki birçok yavrusunu görünce kalp krizi geçiriyordum Seradaki birçok bitki geçtiğimiz ayki donlardan etkilenmiş. Seracı yakınıyordu. Echeveria soğuğa dayanıklılık avantajını göstermişti. Ama uzun zamandır bakılmadığı belliydi. İlgilendiğimi görünce '' Al sana 15 TL ye vereyim '' dedi satıcı. İşin komiği Migros' tan az önce son paramı verip 2 kaktüs almıştım. Adama çekinerek '' vallahi abi son paramı da bunlara harcadım '' dedim. Ama içim içimi yedi. '' Cebimde fatura parası kaldı 10 TL, ayıp olur herhalde bu paraya istesem '' dedim utana sıkıla. Seracı bu arada saksısını değiştirip toprak filan ekliyordu ve sağolsun verdi bana. Kocaman echeveriayı 10 TL ye aldığıma mı sevineyim, faturayı nasıl ödesem diye mi düşüneyim, garip hislerle elimde torbalarda kaktüslerle eve döndüm. Yüzümdeki sırıtık ifadeyi görenler anlam verememişlerdir herhalde. '' Bu havada bu herif neye sırıtıyor kelle gibi '' demişlerdir kesin

Eski 12-03-2012, 21:02   #25
Ağaç Dostu

Opuntia ( Kaynana Dili ) = ( Diken İnciri ) = ( Kıbrıs' daki adı ile: Babutsa )

[ATTACH][ATTACH]Name:  PIC_0013.JPG
Views: 3037
Size:  56.3 KB[/ATTACH][/ATTACH]

Echeveria' nın güzelliğinden sonra bu biraz üzücü olacak ama kayıplarım da oldu geçen ay maalesef. Bu Kaktüsüm 2010 Yazı'nda Kıbrıs' tan gelmişti. Damadımız sağolsun ricamı kırmadı kocaman birkaç çelik getirdi. Ben haftalarca beklettim üşengeçlikten. En sonunda diktim. Epey gelişti dallar verdi geçen kışı balkonda açıkta geçirdi gayet güzel ve ben bu rahatlıkla ara tatile Kıbrıs' a gidince hiç korumaya almadım. Eve dönüşümüz gecikti. 3 hafta evde yoktum. Döndüğüm gece acı bir sürpriz beni karşıladı. Kaktüsüm donmuş ve çürümüştü. Hemen yanındaki Aloe de çürümüştü. İçim cız etti. Hem damadımın hatırasıydı hem de 2 senedir severek gelişimini takip ediyordum. Hala çok üzülüyorum. Neyseki rahmetlinin saksısına Kıbrıs' dan yeni getirdiğim benzer aileden ve daha iri bir çelikten diktim.

Eklenen Resimler

pamuktopu beğendi.
Eski 12-03-2012, 21:56   #26
Ağaç Dostu

[ATTACH]Name:  babutsa2.jpg
Views: 2906
Size:  57.3 KB[/ATTACH]

Babutsamın ilk gelişim dönemlerinden 2 foto daha. Bu bitkimi daha sizinle paylaşamadan kaybetmek de işin başka bir garip yanı.

Eklenen Resimler

pamuktopu beğendi.
Eski 12-03-2012, 22:04   #27
Ağaç Dostu

Echinopsis

Bu kadar üzüntü yeter. Kaynana Topuzumun geçen yaz açmış çiçekli halini görüp içimiz açılsın biraz. Bu emektarım ilk fotolarda belirttiğim gibi benim ilk kaktüsüm. 1997' den beri benimle birlikte büyüdü. Daha doğrusu ben onunla birlikte büyüdüm. Dün gibi hatırlıyorum teyzemin yazlığında komşu bahçeden araklarkenki heyecanımı. Adana' dan Şişli' ye oradan da Çekmeköy' e göç etti. Çiçeğin açışını gündüz yakalayamadım ama akşam geldiğimde neyseki fotolayabildim.

[ATTACH][ATTACH][ATTACH]Name:  PIC_0097.JPG
Views: 2670
Size:  57.2 KB[/ATTACH][/ATTACH][/ATTACH]

Eklenen Resimler

Eski 12-03-2012, 22:41   #28
Ağaç Dostu

Albüme foto yükleyemediğim süreçte kaybettiğim bitkilerimi eklemek istiyorum. Çoğunlukla deneyimsizlikten ve bu türlerin bakımıyla ilgili yeterince bilgim olmadığından yaşatamadım ya da kısmet diyelim

Name:  sedumumsu ölen.jpg
Views: 2650
Size:  50.7 KB

pamuktopu beğendi.
Eski 12-03-2012, 22:46   #29
Ağaç Dostu

Bu saksıdaki bitkilerimi bir arkadaşımın evine gittiğimde babasının onlarca bitkisi olduğunu görüp sevinmiş ve yokluğundan istifade aşırıp bir saksıya dikmiştim geçici olarak. Çok alakasız bitkiler bir arada. Kalanchoe, ortanca, yılbaşı, ceylan sardunya. Su istekleri çok farklı tabii. Ben o ara fırsat bulup ayıramadım bunları ve ortanca ile sardunyayı susuz bırakmayayım derken sukulentler mefta oldu tabii)

Name:  aranjman 2.jpg
Views: 3050
Size:  49.9 KB

pamuktopu beğendi.
Eski 12-03-2012, 22:56   #30
Ağaç Dostu

Bu saksıda da yine aynı şekilde arkadaşımın babasından aşırdıklarımı aranjman yapmıştım. Stepelia, yılbaşı ve ince uzun küçük kaktüsler vardı. Aslında aranjman dediğime bakmayın. Arkadaştan getirirken köklü çelikleri biraraya dikmiştim orada işte. Stapelia çok güzel 2 çiçek açtı. Ben o zaman bu çiçeği ilk kez görmüştüm ve hayret etmiştim formuna. Hatta facebook albümümde gören bir arkadaşım '' çok iğrenç kokar o çiçek '' demişti. Ama bendeki kokusuzdu. Bu saksı maalesef bir gece devrildi ve ben yine ihmalkarlığımla devrilen bitkileri zamanında düzenleyemedim. Göz göre göre öldü yavrucaklar. İyi haber: Az önce o arkadaşımla facebook da karşılaştım yine ve bu stapeliadan getirebileceğini söyledi Adana' dan gelirken. Hatta başka ne kaktüs-sukulent bulursa topla torla getir dedim.İnsanın kurakçıl memleketlerde akrabası, eşi dostu olması kadar güzel şey yok vallahi

Name:  aranjman suku.jpg
Views: 3702
Size:  53.5 KB

Name:  stapelia 1.jpg
Views: 2992
Size:  57.6 KB

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024