agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri
(https)

Beğeni Düzeni1511Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-04-2010, 08:41   #211
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
Galeri: 39
Sayın asumandilek, graptopetalum bende de var. Ancak bendekinin yaprakları şekil olarak benzemekle birlikte renk olarak tamamen yeşil. Sizin gönderdiğinizin ise yaprakları pembemsi bir renkte. Belki graptopetalum'un farklı bir türü olabilir, bakmadım.

Euphorbia konusunda ise siz yanlış anlamış değilsiniz. İstediğim kaktüs buydu. Ben geldiğinde farkettiğim minik yapraklar nedeniyle size vermiş olduğum isim konusunda yanılmış olabileceğimi belirtmek istemiştim.

Tekrar teşekkürler...

skaraca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2010, 09:37   #212
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Asuman hanımın göndermiş olduğu ve 202 nolu mesajda son fotoğrafta yer alan euphorbiamda sanırım sorun var. Bir süredir havalar kapalı olduğu için iç ortamda toprak kurumamış ve nemli kalmıştı. Bugün sabah toprağın 1/1,5 cm üst kısmındaki bölümde gövdede kararmalar gördüm. Toprağın kuruması için sıcak bir yere koydum. Öğle arası kontrol edeceğim. Çürüme başlangıcı olabilir mi? Öyle ise çürüyen kısmı kesip, kalan kısmı kesim yerinin kabuklaşması sonrası dikilmesi yeterli olur mu?

Eski 23-04-2010, 07:33   #213
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2009
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi skaraca Mesajı Göster
Asuman hanımın göndermiş olduğu ve 202 nolu mesajda son fotoğrafta yer alan euphorbiamda sanırım sorun var. Bir süredir havalar kapalı olduğu için iç ortamda toprak kurumamış ve nemli kalmıştı. Bugün sabah toprağın 1/1,5 cm üst kısmındaki bölümde gövdede kararmalar gördüm. Toprağın kuruması için sıcak bir yere koydum. Öğle arası kontrol edeceğim. Çürüme başlangıcı olabilir mi? Öyle ise çürüyen kısmı kesip, kalan kısmı kesim yerinin kabuklaşması sonrası dikilmesi yeterli olur mu?
Sessiz durduğuma bakmayın Sayın SKaraca. Sizin ve diğer kaktüssever arkadaşlarımızın sayfalarını ilgiyle takip ediyorum. Euphorbianız, gördüğüm kadarıyla bulunduğu yerin sıcaklığı ile doğru orantılı güneş alamamış. Tepesindeki incelmiş uzantıların en temel sebebi bu bence. Üzerindeki lekeler ise çürüme belirtisi olabileceği gibi, bir süre ıslak kalması nedeniyle oluşmuş bir mantar hastalığı da olabilir. Bakırlı bir mantar ilacını elinizin altında bulundurmanızı öneririm. Hatta hastalığın başladığı tarafı atmanız daha iyi olabilir.
Kesip çoğaltacaksanız, kurutmadan önce içinden akan kauçuk benzeri sıvıyı temizlemenizi öneririm. Bu kaktüs, diğerlerinden daha fazla sulanmaya uygun bir tür. Hatta, yarı gölge yerlerde gövde ve diken renkleri daha da güzel olur.
Tüm emekleriniz için ellerinize sağlık.

PlentyPlant Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2010, 22:56   #214
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Sayın PlentyPlant,

Bilgi için teşekkürler. Euphorbia geldiğinde üstte sivri uzantılar ve beyaz lekeler bulunuyordu. Uzantının nedeni aşırı sulama veya ışık azlığı olabilir belirttiğiniz gibi.

Ben üstteki mesajı yazdıktan sonra öğle arası kontrol ettiğimde, toprağın 2 cm kadar altında kök ile toprak seviyesi arasında bir yerden gövdenin yaralanmış olduğunu ve çürümenin bu noktadan başladığını gördüm.

Ortadaki ana gövde maalesef kurtulamayacak durumda idi. Yan dallar ise yarısına kadar kararmış ve çürüme oluşmuştu. Sağlam olan bölgeyi keserek kesim yerinin biraz kurumasını sağladım. Sonrasında ise nemlendirilmiş peçetelerin olduğu bir kutunun içine koydum. Kutu hava akışına engel değil.

Yarın bir ara işyerine uğrayarak bakmayı düşünüyorum.

Eski 23-04-2010, 23:16   #215
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Galeri: 2
Yeşim yaprağını belediye serasından köklenmiş olarak almıştım. Aldığımda sürgün yoktu veya başlamıştı ancak görünmüyordu. İşyerinde bir başka saksının üzerindeki toprakta gelişti ve sürgün attı.

Sevgili SKaraca yollamış olduğunuz yeşim çiçeğinin bir tanesini suya koymuştum Bu gün İstanbula döndüm ilk önce ona baktım 4 tane güzel kök vermiş .toprağa ektiklerimde hala kök yok .Demek ki güneş almayan renkli bir cam şişe köklendirmede daha başarılı oluyormuş bunu anladım.
Yarın onu saksı ile buluşturacağım .Tekrar teşekkür ederim .

Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2010, 08:39   #216
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Hhatice hanım,

Köklenme konusundaki habere sevindim. Ben aslında doğrudan toprağa ekiyorum ve bugüne kadar köklenme konusunda bir sıkıntı yaşamadım. Ancak bulunduğu yer, nem durumu, sulama gibi etkenler doğal olarak köklenmeyi etkiliyor. Toprağa ektikleriniz de durabilir. Aydınlık, hafif güneş alan bir yerde durur ve toprağı kurudukça su verirseniz onlarda da bir sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.

Eski 25-04-2010, 21:40   #217
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Cereus Peruvianus Monstruosus

Bir süre önce gittiğim belediye serasındaki görevlilerden biri, benim kaktüse olan ilgimi görünce arkadaşında olan bir kaktüsten benim için çelik alacağını ve dikeceğini belirtmişti. 15 gün kadar önce seraya gittiğimde ektiği kaktüsü verdi.

Bir süredir marketlerde görüp, alıp-almamakta kararsız kaldığım crisdata türü olduğunu görünce doğal olarak çok sevindim.

Name:  IMG_5061 1.jpg
Views: 1806
Size:  66.4 KB

Aldığımda humik asit ile ilk sulaması yapılmıştı. Bende ikinci humik asit uygulamasını iki gün önce yaptım.

Gelişiminde bir sorun yok. Köklenmenin gerçekleşip, gerçekleşmediği konusunda kontrol yapmadım ama gerçekleşmediyse de yakında gerçekleşir diye düşünüyorum.

İsim sayın mrmusti'nin uyarısı ile düzeltilmiştir.

Düzenleyen skaraca : 07-05-2010 saat 18:01 Neden: İsim düzeltme
Eski 25-04-2010, 21:50   #218
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2009
Galeri: 1
Merhaba sayın skaraca

Uzun süreden beri foruma uğramadınız umarım bir yaramazlık yoktur.?

Kaktüs bahçemizin hazırlık çalışmalarına bugün başladık, yapım aşamalarını sizlerle paylaşacağım, sizden yardım isteyebilirim. Saygılarımla..

Nuri Murvet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2010, 16:06   #219
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Geri dönüş... Eskiler

Bir süredir sayfama yeni fotoğraf yüklemiyordum. Nedeni ise biraz elimdekilerin gelişmesini beklemek istemem, biraz da "bende yapıyorum ama" sessiz ziyaretçilerden "-Haydi yeni birşeyler yok mu?" diye soran olur mu düşüncesinden idi.

Soran olmadı sayfamda doğrudan ama diğer dostların sayfalarına yazdıklarıma benzer yanıtlar geldi.

Öncelikle eskilerden başlamak istedim. Daha önceden gönderilmiş, köklenen ve baharla birlikte büyümeye başlayanlar...

Name:  IMG_5137.jpg
Views: 1535
Size:  39.1 KB

İlk fotoğraf sayın berduray'ın göndermiş olduğu mammillaria prolifera, geldikten kısa bir süre sonra tomurcuk oluşturmuş ve toplam dört adet çiçek açmıştı. İlk dikim sırasında toprak seviyesinden 1,5-2 cm yüksekte idi. Çiçeklenme bittikten sonra büyümeye başladı. Şu anda toprak seviyesinin 5 cm kadar üzerinde.

Bu büyüme yetmedi, birde üzerine neredeyse her diken uzantısı dibinden yeni sürgünler verdi.

Name:  IMG_5160.jpg
Views: 1508
Size:  31.4 KB

Yine sayın berduray'ın gönderdiklerinden. Daha önceleri bu stapelia bir tomurcuk vermişti ve yayınlamıştım. Ancak bu tomurcuk kurumuştu. Şu anda yayınladığım ise ikinci tomurcuk. Bunun gelişmesi diğerine göre daha iyi. Umarım açtığını görürüm.

Name:  IMG_5150.jpg
Views: 1485
Size:  31.2 KB

Bu sukulentte sayın berduray'dan gelmişti. Baharla birlikte gelişmeye başladı ve iki ayrı yeni sürgün verdi.

Name:  IMG_5159.jpg
Views: 1574
Size:  34.8 KB

Name:  IMG_5162.jpg
Views: 1562
Size:  29.4 KB

Vildan Sönmez hanımdan gelen iki ayrı kaktüs çeliği. Uzunca bir süre sessiz sakin durdular. Baharla birlikte ise bir tanesi uç kısmından yeni sürgün verdi. Yeni sürgün şu anda eskisini geçmiş durumda. Diğeri ise sürgün vermedi ancak büyümeye ve gelişmeye başladı.

Eski 07-05-2010, 16:08   #220
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Sayın skaraca umarım Stapelia'nız bu sefer açar. Bendekiler malesef şimdiye kadar hiç açmadı. Kokusu falan mühim değil açtıklarını görmek çok keyif verici oluyor.

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2010, 16:20   #221
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Gül Batur hanımdan...

Sayın Gül Batur hanımefendinin sayfasını ziyaretimde ahtapot türü kaktüsünü görmüştüm. Aynısından daha önce sayın Vildan Sönmez hanım göndermiş, ancak kargo azizliği yüzünden geç almış ve tutturamamıştım. Gül hanımdan istediğimde hiç kırmadan gönderdi. Sadece ahtapot kaktüs değil, yanında birkaç tane daha sukulent ve kaktüs göndermişti. Fazla olanların bir kısmını ise personel ile paylaşmıştım.

Name:  IMG_5147.jpg
Views: 3028
Size:  59.9 KB

İlk fotoğraf ahtapot kaktüse ait. İsmini bulmuş ve Vildan hanıma yazmıştım ama şu anda tekrar bakma imkanım yok. Bir ara Vildan hanımın sayfasından kopya çekerim. Çubuk şeklinde olan iki tane idi. Ancak bir tanesi kurudu. Diğeri iyi durumda. Ayrıca crisdata formunda olanda iyi durumda. Hatta dip kısımlarda bir yerden hafif gelişmeyi gösterir uzantılarda var şu anda. İsim Euphorbia pugniformis

Name:  IMG_5143.jpg
Views: 2411
Size:  44.4 KB

İkinci fotoğraf değişik bir sukulent. Gül Batur hanımın sayfasında çiçekli fotoğrafları var. Köklenme aşamasında ama zarar görmesin diye toprağı kök oluşup, oluşmadığına bakma amaçlı kontrolde etmedim henüz. Ancak yaprakları oldukça canlı.

Sayın mrmusti tarafından isim bildirildi ve görseller ile teyit edildi. Bu sukulentin ismi Oscularia deltoides. Bu linkte çiçekli fotoğrafı var.
Teşekkürler sayın mrmusti.

Name:  IMG_5146.jpg
Views: 5221
Size:  47.5 KB

Üçüncü fotoğrafta ise iki adet bitki var. Bir tanesi sukulent. Diğerinin sukulent olup, olmadığına karar veremedim. Yaprakların gövde ile birleştiği yerde küçük top şeklinde oluşum var. Hangi yönün üst olduğunu belirleyemediğim için "burasıdır" deyip, ekmiştim. Yeni sürgün çıktığında ters ektiğimi anladım. Sürgün saksı dışına doğru değil, saksıya doğru büyümeye başladı çünkü. Tuttuğu içinde dokunmadım. Bu çiçek özellikle personelle paylaşıldı. İki-üç yapraklı bölümler halinde...

Gül hanıma ayrıca teşekkür ediyorum buradan.

Son fotoğraftaki sukulentin yanında bulunan ters sürgün veren çiçeğin bir sukulent olduğu ve isminin "Ceropegia woodii (Kalp kalbe karşı çiçeği" olduğu aşağıda sayın selen tarafından belirtildi. Teşekkür ediyorum.

Düzenleyen skaraca : 01-07-2010 saat 11:32 Neden: İsim ekleme
Eski 07-05-2010, 16:22   #222
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Sayın selenn,

Sayfama yükleme yaparken ziyaret etmişsiniz. Teşekkür ediyorum. Minik bir çiçek açacak sanırım. Bende merakla bekliyorum. İlki kuruyunca çok üzülmüştüm.

Eski 07-05-2010, 16:25   #223
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Noel ağacı (Euphorbia Trucalli)

Daha önce belediye serasından köklenmiş olarak aldığım noel ağacım, orta yerinden yeni sürgünler vermeye başladı. Önce bir yaprak çıkartmıştı. Sonrasında ise sürgüne dönüştü. İki sürgün kesin, belki ön kısımda görünen yaprakta gelişirse sürgün sayısının üçe çıkma olasılığı var.

Name:  IMG_5149.jpg
Views: 1483
Size:  22.0 KB

Öncesinde üç ayrı dal vardı. Beş veya altı dal olacak sanırım.

Eski 07-05-2010, 16:34   #224
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Yeni çelikler... Bir üyemizden.

Aşağıda fotoğrafını yayınladığım çelikler bir site üyemizden sürpriz olarak geldi. Beklediğim ya da istediğim birşey değildi. Ancak benim kendisine göndermiş olduğum bazı çeliklerden dolayı duymuş olduğu memnuniyet nedeniyle bu şekilde bir yanıt vermiş.

Name:  IMG_5151.jpg
Views: 1487
Size:  39.8 KB

Name:  IMG_5155.jpg
Views: 1530
Size:  47.9 KB

Name:  IMG_5158.jpg
Views: 1530
Size:  32.7 KB

Üç ayrı kaktüs çeliği ve tesadüf her üçüde bende bulunmayan türlerden. Gerçi üçüncü fotoğraftaki bir sonraki mesajımda yayınlayacağım kaktüs çeliğine benziyor ama renk tonu olarak farklılık var.

Kendilerine buradan tekrar teşekkür ediyorum.

Düzenleyen skaraca : 07-05-2010 saat 16:36 Neden: *'lı kelime ve eksik yazım.
Eski 07-05-2010, 16:37   #225
Ağaç Dostu

günebakan's Avatar

Giriş Tarihi: 09-09-2008
Harika görünüyorlar Sn. Skaraca güle güle büyütün

günebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2010, 16:38   #226
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Sayın skaraca, fotoğraflarınızı büyük bir keyifle inceliyorum. Bitkilerinizin hepsi çok güzeller gerçekten. 221 no'lu mesajınızdaki 3. karede bahsettiğiniz bitki bir sukulent. Ceropegia woodii. Kalp kalbe karşı çiçeği de deniliyor. 2 yaprak oluşununun arasından toplar ve yumrular oluştururak gelişiyor. Bu yumruların toprak altında kalmasını sağlarsanız gövde daha dayanıklı bir halde gelişir.

Bir de bu türün variegatasına rastlamıştım bir serada yaraklarının üzerinde beyaz çizgiler vardı. Harika bir cins. Güle güle yetiştirin.

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2010, 16:58   #227
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Yeni çelik.

Name:  IMG_5156.jpg
Views: 1559
Size:  29.1 KB

Bazen kaktüs ve sukulent satışı yapılan yerleri gezerken, düşmüş, kırılmış veya zarar görmüş çelikleri işyeri yetkililerinden izin alarak alıyorum. Bu şekilde aldığım çeliklerden, özellikle marketlerde çokça satışı yapılan opuntia türlerinden köklendirdiğim yaklaşık 7-8 kaktüs var. Hepsinin fotoğraflarını sayfamda yayınlamadım.

Bu çelikte o şekilde aldığım çeliklerden. Büyük bir kaktüsün dibinde, sanırım oynama veya zorlanma nedeniyle kırılmıştı. Bende bir umut diyerek aldım. Yaklaşık 20 gün oldu. İlk önce kopma noktasını biraz daha kuruttum ve sonrasında saksıya aldım. Aradan geçen sürede bir olumsuzluk oluşmadı. Sanırım köklenecek.

Bu çelik, yukarıdaki mesajda üyemiz tarafından gönderilen son fotoğraftaki çelikle benzer olmasına karşın renk olarak açık-koyu ton farkı var. Aynı tür değildir diye düşünüyorum **** öyle düşünmek istiyorum.

Denizardacan beğendi.

Düzenleyen skaraca : 07-05-2010 saat 16:58 Neden: *'lı kelime
Eski 07-05-2010, 17:01   #228
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Sayın selenn, çok teşekkürler. Böylece Gül hanımın göndermiş olduğu ve benin ters ektiğim çiçeğin ismini de öğrenmiş oldum. İsmi hemen ekliyorum. Bu arada onu da gelişmesi için bir başka sukulent ile dikmiştim. Ayırayım ve sürgünlerini çıkartacak şekilde dikeyim.

Siz yazınca tekrar baktım. Çok net olmamakla birlikte bunun da yaprakları üzerinde beyaz çizgiler var. Olmazsa ayrı saksıya alınca tekrar fotoğrafını çeker ve sayfaya eklerim. Variegata türü olup olmadığını belirtirsiniz.

Düzenleyen skaraca : 07-05-2010 saat 17:11 Neden: Ek bilgi
Eski 07-05-2010, 17:31   #229
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Tomurcuklu kaktüsler "Aşı-yeni"

Name:  IMG_5122.jpg
Views: 1750
Size:  28.0 KB

Name:  IMG_5123.jpg
Views: 1902
Size:  42.8 KB

Pek aşılı kaktüs almam. Hatta şu ana kadar hiç yoktu. Kaktüslerimin gelişerek kendilerinin çiçeklenmesini isterim. Şu ana kadarda sadece sayın berduray, sayın Vildan Sönmez tarafından gönderilen ve benim Mersin'de ablamdan aldığım mammillaria prolifera türü kaktüs çeliklerim çiçeklenmişti.

Ancak diğer kaktüslerim henüz köklenme veya gelişme aşamasında oldukları henüz tomurcuklanma fırsatı bulamadılar. Geçen hafta gittiğim pazarda ise bir tezgahta bu kaktüsü gördüm. Güzel bir aşılı kaktüs idi. Üzerinde dört tomurcuk ve yeni sürgün çıkıntıları vardı. "Bu hafta aynı tezgahta 7 tomurcuklusu vardı laf aramızda." Çiçek tomurcuklarının renginin kızımın sevdiği pembe olması da etken oldu ve aldım.

Saksıda sadece kum vardı. Eve gelince kum ve bende bulunan toprak karışımını karıştırıp yeniden saksısına yerleştirdim.

Bu arada ilginç bir not. Daha önce fark eden oldu mu bilmiyorum. Benim aldığım aşılı kaktüsün stok bölümü köklü idi. Baktığım ve toprak ilavesi yaptığım için görmüştüm. Ancak dün Koçtaş'a gittiğimde büyük aşılı kaktüsler vardı. Stok ve aşı bölümleri benim aldığıma göre oldukça büyük ve büyük saksılarda. Ama bir tanesi saksısından oynamış ve stok bölümü toprak dışına çıkmıştı. Kaktüslerin üzerine yapıştırılan sahte çiçeklere kızıyoruz biliyorsunuz ama bu daha da vahim bir durum. Stok bölümüne yaklaşık bir cm çapında bir sopa yerleştirilmiş ve silikonla sağlamlaştırılmış. Stokta kök yok. Köklenme olmadığı için stok ve aşıyı saksıda sağlam tutabilmek için böyle bir uygulama yapmışlar. Sanırım aşıyı yapıp, köklenmeyi beklemeden satışa sunmak için böyle bir uygulama yapılıyor. Büyük aşılı kaktüs almayı düşünen arkadaşları bu konuda uyarmak isterim. Fotoğraf makinem yanımda olmadığı için fotoğraflayamadım ama bu vahşet uygulamayı size bildirmek istedim.

_Esin_ ve pamuktopu beğendi.
Eski 07-05-2010, 17:38   #230
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-10-2009
Galeri: 15
Sayın skaraca,
Bu kaktüsünüze cereus crisdata demişsiniz. Aslı Cereus peruvianus monstruosus olacak.

Alıntı:
Bir süre önce gittiğim belediye serasındaki görevlilerden biri, benim kaktüse olan ilgimi görünce arkadaşında olan bir kaktüsten benim için çelik alacağını ve dikeceğini belirtmişti. 15 gün kadar önce seraya gittiğimde ektiği kaktüsü verdi.

Bir süredir marketlerde görüp, alıp-almamakta kararsız kaldığım crisdata türü olduğunu görünce doğal olarak çok sevindim.

Eklenti 138939

Aldığımda humik asit ile ilk sulaması yapılmıştı. Bende ikinci humik asit uygulamasını iki gün önce yaptım.

Gelişiminde bir sorun yok. Köklenmenin gerçekleşip, gerçekleşmediği konusunda kontrol yapmadım ama gerçekleşmediyse de yakında gerçekleşir diye düşünüyorum.

mrmusti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2010, 17:43   #231
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Tomurcuklar... (Rhipsolidapsis Gaertnerii-Paskalya çiçeği)

Rhipsolidapsis Gaertnerii-Paskalya çiçeğini sayın Asuman Dilek hanımın sayfasında görmüştüm ve sağolsun bana birkaç çelik göndermişti. Asuman hanımın gönderdiği pembe çiçekli idi.

Bu hafta ise pazarda gezerken bir tezgahın kenarında iki teyzenin çiçek sattığını fark ettim. Yoğurt kaplarına ekilmiş çiçekler arasında kırmızı renkli paskalya çiçeğide vardı. Tomurcuklanmış ve köklenen lop üzerinde dört sürgün vermişti. Fiatını sorduğumda ise 1,5 lira dediler. Dururmuyum, hemen aldım tabi.

Name:  IMG_5129.jpg
Views: 8149
Size:  40.0 KB

Name:  IMG_5128.jpg
Views: 1488
Size:  24.0 KB

Genel görünümü ve tomurcuklardan birisinin yakın plan fotoğrafları yukarıda.

Eski 07-05-2010, 17:46   #232
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-10-2009
Galeri: 15
Sayın skaraca,
Bu mesajınızdaki ikinci kare suculentin ismi Oscularia deltoides olması lazım. Benim başlığın altında resmini yayınlamıştım. Sitemdende bakabilirsiniz.

Alıntı:
Sayın Gül Batur hanımefendinin sayfasını ziyaretimde ahtapot türü kaktüsünü görmüştüm. Aynısından daha önce sayın Vildan Sönmez hanım göndermiş, ancak kargo azizliği yüzünden geç almış ve tutturamamıştım. Gül hanımdan istediğimde hiç kırmadan gönderdi. Sadece ahtapot kaktüs değil, yanında birkaç tane daha sukulent ve kaktüs göndermişti. Fazla olanların bir kısmını ise personel ile paylaşmıştım.

Eklenti 142154

İlk fotoğraf ahtapot kaktüse ait. İsmini bulmuş ve Vildan hanıma yazmıştım ama şu anda tekrar bakma imkanım yok. Bir ara Vildan hanımın sayfasından kopya çekerim. Çubuk şeklinde olan iki tane idi. Ancak bir tanesi kurudu. Diğeri iyi durumda. Ayrıca crisdata formunda olanda iyi durumda. Hatta dip kısımlarda bir yerden hafif gelişmeyi gösterir uzantılarda var şu anda.

Eklenti 142155

İkinci fotoğraf değişik bir sukulent. Gül Batur hanımın sayfasında çiçekli fotoğrafları var. Köklenme aşamasında ama zarar görmesin diye toprağı kök oluşup, oluşmadığına bakma amaçlı kontrolde etmedim henüz. Ancak yaprakları oldukça canlı.

Eklenti 142156

Üçüncü fotoğrafta ise iki adet bitki var. Bir tanesi sukulent. Diğerinin sukulent olup, olmadığına karar veremedim. Yaprakların gövde ile birleştiği yerde küçük top şeklinde oluşum var. Hangi yönün üst olduğunu belirleyemediğim için "burasıdır" deyip, ekmiştim. Yeni sürgün çıktığında ters ektiğimi anladım. Sürgün saksı dışına doğru değil, saksıya doğru büyümeye başladı çünkü. Tuttuğu içinde dokunmadım. Bu çiçek özellikle personelle paylaşıldı. İki-üç yapraklı bölümler halinde...

Gül hanıma ayrıca teşekkür ediyorum buradan.

Son fotoğraftaki sukulentin yanında bulunan ters sürgün veren çiçeğin bir sukulent olduğu ve isminin "Ceropegia woodii (Kalp kalbe karşı çiçeği" olduğu aşağıda sayın selen tarafından belirtildi. Teşekkür ediyorum.

mrmusti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2010, 17:48   #233
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Tomurcuklular devam...

Dün Eskişehir Koçtaş'a gitmiştim. Yeni kaktüs ve az miktarda sukulent çeşitleri gelmişti. Kaktüslerin birkaçında sahte çiçekle birlikte gerçek çiçek tomurcukları da vardı. İçlerinden 10 tane tomurcuğu olan ve yeni tomurcuk oluşumları olduğunu düşündüğüm oluşumlar bulunan aşağıdaki kaktüsü beğenerek aldım.

Name:  IMG_5139.jpg
Views: 4827
Size:  41.3 KB

Sanırım mammillaria cinslerinden ama alt tür olarak bakmam gerekecek. Tomurcukların mümkün olduğu kadar görünmesine çalıştım fotoğrafta ama küçük oldukları için biraz dikkat gerekiyor görebilmek için.

Eski 07-05-2010, 17:49   #234
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Teşekkürler iyi dilekleriniz için sayın günebakan

Eski 07-05-2010, 17:49   #235
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Teşekkürler sayın mrmusti,

Sitenizden kontrol edip, teyit ettikten sonra ismi fotoğraf altına ekleyeceğim.

Eski 07-05-2010, 17:57   #236
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Cereus'u tutturmuşum sayın mrmusti. Hemen isimde düzeltmeyi yapıyorum. Teşekkürler.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mrmusti Mesajı Göster
Sayın skaraca,
Bu kaktüsünüze cereus crisdata demişsiniz. Aslı Cereus peruvianus monstruosus olacak.

Eski 07-05-2010, 18:09   #237
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Sayın selenn,

Bu linkte Ceropegia linearis subsp. woodii ye ait fotoğraflar var. Bendeki de linkteki ile aynı tür. Bendekinin yapraklarındaki beyaz çizgiler şimdilik tam seçilemesede linkteki ile aynı şekilde.

Eski 07-05-2010, 19:11   #238
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Galeri: 2
Alıntı:
Dün Eskişehir Koçtaş'a gitmiştim. Yeni kaktüs ve az miktarda sukulent çeşitleri gelmişti. Kaktüslerin birkaçında sahte çiçekle birlikte gerçek çiçek tomurcukları da vardı. İçlerinden 10 tane tomurcuğu olan ve yeni tomurcuk oluşumları olduğunu düşündüğüm oluşumlar bulunan aşağıdaki kaktüsü beğenerek aldım.

Eklenti 142183

Sanırım mammillaria cinslerinden ama alt tür olarak bakmam gerekecek. Tomurcukların mümkün olduğu kadar görünmesine çalıştım fotoğrafta ama küçük oldukları için biraz dikkat gerekiyor görebilmek için.
Çok güzelmiş ,iyi günlerde büyütün .
Sayfa hareketlenmiş pek güzel olmuş .Yeni kaktüsler ve eski gelişenleri inceledim hepside çok güzel ve keyifliler

Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2010, 23:37   #239
Ağaç Dostu

asumandilek's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2007
Galeri: 87
Yine hayran hayran bakındık sevgili skaraca. Aşılı olarak aldığınız kaktüs benim aldığımla aynı sanırım. Umarım benimki de tomurcuklanır. Ne harika duruyor öyle pembe pembe maşallah. Ama kök için uyguladıkları yöntemi okuyunca da çok üzüldüm. İnsanlar para kazanalım da nasıl olrsa olsun demekten ne zaman vazgeçecek ya da birgün vazgeçecekler mi çok merak ediyorum. Ben de ilk defa aşılı kaktüs aldım geçtiğimiz hafta. Çok büyük değiller ama yine de hemen yarın köklerini kontrol edeceğim. Sonra kırmızı paskalya çiçeği için de sevindim. Çok iyi fiyatı da üstelik. Ben de beyazını söylüyorum her girdiğim çiçekçiye. Yani para kazanmasalar beni kovacaklar artık. ) Yeni Kaktüslerinizin Hepsi artık güvende olduklarının farkına varmışlardır şimdi. Büyüdüklerini ve verdikleri çiçeklerini görmek nasip olsun inşallah. Size de, bize de... Sağlıkla büyütün.

asumandilek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2010, 08:00   #240
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Sayın asumandilek,

Teşekkürler sayfamı ziyaretiniz ve güzel sözleriniz için. Kırmızı paskalya gerçekten tesadüf oldu. Pazarda önlerinden bir kez geçtikten sonra ikinci geçişimde fark ettim. Tezgahın bir kenarında, bir plastik kasa üzerinde 3-5 saksı değişik çiçek satan iki teyze idi. Yani çok dikkat edilmezse pazar tezgahı kenarında bekleyen iki teyze olarak düşünülebilirdi.

Bu arada beyaz paskalya oki_1655 te var. Ben bir mesaj yazmıştım ama tam anlatamadım sanırım.

Etiketler
kaktüs, sukulent, yılbaşı çiçeği

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024