agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Üyelerin Kaktüs ve Sukulentleri (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/)
-   -   skaraca / Kaktüs ve sukulentlerim (http://www.agaclar.net/forum/uyelerin-kaktus-ve-sukulentleri/18203.htm)

skaraca 26-11-2009 16:42

skaraca / Kaktüs ve sukulentlerim
 
5 Eklenti(ler)
Evimde bir tanesi benim (yılbaşı çiçeği "zygokaktus"), diğerleri oğlumun aldığı veya aldırdığı kaktüs ve sukulentler bulunmakta.
Bunlardan yılbaşı çiçeğini geçen yıl Koçtaş'tan almıştım. Aldığımda üzeri tomurcuk dolu olmasına karşın eve getirdikten sonra 4-5 tomurcuğu çiçeğe döndü, diğerleri ise açmadan üzerinde soldu. Mümkün olduğunca kışın dondan, yazın fazla güneşten koruyarak balkonda baktım. Bu yıl tekrar bir ay önce tomurcuklandı. Soğuklatma uygulaması yaparak iki gün öncesine kadar dışarıda bıraktım ve içeriye aldıktan sonra üzerindeki tomurcuklar oluşma sırasına göre çiçeklenmeye başladı. Yine iki hafta önce pazardan tomurcuklu küçük bir yılbaşı çiçeği aldım. Onu da bir süre soğuklatma uyguladıktan sonra içeriye aldım.

Diğerleri ise çiçek seralarından veya doğadan oğlumun aldığı kaktüsler, ancak aloe vera olan dışındakilerin ne isimlerini, nede çiçek açıp, açmadıklarını biliyoruz.

Bilenler varsa eklediğim fotoğraflara bakıp, isimleri ve çiçek açıp açmadıklarını belirtirlerse sevinirim.

1 ve 2 Yılbaşı çiçeği

1
Eklenti 115437

2
Eklenti 115438

3 Agave

Eklenti 115439


4 Koçtaş'tan aldığımız bir kaktüs Echinocactus türü olduğunu forumda öğrenmiştim ancak toprak ve saksı değişimi sonrasında çürüme oluştu ve öldü

Eklenti 115440

5
Eklenti 115441

skaraca 26-11-2009 16:45

Kaktüs ve sukulentler
 
4 Eklenti(ler)
Fotoğraflara devam.

3, 5, 6, 7 ve 8 inci fotoğraflarda bulunan kaktüs ve sukulentler oğlum tarafından doğadan alınmıştır. Son fotoğraftaki sukulent bir çiçek serasından oğlum tarafından alınmıştır. Çiçek açıp açmadıkları ve isimleri bilinmemektedir.

Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.

6 Sempervivum ....
Eklenti 115442

7 Opuntia vulgaris
Eklenti 115443

8
Eklenti 115446

9 Cylindropuntia subulata
Eklenti 115447

kalambaklı 26-11-2009 17:04

Sayın skaraca; Yılbaşı çiçeğinizi yaz sezonunda rüzgar görmeyen gölge bir yerde kışa hazırlayın ve şu mevsimde çiçeklenmeye başlayacaktır.
İyi bayramlar dileklerimle, saygılar sunarım,

skaraca 26-11-2009 17:08

Teşekkürler sayın Kalambaklı,

Sizede iyi bayramlar...

oki_1655 02-12-2009 20:56

Sayın skaraca 7. fotoğraf kaynana dili olarak bilinen Opuntia vulgaris'dir.
Çabuk gelişir ve çoğaltmasıda çok kolaydır.
Tüm bitkilerinizi sabır sevgiyle büyükmenizi dilerim.Saygılar...

skaraca 02-12-2009 21:26

Teşekkürler Oki_1655,

Sanırım istediğiniz sukulent, ikinci bölümde yer alan kaynana dili olarak belirttiğiniz kaktüsün üzerindeki, ilk fotoğraftaki çiçek. Eğer o ise kargo için uygun bir kab/kutu bulur bulmaz ve siz adresinizi iletir iletmez gönderirim. Sürgün vermek suretiyle çoğalıyor. Size ekilmiş sürgünlerden çıkartmak suretiyle göndereceğim.

Selamlarımla...

skaraca 12-12-2009 23:19

Yeni Kaktüs ve Sukulentlerim.
 
Bugün oğlumla Tansaş'a gittik. Hemen giriş kapısında bulunan kaktüsler arasından, kendi küçücük, yeni sürgünleri daha da küçük bir kaktüsü çok beğendim ve hemen aldık.

Akşam saatlerinde yine birlikte Koçtaş'a gittik. Oradan üç adet kaktüs ve sukulent aldık. Sukulentlerden birisi aloe aculeata cinsi, diğeri ise titanopsis.

Titanopsis iki saksı vardı. Her ikisi de tomurcukluydu. Hangisini alacağım konusunda kararsız kaldım. Sonra iyice incelediğimde bir tanesinin iki ayrı köklü olduğunu gördüm ve onu aldım.

Kasada tomurcuğu gören kasiyer ise "ben bunu görmemişim, çiçek açacak!" deyince ben bir tane daha var dedim. Bunun üzerine kasiyer bayan benim işlemimi bitirir bitirmez kaktüs bölümünden titanopsis almaya gitti.

Diğeri ise yaklaşık kare şeklinde büyüyen ve köşeleri dikenli olan bir kaktüs cinsi idi. Kaktüslere bakarken bir sukulentten birkaç gün önce koparak düşmüş yaprak gördüm ve sitede "toprağa bırakın tutar" önerilerini denemek amacıyla aldım.

Kaktüsleri eve getirdikten sonra bir kaktüs köşesi oluşturma fikri aklıma geldi. Evde yaptığım araştırmada bir parçası eksik olduğu için kullanmadığımız mikser setinin rendesine ait alt bölmenin bu iş için uygun olduğuna karar verdim ve evde bulunan bir sempervivum ilavesi ile mini bir kaktüs bahçesi yaptım. Ekimi yaparken titanopsis in bir yaprağı kırıldı onu da deneme amaçlı olarak toprağa ektim.

Fotoğraflar geliyor.

skaraca 12-12-2009 23:21

Kendi küçük, sürgünleri kendinden de küçük
 
1 Eklenti(ler)
Bu Tansaş'tan almış olduğum, minimini üç sürgünü olan kaktüs. Sürgünler altta sağ ve solda büyük, orta kısımda ise minicik.

Euphorbia Enopla(Euphorbia Ferox-Euphorbia_aggregata?)

skaraca 12-12-2009 23:23

Aloe cinsi sukulent
 
1 Eklenti(ler)
Oğlum ve benim birlikte beğendiğimiz Aloe aculeata.

skaraca 12-12-2009 23:28

Titanopsis
 
3 Eklenti(ler)
Titanopsis iki ayrı kök olduğu için kaktüs köşesine ekerken ayırdım ve ayrı ektim. Ekim sırasında bir yaprak kopmuştu. Onu da köklenme ihtimalini düşünerek toprağa ektim. Tomurcuk birinci fotoğrafta açık bir şekilde görülmekte. İlk fotoğrafta sol tarafta bir tomurcuk daha var gibi ama o solmuş, canlanacağını sanmıyorum. Üçüncü fotoğraf ise kopan ve tutar belki diye toprağa ektiğim yaprak.

Titanopsis fulleri

skaraca 12-12-2009 23:31

İkinci kaktüs
 
1 Eklenti(ler)
Bu oğlumun beğenerek aldığı kaktüs. Yandan sürgün vermiş gibi görünüyor ama bu sürgün hafif buruşmuş ve kuruyacak gibi görünüyor. Ana bitki sağlam. Belkide sürgün değil, yanına ekilmiş başka bir köktür bilemiyorum. Toprağı ile çıkartıp ektiğim için tam inceleyemedim.

skaraca 12-12-2009 23:33

Yaprak Ekimi
 
1 Eklenti(ler)
Bu da Koçtaş'ta kopmuş halde görüp aldığım yaprak. Belki tutar diye ektim. Bakalım ne olacak.

skaraca 12-12-2009 23:35

Genel görünüm
 
1 Eklenti(ler)
En son olarak yapmış olduğum küçük kaktüs köşemin genel görünümü... Henüz yeni olduğu için taş-çakıl gibi ekler yapmadım. Belki yeni ilavelerde olabilir aralarına...

selenn 17-12-2009 01:34

Sayın skaraca kaktüs ve sukulentleriniz çok güzeller. Ne kadar hoş; oğlunuz da kaktüslere meraklı. Umarım bir gün biz de henüz 2 yaşında olan oğlumla birlikte seraları gezip onun beğendiği bitkilere sahip olabiliriz. Böylesi ayrı bir keyif olsa gerek:))

Yeni gelen sürgünlerin de büyüyeceğini düşünürsek yapmış olduğunuz aranjmanın saksısı dolacak ve çok güzel bir hal alacak. Gelişmelerine ait fotoğrafları da paylaşırsanız sevinirim.

Yeni kaktüslerinizi güle güle yetiştirin.

skaraca 17-12-2009 08:56

Ziyaretinizle beni memnun ettiniz sayın selenn.

Oğlumda aslında kaktüs sevgisi benden daha fazla. Geçen yıl aldığımız birkaç kaktüsü balkonda dondurduktan sonra bu yıl biraz daha dikkatli davranmaya çalışıyoruz. 11. mesajdaki küçük kaktüs sanırım kurtulamayacak. Titanopsis'imin çiçeği ise açmadan soluyor. Oysa ben kaktüs kardeşliğinde yazılanlar gibi, tohum alabilmeyi bekliyordum. Kısmet değilmiş.

cenan 17-12-2009 08:58

Bende Aloe aculeata almıştım, çok ta sağlıklıydı. Fakat 2 ay kadar sonra üzerinde yapışkan bir sıvı oldu ve dibinden eriyerek çürüdü. Nasıl üzüldüm anlatamam. Baba- oğul dayanışmanızda çok güzel. Benimde 9 yaşındaki oğlum ve 6 yaşındaki kızım kaktüsleri öperek seviyorlar;) Hatta öğretmenler gününde, öğretmenlerine kendi elleriyle kaktüs dikip getirdiler.Resimlerini de çektim hiç unutmasınlar diye;)

skaraca 17-12-2009 12:18

Ziyaretiniz için teşekkürler sayın Cenan hanım,

Açık isim yazmayınca bu tür hatalar olabiliyor. Ben anne-oğul sözünü baba-oğul olarak düzeltiyorum. Çürüyen Aloe Aculeata'nız için üzüldüm. Umarım bizimkinin başına böyle bir durum gelmez.

Selamlar.

cenan 17-12-2009 12:24

Özür dilerim dikkatsiz davranmışım. Düzelttim:p

selenn 19-12-2009 01:33

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi skaraca (Mesaj 548023)
Ziyaretinizle beni memnun ettiniz sayın selenn.

Oğlumda aslında kaktüs sevgisi benden daha fazla. Geçen yıl aldığımız birkaç kaktüsü balkonda dondurduktan sonra bu yıl biraz daha dikkatli davranmaya çalışıyoruz. 11. mesajdaki küçük kaktüs sanırım kurtulamayacak. Titanopsis'imin çiçeği ise açmadan soluyor. Oysa ben kaktüs kardeşliğinde yazılanlar gibi, tohum alabilmeyi bekliyordum. Kısmet değilmiş.

Sayın skaraca, 11.mesajınızdaki sanırım Euphorbia cinsi kaktüsünüzün büyük olanı sizin de dediğiniz gibi sağlıklı gözüküyor. Küçük olanda biraz buruşma var gibi, isterseniz topraktan çıkarıp kökünü bir inceleyin. Herhangi bir hastalığı varsa diğerlerine de geçmemesi açısından biraz ayrı kalmaları sanırım daha iyi olur.

Titanopsis'in tomurcuğunun solması canınızı sıkmasın. Bitkiler çiçek açma aşamasındayken saksı değişimi yapınca bazen yeni yerlerine alışana kadar çiçekleri kaybediyoruz. Önümüzdeki sene umarım bol bol çiçeklenir ve tohum alabilirsiniz.

skaraca 19-12-2009 07:46

Selenn hanım,

Önerileriniz için teşekkürler. Küçük kaktüsü belki bir umut diye ayırdım. Küçük bir kaktüs saksısına aktardım. Ayırdığım sırada incelediğim kadarı ile köklerde bir sorun yoktu. Sadece toprak altında kalan kısımda sanki çürümeye benzer bir beyazlaşma vardı. Ama dokunmakla veya gözle tespit edilebilen bir çürüme yoktu. Küçükte yer değişikliği yapmadan hemen önce büyük kaktüsün toprağa yakın alt kısmında da buruşmalar oluşmaya başlamıştı. Küçüğü aldıktan sonra eksilen toprak ilavesi sonrasında büyükteki bu buruşmalar azaldı. Biraz dolgunlaştı. Küçük ise duruyor işte öyle.
Titanopsisin tomurcuğu üzerinde duruyor. Ancak ilk aldığım gibi canlı değil, çiçek tomurcuğuda hafif buruşuk. Artık kısmet seneye. Yeni yaprak oluşumları tomurcuğun altından görünmeye başladı.
Bu arada üç minik kaktüs daha aldım ama henüz fotoğraflarını yüklemedim. Üzerine bol miktarda sahte çiçek koydukları için, onları çıkartırken biraz yaralandılar. Şu anda kendi saksılarında duruyorlar.

skaraca 24-12-2009 07:48

Yeni kaktüsüm
 
1 Eklenti(ler)
Bu kaktüsü Koçtaş'tan yeni kaktüsler gelip gelmediğini kontrol etmek için gittiğimde aldım. Daha çok yapı olarak bir sukulentte benzemesine karşın uzun ve dağınık dikenleri ile bir kaktüs türü sanırım. Yanlış hatırlamıyorsam sayın kartalpin'in kaktüsleri arasında da var bundan. Uzun ve dağınık dikenleri dikkatimi çekti. Kendisine bakım göstermeyen ama güzelliğini içinde saklayan insanlar gibi. Dikkatli bakıldığında altta toprağa yakın kısımlarda yeni sürgünlerin oluşmaya başladığı görülüyor. Artık kaktüs alırken özellikle sürgün oluşumu başlamış kaktüsleri seçmeye çalışıyorum.
Bu kaktüsüm şu anda işyerinde öğleden sonra günbatımına kadar güneş gören bir pencere kenarında duruyor. Aldığımda sulanmıştı. Bu nedenle halen su vermiş değilim. Zaten üstadlarda kaktüslerin kışın çok fazla sulanmaması gerektiğini söylüyorlar.

skaraca 27-12-2009 14:58

Kaktüs köşemin yeni görünümü
 
1 Eklenti(ler)
13 nolu mesajda fotoğrafını yayınladığım kaktüs köşemde bazı değişiklik ve ilaveler yaptım. Çimlenmesi için toprağa ektiğim yaprakları çıkarttım, yanyana küçük-büyük kaktüslerimden küçüğü buruşma olduğu için ayrı bir yere aldım. İki adet küçük sukulent ekledim. Bunlardan ince yapraklı olan apartmanın altındaki işyerinin önünde dışarıda duruyordu. Diğeri ise bir çiçek serasının kaldırım tarafında ekili idi. Bir tanesi kaynana dili olmak üzere bulduğum bazı kaktüsleri köklenmesi için diktim. Yazın deniz kenarında topladığım taşlardan bir kısmı ile süslemeye çalıştım.

Eklenti 119259

Fotoğrafta sol üstte ve sağ altta görünen sedum reflexum (sarı dam koruğu), altta titanopsislerin arasında görünen sedum album (beyaz dam koruğu). Mezarlıklarda, mezar üstlerinde yer örtücü olarak kullanılması nedeniyle soğuğa dayanıklı türlerdir. Sedum reflexum şu anda oturduğum apartmanın önünde, saksı içerisinde dışarıda duruyor. Ayrıca bazı çelikleri apartman önündeki çimler arasında ekili ve Eskişehir'de gece yaklaşık - 10'u geçen soğuklara dayanıyor. Sedum album'u ise bir seranın önündeki toprak bölgeden aldım, oda aynı soğuklara dayanıyor.

Fotoğraf üst ortada bulunan Sempervivum'un ise bir bölümü balkonda duruyor. Açık ve rüzgar alan bir yer. Kapalı balkonda bulunan kardelenimin toprağının donduğu soğuklarda sempervivum'a birşey olmadı. Şu anda ise üzerleri 27.01.2010 gecesi yağan kar ile kaplanmış halde. Bu sempervivum ayrıca susuzluğada dayanıklı. Geçen ilkbaharda aldıktan bir süre sonra sinek oluştu. Diğer bitkilerime sinek geçmemesi için ayrı bir balkona aldım. Burada güneş altında durdu, toprağı kurudu, unutulduğundan bir ay, 1,5 ay su verilmedi, konulduğu balkon kenarından yere düştü, toprağı azaldı, yine dayandı. Kasım ayında arap sabunu zeytinyağı karışımı ile temizledikten sonra yeniden saksıya aldım.

skaraca 27-12-2009 15:03

Titanopsiste yeni yaprak sürgünleri
 
2 Eklenti(ler)
Koçtaş'tan aldığım titanopsisteki çiçek tomurcuğu, kaktüs köşesine aktarma sonrası kurumaya başlamıştı. Kuruma devam etmekte ama bunun saksı değişimine bir tepki olduğu, titanopsisimin sağlıklı olduğu yeni yaprak sürgünleri çıkartmaya başlaması ile anlaşıldı. Bir saksıdaki titanopsisi iki ayrı kök olduğu için ikiye ayırmıştım. Yeni çıkan yaprakları ve görüntüyü izleyince aslında iki kök olan bitkinin kendi içinde bölünmeye başladığını, birisinin üç, diğerinin iki kök olarak bölünebileceğini (ileride) fark ettim.

Yeni çıkan yaprakların fotoğrafları...

skaraca 27-12-2009 15:08

Kaktüsümde yeni sürgün
 
1 Eklenti(ler)
8 nolu mesajda fotoğrafı yer alan kaktüsümün minik sürgünü saksı değişiminden bir süre sonra kurudu. Sanırım küçük olması nedeniyle saksı değişiminin etkisine dayanamadı. Kuruyan sürgünün hemen alt sol tarafından ise yeni bir sürgünün uç göstermesi ve kaktüsün üst bölgesinin gelişmeye başlaması ise benim için sevindirici bir durum.

Fotoğraf alt kısmında kuruyan ve sol tarafında yeni sürgün ucunu işaretledim.

skaraca 27-12-2009 15:15

Yeniler
 
3 Eklenti(ler)
Bir süre önce yeni kaktüs ve sukulent aldığımı belirtmiş, bir tanesinin (dağınık dikenli) fotoğrafını yayınlamış diğerlerini daha sonra yayınlayacağımı belirtmiştim. Sonunda onlarında fotoğrafını çektim.

Bunları bir çiçekçiden aldım. Yapıştırma çiçekler üçünde de vardı. Ben onları çıkarttım. Ancak bu nedenle biraz zarar gördüler. Önceki kaktüslerimi kaktüs köşesine aktarmam sonrası tutup, tutmayacakları korkusu yaşadığım için bunlar şimdilik kendi saksılarında duruyorlar. Baharda gelişme başladığı sırada aktarabilirim belki.

Sukulenti ben biraz kazayağına benzettim ancak ona göre yaprakları çok küçük ve yaprakların iç kısım damarları ışıkta belirgin bir şekilde farkediliyor.

Bu arada toprak üstündeki renkli taşlar aldığımda vardı. Çiçekçi kendilerine de o şekilde geldiğini söyledi. Bende bir süre durabilir diye dokunmadım. Ancak altta toprağın ne durumda olduğunu, kuruyup, kurumadığını görmemi engellediği için kaldırabilirim.


1
Eklenti 119263

2 Mammillaria Gracilis
Eklenti 119264

3 Haworthia cymbiformis ya da Haworthia cuspidata
Eklenti 119265

skaraca 27-12-2009 15:22

Küçük kaktüsüm
 
1 Eklenti(ler)
Büyük abisi ile ilk düzenlendiğinde kaktüs köşesinde yanyana duran, ancak daha sonra kuruma belirtisi gösterdiği için, daha iyi bakım yapabilmek için ayırdığım küçük kaktüsüm, hiç bir değişiklik göstermiyor, veya ben fark edemiyorum. Ayırdığımdan bu yana aynı şekilde. Buruşmada ne artma var, nede azalma. Şu anda kurumuyor da, canlanmıyor da. Belki genel olarak uyku döneminde olduğu için bu canlanma gerçekleşmiyor da olabilir. Bende çıkmadık candan umut kesilmez deyip bekliyorum.

Bakım önerisi olan arkadaşların, önerilerini de dikkate alabilirim.

sarge 28-12-2009 07:52

kaktüsleriniz çok güzel bendede var ama fazla yağmurun altında kaldığı için biraz çürüme başladı

skaraca 28-12-2009 08:31

Teşekkürler sayın sarge...

kartalpin 28-12-2009 21:33

Sayın skaraca
 
Sizin yazdıklarınızı okudum ve sergilediklerinizi keyifle izledim. Evet sanırım sizde tersinemez bir kaktüs sevdalısı olmuşsunuz. Geriye dönüşmeniz mümkün değil, elinize kaktüslerin sevgi dikenleri batmış ve sevdayı kanınıza karıştırmış.. Hepimiz böyle başladık bu muhteşem yarattıklarla yarenliğe
Bu çok açık...

Artık bundan sonra ev halkınızla birlikte, mutlulukla nice sevgi bahçeleri oluşturursunuz

Mutlulukla kalın, haneniz hep bahçeli olsun...

skaraca 29-12-2009 09:51

Ziyaretiniz ve güzel sözleriniz için teşekkür ediyorum sayın Kartalpin.


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2020