agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni14Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-04-2010, 00:26   #91
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Toprak seviyesinde çapı 5 cm. Yaşı 5 dolayında.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2010, 08:22   #92
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Güzel bir gelişim göstermiş.
Elinize sağlk bu şekilde geliştirmeye devam seneye harika oluçaktır.
Bana vermiş olduğunuz crasulalardan bir orman tarzı çalışma yapmıştım bu bahar başı yine yapraklarını alarak iyice adam ettim yakında eklerim.
Saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2010, 15:57   #93

izzeterisen's Avatar

dddaa.jpg

Bu bitkimi Mart ayının başlarında süzeğe diktim. Süzekte, saksıda olan diğer bitkilere göre çok daha ağır gelişiyor. Yaprakları daha küçük, boğum araları daha kısa. Galiba bonsai gibi davranmaya başladı.

11.05.2010 p.afra.JPG

Üzüldüğüm taraf, en üst kısmında yukarı çıkan filizin kırılmış olması. Yeni filiz çıkıyor ama bu filiz çıktıktan kaç sene sonra üstü kaplayacak kadar büyür onu düşünüyorum.
Telleme konusunda ne derseniz haklısınız. Gövdeyi dik tutabilmek, ana dalları eğebilmek, yan dalları düzenleyebilmek için çok fazla tel kullanılınca böyle bir manzara ortaya çıktı. 1-1,5 ay sonra tümünü söküp yeniden telleyeceğim. O zamana sanıyorum ana dallar epey eğilir, ikincil dallar biraz şekil alır ve tel azalır.

Düzenleyen izzeterisen : 17-07-2010 saat 22:13
Eski 11-05-2010, 16:09   #94
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Gelişmesi sizn elinizde.
Eğer doğru besin programı uyguluyorm isenzi hızlı bir şekilde gelişeçektir.
Unutmayın 15 ila 20 günde bir tüm gelişme dönemi boyunca makro ve izelementlerin içinde bulunduğu bir besleme programı uygulayınız.
BU onun gelişimini teşvik edeceği gibi dayanıklı ve güçlü bir yapıya kavuşmasını sağlıyaçaktır.

Eski 11-05-2010, 21:04   #95
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2007
Galeri: 1
İzzet bey, alkışı hak ettiniz. Gerçekten hayran kaldım. Başarılarınızın devamını diliyorum.

msgurkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2010, 21:07   #96

izzeterisen's Avatar

Diğer P.afra bitkilerimle bu bitkime aynı beslemeyi bakımı uyguluyorum ama bu nedense böyle gelişiyor. 15 günde bir 15.15.15. ile birlikte elimde bulunan ve tüm iz elementleri içeren bir gübre ile gübreleme yapıyorum Sanırım bu toprağının çok hava alması nedeniyle su istiyor. Galiba azot takviyesi yapmam gerekiyor.
Bu bitki, fazla beslendiği zaman gövdede yarılma yapıyor. Bundan da korkuyorum. Besini biraz artırayım bakalım.

Eski 11-05-2010, 22:13   #97
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Giriş Tarihi: 24-07-2009
Sukkulentler genelde gübrelemeyi pek sevmezler. 15 günde bir 15.15.15 zaten gereğinden ağır bir besleme programı. Değişiklik yapacak iseniz ortam nemi, güneş ışığı, sulama aralığı gibi şeylerde deneme yapmanızı öneririm.

jeomeo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2010, 09:50   #98
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

yogun bir besin veriyormuşsunuz.
Işık hava ve nem üzeirdne durun.
**** bırakın bu şekilde yavaş ama emin adımlar ile gelişsin.

Eski 12-05-2010, 13:50   #99
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Izzet bey guzel bir calisma, yazdiginiz gibi telleme bir dahaki sefere mutlaka daha iyi olacaktir.

Gubre karisimi iyi bir olcu. Kimi bonsaici 20-20-20 kullaniyor.
Ust tarafindan kopan zirve kendini cabuk toparliyacaktir.

Agac uzerindeki telleri daha uzun bir zaman birakabilirsiniz(gorunusu iyi olmasa da) Yesimlerin ozelligidir, telden yaralansa bile tel cikarildiktan sonra yarayi cok cabuk kapatabiliyor. Dallarin yerinde durmasi icin uzun sure telleri birakabilirsin.

Belki bir yil kadar sonra agacini bonsai saksisina alabilecegini dusunuyorum simdiden bonsai saksisi bakabilirsin.
Kolay gelsin.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2010, 12:04   #100

izzeterisen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi izzeterisen Mesajı Göster
19.06.2010 dik p.afra.JPG

Bu bitkimde yan dalları biraz bıraktım. Gelişme gördüğünüz gibi. Boyu 65 cm, gövdesi 3,5 cm. kalınlıkta. Bu yıl sonunda iyi bir görünüme gelecek şekilde gelişeceğini sanıyorum. İyi bakıyorum ve hızlı gelişiyor. Ağustostan kışa kadar şimdiki dal hacminin yarısından daha fazla bir dal hacmi elde edeceğimi sanıyorum.
Bitkiyi 2 yıl önce 4-5 yaşlarında bir gövdeden köklendirdim. Şimdi 6-7 yaşlarında olması gerekir. Gelişme durumuna bakarak artık bonsai saksısısnda gelişmesini devam ettirsem nasıl olur. Böyle mi yapmalıyım yoksa saksısında bir kaç yıl daha kalsın mı ?

Sormak istediğim bir diğer soru ise gövdenin kalınlaşması için bıraktığım kurbanlık dal ile ilgili. Bu dal şimdi bağlandığı yerin kalınlığının yarısından daha fazla kalınlıkta.
Kurbanlık dal ne kadar kalınlığa kadar bekletilir. Belirli bir kuralı var mıdır?. nasıl davramalıyım?
Bundan başka dipten bir dal daha çıktı . onu da bıraktım.
Köklerin daha yayvan olarak gelişmesi için daha geniş ama daha basık bir saksıya aktardım. Ve akşama kadar tamamen güneşte yetiştiriyorum.
Kökleri bitkiyi ayalta dik tutamadığı için kökler toprağı iyice sarıncaya kadar taşlar bitkiyi dik tutuyor.
Teşekkürler şimdiden.

Eski 21-06-2010, 10:02   #101

izzeterisen's Avatar

Bir gözlemimi ve uygulamamı burada vermek istiyorum :
Portulacaria afra bitkisinde bir dal gövdeden veya daldan çıktığı zaman bir süre filiz vermeden uzuyor. Ondan sonra filiz vermeye başlıyor. Geride duran yaprak koltuklarından gelecek yıl yaa ileriki yıllarda filiz veriyor. Eğer gövde çıplak (yapraksız) kalmışsa daha çabuk filiz veriyor.
Bitkinin bu davranışından hareketle uzayan dallarda sürekli filiz elde ederek uzamayı sağlamak amacıyla yaprak koparmaya başladım. Ne yöne filiz istiyorsam oraya bakan yaprağı koparıyorum. Yaprak biraz olgunlaşınca 1 mm. veya daha gövdeye yakın yerden jiletle yaprağı kesiyorum. Daha uzun parça bırakılırsa o parça kurumuyor.
Güneşte 3 gün kadar bir zamanda kalan parça kuruyor. Bir haftaya kalmıyor, buradan hemen filiz veriyor. Bitki tüm koltuklardan filiz vermiş oluyor.

İki örnek :
JD606831.JPG
JD606832.JPG

Sürekli uç almaktansa böyle bitki büyütülse nasıl olur acaba?

Eski 21-06-2010, 21:40   #102
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

İzzet Bey uygulamanız dal oluşturmak için son derece başarılı görünüyor en kısa zamanda ben de bir deneme yapacagım.

Fakat bu uygulamada fotograf beni yanılmıyorsa bogum araları kısalmıyor. Uç alımı ile en uçtaki 4 yapragı alırsanız bogum araları yeni filizlerde daha kısa oluyor. Sizin örneklediginiz yöntemle dal oluşturup geri budama yapıldıgında da çatallanma ve bogum aralarının kısalması saglanabilir diye düşünüyorum.

Eski 22-06-2010, 20:16   #103
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Deneyerek görmek yaşayarak öğrenmek.En güzel yoldur kimi zaman.
Siz sukulet türlerinde tecrübelisiniz.
Deneme ve tecrübe etmek için uygun iklim ve türler elinizin altında dahada başarılı olçağınıza inanıyorum.

Eski 22-06-2010, 20:21   #104

izzeterisen's Avatar

Bu yaptığım dal uzarken sürekli dal elde etmek için. Gözlemim.
Hem uç alımı hem de uçtan 4 yaprağın alınması ile boğum araları kısalıyor diyorsunuz. Bunu deneyeceğim.
Çıkan filizlerin dibindeki yapraklardan söz ediyorsunuz değil mi?

100 no.lu mesajımla ilgili bilgiye ihtiyacım var.

Eski 23-06-2010, 13:33   #105
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi izzeterisen Mesajı Göster
Eklenti 154249

Sormak istediğim bir diğer soru ise gövdenin kalınlaşması için bıraktığım kurbanlık dal ile ilgili. Bu dal şimdi bağlandığı yerin kalınlığının yarısından daha fazla kalınlıkta.
Kurbanlık dal ne kadar kalınlığa kadar bekletilir. Belirli bir kuralı var mıdır?. nasıl davramalıyım?
Bundan başka dipten bir dal daha çıktı . onu da bıraktım.
Kurbanlik dali istenilen govde kalinligina ulasana kadar birakabilirsiniz bir kurali yoktur(30cm lik bir agacin 1-1.5m. boyunda kurbanlik dali olabilir) Ustelik yesim agaclarinda kalin dallar kesildikten sonra kesik yerlerdeki goruntu diger agaclara oranla daha cabuk kapanip kendini iyilestiriyor.

Dipten cikan ikinci dali belki daha sonralari degerlendirir ve iki govdeli bir agac calismasi yaparsiniz.

Kolay gelsin.

Eski 23-06-2010, 14:05   #106
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Name JD606831.JPGViews 25Size 44.jpg

Bahsettigim 4 yapragı sizin fotograf üzerinden göstermeye çalıştım, yakın zamanda daha açıklayıcı fotograflar yüklemeye çalışacagım. Bu yaprakları tırnagınızla dalı keserek/hafif bükerek kopartırsanız oradan daha küçük ve daha kısa aralıklarla dörder yaprak veren iki dalcık oluşacaktır. Aynı zamanda geride gövde veya dal üzerinde yeni yapraklar da verecektir.

Bu bitkilerde daha çok kurbanlık dalı en üstte bırakıp boyuna uzamasına izin veriliyor. Gövdenin kalınlaşması için daha hızlı bir yöntem olabilir. Bu konuda gözleminizi paylaşırsanız sevinirim. Boyuna uzadıkça mı daha çabuk kalınlaşıyor yoksa altlardaki kurbanlık dallar ile mi?

Ali Bey'in söyledigi gibi yaralar kısa zamanda kapanıyor yalnız dogru şekilde kesilmezse aradan aylar geçtikten sonra yara içerisinden kuruyan parçalar dökülebiliyor. Kesimi gövdeden 3-5 milimetre daha dışarıdan yaparsanız bir iki ay sonra da kuruyan parçaları elinizle alırsınız. Neyse fotograf yükledigimde daha net anlaşılacaktır

Eski 23-06-2010, 17:07   #107

izzeterisen's Avatar

Yükleyeceğiniz fotoğrafları bekleyeceğim. Teşekkür ederim.
P.afrada gördüğüm şudur : Eğer güneşte ve geniş bir yerde yani başka bitkilerden etkilenmeyecek bir yerde yetişiyorsa altların kalınlaşmasında bir sorun çıkmaz. En üstte kurbanlık dal bırakırsam alttan üste incelen gövde elde edemem.
İki bitkim vardı, 10 cm.lik birer filiz iken 2 yılda 1,80-2,00 m. boy atttılar. 2. yılın sonunda 3 cm. gövde yaptılar. Üstteki dallarda kısaltmalar yapmak zorunda kalıyordum. Çünkü üst dallar çok fazla gelişiyordu alt dallara göre.
Bu yıl bu bitkileri 50 cm. kadar seviyeden kestim. üste de birer yan dalı vererek doruğa yönlendirmek zorunda kaldım. Altta da 3-4'er adet kurbanlık dal bırakarak budadım. Çünkü alttan üste incelme çok azdı.
Bu bitkiler günde 4-5 saat kadar güneş görüyordu.

Sn. jeomeo, P.afra çalışmalarınız varsa görmemiz mümkün mü?

Eski 24-06-2010, 13:06   #108
Ağaç Dostu

jeomeo's Avatar

Fotografları kendi başlıgımda paylaştım oradan bakabilirsiniz. Umarım faydalı olur.

Eski 01-09-2010, 14:52   #109

izzeterisen's Avatar

Aşağıda resmini verdiim sorun geçen yıl P.afra bitkilerimde ortaya çıkmıştı. Yaptığım değişik uygulamalar fayda etmemişti.
Bu yıl yine çıktı. Belirtileri kalsiyum veya bora benzetmem nedeniyle önce Kalsiyum nitrat , ardından içerisinde % 1,5 Bor, % 1 bakır, % 6 demir, % 4 mangan, % 0,05 Molibden, % 7 çinko olan bir izelement uyguladım. Ardından da şarbet yaptım .
Bu uygulamalardan 2 ay sonra bitkiler filiz vermeye başladı. Çok fark görülmüyor ama filizlerde uzama başladı.
Bu kadar çeşit iz element uygulamasından sonra neyin fayda ettiğini kestirmek çok zor ama ben yine de bor veya kalsiyum noksanlığı diyorum.
Yetiştiren arkadaşların dikkatine.

28.06.2010 daki durum :
28062010 (1).JPG
28062010 (=CaNuyg).JPG

Bu günkü durum :
01092010.jpg
01092010 (2).jpg

Eski 03-01-2011, 08:16   #110

izzeterisen's Avatar

Büyük Crassulamı ilkbaharda budadım. Epey dallanma elde ettim. Sonbaharda iyi gelişme gösterdi. Şimdi gelişme soğuk nedeniyle duruyor gibi.
Büyük Crassulam sonbaharda iyi gelişme gösterdi. Çapı 8 cm. olmuş. Her yıl 0,50 cm. kalınlaşıyor.
Bu bitkimin 1 yıl önceki durumu : [QUOTE]Eklenti 114900QUOTE]

Hazirandaki durumu :
büyük crassula 19.06.2010.JPG

Bu da şimdiki durumu :
crassula 02.01.2011 (1).JPG

İlk dalını yazın ağaç dali ile açtım, daha sonra dalı büyüterek biraz daha açtım. 6-7 aydan beri böyle. Sol dalın biraz gövdeden ayrılması ile galiba bitkinin şekli daha güzel oldu.
İlk dal üzerindeki arkadaki filizi bu dalı biraz kalınlaştırsın diye bir kaç yıl büyütmeyi düşünüyorum. Çünki ilk dal ikinci daldan daha ince.
Yazın arka daldan sonra gelen dalı kısaltarak öne doğru uzanan dalı elde ettim. Şimdi büyümekte , ama ikinci dal bu dalın büyümesini engelliyor. İlkbaharda bu sorunu halletmeme gerek ama nasıl halledeceğimi bilemiyorum. İlk dalın öne doğru gelen kuvvetli bir dalı var. O dalı kessem çok büyük boşluk oluşacak. Bahara kadar düşüneceğim bu konuyu.

Bu da küçük olan Crassulam :
crassula 02.01.2011.JPG

Bu bitkim de bir yıl önce böyleydi.
Alıntı:
Eklenti 137373
Epey gelişme gösterdi. Bu yaz olması gereken dalları elde ettim. Önümüzdeki yıl hiç budama yapmadan gelişmeye bırakmayı düşünüyorum.

Düzenleyen izzeterisen : 03-01-2011 saat 10:47
Eski 03-01-2011, 09:19   #111
Ağaç Dostu

Izzet bey guzel calismalar. Yesim agaclarinizi istediginiz foruma koyduktan sonra yaprak budamasi yaparak yapraklari da bir miktar kucultebilirsiniz. Aklinizda olsun.

Bu yeni yilda da size guzel bonsai calismalari diliyorum.

Eski 03-01-2011, 16:14   #112

izzeterisen's Avatar

Çalıştığım bitkileri bazılarının son durumları :

Kıvrımlı dik tarzdaki P.afralar:
p.afra kıv dik.JPG
p.afra kıv dik (1).JPG
p.afra kıv dik (2).JPG
İlk fotoğraftaki bitkimi bu ilkbaharda bonsai skasısına almak istiyorum.

Bunlar da slanting tarzı olsun diye büyüttüğüm 4 P.afradan ikisi :
p.afra slant.JPG
p.afra slant (1).JPG

Eski 03-01-2011, 16:33   #113

izzeterisen's Avatar

-----Sarkık tarzda Temmuz 2008 tarihinde çelikten diktiğim p.afranın o zamanki durumu:
Alıntı:
Eklenti 51445
şimdiki durumu :
p afra şelale.JPG
Gövdesi 4 cm. çapa ulaştı. Tüm gövde uzunluğu 37 cm. Gelişimine göre gövdeyi daha uzatmak düşüncesindeyim. Bir de kökleri yukarı çekerek görünür yapıp eğimi arttırmayı düşünüyorum.
Bu bitkim için önerilerinizi esirgemezseniz çok sevinirim.

-----Dik tarzda büyüttüğüm P.afranın 2,5 yıl önceki durumu :
Alıntı:
Eklenti 41944]
Şimdiki durumu :
p afra dik.JPG
Toprak seviyesinde çapı 3,8 cm, boyu 65 cm. Dallarda bu yıl epey gelişme oldu. Gövdesi çok yavaş kalınlaşıyor. Bu yıl bonsai saksısına almayı düşünüyordum. Ama bir yıl daha gövde kalınlaşması ve daha da gelişmesi için bu saksıda bakayım, gövdeden çıkacak olan dalları bırakarak gövdenin kalınlaşmasını hızlandırayım istiyorum. altta bulunan iki dalın etkisi gövde kalınlaşması açısından çok etkili oldu.
Herkese iyi çalışmalar dilerim.

Eski 03-01-2011, 17:08   #114
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Çok güzel gelişmişler. Sıcağı seviyor galiba ya da sizi çok seviyor ki bukadar hızlı ve güzel gelişiyor. Elinizde daha da güzel olacak. Crassula ve Portulacaria afra'nın Türkiyede öncüsü olacağınız kesin.Elinize sağlık.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2011, 17:18   #115

izzeterisen's Avatar

Sağolun Tekin Bey.
Bana en sondaki dik olan P.afranın çeliğini bodrumdan gönderen Handan Hanım (ki artık hiç sitede varlığını göremiyoruz) bana çok büyük bir kötülük yaptı. Bu bitki ile beni tanıştırdı. Ben bu bitkiyi çok sevdim. Her filizini diktim. 3 yıldan beri büyütüyorum. isteyen bazı arkadaşlara da gönderdim ama yine de çok fazla. Geçenlerde saydım toplam 85 P.afram olmuş. Ne yapacağım bu kadar çok bitkiyle bilmiyorum. Hiç birini de kıyıp atasım yok.
Artık bir yerlere de sığmıyorlar. Genişçe alanda büyük saksılarda yetiştirebilse insan bu bitkiler çok hızlı gelişiyor. Dal,gövde kalın değilken şekil vermek çok kolay. İstediğniz şekli alıyor.

Eski 03-01-2011, 18:39   #116
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Bol bol Orman ve Minyatür çalışmalar yap derim. Bende geçen yıl bir çelik edindim. Bende de çoğalmaya başladı ama sizinki kadar gelişme göstermedi.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2011, 21:24   #117
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
İzzet bey ağaçlarınızı çok beğendim, sukulentlere olan ilgim eskisinden çok daha fazla,ben de bişeyler yetiştiriyorum, sizinkilere göre çok genç de olsa.

Naçizane fikrim en alttaki çok gövdeli olanı teke indirseniz, ihtişamlı bir ağaç olabilir. Elinize sağlık.

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2011, 21:31   #118

izzeterisen's Avatar

Sn. vyessera, en son dik olan bitkimde , sağa ve sola doğru uzanan alttaki dalları sadece gövde kalınlaşsın diye tutuyorum. 2012 yılına kadar onları tutacağım. O zamana kadar sanıyorum gövde 5-6 cm'i bulur.

Düzenleyen izzeterisen : 04-01-2011 saat 07:22
Eski 04-01-2011, 03:13   #119
Ağaçsever

alpmoon's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2010
Daha önce nasıl olmuş da hiç dikkatimi çekmemiş bu ağaçlar bilmiyorum. Tek kelimeyle bayıldım bunlara İzzet bey. Özellikle resimlerini paylaştıklarınız çok güzel gelişmişler. Büyük sabırla bekleyip özenle yetiştirdiğiniz bu ağaçlar bonsai saksılarında muhteşem olacaklar. Bu bitkilerin özellikle yaşadıkları bir iklim ya da ortam var mı? Aydın da (çok sıcak ve kurak olduğu için) yaşatabilirmiyim? Bunlardan nasıl ve nerede bulabilirim ? Saygılar...

Düzenleyen alpmoon : 04-01-2011 saat 03:14 Neden: imla düzeltme
alpmoon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-01-2011, 07:13   #120

izzeterisen's Avatar

Bitki çöl bitkisi ve bir sukkulent. Öğrendiğim kadarıyla 4 dereceye kadar gelişme gösterebiliyormuş. Şimdi halen bitkide hareket var. Güneş istiyor. Tek sorun kışın dondan korumak gerekiyor. -4 ve -5 gibi soğuklarda donacağını sanıyorum. Ayrıca doludan korumak gerekiyor. Sukkulent olduğu için dolu taze filizleri yaprakları parçalıyor.
Bu bitk ile ilgili her şey burda : http://www.phoenixbonsai.com/Portulacaria.html
burada çiçekçilerde satılıyor. izmirde bir çiçekçide büyükleri satılıyormuş. hem büyük hem ucuz. iyi günler.

Düzenleyen izzeterisen : 04-06-2011 saat 20:55

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024