agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni14Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 30-06-2008, 14:06   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
yesim agaclarinizdaki dallar arasi simdi seyrek gorunse de dallar uzerinde cikacak dalciklarla dallar daha guzel gorunecektir. Yani altaki dallarin aralari fena degildir. yukardaki dalciklar da bir cok yerde vardir onlardan da istediklerinizi secip digerlerini budarsaniz biraktiginiz dalciklar daha cabuk gelisecektir.

Yesim agaclari uzerinde tel sarimlarindan oturu olusabilecek tel yaralari, diger bonsai yapilacak agaclarin uzerine sarilan tellerin actigi yaralarin aksine dusunuldugu gibi yara uzun sure yesim uzerinde kalmiyor. Yesimin ozelligi olsa gerek hem kesik yerlerinini hem de tel izlerini bir iki yil icerisinde hemen kapatabiliyor. Uygun teller kullanarak yesimlerinizi istediginiz gibi sekillendirebilirsiniz. Baglama ile yaptiginiz yontem de kullaniliyor, kullandiginiz yontemde bir yanlislik yoktur.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2008, 11:46   #32
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Portulacaria

Teşekkür ederim Ali Bey,
Dediğiniz gibi ilk yan dalı eğerken kabuk yarılıp 0,5 cm.e yakın bir açıklık oluşmuştu. Üzülmüştüm dalın bundan sonraki kısmı kuruyacak, en alt dal kısacık kalacak diye. Ama öyle olmadı. O kadar açık bir aralığı iyileşerek kapattı.
Tel sarmamın nedeni 30 cm.lik bitkinin gövdesinin eğik olmasıdır. Yine de tam dik yapamadım. Çünkü gövde kalın, bende de telleme tecrübesi zayıf, tabii teller de kalın değil. Şimdi bir şey yapmak istemiyorum. Önümüzdeki seneye yuvarlak bir demir veya tahta çubukla bitkinin gövdesini sararak düzgün olmasını sağlamak istiyorum. 45 cm.lik olanı ise aynı kalacak. Onun hafif kıvrımları hoşuma gidiyor.
İyi günler

Düzenleyen izzeterisen : 02-10-2008 saat 00:37
izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2008, 20:23   #33

izzeterisen's Avatar

Portulacaria afra III

1 ay kadar önce bir Portulacaria afra bitkisi almıştım.
Bonsaiymiş gibi bir güveç kabına diktim.
29062008 ilk durumu.JPG
Sonradan farkettim ki kökün birisi çürük.
29062008 çürük kök.JPG
Bitki bu çürük kökü, gövdesini yararak köküyle birlikte attı. Ben bu bitki çürür diye resimlemedim. Bitkiye yardımcı oldum ve kökle birlikte gövdenin bir kısmını ayırdım. Sadece yardımcı oldum, yarılan yerlerin ayrılmasına yardımcı oldum. Şimdi bitki tuttu ve filzlenmeye başladı.

21072008.jpg

Ön
21072008 gövdenin yakından görünümü.jpg

Yarık yerin yakından görünümü

arkadan görünümü.JPG

arka (ilk durumu ,bu durum yine aynı)
Bitkinin yeni durumu böyle .
Sanki gövdesi yarılmış çok yaşlı bir ağaç. Boyu 10-12 cmç kadar. Bu ağacı şekil vererek bonsaiye dönüştürmek istiyorum. Malum acemilik ne yapacağımı bilmiyorum. Nasdıl bir şekil verebilirim?
Ustalarımızın önerilerini bekliyorum.
Saygılarımla.

Düzenleyen izzeterisen : 02-10-2008 saat 00:38
Eski 21-07-2008, 20:39   #34
Ağaç Dostu

Gülşen's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2008
Galeri: 30
Hocalarımız daha iyi bilirler ben de sizin gibi acemiyim. Benim düşüncem; portulaca ne olmak istediğine kendi karar vermiş zaten yarı kaskatlı stil gibi olmuş. Sadece yapraklarının biraz daha çoğalması gerekiyor sanırım. Başlangıçta şanssızlık gibi görünen çürüme, şans olmuş. Böyle çok güzel görünüyor.

Gülşen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2008, 20:57   #35

izzeterisen's Avatar

Teşekkürler.
Semi-cascade mi demek istediniz Gülşen Hanım.

Eski 21-07-2008, 21:25   #36
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Merhaba İzzet bey,

Eğer çürük dokuyu tamamen uzaklaştırmışsanız, sorun olmayacaktır. Gülşen hanım'ın önerdiği şekilde yarı sarkık tarz olabilir ya da ağacın dik gelişimi ile farklı bir tarz düşünülebilir. Sevgiler

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2008, 22:55   #37

izzeterisen's Avatar

Teşekkür ederim.
Çürük sorunu yok, ağaç tertemiz, çürüyen kök, gövdeyle birlikte bitki tarafından atıldı.Kalan kısında hiç bir sorunun olmadığını görüyorum.
Yarı sarkık tarz hoşuma gidiyor. İnşallah başarırım.

Eski 22-07-2008, 14:13   #38
Ağaç Dostu

Yesiminizi cok sulamayiniz. Kesilen yerlerin cabuk iyilesmesi ve tekrar curuk olusmamasi icin onu gunesli bir yerde tutunuz.

Agaciniz yari sarkik bir tarzda guzel gorunecektir.

Eski 23-08-2008, 10:19   #39

izzeterisen's Avatar

Portulacaria afra IV

Sayın Ustalarımıza,
Ben yine yeni bir Portulacaria afra bitkisi aldım. Boyu 30 cm. kadar, toprak seviyesinde gövdesi 2,5 cm. çapında,görünüşü çok güzel.
çiçekçide saksı hep aynı şekilde durduğu için dallar güney (ışık) yönünde gelişmiş daha çok.
Benim yaşadığım iklimde güneye bakan balkonda güneşte bu bitkinin 1,5 ay kadar daha büyüyebileceğini düşündüğüm için, bu bitkide de çalışma (ki eğer yapılacaksa) yapmak istiyorum.

Bitkinin görünümleri:

I.yuz.JPG
birinci yüz

I.yuz yakın.JPG
birinci yüz yakın

I.yüzün arkası :
Arka yuz.JPG

Yan yüz I :
yan yuz.JPG

Yan yüz II :
II.yanyuz.JPG

Düzenleyen izzeterisen : 02-10-2008 saat 00:39
Eski 23-08-2008, 10:23   #40

izzeterisen's Avatar

P.afra IV için düşüncelerim .

Ön yüz için kendimce düşündüğüm şekil :
I.yuz şekil.JPG

Arka yüzde, en üst yandal doruk dal olacak ve mevcut doruk dal yan dal olarak bırakıldığı taktirde bitkinin üst kısmı dikleştirildiğinde hiçbir dali dibinden kesmeden düşündüğüm şekil :

arka kısımdal dik şekil.JPG

Önerilerinizi bekler, saygılar sunarım.

Eski 23-08-2008, 13:22   #41
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Trabzon'da pek bulunmuyur bu ağaçtan, şanslısınız, güzel ağaçlar. İlk şekilde sağa-aşağı çıkan ilk 2 dalın gitmesi daha iyi olur bence. Pembe ile çizdiğiniz şekilde de 3 boyutlu göremiyoruz ama en azından sola çıkan ilk dalın kesilmesi yine iyi olacak. Saygılar İzzet bey

Eski 23-08-2008, 14:10   #42
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2005
Arkadaşlar bu semiz otu değilmi?Semiz otunun tek yıllık akrabasının çok yıllık olması enteresan.

cemboa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2008, 14:43   #43
Ağaç Dostu

Gülşen's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2008
Galeri: 30
Cemboa; semizotu değil

Gülşen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2008, 15:06   #44

izzeterisen's Avatar

Semizotu portulaca oleracea:
portulaca_oleracea.jpg

Portulacaria afra :
Portulacaria_afra.jpg

Aynı cins ama farklı türler.

Düzenleyen izzeterisen : 02-10-2008 saat 00:40
Eski 23-08-2008, 15:45   #45

izzeterisen's Avatar

Sn.vyessera,
Dediğiniz dalı sabahtan beri düşünüyordum, onay alınca hemen kestim. Aralardan bazı dalları da kesince,biykiyi biraz iplerle dikleştirince, şimdiki resimlerdeki durum ortaya çıktı. Sol-sağ daldan sonra işaretlediğim şekilde arka daldan önce bir dal var. ne öne ne arkaya ne sağa ne sola bakıyor, ama bu dalı sağ dal ile arka dalın arasına yönlendirebilirim. Bu dalı keseyim mi yoksa, dediğim gibi kalabilir mi?
Ayrıca önceden yazdığım gibi doruk olarak bıraktığım dalın durumu uygun mudur?

ön.JPG
Ön

dal.JPG
Beni düşündüren dal

arka.JPG
Arka

Benim fotoğraf makinam çok iyi bir makina değil, bu nedenle çekebildiklerim bu kadar oluyor ancak, bir de resim küçültme girince.
Ayrıca P.afra bitkisi harika bir bitki, Fethiyede tespit ettiğim çiçekçide de fiyatları gayet uygun . İstiyorsanız size yakın bir zamanda temin edip gönderebilirim, nakli de sorun olmaz bu bitkinin, 3-5 gün susuz kalsa hiç bir şey olmaz.Bende de köklendirdiğim çok var ama küçücük onlar.

Teşekkür ederim.

Eski 23-08-2008, 16:02   #46
Ağaç Dostu

Izzeterisen, bonsai icin guzel bir fidan secmissiniz. Alttan baslayip yukarilara kadar yukselen bircok dal ve dalcigi olan bir agac. Govdesinin yeteri kadar kalin oldugu gorunuyor. Bu durumda agaciniz uzerinde hemen calismaya basliyabilirsiniz.

Dusundugunuz kivrimli dik tarzda guzel bir agac olacak. Agac uzerinde yaptigin pembe cizimde Veysseranin dedigi gibi en azindan ilk dali budamalisin. Ya da su formulu takip edebilirsin.

Agacin ilk dali en uzun dal ve agacin boyunun yaklasik 3/1 oldugu yerden saga ve ya sola cikmali.

ikinci dal, geriye cikabilecegi gibi, ilk dalin ters yonune de cikabilir, yani 3. dal ya geriye **** ilk dalin ters yonunde olacak.

dorduncu dal, agacin az solundan ve ya az sagindan one dogru cikar(orta yerden one dogru cikmamali)

diger dallar da, daha once, asagidaki iki dalin yaptigi acinin ortasindan cikmali

Dallar, govde uzerinde yukarilara cikildik sonra, hem dal boylari, hem de dal aralarindaki mesafe kisalmali.

Govdenin kivrimlarindaki ic bukumlerden dal cikmamali, dallar hep govdenin disa bukuk yerlerinden cikmali

Yukardaki formulu uygular ve ya ona yakin bir calisma yaparsaniz, agacinizin guzel bir bonsai olamamasi icin hic bir neden yok.

Kolay gelsin.

Derya69 beğendi.

Düzenleyen Ali H. ALI : 24-08-2008 saat 14:23
Eski 23-08-2008, 21:04   #47

izzeterisen's Avatar

Önerileriniz için çok teşekkür ederim.
Yazdıklarınızı elden geldiğince bitkiye uyguladım ve bitkim şimdi bu halde:

ön.JPG
Ön

arka.JPG
Arka

Acaba yeterince yapabilmişmiyim?

İlk dal diğerlerine göre daha ince ve daha zayıf, o dalı önümüzdeki yaz uzatıp kalınlaştırmaya çalışacağım.
Saygılar.

Eski 07-10-2008, 20:22   #48

izzeterisen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi izzeterisen Mesajı Göster
Semizotu portulaca oleracea:
Eklenti 45611

Portulacaria afra :
Eklenti 45612

Aynı cins ama farklı türler.
Buradaki yanlışımı düzeltmek istiyorum.
Semizotu ve portulacaria afra :
Kingdom: Plantae
Division: Magnoliophyta
Class: Magnoliopsida
Order: Caryophyllales
Family: Portulacaceae Juss.
Portulacaria afra (L.) Jacq.
Portulaca oleracea L. (semizotu)
Yani bu iki bitkinin cinsleri farklı ama aynı familyadan olan bitkiler.

Eski 07-10-2008, 21:58   #49
Ağaç Dostu.

tourkana's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2006
Galeri: 21
Ağaç çok güzel bir forma kavuşmuş .
Tepede dallanmayı arttırarak güzel bir zirveye sahip olursa formu daha da oturur.

tourkana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2008, 00:18   #50

izzeterisen's Avatar

Teşekkür ederim Tourkana.
Sola doğru uzanan ikinci dalı eğerken iplerden farketmemişim, o dal dibinden ayrılmış, ben de kesmek zorunda kaldım, bu nedenle ön olarak resimlediğim yönü, arka yaparak, arka olarak belirlediğim yöndeki bize doğru uzanan dalı arka dal olarak planlayarak tekrar bir düzenleme yaptım. Kış başı son durumunu burada vereceğim. Az da olsa dışarıda büyüme devam ediyor daha.
İyi günler.

Eski 08-10-2008, 11:26   #51
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Çok güzel bir ağacınız olmuş İzzet bey, sanırım yeşim ağaçları konusunda danışılacak bir kişi olacaksınız ilerde.

Eski 08-10-2008, 13:21   #52
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın izzeterisen

çok güzel ve doğru bir örnek ile başlamanın size sunduğu görselik ortada. 1ila2 yıla kadar çok güzel bir bonsai olaçağı artık kesin.

Ağaşğıda ki fotorğafda gördüğünüz üzere farklı noktalarda buluınan bir takım daları aldım özelikle ön yüzde bulunana dalı ve yukarı doğru uzayan sürgünü alarak güzel bir form ortaya çıktığına inanıyorum.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-10-2008, 14:25   #53

izzeterisen's Avatar

sn.Vyessera,
Ben bu bitkiyi çok sevdim, çalıştığım bitkilerin kestiğim dallarını hep diktim, dünya kadar bitkim oldu ufaklı-büyüklü şimdi. Yaşadığım yerde de donmadan açıkta yetişebiliyor. şu an bonsai olsun diye baktığım 8 adet portulacaria bitkim var. Bakalım.
Ben sizlerin eline su dökemem, ama bonsaiyi başarmakta kararlıyım.

Sn bonsaisan.
Teşekkür ederim herşey için.
ama yukarıdaki mesajda da belirttiğim gibi :
"Sola doğru uzanan ikinci dalı eğerken iplerden farketmemişim, o dal dibinden ayrılmış, ben de kesmek zorunda kaldım, bu nedenle ön olarak resimlediğim yönü, arka yaparak, arka olarak belirlediğim yöndeki bize doğru uzanan dalı arka dal olarak planlayarak tekrar bir düzenleme yaptım"

Ne yazık ki bitki şimdi bu durumda.Son durumlarını şimdi çektim ama iyi fotoğraflar olmadı, ben yine de buraya koyuyorum.

Ön:
ön.JPG

Arka:
arka.JPG

Tekrar bir değerlendirebilirseniz çok sevinirim. Ben dal ayrılınca böyle yapmak zorunda kaldım. Ayrıca bitkiyi biraz olsun düzeltebilmek için tahtaya bağladım.
Saygılar, sevgilerimle.

Eski 31-10-2008, 15:21   #54

izzeterisen's Avatar

Portulacaria afra V

Bu benim Temmuz ayında daldan köklendirdiğim Potrulacaria'm.
Dalı kestim, tele sardım, eğdim ve köklenmek üzere gölge bir yere diktim.
İlk durumu:
21072008.JPG

3 aydan beri bakıyorum, filizler verdi, epey kalınlaştı gövdesi, ama sanıyorum yeterli uzunlukta değil. Bu gün daha büyük bir saksıya aldım. Kış gelmeden o saksıya tutunsun, ilkbaharda hızlı gelişsin diye. Burada havalar hala sıcak. Nisan-Mayıs havası gibi bir hava devam ediyor. Bitki ağır da olsa büyümeye devam ediyor.
Cascade tarzında bu bitkiyi çalışmak istedim.
Şimdiki durumu :

JD605052küçük.JPG

JD605053küçük.JPG

Yapmam gereken çalışmalar hakkında bana yardımcı olursanız sevinirim.
Saygılar.

Eski 12-12-2008, 15:49   #55

izzeterisen's Avatar

P.afra IV

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi izzeterisen Mesajı Göster
sn.Vyessera,
Ben bu bitkiyi çok sevdim, çalıştığım bitkilerin kestiğim dallarını hep diktim, dünya kadar bitkim oldu ufaklı-büyüklü şimdi. Yaşadığım yerde de donmadan açıkta yetişebiliyor. şu an bonsai olsun diye baktığım 8 adet portulacaria bitkim var. Bakalım.
Ben sizlerin eline su dökemem, ama bonsaiyi başarmakta kararlıyım.

Sn bonsaisan.
Teşekkür ederim herşey için.
ama yukarıdaki mesajda da belirttiğim gibi :
"Sola doğru uzanan ikinci dalı eğerken iplerden farketmemişim, o dal dibinden ayrılmış, ben de kesmek zorunda kaldım, bu nedenle ön olarak resimlediğim yönü, arka yaparak, arka olarak belirlediğim yöndeki bize doğru uzanan dalı arka dal olarak planlayarak tekrar bir düzenleme yaptım"

Ne yazık ki bitki şimdi bu durumda.Son durumlarını şimdi çektim ama iyi fotoğraflar olmadı, ben yine de buraya koyuyorum.

Ön:
Eklenti 49070

Arka:
Eklenti 49071

Tekrar bir değerlendirebilirseniz çok sevinirim. Ben dal ayrılınca böyle yapmak zorunda kaldım. Ayrıca bitkiyi biraz olsun düzeltebilmek için tahtaya bağladım.
Saygılar, sevgilerimle.

Artık kış geldi bitki büyümeyi durdurdu ,son halini burada sizlere sunmak istedim. Arkla dal oldukça gelişti, ancak üstdallarda ne yapacağıma karar veremiyorum bu nedenle üst dalların durumunu ayrıca resimledim.
Bu konuda beni yönlendiriseniz çok sevinirim. İyi günler.

pafraIV.JPG
pafraIV (1).JPG

Eski 14-12-2008, 12:48   #56
Ağaç Dostu

Izzeterisen, gercekten agacin guzel gelismis.
Agacin ust tarafinda bircok dalkcik var bu dal secmede bir avantajdir.
Once istedigin dalciklari telleyip gereken yerlere yerlestir sonra da istemedigin gereksiz dallari budamalisin.(bu dalciklari da koklendirip paylasir ve ya baska bonsailer yaparsiniz)

Unutma agacin ust taraflarina cikildikca, dal boylari ve dal aralari kisaliyor. Dal dizimi de yaparken(kusbakisi bakildigi zaman) telleyip dizecegin dal govde uzerinde, altta dizili olan iki dalin ortalarinda dursun ve diger dal dizimlerini de bu kurala gore yaparsan guzel bir bonsai elde edebilirsin.(agacin icin artik bir saksi bakmaya baslamalisin.)

Kolay gelsin.

Eski 14-12-2008, 14:55   #57

izzeterisen's Avatar

Ali Bey,
Herşey için çok teşekkür ederim.
Dal dizilimleri hakkında bilgiyi Penelope'nin zeytininde çok güzel anlatmışsınız, okudum.
Benim bu bitkideki üst dallardaki sorun olarak gördüğüm şey, tepeye gitmesi gereken dalı bir türlü yukarı doğru alamamamdır. 4 ay kadar bağladım dik olarak durdu bu dal ama, bağladığım kazığı sökünce yine eski yerine eğildi. İlk resimde de görüldüğü gibi dediğim kalın dal arkaya gidiyor. Bu dalı kesip veya arkaya yönlendirip doruğun ortalarındaki bir dalı mı yetiştirip kalınlaştırıp tepeye yönlendirsem acaba? Ne önerirsiniz?

Eski 15-12-2008, 12:58   #58
Ağaç Dostu

Izzet bey, yakin cekim yapip eklediginiz son fotografta govdenin devami olarak zirve yapabileceginiz bircok dalcik vardir. Ornegin en zirvede duran V seklindei dalciklarin birini zirve yapabilirsiniz. Bunu yaptiktan sonrada diger dallari budayip, kisaltip. Tek bir zirve oldugunu ortaya cikartiniz. Bu arada govdeye cok yakin yapraklari da budayip govdenin iyice gorunur olmasini saglayiniz.

Eski 15-12-2008, 16:22   #59

izzeterisen's Avatar

Sizi yordum Ali Bey,
Çok çok teşekkürler.

Eski 27-12-2008, 10:22   #60

izzeterisen's Avatar

Crassula'mın şimdiki durumu

[QUOTE=izzeterisen;229805]
Eklenti 35802
Ön
Eklenti 35803
Arka
Eklenti 35804
üstten görünüm
QUOTE]

Crassulam iki aydan beri salonda idi. Birazcık daha gelişsin diye ılık olması nedeniyle salona koydum. Ama filizleri ince ve zayıf gelişti. İlk kesimden sonra arka daldansonra çıkan filizi sağdan öne doğru bırakılacak dal olarak koruyorum. Dallanmayı artırmak için çok az sayıda kesim yapabildim, çünki gelişme, uzama çok az oldu.
Gelebildiğim nokta, resimdeki gibi. Bu arada gövdesinin çapı 7 cm. oldu.
Acaba bonsaiye aday bir bitki olabildi mi ?

27 12 2008.JPG

Gelecek yıl için önerilerinizi beklerim. Saygılar.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024