agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni14Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-12-2008, 13:39   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Sanirim agaciniz icerde oldugu surece yeterli isik gormedigi icin surgunlerdeki gelismeler istediginiz gibi olmamistir. Yine de guzel bir bonsai adayi.

Sagdan one dogru cikarmak icin biraktiginiz surgun, cok asagida oldugu icin one cikarmak yerine ilk ve ucuncu dal arasi(simdi oldugu gibi) bir dogrultuda cikarirsaniz daha iyi duracagini dusunuyorum.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2009, 14:57   #62
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
P.afra II

[QUOTE=izzeterisen;254162]Eklenti 41944Eklenti 41945
QUOTE]

Bitkimin son durumu.
JD605344.JPG

Bu bitkide ilk dalı sola yapabildim, ama ikinci dalı sağa veremedim, bu nedenle ikinci dal arkaya oldu, üçüncü dal da sağa. Çünkü, dalların gelişim yönleri bunu gerektiriyordu. istenilen yönlerde uygun dal yoktu.
Önümüzdeki yıl bitkinin gelişimi hazlanacaktır muhakkak. Toprağını değiştireceğim. Ve sanıyorum önümüzdeki yıl çok yol katedeceğim.
Önerilerinize sunarım.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2009, 15:02   #63

izzeterisen's Avatar

P.afra I

[QUOTE=izzeterisen;254160]Eklenti 41942Eklenti 41943QUOTE]

P.afra I'in son durumu
JD605346.JPG

Bu bitkimde de oldukça gelişme oldu. Ancak bonsai kurallarına göre uygun dal dizilimini başaramadım, yukarıdaki P.afra II bitkisinde olduğu gibi. Bu bitkide de ilk dalı sol, ikinciyi arka, (iyi gelişmiş sola bakan alttan üçüncü dal kesilecek) sağa bakan dördüncüdalı da sağ yapıp şekil vermeye devam edeceğim.
Önerilerinize sunarım.

Eski 03-01-2009, 11:06   #64
Ağaç Dostu

Izzet bey, ikinci dalin geride olmasi bonsai kurallarina aykiri degildir.(yalniz ilk dal geriye cikmamalidir ki bu kural da selale ve yari sarkik tarzinda gecerli degildir. Bu tarzlarda asagiya sarkan govdeden cikan ilk dal geriye cikar.)

Agaclarinizda ikinci dallarin geride olmasinda bir sakinca yoktur. 3. dal ilk dalin ters tarafina cikmali.

Yesimleriniz guzel gorunuyor, Onlardan iyi bonsailer yapacaginizi simdiden soyliyebilirim.

Kolay gelsin.

Eski 03-01-2009, 13:07   #65

izzeterisen's Avatar

P.afra III

31122009.jpg

Bu da minik P.afra bitkimin son durumu.
İlkbaharda, bu zamana kadar öğrendiğim bilgiler doğrultusunda, gereksiz dallarını keserek, biraz daha eğerek yarı eğik tarzda şekillendirmeye çalışacağım.
Ancak yukarıya doğru çıkan ilk (üste giden) dalın kesilip kesilmeyeceği konusunda yardımlarınıza ihtiyacım var. Bana sorarsanız bırakmak istiyorum.

Eski 04-01-2009, 11:45   #66
Ağaç Dostu

Yukariya cikan dali kesmen gerekmiyor. Yalniz boyunu cok yukseltmemen gerekiyor(simdiki boyu agaciniza gore, iyi durdugunu dusunuyorum.)

Eski 20-04-2009, 10:46   #67
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2005
Galeri: 48
izzeterisen, bonsainiz için bir üçgen oluşturarak, dışına fazla çıkan dalları keserseniz formunu yakalamış olursunuz.
Ali abinin belirttiği gibi, sizinkinde kesilmesi gereken dal bulunmayıp çok güzel bir form oluşturmuşsunuz
Tabii burada ön taraflarda hızlı büyüyen sürgün ve dalları keserek gücü arka taraftaki dallara vermeniz önemli.
Bu şekilde, ilk dalları daha kalın ve uzun olmasını sağlarsınız.

3112200922.jpg

İlk dal derken kırmızı ile çizdiğim dalı söylemiş oldunuzu düşünerek, bu dalın büyümesini ve öbür tarafa uzayan sürgünü kalacak şekilde bir budama yaparsanız o daldan da faydalanmış olursunuz.

Ayrıca; telleme yaparken, teli sarkık gövdeye saat yönünde sarar ve sarkık gövdeyi de saat yönünde çevirir seniz, kırmızı ile çizilen dal ( tabii diğer dal ve sürgünler de) biraz daha arka yüze doğru döner.
Bu şekilde gövdeye tel sararak sürgün ve dalların yönünü değiştirme işleminde, tel gövdeyi çok sıkıştırdığı için sık sık kontrol edilmeli, gövdede iz bırakmamısına özen gösterilmelidir.

Kolay gelsin...
31122009.jpg

bonsaisever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2009, 12:32   #68

izzeterisen's Avatar

Sn.bonsaisever.
Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim.
Ama bu bilgi bana 3 ay gibi bir zamandan sora geldiği için kendi düşüncelerime, okuduklarıma göre kesim yapmıştım. Yeni çıkan filizleri kesmeyeceğim artık. Kalan ve yeni çıkacak olan dalları dediğiniz gibi işleyeceğim.
Kırmızı ile işaretli olan dalı kezmedim duruyor. O dalda yere paralel olarak arkaya doğru giden bir filiz var. Ayrıca dediğiniz gibibir şey yapmama gerek kalmadı.
Bu arada bitkiyi büyük bir saksıya aldım (Bu bitkiye göre büyük) 1-2 yıl bu saksıda kalmasını istiyorum.
İyi günler dilerim.

Eski 04-06-2009, 12:14   #69

izzeterisen's Avatar

raft tarzı çalışma

Geçen yıl diktiğim bir Portulacaria afra'yı raft tarzı çalışma için okuduklarım doğrultusunda hazırladım. Bu bitkiyi dikmek ve bu tarzı çalışmak istiyorum.

JD605774.JPG

JD605776.JPG

Acaba hazırladığım şekil uygun mudur? 1-2 gün yaralarının kapanması için bekletip uzun bir saksıya dikeceğim. Önerilerinizi aldığım zaman gerekli düzeltmeleri yapacağım hemen ve dikeceğim.
Teşekkürler.

Eski 04-06-2009, 21:31   #70
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

izzeterisen, fidanınızı yaralarının kapanmasını ne için bekliyorsunuz?

Köklendirmek için soymuş olduğuz olduğunuz yerlerden köklenmesini istiyorsanız, kabuğu soyar soymaz toprağa yatırın.

Eski 04-06-2009, 22:21   #71
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Sayın izzeterisen

Sukuletler bünllerin çok fazal su taşıyan türlerdir.

Bu türlerde uygulama şu şekilde yapılır.

yarı nemli bir toprağa sukulet uygun şekilde dikilir.

Aşırı nemli olmayan bir toprak olmalıdır.

15 ila 20 gün dikimi takip eden günlerde sukuletler bulunduğu toprak sulanmaz.

Bu süreçte sukulet kök salar bu gecen süre sonunda toprak sulanmalıdır.

Eğer sukulet güçlü ise sukulet hiç ekilmez çünkü sukulet toprak dışında hızlı bir şekilde sudan uzak olarak köklenir.
Kökler belirtidğinde yine nem ranı çok düşük toprağa ekilir ve sulama 15 gün sonra yapılır.

Saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2009, 19:47   #72

izzeterisen's Avatar

Sn.bonsaisan,
Yanlış anlamayın lütfen. 30 yıldan beri kaktüs yetiştiririm. Bu bitkinin köklenmesi konusunda iki yıldır tecrübe edinmeye çalışıyorum. Sıcak aylarda gölgede fazla zaman almadan kökleniyor.(Kestiğim bitkilerden her yer portulacaria doldu ) Benim sorunum tarza uygun olup olmadığı konusundadır. Öğreneceğim ama kaç yıl geçecek kestiremiyorum. Çok okudum bu tarzı ama yine de tereddütlerim var. Eğer raft tarzına uygunsa incelerseniz, böyle bir yardımda bulunursanız çok sevinirim.
Bu arada başka bir bitkiyi benzer şakilde ama köksüz olarak diktim.
Sal Tarzı / Raft Style / Ikadabuki
Bu çalışmayı örnek aldım. Merak ettiğim başka bir konu ise bırakılacak dal adedi. Acaba bırakılacak dal adedi kaç adet olmalı?
Bu tarz gerçekten çok güzel.
Teşekkürler,

Eski 07-06-2009, 23:19   #73
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Sayın izzeterisen

ben yanlış anlamıyorum.
Sizn bu konuda ki çalışmalarınızı biliyorum.tecrübelerinizide .

Bu konuya bu bilgiyi vermemdeki sebeb malumunuz konuyu okuyan ve bu tür çalışma yapıcak değerli bonsai dostları için genel bir bilgi olmasında dolayıdır.

Yani size özel değil bir çok site üyesine genel içerkli bilgilendirme adınadır.

Sorunuzn cevabı ise şu anda ana bitkinin daları ileride tek bir ağaçcın görselini veriçek ve bu her bir ağaç ise aynı gövde üzeriden yetişmiş bir ağaç grubunu oluşturaçak.
BUrada siz kendi düşüncenzide oluşturduğunuz görseli şekillendirmelisiniz.

BU yüzden size hangi dal kesilmeli hangisi kalmalı diye bir söylemde bulunmak yanlış olur.

SAygılar.

Eski 08-06-2009, 08:23   #74

izzeterisen's Avatar

Teşekkür ederim. Şimdi dikip büyüteceğim önce.

Eski 08-06-2009, 17:59   #75
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bonsaisever Mesajı Göster
izzeterisen, fidanınızı yaralarının kapanmasını ne için bekliyorsunuz?
Bu konuda bilgi verir misiniz?

Eski 08-06-2009, 21:43   #76

izzeterisen's Avatar

Portulacaria afra bir sukkulent, hemen dikersem gövdede köklenme olması için kabuğunu kestiğim yerlerde çürüme meydana gelir. Bitki veya dal ölür. O nedenle 2 gün beklettim. sonra diktim.
Nisan- mayıs aylarında dal veya filiz kestikten sonra en az bir hafta bekletiyorum gölge bir yerde. sonra dikiyorum . toprağı da çok az nemli oluyor. çabuk kökleniyor hava sıcak olursa. Bu bitki bu açıdan çok dayanıklı. Perşembe günü bir yerden kestiğim dal hala (4 gün) güneşte bekliyor. Ama hemen dikeceğim artık fazla bekledi. Havalar çok sıcak. Gölgede bile gündüz 30 dereceler varmaya başladı.

Eski 09-06-2009, 22:07   #77
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Alıntı:
Portulacaria afra bir sukkulent, hemen dikersem gövdede köklenme olması için kabuğunu kestiğim yerlerde çürüme meydana gelir.
Bilgi için teşekkür ederim...

Eski 25-08-2009, 18:39   #78

izzeterisen's Avatar

Kıvrımlı dik tarzdaki yeni Portulacaraia afra'larım

1 - Bu bitkimi Mart 2009 ayınsa satın aldım. Çiçekçinin oğlu önce 40 Lira dedi almamıştım. Başka bir zaman annesi 10 lira deyince aldım. Nisanda toprağını açınca köklerinin kök ur nematodunun urları ile dolu olduğunu gördüm. Sadece kalın köklerini bırakarak tüm köklerini kestim. Kalın köklerini de kısalttım. Çok kuvvetli kalın kökleri var. Üst kısmını da kıvrımlı dik tarzda budadım ve diktim. Boyu 27 cm, gövdesinin çapı 3 cm.dir. Temmuzda saksıdan çıkararak daha iyi olduğunu sandığım toprağa aktardım. bitki kendisini ancak toparladı ve sürgünler iyice canlandı şu günlerde.
Bu bitkimde gövdede fazla yara izi var. Verdiğim şekil sizce uygun mudur?. Bu bitki bu yara izleriyle bonsai olabilir mi?
Bitkilerim konusunda düşünceleriniz,önerileriniz nelerdir?
0.JPG

0 1.JPG
Kökleri va yara izleri

2 - Bu bitkiyi de martta satın aldım. Aynı uygulamayı bu bitkimde de yaptım. Tepe oluşturmak için bitkiyi kesmek zorunda kaldım. Çünki arka daldan sonra gelen dal çok yukarıda idi. Bitkinin boyu 25,5 cm, gövdesinin çapı 3,5 cm.dir.
1.JPG

3 - Bu bitkim de geçen sene filizden yetiştirdiğim bir bitki. Şimdilerde ikinci dalı oluşturmaya çalışıyorum. Daha gövdesi 1,5 cm kalınlıkta ve ilk dal 16 cm.den çıkıyor. Böyle büyüterek (önce büyütüp sonra çalışarak değil de) bonsai elde etmeyi planladım.
3.JPG

Teşekkür ederim.

Eski 26-08-2009, 13:25   #79
Ağaç Dostu

Izzet bey yesim agaclariniz istediginiz forumlarda saglikli buyuyorlar.

Yesimler zerindeki kesik izleri zaman icerisinde kaybolacak(baska agaclarda olmayan bir cabuklukla yesim agaclari her kesigi cabuk bir sekilde kapatiyor)

10 liraya aldiginiz agaciniz 100 lira verseler vermiyeceginiz guzel bir bonsai olacak.

Calismalarinizda kolayliklar diliyorum.

Eski 21-11-2009, 12:18   #80

izzeterisen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi izzeterisen Mesajı Göster
Eklenti 41944Eklenti 41945
Boyu 45 cm.
Önerilerinize sunulur.
saygılar.
Çalıştığım bitkilerden birinin şimdiki durumu:

JD606329.JPG

Sürekli uç alarak bitkiyi geliştirmeye devam ediyorum. Önümüzdeki yıl dalları biraz kendi halinde büyümeye bırakıp dal hacminin artışını sağlamayı düşünüyorum. Bir de kurbanlık dal bıraktım altta. Şu an boyu 62 cm. ve kök seviyesinde gövdenin çapı 3 cm, yani gövdesi çok ince. Bu nasıl kalınlaşacak ne yapmam gerekir bilmiyorum. Ayrıca kökleri bir bonsai saksısına tutturulacak kadar kuvvetli değil. Önerileriniz bekliyorum.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi izzeterisen Mesajı Göster
Burada diğer bitkimin 15 ay önceki çalışmaya başladığım zamanki durumu görünüyor.

Bu günkü durumu ise budur .
JD606333.JPG
3,5 cm kalınlığında gövdesi var ve boyu 35 cm.
Gövdenin arka daldan sonra gelen bölümünü biraz öne biraz da sola doğru eğmem gerektiğini düşünüyorum. Arkaya doğru (görünmüyor) bir kurbanlık dal bıraktım bu bitkimde de. Kökleri oldukça gelişmiş. Seneye bir bonsai saksısına tutturulacak kadar gelişeceğini düşünüyorum. Önerilerinizi bekliyorum.
Saygılar.

Düzenleyen izzeterisen : 22-11-2009 saat 19:34
Eski 21-11-2009, 15:52   #81
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Her iki çalışmada harika gidiyor seneye de bonsai saksısına alına biir bu sene geleçek bahar ayındada..

Elinize sağlık

Eski 21-11-2009, 16:56   #82

izzeterisen's Avatar

JD606343.JPG
Crassulamın şimdiki durumu:

Yaz boyu dallanmayı arttırmak için çalıştım.
Bu bitki ağır gelişiyor. Bundan sonra yazın ala gölgede yetiştireceğim. burada sıcakta gelişme duruyor. İlkbaharda ve sonbaharda gelişme gösteriyor. Bu gidişle 6-7 seneden önce bonsai olacağa benzemiyor.
Bu bitki ile ilgili bazı sorularım olacaktı. Altta resimde işaretlediğim filizleri geliştirebilir miyim.Bu dallar gerekli midir? Bir de iki daldan sonra resimde görünen ve sağa doğru eğik, kısa, kalın olan dalın (arka daldan sonra öne doğru olan dal olarak bıraktım) şekli uygun mudur?. Bu dalı ilk boğumundan kesip oradan bir filiz alsam ve öne doğru yönlendirsem daha mı uygun olurdu?

Kopyası JD606343.JPG
Teşekkür ederim.

Düzenleyen izzeterisen : 22-11-2009 saat 15:44
Eski 21-11-2009, 23:37   #83
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Aynı şelikde ve bilek kalınlığında gövdesi olan aynı cins bir crasulam var.

Bu sene sizndeki gibi olan daları ben gövdeye 2 boğum kalaçak şekilde budamayı düşünüyor ve aynı sene içinde budadığım noktalardan hızlı bir sürgün gelişimi bekliyorum.

Eski 22-11-2009, 11:29   #84
Ağaç Dostu

Izzet bey kirmizi ile isaretlediginiz surgunler bence orada olmalari gerekli degildir onlari budayabilirsiniz.

Bu cins yesim agacinda dallari budarken dikkat ediniz, Cogu kez budanan yerin hemen altinda kalan bogum kuruyor ve onun altindaki bogumdan iki surgun cikiyor.

Su an agacinizin gorunumu iyi. Yine de dusundugunuz gibi one dogru cikan dali budayip yeni surgunlerden birini one cikan dal olarak kullanabilirsiniz(o dalin gelismesi icin zaman alabilir.)

surekli sulanan yesimlerde kok sistemi guclu olmuyor. Az sulananlarda ise su aramak su aramak ihtiyacindan, kokler daha iyi gelismektedir.

kolay gelsin.

Eski 22-11-2009, 15:55   #85

izzeterisen's Avatar

Düğer crsassulam

Bu crassula bahçemde dikiliydi. Güzel bir bitkiydi. bonsai olma uğruna geçen yıl sanıyorum ağustos ayıydı sökerek saksıya aldım.

Ocak 2009 ayı sonundaki durumu :
31 01 2009.jpg

İlk dal bana uzun göründü. diğer dallara göre daha az gelişmiş görünmesinin nedeni bu yaz biraz daha geriden kesmemdir. Şimdi fiilz verdi ve gelişiyor. Arka olarak seçtiğim kızma doğru bir filizi eğdim ve büyütüyorum. Tepeye giden dalı ve ikinci dalı yaz başında kestim ve kısalttım.

21 11 2009 ön.JPG
Ön

21 11 2009 arka.JPG
Arka

Bu en fazla 50 cm. kadar bir bitki olacak sanıyorum.
Ön görünümde arka daldan sonra gelen ve öne doğru önden çıkan filiz var. Onun öne doğru uzanan dal olmasında bir mahsur var mıdır? bonsaide bakana doğru dal çıkmaz deniyor ama ben yine de sordum. Bu filiz sağdan veya soldan çıkmıyor, gövdenin gördüğümüz kısmından çıkıyor.
Bitkimin durumu hakkında önerilerinizi beklerim.
Saygılar.

Eski 22-11-2009, 19:56   #86
Ağaç Dostu

bonsaisever's Avatar

Alıntı:
Ön görünümde arka daldan sonra gelen ve öne doğru önden çıkan filiz var.
Sanırım 3. dalın (arka dal) üstünde bir dal çıkartmışsınız, doğru mu?
Önden veya arkadan çıkan dalı, boş kalan kademeyi doldurması için başka bir yöne çevirebilirsiniz.

Niye ön tarafa getirmek istiyorsunuz?
Sizin fidanda önde çıkan sürgünler var.

Eski 22-11-2009, 21:23   #87

izzeterisen's Avatar

O dalı öne getirmek istemiyorum. Önde zaten. Eğer o dal olmazsa arka dal ile tepe arasında epey bir boşluk doğacak. En iyisi dal biraz uzayınca kesip yana doğru bir filiz alarak büyütmeye devam edeyin.
Teşekkürler.

Eski 20-04-2010, 18:25   #88

izzeterisen's Avatar

Kasım 2009

Bu Crassula sp. bitkimi bu gün küçük bir saksıya diktim. Kök kesimi gerekmedi. Önceki saksısında kökleri çok az gelişmişti . Bundan sonra bonsai saksısına girinceye kadar bu saksıda gelişmesine devam etmesi acaba uygun mudur?

JD606605.JPG

Gövde çapı 5 cm, boyu 30 cm.

Eski 20-04-2010, 18:55   #89

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Crasulada büyük bir kök yapısı olmuyor. Bence bu saksı uygun beslediğiniz sürece yetecek.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2010, 19:34   #90
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Gövdesi baya kalınmış.
Çapı kaç santimetre ?

Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024