agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni7Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-07-2008, 08:32   #151
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Giriş Tarihi: 24-03-2007
Galeri: 1
Tourkana, zeytin ve harup ülkemizin yerli türleri ve çok dayanıklı ağaçlar. İlk başta haruptan bonsai yapabileceğimi sanmıyordum. Özellikle Ali Beyin önerisi ile başladım. Ve şu anda bonsai olmaya yakın aday olan 4 ağacım var. Bir tanesini henüz tanıtmadım. Çok sayıda da küçük fidanım var.

İkili gövde tarzı zeytin ağacımın gövdeleri arasındaki mesafenin fazla olmasını ben de olumsuzluk olarak görüyorum. Dolayısı ile önerini değerlendireceğim. Önce biraz dallansın, oluşacak yapıyı son kez değerlendirip soldaki dalı kesmeye karar veririz. Öneriniz sanıyorum şöyle:

zeytin007a.JPG

msgurkan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2008, 10:33   #152
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2007
Mehmet Salih Bey,

Harnupunuz çoklu gözde için çok uygun değil gibi. Gövdeler, farklı seyvilerden çıkmış. Yukarda kalanları, çok kalın olduklarında dal gibi kullanmak da zor.

Ben olsam; son resimde oldukça güzel kıvrılmış olan hariç geri kalanları budar ve kıvrımlı dik tarz denerdim. Ya da yukardan çıkan gövdeleri tamamen budar kalanları da oldukça kısaltarak bunlardan yeni gövdeler geliştirirdim. Yanlız bu uygulamada geriye dört gövde kalacak bu nedenle birini feda edip üçlü gövde yapmanız gerekir.

Eaglion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2008, 12:15   #153
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Eaglion,
Harup ağacımın çoklu gövde için bazı kusurları olduğuna katılıyorum. Ancak Ağaca verilecek genel form içinde bir miktar kamufle olurlar mı diye yeni dal ve yaprak gelişimini bekliyorum. Kaldı ki ağacın öncelikli sorunu köklenmesini tamamlayıp hayatta kalabilmesi. Gelen yıl gerekli görürsek yine derin budama yapabilirim.

Senin dediğin gibi dört dalı dipten budamak bana pek kolay görünmedi. Ağacın ana dalları çok kalın ve kesilirlerse ana gövde üzerinde görüntüyü bozacak 4 tane çok büyük yara açılacak. Ölçeği tam olarak algılamana yardımcı olmak için ağacın toprak seviyesindeki en kalın gövde çapı 16 cm'dir.

Henüz ön yüzü kesinleştirmedim, ancak 153. mesajda görünen yüzü arka yüz olarak düşünüyorum. Ağacın ön yüz olarak öngördüğüm yönden çekilmiş bugünkü resmlerini de aşağıda görebilirsiniz.

Harup007.jpg

Harup008.jpg

Düzenleyen msgurkan : 18-07-2008 saat 23:39
Eski 18-07-2008, 13:22   #154
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi msgurkan Mesajı Göster
...Ölçeği tam olarak algılamana yardımcı olmak için ağacın toprak seviyesindeki en kalın gövde çapı 16 cm'dir...
Oy maşallah.

Bu boyutta, yeni çıkan dalların orantılı olması için de çok zaman geçmesi gerekecek (en az=anadal yaşı/2). Bu süre içinde yaralar da iyileşmez mi sizce?

Eaglion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2008, 15:03   #155
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Mehmet Salih bey harnibiniz(harnup) oldukca iyi gelisiyor ve saglikli masallah.
Agaccinizin iyice sacak kok gelistirebilmesi icin, onun ust tarafindaki gelismeye bir iki yil dokanmayiniz. Daha sonra uzerinde nasil bir calisma yapacaginiza karar verirsiniz. Kokleri gelistikten sonra uzerinde yapilacak her turlu calismayi zarar gormeden gecirecegini dusunuyorum.

Sayin Eaglion ve diger arkadaslarin verecegi onerileri de goz onunde bulundurmanin yani sira, Tarz icin sana en guzel ornegi dogada gorecegin harnip agaclari verecek(Girne-Guzelyurt arasidaki yol boyu bircok harnip agaci var firsat bulursan oralara bir goz at resimler cek, zaman icerisinde harnip agacina verecegin tarzi belirlemen icin boyle bir calismanin yararli olacagini dusunuyorum.)

Calismalarinda sana kolayliklar dilerim.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2008, 16:14   #156
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Ali hocam güzel bir noktaya değindi. Ağacın doğadaki örneklerine bakmak. Böylece minyatür benzerlerini oluşturabiliriz. Kendim hep doğala yakın bir ladin ağacım olsun istiyorum. Şu ana kadar ladin ağaçlarıyla çalıştım ama, henüz ağacı tanıma aşamasına bile gelebilmiş değilim.

Ağaçlarınızın sağlığı ve gelişimi için Eaglion'un dediği gibi söylenecek tek söz Maşallah

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2008, 01:21   #157
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Eaglion Mesajı Göster
Bu boyutta, yeni çıkan dalların orantılı olması için de çok zaman geçmesi gerekecek (en az=anadal yaşı/2). Bu süre içinde yaralar da iyileşmez mi sizce?
Eaglion, yaralar gövdenin görünen bölgesinde olacak ve iyileşseler bile çirkin izleri kalacak. Gövde üzerindeki bu dalları dipten kesme yerine bir miktar daha kısalma olabilir.

Ali Bey, dediğiniz gibi harup henüz yeterli kök geliştirmiş değil. Bunun için ona zaman tanımak gerekir. Bu arada çevredeki güzel harup ağaçlarının resimlerini çekip burada yayınlayacağım. Vyssera'nın dediği gibi minyatür benzerini oluşturmak için aralarından uygun tarzı seçeriz.

Eski 19-07-2008, 11:04   #158
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-12-2006
Harnup çok güzel görünüyor.Özellikle yüzeykökü harika.Ben de dayanamadım katılımda bulunayım dedim.Kırmızı çizgili dallar budanıp kahverengi çizgili istikamette dal gelişimi sağlanırsa güzel bir kıvrımlı dik form olur gibi.1 numara ile gösterdiğim dal da budanacak.Ancak o dal önde kaldığı için yaranın kapanmasını beklemektense gövde biraz oyulabilir.Sola doğru çıkan dala ölü dal uygulaması da yapabilirsin.Neye karar verirsen ver sonuç harika olacak eminim.Ağaç güzel çünkü.

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Harup001.jpg (69.2 KB, 435 views)
cüce nar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2008, 11:40   #159
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Cüce nar, siz de Eaglion gibi Kıvrımlı Dik Tarz öneriyorsunuz.

Benim baştan beri odaklandığım çoklu gövde, ancak taraftarları arttığına göre sizin önerinizi de iyice incelemek gerekiyormuş. Nede olsa zamanımız var. Fotoğrafa göre karar vermek bazen yeterli olmadığından önerilernizi ağaç üzerinde inceledikten sonra görüşlerimi tekrar paylaşacağım.

Önerileriniz için Size ve Eaglion'a teşekkürler.

Eski 01-09-2008, 22:02   #160
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI Mesajı Göster

Tarz icin sana en guzel ornegi dogada gorecegin harnip agaclari verecek(Girne-Guzelyurt arasidaki yol boyu bircok harnip agaci var firsat bulursan oralara bir goz at resimler cek, zaman icerisinde harnip agacina verecegin tarzi belirlemen icin boyle bir calismanin yararli olacagini dusunuyorum.)
Ali Bey Girne'nin doğusunda Esentepe-Tatlısu yolu üzerindeki harnup ağaçlarından örnek resimler aldım. Çok kaliteli olmadığı için galeride değil de burada yayınlamayı uygun gördüm. Umarım arkadaşlara doğadan tarz konusunda esin kaynağı olur.

haruplar001.jpg haruplar002.jpg haruplar003.jpg haruplar004.jpg

Eski 01-09-2008, 22:05   #161
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Resimlerin devamı...

haruplar005.jpg haruplar006.jpg haruplar007.jpg haruplar008.jpg

Eski 01-09-2008, 22:50   #162
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Bu arada çoklu gövde tarzı harnup ağacımın gelişimi konusunda biraz bilgi vereyim. Haziran ayı başında dikili olduğu tahta kasa içindeki toprak ve köklerin durumu nasıl diye bir kenardan açıp bakınca hem çok miktarda böceklenme hem de toprağın alt katmanlarına suyun ulaşmadığını gördüm.

Yazın yakıcı sıcakları başlamıştı, saksı ve toprağını değişmek çok riskliydi. Ancak o şekilde bıraksam büyük ihtimalle ağaç ölecekti. Özellikle toprakta dere çakılı karışımı yoktu. Ağacı ilk dikeceğim zaman önceden uygun toprak karışımı hazırlamadığım için tümü çürümüş bitki atıklarından oluşan toprak kullanmıştım. Şimdi bu hatadan ders alarak her zaman büyük bir kasa içinde kullanmaya hazır toprak karışımı bulunduruyorum.

Sonuç olarak harnup ağacını yerinden süküp toprağının çoğunu yıkayarak uzaklaştırdım ve büyük bir saksıya drenajlı toprakla diktim.

haruplar011.jpg

Şanslıyım ki ağaç pek sarsıntı geçirmedi. İki hafta sonra çok hızlı gelişmeye başladı. Çok gelişen filizlerin uçlarını biraz budadım. Ancak sonra tekrar aynı şekilde gelişmeyi sürdürüyor.

haruplar009.jpg

haruplar010.jpg

Eski 02-09-2008, 13:12   #163
Ağaç Dostu

Mehmet Salih bey iyi gunler. Siz onu ne kadar cok seviyorsaniz harnup agaciniz da da yasamayi ve sizi seviyor. Cok govdeli tarzi ile, belkide hicbir ulkede kimsede olmiyan bir bonsainiz olacak.

Ingiltereya giderseniz aklinizda olsun onun icin guzel bir bonsai saksisi aliniz.
Oval bir saksi icerisinde cok guzel duracagini dusunuyorum.
Toprak rengi sirsiz bir saksi kullanabileceginiz gibi yaprak rengine uygun sirli bir saksi da kullanabilirsiniz.

Harnip(harnup) agaciniza, iki gozunuz gibi bakiniz, Ornek bir bonsai olacak.
Kolay gelsin.

Eski 02-09-2008, 14:55   #164
Ağaç Dostu

bonsaisan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-10-2005
Galeri: 18
Ağaç çok güzel ve hoş görünüyor.Yüksek bir enerjisi olduğu için bunu orantılı kulanıyor siznde yapmış olduğunuz uygulamar ile gelişimi gerçekden iyi olaçak.
Başarılar saygılar.

bonsaisan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2008, 20:39   #165
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Ali bey, Bonsaisan teşekkürler. Yardımlarnızla inşallah onu güzel bir bonsai yaparız.

Bu ağaca uygun saksı konusunda ben de oval diye düşünüyordum. Nasıl görüneceğini anlamak için bir foto montaj yaptım. Ağacın 18 cm olan gövde çapı ile boy ve genişliğine uygun olarak 40-45 cm'lik bir saksı boyutu uygun olur diye düşünüyorum.

harnupsaksılı.jpg

Eski 03-09-2008, 12:17   #166
Ağaç Dostu

Mehmet Salih, guzel gorunuyor.
Seramikci arkadasin oldugunu hatirliyorum. Ona, agacla orantili boyuta seramikten 5-6 tane koyun yaptirirsan, o koyunlar harnip agaci altina yerlestirdinmi agac bir daha heybetli gorunecektir.

Eski 04-09-2008, 19:35   #167
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Ali bey çok güzel bir öneri. Hayvan figürleri nasıl bulurum diye düşünürdüm, ama seramik olarak imal etmek aklıma gelmemişti.

Bir foto montaj denemesi daha yaptım. Sanıyorum koyunlar ölçek olarak biraz küçük oldu.

harnupsaksılı2.jpg

Eski 05-09-2008, 16:43   #168
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2005
Galeri: 1126
Bonsaiden yana sesimi çıkartamıyorum, ama süper olmuş, naçizane önerim:
Kepenekli bir çoban bebekle çok daha güzelleşecektir.

Vildan Sönmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2008, 19:02   #169
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Vildan hanım, ağacımın bonsai haline gelmesine birkaç yıl daha var. Ancak müstakbel koyun figürlerime bir de çoban figürünü memnuniyetle ekleyeceğim.

Sizin çalışmanızı da merakla izliyoruz. Japon ayvası ve erguvan benim henüz edinemediğim ama hayalimdeki türler.

Eski 06-09-2008, 13:32   #170
Ağaç Dostu

Mehmet Salih bey koyunlar cok kucuk olmamis. Agacla orantili, koyunlara bakan agacin ne kadar buyuk oldugunu hemen fark edecek.

Koyunlari hep ayni sekilde yaprirma kimisi yatirken. kimisi otlarken kimisi de bakinirken olsun.

Vildan hanimin onerdigi Coban da goruntuyu tamamliyan unsur olacak(onu da seramikten yaptirabilirsin, onun boyunun da olculere uygun olmasina dikkat et. buradaki Cinli balikci figurleri gibi)

Kolay gelsin.

Eski 07-09-2008, 22:11   #171
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Bahçemdeki bu ılgın ağacını fidandan koca ağaç haline getirdim. Fıstık çamlarım da çok büyüdüğü için bahçe güneş göremez hale gelmişti.

Ilgını bahçe bonsaisi yapmaya karar verdim. Mart 2008'de derin budama yaptım. İlk resim Nisan sonu, diğer iki resim ise bugünkü halini yansıtıyor.

Ağacın gövde kalınlığı yaklaşık 1 metre, yükseklik 2 metre.

IlgınBahçeBonsaisi.jpg

IlgınBahçeBonsaisi1.jpg

IlgınBahçeBonsaisi2.jpg

sevgihoca beğendi.
Eski 07-09-2008, 22:19   #172
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Çok güzel bir ağaç vuruldum ben bu ağca yerinizde olsam bahce bonsai si değil uygun bir saksı iamal eder saksıya alırım. ÇOK güzel bir BONSAİ olacak bu ağaç.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2008, 22:41   #173
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Tekin bey, aslında baştan beri amacım oydu.

Ancak bu hale gelince Eşim, beğendiği bütün bonsai adaylarıma yaptığı gibi "Bu benim", "Aman dokunma, sonra ötekiler gibi kurutursun" demeye başladı. E kısmen de haklı, ilk dönemlerde bazı ağaçlarımı kaybemiştim.

Baktım olmayacak, ben de ağacın bulunduğu yerdeki güçlü enerjisinden faydalanıp ana dal yapısını oluşturayım dedim.

Bu aranda Eşimin ağacı kurutmayacağım konusunda bana güveni oluşunca, belki gelecek yıl, onu yerden alıp tekrar köklendirerek özel bir saksıya alırım.

Eski 07-09-2008, 22:49   #174
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Bir yılda tamamlamayın söküm işlemini isterseniz Önce etrafını kanal şeklinde biraz kazın fazla uzayan saçak kölerin bir kısmını kesin altdakiler kalsın. Sonra kazdığınız kanala tekrar torflu toprak doldurun saçak kökler tekrardan kılcal kökler salmaya başlasın ikinci yıl genişce kazıp ağcın altına girin kazık kökü kesin. Bir miktar toprakla beraber kaldırın büyükce bir saksıya yerleştirin Bir yılda orda kalsın ancak üçüncü yıl hem bitmiş olur. Ozaman uygun bir bonsai saksısına yerleştirirsiniz.

Düzenleyen Harun Parlak : 07-09-2008 saat 23:35
Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2008, 23:01   #175
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Ilgın çok kolay köklenebilen bir tür ancak onu, dediğiniz gibi yerinde tekrar köklendirip iki aşamada sökmek en doğrusu. Öneriniz benim için çok faydalı oldu, teşekkürler.

Eski 08-09-2008, 13:02   #176
Ağaç Dostu

Mehmet Salih bey, Tekin beyin heyecenla onerdigi ilgini saksiya alma, guzel bir calisma olabirse de, ben agaci oldugu yerede birakmayi yeglerdim.

Ev kendi malinizsa yani kiraci degilseniz ve agaci yerinden sokmek icin onemli bir gerekceniz yoksa oldugu yerde de oldukca guzel duruyor. Onun ust tarafinda surekli calisip bahcenizin gozde bir agaci yaparsiniz ve kim bilir kac nesil orda yasamini surdurur.

Ilgin dis mekan bitkisi oldugu icin yerinden sokseniz de disarida bakmak durumundasiniz. Buyuk bonsaileri tasimasi da zor oluyor(hele yaslaninca)

Insan ne kadar deneyimli olursa olsun, bu durumdaki agaclari sokup saksiya almak az da olsa risklidir. Siz nasil olsa bu bonsai sevdasina tutuldunuz bir daha da vazgecemezsiniz. O yuzden onunuzdeki zaman icerisinde bonsai saksilarinizda bircok ilgin bonsainiz olacagini dusunuyorum ve bir ilgin bonsai de bahcenizde.

Bunlar benim kisisel gorusum. Ilgin hakkindaki karari kendin vereceksin.
Kolay gelsin.

Not: Biliyorum yogunsun ama sormadan edemiyecegim. Girnedeki Ilginlarin koruma altina alinmasi saglamak icin hangi bakanlikla iletisim kurmaliyiz.
Biliyorum belediyedeki arkadasin sana koruma sozu vermistir. Ama o gorevini tamamladigi zaman diger gelenlerin ne yapacagi belirsiz oldugundan, en guzeli onlari yasalarla korumak oldugunu dusunuyorum.

Eski 09-09-2008, 20:50   #177
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Ali Bey, ev kendi malım olmadığı için onu 3-4 yıl içinde saksıya almayı düşünüyorum.
Ancak acelem yok önce dal yapısını geliştireyim, 1-2 yıl sonra karar veririm.

Girne'deki ılgınların korunması konusunda devlet yetkililerinden pek "ilgi" göremedim.
Konuyu Yeşil Barış Hareketi Başkanı Doğan Sahir'e konuşup ondan yardım isteyeceğim.
Doğan beyin mail adresi: dogansahir@neu.edu.tr

Eski 09-09-2008, 21:19   #178
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2005
Aslında Ali beyin görüşlerine bende katılıyorum.Ama evden çıkarsanız aklınızı ılgınla beraber burda bırakacağınız kesin.Çünkü şu yabancı sitelerdeki ılgın bonsailerini gördükten sonra sahip olduğum 4 cm çapındaki ılgınım bonsai aşamasında.Söğüt gibi suyu çok seviyor ve sık budamayı kaldırıyor.Şimdi teknik bir öneride bulunacağım.Ama buna başta Ali bey olmak üzere tecrübeli arkadaşlar bu konu üzerine yorum yapmalılar.Bu ağacı boydan 2 **** 3 parçaya ayırmayı öneriyorum.Hem taşımak için makul ölçüler çıkar hemde bir ağaçtan birden fazla bonsai çıkar...

cemboa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-09-2008, 23:43   #179
Ağaç Dostu

msgurkan's Avatar

Sn Cemboa, bana göre öneriniz teknik olarak uygulanabilirdir. Ve bunu zahmetli de olsa başarabileceğimi düşünüyorum.

Ancak benim çok sayıda 2-10 cm çapında bonsai adayı ılgın ağaçlarım var. Dolayısıyla ağacı bonsai yapacaksam bütün olarak korumayı yeğlerim.

Bu tartışmayı izleyenler, niye ağacı ağaç olarak bırakmıyorsunuz diye sorabilirler. Ona da yanıt vermek istiyorum. Bahçenin kenarına dikilmiş fıstık çamı ağaçlarım yıllar içinde kocaman olduğundan bahçe yeterince ışık alamıyor. Bir de ılgının gölgeleme yapması durumunda bahçede çim bile yetişmez hale geliyor, hatta mantar hastalığı etrafı sarıyor.

Yani bu ağaç benden sonra da bonsai olarak korunamazsa büyük ihtimalle kesilmesi gerekecek.

Eski 10-09-2008, 12:40   #180
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Ağacı eğer saksıya alacaksanız babamın ağaç sökmeden önce kullandığı yerinde köklendirmeyi uyguyaın derim. Ağacın ana köklerini yerinde kesip kılcal kök vermeye zorlamak ve bu kökler oluşunca yeni ortamına taşımak şeklinde. Uzun bir süredir fazla ilgilenemedim forumla, bu arada güzel çalışmalar yapmışsınız elinize sağlık

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024