agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni112Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-11-2013, 19:57   #31
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2010
(Uslubunuz hala irite edici...)

Bayım Madem çalışmalarınız ve standart yöntemleriniz var lütfen kendi adınıza başlık açın ve orada çalışmalarınızı gösterip görüş, eleştirileri kabul edebilirsiniz, bu sizin ve bizm için daha iyi olur....
Çalışmanıza gelince; şubeler gövdeye oranla çok ince olsada güzel gelişiyor gördüğüm kadarıyla, tam boyunu göremiyorum ama ağaç sola doğru düşecekmiş gibi, denge sorununu da çözersiniz bir şekilde... Ayrıca kullandığınız kaya daha sıradışı olabilirdi... Yamadori yaptığınız gövdeyle geliştirdiğiniz zirve arasındaki kabuk uyumsuzluğu da zaman içinde kaybolacaktır...

(Kökten itibaren ilk 15 cm boyu sizin geliştirdiğinizi sanmıyorum... Çünkü bir ağacın kabuğunun kökten başlayarak çatlayıp yarılmaya başlaması için en az 9-10 yıl gerekli, sizinki maşallah en az 15-20 yaşında yamadori yapılmış bir ağaç... Ve siz ilk 15 cm de dahil 6 yılda bu hale geldiğini söylüyorsunuz)

Cemaleddin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2013, 20:44   #32
Yeni Üye

Oğuz's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2007
15 yıldır bonsai yapan ustam ile yaklaşık 6 ay önce sizin hakkınızda konuştuk. Ustam 'Cemaleddin çok gayretli biraz ona destek olsam mı acaba diye söylemişti' gerçekten bu konuda çok tutkulusunuz. Amacım sizi üzmek değil destek olmaktı. Yazımı tekrar okursanız nazik ve kararlı bir üslupla yazıldığını göreceksiniz. Sizi üzdümse özür dilerim. Forumlarda paylaşmayı sevmiyorum. Keşke Ankara da olsaydınız birlikte çalışır, paylaşırdık. Sevgilerimle
Evet ağaç yamadori ve henüz zirvesi yok tüm dallar ve zirve kurbanlık dal -gövdeyi kalınlaştırmak için- 1. dal hariç. daha çok çalışmam gerekiyor. Hedefim 10 Yıl.

Özgür Tosun beğendi.
Oğuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2013, 20:53   #33
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Oooo! lütuf etmişsiniz, ustanıza selam söyleyin benden...

Eski 26-11-2013, 21:33   #34
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Giriş Tarihi: 06-06-2010
Arkadaşlar bonsai ile ilgili bir konuda bilgi alışverişi ve paylaşımda bulunurken elbette ara sıra tartışmalarımız da olacak, tartışacağımız konular da olacak. Ama bunu birbirimizi kırmadan, güzel bir üslupla yapmamız şık ve bize yakışan olacaktır.

Oğuz bey biraz daha ılımlı, Cemaleddin bey siz de biraz daha önyargısız olabilirseniz herkes birbirinden daha iyi faydalanacaktır ve birbirini karşılıklı saygı çerçevesinde daha iyi tanıyacaktır.

Oğuz bey bu arada ben bonsai ustası hocanızın kim olduğunu merak ettim, sormamda bir sakınca yoktur umarım?

bonsade ve tourkana beğendi.
Sakaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2013, 08:11   #35
Yeni Üye

Oğuz's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2007
Neden sakıncası olsun. Nail Bey. Sitemizin Üyesi. 'Ulmus' sanıyorum.
Sayın Cemaleddin kolay gelsin. Her seferinde biraz daha üzülüyor ve üzüyorsunuz. Sizi üzmek istemem kolay gelsin.

Oğuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2013, 09:52   #36
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Sayın Oğuz ''45 cm.lik'' bir dik tarz bonsai için izlenmesi gereken tekniği üç aşağı beş yukarı anlattı... Ama bu yöntem sadece kabul edilebilir kalınlıkta yamadori yapılan ağaçlarda (sayın Oğuzun ağacı yaklaşık olarak 5 cm kalınıkta tahammül edilebilir seviyede) ve genellikle dik tarz çalışmalarda uygulanır... İstenilen 10-15-20-25 cmlik bir bonsai ise, bu yöntemin itici-suni estetik sıkıntıları olacaktır... Yani verilen reçetenin sadece 45 cm lik dik tarz çeşitlerinde geçerliliği vardır...
Tohumdan çalışılan bonsailerde bu yöntemin uygulanması anlamsızdır. (Madem kalınlaştırıp keseceksiniz gidip fidancıdan kalın bir fidan alın) Çünkü tohumdan yetiştirdiğinizde gelişimi sürekli kontrol altında tutarak olabildiğince doğal büyüme hedeflenir... Yani istenilen doğal koniklik- kalınlık ve dalların alttan başlayarak kalınlaşması uzun, sabırlı ''doğal'' bir süreçtir... Yamadori ile tohumdan yetişen bonsainin yorum, yöntem ve estetik açıdan farkları vardır ...

Ayrıca, Sayın Oguz'un verdiği, duygudan, felsefeden uzak teknik reçeteyi herkes uygulayarak bir bonsai yapabilir... Bu da ''Bonsainin bir sanat değil şimdilik bir zanaat olduğu'' tezimi kuvvetlendiren bir veridir...

Not: Ben üzülmedim, bir merhaba demeden, sadece biraz buyurgan, biraz kibirli tarzınızı irite edici bulduğumu samimi olarak söyledim... ( ''Tohumdan yetiştirilen bir ağacı sadece istemediğiniz dalları alarak ya da uc alarak bonsai yapamazsınız. Buna ömrünüz ve sabrınız yetmez.'' bu sizin sözünüz. Unutmayın ki bonsai bir ömürlük değildir. 200, 375 ve hatta 600yaşında bonsailer vardır.) Ama unutmuşum işin teknik yönündesiniz, sizin aldığınız haz; bir masa, bir abajur yapmanın hazzına benziyor sanıyorum... Size kolaylıklar diliyorum...Saygılar ...

Eski 27-11-2013, 13:00   #37
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Bonsai esas olarak sabır ile çok yakından ilgili bir sanat dalı. Biz çok sabırlı bir toplum değiliz, sonuca çabuk ulaşmaya çalışıyoruz o nedenle bonsai ile ilgilenenlerin çok küçük bir yüzdesi tohumdan bonsai elde etmeye yöneliyor.
Cemaleddin Bey azmi ve sabrıyla tohumdan bonsai yetiştirmek konusunda birşeyler öğrenmek isteyenler için büyük bir tecrübe kaynağı olmuştur. Cemaleddin Beyin çalışmalarını yöntem olarak beğensem de uygulamaya sabrım yetmez o nedenle bir taraftan yamadori zeytinlerle çalışırken diğer taraftan da tohumdan, çelikten aday üretme denemeleri yapıyorum. Cemaleddin Bey'in yöntemiyle bonsai olmaz mı? Tabi ki olur ama süre uzar, sabrı yeten için güzel bir yöntemdir. Saksıda başlayıp sepetle toprağa gömüp, bahçede eğitmeye devam edilerek süre kısaltılabilir ama mini boylarda ağacı bahçede kontrol altında tutmak kolay değil.

Hepimizin amacı bonsai yetiştirmek, yöntemlerini öğrenmek, en güzel bonsaiye ulaşmak. Bunun için tek bir yol yok. Bonsai ile uğraştıkça güzel bonsailere çıkan yolu bulacağız, bir kısmımız tohumdan elde ederken bir kısmımız fidanlıktan alınan fidanlarla devam edecektir. Cemaleddin Bey’i kendimize benzetmeye büyük ağaçla çalışmaya yönlendirmeye gerek yok. Onun bir tarzı var ve o yolda ilerlemesi güzel bir şey.

İyi çalışmalar dilerim...

sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-11-2013, 16:39   #38
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Çok güzel anlatmışsınız durumu sn sagol, ağzınıza sağlık.

Cemaleddin bey'in bazı uygulamalarını veya yöntemlerini kendi uygulamalarımla veya kendi benimsediğim yöntemlerle karşılaştırdığımda arada fark var ama bu fark yöntemlerden herhangi birisiyle bonsai elde edilemez anlamına gelmez veya "bu yöntem ya da şu yöntem daha iyi" asla ama asla denemez. Hele hele karşılıklı saygısızlıkta bulunma hakkı asla vermez.
Her yöntemle yapılmış çok güzel bonsai örnekleri var dünyada. Kaldı ki Cemaleddin beyin çalışmaları beni bile tohumdan bonsai yapma yönünde teşvik edici oldu (ki 3-5 deneme başlattım zaten)...

Cemaleddin beyin sabrı her zaman taktir edilecek nitelikte ve her ne kadar yöntemleri farklı da olsa her zaman saygı duyulacak kaynak/rehber niteliğinde çalışmalar bunlar.

Yaptığı bazı çalışmalar, uygulamalar yanlış bile olsa (ki "yanlıştır" demek değil asla kastım), bu bile bir öğretidir forumda paylaşımda bulunanlar ya da paylaşımda bulunmayıp sadece bilgi alma amacıyla veya farklı bir amaçla foruma girenler için.

Son olarak söylemek istediğim, daha doğrusu altını çizmek istediğim şey de artık kırıcı üslup kullanmadan, aşağılayıcı bir dil/tavır takınmadan her şeyi tartışabilmemiz gerektiği. Yurt dışındaki forumlara baktığımda karşıt görüşlü kişiler o kadar güzel yapıyor ki bu işi hayran olmamak elde değil.

Kendim şahsım adına diyebilirim ki ben bu forumda paylaşımlarda bulunan tüm bonsaici arkadaşları artık bir "bonsaiciler ailesi" gibi görüyorum, bu yönde bakarsak sanırım her şey daha güzel olur.

Eski 23-03-2014, 11:36   #39
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Siz hiç bir ağaca '' Uykudamısın sevgili yarim, uyan, uyaan '' türküsünü söylediniz mi?

Diğer Çitlenbikler 9 martta yeşermeye başlamalarına rağmen Çİtlenbik-4 hala yeşermemişti... Ve ben 10 gündür O'na türkü söylüyordum... Canlı olduğunu bilmeme rağmen çok korkuttu beni...
Bu sabah baktığımda tomurcukların uçlarında yeşermeler gördüğümde çok sevindim...

Çitlenbik-4'ün geç uyanmasının sebebi, Kasım 2013'de yaptığım derin kök budaması olduğunu düşünüyorum... Çİtlenbik1'de de kök budaması yapmıştım ama fazla derin budanmamıştı...

Çitlenbik 20mart2014.jpg 20mart2014

bonsade ve Sakaki beğendi.
Eski 23-03-2014, 11:54   #40
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Cemaleddin abi.
Bu sene banada ilk defa 3 adet çitlembikler geldi. Daha önce ne gördüm nede çalıştım. Tamamen bana yabancı bir ağaç olduğundan sende dahil omak üzere bir çok kişiye sordum. İnternete bir çok siteden ağacın özellikleriyle ilgili bilgi toplamaya çalıştım. Yamadori yapılan çitlembiklerde sabırlı olmak gerektiği, hatta bir yaz dönemi bile beklenebileceğini, ağacın hemen öldüğü kanatına hemen varılmaması gerektiğini anlıyorum. Ayrıca kök budaması yapılmış ağaçlarda beden ne kadar kalınsa uyanma sürecininde o kadar uzayacağı gibi bir izlemin var.
Sizin ağacınızın azda olsa geç uyanmasının nedeni yapmış olduğunuz kök budaması olduğunu düşünüyorum. Neyseki uyanma gerçekleşmiş. Hayırlısı olsun.

Cemaleddin beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2014, 11:19   #41
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Yaprak küçültme işlemi sırasında alt dallarda budama yapılması gerekecek ilerde...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Çitlenbik 1nisan2014.jpg (62.3 KB, 409 views)
Eski 01-04-2014, 14:29   #42
Ağaç Dostu

Sakaki's Avatar

Cemaleddin bey merhaba,

Sizin ağacı biraz daha yukarıdan havai köklendirme yaptım:

Citlenbik-oneri-01.jpg

Citlenbik-oneri-02.jpg

Cemaleddin beğendi.
Eski 01-04-2014, 17:45   #43
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Sayın Sakaki benim aklıma şeytani fikirler aşılamaya çalışyorsunuz
Ama ben bu ağacı büyük bonsai yapmaya kararlıyım, fikrimden caydıramazsınız
Direne direne büyüteceğiz!

Sakaki beğendi.
Eski 06-04-2014, 19:38   #44
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

geçmişi bize en yakın yerinden yırtsak
çıplak da olsa ayaklarımız
yola çıksak
çocukça bir özgürlük olsa gidişimizde
sustursak suskunluğumuzu artık.
yüreğimizin mahzeninden
mavi bir şarap dökülse
beyaz düşlerimize
...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 6nisan2014 uçurtma.jpg (69.7 KB, 393 views)
gulayb, Sakaki, anily ve 2 kişi beğendi.
Eski 06-04-2014, 21:35   #45
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-11-2012
Muhteşem bir hayalgücü...

Cemaleddin beğendi.
anily Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2014, 09:06   #46
Ağaç Dostu

Hazeyn's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2008
Red face

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cemaleddin Mesajı Göster
Sayın Sakaki benim aklıma şeytani fikirler aşılamaya çalışyorsunuz
Ama ben bu ağacı büyük bonsai yapmaya kararlıyım, fikrimden caydıramazsınız
Direne direne büyüteceğiz!
Gövde kalınlaşınca boy en orantısızlığı kapanacaktır. Güzel bir aday, ancak büyük bir saksıda daha çabuk yol alırsınız.

Hazeyn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2014, 14:28   #47
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Sayın Hazeyn; uzun bir aradan sonra hoşgeldiniz, umarım herşey yolundadır...

Ağaçlarda kurallara-oranlara takılmadığımı gerekçeleriyle açıklamıştım... Ağacın bende uyandırdığı-hissettirdiği duygu çok daha önemli... (Kurallar konusundaki görüşlerimi bu başlık altında yazmıştım...)

Ek olarak; bu katı kurallar bana Ari ırk yaratma saplantısındaki Hitlerin kafatasçılığını ve moda sektörünün empoze ettiği oran olan ''90-60-90'' faşizmini çağrıştırıyor nedense...

BU ağacın saksısını geçen kasım ayında kök budaması yapıldıktan sonra, (kontrol edilebilir seviyede) neredeyse iki katına genişlettim, 1-2 sene bu saksının ona yeteceğini düşünüyorum...

Çalışmalarınızda başarılar diliyorum...

Eski 07-04-2014, 18:54   #48
Ağaç Dostu

badrobot's Avatar

Giriş Tarihi: 25-08-2011
Abi neden öyle diyorsun? 90-60-90 iyidir be yaaa.

Cemaleddin ve Nail011 beğendi.
badrobot Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2014, 20:26   #49
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

seni mi kırayım be yaa Şafak

badrobot beğendi.
Eski 07-04-2014, 21:01   #50
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Teşekkür ederim Sayın Anily...

Eski 26-04-2014, 12:43   #51
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Bir aksilik olmazsa yarın, dal uçlarından budamalar yapılacak, sarkan dallar tellenerek düzeltilecek...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Çitlenbik 26nisan2014.jpg (70.6 KB, 347 views)
Sakaki, sagol ve meetoo beğendi.
Eski 27-04-2014, 20:59   #52
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Budamanın kolay tarafı olan geri budama bitti... Bundan sonraki dal budama seçeneklerim şöyle:

Çitlenbik 27nisan2014c.jpg Ya sadece arka alltan çıkan dal budanacak.

Çitlenbik üstten 27nisan2014e.jpg Ya alt arkadaki dal ile çataldaki arkaya uzanan dal ile beraber budanacak.

Çitlenbik 27nisan2014f.jpg Ya da böyle devam edecek...

(Offf! işin en gerilimli bölümü daha yeni başlıyormuş)

Eski 21-11-2014, 14:47   #53
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Çitlenbik kışa hazır...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Çitlembik 30ekim2014.jpg (68.3 KB, 324 views)
Dosya Türü: jpg Çitlenbik 12kasım2014b.jpg (69.7 KB, 324 views)
Sakaki, sagol ve kerim08 beğendi.
Eski 31-03-2015, 19:39   #54
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Zirvedeki çatalın arkada olanı budandı...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Çitlembik 31mart2015 zirvedeki arka çatal budandı.jpg (67.2 KB, 294 views)
Sakaki beğendi.
Eski 10-04-2015, 18:50   #55
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Tohumdan yetiştirdiğim Çitlembik hızla dallanıyor ...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg P4100040.jpg (66.8 KB, 287 views)
Dosya Türü: jpg P4100041.jpg (51.7 KB, 286 views)
sagol, kerim08 ve reguler beğendi.
Eski 16-04-2015, 18:01   #56
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

16nisan2015... Büyük boy Çitlembikte dalların konumu büyük ölçüde oturdu sanırım... Gövdenin gelişmesi için daha derin ve büyük saksıya aldım...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Çitlembik 16nisan2015.jpg (67.2 KB, 278 views)
sagol, kerim08 ve Suveyda beğendi.
Eski 29-04-2015, 20:18   #57
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Çitlembik gelişmesini sürdürüyor...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg Çitlembik 27nisan2015.jpg (71.1 KB, 255 views)
sagol beğendi.
Eski 13-09-2015, 19:03   #58
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Çalışma özeti...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 5haziran2015b.jpg (63.4 KB, 241 views)
Dosya Türü: jpg 13eylül2015b.jpg (71.4 KB, 239 views)
Eski 04-12-2015, 08:07   #59
Ağaç Dostu

Cemaleddin's Avatar

Tohumdan Çitlembik... Celtis Australis... 9. sonbaharında...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 2aralık2015.jpg (72.4 KB, 205 views)
Eski 05-12-2015, 13:26   #60
Ağaç Dostu

sagol's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2011
Sayın Cemaleddin,

Alt iki dal biraz daha aşağı indirilerek ağaca daha yaşlı bir görünüm kazandırılabilir zannediyorum o nedenle bir çizim yaptım, ikisini yanyana yerleştirdim. Yine de size hangisi daha hoş görünüyorsa o yolda ilerlersiniz.

Kolay gelsin...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cemaleddin Mesajı Göster
Tohumdan Çitlembik... Celtis Australis... 9. sonbaharında...

Eklenen Resimler
Dosya Türü: jpg 2aralık2015 deneme.jpg (65.1 KB, 200 views)
Dosya Türü: jpg 2aralık2015 karşılaştırma.jpg (51.0 KB, 200 views)
sagol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024