agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni61Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-04-2008, 19:14   #181
Ağaç Dostu

tasdelenmurat's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2007
Galeri: 2
Ali Hocam aklımdayken bir sey sormak istiyorumda. Geçmiş mesajlarda " Zümrüd-ü Anka" tarzı diye bahsettiğiniz stille ilgili bilgi verebilirmisiniz. İlk defa duymuş oldum ve stilin adı çok hoşuma gitti açıkcası.

tasdelenmurat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2008, 20:25   #182
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Bu, İngilizler'in phoneix dedikleri tarza, efsaneye uygun olduğundan vermeyi teklif ettiğimiz ad.
Kaf dağında yaşayan zümrüdü anka kuşu.
Tanuki tarzı için önerimiz.
bu tarzda, ölü bir dala genç bir fidan adapte edilerek, ölü dala yeniden can katılmış oluyor.

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2008, 13:43   #183
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Tasdelenmurat, selvi(servi) icin verdigin bilgilere tesekkurler.
Aslinda sizin,"Turkcelestirilmis, bonsai terimleri ve stil adlari onerileri" basligi altinda yapilan tartismalara katilmanizin, mesleginizin bilgi ve deneyimlerinden yarrarlanip isim konusunda faydali olacaginizi dusunuyorum.

Memedin bahsettigi Zumurt-u-anka bilgileri asagidaki eklentide.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI Mesajı Göster
Tanuki, Japon folklorunda, budist rahip kiligina giren ve hakki olmadan insanlardan yiyecek ve para topliyan bir tiptir. Bundan esinlenerek bonsaide, yasiyan agac ile olu agacin birlestirilmesinden, yapilan bonsai tarzina TANUKI dediler. Yani budist rahip kiligina giren gibi, hakki olmadan bu tarzdaki agac da bonsai oldu. Japonyada, bu tarzda bonsai yapiliyor olmasina ragmen, folklardaki tanuki tipinin de etkisi ile, tanuki bonsaiye, sahte bonsai gozu ile bakiliyor.

Batida bu tarz yaygin olarak yapiliyor ve ismide cogu kez PHOENIX GRAFTdir.
Yunan mitolejisindeki olumsuz [o ve u nun uzerinde noktalar var] kustan, kendi kullerinden, tekrar dogup yasamini surdurmesinden, esinlenerek verilmis bir isim ve batida bu tarzda yapilan bonsailere Japonyadaki gibi sahte bonsai gozu ile baklimiyor.

Simdi, bizim massallardaki, kaf daginin ardindaki ZUMRUT-U- ANKA kusu sanirim yunan mitolojisindeki PHOENIX kusla ayni kustur, bonsaideki bu tarza turkcede, massallarda bilinen zumrut ankayi kullanip ZUMRUT-U- ANKA tarzi diyebilecegimizi dusunuyorum.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2008, 14:49   #184
-

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Bonsai zor iş.Yıllarca bekliceksin, Her ay toprağını değiştireceksin, budayacaksın...Bonsai yapanları tebrik ederim sabır işi...(Sivrilik yapmadım dimi)

maloha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2008, 18:52   #185
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-04-2008
Her ay toprak değişmiyor.

Sehernaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2008, 21:10   #186
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-06-2008
Galeri: 1
Gerçekten tebrik ediyorum, üstünde çok uğraşılmış. emek çok üzerinde. Hepside çok güzeller.

forumfrom Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2008, 16:27   #187
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-06-2008
Ben de yapmak istiyorum bir türlü cesaret edemıyorum.

melek00 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2008, 21:54   #188

memet's Avatar

Dördüncü hederamı da sıcaklardan ötürü kaybettim. Toprağının nemine ve direk güneş almayan bir yerde olmasına dikkat edin. Elimdeki son iki hederanın yapraklarına günde iki kez su püskürtüyorum.

Eski 17-08-2008, 02:01   #189
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2005
Neco hederaları içerde tutmuyorsun değilmi? Bu hederalar bende olsaydı büyük saksıda gövde kalınlaştırmaya çalışırdım.

cemboa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2008, 14:12   #190
Ağaç Dostu

neconeco's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2008
Galeri: 19
merhabalar.sonradan farkettim budayıp atıyorum isteyen arkadaşlara kökleme yapabilirim havalar serinlediğinde gönderirim. saygılarımla

neconeco Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-08-2008, 21:34   #191
Ağaç Dostu

cemboa's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2005
Budadıklarınızı köklendirip az aralıklarla ekerseniz kısa sürede kalın gövde edebilirsiniz.

cemboa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2008, 10:50   #192
Ağaç Dostu

gulayb's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2007
Ali Bey'in bonsailerinin güzelliğine diyecek söz bulamıyorum sadece maşallah diyorum, umarım bizler de bu şahane örneklerden ders alıp her göreni iç geçirtecek bonsailer elde ederiz ileride...

Hedera helix bonsailerini ben de çok seviyorum. Neconeco'ya da belki ilham olur diye birkaç resim ekledim...

gulayb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2008, 01:21   #193
Ağaç Dostu

neconeco's Avatar

Giriş Tarihi: 11-07-2008
Galeri: 19
selamlar. çok teşekkürler. evet ortadaki ni kopya ettim ,sanırım bendeki ona uyacak tarzda. saygılarımla

neconeco Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-10-2008, 19:13   #194
Ağaç Dostu

gönder's Avatar

Giriş Tarihi: 27-03-2008
Ali hocam ***,
Tüm ağaçlarınızı hayranlıkla izliyorum sayın bonsaisan ve sizden inanın çok şeyler öğrendim saramşıktan da bonsai olabileceğini düşünmemiştim ama çok güzel olmuş elinize sağlık bir tane de ben yapmak istiyorum.Umarım başarılı olurum.Sizleri saygı ile selamlıyorum
Burhan GÖNDER

gönder Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2008, 09:15   #195
Ağaç Dostu

Sayin gonder yazinizi cok gec gordum.
Sizin de sarmasiktan guzel bonsailer yapacaginiza inaniyorum. Calismalarinizi bizlerle paylasmayi unutmayiniz.

Eski 02-11-2008, 09:20   #196
Ağaç Dostu

Bir yil kadar once bonsai saksisina aldigim iki kaktusten birisi ciceklendi. Digeri ise yeni surgunler variyor.

mini cact. 001.jpg
Yilbasi kaktusu(Zygocactus)

mini cact. 002.jpg
Yilbasi kaktusu(Zygocactus)

gunselitakmaz beğendi.
Eski 10-11-2008, 22:49   #197
Ağaç Dostu

ardentlion's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2008
Ali bey rica etsem kayın ağacınızı fotoğraflayıp son halini bizimle paylaşırsanız çok sevinirim.

ardentlion Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2008, 12:05   #198
Ağaç Dostu

Sayin Ardentlion iyi gunler.
Uzgunum ama benim kayin agaclari uzerinde bir calismam olmadigi icin sizlerle paylasamiyorum.

Bu sayfalarda olmiyan ve ogrenmek istediginiz baska seyler varsa sizlere seve seve yardim etmiye calisirim.
Bonsai calismalarinizda kolyliklar dilerim.

Eski 29-01-2009, 16:29   #199
Yeni Üye

drcantay's Avatar

Giriş Tarihi: 11-11-2006
Herkese Merhaba! Birçok forum sitesinde göremediğim seviyeli ve dopdolu bir iletişime şahid oluyorum burda.Hepinize teşekkür ederim.

drcantay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2009, 21:34   #200
Ağaç Dostu

AyhanMoran's Avatar

Giriş Tarihi: 03-02-2009
sayın Ali bey şu an iş yerimde 1 cm le 5 cm kalınlıga kadar hedera sarmaşıgı var ama çit teline sarmış durumda hederadan hava köklendirme yapıp bonsai yapmak için çelik alabilirmiyim.ama begendigim bölüm arada kalıyor uç dallar çok yukarda.aradan alırsam üst taraf ölecek veya üst üste hava köklendirmesimi yapayımmı tavsiyeniz nedir.üst üste 3-4 hava köklendirmesi yapabilirmiyim.

AyhanMoran Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2009, 21:55   #201
Ağaç Dostu

AyhanMoran's Avatar

Ali bey birde bu hederadan yaptıgınız bonsai hangi stile giriyor veya bonsai çalışmalarında her zaman bir stile göre degilde yaratıcılıgımızıdamı kullanıyoruz sonuçta bonsaide bi sanat illaki ağacın budanmasında ve şeklinde bir stilmi olması gerekiyor(literati cascade vb. gibi) bu ara çalışmalarınız mükemmel.bende ilk defa deneyecegim.

Eski 09-02-2009, 23:15   #202

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Hedera

Hederadan eğer havai köklendirme olabiliyorsa ben de yapmak isterim. Ali Bey'in cevabını ben de bekliyorum. Bir bahçede 3 tane kalın gövdeli Hedera helix bitkilerini kestim. Amacım kesim yerlerinden filiz vermesiydi. Yakın bir zamanda bakmaya gideceğim ve onları kökleyeceğim. Kalınköklü hederaları söküp köklendirmek çok zor. Geçen yıl çok hedera kaybettim. Önce kök salıp yaz ortasında kuruyuveriyor. Benim bu bikiden anladığım yamadoride de anlatıldığı gibi önce üste saçak kök elde edp ilriki yıllarda sökmek. Yanlış mıyım Ali Bey.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2009, 08:06   #203

memet's Avatar

Hedera helix den havai köklendirme yapılabilir. Fakat, helix de yaprak küçültme de sorun yaşanabilir demişti Ali abi.
Yaprakları küçük olan başka hedera türleri var.
Hederaya ilgim çok benim ama bir kaç denemede de kuruttum.

Eski 10-02-2009, 11:21   #204
Ağaç Dostu

Herkese iyi gunler.
Sayin Ayhanmoran ve Izzet beyler, sarmasiklardan(hedera) havai koklendirme yapilabiliyor. Uygun bir dalin uzrinde 2-3 yardan de havai koklendirme yapilabilir. Celikle de uretebilirsiniz.

Memedin sozunu ettigi yapraklarinin kucultulmesi zor olan sarmasik Kanarya adalari sarmasigidir.(Hedera canaris) diger ingiliz sarmasiklarinda(Hedera helix) yaprak kucultmede sorun olmuyor.

Sarmasik bonsainiz yari golge bir yerde olursa iyi olur. Yeni cikan surgunleri de 2-3 yapraktan sonra da surekli budamalisiniz budamazsaniz surgun uzar gider.

Sayin gulayb'in ekledigi 192 mesajdaki sarmasiklar benim agaclarim degildir. ama tarzlari kivrimli dik tarz.

Benim ekledigim sarmasik ise Celebi tarzi(Literati, Celebi tarzini uygun bir zeminde tekrar tartisacagimizi dusunuyorum.)

Bonsaide tarzlari ogrenmek, her sanat dalinda oldugu gibi temel bilgileri ogrenmek gibi bir sey. Ogrendikten sonra siz istediginiz gibi icinizden geldigi gibi yapmakta da serbestsiniz, Sonucta agac sizin agaciniz.

Izzet bey dusundugunuz gibi sacak kok olusturup sarmasiginizi sonra saksiya gecirebilirsiniz. Saksiya gecirdiginiz zaman dogrudan gunes goren bir yerde olmasin ozellikle ilk yilda.

Memet kuruttugun sarmasiklar mutlaka sana birseyler ogretmistir. Bu yil yeni sarmasiklardan tekrar bonsailer denemelisin.

Hepinize kolay gelsin.

Eski 10-02-2009, 14:18   #205
Ağaç Dostu

AyhanMoran's Avatar

Açıklamalarınıza teşekkürler ALİ bey.size hava ile köklendirme demiştim ama şimdi kökün dibinden köklü bir dal çıkarabildim hederadan zorda olsa.Dalın uzunluğu 30 -35 cm kadar var ve üzerinde epeyce kök var sizce tutarmı saksıya dikeyimmi.bu ara çelikde aldım.çelikler kaçcm ve kalınlıgı ne kadar olmalı benimkiler 0.8 civarı geliyor uzunluk 20 cm onlarda tutarlarmı.çook teşekkürler.görüşmek ümidiyle.

Eski 10-02-2009, 16:20   #206

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Sn.AyhanMoran.
Söktüğünüz Hederayı kum, torf, perlit karşımına dikin. Karışımınız süzek olsun. Ama kaktüs karışımı gibi değil . Torf yarı ölçüde olsun. Saksının dibine çakıl taşları gibi suyu sizen materyal yerleştirin. Diktikten sonra ılık, sıcak olmayan,gölge bir yere bırakın. Suyunu çok ölçülü verin. Asla karışımın çamur gibi olmasına izin vermeyin. Sizin ikliminizde bana göre Hedera söküp köklendirmek için çok erken. Sizin yerinizde olsam en azından nisan ayını beklerdim.
Ali Bey önerilerimi okur ve bilgilendirirse çok sevinirim.

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2009, 18:42   #207
Ağaç Dostu

AyhanMoran's Avatar

merhaba izzeterisen ben şu an diktim ama hiçmi ümit yok her ne kadar ilk deneyimim olsada bonsai için mükemmel bir parça gibi görünüyor.Daha sitede kendimi geliştiremedim resim göndermek isterdim ama belki ilerde olur.hederamda inşallah tutar.

Eski 10-02-2009, 18:49   #208
Ağaç Dostu

AyhanMoran's Avatar

Birde balkonda yerde duruyor yeri uygunmu.

Eski 10-02-2009, 18:55   #209

memet's Avatar

Uşak biraz soğuk olmalı bu mevsimde. Don ve şiddetli soğuğa dikkat edin bence.

Eski 11-02-2009, 10:56   #210
Ağaç Dostu

Sayin AyhanMoran, ben oralarin iklimini bilmiyorum. Memedin ve Izzet beyin dedigi gibiyse koklu olarak soktugunuzu ve celikleri(verdiginiz olculer celikler icin uygundur) soguktan korumaniz gerekebilir.

Izzet beyin verdigi, toprak karisimini, saksi icerisine koyup, dikeceginiz celikleri(ve koklu sarmasiginizi) Uygun bir yere aldiktan sonra saksi uzerine renksiz bir plastik poset geciriniz. Saksidaki celik, poset tarafindan tamamen ortulsun. Bu hem celigi soguktan koruyacak hem de topragin nemli kalmasini sagliyacaktir.

Celikler uzerinde yeni surgunler gordugunuz zaman plastik poseti cikarabilirsiniz. plastik poseti cikardiktan sonra da, yeni surgunlu celik1-2 hafta dogrudan gunes gormeyen bir yerde dursun. celik uzerinde yeni cikan surgunleri budamayiniz bir yil birakin istedikleri gibi buyusunler. Yukardan buyuyen surgun ve yapraklar, toprak altinda da bircok sacak kokun olusmasini sagliyacaktir.

1-2 yil sonra fidaniniz iyice gelisince uzerinde calismaya basliyabilirsiniz.
Kolay gelsin.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024