agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni61Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-09-2006, 16:10   #121
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Sayin Saka iyi gunler,
Bu gun ardic agacinin tellenmesi ve budanmasini goteren resim ve bazi bilgileri
Waverley sali toplantilari forumuna gonderdim ordan bakabilirsin. umarim size yardimci olur.
Hosca kalin

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2006, 15:41   #122
Ağaç Dostu

Herkese merhaba.
1992 yilinda calistigim yer kapanmis ve ben 10 ay kadar issiz kalmistim. bu 10 ay suresinde gecici bir is buldum ,kucuk bir ucret karsiligi haftada 5-6 saat, bir bahceye bakacaktim. Bahcede buyuk bir yasemin agaci vardi[belki 20-25 yaslarinda bir agacti] bahce sahibinin saman nezlesi varmis ve yaseminin ciceklerinin kokusundan rahatsiz oluyormus, yasemini sokup atmami istedi. yasemini soktum , atmadim alip eve getirdim,butun dallarini budadim, kokler zaten budanmisti, buyukce bir saksiya dikip 2 sene hic ellemedim, uzerinden yeni surgunler cikmisti o surgunleri uclarini surekli alip uzamalarina firsat vermedim. IKi yildan sonra agacin onundeki kapanmiya imkan olmiyan zedelenmeyi[agaci sokerken olan zedelenme] oyup govdesi kovuk bir gorunum verdim. Agac uzun zaman cicek acmadi son 4 yil var cicek aciyor.Daha once yaseminden bonsai yapmamistim her hangi bir kitapta resim de gormedim[sari yaseminden bonsai vardir da beyez yaseminden hic gormemistim] boyle olmasina ragmen iyi bir bonsai oldu.Bunu yazmamin nedeni cevrenizde cok cesitli agaclar vardir belkide o agaclardan daha onceleri kimse bonsai yapmamistir, bu o agactan bonsai olmaz demek deyildir.Kendi deneyimlerinizle de bircok agac cinsinden bonsai yapabileceginizi dusunuyorum. Asagidaki yasemin bunu dogruluyor sanirim.

beyaz yasemin.jpg
Jasminum [Beyaz yasemin]

beyaz yasemin1.jpg
Govdenin yakindan gorunusu

beyaz yasemin3.jpg
Cicek tomurcuklarinin yakindan gorunusu

Baska bir agacimla bulusana dek hosca kalin.

Buju beğendi.
Eski 26-09-2006, 16:03   #123
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2006
Ya bu nedir ya. Muhteşem olmuş Ali abi elinize sağlık.

murare Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2006, 20:01   #124
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-04-2005
Galeri: 66
Ali abi dikkat ediyorum çalıştığınız ağaçlara yıllarınızı vermişsiniz sabrınıza hayranım. Benim en uzun süre çalıştığım ağaç 1,5 yıllık. İnşallah bizde sizin gibi uzun yıllar aynı ağaçlarla çalışma imkanı buluruz.

oktars Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2006, 15:26   #125
Ağaç Dostu

Herkese merhaba.
Oktars, bonsaide daha yenisiniz, yeni basliyan icin 1.5 yil ayni agaca bakmak kucumsenecek birsey deyildir, 15 yil sonrasini dusununuz, sizin agaciniz da 16.5 yil birlikte cok guzel vakit gecirdiginiz bir arkadasiniz gibi oluverecek.
Cinliler ve Japonlarin agaclari ile karsilastirdigimiz zaman bizim agaclarimiz daha bebek gibi duruyor. Onlar bonsai'yi yuzlerce yil var yapiyorlar, Bati ulkeleri 50-55 yil[ikinci dunya savasindan sonra, Amerikali askerlerin Japonyadan Amerikaya donerken, yanlarinda goturdukleri bonsailerle bati tam anlami ile bonsai ile tanisti ve kisa bir surede buyuk bir ilgi ile her yere dagildi.] Turkiyede bonsainin gecmisini tam bilemiyorum, belki 5-10 yildan bu yana Turkiyede bonsaiye, ilgi duyuluyor diye dusunuyorum. 10 senelik bir bonsai tarihinde 1.5 yil bonsai yetistirmek bence iyi birsey.
Butun agaclariniz gonlunuzdeki gibi olsun.

Eski 27-09-2006, 15:31   #126
Ağaç Dostu

Murare, ogrendiklerini, bildiklerini, agaclar uzerinde uygularsan mutlaka seninde
sevgi ile resimlerine baktigin bu bonsailer gibi, bonsailerin olacaktir.

Eski 27-09-2006, 17:42   #127
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-09-2005
Ali bey merhaba!
Sürgün uçlarını ne kadar boya ulaştıktan sonra alıyorsunuz.Türlere göre değişiklik arzediyor mu.Teşekkürler

albiza Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2006, 15:25   #128
Ağaç Dostu

Iyi gunler Albiza.
Beyaz yaseminin surgunlerinin uzerinde 5-6 cift yaprak kalacak sekilde uc aliyorum.
Sari yaseminde cicekler dokuldukten sonra surgunleri buyumeye birakiyorum.
Sonbaharda derin bir budama ile her surgunde 2-3 cift yaprak birakiyorum.[Agaca istedigim sekli verene kadar surgunleri istedigim yerlerden buduyorum. Agac son seklini aldiktan sonra , yeni surgunler uzerinde derin budama yapiyorum.]
Hosca kalin.

Eski 30-09-2006, 13:44   #129
Ağaç Dostu

Albiza sorunu, Yeni basliyanlar icin yardim forumunun , Ali H. Ali sorularinizi cevapliyor bolumune alip orda cevapladim hosca kalin.

Eski 30-09-2006, 14:00   #130
Ağaç Dostu

Bahar geldi incir agaci yapraklandi

Herkese iyi gunler.
Daha onceleri kista yapraksiz olan incir agacimin resimlerini gonderdigim zaman Yaprakli[yapraklarinin kucuklugunu] resimlerinide de gormek istediginizi belirtmistiniz. incir agaci simdi yapraklandi ,asagida incir agacinin yaprakli resimleri var.

baharda incir agaci1.jpg
Ilk baharda incir agaci

baharda incir agaci2.jpg
Yapraklarin yakindan gorunusu

baharda incir agaci.jpg
Solda normal incir agacindan koparilmis yaprak, kibrit kutusu ve bonsaiden koparilmis yaprak.
hepiniz sevgi ile kalin.

Eski 11-10-2006, 02:05   #131
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-07-2006
Hocam incir ağacınız bir harika olmuş. seyrine doyamadım. Benim asıl merak ettiğim ve özel ilgi duyduğum Hederalar. fırsat buldukça ve farklı tüleri denk geldikçe etraftan çelik alıyorum. şu anda elimde 3 ayrı tür oldu. Perşembenin gelişi Çarşambadan bellidir hesabı gelecek isteği de anlamışsınızdır. Hederanız ne alemde? ona da yaprak budaması yapmıştınız. Yeni halini çok merak ediyorum da.

gallus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2006, 02:31   #132
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-07-2005
Galeri: 2
Elinize sağlık Ali Hocam
1 yıldır baktığım bir incirim vardı. Sağ olsun bir misafirimiz yazın düşürdü saksısı kırıldı kök sistemi yaz ortasında açıkta kalınca bir daha tutmadı. Bende incir çalışmakdan vazgeçmiştim. O ağaçda kök budamaya uygun olduğunu keşfetmiştim. Şimdi sizin inciri görünce Yarın bir incir edinmeye karar verdim

Bu resimleri bizlerle paylaşmanız neler yapılabileceği hakkında bize çok iyi yol gösteriyor. Hazır sizin bonsailerinizin resimleri de olunca şahsen ben hangi form diye düşünmeden sizin sitilinizi taklit ediyorum.
Öğrencilerin hocalarını taklit etmelerinden daha doğal ne olabilirki

Hazır konu gelmişken İncir üretimi nasıl yapılıyor bilen varmı ?
Yoksa çekirdekten mi ?

acerpalmatum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2006, 02:51   #133
Ağaç Dostu

benim bu sene inciri toumdan üretme denemem olmuştu.ama başarılı olamadım.
komşumun balkonunda iki taşın arasından çıkan inciri ( hepte böyle yerlerde çıkıyor) görünce de bazen doğanın yaptığı öyle kolay yapılmıyor onu anladım.
Lakin sevgili Acer palmatum incirinin ölmesine çok şaşırdım. çünkü incir kadar arsız bir ağaç da hayatımda görmedim. çünkü ne kadar çelik denemem olduysa hepsi tuttu. yani inciri tohumdan yetiştirmek mantıklı değil. bir tanesini duvardan söktüm ve bütün kök sistemi duvarda kaldı.( yanlız beni burada yaptığım şey incirin dallarını ve yapraklarını kesmek oldu. bu işlemi yaz ortasında yaptım. yani diyeceğim eğer ağacında budama yapsaydın büyük ihtimalle yaşayacaktı.) bu şekilde saksıya diktim 2 hafta içerisinde filizlendi . 1 ay sonra ise kökleri saksının her tarafını kaplamıştı. saksı değişimi yapmak sorunda kaldım. burada da anladım ki incir kaya üzerine sardırılmaya çok müsait bir ağaç. hatta söktüğüm köksüz ağacın budadığım dallarını da diktim onlar da tuttu. bir dahaki sene daha kalın dallarla çelik denemesi yapacağım.

Ali Hocanın incirine aşık olmamak mümkün değil.
tohum meselesine gelince ise tohumların kuşlarla taşındığını tahmin ediyorum. yenen meyve kuşun sindirim sisteminde bazı işlemlerden geçiyor olmalı. ve tabiri caiz ise kuşun pislediği yerden incir bitiveriyor. bizim nasıl üreteceğimizi uzmanlar daha iyi bilirler.Ama dediğim gibi tohumla uğraşmak bence gereksiz.
Gallus / Çeşitli ağaçlar
verdiğim linkte anlattığım ağacın fotoğrafları (hatta incir hakkında ozamanlar değişik fikirler ortaya şıkarmıştık )ve sayfanın sonunda Ali Hocamızın ağaç için tavsiyeleri var. umarım faydalı olabilmişimdir.

kml81 beğendi.
Eski 11-10-2006, 14:03   #134
Ağaç Dostu

Herkese iyi gunler.
Gallus hic suphen olmasin, sen bu sevgi ile bonsaiye sarilmisken mutlaka incirlerin en guzel bonsailer olacaktir.
Ingiliz sarmasiginin resmini belki hafta sonuna gonderirim.
Saglicakla kaliniz.

Eski 11-10-2006, 14:14   #135
Ağaç Dostu

Merhaba Acerpalmutum,
Incir oralarin yerli agaci mutlaka herkesin bir inciri olmali diye dusunuyorum.
Incir celikten kolayca uretilebilir, Dalda koklendirmeye de olumlu yanit veriyor.
Incir agaci olan yerin cevresinde mutlaka incir fidanciklari da olur diye dusunuyorum[en azindan benim incir agacimin altinda fidanlar cikiyor]
Yalniz benimkileri, deyil gordugun butun bonsailerin aynisini yapmiya calisabilirsin. bu bonsai yapmasini ogrenmenin bir diger yontemi.
Hepinize kolay gelsin.

Eski 11-10-2006, 19:10   #136
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acerpalmatum
Hazır konu gelmişken İncir üretimi nasıl yapılıyor bilen varmı ?
Yoksa çekirdekten mi ?
Bu yıla kadar çekirdekten incir çıktığını hiç görmemiştim. Benim gördüğüm incir ağaçları hep dip sürgünleriyle kendini yeniliyordu. Ağaçlarım için incirin dibinden toprak almıştım. 3-4 saksıda incir ağacı çıktı. Yani tohumdan. İlk başlarda, bir türlü ne ağacı olduğunu anlayamamıştım. Yaprakları dutu andırıyordu. Zamanla incir yaprağının şeklini almaya başlayınca anladım ki ilk kez tohumdan yetişen incir görüyorum. Sanırım uğraşsam tohumdan yetiştiremezdim.
Bonsai sevdası bazen böyle güzel keşiflere de vesile oluyor.

Şu anda birinin gövde kalınlığı 1,5 cm'ye yaklaştı. Kökleri çok güzel durumda. Tam bonsaide istendiği gibi her yöne uzanan kökleri var. Boyu 50-60 cm arası. Diğerleri saksılarının da küçük olması sebebiyle gayet yavaş büyüyorlar. Çelik olarak aldıklarım da çok yavaş gelişiyor.

Şule Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2006, 20:17   #137
Ağaç Dostu

sule, incirlerinin resimlerini incir başlığı altında görmek isteriz.Ben hala senin incirinin de kuşlra tarafından belli bir işlemden geçtiğini düşünüyorum. işlemi anladınız sanırım

Eski 11-10-2006, 21:04   #138
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Geçirdiği işlemi biliyorum da benim aldığım topraktaki tohumların geçirdiği aşamalar konusunda bir yargıya varamam. İncir ağacı yıllardır orada, yıllardır da kuşların besin kaynağı. Ama şöyle bir kestirimde bulunuyorum kendi kendime. Daha önce incir ağacımızın bulunduğu bağda hiç tohumdan yetişen incir görmedim. Benim saksılarda niye çimlendiler diye kendi kendime soru sorup duruyorum. Üç neden olabilir:

1- Düzenli sulama
2- Bahar başlangıcından yaz ortalarına kadar ağaçlarımı 3-4 haftada bir aspirin katılmış suyla suluyordum.
3- Düzenli olarak gübreleme
4- (3 neden dedim ama olsun, fazla neden göz çıkarmaz) Düzenli olarak verilen iki ölçek sevgi, bir ölçek itina

Şule Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2006, 13:45   #139
Ağaç Dostu

Herkese merhaba, 3 ay kadar once yaprak budamasi yaptigim ingiliz sarmasigi[hedera halix] yeni yapraklarini coktan acmisti firsat bulup resim gonderemedim. Gecen gun, Gallus sorunca, hafta sonuna gonderirim demistim. Iste yeni yaprakli sarmasik.

Hedera halix[Ingiliz sarmasigi].jpg
Ingiliz sarmasigi[Hedera helix]

Eski 14-10-2006, 14:32   #140
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

memet's Avatar

Giriş Tarihi: 18-02-2006
Galeri: 11
Ben buna hayranım..bakalım benim diktiklerimi köklendirebilecek miyim...

Ali abi bu arada kara yosunları bölümünde konuştuğumuz likenler hakkında ne düşünüyorsunuz..
bonsailer için liken uygun mu?

memet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2006, 12:48   #141
Ağaç Dostu

Cotoneaster horizontalis

Herkese iyi gunler,
8-9 yil kadar once kursun kalem kalinliginda olan bu cotoneaster[Turkcesinin ne oldugunu bilmiyorum, alicin bir akrabasi saniyorum kucucuk kirmizi meyveleri alic gibi oluyor] daha guzel gorunur dusuncesi ile kuru bir dalin arkasina yerlestirip kuru dalla birlikte buyukce bir saksiya diktim, bu arada tepeden cikan butun dallari telleyip asagiya salkittim, 4 yil oncede bonsai saksisina aldim, daha kok budamasi yapmadim, kismetse bu yil yapacagim ve bu kok budamasini sizlerle paylasacagim.

cotoneaster horizontalis.jpg
Cotoneaster horizontalis

cotoneaster horizontalis1.jpg
cicekler ve yapraklarin yakindan gorunusu.

cotoneaster horizontalis2.jpg
govdenin yakindan gorunusu.
Baska bir agacimla birlikte olana kadar hosca kaliniz.

Eski 26-10-2006, 13:12   #142
Ağaç Dostu

Çok güzel görünüyor Ali abi yine eline sağlık. O küçük dalı başka ölü bir dallamı birleştirdin. Bu arkadan görünüşte öyle gözüküyorda, içine gömülmüş gibi.

Eski 26-10-2006, 19:49   #143
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-09-2005
Ali hocam ellerine sağlık,çok güzel olmuş.İmrendim hemen birtanede ben yapacağım Teller dallarda ne kadar süre kaldı ?
Türkçesi de Yaprak Döken Dağ Muşmulası veya Yayılıcı Dağ Muşmulası diye geçiyor.

albiza Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2006, 13:55   #144
Ağaç Dostu

Herkese selamlar, Murare agacin gorunen govdesi kurumus agac parcasidir. Canli agac kuru govdenin arkasina yerlestirilmistir, ressimde gordugun govde agacin on kismidir, canli agacin kurumus govdenin icerisinde gorunusu o resimlerde yoktur. Canli agac icine gomulu, diye gordugun yer sadece kurumus gove uzerindeki uzunca bir oyuktur .

Albiza, bazi teller agacin uzerinde daha duruyor, her agaca sarilan teller belli araliklarla 3-6 ayda kontrol edilir tel agaci kesmeye baslamissa, tel geri sarilarak veya kesilerek cikarilir ve gerekliyse tekrar sarilir. Tel bir yildan fazla agacin uzerinde kalirsa agaci keseceginden, bir yildan once tel yine cikarilmalidir, gerekli gorulurse yine tekrar sarilabilir.
Yapacagin bonsai icin kolay gelsin.

Kibrista, "Mespilus cermanica" agacina ve meyvesine musmula deniyor.
Turkiyede "Cotoneaster" in ismi musmula. Kibrista musmula isimli agacin Turkiyedeki ismini ne? yazarsaniz sevinirim.
Hepiniz hosca kaliniz.

Eski 27-10-2006, 15:58   #145
Ağaç Dostu

Ali abi bu ağacın birde arkadan görünüşünü rica etsem.

Eski 27-10-2006, 17:17   #146
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-07-2005
Galeri: 2
Ali Hocam çok güzel bir ağaç şahsen ben çok sevdim. Ağacın altındaki özellikle sağdaki taş ağaçla bitişik olmamasına rağmen karşıdan bakışta ağaca daha kalın bir gövde yapısı varmış izlenimi vermiş ve çok hoş olmuş.

Kuru olan ağaçın rengine bakılırsa lime sülfür uygulanmamış. Aklıma takılan şu ; bu kadar uzun süre de (8-9 yıl) ağacı gizlediğiniz kuru olan dal çürümüyormu ? En azından şimdiye kadar çürümemiş olsa bile önümüzdeki yıllarda kuru olan ağaç parçasını korumak için ne gibi tedbirler almak lazım. Benim bildiğim tek çözüm Lime sülfür uygulaması ama o da ağacı beyazlatıyor bu tip bir çalışmada da bu uygulama pek hoş olmaz herhalde. Özetle Ağacın hem rengini koruyarak hemde çürümemesini nasıl sağlayabiliriz.

Tekrar çalışmalarınızı bizlerle paylaşıp bize yol gösterdiğiniz için Teşekkürler.

acerpalmatum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2006, 07:40   #147
Ağaç Dostu

Herkese iyi gunler.
Murare, bu gun disarida soguk ve yagmur var[bu nasil baharsa bir gun 30 derece sicaklik bir iki gun sonra 16 derece ve yagmurlu gunler oluyor]
disarida pek yapacak birsey olmadigi icin istedigin agacin govde arkasindan cektigim bir iki resmi gonderiyorum.

Acerpalmatum, Haklisiniz iki yil var bu kurumus govdeye lime sulfur suremedim
[daha onceki yillarda iki sefer lime sulfur surulmustur curumeden durmasi ondandir] lime sulfur bir iki senede bir kurumus dal ve govde uzerine surulmelidir curume, sizinde belirtiginiz gibi ancak lime sulfur ile onlenebilir.
Lime sulfurla olusan beyezligi, lime sulfurun icerisine damlatacaginiz bir iki damla cini murekkep ile koyulastirabilirsiniz.

cotoneaster'in kurumus govdesinin bazi yerlerinde yuzeysel curume belirtileri vardir ilk firsatta onlari temizleyip . tekrar lime sulfur surecegim.

Hepinize iyi haftasonu tatilleri diliyorum.

Cotoneaster.jpg

cotoneaster1.jpg
Cotoneaster[dag musmulasi] nin govdenin arkasindan cekilmis resimler yasayan agac ile olu govdenin 9 yil sonra artik tek agacmis gibi gorunuyor.

cotoneaster2.jpg
Yasiyan agac kurumus govdenin uzerine civiler ile cakilmisti, bu civi yerleri artik yasiyan agac uzerinde kendini iyilestirip kapaniyor.

Eski 30-10-2006, 11:22   #148
Ağaç Dostu

Sağolun hocam. Kusura bakmayın uğraştırıyorum.

Eski 01-12-2006, 10:04   #149
Ağaç Dostu

Bamboo bonsai

Herkese iyi gunler, Arkadaslar bir zaman bamboo'da bonsai yapilirmi diye sormuslardi, cevabim evetti cunku benim de yaptigim bamboo bonsaim vardi ve resimlerini paylasacagi belirtmistim. Bamboo bonsai cok yaygin olmasa da yapiliyor, benim bamboo bonsaim, 15 yasindadir, boyu 70 cm kadardir ve kaya uzerine dikilmistir. dikildigi gunden bu yana da o kayanin uzerinde saglikli bir sekilde yasiyor, daha hic kok budamasi yapmadim.[ kaya ve duz tas uzerine dikilen agaclarin kokleri topraktan disari uzanip gunes gordugu zaman uclari kuruyor, dogal bir kok budamasi oluyor. Saksi icerisine dikilmis agaclarin kokleri ise topraktan sonra saksi duvarlarini buldugu icin disari cikamiyor ve kokler saksi icerisinde dolanip donmiye basliyor.]

Ikinci resimdeki bonsai, Nandina [sacred bamboo] bu bitkinin bambularla bir akrabaligi yok yalniz isim benzerligi var, bu bitkinin calimsi bir gorunumu var. bahce duzenlemede cokca kullanildigi gibi bonsaide de kullanilan bir bitkidir. golge ve yari golge bir yerde yasiyorsa yapraklari yesil kalir. gunes goren bir yerde ise yapraklari kizil renge donuyor. bu bonsai de 13 yasinda olup boyu
30 cm kadardir.

bomboo2.jpg
Bamboo bonsai

bomboo3 003.jpg
govdelerin yakindan gorunusu

bomboo3 002.jpg
yapraklarin yakindan gorunusu

Nandina sacred bamboo.jpg

Nandina sacred bamboo1.jpg
Nandina[ sacred bamboo]

Bir diger bonsai resimlerine kadar hosca kaliniz.

Eski 01-12-2006, 12:32   #150
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2006
Galeri: 5
Ali hocam çok güzel bonsaileriniz var. Her seferinde çok değişik türlerle örneklerinizi bizimle paylaşıyorsunuz. Çok teşekkürler

Acaba juniper cinsi bir bonsainizden de örnek verebilir misiniz? Merakla bekliyor olacağız. Çok saolun.. Saygılar gönülden...

turunç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:20.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024