agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bonsai > Üyelerin Bonsai Çalışmaları
(https)

Beğeni Düzeni61Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-12-2006, 15:25   #151
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2006
Öyle ısmarlama oluyorsa Ali hocam hiç söğüt ağacından bonsai yaptınızmı eğer varsa buraya eklerseniz sevinirim zira elimde fazlaca söğüt var ve nasıl bir form olacak kestiremedim. Gövdesinin yarısı kadar uzun yaprakları var

murare Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2006, 13:47   #152
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Galeri: 232
Herkese iyi gunler, Turunc ardiclar uzerinde , calismalarim azdir. Bir mini cin ardicim var onun resmini gondereyim. Ilk firsatta bir ardic fidani alip, uzerinde yaptigim calismalari resimleyip sizlerle paylasamayi dusunuyorum ve boylece Turkiyede ardic bonsai yapacak arkadaslara belki biraz katkim olur.

Murare, sogut calismalarim var, yalniz daha ilerki zamanlarda resim gondermeyi dusunuyordum, cunku daha istedigim forumda deyiller . yinede israr edersen ve sana bir yarari olacagini dusunuyorsan gonderirim.
Hepiniz bonsailerle dop dolu ve sevgi ile kaliniz.

Ali H. ALI Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2006, 13:36   #153
Ağaç Dostu

Mini bonsailerimden

Sizlere 5 mini bonsaimin resimlerini gonderiyorum.

mini bonsailar 001.jpg

mini bonsailar 002.jpg
Hanimelleri[Lenicera nitida 11cm]

mini bonsailar 003.jpg
Cryptomeria japonica [13cm]

mini bonsailar 005.jpg
Papagan gagalari[Impatiens niamniamensis, 7 agaccik bir yere dikilmis 5cm]

mini bonsailer 1 002.jpg
Papagan gagalari[Impatiens niamniamensis, kucuk bir tas uzerine dikilmistir 9cm]

Eski 22-12-2006, 17:08   #154
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-08-2006
Ali Hocam çok güzeller ellerinize sağlık. Doktor da görmeliydi bunları, mini bonsailere bayılır.

murare Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2006, 23:49   #155
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-07-2005
Galeri: 2
Tam bonsaireef e göre buralarda olsaydı bayılırdı bunlara Ali Hocam...
Tekrar ellerinize sağlık... Bırakın bu bonsaileri yetiştirmenin zorluğunu bu çalışmalarınızı bizlerle paylaşmanız bile bizler için büyük lutuf.

İlgili Arkadaşların Dikkatine ;
Şahsen Çok ilgimi çekmemekle birlikte ben otomatik sulama sistemi olmadan (benim yok) mini bonsai yetiştirmeyi çok tehlikeli buluyorum sıcaklığın 40 C dereceyi bulduğu sıcak yaz günlerinde ölmemesi için 1 saat den daha kısa süreler yeterli olacaktır. İlgili arkadaşlar bu uyarıyı dikkate alsınlar.

Bonsailerimiz hep yeşil kalsın...

Düzenleyen Mine Pakkaner : 22-12-2006 saat 23:54 Neden: vurgu ile dikkat çekmek
acerpalmatum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2007, 15:00   #156
Ağaç Dostu

Abelia X grandiflora

Arkadaslar cicek acan bu agacimin resimlerini sizlerle paylasmak istedim.
!8 yasinda bir agac, kurumus govdeler ile birlikte dikilmistir[Zumurd u anka tarzi] boyu 20cm kadardir, ciceklerinin hos bir kokusu vardir.

agaclarimdan ornekler5 004.jpg
Abelia x grandiflora

agaclarimdan ornekler5 005.jpg
Ciceklerinin yakindan gorunusu

agaclarimdan ornekler5 006.jpg
govdenin yakindan gorunusu.

Eski 10-01-2007, 15:22   #157
Ağaç Dostu

turunç's Avatar

Giriş Tarihi: 15-10-2006
Galeri: 5
Tamam. Bu mesajı gördükten sonra uygun bir kuru dal parçası buluyorum ve benim abelyayıda bonsai yapmaya başlıyorum. Hocam bu kadar da güzel durmaz ki bir çiçek Gövdesi o kadar zor kalınlaşıyormuş ki; bonsai için aldığım halde vazgeçip büyükçe bir saksıya aktarmıştım. 3 adet değişik uzunluk ve kalınlıkta dalı var. Onları da bir araya getirdiğim zaman kalın bir gövde izlenimi verir sanırım
Ne zaman ağaçlarımdan örnekler deseniz gaza geliyorum. Sizin sayenizde bonsai hakkında ne çok şey öğrendim. Çok teşekkür ederim. Ellerinizden öpmek isterdim ama çok uzaksınız. O sebeple selam ve saygılarımı gönderiyorum...

turunç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2007, 04:11   #158
Ağaç Dostu

Selamlar Turunc gonderdigim resimlerin sizlere bir katkisi olmasi beni sevindiriyor. Umarim ki yakin bir gelecekte sizlerde guzel bonsai resimlerinizi buralara ekleyip benim sevincimi ikiye katlarsiniz. Onun icin benim ellerimi bir kenara birakip, kendi elleriniz uzerinde yogunlasin kendi ellerinizi usta eller yapmiya calisiniz. olusturacaginiz usta eller sizleri en hizli bir sekilde guzel bonsailere ulastiracaktir. Hepinize kolay gelsin.

Eski 11-01-2007, 09:27   #159
Ağaç Dostu

Vildan Sönmez's Avatar

Giriş Tarihi: 01-08-2005
Galeri: 1126
Sayın Ali Bey,
Artık bonsai forumuna yazmak şart oldu.Daha fazla kendimi tutamıyorum.Bu ne sabırdır,bu ne emek ve ortaya çıkan harika sonuçlar!
Emin olun ki sizler sayesinde herkesin gözü çevresinde bonsai yapacak birşeyler arıyor.Çiçekçilerden hazır bonsai almak bana hiç uymuyor. Doğada büyümekte olan bir ağacı söküp minicik bir saksıya dikmeyi de istemiyorum. İtiraf ediyorum ;gözüm yazlıklarda budama yapıldığı zamanlarda bulabileceğim cok yıllık atıklarda, zakkum olabilir,söğüt olabilir,yasemin **** japon gülü olabilir. Birgün benim benim de sizlerle paylaşacak bonsaim olacak.
Hepinizin ellerine sağlık.

Vildan Sönmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2007, 14:51   #160
Ağaç Dostu

Merhaba Vildan hanim, Sizleri bonsai forumunda gormek bizlere kivanc verir. Bonsai dunyasina hos geldiniz. Cektiginiz fotograflar kadar guzel bonsailer yapacaginizdan eminim. Cunku bonsai bir sanat isidir, sanatla olan iliskiniz cektiginiz resimlere yansiyor.
Cicekcilerden hic bonsai almayi istemediginizi yaziyorsunuz. Zaten onlarin bir sanatsal degeri yok ki, Oralarda bonsaiye gonul vermis arkadaslarin yapacagi calismalarla elde edeceginiz bonsailer, Turkiyedeki en guzel bonsailer olacaktir.
Gozle gorulur bir sekilde Bonsaiye ilgi duyanlar her gun artiyor, bu da sevinc verici bir olay. Bonsai sanatinda Turkiye, uzak doguyu saymassak, Avrupadan 50 kusur yil geride bu acigi hizli bir sekide kapatacagimiza inaniyorum, bunu da el birligi ile, bilgi ve deneyim paylasimi ile oralarda yapacaginiz bonsailerle kanitlaycagiz. Hepinize kolay gelsin.

Eski 10-05-2007, 14:30   #161
Ağaç Dostu

Herkese iyi gunler, buralarda her gun deyilse bile ara sira yagmur yagiyor. Havalar sogudu, bitkiler son ciceklerinide artik dokmek uzere.

Uzun bir zaman oldu buraya agaclarimdan resimler ekliyemedim. bu papagan gagasi uzerindeki cicekler dusmeden sizlerle paylasmak istedim.

Celikten koklendirilmis, iki yasinda, 15cm boyunda celebi tarzinda kucuk bir bonsai.

papagan gagasi.jpg

Papagan gagasi [Impatiens niamniamensis]

Esad beğendi.
Eski 13-08-2007, 09:24   #162
Ağaç Dostu

bonsade's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2006
Galeri: 16
Bu bonsailerin yanında bizim çalışmamız saksıda küçük çiçekler olarak kaldı. Ne diyeyim bilmem.

Düzenleyen bonsade : 20-12-2008 saat 17:59
bonsade Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2007, 16:14   #163
Ağaç Dostu

salvia's Avatar

Giriş Tarihi: 16-02-2007
ellerinize kollarınıza sağlık hocam yalancı cennet bahçesi oluşturmuşsunuz bizleri de dolaştırdınız çok teşekkürler...

salvia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2007, 15:42   #164
Ağaç Dostu

Sgorunus, Salvia, Mutlaka sizlerin de bircok guzel agaclari olacak. Daha yenisiniz. Benim agaclarim ve ya baska sitelerde gordugunuz agaclar kisa bir zaman icerisinde olusmadi yillarca verilmis emek var o agaclar uzerinde.

Bonsaiye ilk basladigim gunler ben de sizler gibiydim. Imrenerek bakardim gordugum bonsailere ve o zamanlar benim de oyle bonsailerim olacagini dusunemezdim ama bir isi insan severek yapiyorsa, zaman icerisinde o isin nasil yapildigini iyice ogreniyor.

Ben sizlerin de bonsaiyi ogrenip guzel agaclar yetistireceginize inaniyorum.
Unutmayin bonsai bir yasam tarzidir ve bir omur boyu bu tarzda yasamak guzeldir.

Eski 09-10-2007, 15:01   #165
Ağaç Dostu

Hepinize selamlar, uzun zaman oldu agaclarimin resimlerini sizlerle paylsamadim. Bu gun sizlere palmiye agacimi tanitmak istiyorum.

Kisa boylu palmiye(Phonix roebelenii) cok yavas buyuyen ve boyu 1.5metre kadar yukselen bir agac.

Iki yil once bitki satilan bir yerden, ozel indirimle(28$=28ytl) satisa sunulmusken gorup aldim. Kok budamasi ve yaprak dallarini budayip bonsai saksisina aldim. 20 yasinda bir agac oldugunu dusunuyorum, gecen yil meyve verdi meyveler az da olsa daha uzerinde duruyor.

Ben Kibrisin Portakal ve Hurma agaclari ile suslenmis Lefke kasabasinda dogup buydum ve zaman, zaman bu hurma bonsaim beni oralara goturuyor.

palmiye.jpg
Phonix roebelenii

Eski 27-10-2007, 10:06   #166
Ağaç Dostu

Sebahattin Sargın's Avatar

Giriş Tarihi: 16-12-2006
Galeri: 345
Ali Hocam iyi günler;

Ağaçlarınız ne durumda onları görmek istiyoruz . Eğer vaktiniz olursa o mükemmel ağaçlarınızın resimlerini yayınlamanızı rica edeceğim?

Saygılar

Sebahattin Sargın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2007, 15:36   #167
Ağaç Dostu

Sebahattin, firsat buldukca arada bir, agaclarimin resimlerini sizlerle paylasiyorum ve paylasmiya devam edecegim.
Sevgiler.

Eski 28-10-2007, 01:20   #168
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Böyle bir palmiyeye sahip olmak isterdim. Nereden bulunur bir araştırma yapayım.

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2007, 21:43   #169
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-12-2007
hepsi harika olmuş elinize sağlık

dadaş2506 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2008, 00:43   #170
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-05-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ali H. ALI Mesajı Göster
Bu akcaagaci[ Acer buergerianum, ingilizcesi Trident maple] yapraksiz haliyle gormenizi istedim kisa bir zaman sonra yaprakli resmini de gonderecegim.
Root over rock [koklerin kaya uzerine sarilmasi tarzinda]
Eklenti 2739
Acer buergerianum

Eklenti 2740
Koklerin yakindan gorunusu

Eklenti 2741
Dallarin yakindan gorunusu
Ali Bey Hepsi cok güzel , yillarca verdiginiz emekler o kadar belliki ellerinize saglik
bu Akcaagacda kullandiginiz yaban cilekleri müthis
Bende cok kullanırım bu yüzden sürekli 5 kasa çilek bulunduruyorum.
orman stilinde ve kayarla yaptıgım uygulamalarda kullanıyorum hatta birkac tanede volkanik kayaya sadece cilek diktim cok şık duruyor
bu mesajımda arkadasların dikkatini bu yönede cekmek istiyorum
Ali Bey size ve Bonsailerinize saglikli bir yasam dilerim
saygılarımla selamlar
Okan

Bonsibet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2008, 12:40   #171
Ağaç Dostu

Bonsibet merhaba, agaclarinizin fotograflarinizi bizlerle paylastiginiz zaman Tum bu soylediklerinizi gorme firsatimiz olacak. Ben sizin agaclarinizin da emek verilmis guzel agaclar oldugunu dusunuyorum. Varsa ozelliklede zeytin agacinizin bir resmini gormeyi istiyorum.

Dag cilekleri, Alpler cilegi(Alpine strawberry, Latince ismi, Fragaria vesca)
Tohumlari dustuk sonra behcenin her yerinde bitiyor, Misafir gelen cocuklar kucucuk cilekleri koparip yemeyi seviyor. Meyveler normal cilekten daha guzel kokuyor.

Zamanla odunlasmis bir govdeleri oluyor ve en ucta yaprak acip meyveler veriyor Kucuk saksida 3-4 tanesi bir yerde guzel gorunuyor.

Eski 06-03-2008, 22:49   #172
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
İyi günler Ali Bey,
Ben de Hederaya başladığım için Hederanıza baktım birkaç kez.
Dikkatimi çeken şey "budama". Bu bonsaide yaptığınız yaprak kesme mi yoksa gerçek bir budama mı?
Merak ettiğim konu ise neden Hederanız sararmış sonbaharda yaprağını döken ağaçlar gibi, Hedera (ki aynı tür) buralarda (Ortaca-Muğla=Akdeniz iklimi) yaz-kış yeşildir.
Benden bıkmayın lütfen
Saygılar

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-03-2008, 23:20   #173
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Sn.vyssera,
Phonix roebelenii palmiyesi (phoenix) harika bir bitki, çok güzel bir görünüşü var
Geçen yaz ben Ali beyinkinden daha uzun gövdeli olanı aldım. 30 YTL (gerçek fiyatı 50 YTL bana torpil geçtiler)
1m.kadar gövdesi olanı 500 YTL. dolayında satıyorlar.
Benim palmiye erkek çıktı, bende yakında dişisini alıp yanyana yetiştirip çoğaltmayı düşünüyorum.
Çiçeklenmeyi yeni alacağım dişisi ile denk getirebilirsem tohumunuz hazır demektir.
Aklınızda olsun
İyi günler

izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2008, 14:40   #174
Ağaç Dostu

Izzeterisen iyi gunler, bildiklerimi deneyimlerimi paylasmak bana hic de zor gelmiyor. O yuzden ne sizden ne de bir baska arkadasin sorularindan bikip usanacagimi dusunmeyiniz(Bir gun siz ve diger arkadaslar, bildiklerinizi deneyimlerinizi, bonsai adina bikip usanmadan baskalarina aktaracaginizi biliyorum)

Ingiliz sarmasigi uzerinde yaptigim sadece yaprak budamasi idi(yaprak budamasi yaptiktan sonra dal uclarini da budayip kesiyorum bu da dal ucunun gerisinde kalan tomurcuklarin daha hizli bir sekilde acilmasini sagliyor. Dallarin ucu budanmiyorsa dal ucundaki tomurcuk aciliyor ve gelismeye basliyor, geride kalan tomurcuklar ise uykuya yatiyor.)

Ingiliz sarmasiklari burada da her dem yesildir. Yapragini dokmuyorsalar da kimi sarmasiklar son baharda yapraklarini sarartip kizillastirip **** morartiyor. Nedenini bilmiyorum iklim etkisinden olabilir diye dusunuyorum.

Size guzel calismalar diliyorum.

Eski 08-03-2008, 13:07   #175
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2008
Ali bey iyi günlerr
Bonsaileriniz muhteşem, harika görünüyorlar yılların emeği ve göz nuru verilmiş.Nazar deymesin maşallah diyeyim.Sizin gibi değerli arkadaşların arasında bulunmak bana ayrıcalıklı olduğum hisini veriyor.Emeğinize ve elinize sağlık .

tijeen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2008, 13:31   #176
Ağaç Dostu

Iyi gunler Tijeen hanim, begendiginiz agaclarim gibi, sizin de bir cok bonsainiz olacak. Sadece zaman ve deneyime ihtiyaciniz var. Bonsai yapmak icin gerekli bilgiler agaclar.nette vardir bunun yani sira tum arkadaslar iyi bonsailer yapmaniz icin tum yardimlara hazirdirlar.

Dusundugunuz gibi agaclar. netten bonsai ogrenmek bir ayricaliktir. Cunku tum arkadaslar bildiklerini, deneyimlerini severek paylasiyor. aramizda gucenme darilma yok, yanlislarimizi tartisip hep dogrulari bulmaya calisiyoruz bu da saglikli bir sekilde bonsai ogrenmemizi sagliyor.
Usanip bikmadan yapacaginiz calismalar ile, begendiginiz benim bonsailerimden de guzel bonsailer yapabilirsiniz. Kolay gelsin.

Eski 08-03-2008, 14:14   #177
Ağaç Dostu

papagan gagasi.jpg
Buralara son bahar geldi bitkiler son ciceklerini aciyor. Bir zaman sonra yapraklar sararip, kizillasip dokulecek ve bitkilerin cogu uykuya, dinlenmiye cekilecek. Bu kucuk papagan gagasinin son, cicekli cekilmis bir fotografini sizinle paylasmak istedim.
3 yasinda tohumdan yetisme bir Papagan gagasi.(Impatiens niamniamensis)
Saksi avuc icine sigacak boyda(10 cm kadar) bir mini bonsai calismasi.

Eski 08-03-2008, 18:08   #178
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Selamlar Sayın Ali H. ALI bey çiçekli hali ve yıkılmış ama tekrar aya kalkan mücadeleye devam dergibi bir duruşu var. ellerinize sağlık. Ayrıca bizlere bu savdayı aşıladığınız için de teşekkürler.

Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2008, 19:56   #179
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-02-2008
Ali bey ,sizden daha iyi bonsai çalışması yapmak mı? Hiç sanmıyorum.
Öyle bir sevdaya tutuldum ki, yeniden yaşama sevincim oldu. Çok çok teşekürler.

tijeen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2008, 20:08   #180
Ağaç Dostu

tasdelenmurat's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2007
Galeri: 2
Servi ve Selvi olayına geri dönmüş gibi olacak konu ama haddim olmayarak bildiğim bir bilgiyi paylaşam.

Bu konu edebiyat öğretmenleri arasındada çok tartışılan bir konudur.

Buna Türkçede " Le leştirme " deniyor.

Leleştirme: R harfinin söylenim kolaylığından dolayı bazen L harfine dönüşmesidir. ( gerçi bu kavramada bazı edebiyatçılar karşı çıkmaktadır. Böyle bir kavramın olmadığını sadece şiveler yüzünden r harfinin kolaya kaçılarak l şekline dönüştürüldüğünü iddia ederler )

Leleştirmeye örnek olarak

Aslı deyimin " Kerli ferli adamdır" >> Kelli felli olmuştur. örn : Kelli felli adam ben onunlamı evleneceğim.

Servi >> selvi ( ser türkçede başı yüksekte olan anlamına geliyor. Genellikle zenginler için kullanılan bir kelime ( çok eskiden tabii ). servi isminin ağaca niçin koyulduğunu anlamışsınızdır )

Servi ismine geri dönersek ağacın asıl ismi teorik olarak "Servi" ama dillerin yapısal özelliklerinden biri olan " yaşama >> uyum sağlama " özelliğinden dolayı pratikte Selvi kelimesi doğrudur. Halk böyle istiyor, öyle kolayına gidiyor diye. Doğrusu Selvi anlayacağınız.

Halkın isteklerine bir iki örnek :P Pekiştirmek amacıyla ( eski osmanlıca zamanından, tanzimat dönemine ve günümüze geçiş.
Gol >> Gul >> Gül
Bolbol >> Bulbul >> Bülbül ( Halk böyle istiyor ne yapalım )

tasdelenmurat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024